montirt*. Boordenwassen en kousenstoppen problemen meer nu geen Van het ert van School en Kerk Dominicaanse republiek biedt hulp aan op Korea ^Gevaarlijke Mist! I Prins ziet voor de jaarbeurs een nieuwe taak De 35ste lijst van slachtoffers van de watersnood 2 DINSDAG 17 MAART 1953 Textiel op Jaaibeuis Een regenjas van 85 gram voor natte dagen (Van onze §-redacteur) EEN GROOT GEDEELTE van de Beatrix- en Irenehallen op het Jaar beursterrein aan het Vredenburg in Utrecht wordt weer ingenomen door de Nederlandse Textiel Jaarbeurs. Zij getuigt vandaag van de vaste wil der Nederlandse Textielfabrikanten om zich een nieuwe markt te ver overen, nu een afzetgebied van 70 millioen mensen in Indonesië waarop hun productie was ingesteld voor hen verloren ging. Zo zijn er op deze Jaarbeurs nieuwe stoffen als Enkalon en Everglaze en nieuwe kleuren, nieuwe vormen en nieuwe dessins. Twee en zestig deelnemers stellen hun artikelen ten toon op 2650 m2. Deze ruimte is, door de architect Mar tin Engelman uit Parijs, onderverdeeld in stands en afdelingen en hij koos daar voor, als zijn opdrachtgevers, nieuwe kleuren en andere vormen. Midden in de tentoonstellingsruimte verheft zich een grote spits toelopende rotonde, die als het ware het hart van de expositie vormt en waar de infor- matleafdeling gevestigd is. Daaromheen plaatste de architect met een bizarre fantasie de stands van de fabrieken en firma's. Hij koos zeer mo derne voorstellingen als versiering en hij paste eigenlijk maar twee kleuren toe: licht grijs en donker blauw. Dat. geeft een eigenaardig zwart-wit effect. Practische kleding en fraaie kleuren Er is veel practische kleding te zien. Regenkleding vooral. Er is zelfs een re genjas, die in een pakje, niet zwaarder den 85 gram, opgevouwen en meegeno men kan worden. Er zijn voorts regenjassen, die als bij zonderheid een lichtgevende strook op de ceintuur en enkele plaatsen van het achterpand hebben. Dat is bij wandelin gen op donkere wegen erg practisch, omdat in die lichtgevende stroken auto lamplicht weerkaatst. Om even bij die regenjassen te blijven: ze zijn in sommige gevallen voorzien van een z.g. catchy cap, een hoofddeksel, waarvan, bij regen, de rand over de kraag van de jas valt. Een nieuwigheid is ook het parelgrijze badpak en dan hebben we van een der directeuren van een der grootste tricota- gefabrieken in ons land een vurig plei dooi gehoord voor het dragen van ander, warmer ondergoed door heren. Deze spreker betoogde, dat de mannenrug een uiterst kwetsbaar en weinig bedekt lichaamsdeel is. Vandaar dat hij op zijn fabriek een hemd liet weven, waarvan het rugpand twintig procent dikker is dan de voor zijde. Dat zou dus ons toekomstig verjaars geschenk kunnen zijn, als er niet dat Everglaze overhemd was geweest, dat ons toch óók wel erg bekoorde. Everglaze en Enkalon Everglaze is hét product van deze Textieljaarbeurs. Hot is een stof, die goed wasbaar is en blijft, zorgvuldig po reus is gefabriceerd, zodat het weefsel kan ademen (iets wat nylon niet kan), het is vuil afstotend en bestand tegen kreuken en krimpen. Het is voorts prachtig vormhoudend en prettig in het dragen. Zo'n overhemd spoelt een des avonds uit in zijn wasbak, hij hangt het hemd te drogen bij de centrale ver warming of in de koele nachtwind en als die procedure gelukt is, kan hij des ochtends aanstonds een schoon ovemhemd aantrekken. Daar behoeft geen strijkbout aan te pas te komen. Een ander product is Enkalon, dat, zo als men weet, in Emmen vervaardigd wordt uit een product, afkomstig van de Limburgse mijnen. Behalve voor het ver vaardigen van kousen, kwam de Enka- londraad de laatste maanden ook ter be schikking voor tricotagefabrieken weverijen. Wat de sokken aangaat: proeven, waarbij die kledingstukken, dertig maal drie vier dagen gedragen werden, toonden aan, dat bij sokken, voor 100 pro cent uit wol samengesteld, het aantal gaten 591 bedroeg. De sokken, geheel uit enkalon vervaardigd, vertoonden dezelfde periode slechts tien gaten,.. Ouder gewoonte heeft de voorzitter van de Nederlandse Textiel Jaarbeurs, d< heer P. Fentener van Vlissingen aan de vooravond van de beurs weer een over zicht over de stand van zaken in de tex- tielwereld gegeven. Hij stelde vast, dat de Nederlandse Textielindustrie voort moet gaan op de weg van de export van haar producten. De binnenlandse omzet was in 1950 in totaal f 2^61.628.000. en de export over dat jaar bedroeg 18 procent van die to tale omzet. In 1952 waren de cijfers: to- Toch is het zo! XTET is in de natuur een betrekkelijk AA zeldzaam verschijnsel dat eieren zich vermenigvuldigen. Zeker, veel dieren planten zich voort door zich in te snoeren, waarna uit één dier twee kleinere dieren ontstaan. En ook af zonderlijke cellen komen door cel deling. waardoor uit één grotere cel twee kleinere ontstaan, tot vermenig vuldiging. Maar dat een ei dit kunstje vertoont, gebeurt niet vaak. Trouwens, waarom zou een ei dat doen? Is er een nakomelingschap nodig, welaan dan legt het moederdier vis. vlieg of kever, wie u wilt wat meer eie ren en daarmee is de kous af. Er zijn echter ook omstandigheden denkbaar, waarin het doelmatiger is één ei te leggen en dit el zich door deling te laten vemenigvuldigen. We denken hierbij niet zo zeer aan Pasen, waarbij het verschijnsel van de zich vermenigvuldigende eieren, niet on welkom zou zijn voor mensen met een zwakke beurs, maar we hebben het oog op zeer kleine sluipwespen, wier zienlijk veel groter zijn dan de volwas sen rovers zelf. De wespenmoeder depo- rovers zelf. De we9penmoeder depo neert dan één el in een levende rups, die in verhouding tot de wespenlarve een reusachtig groot lichaam heeft Dit ei vermenigvuldigt zich door deling vele malen in het rupsenlichaam, zodat er tenslotte meer dan duizend ei- kernen kunnen voorkomen, waaruit even zovele larven te voorschijn krui pen. Dit grote aantal wespenlarvan is in staat de reusachtige maaltijd die het rupsenlichaam hun biedt, alle eer aan te doen. zodat het slachtoffer ten volle wordt benut. Het systeem van de zich vermenig vuldigende eieren biedt in dit geval geweldige voordelfen, want bij het de poneren van een zo groot aantal eieren in verschillende rupsen zou de kleine wesp voor een taak gesteld worden die zij onmogelijk zou kunnen volvoeren. Een andere mogelijkheid zou dan zijn dat zij haar gehele eierenpakket in één slachtoffer zou moeten onderbrengen Maar in dat geval zou zij ten opzichte van haar toekomstige kroost va banque spelen, want de rups zou door een vogel opgegeten kunnen worden en daarmee was de hele nakomelingschap in de vogelmaag verdwenen. Van al deze zorgen is de sluipwesp verlost door in enkele slachtoffers slechts één eitje te deponeren, waarna de eieren zelf wel zorg dragen dat het vereiste aantal nakomelingen wordt verkregen. Deze methode is niet alleen in het belang van de wesp, doch ook in het voordeel van de rups. Want stelt u zich eens voor dat de wesp duizenden eieren in even zovele slachtoffers zou onder brengen. Dan zouden al die rupsen worden aangevreten, terwijl bij het thans gevolgde systeem slechts enkele volledig ten offer vallen en de andere ongeschonden blijven. Een duidelijk voorbeeld van doelmatighéid en eco- nomiel (Nadruk verboden) Export tale binnenlandse omzet f 1.853.355.000 en export f 707.977.000 of 27 procent van de totale omzet. De kledingexport, die in 1948 bedroeg f 2 millioen, beliep in het jaar 1951 niet minder dan f 65.500.000. Van de garens bleven In 1952 niet minder dan 60 procent in Europese lan den. Vier en een half procent gingen naar Afrika en Noord-Amerika. De stoffen en weefsels vonden voor 59 procent hun weg naar Europese landen, oor 20 procent naar Afrika en 4 procent naar Noord-Amerika. Zuid-Amerika betekent voor de Neder landse textielindustrie nog zeer weinig. Drie procent der garens gingen daarheen 1952 en 0.9 procent van de stoffen t weefsels. Als men nagaat, dat Oceanië opnam procent der stoffen en 4.6 procent der weefsels, dan is dat, na alle moeite, die Z.K.H. Prins Bernhard zich gegeven heeft voor de Nederlandse export naar Zuid-Amerika, een beschamend resultaat. Van de. zijde der fabrikanten weet men de slechte uitkomsten van de exportbe vordering naar Zuid-Amerika, wat textielsector aangaat, aan het gebrek aan medewerking van de regering. B(j de discussies, die na de rede vs heer Fentener van Vlissingen werden gehouden, ontspon zich een debat de vraag, of de Nederlandse textiel industrie wel voldoende aandacht aan de binnenlandse markt besteedt. De fabrikanten zeiden, dat het hun nerzijds daaraan niet ontbreekt, maai dat het publiek nog veel te veel naar buitenlandse merken kijkt en liever iets heeft, zo zei een der textielfabrikanten, dat een onuitsprekelijke naam heeft, dan een Nederlands artikel. Niettemin en daarmee keren we nog even naar de Jaarbeurs zelf terug, de expositie geeft weer de indruk sterk op het buitenland ingesteld te zijn. Al zekerden de fabrikanten dan ook, zich achter hun fraaie shownummers uiterst practische artikelen bevinden, die een vreugd en welkome aanwinst zijn voor alle Nederlandse kleerkasten. Mark Clark naar Indo-China Om schouder aan schouder met V.N.-troepen tegen het communisme te strijden De Zuid-Koreaanse minister van Bui tenlandse Zaken heeft vanmorgen mee gedeeld, dat de Dominicaanse republiek (Midden-Amerika) heeft aangeboden, troepen naar Korea te zenden „om schou der aan schouder met de troepen van de Ver. Naties het communisme te bestrij- Het Amerikaanse achtste leger op Korea heeft vanmorgen in alle vroegte hevige strijd van man tegen man gevoerd tegen een sterk Chinees offen sief op de kleine Gibraltarheuvel aan het centrale front. Volgens de laatste berichten zijn de Chinezen er in geslaagd, tot de Geallieerde stellingen door te dringen. Australische Meteor-straaljagers heb ben gisteren een Noordelijk convooi vrachtwagens grotendeels vernietigd. Toen het convooi zich op een smalle bergweg bevond, schoten de Meteors het eerste en het laatste voertuig stuk. waarna de Australiërs verder vrij spel hadden. Sabre-straaljagers schoten te- zelfder tijd een MIG neer. De republikeinse senator Knowland heeft gisteravond in de Amerikaanse Senaat gepleit voor een openhartige be spreking van het Koreaanse probleem in de Ver. Naties. „Alle U.N.O.-afgevaar- digden moeten Rusland veroordelen we- (Adoertentie). Bescherm Uw keel in dit venij- I nige weer door geregeld gebruik I van de medicinale VICKS BONBONS Wetsontwerp nu ingediend Weer twee verkiezingen in één jaar Minister Beel heeft nu, zoals reeds aangekondigd, bij de Tweede Kamer wetsontwerp ingediend, waarin wordt voorgesteld de zittingsduur van de ge meenteraden die dit jaar worden gekozen te verlengen van vier tot vijf jaar. De nieuwe raadsleden zullen dus pas in 1958 aftreden. Dit gebeurt om te bereiken, dat de raadsverkiezingen met ingang van 1958 weer, evenals vóór de oorlog, in het zelfde jaar zullen vallen als de verkie zingen voor de provinciale staten. gens zijn steun aan aggressie in het Verre-Oosten", aldus de senator. De opperbevelhebber van de Ver. Na ties op Korea, generaal Mark Clark, is uit Tokio vertrokken voor een bezoek aan Indo-China. Dit bezoek staat ioi band met Eisenhowers nieuwe politiek voor het Verre Oosten, volgens welke politiek er contact wordt gelegd tussen de strijd in Indo-China en die op Korea. De democraat Stevenson, eens Eisen howers rivaal in de verkiezingsstrijd, brengt zoals wij reeds meldden een bezoek aan het Koreaanse front. Gisteren maakte hij in een helicopter een vlucht boven het slagveld. Bij de opening van de Bernhard-hall Bundeling van onderzoek en advies vbor het bedrijfsleven dak van de nieuwe jaarbeurshall in Utrecht twaalf letters omhoog. De ballonnen zelf slipten weg in het blauw van de hemel en lieten de let ters achter: „Bernardhall", stond er. Een erkenning van de verbondenheid van Prins Bernhard met het bedrijfsleven in het algemeen en de jaarbeurs in het bijzonder, zoals de Prins zelf zei. De Prins sprak een rede uit, waarin hij de jaarbeurs een nieuwe taak wees. Het Nederlandse bedrijfsleven zal gebaat zijn met organisaties die het onderzoekingswerk bestuderen en van voorlichting dienen, zei de Prins en hij vroeg zich af, of de jaarbeurs niet zo'n centrum zou kunnen worden, naast het vervullen van haar tegen woordige taak. de nieuwe. 150.000 m3 grote hall bleven staan. „Ik zou mij heel goed kunnen voorstel len. dat het bedrijfsleven een directer be lang krijgt in de Utrechtse organisatie en dat daaruit logisch zou voortvloeien een centrale plaats en taak van de jaarbeurs in Nederlands economisch leven. Wat is er niet een algemene oriën- teringsarbeid zowel hier als in het buitenland te verrichten„Wat zijn er niet contacten te leggen, die het bedrijfs leven als geheel ten goede komen". „Het is verkwisting, als elk individueel bedrijf dit zelf doet of beter: trachtte doen", aldus de Prins. Met eigen organi saties of bureaux van het bedrijfsleven bedoelde de Prins echter geenszins grote lichamen met een stoet van medewerkers. „Het begrip Oostindische Compagnie, it in verband met Zuid-Amerika wel eens als voorbeeld gebruikt is, is in dit verband te veelomvattend en te zwaar. t is hier niet de plaats om dit alles uit te werken. Maar ik vond het prettig deze gedachte bij de aanvang van deze nieuwe activiteit van de jaarbeurs in uw midden neer te leggen", zo besloot de Prins. De heer Fockema Andreae beantwoord de deze rede en zei dat de Jaarbeurs het oude geuzenteken van de in elkaar grij pende handen tot symbool mag bezitten. In de door de Prins aangegeven zin bun delend, kan zij voor ontelbare organi saties een dienende functie met nieuwe mogelijkheden vervullen, aldus de heer Fockema Andreae. „In naam van Oranje" Het oplaten van de ballons was het begin geweest van de handelingen die de opening van de nieuwe jaarbeurshall vormden. Zware vrachtwagens reden kisten met materiaal binnen en vork trucks, bestuurd door in witte overall gestoken rijders, ruimden kisten weg, die de ingang versperden. Bij het afrijden bleken die kisten met leters beschilderd te zijn, die tezamen, het woord „36 jaar recht bestuur" vormden. Na enig heen en weer rijden werden uit die letters en cijfers de woorden „60 Jaarbeurs Utrecht" gevormd, die als een tableau Dinteloord. Laatste adres: B 120. Fjjnaart Van de Goorbergh, Hubertus, geb. 17-6-18 te Fijnaart. Laatste adres: D 249 Van Mourik. Gerrit, geb. 19-2-85 te Fijnaart. Laatste adres: D 174. Halsteren Van Meer, Johannes, geb. 26-1-17 te Halsteren, echtgenoot van A. A. Lan- genberg. Laatste adres: B 337. Roks—Van Eekelen, Geertruida Ma ria, geb. 7-7-31 te Halsteren, echtge note van Petrus J. Roks. Laatste adres: B 326. Schillemans, Rokus Wilhelmus, geb. 11-11-89 te Dinteloord, echtgenoot van Petronella Bernaards. Laatste adres: Stoffels, Adriaan, geb. 4-10-65 te Halsteren, weduwnaar van Adriana M. v. d..Zande, Laatste adres: B 313. Kruiningen Griep, Anthonia Jacoba, geb. 31-8-28 te Kruiningen. Laatste adres: Don- kerewegje 6. Nieuw-Vossemeer Van Geel, Adrianus Johannes, geb. 4-12-42 te Nw.-Vossemeer. Laatste adres: Pelsendijk 327. Van Someren, Anthonius, geb. 24-6. 13 te Nw.-Vossemeer, echtgenoot van Antonia Otte. Laatste adres: Pelsen- dijk 325. Nieuwe-Tonge Van Erkel—Kievot, Wilhelmina, geb. 15-1-87 te Oude-Tonge. Laatste adres: Battenoordseweg 3. Hoogstraate. Simon Beschier, geb. 17-5-48 te Nieuwe-Tonge. Laatste adres: Gen. Snijdersstraat 17. HoogstraateNagtegaal, Pieternella Cornelia, geb. 22-6-17 te Melissant, echtgenote van Joh. Hoogstraate. Laat ste adres: Gen. Snijdersstraat 17. Knöps, Johannes Gerardus, geb. 9-4-95 te Dirksland, echtgenoot van C. Polder. Laatste adres: P. v. Weel laan A 223. Oude-Tonge Hartog, Adriaantje, geb. 7-6-0*5 te Oude-Tonge. Laatste adres: Nieuw- straat 30. Strjjen Verrijp, Teunis, geb. 13-7-38 te Strijen. Laatste adres: Schenkeldijk 74. Zevenbergen Crezee, Pieter, geb. 10-3-88. Laatste adres: B 21. 's-Gravendeel Aanvulling verlieslyst dd. 4-2-53. Thans geborgen: St Nicolaas, Annie, geb. 28-9-48 te Rotterdam. Laatste adres: Gorstdijk 52. Klundert Aanvulling verlieslijst dd. 6-2-53. Thans geborgen: Van Wensen, Cornelia Helena, geb. 24-6-47 te Klundert. Laatste adres: Langeweg 10. Van Wensen, Leendert Cornelis, geb. 1-3-46 te Klundert. Laatste adres: Langeweg 10. Op dat moment renden jongens va ambachtsschool toe. Zij legden een toe gangspad uit en stelden zich als een wacht ter weerszijden op met hun ge reedschappen en reden kruiwagens met oranje tulpen aan. Toen was alles klaar voor de wandeling van uit de pergola, waar het jaarbeursbestuur en de Prins aanwezig waren. Zij kwamen onder het roffelen der trommen van de posthar- monie en nadat het Wilhelmus was ge speeld. Trompetten bliezen de melodie „In naam van Oranje doe open de poort." en op dat sein opende zich de glazen deur van de Bernhardhall automatisch. In het wit geklede suppoosten traden naar buiten en terwijl de sirenes loeiden en duizenden werklieden in actie kwa men, kranen gingen draaien, vliegwielen werden aangezoemd, traden de Prins en het jaarbeursbestuur, de minister Luns en Van de Kieft, staatssecretaris Veld kamp, Clarence Hunter van de M S.A., de commissaris der Koningin, de heer Rei- nalda, en burgemeester de Ranitz van Utrecht alsmede een stoet van eenodig- den de nieuwe hall binnen. Daar ont ving de Prins uit handen van rar W. H. Fockema Andreae, voorzitter van de raad van beheer van de Koninklijke Jaarbeurs, een gouden sleutel. Aan die sleutel bevindt zich een gou den ketting met enerzijds de woorden: Wie zee houdt, wint de reis het beursdevies aan de andere kant het Jaarbeursemblcem, het koggeschip. Hierna sprak de Prins zijn rede uit. Prins erevoorzitter K.M.A-comité Naar aanleiding van het 125-jarig be staan van de Koninklijke Militaire acade mie te Breda is een herdenkingscomité gevormd. Prins Bernhard. inspecteur- generaal van de Kon. Landmacht, heeft zich bereid verklaard het ere-voorzitter- schap te aanvaarden. Luitenant-generaal B. R. P. F. Hassel- man, chef generale staf, is voorzitter van het comité, waarin voorts de volgende officieren hebben zitting genomen: luit.- gen. A. T. C. Opsomer, commandant strijdkrachten te velde; luit.-gen. b.d. C. A. Prins; luit.-gen. D. C. Buurman van Vreeden, Nederlands territoriaal bevel hebber; luit.-gen. b.d. K.N.I.L. J. C. Kos ter; luit.-gen. I. A. Aler, chef luchtmacht staf: luit.-gen. b.d. C. Giebel; luit.-kol. A. T. J. M. Lohmeyer; maj. H. G. J. de Leeuw, le secretaris; kap. b.d. K.N.I.L. Th. C. K. Hagenaar, 2e secretaris; maj. J. G. P. de Gilde, penningmeester. Het comité stelt zich voor om na gepleegd overleg met de gouverneur der K.M.A. op 22 Juli 1953 een blijvend uldeblijk aan te bieden, aangebracht op een passende plaats in het hoofdgebouw. Een eventueel batig saldo zal worden overgedragen aan een of meer der zes militaire fondsen. Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen te Putten (toez.) H. 'Harke- a te Zeist: te Rijssen (vac.-L. Brasser) J. R. Cuperus te Doornspijk. Aangenomen: naar Vlissingen-Goes (toez-. Ver. van vrijz. Herv.) N. Wall te Hornhuizen-Kloosterburen. Bedankt voor Vinkeveen J. Bakker te Veenendaal. Geref. Kerken Beropcn: te Delft (5e pred. pi) E. de Vries te Dwingelo; te Klazienaveen H. Hazenberg te Siddeburen; te Zuilichem cand. J. v. d- Zanden te Groningen. Aangenomen: naar 's-Graveland Wiersinga te Schagen. Bedankt: voor Boskoop (vac-H. Pol) A. Brouwer te Barnèveld: voor Harden- berg (vac.-H Sweepe) L. Zwanenburg u Schoonebeek. Vrije Evang. Gemeenten Aangenomen: naar Bergum J. W. var Petegem te Musselkanaal. Eeuwfeest Theol. Hogeschool der Geref. kerken De herdenking van het 100-jarig be staan der Theol Hogeschool der Geref. Kerken te Kampen is bepaald op Woens dag 22 en Donderdag 23 September 1954. De eerste dag zal een herdenkingssamen komst plaats vinden in academische stijl. De tweede dag een bijeenkomst die voor leder toegankelijk is. Ds S. I. P. Goossens geschorst De Raad der Geref. Kerk art. 31 K O te Zwolle heeft in samenwerking met die van Berkum de miss. pred. ds S. J. P. Goossens geschorst, nu deze op eigen ini tiatief en zonder toestemming van d< zendende kerk naar het zendingsveld op Soemba is teruggekeerd. (Advertentie) Het overheidspersoneel en de B.B. Het is gebleken, dat verschillende amb tenaren twijfelen of hun ambtelijke ver plichtingen in tijd van oorlog of oorlogs gevaar wel verenigbaar zijn met het aan gaan van een vrijwillige verbintenis bij de bescherming bevolking. In verband hiermee heeft de ministerraad uitgespro ken, dat de regering het ten zeerste toe juicht indien het overheidspersoneel zich vrijwillig aanmeldt bij de B. B. Uiteraard dienen de ambtenaren, alvorens zij verband aangaan, te overwegen of hun functie in bijzondere omstandigheden verenigbaar is met het werk voor de B. B. Indien het niet zeker is dat een ambtenaar kan worden gemist, dient hij zich vooraf te verstaan met zijn chef, die zorgvuldig zal nagaan of de ambtenaar in oorlogstijd zich voor het periodiek ver vullen van B. B.-diensten kan beschik baar stellen. Papier met stro-cellulose voldoet uitstekend Papier met stro-cellulose zal het eerst worden gebruikt op de AE.U. en wel voor illustratiedruk. Papierfabrikanten zijn i-eeds enige tijd bezig, papier voor verscheidene doeleinden te fabriceren met stro-cellulose. Voor de fabricage van dit papier zijn talloze mogelijkheden ontstaan. Blocnote papier met 70 stro-cellulose heeft de verwachtingen overtroffen. Bankpost met voldoet uitmuntend. Het streven is op gericht al het papier dat de A.K.U. behoeft, van stro-cellulose te voorzien. Ontkerstening dreigt in Skandinavische scholen De Noorse „Arbeiders Jeugdphalanx" voert een actie tot ontkerstening van de "olksschool. In haar schoolprogram staat te lezen: „Het moet uit zijn met het doe in het schoollokaal, met de verkondiging en de morgenwijdingen die moeten er uit. De predikant moet •t meer vanzelfsprekend lid zijn van het schoolbestuur". De leuze van deze jeugdbeweging is: een godsdienstloze school. Er moet onderricht worden ge geven in de verschillende godsdiensten en hun geschiedenis, en in hun gemeen schappelijke levensbeschouwing, die niet gebonden is aan enig Godsgeloof. Men vraagt zich af (aldus het Noorse blad Vart Land» of de arbeiderspartij deze zienswijze in de komende verkiezingen zal delen. Zal in de loop van een enkele generatie zich een nieuw heidendom over het land uitstorten? Ook op de Zweedse scholen schijnt de morgenwijding in gevaar te zijn. Vier :ialistische Rijksdagleden hebben in de Zweedse Rijksdag voorgesteld de och- idwijding in de scholen op te heffen, dat „geen enkel kind gedwongen mag worden deze wijding bij te wonen, de school behoort objectief te zijn". Oecumenische bezinning op Europ. samenwerking De oecumenische commissie voor Euro pese samenwerking, een zelfstandige kring van „leken", heeft onlangs te Parijs vergaderd met een aantal proipi- nente figuren uit kerk en politiek, o.a uit Nederland dr C. L. Patijn (vice-voor- zitter), dr M. Kohnstamm en dr E. Em men, ds Mare Boegner uit Frankrijk, dr G. Heinemann en dr R. von Thadden uit Duitsland, de Hongaarse bisschoppen Bereckzy en Peter en dr W. A. Visser 't Hooft, de secretaris-generaal va Wereldraad van Kerken. De commissie besprak allerlei actuele problemen en besloot een bulletin uit te geven onder de titel „European issues". Om duidelijk te maken dat zij geen offi cieel orgaan van de kerken of van de oecumenische beweging is, veranderde dej commisie haar naam in: Commissie Christelijke verantwoordelijkheid Europese samenwerking. (Advertentie) [Hoest? Keelpij Het lied der aethergolven WOENSDAG 18 MAART Hilversum I 402 m. VARA: 7.00 Nieu\ 7.13 Gram. 7.30 Idem 8.00 Nieuws 8.18 Grai 8 50 Voor de hulsvrouw 9.00 Gram. 9.40 Or gelconcert. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw 11.00 Gram. 12.00 Zigeu nerklanken 12.33 Voor het platteland 12.3r Lichte muziek 1.00 Nieuws en commentaai 1.20 Orgel en klein koor 1.45 Gram. 2.00 „D« weg omhoog" 2.15 Jeugdconcert 3.00 Voor d< Jeugd 4.00 Franse gitaar r de z Jeugd c 5 50 i 4.45 1 B Regeringsuitzending: Mr M. P. Bajetto „Techniek in dienst der voorlichting in I donesië" 6.00 Nieuws 6.15 Actualiteiten 6 Lichte muziek 7.00 Klankbeeld 7,20 Gra VPRO: 7.30 Voor de Jeugd. VARA: 8.00 Nieuws 8.05 Politiek comm muziek 8.50 „John Every" r 8.15 Lichte trd?", hoe 37 De veroordeelden over de verschillen- andere schepen binnenvielen? Hij haalde de schouders op als om te zeggen, dat hij dèt niet de schepen verdeeld: Tibor Aczél en Johan Weer ging de deur open, weer kwam de ci- wist. Niet weten kon van te voren. Maar in ie- Bathory, een predikant uit Veszprim, waren met pier. Dit keer vergezeld van een paar gewapen- der geval was het in de gevangenis altijd nog nog twee anderen op de „San Jago" terecht ge- de matrozen. Die wezen enkele gevangenen aan, beter dan aan boord. die het dichtst vooraan zaten of stonden. Vier. Dat was geen troostvol vooruitzicht, overleg- Die vier moesten naar buiten komen, werden den de gevangenen, toen de bewaker was weg- in de gang twee aan twee gezet... „Vaarwel gegaan. In de gevangenis beter dan aan boord o broeders, blijf getrouw. De Here sterke u", riep De gevangenis, waar de dag nooit lichter werd Ruige, ruwe kerels waren dat: boeven, misda- Aczél. Hun antwoord hoorde hij niet meer, de dan een vale schemering; waar de nachten don- digers, nog harder en ruwer geworden door het deur werd dicht geduwd. In de gang verwijder- ker waren en kwellend; waar de vrijheid vèr slavenwerk 'jgj|f jjf den zich stappen... in komen. Aczél en Bathory naast elkaar op een bank aan bakboordszij; de anderen gescheiden, elk op een bank aan stuurboord. Naast en tus- de galeislaven die al langer dienst deden. DE HONGAARSE GALEISLAAF door a TE MEK WE Die avond, toen opnieuw voedsel werd gebracht, probeerde Aczél met de brenger een gesprek te beginnen. De man bleek er niet afkerig van, hij zag blijkbaar, dat déze gevangenen anders wa ren dan de kerels, die hij als regel te bewaken had. Geen misdadigers, geen boeven. Waar die vier naar toe waren? Naar de galeien natuur lijk. Er lagen er op dit ogenblik niet meer dan twee in de haven met een dag of wat zouden er wel andere binnenvallen. En daar zouden zij wel op worden geplaatst. bleef... Was het daar toch nog beter dan aan Was dat niet van te voren bekend, of er boord? Dan moest het op de galeien wel meer roeiers op een galei nodig waren? wilde Aczél da" verschrikkelijk zijn! weten. De cipier haalde de schouders op. Nee; Het was er meer dan verschrikkelijk, precies hoeveel wist je nooit van te voren. Hij de barbaarse tucht, waaraan zij op de galeien waren onderworpen. Kerels uit ver schillende delen van de rijken van de Spaanse koning en de Duitse keizer: Pisanen en Milane- zen, Cataloniërs en Basken, Bohemers en Na- politanen. Gevangen genomen zeerovers óók: Mo ren en Algerijnen en Turken. Aan elke bank zaten vier roeiers vastgeketend; het hanteren van de zware roeiriem eiste van vier man da uiterste krachtsinspanning. Tibor Aczél kwam naast een donkerogige Ca- taloniër te zitten; de man keek hem verwonderd en wantrouwig aan. Want ondanks het vervallen uiterlijk van de „nieuwe", ondanks diens have loze kleding, was toch te zien, dat hij noch zijn makkers behoorden tot het gewone slag van de tot-de-galeien-veroordeelden. In het mengelmoes talen, dat de slaven onder elkaar spraken Dit ondervond Tibor Aczél toen hij - ruim van laJen Qa[ Qe slayen onQeJ. elliaar SJJraacI verwonderde er zich lichtelijk over, dat deze ge- een week later vastgeketend zat op één van én d#t Hongaren in de gevangenis al ge vangene blijkbaar zo weinig wist van galeien de roeibanken van de „San Jago. Met zijn der- hoofd haddenf vroeg de Cataloniër: „Wie ben Bedacht dan, dat dat wel komen zou omdat hij tienen waren ze uit de gevangenis gehaald op - w u v i kerfstok?" - - 1 ron: het helle licht buiten JCI "a1, 1 JC JC niet tot het gewone slag galeislaven scheen te aen Meimorgen vol zon; het helle licht buiten behoren. Legde daarom uit: een galei voer na- had hen een ogenblik verblind, maar de zuive- tuurlijk uit met een volledige bezetting roeiers, re lucht was een verkwikking geweest na de maar er stierven er altijd op zee En dan donkere dagen moesten er nieuwe komen, als aanvulling. De atmosfeer van galeien die nu in de haven lagen, hadden er Aan de haven vier nodig gehad, drie op de één, één op de an- galeien, die pas waren binnengevallen; die aan- dere. En hoeveel er nodig zouden zijn als de vulling van het aantal roeislaven nodig hadden. Aczél vertelde. 0Met verbazing luisterde de ander. Zodra hij be- de lange nachten in de duffe greep, wat voor kerel naast hem gekomen was, het benauwde gevangenishok schoof hij van Aczél weg zo ver zijn ketenen het de zeewind koel Er lagen toelieten. „Een ketter", zei hij verachtelijk en 9.00 Voor de zie ken 9.30 Voor de vrouw 9.35 Gram. 10.3C Morgendienst 11.00 „Heieen keert terug", hoorspel 11.50 Gram. 12.10 Alt en piano 12.33 Gram. 1.00 Nieuws 1.15 Prot. Interkerkelijke Thuisfront 1.20 Lichte muziek 1.50 Gi 2.00 Reportage 2.45 Gram. 3.00 Voor de rr jes 3.15 Gram. 3.30 Viool, clavecimbel cello 4.00 Voor de jeugd 5.20 Orgelspel 5.50 Militaire causerie 6.00 Gev. muziek 6.30 uur Spectrum van het Chr. Organisatie- en Ver enigingsleven 6.45 Geestelijke liederen 7.00 Nieuws 7.10 Boekbespreking 7.25 Gram. 7.30 Buitenlands overzicht 7.50 Gram. 8.00 Radio krant 8.20 Radio Philh. orkest en solisten 9.20 Lijdensoverdenking 9.50 Vierhandig pianospel 10.30 Reportage 10.45 Avondover denking 11.00 Nieuws 11.15—12.00 Gram. Engeland. BBC 330 m. 1.00 Gram. 1.25 uur Gev. programma 1.55 Weerberichten 2.00 Nieuws 2.10 Causerie 2.15 Ooggetuigen^ slag 2.30 Lichte muziek 3 00 V< dracht 6.00 Voor Hoorspelen 5.00 Gra scholen im 5.30 Voor- 6.55 Weerbe- 5 Sport 7.20 Lichte mu ziek 7.45 Causerie 8.00 Gev. programma 8.45 Causerie 9.00 Symphonle-orkest en solisten 10.00 Nieuws 10.15 Symphonle-orkest en so listen 11.00 „Cricket on the hearth" 11.30 uur Gram. 11.43 Parlementsoverzicht 12.00—0.03 Nieuws. Engeland, BBC 1500 en 247 m. 12.00 ..Mrs Dale's dagboek" 12.15 Dansmuziek 12.45 uur Voordracht 1.00 Parlementsoverzicht 1.15 u. Lichtem uzlek 1.45 Schots orkest 2.45 Voor de kleuters 3.00 Voor de vrouw 4.00 Strijk- cnsemble en soliste 4.30 Orgelspel 4.45 Lichte muziek 5.15 ..Mrs Dale's dagboek" 5.30 Lichte muziek 6.00 Concert 6.45 Amusementsmuziek 7.15 Voor de jeugd 7.45 Hoorspel 8.00 Nieuws 8.25 Sport 8.30 Gev. programma 9.00 Hoor spel 10.30 „Can I come in?" 11.00 Nieuws 11.20 Lichte muziek 0.05 Voordracht 0.20 Zigeuner- irkest Nie Frankrijk, Nat. Program l 347 r 2.00 i 1.15 Gram. 1.00 Nieuws 2.05 Nlei 2.10 Gram. 6.30 Amerikaanse uitzending 7.01 Klassieke muziek 8.00 Vocaal ensemble 8.30 Hoorspel 11.45—12.00 Nieuws. Brussel 324 m. 11.45 Omroeporkest en so list 12.30 Weerberichten 12.34 Gram (Om 12.50 Koersen) 1.00 Nieuws 1.15 Gram 2.00 Schoolradio 2.40 Gram 3.60 Koorzang 4.30 u. Gram. 5.00 Nieuws 5.10 Gram. 5.50 Boekbe spreking 6.00 Vlaamse liederen en gedichten :e: Causerie) 6.30 r de s ten 7.00 Nieuws 7.40 Gram 8.00 Hoorspel 9.11 Gram. 9.15 Idem 10.00 Nieuws 10.15 Muziek en voordracht 10.55—11.00 Nieuws. Brussel 484 m. 12.05 Gram. x.00 Nieuws 1.10, 3.00 en 3.30 Gram. 4.00 Lichte muziek 5.00 u. Nieuws 5.15, 6.30, 7.00 en 7.40 Gram. 7.45 uur Nieuws 8.05 Symphonle-orkest en soliste 9.35 Gram. 10.00 Nieuws 10.15 Jazzmuziek 10.45 Gram 10.50 Nieuws. Engeland, BBC ultz. voor Nederland 10.00— 10.30 n.m. Nieuws. Achter het IJzeren Gor dijn. Vrijbuiters Radiodagboek. (Op 224. 49 en 42 m.) Intergeallieerde organisatie van het vroegere verzet Op het congres van het Franse „Comité d'Action de la Résistance" houden in Parijs onder voorzitterschap van George Bidault, is besloten een missie in te stellen, die de oprichting van een Intergeallieerde organisatie zal bestuderen. De commissie, waarin Bel gische, Nederlandse en Franse or ganisaties van het vroegere verzet zijn vertegenwoordigd, heeft een voorlopig bureau in het leven geroepen, met aan het hoofd de Fransman Daniel Mayer. Een der drie vice-voorzitters is mr B. W. Stomps, voorzitter van de Nationale Fe deratieve Raad van Voormalig Verzet (Nederland). Er zijn verder drie pl' secretarissen-generaal, onder wie de heer Boon voor Nederland. Wereldraad helpt bij emigratie De vluchtelingen-afdeling van de We-' reldraad van Kerken heeft in 1952 aan meer dan 10.000 mensen mogelijk ge maakt uit Europa te emigreren. Zeven duizend emigrant a kwamen uit Duits land, 1500 uit Oostenrijk, de rest uit twaalf andere landen. De meesten, bijna 8500, gingen naar de Ver. Staten, anderen naar Canada, Australië, Brazilië, Argen tinië en landen in Afrika en Azië. Schade in meer dan 50 Hervormde gemeenten Meer dan vijftig Ned. Herv. gemeen ten in de overstroomde gebieden hebben schade opgelopen aan kerken en kerke lijke gebouwen. Dat blijkt uit berlchten.l die bij de bouw- en restauratie-commissie' der Ned. Herv. Kerk zijn binnengekomen. Intussen is met het herstel reeds begon- in Vlissingen wordt gewerkt aan de Jacobskerk en in Werkendam is het herstel van de noodkerk in da Biesboscb ter hand genomen. In vogelvlucht T.g.v. het eenjarig bestaan var pastorale centrum dr Witteveen-ve ging, Lindenheuvel te Overveen is Zater dag namens de 350 gasten die het oord het afgelopen jaar hebben bezocht, ee radio aan het huis aangeboden. Van 28 Mei tot 25 Juni wordt Mainz-Kassel (Did) een werkkamp voc. (ook Nederlandse) predikanten gehou den. Dagelijks wordt zes uur gewerkt, daarna zijn er voordrachten, Bijbelstudie en discussies. Na de eerste week wordt er gewerkt in de fabrieken in en Mainz-Kassel. Tot wetenschappelijk hoofdambte- naar bij de electrische toepassingen (afd elektrotechniek) aan dé TECHNISCHE HOGESCHOOL in Delft is voor het tijd vak van 1 Februari tot en met 31 Dec. 1953 benoemd ir A. Lopes Cardozo. Prof. dr B. J. van Eyk, hoogleraar aan de medische faculteit te Sóerabaja, "Ide 27ste dezer met de K.L.M naar Nederland vertrekken om daar zün ver lof te genieten. ACADEMISCHE EXAMENS AMSTERDAM. 16 Maart (G U Ge- ichtsgeleerdhêidC. G. R. Leyds slaagd Dirkzwager; voor cand. en J. B H. Bruinier. UTRECHT. 16 Maart Geslaagd klinisch Verendging. de dames": F M. Akkerman. C. E H. M. A. Burgers. E. h vsn Crüohten. W. F. J E«. C. G. A. van Essen. M. Geerlofe, H C Godfried. M. A E. Groothuls. C. Haverhals. E. W. A. de Heer. C. Hubert. L M van Noorle Jansen, L. van der Kuip. M A. Lankkamp. A. A. Meijer. C. O. Meijer', A. der Noord, K Offerelns, M. J. Peek. Poodt, C. Poatma, H. A M. Rommens. J. R M I. Rutten. M. W. Schaars. A. P. Surink. J. Tldeman, E. S. Tinbergen, L G van der Veen. N in 't Veld. M. C. A. Ver- goossen, J. van der Voet. P. L. de Vries. A. Westerhuis. P. Wynia, A. M. Fr. C. Ussel- rrvuiden. A. Zweers. Werkingssfeer stuwadoorwet wordt uitgebreid Vandaag zou worden afgekondigd het Kon. Besluit van 2 Maart 1953 (Staats blad nr 96), het zogenaamde Definitie- besluit Stuwadoorswet, waarbij het be grip stuwadoorsarbeid met ingang van 1 April a.s. wordt uitgebreid. Tot dusver was de stuwadoorsarbeid uitsluitend ver bonden aan het begrip zeeschip. Thans wordt dit uitgebreid tot zeegoederen, waaronder oe goederen worden verstaan, die per zeeschip zijn aangevoerd of be stemd zijn om per zeeschip te worden vervoerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 2