Helicopters om te klein en te langzaam economisch te zijn Ds Straatsma over een halfgod in een godloos land NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 19 MAART 195Ï Hoe staan de kansen Op het ogenblik kost een vlucht niet minder dan 1.50 per kilometer (Van onze §-redacteur) VOOR HET JAAR 1960 is geen helicopter te verwachten, die economisch te exploiteren is, dat wil zeggen, waarmee 40 tot 60 passagiers in een maal vervoerd kunnen worden voor een redelijke passageprijs. Een der gelijk toestel zou, als het -in een zeer grote serie vervaardigd wordt een bedrag van IVz a 2 millioen gulden kosten. De inrichting van een grond station voor een dergelijk vliegtuig zal f 160.000 per jaar vergen. De kosten voor exploitatie van een dakstation op een speciaal voor dat doel te stichten gebouw (alle thans bestaande gebouwen zijn nl. veel te zwak ge fundeerd) worden geschat op ca f 250.000 per jaar. Op het ogenblik kost een vlucht pei helicopter f 0.75 per kilometer. Dat is eer prijs waar nog geld bij moet, want daar- - in zijn geen indirecte kosten en geen winstmarges opgenomen. Het is dus dui delijk, dat, voorlopig helicopter-verkeer nog tot de utopieën behoort. Dat zijn zo enkele conclusies, welke wij opdiepten uit een aantal rapporten, die in de loop der laatste jaren in Neder land en in het buitenland over dit onder werp verschenen zijn. De veronderstel ling door enkele schrijvers geuit, dat Nederland en met name de K.L.M. de tijd voorbij Het gaan en het Initiatief anderen overlieten, is dan ook geheel in strijd met de feiten. Hetgeen uit hét onderstaande moge blijken. De ramp promotor De ramp, die ons land op 1 Februari J.l. trof, heeft opeens het hefschroefvlleg- tuig, zijn mogelijkheden en kwaliteiten in het centrum van de belangstelling ge plaatst. Geen wonder, dat er plannen ont stonden, om te komen tot helicopter-vi bindingen tussen de voornaamste West- Europese steden en dat men in Rotter- Ramp Minister Zijlstra kunnen we snel te boven komen Belastingen herzien als inflatiegevaar weg is Op het overschot in onze betalings balans rust thans een behoorlijke hypo theek door de watersnood. In grote trek ken heeft Nederland echter zijn economi sche kracht hervonden en dit zal ons in staat stellen, snel de gevolgen van de watersnood te boven te komen. Dit ver klaarde minister Zijlstra gisteren in de Eerste Kamer, toen hij de sprekers over de begroting van Economische Za ken beantwoordde. Op vragen van de heer Hellema (A.R.) over de exportpolitiek zei de minister, dat onze export in verhouding .net die van onze nabuurlanden zeker niet onbevre digend is. Over de Benelux zei spr. o.a., dat de Belgen in Luik voorgesteld heb ben het onderzoek in de sectoren confec tie. schoenen, houten meubele,. en da mestricotage niet meer in de commissies te doen plaats hebben, maar het op re geringsniveau te brengen. De minister vindt dit aanvaardbaar. Over de loon- en pr^spolitiek merkte de minister óp dat in tijden van laag conjunctuur de liquiditeit niet het knel punt is. Wat betreft de belastingpolitiek, déze heeft na 1945 gestaan in het teken van bestrijding van een te grote geld- omloop. Als de neiging tot inflatie is ver dwenen. moet men deze politiek nader gaan beschouwen. Komende op het aardgas zei de mi nister, dat dit in het algemeen die toe passing moet krijgen die economische het meest waardevol is en dat is de toepas- ring die de hoogste prijs met zich brengt De gasafgifte in het N.O. van het land bedraagt thans 400.000 kubieke meter per dag. Het is de bedoeling dat het gas voor dezelfde prijs aan de industrie wordt ge leverd als aan de gemeenten. Afschaffing Nederlandse Militaire Missie Daarover beginnen 20 Maart besprekingen Het ministerie van Buitenlandse Zaken te 's-Gravenhage maakt bekend: De Nederlandse en Indonesische rege ringen zijn overeengekomen, tussen 20 en 31 Maart te Djakarta besprekingen te voeren over de problemen, welke ver band houden met het feit. dat de over eenkomst krachtens welke de Neder landse Missie ter beschikking is gesteld van de Indonesische regering, op 31 De cember 1953 afloopt. Bij deze besprekin gen zal voor beide regeringen uitgangs punt zijn. dait deze overeenkomst niet aal worden verlengd. dam. waar het vliegveldraagstuk nu ét maal sterk tot de verbeelding spreekt, dit vliegtuig een uitweg meent te zien uit veel moeilijkheden. Er zijn op het ogenblik vijf maatschap pijen in de wereld, die helicopters min of meer geregeld gebruiken. In Europa zijn dat de Sabena (die post vervoert De Bristol, het type helicopter, waaruit thans een twee-moto- ri(je machine ontwikkeld wordt. Zoals wij schreven zal het ech ter nog verscheidene jaren du ren, voor men met dit toestel passagiers veilig en economisch kan vervoeren. De situatie op de foto is een proefneming. de aanschaffingsprijs nog te hoog. Een Bell, zoals de Sabena gebruikt, kost 30.000 dollar en de grootste, in gebruik zijnde, Sikorsky 150.000 dollar. Een tweede bezwaar is, dat de helicop- tera eenmotorig zijn. Dat verhindert het ogenblik een werkelijk veilig keer. Een aantal machines, die in Korea in gebruik zijn, hebben wel twee rotoren, maar die worden aangedreven door één motor. Op het ogenblik is men in Enge land bezig de Bristol 173 te ontwikkelen, de enige tweemotorige helicopter, be stemd voor civiel verkeer, dat er thans is. Maar zelfs dat toestel, dat plaats kan De Sikorsky, de helicopter, die de Nederlandse Marine gebruikt, boven een landingsterrein in Zeeland. Met dit vliegtuig zijn in de voorbije jaren tal van proeven in Nederland genomen. subsidie van de Belgische posterijen) British European Airways (wiér helicop ters, met die van de Sabena deelnamen l het reddingswerk in hét rampgebied overigens experimenten vluchten uit wen). In Amerika werken dan nog maatschappijen in Los Angelos, New York en Chicago. De ervaringen, die deze ijf maatschappijen opdoen, worden uit- ewisseld en men stélt alle rapporten, die ver het gebruik van helicopters verschy- en, ter beschikking van belangstellende luchtvaartmaatschappijen. De veronder- itelling, dat de K.L.M. achter de feiten aanloopt, is dus onjuist. Ook zij profiteert de ervaringen van andere maat schappijen. Proeven begonnen in 1947 Bovendien hebben wij in Nederland zelf ervaring met helicopters. Men zal zich herinneren, dat in 1947 de Stichting Hefschroefvliegtuigen werd opgericht. De Sikorsky S-51, die het eigendom van de Stichting was, stond geparkeerd op Ypènburg en heeft vandaar tal van ex- imentele vluchten gemaakt. ZIJ heeft ir het departement van Landbouw ge ssen bespoten; andere departementen participanten hebben, ieder op hun gebied, de helicopter beproefd. Du K.L.M. een proef genomen ten behoeve het vervoer tussen Den Haag en Schiphol. Dat gebeurde ln het Jaar 1947. •bij bleek, dat, met de wind mee, de helicopter sneller was dan de auto. Maar omgekeerde richting won de auto het. Hetzelfde type helicopter a,Is toen erd gebruikt, is nog steeds in actie. Uit e proefnemingen bleek duidelijk, dat, •il de helicopter rendabel zijn, zij een grotere snelheid zal moeten hebben en personen moet kunnen vervoeren. Hoe hoger de productie, waaronder men in luchtvaartkringen verstaat laadvermo gen maal snelheid, hoe lager de kosten per productie-eenheid van het vliegtuig Het laadvermogen van de thans ge bruikte helicopters is te klein an de snel heid ervan is te gering. Daarenboven bieden aan 10 tot 18 passagiers, is niet economisch. Zoals in de aan werd opgemerkt, het zal ten minste nog tót 1960 duren en daarin zit dan de verwachting van de meest optimistische waarnemers, n.l. de Amerikanen, een economisch helicopterverkeer moge lijk is. Naast de helicopter ontwikkelt men c het ogenblik een zg. converto-plane. D: is een vliegtuig, dat als een hélicopti stijgt en daalt; maar als een gewoc vliegtuig vliegt en dus een grotere ene heid kan halen. Om de rotor te ontlasten zal men ook de Bristol 173 met 1 vleugels uitrusten. Dat is dus al een naar het converto-vliegtuig. Een vliegend type ervan bestaat op het ogenblik wel nog niet. Maar ook bij die machines speelt het meer dan één motor hebben een rol. Als een der motoren uitvalt, moet een verkeersvliegtuig op de tweede kunnen doorvliegen, of landen. De K.L.M. heeft, na de experimenten 1947 en de volgende jaren mede de hand van rapporten van andere gebruikers van helicopters doen vast stellen wat de kilometerprijs voor deze vliegtuigen is. Het bleek, dat de kost prijs voor alle types ongeveer gelijk was. De Bell (Sabena', die twee passagiers vraagt aan directe kosten f 1.50 per km. Dat is dus f 0.75 per pas- lagier. De afstand Rotterdam—Antwer pen is 100 km. Men ka® dus gemakkelijk nagaan, dat het op dit ogenblik nog een voudiger en goedkoper is. per trein te reizen. Voor de grotere, thans bestaan de types, die vijf tot zeven mensen kun- »n vervoeren, ligt de prijs op hetzelfde De conclusie dat de kosten van de thans bestaande helicopters nog te hoog oorzaken, dat in Ne derland de Stichting Hefschroefvliegtui gen werd opgeheven. De marine nam Sikorsky over. Zij zal ln de naaste toekomst de I schikking krijgen over een aantal grot< Sikorsky-helicopters de S-55. Om het et tact met deze vliegtuigen en deze wijze van veryoer te behouden, zullen schijnlijk een aantal K.L.M.-tech: de verzorging en het onderhoud van deze helicopters ingeschakeld worden. Boven dien zijn twee K.L.M.-piloten voor het vliegen op helicopters opgeleid. De natio nale luchtvaartmaatschappij blijft, wat dit betreft, dus wel degelijk op de hoog te. Trouwens: om de reistijd Rotterdam- Schiphol te bekorten, heeft men in 1951 ernstig gestudeerd op de mjgelijkheid reeds nu tussen de eerste havenstad dei lands en Schiphol een helicopterdienst t< organiseren. Maar een enkele reis pei bus kost f4.-. Een helicopter kan daar tegen nog niet terwijl de tijdwinst ook niet geweldig Plannen t l de helicopters te gebruiken vooJtwfiwrse STffpr ftcnrenw/rfr*TS£ ST/TBT nc, I STHRT VOLGENS PWSECKJ De bovenste tekening geeft een beeld van de landingsbaan voor een helicopter bij een voorwaartse start. De afmetingen zijn in voeten. Om tot meters te komen deelt men die door drie. De tekening toont dus aan, dat de baan ten minste 300 meter lang moet zijn. De tweede tekening heeft betrekking op een z.g.n. achterwaartse start, waarbij de baan korter kan zijn, omdat de helicopter langs dezelfde baan als waar langs zij opging, bij een optredende storing weer neer kan komen. RCHTEPWfi/TXTSC STRUT VOLGENS M/tSCnfl.D Voor een start van een gebouw geldt hetzelfde als voor die van een korte veldbaan: de helicopter gaat, achterwaarts vliegend, omhoog. Maar bij de noodlanding komt zij, in plaats van voorop de landings- strook, achterop terecht. oor de ontwikkeling van Suriname en Nieuw Guinea zijn nog in studie. De B.P.M. gebruikt in Nieuw Guinea reeds Bell-helicopters voor het vervoer van mensen en matertólen. Die exploiteert de B.P.M. niet zelf,£ynaar ze zijn van een AmerikaanseMaatschappij gehuurd. De landingsplaatsen Tenslotte ls er het probleem van de landingsplaatsen, waarover men ook niet gering moet denjcen. Er zijn verschillen de rapporten over verschenen. Daarin is men het er over eens, dat de helicopter- stations midden ln de steden m< gen. Zij dienen evenwel, met het oog op het landen en evei.tuele moeilijkheden bij de start, nogal wat ruimte in beslag nemen. Hierbij komt nog dat het geluid van een helicopter bepaald storend de omgeving is en men dus maar op elke willekeurige plaats een helicop ter-station kan stiet ten. Uit veiligheids overwegingen wordt een veld van 120 bij 120 meter noodzakelijk geacht, maar dan moet de helicopter steeds een achter waartse start maken. Slaat dan een motor af, dan is het mogelijk langs dezelfde baan wei-r neer to gaan. Voor een voorwaartse start moet de baan ten minste 300 méter lang zijn, omdat, over die afstand het vliegtuig, bij Btoring of ander ongemak, ook weer moet kunnen landen, zonder voor die tijd obstakels Op dakstations kunnen l.v.m. de be perkte afmetingen, alleen achterwaartse starts uitgevoerd worden. De baan moet dan ten minste honderd meter lang zijn. Het dak mag niet hoger zijn dan 2 meter boven het straatniveau: langs de zijden moet een ou§takelyrUe ruimte zijn van minimaal 30 meter en de daarachter moet, onder een hoek graden, ook vry van obstakels zyn. Bo vendien moet de breedte van de obstakel- af- en aanyliegbaan minimaal 175 r zijn. Daarbij dient men er reke ning mee te houden, dat een ti rige helicopter voor 40 tot zestig perso- (het enige economische vliegtuig dus) 50.000 Engelse ponden zal wegen. Dat is ruim 20 ton. De bestaande gebou worden te licht van constr om die last te torsen. De jaarkosten de stations worden gevormd door de afschrijving op grond en gebouwen, kos- iran onderhoud en uitrusting personeel (14 tot 16 man). In New York •acht men, dat het verkeer met heli copters in de jaren 1955—1975 op gi :al komen. Men verwacht tegen die tyd paraat te zyn. Men zal het dan elders ook zijn. De activiteiten die overal ont plooid worden, zeggen dat! genoemd lijdensgeschiedenis met een uit* voerige inleiding. In deze daemonische Wereld van ons kan Jezus Christus niet anders dan lijden en gekruisigd worden. Tegenover Hem openbaart deze wereld haar ware aard pas echt. Echter zo vervolgt dr Bolkestein alleen het lijden te prediken is zinloos; het gaat om" Jezus Christus en Ziin werk voor ons, In dit opzicht kan de Oosters- orthodoxe theologie ons behoeden voor eenzijdigheden. In de Oosters-orthodoxe theologie speelt de opstanding een veel groter rol dan het lijden en het kruis. Dat heeft geleid tot een gevaarlijk voor uitgrijpen op de heerlijkheid. In de litur-- gie meent men daar reeds een stuk hemel op aarde te hebben. De heerlijk heid van de opstanding doet de ergernis om het kruis vergeten. Dat is op zichzelf een dwaling. Juist de li.idenstjjd herin nert er ons aan. dat wfl nog in deze aeon leven, waarin het kruis stond opge richt. Maar de reformatorische theologie kan toch van de Oosters-orthodoxe theologie leren, dat het kruis alleen verkondigd kan worden als de ene zijde van Gods open baring, waarvan de opstanding de andere zijde is, aldus het artikel. Bidden en vasten JJE ALGEHELE miskenning van het vasten in de Protestantse Kerken is heel begrijpelijk, schrijft H. Breu kerman in De Hervormde Kerk, want de gangbare opvatting over de zin van het vasten was niet anders dan van a tot z wettisch, van buiten opgelegd. Men dacht daarbij aan een politiek heidens vasten, aan hongerstaking, aan een voorafgaande dollemans-week, om een tekort bü voorbaat in te halen, maar vooral ook aan het vasten der Farizeeën, die er mee bouwden aan hun eigen vroomheid. Heel wat anders dan dit caricatuur- vasten is volgens dit artikel het vasten naar Gods wijze bedoeling: dat hoort, met het bidden, thuis in het stuk der dankbaarheid van onze oude Heidelber- ger. Hoe ongelukkig is de mens die niet bidden kan en met zijn narigheid en pro blemen geen weg weet. Maar ook. hoe arm en eenzaam is hij, als hij leeft in een waanvrijheid en met zijn geld, tijd en lichaam kan doen wat hij wil; en zó alle leiding mist; van Vaderlijke kastijding niet afweet en bewust of onbewust de ..tucht versmaadt". Dat bidden en vas ten (en ook offeren) geheimen ziin tus sen God en ieder onzer persoonlijk, be hoef ik nauwelijks op te merken; daarom heb ik mij er ook voor gewacht, om met 't oog op onthouding iets met name" te noemen, want, waar de een aan ver slaafd zou zijn. dat laat de ander koud. Zo is het ook duideltjk. dat de hoge Regering in onze Kerk zich er niet aan waagt, hier richtlijnen aan te geven, waarvan geestelijke hoogmoed en huiche larij het gevolg zouden ziin. Maar het is ook waar. dat wij zonder zelf-contróle en een gedisciplineerde levenshouding on mogelijk invloed op de naaste ten goede uitoefenen. Maar indien wèl, dan kan ook de recht© gemeenschap opbloeien; een leven, met en voor elkander, waar aan nu nog o zoveel hapert. Grote getallen JN Witte Velden, het maand blad voor de Geref. evangelisa tie-arbeid, vertelt (ds) W. A. W(ier- singa) van een zendingsweek die de InternatiQjuU. .yFellowship, een vereniging van. christen-studenten met missionnajr, <ïf>el*gn Cambridge (Eng.) gehouden heeft en waar in die ene week 200 studenten tot bekering kwamen. Maanden van te voren was deze week voorbereid door gebed. Persoonlijk gebed, waarin ieder één of meer nog onbekeer- De bijnamen die hij kreeg: de alwijze, de algoede, de grootste veldheer j de mede-studenten aan God dagelijks Eerste kievitsei gevonden bij Amersfoort Traditiegetrouw op paleis Soestdijk aan Koningin aangeboden De landbouwer J. W. Vrijhoef. Laapeer- •jtv/eg 9. Leusden (onder Amersfoort) heeft gisterochtend op zijn land twee kie vitseieren gevonden. Hij heeft ze, als de eerste van dit jaar. traditiegetrouw onmiddellijk op paleis Soestdijk aan H.M. de Koningin laten aanbieden. Het vorig jaar werd het eerste kievitsei op 13 Maart te Ruurlo (Achterhoek) ge vonden. in 1951 op 19 Maart te Lunteren (gem Barneveld). Van 1897 tot 1932 werd het eerste el steeds in Friesland gevonden, van 1937 tot 1947 (met uitzondering van 1945) ech ter steeds buiten deze provincie. Ook thans zijn de Friezen dus weer achter ge bleven. Kindje dronk lysol en overleed In een onbewaakt ogenblik heeft het tweejarige meisje G. H. te Utrecht een kleine hoeveelheid lysol gedronken. Het kind overleed in het ziekenhuis. Uit de kerkelijke pers Geen lichtlijnen voor het vasten QTALIN IS GESTORVEN; dat had toch eigenlijk niet moeten gebeuren. van de wereld, het grootste genie, de grootste.... zet uw fantasie maar aan het werk, het is altijd raak. Al die hoge namen moesten aan de wereld de overtuiging schenken: hier hebt ge met een mens te doen, die boven alle menselijke grenzen is uitgebeurd, een halfgod. Een halfgod in een god loos land! Kunnen half-goden sterven? In elk geval stond die dood nog in een verre verte. Zo begint (ds) A. K. S.(traatsma) een hoofdartikel in De Hervormde Kerk. Ds Straatsma herinnert er aan dat Sta. In Woord en Dienst schrijft Iln geboortig was uit Georgië, het lend (dr) M H Bolkestein, Hervormd pre- Een derde type helicopter is de Bell. Dit type'is bij de Sabena in ge bruik voor postvervoer. Het behoorde tot de vloot van helicopters die in het rampgebied hulp verleende en waarvan de bemanning door de Koningin op Soestdijk ontvangen werd. dikant te Zeist, dat dank zij de Cal vinistische Reformatie een zo lange tijd aan de lijdensprediking wordt gewijd. In de Rooms Katholieke, Angllkaanse en Lutherse Kerk is eigenlijk alleen de stille week gewijd aan het lijden. Men heeft zich in de laatste tijd vaak afgevraagd of onze traditie, die ons niet minder dan zeven lydenszondagen heeft gegeven, niet een eenzijdige over-accen- tuering van het lijden is., aldus dr Bolke stein. H|j herinnert er aan dat de refor matorische theologie niet anders dan opdroeg. In de zendingsweek werden bidstonden dagelijks gehouden, terwijl de openbare werkzaamheden bestonden in theemiddagen en avondprediking door de daartoe gevraagde evangelisatie-predi kant. De grote kerk was avond aan avond Nuchtere Nederlandse evangelisten aldus ds Wiersingavragen steeds: zou den al die bekeringen echt zijn? En het bl(jkt dat zeker 60 pet trouw blijft aan de belofte iedere dag op z'n minst een half uur in Bijbelstudie en gebed bezig te zijn en trouw blijft meewerken om ook anderen te trekken. Daar op de'Engelse middelbare scholen godsdienstonderwijs verplicht is, kennen de studenten de bij- helse begrippen en personen. De Engelse Kerk doet weinig aan zielszorg en de pre diking komt er in de verdrukking. Dat verklaart mede, dat van een missionnaire, eenvoudige prediking zo'n grote beko ring uitgaat, en dat verklaart voor een deel deze hoge getallen. Toch is men hiermee niet klaar. Want achter deze getallen staat niet alleen de geestelijke situatie der Engelse studen tenwereld, er staat ook het persoonlijk gebed van tientallen christen-studenten de honderdjarigen, en dat op het Kremlin proeven tot levensverjonging werden genomen met landgenoten van de maarschalk, van dezelfde leeftijd en dezelfde constitutie. Nooit in mijn leven heb ik zo de machteloosheid van een machtig mens gezien als bij het sterven van deze reus. Ds Straatsma wijst er op dat ook hier het ooi-deel niet aan ons is. Hoe ver warrend is het ook hier. Daar zijn dui zenden, die de gestorven reus vervloe ken. omdat hij hun alles heeft ontno men wat hun dierbaar was. Daar zijn ook duizenden, die met beschreide ogen langs zijn baar trokken: vadertje Stalin! Hoe verwarrend! Het oordeel is aan God, voor wie geen bedrieglijke buitenkant bestaat. Macht uit God JN EEN dérgèlijk artikel in het Gereformeerd Week blad schrijft prof. dr H. Ridderbos'; j j m -* dat de naam Stalin meer een macht i Luchtmachtsergeant werd van aanduidt dan een persoon, een vol- komen eigenwettelijke, zelfgenoeg. zame macht van wereldomvang in de handen van één ongenaakbare map, aan alle menselijke proporties ont groeid en zich aan alle voor mertsen geldende normen onttrekkend. kruis-theologie wilde zijn; tegenover de achter, hun na Bijbelonderzoek pleiten theologie der heerlijkheid stelde men be-lop Gods beloften, hun gesprekken met slist de theologie des kruises. En ook in hen voor wie zi) zich persoonlijk verant- het Nieuwe Testament staat het kruis woordelijk weten. Zo zit in deze getallen centraal, niet alleen bij Paulus, maar ook dus ook wel, dat ons beschaamt en ean- in de eyangeliën, die men wel eens heeft spoort, schrijft ds Wiersinga. Toch is er ln de dood van de dictator ook iets zeer menselijks, aldus prof. Rid derbos. Stalin was toch een mens, die voor zijn daden aansprakelijk was voor God en voor het hoogste tribunaal reken schap moet afleggen van wat ln het lichaam geschied Is. Doch op dat pad mo gen wi) niet verder gaan; voor ons ligt niet hier de ontsluiting van het raadsel in de naam Stalin. Ook de Schrift spreekt ons van derge lijke machten, doch het is niet zo dat de Blibel niet anders zou doen dan de schrik voor deze machten aanwakkeren; dat zou indirecte steun ziin voor de propaganda die van deze wereldmacht zelf uitgaat. Immers deze macht wil gevreesd worden De Schrift leert ons dat de machten wel God na-apen (en daarom zo vreselijk, huiveringwekkend zijn), maar niet zijn wat zü schijnen. Christus komt om de be tovering te breken vatf alle „naam", die genoemd wordt In hemel en op aarde. Onze opdracht thans is: het beest niet te aanbidden. God blijven stellen boven de ordeningen. Er ls geen macht, geen gave. geen bezit dan uit God, aldus de hoog leraar. J)E GANG van het kerkelijk jaar heeft ons weer in de lijdenstijd gebracht. Gedurende een aantal we ken is de prediking gericht op het lijden en sterven van Jezus Christus. spionnage verdacht... Doch een verzamelwoede speelde hem slechts parten macht, G. M en H. V moesten gistermor gen verschijnen voor de Krijgsraad in Den Haag, omdat zij in hun hobby, het verzamelen van vliegtuigfoto's zo vér waren gegaan, dat zij hun particuliere verzameling hadden aangevuld met foto's die toebehoren aan de Staat der Neder landen Beiden hadden gewerkt by de Dienst Herkenning van l. Luchtmacht in Den Haag en waren zich in geen enkel opzicht er van bewust, diefstal te plegen; het ging allemaal te eerlijk om er Iets verkeerds achter te zoeken. De mare chaussee zocht er blijkbaar wél iets als een halsmisdaad achter, want sergeant M. heeft verleden jaar niet minder dan 110 dagen in voorarrest doorgebracht „U weet ook wel, waarom men dat gedaan heeft, hè?" vroeg de president. „Ze heb ben U van spionnage verdacht!" De krijgsraad moest er eigenlijk een beetje om glimlachen, want het was. zoals later ook een der verdedigers, mr R. Witte, op merkte. vi el onschuldiger toegegaan, dan die grimmige 110 dagen voorarrest kon den doen vermoeden De kat was by het spek gezet; de beide jonge sergean ten zaten midden tussen de foto's, waar* helemaal niet zo secuur werd omge sprongen en zy zagen daar blijkbaar geen kans, hun verzamelwoede te beteugelen. De auditeur-militair vond het ook niet zo erg en eiste voor M. zes weken met aitrekl vertegenwoordigen. n voor V. twee weken gevangenisstraf. Majoor K. Bakker, de verdediger van M.. onthulde nog ten grappige noot: sergeant M. had van zün achtste jaar af foto's van vliegtuigen verzameld en beschikte dus over een geweldige voorraad, toen hij by de dienst Herkenning van de Luchtmacht kwam. Hy bleek zelfs veel meer foto's te bezitten, dan op die dienst ooit waren ge signaleerd en dt sergeant stelde vriende lijk een deel van zijn archief ter beschik king van de Luchtmacht Majoor Bakk r beloofde, op verzoek van de president, die M. een uitstekend vakman noemde, zyn cliënt weer teruggeplaatst te krijgen bij de Dienst Herkenning Na raadkamer vonniste de krijgsraad voor M honderd gulden boete subs. 1 maand hechtenis en voor V. 30 gulden boete subs 10 dagen. Planologische commissie voor rampgebied Minister Witte ls van plan een plano logische werkcommissie voor net ramp gebied In Zuid-West Nederlano in te stellen, in de geest van de werkcom missie voor de studie van het Westen des lands Behalve enkele ministeries zijn de provinciale besturen van Zutd- Holland, Zeeland en Noord-Braoant uit genodigd zich in de commissie te doen

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 7