"Met Janus de Plopper sluiptocht uit op Keukenhof gereed bezoekers bij stromen te ontvangen Maar de kieviten lieten zich niet verschalken 'Verkeer in bollenseizoen zoveel mogelijk vrij gelaten 19Veuwe leidsche courant DONDERDAG 19 MAART 1! 95? Op zoek naar eieren mi ad (Van onze eigen „lefloper") WAARHEEN ZIJN WIJ OP WEG? Een malle vraag aan een man als Janus de Plopper uit het Zaanse. Hij is één uit het grote leger van eierenjagers, dat thans dagelijks en onophoudelijk patrouilleert door Neêr- lands weide- en slotenlabyrinth, op zoek naar kievitseieren. De eerste exemplaren zijn gisteren reeds gevonden en aan de Koningin aangeboden. dag heb ik me bij het leger van eierenzoékers gevoegd. Als weide- kameraad is er geen betere dan Janus de Plopper. In Van Dalen zoekt men tevergeefs naar het werkwoord „plopperen". Maar in de Zaan is het in.de spreektaal opgenomen en betekent het zoveel als: eieren zoeken en. vinden! Ik wijk dus niet van Janus' zijde. Die man is gewiekst, getraind in weide-lopen als geen. En een vogelkenner tevens. Hij heeft een oud- wlperkamenten gezicht, waarin allesziende ogen staan. Een lenige polsstok- j springer is hij ook nog. Met zo iemand is het dus goed eieren zoeken. De ochtend is pas uit het ei gekropen klonken. Ik zie nu ook duidelijk t\ de uitdrukking is van De Plopper vogels dansen boven het veld. Ze buite- dials--we de pols. ik nog wat onwennig len en zwieren "om en over elkaar heen. idiji tover de schouder zwaaien. We gaan wa<naar een nat land, echt kievitenland. De i pet van De Plopper bekijk ik zoals Janus zelf trouwens met gepaste eer bied. Onder dit hoofddeksel moeten we 9reB straks de gespikkelde schalen bergen. Bij hUB het begin van de expeditie heeft Janus He| mijn plaats nauwkeurig bepaald: ik ben rtotj de lefloper. Het orakel Janus houdt op namelijk een vaktaal op na. En zo schikt Zo verschijnt de kievit in het veld. Van eieren ivas nog geen spoor te bekennen. Geen wonder als de partner nog ontbreekt! Maar de „bruiloftsroep" heeft geklonken de verslaggever zich in het onvermijde lijke. Het heeft me, eerlijk gezegd, toch al moeite gekost om in zijn schaduw te mogen staan. De Plopper jaagt het liefst in zijn eentje achter de kieft en het ei: en dus ging er een „nee" aan zijn Ja" vooraf. Maar nu mag ik college bij hem lopen. Zo bemerkt de leek al spoedig bij het tirailleren door het met sloten doorsneden land een ongekende ietwat pijnlijke, tinteling in knieën en kuiten, j „Da's ongewoonte, maar dat gaat wel over," helpt de metgezel. Hij zegt me i hoe ik mijn ogen moet gebruiken om te zien, en mijn oren moet spitsen om te horen. Zijn ervaren oog is ongewa pend, van een kijker wil hij in het veld niets weten. „Allemaal onzin," zegt-ie kernachtig. Als stadsman bekruipt je de leegte van dit land, maar in dit klimaat ademt Ja nus het best en in de voorjaarshemel, die prachtige klankbodem, hoort hij ieder vogelgeluid. Wie goed luistert, hoort dan ook wat.... Biuiloitsioep Plots wordt het gekreukelde gezicht getekend door onrust. Ik slaak een kreetje en trap in een verdwaalde pan- nekoek van een koe. Dat is niet goed; een echte eierenloper maakt geen ge luid als hij door het jachtgebied kruipt en sluipt Maar de onrust van De Plopper geldt niet mijn schreeuw na de misstap. Hij heeft ergens de „bruiloftsroep" gehoord. Ge weet niet onmiddellijk wat hij be doelt. Het wordt U niet kwalijk genomen. Maar de ogen van Janus draaien nu op en af, als de stralen van een zoeklicht. Het jachtinstinct heeft geheel bezit van hem genomen. De lefloper ziet en hoort niet veel en zeker geen kievit of brui loftsroep. En toch is het zover. Er zijn vogels op de wieken. Zitten daar in dat groene land, met die sloot ervoor, de lang gezochte kuif dragers? „Kieoe-wiêt, kieoe-wiêt", bromt de man naast me in zichzelf. Bij navraag blijkt dit het geluid, dat zijn oor opving. De bruiloftsroep van de kievit heeft ge- Familieberichten uit andere bladen jtz Ebeling-van Heel. z., van Hulst-de Winter. d„ R F van Mill-Smils, v.. van Leeuwen. m„ 47 1„ Tulp. m.. 71 j.. Zwolle: K de Rondo-Quai J P Mlnderhoud. m.. 75 j.. Hoenc H van Dijk-Bitter. v.. 74 1.. A'di Koolhaas, m.. 73 j. A'dam: C i m37 jWerembeek (Brussel) Saucke. m.. 67 j. A'dam: L van m.. 87 J.. Hilversum. De afgeronde, enigszins stompe, vleu gels klappen luid. „Waardeloos", zegt de bromstem Ik kijk verbaasd. Wat ik een paartje aanzag, blijken mannetjes kieviten te zijn; concurrenten, die elkaar nu in de weg zitten. De Plopper hoorde het al aan de bruiloftsroepToch dit het begin. Waar mannetjes zijn, blij ven de vrouwtjes niet achter Mijn instructeur neemt mee naar de weide waarboven de vogels ruzieden, en daar zien we de kuiltjes, die het over-ijverige mannetje draaide. Schijnnesten, inderdaad „waardeloos". Dat kan vandaag of morgen echter al in „waardevol" omslaan, zodra een wijfje genegen is een huwelijk aan te gaan. Het begin van een dergelijke romance zagen we deze dag ook nog, een streek of wat verder op het weide^kompas. Slimmeids De dagen van het zoeken gaan die van het vinden vooraf. Deze gulden regel van de eieren-zoeker is me goed ingeprent, om teleurstellingen te komen. Spijt van mijn zucht naar kiev Noodwet Dijkherstel 1953 aangenomen (Van onze ÏParlementsredacteur) De Tweede Kamer heeft gisteren de behandeling van de Noodwet Dijkherstel 1953 voortgezet. Na replieken van de heden Gortzak (comm.) die de minis ter een pak gegevens over watersnood- bestrijding in China „in bruikleen" gaf Schilthuis (pvda). Den Hartog (vvd) die ondanks bezwaren tegen centrali satie van bevoegdheden verklaarde, we gens vertrouwen in de minister voor het ontwerp te zullen stemmen. Weiter (knp) en N. v. d. Heuvel (kvp) deelde minister Alge ra o.a. nog mede, de nor male verhoudingen bijv. in Zeeuwsch- Vlaanderen en op Walcheren, zo spoedig mogelijk te zullen herstellen, omdat hem niets liever was dan een zo spoedig mo gelijk verlost zijn van de op hem rusten- ziet de leugens, die de kieviten hem op mouw willen spelden. Man-kievit gaat ons nog steeds vooruit met zijn afleidend lied. waarin onrust doorklinkt Als ik dadelijk de -sem,Ci,»i V jl H (R RJI.. vind zal er dan een gevoel van echteJ verantwoordelijkheid krachtens de dankbaarheid zijn. de echte eierenjagersnoodwet. Overwogen zal worden, of eigen? Of een verlegenheid, het gevoel,i. dat hier vogelgebroed wordt omgebracht' Het zijn wel onpractische bedenksels, muizenissen, die ik me in het hoofd haal. op_dit kritieke uur. ik wel, ook ik voelde me bedrogen en teleurgesteld, staande met Janus om een leeg nest. Een leeg giondnest Janus zegt alleen „bah", maar dit woord dan ook met de diepste verachting. Ik vind het zelfs een gemene streek van die kieften, die ons bij een onnozel-leeg grondnest brachten, daar waar de gespik kelde schalen te grijp en te graai moesten liggen. Nou hebben ze ons (Janus, ik ben lefloper, gelukkig) toch voor het lapje gehouden. Evenwel ik troost me de gedachte, dat in dit met gras halmpjes beklede kuiltje straks toch nog een jong kievitenleven zal sluimeren. En dat vind ik dan een winstpunt. Als we ons van het nest afkeren, de naaste omgeving nog eens nauwkeurig inspecteren en controleren op kuiltjes, komt ons kieviten-paar eindelijk wat tot rust. Ook De Plopper is nu over de eerste teleurstelling heen en wijst me op de sierlijke kuifjes, die de vogels prontig dragen, het wijfje wat korter dan het mannetje. Duidelijk komen de zwart-1 achtige glanzen op het lichaam van het mannetje uit, en het witte aan buik en wangen. Ja. ja, Janus is weer de oude. „Kijk, doceert hij wijs, zulke dihgen moet je kunnen hebben. Nou zijn ze mij te glad af, morgen heb ik ze tuk." Nesten „■uitmelken" Dan vertelt hij met een vleugje wraak zucht in zijn stem, hoe hij binnenkort dezelfde vogels zal „uitmelken", zoals de vakterm luidt. Dan h^alt Janus en hij niet alleen het gevonden nest, waarin meestal vier eieren, olijvig bruin-groen met diepbruine tot zwarte vlekken (de weidelegsels hebben een lichtere onder grond) met de punten naar elkaar toe liggen, uit. Om er aardappeltjes voor in de plaats te leggen. Maar alléén als het legsel nog niet waterstaatstechnische commissie moet komen voor de buiten de rivieren delta gelegen buitenkeringen. Het wetsontwerp werd daarna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Drinkwatervoorziening in Zeeland in de war Duiker bij Kruiningen heeft het begeven Wat men reeds 14 dagen beeft ge vreesd, is thans dan toch geschied: op de Grindweg bij Kruiningen heeft een duiker, waar de waterleidingbuis op rust. die van Ossendrccht uit Zuid-Beveland en een deel van Walcheren van v voorziet, het begeven. Hierdoor dreigen ernstige moeilijkheden voor de drink watervoorziening van deze gebieden. Vandaag heeft minister-president dr W. Drees de tentoonstelling Keuken hof geopend. De grote nationale tentoonstelling Flora te Heemstede draait dan al een week, zodat twee plaatsen in de bollenwereld gereed zijn de verwachte bezoekersstroom te ontvangen. Op een persconferentie heeft majoor Warmoltz van de rijkspolitie enige mededelingen gedaan over de politiemaatregelen, die in het bollenseizoen zullen worden getroffen. Men I wil in principe het verkeer zoveel mogelijk vrij laten om eigen banen te I kiezen. storm" van vorig jaar heeft men zich nu meer aangepast aan de publieke smaak. Of dit een vooruitgang Is kan worden be- Zonder polsstok moet de eierenjager in het Zaanse weideland niet ver schijnen, en dus heeft ook uw verslaggever zich zo'n „wapen" aange meten. Janus de Plopper, de bekende eierenloper, ziet juist een kievit „op de wiéken" gaan! avontuur gevoel ik tot nu toe niet. Er is zoveel aardigs te beleven in het veld, dat nu reeds door heel wat vogels be volkt wordt. Vele van hen gebruiken de telegraafdraden als podium voor hun zangconcert, dat nimmer verveelt. Tegen deze welluidende achtergrond speelt zich voor onze ogen, die niet te dicht mogen naderen, het liefelijke tafereeltje af. De Plopper moet onze blik wel nauwkeurig Het is duidelijk/we hebben een paartje in de kykerd en dus kans op eieren! Dit moet het broedgebied zijn. Janus voelt en ziet het aan de gedragingen van de kieviten. Hij ziet met genoegen aan, hoe het vogelspan collega's van andere plui mage op een veilige afstand houdt. Dat is een goed teken: daar broedt iets aan de waterkant. Alles wijst er op. Als deze vogels op eieren zitten, dan velen ze niemand in hun nabijheid. De Plopper brengt de nestpositie zo duide lijk mogelijk in kaart. Dat moet ook. Als wij dadelijk tot de aanval overgaan, zul len de lepe vogels door hun afleidings manoeuvres ons op een vals spoor willen zetten; hetgeen Janus' eer te na zou men. Het lieve leventje begint pas, als we uit onze schuilhoek komen en de vogels letterlijk overvallen. •Het is het mannetje, dat alarm slaat. Hij gaat op de wieken, zig-zaggend over de wei; weg van het nest. dat gevaar loopt. Dat danst en tuimelt maar over en op het veld. Maar Janus kan hij niet misleiden. Ik ben alle besef voor rich ting al kwijt, hij houdt het vaste punt scherp in het oog. Het mag niet mis lopen, nu. Het wijfje vliegt ook weg, vlak langs de grond, in rechte lijn. Deze vogels zitten vol van schijnbewegingen. „Kijk, mensen, rovers, kijk, daar is mijn nest, zie je me wel, daar. ik pik toch. geloof me nou maar." Maar De Plopper weigert om naar die roepstem in vogel- taal te luisteren, en gaat recht op zijn doel af Zoeken naar een goed gecamou fleerd en verscholen nest, het is een op gaaf. De vakman, die in deze jacht niet alleen een sportief genot, maar ook, en speciaal, een bijverdienste zoekt, door- Evenals op de Flora te Heemstede bloeien op de Keukenhof te Lisse alleen nog maar groepen crocussen, maar in de enorme kassen heffen vele soorten tulpen in alle mogelijke kleuren en kleurencom binaties hun kelken naar het zachte licht, dat door de ramen binnenvalt. Dit is een voorproefje van wat de bezoekers straks te wachten staat: een buitengewoon goed verzorgde bloemententoonstelling in een wonderschoon park. Het restaurant is ingrijpend verbouwd. De oude ontvanghal. die aan de West zijde haaks op het restaurant stond, is overgebracht naar een plaats dicht bij de hoofdingang. Op de vrijgekomen ruimte een modern restaurant neergezet. In de tuin zelf zijn vijf en twintig beeldhouwwerken van jonge Nederlandse kunstenaars geplaatst. Na de „beelden- twijfeld. maar toch kan men enkele goede stukken zien in een ideale omge ving. De moeilijkheid bij de verkeers regeling dit jaar is, dat de politie mensen niet kunnen weten wat de bezoekers van de beide grote ten toonstellingen zullen doen, recht streeks naar huis rijden of eerst nog een tocht maken langs de bollen velden. Het bleek dan ook niet mo gelijk een bepaalde verkeersregeling te treffen. Bij grote drukte zullen maatregelen getroffen worden die de toestand vereist. Voor dat doel be schikt de politie over veertien mo- bilofoonposten. Verleden jaar is het een typisch ver schijnsel geweest dat de grote drukte zich niet zozeer op de Zondagen concentreer de. De hele week was het vrij druk en de compleet is, zodat de vogels normaal met leggen door kunnen gaan. Deze vlieger gaat bijna altijd op. Dit aardappel-spel letje kan natuurlijk niet tot in het on eindige doorgaan, daar de vogels er na een viertal legsels schoon genoeg van hebben Toch is het wel merkwaardig, dat de slimme kieviten zich zo laten fop pen. Deze dag gaat zoekende voor voorbij en de primeur van het eerste ei hebben we niet beleefd. Alles wat ik er van overhoud, na deze zonnige buiten-dag. is een gezicht als een kievits-ei. Als de zomersproeten zich onder de voorjaarszon eenmaal op mijn vel vastzetten, dan is die gelijkenis met de zo fel begeerde gespikkelde eier schalen frappant. Oudste Zeeuw (evacué) 102 jaar De heer J. Kip uit Dreischor. de oudste inwoner van Zeeland, die op 3 Februari werd geëvacueerd naar Dordrecht sindsdien verpleegd wordt in het Diaco- nessenhuis. is 102 jaar geworden. De heer Kip, die zijn huisje door de vloed zag verwoesten, heeft de watersnood goed doorstaan. Zeventigjarige bruiloft in Winschoten Zondag 22 Maart zal het echtpaar Musch, Hoethslaan 50 te Winschoten, zeventig jaar zijn gehuwd. Harm Musch is nu een en negentig jaar, zijn echtge note, Engeltje Dreijer, twee en negentig. Het zijn krasse oudjes en zij voelen zich beiden nog best. al heeft opa Musch last van een lichte doofheid en is het ge zichtsvermogen van zijn vrouw de laat ste tijd wat verminderd. Dit is voor haar evenwel geen beletsel nog te zor gen voor de dagelijkse maaltijd en ook de afwas te doen. Voor het andere huis houdelijke werk krijgt zij hulp van familieleden. Na een dag weide-lopen nog geen ei. De kieviten hielden ons voor het lapje, maar de voorjaarszon bezorgde uw verslaggever ech ter een troostprijs. Zijn gezicht, met zomersproeten bezet, toont nu een frappante gelijkenis met de zo fel begeerde gespikkelde eierschalen. Gesneuveld in Korea gesneuveld: De korporaal J. L Verlee, gebbren 29 ugus^ Dmsti buwd. De soldaat S. van Breukelen, geboren 4 October 1929. Soldaat Van Breukelen was afkomstig uit Oudewater en was ongehuwd. De Brit Sanders zal niet worden „geruild" Churchill, de Britse premier, heeft gis teren het Hongaarse aanbod afgewezen, dat uitwisseling inhield van de Britse zakenman Sanders tegen de communis tenleidster Lee Meng. autoriteiten hopen van ganser harte, dat dit in dit voorjaar weer het geval zal zijn- Verleden jaar zijn er maar twee ongevallen gebeurd en dat gunstige getal wil men graag niet ongunstig zien beïn vloed. Een ander moeilijk punt vormt het corso op 18 April. Dit belooft ongeveer dubbel zo groot te worden als dat van 1952. Het voorbijtrekken zal ongeveer een half uur in beslag nemen. De rondwegen om Hillegom en Noordwijk zullen dan worden ingeschakeld als parkeerplaats. Het is anders wel te hopen dat ae vele obstakels op de straatweg door de bollen velden. zoals te Hillegom. tijdig uit de weg zullen zijn geruimd. Men is r.og be zig met vrij omvangrijke herstellingen aan het wegdek en dit zou. wanneer het nog even duurt, tot ernstige verkeersop stoppingen kunnen leiden. Duitsland opent zijn grenzen Opnieuw invoer vrijgelaten D.P.A. meldt uit Bonn, dat West- Duitsland, de nieuwe lijst heeft bekend gemaakt voor de vrijmaking van de invoer. Er zijn ongeveer 250 goederen, die voor het eerst op de lijst verschij nen. Voor 84.4 procent van de particu liere Duitse invoer van 1949 gelden geen beperkingen meer. Aangezien vele van de op de lijst geplaatste goederen In 1949 nog niet werden ingevoerd, is vrijmaking veel groter dan de verho ging _vai» bet vrijgemaakte percentage, groot 3*4. doet vermoeden. De oud-directeur-generaal van Rijksgebouwendienst, ir C. T. C. Heijning. is met ingang van 1 Maart 1953 benoemd tot lid en voorzitter van de commissie taakwaardering Rijkswaterstaat. Sport en Wedstrijden Lichtwedstrijd door mistl moeilijk te volgen snelle V.U.C. won met 6—4 van het Ned. politie-elftal (Van een onzer verslaggevers) De liohtwedslrijd in het VUC-stadion tussen een VUC-combinatie en het Ne derlands politie-voebbalelftal, is geen verdeeld genoegen geweest. Ten eerste omdat het een lichtwedstrijd was, welke zo vaak een geheel verkeerde indruk het spel op de groene mat kan geven alles lijkt veel sneller en mooi( gaan dan het in werkelijkheid gaat en ten tweede omdat de werkelijkheid nog eens meer verbloemd werd door snel opkomende mist, waardoor de be wegingen der spelers moeilijk vielen te volgen. Niettemin kon de wedstrijd ge heel worden uitgespeeld. Ten voordele van VUC, die met 64 aan het langste eind trok. Binnen 10 minuten scoorde Rijke van VUC me; een strak schot het eerste doelpunt. Het antwoord bleef echter niet lang op zich wachten ei kwam gelijk goed ook: twee onhoudbare doelpunten van Van der Meulen (Hel der). De politiële voetballers vergroot ten hun overwicht en waren voortdurend op de VUC-helft te vinden, waar Wee vers (Juliana) tenslotte het genoegen smaakte twee vlotte comibinaties met mooie schoten af te ronden (14). Voor rust wist Huntink echter nog tot 24 te verkleinen. Na de hervatting kreeg het spel een geheel ander beeld. Het was nu feitelijk alleen VUC, dat voetbalde. Er was nog niet gefloten of Huntink joeg het leer opnieuw langs Kok (34>, H. dc Vaal nam de gelijkmaker voor zijn reke ning en De Rijke besloot de serie goals na ongeveer een half uur met een onhoud bare bal, waarmee de rollen totaal om gedraaid waren (64). Wel probeerde het politieteam nog verandering in de stand te brengen, maar het baatte niet. Er was slechts weinig publiek. De Middlesex Wanderers komen in Mei weer Thans zijn de data bekend van de tour. welke de Middlesex Wanderers in Mei a.s. in ons land zullen maken. Op 16 Mei speelt het team van de Engelse amateurs te Groningen tegen/het Noordelijk elf tal. Op 20 Mei vólgt dc ontmoeting tegen het Westelijk elftal te Utrecht Tenslotte wordt te Den Bosch een wedstrijd ge speeld tegen het Zuidelijk elftaL Het ligt in de bedoeling, dat de jongere spelers in de gewestelijke ploegen worden geko zen teneinde na te gaan, of zij in de toekomst voor vertegenwoordigende elftallen in aanmerking komen. Men moet dit drietal wedstrijden dan ook zien als onderdeel van de plannen, welke de nieuwe technische commissie heeft uitgestippeld als middel om tot spelpeil erbetering te komen. Studenlenvoetbal Luik won van Leiden Het Leids universiteitselftal heeft de strijd tegen de Luikse studenten achter de rug. De Leidse spes patria hebben de Belgische studiegenoten hun meerde ren moeten erkennen. De uitslag in het voordeel van Luik. Het verloop van de strijd deed deze stand niet direct verwachten, want de rust brak aan met een 1-0 voorsprong voor Leiden. Van Ma nen had de score geopend. Vijftien minu ten na rust bevochten de Luiksen even wel de gelijkmaker en tien minuten vooi het einde maakten zij er 2-1 van. Op 1 April komt het Luiks studenten elftal spelen in Leiden. Na de wedstrijd in Luik zijn de Leidenaars doorgereisd naar Münster. waar hun een zware kamp in het kader van het Europees studenten voetbaltournooi wacht. Zilveren mo/enfournooi L.F.C. Lugdunum„W assenaar" 5—1 Lugdunum, kampioenscandidaat uit de 4e klas. met invallers voor Verhoeven, Van Well, Flippo en doelman Oudshoorn, en Wassenaar, dat met drie invallers verschenen, zorgden ten aanschouwen een zeer talrijk publiek voor een pittige ouverture van het LFC-zilveren molen- tournooi. De Leidenaars maakten een prima beurt en vertoonden een spel, dat aange naam verraste door goede techniek combinatie, waardoor het veel hoger ge klasseerde „Wassenaar" zich tenslotte niet staande kon houden. Vooral in de eerste helft was Lugdu num prima op dreef, en al konden de gasten lang het evenwicht bew een half uur glipte Teeuwen langs zijn bewakers en uit diens voorzet wist Mizee onhoudbaar te scoren. Even later bracht dezelfde speler de stand uit een straf schop wegens hands op 2—0. Wel trachtte „Wassenaar" met snelle aanvallen de Lugdunum-defensie te overrompelen, maar kon daar niet in slagen. MZZI Na de hervatting was Wassenaar meest al iets sterker, maar het duurde toch nog geruime tijd, alvorens Van Wissen met een strak schot óe achterstand kon kleinen. De snelle Leidse aanval diende echter behoorlijk van repliek. De Roo bracht uit een keurige pass van De Koning de stand op 3—1 en even later was het Jansen, die een weifelend optre den van de zonder stopperspil spelende „Wassenaar"-verdedlging met een doel punt afstrafte 41. Even leek het er op. dat de gasten nog tot betere prestaties zouden komen, maar de zeer hechte Lugdunum-verdediging wist alle problemen keurig op te lossen. Het werd zelfs na een fraaie Leidse aan val door De Roo nog 5—1. Lugdunum won verdiend, doch geflat teerd en zal in deze vorm spelend nog wel voor meer verrassingen zorgen. Nu bloeien alleen nog maar crocusjes en ander klein goed, maar straks zal de Keukenhof weer een in kleuren verstilde droom zijn. Zozeer leeft dit evenement in de bollenstreek het hart van Nederland, dat leden van Eerste en Twee- Kamer er een bezoek aan zullen brengen. Olympische huisvestings perikelen Australische regering wil geen militaire barakken geven Het is nog steeds niet zeker of Austra lië in staat zal zyn de Olympische Spelen van 1956 te organiseren. Het grootste probleem is nu de huisvesting der athle- i. Het Australische Olympisch Comité heeft de regering verzocht het Albert Park. een militair barakkenkamp, be schikbaar te willen stellen. De regering heeft dit echter geweigerd, omdat zij niet van plan is de Olympische Spelen te stellen boven de nationale defensie- inspanning. Premier Menzies verklaarde, dat de staat Victoria de bouw van een Olympisch dorp als een onderdeel van het woningbouwplan voor dat jaar moet beschouwen. „In de meeste andere lan den wordt het Olympisch dorp na de Spelen voor woonruimte bestemd. Waar om kan Victoria dat dan niet?", aldus Menzies. Studenten zwemmen De volgende week Donderdag worden In het sportfondsenbad Oost te Amster dam de Nederlandse stfudentén zwem* kampioenschappen georganiseerd. Leiden neemt met drie teams deel, één team voor waterpolo en een dames- en een heren team voor de baan wedstrijden. Pers. kampioenschappen L.S.B. Barkema speelt remise met mr De Groot Mr A. de Groot heeft gisteravond nog alles in het werk gesteld om A. Barkema de eerste nederlaag toe te brengen. Maar op de zeventigste zet gaf hij er de brui aan: winst was niet mogeUjk. Daar drs Bekker niet verscheen, noch bericht zond. wordt aangenomen, dat hij zijn partij tegen A. Barkema opgaf. Is dat in derdaad het geval, dan staat Barkema met 4 punten aan de kop, gevolgd door W. Demmendal en drs Bekker. beiden met 3& punt. Mr De Groot, die uit de afge broken partijen tegen G. Bosscha en Jerry Bey (gewonnen van Bosscha en remise met Bey) 1% punt ha8lde„ ls na de remise met Barkema kansloos ge worden. Vanmorgen kreeg de wedstrijdleider bericht, dat drs Bekker van een hervat ting van de partij tegen Barkema afzag. De laatste ronde is dus, zoals we vori ge week reeds opmerkten, van het aller grootste belang. Hier volgt het program ma: drs Bekkermr A. de Groot; W« DemmendalA. Barkema en F. Teleng— G. Bosscha. L.Z.C. IDe Zijl (comb.) 2-1 In deze enthousiast gespeelde wed strijd was L.Z.C. voor rust vrijwel steeds in de aanval. Brak en Van Ingen Schenau brachten tweemaal vreugde ir. het kamp der thuisclub. De tweede helft bracht geen krachts verschil. Toen een L.Z.C.-er naar de kant moest, maakte De Zijl er 21, een stand, waarin geen verandering meer kwam. Competitie L.S.B. Sassenheim I degradeert In de eerste klasse ls de strijd gestre den. Boskoop I is kampioen en L S G. IV en Sassenheim I degraderen- Het vonnis over Sassenheim werd gisteravond door Voorschoten I, dat zelf ook nog in gevaar was, voltrokken. Voorschoten won met 6^4—3%. Een lang leven in de eerst# klasse schijnt de kampioenen van d# tweede klasse niet beschoren te zijnl Schietwedstrijden ten bate van het Rampenfonds Ten bate van het nationaal rampen fonds heeft de Kon. Ver. van Nederlandse scherpschutters een landelijke postwed- strijd georganiseerd, waaraan vijftallen van wel en niet bij de K.V.V.N.S. aan gesloten verenigingen kunnen deel- Er wordt geschoten met klein Kaliber rapens op een afstand van 12 meter In schrijvingen moeten worden g-richt aan het bondsbureau van de K.V.V.NS. Be- zuidenhoutseweg 127 te Den Haag. Sportflitsen In het Internationaal voetbaltour nooi in Turkije won Griekenland met 2—0 van Egypte. Uitslagen Engelse league: le divisie Charlton Athletic—Aston Villa 5—1; 3e dlvjsie Swindson Town—Leyton Orient In het internationaal concours hlp- plque te Dortmund ls voor de eerste maal de Nederland driekleur aan de ere-mast omhoog gegaan. Anton Ebben (Tilburg) won een springconcours met .Saraceen".

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 5