-rFeest van Koninginnedag - slagersvak- tentoonstelling - braderie 's Morgens meert hier de waterschuit (75 jaar geleden) Films over Amerika toonden iets onwerkelijks SM et Momentje naar de Flora 53 NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG 19 MAART 1953 Op 30 Apiil is er in Leiden heel wat te doen Gemeente is dit uur gekozen. Men wacht, dat méér mense.n dan in de ge legenheid zijn de dienst bij te wonen. Voorganger is ds N. Kleermaker. De Leidse toneelvereniging Litteris Koninginnedag 1953 zal ook in Leiden dit jaar weer op waardige wijze teJ worden gevierd. In de gisteravond in de Turk gehouden jaarvergadering van de vereniging Koninginnedag werd het programma voor 30 April vast- [ng gesteld. Er is in deze vergadering één klacht geuit. Die ging over het leden tal van de vereniging, dat ook in het afgelopen jaar is teruggelopen. Er En' werd een commissie van dames gevormd, die een ledenwerfactie op touw liet zal zetten. ^e i De bijeenkomst stond weer onder lei-1 centrale kerkeraad van de Hervormde ne' ding van dr ir P. C. Lindenbergh. Hij herdacht in zijn openingswoord de over- -tinl leden penningmeester, de heer F. J. de Jong. die veel voor de vereniging heeft het gedaan. Het bestuur had de heer J. 'en Voorbij tot penningmeester benoemd. io-j Secretaris J. C. J Lambermont gaf in zo zijn jaarverslag een uitvoerig overzicht in van de vorig jaar gehouden feestelijk- I heden. Over de uitvoering van de plan nen kon men tevreden ziin. Het leden tal bedraagt op dit ogenblik 425. Penningmeester Voorbij maakte ook nog een opmerking over dat ledental. Het is dit jaar teruggelopen met zeven- tig. Dat betekent een vermindering van ng inkomsten van ongeveer 100. Wil de (47 vereniging Koninginnedag aan haar doel 3 blijven beantwoorden, dan zal het aan- jg tal leden beslist omhoog moeten. We nJ hebben het reeds geschreven: staande de „dl vergadering werd een damescomité in het leven geroepen, dat deze zaak ern stig zal bezien. Het comité bestaat uit tien personen. De penningmeester meldde een voor delig saldo van ƒ51. Tot lid van de kas- commissie werden benoemd de heren M. I. Smit en A. Smit. Bij de bestuursverkiezing werden de heren Lindenbergh. A. van der Neut er rJ L. Questroo herkozen. Op voorstel var de heer S. Platteel bij acclamatie. Geko- weer een muzikale rondwandeling ge houden. Vermelden wij tenslotte, dat op 3( April ook de slagersvaktentoonstelling wordt geopend, die ter gelegenheid var het vijf tig-jarig bestaan van het slacht huis te Leiden wordt georganiseerd. Na de pauze gisteravond vertoonde de heer P. J. van der Zanden jr een aan tal lichtbeelden over oud-Leiden. V oor j aarsbraderie In de gisteravond in de Turk gehouden vergadering van de vereniging Konin ginnedag deelde de voorzitter, mr dr P. C. Lindenbergh, mee, dat de Leidse braderie dit jaar wordt gehouden op 29 en 30 April en 1 Mei, Hij bevestigde hiermee ons be richt van vorige week, dat het merendeel van de Leidse middenstanders zich by een enquête had uitgesproken vóór Sacrum voert 's avonds 8 uur in debraderie in het voorjaar. De minderheid schouwburg een blijspel op. Er is mu- sprak zich uit voor een braderie in ziek van Sylvia. Om 8 uur wordt tevens tember. werd de heer J. Coers. Namens be stuur en leden sprak de heer Questroo de voorzitter nog even toe. Hij dankte hem er voor, dat hij zich wederom voor de vereniging beschikbaar had gesteld. Het programma De viering van de Koninginnedag loopt over twee dagen. Op 29 April 's mid dags zijn er kinderfeesten in de studen- I tensoclëteit Minerva en 's avonds is ei de traditionele feestelijke bijeenkomst van de Leidse Chr. Oranjevereniging. Over het programma ziin nog geen defi- I nitieve gegevens bekend. Donderdag 30 April wordt geopend met een reveille door vier bands. Om half 9 is er een aubade op het Stadhui plein door zestienhonderd kinderen. Het is een verheugend iets. dat dit aantal met het jaar groeit. De kinderfeesten Stadsgehoorzaal (twee zalen) beginnen om 9 uur. Half tien is er een militaire mars met défilé voor autoriteiten. Ook om half tien beginnen de kinderspelen od het sportterrein aan de Zoeterwoudse Singel. Voor deze feesten verwacht mer eveneens, dat de belangstelling weei groter zal zijn. Tussen tien en elf uui spuit de fontein aan de Vismarkt. Tus sen tien en elf uur is er tevens een ca rillonbespeling. Het programma hopen wij te zijner tijd bekend te maken. Het bestuur van Koninginnedag is van plan tussen tien en twaalf uur prijzen uit te reiken aan kinderer die oranje dragen. Een attractie voor iedereen zal zyn de aankomst van een waterschuit. De Leidse duinwatermaatschappij be staat op 15 Mei 75 jaar. Een beschei den maar toch wel interessant on derdeel van de feestelijkheden is het laten varen van de waterschuit met paard, die 75 jaar geleden, toen de waterleiding kwam, uit het stads beeld verdween. Het morgenprogramma vermeldt ver der nog een poppenkastvoorstelling od het Stadhuisplein. Deze begint om tien Het middagprogramma begint met een wandeltocht. Startplaats: de Burcht. Ver trek: 1 uur. Om half drie vindt in de Leidse Hout een voetbalwedstrijd plaats tussen het elftal van de luchtmacht en het elftal van de marine. De kapel van het vliegkamp Valkenburg hoopt mede werking te verlenen. Het bestuur van Koninginnedag verwacht, dat de toe loop voor deze wedstrijd bij gunstig weer althans, zeer groot zal zijn. Het aaptal loketten wordt uitgebreid, zodat opstoppingen waarmee men vorig jaar nogal te kampen heeft gehad worden voorkomen. Wie niet van plan is naar deze voet balwedstrijd te gaan, kan zich van half drie tot vier uur vermaken bij de zeep kistenrace op de Nieuwe Beestenmarkt, een programma-onderdeel, dat verleden jaar wel zijn verdiensten heeft getoond. Om 4 uur is ei deling. Om vijf uitgereikt aan d del tocht. De kerkdienst ditmaal niet 's 's avonds om half 7. In overleg met de Jubileum bij Grofsmederij Vanmorgen is de bedrijfsleider van de kettingfabriek. de heer G. v. d. Waals, met zijn familie ontvangen In de directie kamer van de Grofsmederij. Hij viert vandaag nl- zyn 25-jarig jubileum als employé van het bedrijf. In een toe spraak. die ir M. C. de Jong bij deze ge legenheid hield, overzag deze de geschie denis van de werkzaamheden van de ju bilaris, die in verschillende afdelingen werkte vóór hij de 1942 bedrijfsleider van de kettingfabriek werd. Hij prees de ac tiviteit van de jubilaris, die voor tal van verbeteringen in de werkmethoden heeft gezorgd. Ten slotte overhandigde hij de heer V. d. Waals een enveloppe met in- Bij een daarna volgende receptie in de kettingfabriek werd de jubilaris nog door het personeel gehuldigd. Om zes uur wordt nog een receptie in het „Gulden Vlies" gehouden. De B.B.-aanmeldingen Het aantal aanmeldingen voor B.B. te Leiden was gisteravond gestegen tot ruim 800. Een mens was teveel Burgemeester mr Th. M. J. de Graaf van Lisse keurt een brokje kaas, dat hem bij een van de stands van Hollands Glorie wordt aangeboden. Foto N. van der Horst Burgemeester De Graaf opent Hollands Glorie met kernachtige rede Middenstand beware onderlinge eenheid in echte levensgemeenschap Lisse komt in de bollengemeenten heel goed voor de dag met een enorme tentoonstelling in de Hobaho-hallenHollands Glorie 1953. De burgemees ter van Lisse, mr Th. M. J. de Graaf heeft haar gistermiddag even over vieren met een kernachtige toespraak officieel geopend. De opening werd ingeleid door de voorzitter van Lisse Vooruit, de heer W. Tissing. Deze dankte het gemeentebestuur de directie van het Hollands Bloem bollenhuis voor de ondervonden grote medewerking. De directie leeft daadwer kelijk mee met de plaatselijke belangen, verklaarde hij. Een speciaal dankwoord ging naar de organisator van Hollands Glorie, de heer De Bont, die niet alleen het zakelijk deel uitstekend heeft ver zorgd maar tevens het comité op alle mogelijke wijzen tot grote steun is ge- „Ik voel me zakenman temidden van zakenmensen", zo verklaarde de burge meester in de aanvang van zijn openings rede. Hij memoreerde de grote evenemen- n dé bollenstreek in de vorm van de tentoonstellingen Flora en Keuken hof. Nu deze tentoonstellingen hun poor ten openen is het moment voor deze ex positie van handel, industrie en zaken wereld wel zeer goed gekozen. De kurk waar de bollenstreek in eco nomisch opzicht op drijft is de bloem bollenteelt en -handel. De middenstand hiervan ook afhankelijk. Wanneer het de bollenstreek goed gaat is het mogelijk, dat het de middenstand ook goed gaat. Stedelijk niveau Langzamerhand is deze plattelands- reek gegroeid naar een stedelijk niveau, i zeide de heer De Graaf. Het koop krachtige deel van de Lisser bevolking wordt gevormd door bollenkwekers en -expediteurs. Dat zijn geen lieden die gemakkelijk tevreden gesteld kunnen worden: zij weten wat goede service in houdt. Als de neringdoende middenstand de onderfinge eenheid bewaart en er voor vaakt, dat bepaalde bedrijven niet af zakken naar een minder niveau, dan zal de bevolking haar inkopen in eigen plaats doen om daardoor tot uiting te brengen de samenwerking in een echte levensgemeenschap. is belangrijk, dat de Lisser midden stand die levensgemeenschap onder streept met deze tentoonstelling. Het ge meentebestuur volgt dit streven met grote aandacht. De burgemeester sprak de hoop uit, dat de regering de lasten, die op de middenstand drukken, zal ver lichten. Teveel dreigt anders het ge vaar van ondermijning van deze belangrijke groep. Spreker had te vaak de indruk gekregen dat bij het verstrekken van vestigingsvergun ningen niet uitsluitend naar de vak bekwaamheid wordt gekeken, maar vooral naar het plaatselijk behoefte element. Natuurlijk moet dodelijke concurrentie worden vermeden, maar concurrentie kan heel goed in het vlak van de behoefte-eisen worden getrokken. In het slot van zyn rede uitte de bur gemeester de wens. dat dit voor Lisse zo belangrijke evenement volledig aan zijn doel zal mogen beantwoorden. (Advertentie) Gouden VERLOVINGSRINGEN Ruime keuze A. J. MANDERSLOOT Donkerstee? 14 Leiden Agenda voor Leiden Donderdag Casino. 7 en 9.15 uur: Chr. Filmactie, Ik herinner me Moeder. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Residentie orkest onder Willem van OJterloo; solist Herman Schey, bas-bariton- Antonius-clubhuis. 8 uur: D.V.V.. Cres cendo en D.O Smuziek en toneel ten bate van het Rampenfonds. Chr. Sociale Belangen. 8 uur: Afdeling Leiden Chr Metaalbewerkersbond, 50ste jaarvergadering Sterrenwacht. 8 uur: excursie K. en O o.l.v H Kleibrink. Vlies. 8 uur: Tuinbouw en Plantkunde. Bloemist-patroons en Bloemist-winke liers. A. J Herwig uit Bussum over: Bloe men in het hele jaar, met film Lisse. Keukenhof, half 3: opening door dr W. Drees. Vrijdag Prediker, half 8: Unitas, jaarfeest m-m.v Sempre Avanti. Pieterskerk, half 8: Ned. Chr- Radio- Vereniging, grote zangavond. Vlies. 8 uur: Vereniging voor Paeda- gogiek. J. A. Sellenraad uit Enschede over omgang tussen jongens en meisjes Stadsgehoorzaal. 8 uur: The Ramblers en Joop de Knegt. Foyer Stadsgehoorzaal. 8 uur: duiven- concourscommissie. contactavond met film ..Snelle Wieken 1953". Lakenhal. 8 uur: K en O., opening schilderijententoonstelling G H Breit- ner door de burgemeester Snouck-Hurgronjehuis, Rapenburg 61. 8 uur: K. en Ocursus psychologie drs W. A. Nell. Zaterdag Gehele dag: Speld jesverkoop Leger des Heils. Casino: 2.15 en 4.30 uur: K. en O., 't Is middernacht dr Schweitzer; woord voor af door prof. di G. J. Heering. Speeltuin Oosterkwartier. 3 uur: Wo ningbouwvereniging De Eendracht, ont hulling monument. Volkshuis, 4 uur: Een huis in de Dul- cimerstraat. film naar het boek van Nor man Collins. Chr Sociale Belangen. 46 uur: Chr. Metaalbewerkersbond, afdeling Leiden, receptie 50-jarig bestaan. Antonius-clubhuis, half 8: Toneelgroep Ons Genoegen met Vrydag d Dertiende Stadsgehoorzaal, 8 uur: De Sleutelstad, cabaretavond. Prediker, half 8: afdeling Zuid-Hol land-Noord Bond van Ned. Militaire Oorlogsslachtoffers, contactavond Clubhuis Oosterkwnrtier, 8 uur: Zwem- 1 polovereniging De ZijJ, blijspel „Een lar stelletje mensen". Burcht, 8 uur: Accordeonvereniging Accordanto, derde jaarfeest. Nachtdienst apotheken Apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18, tel. 1523, en de Doeza-apotheek, Doezastraat Over het paard getild Een 19-jarige Leidse kantoorbediende had op 17 October een biljet van ƒ100 verduisterd. Op een gegeven ogenblik moest zij ƒ3200 voor haar patroon van het postkantoor gaan halen, maar hield er een /100-biljet van af om er een te kort van 100 in de personeelspot mee te dekken, dat deer haar was veroor zaakt. Het meisje kwam voor de Haagse po litierechter. Het reclasseringsrapport luidde gunstig. „IT bent een beetje over het paard getild", oordeelde de rechter. ,U bent Katholiek. Hebt U die verduiste ringen nooit gebiecht?" Dit bleek niet het geval te zyn. De officier van justitie requireerde 40 of 20 dagen en een week gevangenis straf voorwaardelijk: De rechter veroor deelde het meisje tot 25 of tien dagen, plus een week voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en ondertoezicht stelling van de RJC. reclassering. Wat de zeven bollen gemeenten gaan doen Niet slechts de tentoonstellingen in de bollenstreek, maar ook de zeven bollen gemeenten getroosten zich dit jaar ter gelegenheid van het bloemenfeest weer vele moeiten. Warmond en Voorhout ho pen door mozaïeken uit te blinken. Hil- legom zal trachten, naast de schoonheid van de bolbloem. het vermaak, voorna melijk in Treslong, te pousseren. Lisse heeft naast het kasteel en het park van Keukenhof natuurlijk ook een wedstrijd voor het leggen van bloemenmozaïeken. terwijl Noordwijk zich behalve op deze feestversieringen ook gaat toeleggen op de befaamde Tulpenrally. De Noordwljk- se hotels zullen reeds met de Paasdagen open zijn. Noordwykerhout organiseert de traditionele bloemenfietsrally op 14 Mei. Sassenheim tenslotte zal zich in het mooiste bloemenkleed steken en rond Pasen sportfeesten houden Bij het overlijden van dr Gerke Brouwer Zoals wij gisteren meldden, is dr Gerke Brouwer, de bekende vroegere Leidse longarts. Woensdag in Katwijk aan Zee overleden. Van geachte zijde schryft men ons nog enige bijzonderheden omtrent zijn leven. Wij ontlenen daaraan, dat dr Brouwer als diaken zitting had in vele commissies en enige tijd deel heeft uit gemaakt van de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk. Zeer vele jaren was dr Brouwer de zeer gewaardeerde secretaris van de ver eniging Ned. Herv. Stichtingen voor Zenuw- en Geesteszieken. Terwijl hy gedurende de oorlogsjaren bij ontstente- ran de heer H. van Boeyen ook nog het penningmeesterschap waarnam. Voor deze vereniging vooral is het verscheiden van dr Brouwer een zeer gevoelig ver lies Aan een grote beslistheid (dr B. behoorde tot de vrienden van Kohl- brugge) paarde hij een waarlijk Chris telijke zaohtmoedigheid en een beminne lijke bescheidenheid. Niet in de laatste plaats is het aan zyn inzichten te danken dat de inrichting Zon en Schild te Amersfoort een pavil joen (Heidezicht) heeft voor de verple ging van geesteszieke tbc-lijders teen unicum). Stem des Volks Geslaagde uitvoering van Haydns Schöplung Haydns oratorium „Die Schöpfung" heeft sinds zijn ontstaan reeds een ongekende populariteit genoten3 die tot in onze tijd voortduurt. Juist in de laatste jaren van de 18de eeuw, toen Haydn dit werk schreef op een door hem uit Engeland meegebrachte tekst, begon de muzikale activiteit der muziekminnende burgers een grote vlucht te nemen, en Haydns oratoria hebben daarbij van meet af aan een grote rol gespeeld. ria's met veel expressie en dank bewonderenswaardige vocale techniek op uistekende wijze voordroeg. O'.'o Couperus mist vaak de glans, die zijn partij in dit werk stellig vraagt, ook intoneert hij niet zelden te laag: toch had hij ook zeer goede momenten. Annie van Veldhoven tenslotte bezit een fraaie sopraanstem. die echter wat klein van volume is. Daardoor forceert zij zichzelf soms, hetgeen haar stem ietwat flakke rend maakt. Wij menen echter, dat voort gezette studde dit kan verhelpen en dan zullen vele mogelijkheden voor haar ge opend zijn. De H.O.V. begeleidde op deze avond redelijk, doch niet buitensporig geani meerd. De inzet was aarzelend, hetgeen wellicht nog bijdroeg tot de indruk van ledigheid, welke, deze merkwaardige ouverture wil suggereren. Behalve de koorgedeclten zullen we ook gaarne terugdenken aan het duet tussen Adam en Eva in het derde deel, waar op bijna sensuele wijze de heerlijkheid der schep ping wordt bezongen. Haydn volgde in zijn beide grote ora- iria, wy zeiden het reed6. Handel na^ lens werken hij in Engeland had leren bewonderen, evenals Mozart dit een tien tal jaren tevoren had gedaan. Toch wist Haydn zijn eigen weg te gaan. In zijn oratoriumstijl reiken Barok en Classicis- elkaar de hand. Haydns genie heeft ot een synthese weten te verenigen, e zeer talrijke toehoorders toonden rich heel enthousiast De solisten werden bovendien met bloemen gehuldigd. J. VAN DER VEEN. Deze muziek heeft nog niets van haar kracht en frisheid verloren; ook al is zij diep geworteld in de geest van de 18e eeuw me: haar voorliefde voor het schil deren en nabootsen der natuur, en ook al blijft die schildering nogal uiterlijk en naïef, toch heeft Haydn, geïnsireerd door Handels voorbeeld, dat men nog sterk in menig koorfragment bespeurt, dit werk geladen met een bezieling en een innige vroomheid, die ook thans nog sterk aanspreken. De uitvoering, welke wij gisteravond in de Stadsgehoorzaal bijwoonden, werd verzorgd door de arbeiders-zangvereni ging „De Stem des Volks", met solistische medewerking van Annie van Veldhoven, sopraan, Leo Larsen, tenor. Otto Coupe rus. bas, terwyl de orchestrale begelei ding werd verzorgd door de Haarlemse Orkest Vereniging. Het geheel stond on der leiding ven Iskar Aribo. Over het algemeen heeft deze Schöp- fung-uitvoering een heel gunstige indruk bij ons achtergelaten. De prestaties van dit koor geven een stijgende lijn te zien, de discipline is goed, de kwaliteit der stemmen vaak verrassend. Wellicht do mineren de sopranen soms enigszins, doch dit is bijna onvermijdelijk. Aribo's visie op dit werk is sterk dra matisch getint, meer dan lyrisch; de tempi neemt hij vrij snel, de dynamische contrasten onderstreept hij, hetgeen voor al aan het eerste deel veel relief geert. Er was kennelijk hard gewerkt om dit werk in te studeren; in de breed opgezette slot koren der diverse delen en met name in het sterk aan Handel herinnerende, fuga- tisch geschreven slotkoor „Singt dem Herren", werd een sterke climax bereikt. Wat de solisten aangaat, hier behoort wel allereerst Leo Larsen genoemd te worden, die zijn tenorpartij in recitatie- Piopaganda-avond N.C.B. aid. Leiden Waf zou ik graag naar Amerika wil len gaan; het moet er ideaal zijn om te wonen. In deze geest zal er menige zucht geslaakt zijn door hen, die gisteravond de propaganda-avond van de Nederland se Christelijke bouwarbeidersbond, af deling Leiden, bezochten. Op deze avond werden een aantal films van de Ame rikaanse ambassade vertoond. Op de techniek van deze films valt niets aan te merken omdat die at is. De inhoud deed ons echter afvragen of men Amerika de brave-Hendriken-periode nog niet te boven is. Al die lachende blijde jongens en meisjes, die zich zon der problemen tot burgers en dan nog wel verantwoordelijke burgers van de Verenigde Staten iten opvoeden, waren naar onze mening wel iets tè lachend en tè bly. Heel zoet zit de zoon van de tim merman op school naast de zoon van de burgemeester zijn buitengemeen Interes sante lessen te leren. In de commentaar bij de film heette dit één der kenmerken van de ware democratie. Al deze films, die iets lieten zien van de geweldige Amerikaanse techniek, ademden een levensmoed, een onbe zorgdheid, alsof men er geen problemen kent Tot zover onze critiek. Het programma had zeer zeker ook zijn aantrekkelijke punten. We noemen bijvoorbeeld de film over de aanleg van de 2200 km lange oliepijpleiding van Texas naar New Meelfabriek De Sleutels Op 31 Maart zal net 25 jaar geleden zijn, dat de meelfabriek De Sleutels te Leiden een N.V. werd. Volgend jaar zal de fabriek, die op 29 April 1884 werd gesticht, zeventig jaar bestaan. Burgerlijke stand van Leiden De Chr. vereniging tot verpleging behoeftige chronische zieken Het Zonne huis geeft op Woensdagmiddag; 25 Maart a.s. in de stadsgehoorzaal de première van dc film „Een mens was teveel' vaardigd in opdracht van de verenigingi vüet door Rudi Hornecker naar een idee van c M van Dijk; C P Sjardijn en G Gijj deze cineast. man; Th J A Roest en M C vd Linden. GEBOREN: Johannes L J zn van A J C Montanus en W C A van Heteren: Cor nelia W dr van C Roos en W van 't Wout; Christina W dr van A Ouwehand en C Riet; Gerardus J zn van A F Brack» E C J Meiman; Herman zn van H J Boelee en M H de Vleeshouwer; Magchiel van Haarlem en K van Atten; Jeannette E dr van Q A Wijsman en J C Wagemans; Johannes W zn van J Roef stra en A Hillebrand; Frans J zn van A de Vrind en E Damen: Cornelia dr van F C van Egmond en C van Duist. OVERLEDEN: G Oostenbrug. man, 61 Jaar. GEHUWD: A F v d Meer en H J Tb Steffens: J de Tombe en J v d Tuin; I J Th C Waaijer en M A Romijn; R Zand- a/iüisse!de d Linden; P Hoogeveen En omdat Bowientje van me ik heb I Niemand kan navertellen wat hij in dit al meer verteld, mijne vrienden de diepste vezelen van zijn ziel beleeft, gedichten in 't algemeen wanneer hij het Bloemenpaleis betreedt onverwacht van aangezicht tot aange- u* -—■- - uitgelezen weelde altijd veel Shakespeare in zonder houdt, omdat ze gisterenzomaar, zonder enige bijzondere reden, middenop de dag een tuiltje tulpen van haar lief hebbende man ontving, omdat ze geroerd dit bewijs van mijn genegenheid hoogachting keek en gevoelig te declameren begon: ,J know a bank where the wild thyme blows. Where oxlips and the nodding violet Quite over-canopied toith luscious woodbine, With sweet musk-roses and with eglantine", omdat ten slotte uw dienstvaardige dienaar een onbedwingbare zucht had bos en beemd, naar frisse lucht, onnestraal en lentezangen, ontving dat Bowientje het volgende antwoord: ,J,ief Bowientje, ik weet géén plekje, aar de wilde thijm geurt, de sleutel bloem en het viooltje groeien, overscha duwd door de verrukkelijke kamper foelie, en waar de muskusroos naast het duinroosje staat, maar wél weet ik een plaats, waar tien- en tienduizenden tul- pronken staan, hyacinten in hun kleurige toiletjes modeshow houden en de crocusjes en sneeuwklokjes tussen 't gras stralen, als klare verf op het palet van een kunst schilder." „Hè?" zei ze met open mond. „Florar' zei ik. Haar mond sloot zich. Op de mijne. Nadat ze Lieverdhad uitgeroepen, i zo stapten wij dan nog geen twee later de hekken van het Heemsteedse wandelbos Groenendaal binnen en ston- openblik zwijgend naast elkaar in de Noord-Hollandse Middachter Allee van oude vorstelijke lindebomen, welker takken tezamen een gewelf vorm den. een basiliek waardig. Ge moet van mij niet verlangen, vrien den, dat ik u bij de hand neem en u dezelfde ontroering doe ondergaan, die Bowientje en mij deelachtig werd, wij als twee gelukkige mensenkinderen dwaalden in die groen overwulfde bloe- mentempel van vijf-en-twintig hectare Ik kan dat niet. Dat kan niemand. Gijzelf moet naar toe gaan, met een hart, dat wijd open staat voor deze bladzij uit Gods onderbare Scheppingsboek. Kan ik u schilderen, wat ik voelde, toen wij door de illustere zuilengangen van het Groe.iendaal liepen, ruigte van bos en akkermaalshout zich de liefelijkheid lentebloemen? „O maar", was het antwoord, „van al die zestigduizend bloemen in de hal en de twee-en-een-half millioen bollen in de grond is er niet eentje door mij ge kweekt of gepoot! Ik heb hier alleen maar een telefoon, die de hele dag rin kelt en een schrijfmachine, die niet stil En terwijl wij een kwartiertje met eigen vinding van schrijver i^aar drentelden langs de blinkend-witte verondersteld wordtwinkelgalerij, zwierven door de scheme- zicht staat met uan zestigduizend bloemen, kaartje van Hollands vermaarde floris- ten, welk laatste woord ge niet in Koe nen-Endepols noch in Van Dale vindt, dezes is. dat ge de betekenis wel zult aanvoelen. Gemakkelijker ware het voor mij, wanneer u en ik dezelfde ziel hadden als de man, die achter Bowientje en mij dit paleis binnenkwam, een calculerende globale blik over de uitbundigheid der zestigduizend liet gaan en zei: „Hier staat voor een handelswaarde van onge veer drie-en-een-halve-ton." Voelt ge wel? Ik zou er dan misschien een slordige tienduizend keiharde guldens naast kunnen zijn, maar toch in de buurt van de waarheid blijven. Maar als ik u de volheid van de vreugd wil laten proeven, die deze bloe- menheerschaar tot in het kleinste vezet- m'n ziel teweeg bracht, wel, dan in grote mate tekort schieten. Ik slechts een armzalig surrogaat voorschotelen van het geluk dat ge on dergaat, indien ge er zélf waart geweest. Ik wil u alleen maar aansporen om •lf te gaan kijken. Een paar uur zalige vergetelheid in deze Hof van Eden, temidden van een ereld, die in 't boze ligt. Wy dwaalden langs eer> groot perk tulipa's, dat juist gefi'md werd door een Amerikaan, die op zijn brede, arrogante schoenen devoot om het perk heen liep, de beste plek voor zijn opname uit te Hij loopt alsof hij in eer. kerk is", zei Bowientje. En da was hij ook. In de t gebeeldhouwde en versierde tempel ongekorven hout, die Nederland op dit ogenblik bezit. Jedere Nederlander moest dit alles kunnen zien", zuchtte Bowie.Jje, stilstonden by een bedje irissen wonderblauwe kleur. „Hoe lang duurt deze tentoonstelling eigenlijk?" „Twee maanden", zei ik. „Dat is vijf millioen Nederlanders per maand", becijferde ze stil voor zich heen. „Dat is ongeveer 170.000 mensen per dag. Gaat niet. Jammer!" En toen was 'aar opeens juffrouw Speet, die alles afweet van de Flora, die hele divisies mensen heeft te woord ge staan en nog staat, die geen vijf minuten per dag zit, geen drie happen per maal tijd eet en geen vier uur per nacht slaapt. De vraagbaak «ozr hal} ons vader land. De juffrouw van de voorlichtings- ripe lanen, verpoosden bij de fonteinen vijvers omhoog staarden witte klokketoren, waaruit trage, melo dieuze tonen druppelden, vertelde zij dat de eerste bloemententoonstelling al op het eind van de 17de eeuw gehouden werd. Maar niet in Nederland. In het mistige, kille Engeland. Daarna volgden de Zuidelijke Nederlanden, en het eerst in 1818 dat onze contrei zich dit experiment waagde. En Haarlem had de primeur als bloemenstad. Ze vertelde ons van de si de Flora al met haar tentoonstellingen gehad heeft, en dat er in 1935 ventjes 60.000 bezoekers waren ge veest. .JJit jaar komen er meer", zei ,want we rekenen op veel Amerikanen uit Duitsland". Op het terras van het restaurant dron- en we thee en aten we dikke plakken cake. En omdat het nog altijd geen lente ;n zelfs deze schone dag in Maart toetsje kilheid in zyn bries had, brandden op dat terras grote kolenvuren in sierlijke traliepotten, waarin de gloed der kolen leek op de granaten van Bo ientjes grootmoeder. Daarna bezochten wij het regerings paviljoen, dat zeer leerzaam, zeer inte- ■essant, zeer duidelijk en zeer dc moeite waard is. Bowientje en ik, we maakten kennis met de geschiedenis van eer Bol, die onder de handen der kwekers er de schoot der aarde langs een zorgvul dig bewaakte weg promoveerde tot Bloem. We zapen welke taak het Proef station, het Instituut voor Tuinbouwtech- 'c en de Plantkundige Dienst hebben, kregen op een heuse halve aardbol college in de belangrijkheid van de ex port der bloembollen, niet alleen ten fa veure der exporteurs, maar tevens van onze steeds deviezenhongerige schatkist. Ge weet: dat Bowientje van me kan soms iets zo dichterlijk uitdrukken. Zo ook gisteren. Toen we, dankbaar en n/oe, tegen het eind van de schone middag het lente- York en die over het natuurreservaat in Florida. De voorzitter, de heer B. de Klerk Wolters. drukte in zyn openingswoord de aanwezigen met klem op het hart actief naar buiten op te treden en de N.C.B. groot te maken. Als lid van de B.B. nam spr. de gelegenheid te baat om ook op het belang van deze organisatie te wijzen. VOOR SCHOTEN Chr. Besturenbond Vrijdagavond om 8 uur wordt in „Irene" op in.tiatief van de Chr. bestu renbond een filmavond gehouden. Onder eer zal vertoond worden de film „Een are geschiedenis van het bos", een beeld in het leven der bevers in N.-Amerika Canada, Gcref. Vrouwenvereniging Vanavond om 8 uur vergadert de Geref. vrouwenvereniging. Mevr. Groeneveld Paasonderwerp inleiden. Verder wordt een Paasdeclamatorium uitgevoerd dat samengesteld is door mej. De Jong. Filmavond Christen-Vrouwenbond De maandelijkse bijeenkomst van Christen-Vrouwenbond afdeling Voor schoten, werd ditmaal gehouden in de kerkzaal van het kinderhuis Nieuw Voordorp. Het bestuur had voor deze avond beslag weten te leggen op de heer Heuzeveld, luit. ter zee 2e kl. uit Katwijk, die de dames zou vergasten op de vertoning van enkele nationale films. In haar welkomstwoord wees de presi dente, mevr. S. A. A. van Sluijs-de Jong, op, dat men deze bijeenkomst kon houden dank zij de bereidwilligheid van de heer Viveen. Immers, de moeilijk heden, die waren gerezen met de zaal Irene, hadden een ogenblik de wekt, dat er deze keer in het geheel geen bijeenkomst zou kunnen worden ge houden. Spr. vroeg het in het maandblad ge vraagde bedrag te helpen bijeenbrengen, ook al zijn er veel offers gebracht. De leden krijgen de volgende week huis bezoek. Ook werd er nog gesproken over de federatie en de U.V.V. Het bestuur hoopte de leden hierover echter meer te, kunnen vertellen na de gewestelijke ver gadering. Toen ging het licht uit en vertoonde de heer Heuzeveld een film over de ramp de watersnood. Naast de n hun leed werd in deze film ook aandacht besteed aan de redding van het vee. Na korte pauze werd vervolgens tweetal films vertoond van de reis Prins Bernbard. Eervol ontslag aan dr Dankbaar Het breed-moderamen van de generale synode van de Hervormde Kerk heeft in zyn dezer dagen gehouden vergadering dr W. F. Dankbaar eervol ontslag verleend als lid van het directorium van de raad voor de Zending, dit wegens zijn benoeming tot hoogleraar te Groningen. Dr Dankbaar wordt tevens per 1 Mei eervol ontheven uit zyn ambtsbedie ning als predikant, met de bevoegdheid in emeritus. Tot lid van het directorium van de raad >or ie Zending, voor administratieve en financiële aangelegenheden, werd be noemd mr C. C. W. Uffelie te Hardega- ryp. Tot lid van de raad voor de Zending erden benoemd: ds A. Oskamp, Heem stede, Th. v. d. Mast, Eindhoven, mr H. Rijpstra, Beilen, H. J. Schuiveling, Am sterdam en mr J. H. van Wichen, Am- sterdahi. feest verlieten, en we op de straatweg stonden te wachten op een bus, die ons zou terugvoeren naar de academiestad, keek ze een ogenblik peinzend naar het donkere bos. Toen zei ze: ..Floradat zou je kunnen noemen „een uitbundige corsage op Hollands lentekleed" Ikzelf had het niet beter kunnen WARMOND Agenda gemeenteraad De gemeenteraad van Warmond komt Maandag bijeen ter bespreking van agenda, die twee subsidie-aanvragen be vat en vier voorstellen tot wijziging begrotingen. De subsidie-aanvragen komen van de toneelvereniging S; Matthias, in verband met de toneeluit voering te Warmond door de Belgische kampioen van toneelwedstrijden in d« kring Rouselaere, en van het R.K. cen trum voor kraamhulp Leiden e.o. Verder ;s er een voorstel by tot verhuur een gedeelte van de woning, behorende tot de buitenplaats Groot Leerust ei voorstel tot vaststelling van het menigvuldigingscyfer voor de heffing van schoolgeld voor het schooljaar 1953—1954. Bij de begrotingswijzigingen zyn de verbouw van de brandweergarage, het bouwen van een garage by de woning Groot Leerust en verhoging van sub- aan het Wit-Gele Kruis. Verder stellen B. en W. voor, hun college te machtigen tot het tijdelijk ln dienst nemen van een technisch ambtenaar ter assistentie van de gemeente-architect, o.m. bij de uitvoering van openbare ken. Ook moet er een lid van de wi leidingscommissie benoemd worden, en W. bevelen hier het raadslid S. Schie aan. En tenslotte stellen B. er voor, opnieuw een tijdelijke ziekten- kostenregeling voor het gemeenteperso- neel vast te stellen. „O juffrouw Speet", riep Bowientje \ze°gen' U bedanken, dat dit oo. is!" A Midsummer-Night's Dream. Nieuwe Leidsche Courant: toonaangevend Leidse raad Huurkoopfiets verduisterd De Haagse politierechter veroordeelde een Leids koopman, die een fiets, welke hij in huurkoop had aangeschaft, nog op de dag van de koop probeerde van de hand te doen. tot vier maanden gevan genisstraf, conform de eis. De man was niet ter rechtzitting verschenen. LEIDERDORP De heer Corts wordt nu polderjubilaris Op 26 Maart hoopt de heer B. G. Corts, gemeentesecretaris alhier, weer een zil veren jubileum te vieren, nu als secre taris van. de Achthovenerpolder, de Kalk- polder, de Zijllaan- en de Meijepolder en de Slagh- of Stadspolder. Van enkele pol iers is hij tevens penningmeester. Ongetwijfeld zal voor dit jubi leum grote be langstelling bestaan. Wat aan goede woor den is gezegd bU de viering van het jubi leum van de heer Corts als gemeente secretaris, kan ook straks naar iren worden gebracht. De hear Corts is sedert 1951 ook secre taris-penningmeester van de Room- of Meerburgpolder en sinds 1952 tevens van de Rodenburger- en Cronesteinpolder. Sedert 1930 bekleedt hij de functie van secretaris van de polderkring Dwars- wetering Does. Ter gelegenheid van dit zilveren jubi leum zal de heer Corts op 26 Maart des avonds half 8 in het raadhuis alhier door de verschillende polderbesturen worden gehuldigd. Na de huldiging wordt een receptie gehouden. Jaarvergadering E.IIB.O. Gisteravond hield de afdeling Leider- dorp-Zoeterwoude (Hoge Rijndijk) van de Ned. vereniging voor E HB O. in het dorpshuis haar jaarvergadering. Voorzit ter H. Brinksma. die een hartelijk woord van welkom sprak, memoreerde ook de lotgevallen van het afgelopen jaar en wekte de aanwezigen op om het ledental Uit de jaarverslagen van secretaris en penningmeester bleek, dat de vereniging steeds in bloei Is toegenomen en dat er tussen bestuur en leden steeds een voor treffelijke samenwerking is geweest. De EH.BO-cursus wordt thans gegeven door dokter E. W. Hoefman. Als bestuursleden werden herkozen mej. G. Los en de heren G. v. d. Krof en J. de Jong. Na afwerking van het offciële gedeelte bleef men nog tot laat ln de avond gezellig byeen. Kerkelijk Hulpbetoon. Gisteravond hield de vereniging Ker kelijk Hulpbetoon van de Gcref. Kerk haar jaarvergadering in Irene. Er waa een batig saldo van f2140 In de vacatu re van wylen de heer P. Vis werd geko zen de heer W. F. Karstens. Besloten werd het aantal bestuursplaatscn van 9 op 7 te brengen. Het aantal leden be draagt 256. De heer W. J. Otto hield een overgeschoten brokken, opdat er niets verloren gaat", dit naar aanleiding van Joh 6 vs 12: En als zij verzadigd waren, zeide Hij tot Zijn discipelen: vergadert de oversgeschoten brokken, opdat er niets verloren gaat. Ter afwisseling zong mevr. Van Wijngaarden, kan de piano begeleid door de heer F. D. van Wijck. enkele lie deren. De heer D. Braam declameerde^

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 3