Jlieuuie £eüi$ the (iimmiil Op het Rode Plein MIG's losten waarschuwings-salvo's op Brits Viking-lijntoestel Tegenacties van Britten en Amerikanen, die Sabres naar Europa sturen Naast Pieck ook Gottwald ernstig ziek Nood-verkiezingen ZATERDAG 14 MAART 1953 ADVJSKTJüftllSM: j u.iö j (Bij contract belangrijke korting! Drie en dertigste jaargang No 8685 Directie: P. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chei-Red.: H. W. J. ENSERINK CHR1STEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .«anljMtict li sMInto myn bert la tcgfjeaspotf Toestand boven IJzeren Gordijn gespannen Berlijn, generaal Tsjoeikof, onderhandelt thans over de vrijlating van deze over levende en het vervoer van vier doden, die volgens Engelse opvatting op een Westelijk kerkhof met militaire eer ter aarde moeten worden besteld. Tevens eisen de Britten het wrak van de bom menwerper op. Rondom het wrak be vindt zich nog steeds het cordon van de Oostduitse volkspolitie. Tegenover de Russische verklaring, dat de Britse bom- ONDANKS de regen van protest-nota's, heeft gisteren het vierde incident, in één week tijds, plaats gevonden. Russische vliegtuigen hebben namelijk schoten gelost op een Viking-lijntoestel der Britse bur gerlijke luchtvaartmaatschappij B.E.A. Het vliegtuig bevond zich nabij j menwerper zich boven Oostduits gebied ds luchtbrug tussen West-Duitsland en Berlijn. Na de schietpartijen oplJSJgg- bin- de Amerikaanse Thunderjet, nabij de Tsjechoslowaakse grens, op de nen de „luchtcorrodior", tussen West- Britse «Lincolnbommenwerper, en de „schijnaanval" op een bommenwer-l Duitsland en Berlijn. En daar mogen per van het Lincoln-type, staat vast, dat de Sowjets hier te werk gaan WestelÜke toestellen volgens bestaande r ij j TT*i* j j. j i j v .'overeenkomsten vliegen, zonder vooraf- volgens een bepaalde methode. Uiteraard wordt nu de toestand m hetigaande kennisgeving aan de Sowjets. luchtruim langs het IJzeren Gordijn in de Westelijke hoofdsteden met de grootste aandacht gevolgd. Er zijn tweeërlei maatregelen getroffen 1. Britse piloten in Duitsland hebben opdracht gekregen om de Russische zone niet dichter te naderen dan 16 km. 2. De Amerikanenn sturen 25 Sabre-straaljagers naar Duitsland, ter vervanging van de minder snelle Thunderjets. Wat het Viking-lijntoestel betreft, woordvoerder van de Britse Hoge Com missaris verklaarde, dat het vliegtuig zich inderdaad bewoog, iets buiten de, voor de internationale luchtbrug bestem de corridor tussen Berlijn en West- Duitsland. Feitelijk was het dus even bo ven de Russische bezettingszone. Plot seling naderden vier of zes Russische vliegtuigen, vermoedelijk MIG's, die de Denemarken tot Polen Kom de MIG-15 nu maar terughalen N.A.T.O.-experts weten nu genoeg Polen kan Maandag r.s. de MIG-15 doen afhalen, die de vorige week door een deserterende vlieger op het Deense eiland BornhoLm aan de grond werd ge zet. Aldus heeft de Deense regering gisteravond medegedeeld. In de regeringsverklaring wordt ge zegd. dat de Denen het vliegtuig niet konden teruggeven alvorens definitief was komen vast te staan, dat de MIG niet met illegale oogmerken op Deens grondgebied was geland. Ass. Press voegt hier ten overvloede aan toe, dat deze verklaring het eigenlijke motief van de Deense regering moet verbergen, nl. de grondige bestudering van de MIG. Zoals men zich zal herinneren, gaf generaal Ridgway, de N.A.T.O.-chef, op dracht, dat het toestel in geen geval mocht worden uitgeleverd, vóór het door N.A.T.O.-experts terdege was onderzocht. Nog dit weekeinde kan een rapport over het onderzoek worden verwacht. Viking door waarschuwingsschoten dwongen om van koers te veranderen. De Britse regering heeft ook in dit geval tegen het optreden der Sowjet-vliegers geprotesteerd. Een woordvoerder vai B.E.A. verklaarde, aldus Reuter, dat Sowjet-vliegtuig naast de Viking heeft gevlogen en vóór het vliegtuig langs lichtkogels afschoot. Er waren acht passagiers aan boord en een bemanning van vier. Het Sowjet-vliegtuig liet zijn tanden zien, doch beet niet Washington beschuldigt de Praagse heren De wereld wacht in spanning op het verloop van de ontstane situatie. Immers, Oost en West wisselen felle nota's uit tegenmaatregelen worden aangekondigd. Zo hebben de Ver. Staten, aan Tsjecho- slowakije meegedeeld, dat de Amerikaan- autoriteiten in Duitsland „de nodige maatregelen zullen nemen" om nieuwe aanvallen op de grens door Tsjechische vliegtuigen te voorkomen. In een tweede nota aan Praag wordt geëist, dat de Tsjechoslowaakse autoriteiten 6pijt be tuigen over het voorval, waarborgen ge- i, worden, dat dit soort incidenten meer zal voorkomen en de betrok ken vliegers zullen worden gestraft. Bovendien eisen de Amerikanen schade vergoeding voor de straaljager die ver loren. ging. In de Amerikaanse nota wordt weerlegd, dat de bemanning van de Thunderjet, Tsjechoslowaaks grond gebied zou hebben geschonden. De wer kelijke positie van de aangevallen straal jager werd vastgesteld op een radar en aldus is aangetoond, dat de Thunderjet de Tsjechoslowaakse j niet heeft overschreden. Sabre-straaljagers naar Duitsland Een woordvoerder van de Amerikaanse luchtmacht heeft meegedeeld, dat 25 jachtvliegtuigen van het type Sabre zeer binnenkort in formatie van de Ver. Sta- Duitsland zullen vliegen. Deze zullen een gelijk aantal Thunderjets ver vangen. De Britse regering heeft aan de piloten van het tweede Geallieerde lucht- leger, waartoe behalve Britse, ook Bel gische en Nederlandse eskaders be horen, verboden om de grens van de Russische zone in Duitsland dichter dan km te naderen. Deze legerorder heeft geen betrekking op de vliegtuigen, welke door de luchtcorridor naar Berlijn vlie gen. Dit bevel werd dus gegeven, nadat bij de zonegrens een Britse Lincolnbom- menwerper op een oefenvlucht omlaag is geschoten. De tweede Geallieerde tacti sche luchtmacht staat onder beval van luchtmaarschalk Sir Robert Foster en is óén der grootste Geallieerde luchtmacht formaties op het Europese continent. Dit staat vast, dat de Amerikaanse hoogste leger-autoriteiten wel maatregelen zullen overwegen om herhaling der ernstige incidenten te voorkomen. Britten staan op hun stuk Het incident van Donderdag j.l. waar- j een Britse Lincolnbommenwèrper door een Russische MIG werd neerge schoten, zes man gedood en één overle vende is, vormt het belangrijke onder- vele nota's. De Britse delegatie bij de opperbevelhebber der Russen ia Welke zijn de motieven? Van Amerikaanse zijde wordt opge merkt, dat de luchtincidenten duidelijk wijzen op strenge bevelen, door de Rus sen gegeven, omdat zij een indruk van brute kracht willen maken op het Wes ten. Malenkof wil nu eens zijn macht en besluitvaardigheid demonstreren. De Russen pogen voor het Westen nieuwe moeilijkheden te scheppen en, aldus de aandacht „afleidende", de positie van het nieuwe trio Malenkof, Beria en Molotof te consolideren. Een dergelijke opmer king hadden wij zelf reeds gemaakt in onze beschouwing „De Jungle van het luchtruim". De Franse pers is bevreesd, dat de Russen op een bepaald ogenblik te ver zullen gaan met het tarten door inciden ten. L e Monde merkt op, dat de Rus sische piloten waarschijnlijk strengere veiligheidsorders hebben gekregen in ver band met de oproep van Malenkof voor waakzaamheid. Het blad vreest nieuwe incidenten. France Soir acht het om laag schieten van de toestellen ontoelaat baar. Het blad eist, dat het Westen mo derner machines gaat gebruiken, gewa pende convooien vormt, en order geeft elke aanval te beantwoorden. Tegen de 35-j. A'damse vertegen woordiger A. S., die ten nadele van een rijwielhandel in Deventer ƒ10.000 ver duisterde en daarna net een vals pas poort naar het buitenland vluchtte, is in Amsterdam 15 maanden geëist. Luchtfeest in Botterdam „Koning Faroek" door politie neergehaald „Doris Day" heeft gistermiddag in Rotterdam hoog in de lucht gestaan en met haar ,JConing Faroekmaar beiden zijn op bevel van de politie op de aarde teruggedaald. Er waren trouwens nog 64 andere figuren, die het tweetal in het luchtruim begeleid- - den. Behalve grote vlinders en vlieg tuigen bevonden zich daaronder de heilige vogel uit het Indonesische wapen, Garuda, en een grote ballon. Wat was het geval? De dfonggos van de Kon. Rotterdamsche Lloyd hadden, aangelokt door beschikbaar gestelde prijzen, vliegers van aller hande modellen vervaardigd. Er wa ren 66 inzendingen gekomen en om nu de jury te bewijzen, dat ze luchtwaar dig waren, hadden de Indonesische bedienden ze allemaal tegelijk opge laten. Maar er is nu eenmaal een ver ordening, dat uliegers niet binnen een bepaalde afstand van electrische dra den moge opstijgen. Er waren heel wat tramdraden-ih de buurt en daar om rukte een inspecteur van politie met enige agenten uit, die omdat ze zich niet anders verstaanbaar kon den maken door middel van geba ren te kermen gaven, dat het uit moest zijn met het feest. Koningin Juliana heeft gister middag in Grave een vaandel uitgereikt aan het regiment zware infanterie Chassé. Deze foto werd genomen onmiddel lijk na de uitreiking. Naast de Koningin: vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen, en achter haar: minister Staf. PTT-beambte in Nijmegen gearresteerd Door de recherche te Nijmegen is een lokettist van de PTT- aangehouden, die verdacht wordt, ongeveer f 3000 ten na dele der posterijen verduisterd te heb- Te Heemstede is na drie jaar van voorbereiding gisteren de grote internationale bloemen tentoonstelling Flora geopend. Links een fraai overzicht van de entrée (K.L.M.-opname) en rechts H.M. de Koningin, die de openingsplechtigheid ver richtte. Directeur „De Omme landen" veroordeeld Arbeiders werkten 80 tot 90 uur per week De directeur van de coöperatieve melk producenten fabriek De Ommelanden te Groningen, de heer F. de Boer, is door de Groninger kantonrechter tot 600 boete veroordeeld wegens overtreding van de arbeidswet. Er waren slechts twintig van de ruiim achthonderd tredingen ten laste gelegd. De Ommelanden heeft in de stakings- ptriode vele arbeiders laten overwerken. ren arbeiders, die 80 tot 90 uur per week maakten. Van de zijde van De Ommelanden werd opgemerkt, dat men moeilijke periode had meegemaakt, lat men van de ruim 200 fabrieks- personeelsleden slechts 20 overhield. Men heeft toen ajles gedaan wat mogelijk het bedrijf gaande te houden. In Haarlem barstte een bom Stad baadt, ter ere van Flora, in z^e van licht In de erehal stralen bijna te veel bloemen (Van een onzer verslaggevers) /GISTERAVOND om acht uur precies is er, op de Grote Markt van Haarlem, een bom gebarsten. Zij spatte hoog boven het standbeeld van Laurens Janszoon Coster uiteen, een regen van oranje vonken uit stortend over de duizenden, die rond de Markt stonden. Daarop gebeurde het wonder. In de hele stad, die tot dat moment de gewone avondverlichting had gehad, flitsten aan gevels, aan bruggen, in tunnels en langs straten guirlandes van lichten aan. Schijnwerpers wierpen honderdduizend kaar sen sterke lichtbundels over gebouwen en pleinen en uit het duister uioei- den plotseling de schatten van Haarlem op: Het Vleeshuis op de Markt, het Stadhuis, de onvolprezen Bavo, met zijn spits, die ragfijn wit kantwerk scheen te zijn. De poorten, de hofjes, de standbeelden, ze stonden alle in volle glorie. In de straten der buitenwijken en op de pleinen gingen licht- zuilen gloeien en in de parken spoten de fonteinen in het licht der lampen. Gedurende twee maande, zal dit llcht- festijn duren. Vijftig grote gebouwen zijn prachtig verlicht en tegelijkertijd worden de voornaamste culturele centra van de hoofdstad van Noord-Holland ten toonstellingen gehouden. I Pok in het interieur van de St. Bavo- Burgemeester mr G. E. van Wal- kerk glanst des avonds licht en elke im te Rotterdam is gisteren voor een avond tussen 9 en 10 wordt het orgel officieel bezoek in Bazel aangekomen. een kwartier lang bespeeld. Eens de kameaad van Slansky Terug uit Moskou, waar hij Stalins begrafenis bijwoonde, werd hij ernstig ziek De president van Tsjechoslowakije. de immunist Gottwald, die Maandag j.l. in Moskou de begrafenis van Stalin bijwoon de, werd na zijn terugkeer in Praag ern stig ziek. Gisteravond hield men er reke ning mede, dat hij de nacht niet zou halen. Oostenrijkse artsen hebben zulks afgeleid uit drie medische bulletins, die door Radio Praag' werden omgeroepen. Eerst werd gemeld, dat de thans 56-jarige Gottwald longontsteking en pleuritis had, daarna scheen zijn toestand snel ach teruit te gaan en nadat een longpunctie op de patiënt werd uitgevoerd, bleek zich bloed in de long te bevinden. De betreffende bulletins waren ondertekend door negen doktoren. wijze, waarop de Tsjechen van de ziekte van hun president op de hoogte. worden gehouden, mede de vorm, waar in de bulletins gestemd zijn, gelijkt op de publicatie van radio-Moskou, Stalins toestand erger werd. Ze,er n keurig wordt melding gemaakt van peratuur, polsslag en bloeddruk. Dr Gott wald was een der stichters van de Tsje choslowaakse communistische partij, die hij in 1948 aan de macht hield komen. In Juni van dat jaar werd hy president. Slansky behoorde tot degenen, die met hem de Tsjechoslowaakse communisti sche partij hebben gesticht. Men zal zich herinneren, dat Slansky de gewezen secretaris-generaal der par tij, in November 1952 met nog tien an deren werd opgehangen wegens „hoog verraad en sabotage". Wij wijzen ei op, dat na de in 1938 gesloten ove komst van München, waarbij Tsjechoslo- wakije het Suöeten-Duitse gebied er door Polen en Hongaren bewoonde stre ken 'aan Polen en Hongarije moest af staan, Gottwald zich naar Moskou begaf. Na de tweede wereldoorlog keerde Gottwald naar Tsjechoslowakije terug, waar hij naar zijn vice-premierschap, in Mei 1946 tot voorzitter der Tsjechoslo waakse communistische partij gekozen werd. Over de president van Oost-Duitsland, Wilhelm Pieck. waarvan deze week ook gemeld werd dat hij ernstig ziek is. werd tot dusver niets naders vernomen. Vluchtschepen klaar in Hellevoetsluis Tweede-Kamerlid Weiter vraagt opheldering Het Tweede Kamerlid Weiter (KNP) heeft aan minister-president dr W Drees Ischriftelijk de voicende vragen gesteld; 1. Is het waar. dat de Nederlandse re gering nu a-1 geruime tijd twee van Wm Muller en Co gecharterde vluchtschepen |de Willem I en de Willem H. vaarklaar la-at houden in de haven van Hellevoet- I sluis, elk met een gezagvoerder en een kern-bemanning aan boord? 1. Zo ja, is de regering bereid de Ka- ..ier mededeling te doen omtrent de be doeling van genoemde maatrecel? ZON EN MAAN Zondag: zon 6.55 tol 18.44 uur; maan 6 36 tot 19 15 uur. Maandag: zon 6 53 tot 18 46 uur; maan 6.51 t 20.46 uur Op 15 Maart N.M. Met dit grote lichtfeest halen Haarlem en omgeving de lente naar zich toe. Zij deden dat gistermiddag reeds met de opening van de grote tentoonstelling „Flora 1953" die van 14 Maart tot 14 Mei een waar lentefeest in Neerlands tuin is. Millioenen bloembollen zijn vorig jaar geplant op een terrein in het Heemsteed- se wandelbos Groenendaal en hoewel er, zoals wij gisteren reeds Bchreven, thans alleen nog maar enkele gele en blauwe crocussen de fiere kelk boven de bruine grond verheffen, wanneer straks do Aprll-maand gekomen zal zijn, zal men er honderdduizenden hyacinten, narcis sen en tulpen in de voornaamste vormen en kleuren kunnen bewonderen. Op het tentoonstellingsterrein zijn een aantal gebouwen opgetrokken waarin thans de kasproaucten. van de Noord- Hollandse kwekers in volle glorie staan te prijken. Van 14 tot 22 Maart kan men daar van bloeiende bolgewassen genieten. Aals- bloemen: seringen, rozen, anjers, orchideeën enz. zijn er van 27 Maart tot 6 April. Boskoopse cultures: bloeiende heesters en bomen, zijn er van 1019 April; Gentse floraliën: Azalea's enz. in de Belgische week van 24 April tot 3 Mei; zomerbloemen van 614 Mei. De hoeveelheid bloemen in de Erehal is bijna te overdadig. Maar zó rijk is de schakering en zó knap zijn onze kwekers, die zelfs oranje en gouden fresia's in grote hoeveelheden wisten te kweken, hen enige ijdelheid graag ver geeft. Hel incidenl van gisteren Het is jammer, dat deze stralende .Flora" gisteren enigszins onflorissant be gon. Daar er voor de pers geen plaatsen waren gereserveerd, werd de opening dóór H.M. de Koningin niet bijgewoond door binnên- en bui tenlandse persvertegenwoordigers. Op een bijeenkomst in Haarlem is de tegenstel ling tussen het Tentoonstellingsbestuur en de journalisten gisteravond besproken. Het bestuur zeide het gebeurde zeer te betreuren. Het weet het aan onervaren heid zijnerzijds. Wij kunnen slechts ho pen. dat „Flora 1953" in de komende maanden zal floreren. Aan de expositie in de bloemenschat, die er staat, ligt het niet. ■T)E VOLGENDE week zal de Tweede Kamer een wetsontwerp behandelen, waarin geregeld wordt, dat. in afwijking de normale bepalingen van de Kies wet, de gemeenteraadsverkiezingen in de rampgebieden later gehouden kunnen worden dan 27 Mei 1953. Hierbij is deze vorm gekozen: de minister van Binnen landse Zaken kan voor iedere daarvoor aanmerking komende gemeente in het noodgebied een andere dan de wettelijke datum van candidaats'.elling bepalen. Het komt ons voor. da; dit inderdaad de meest hanteerbare procedure is. Hierdoor immers is de mogelijkheid geschapen, de toestand in iedere rampgemeente afzon derlijk te bekijken. Het gevolg is, dat nergens de raadsverkiezingen langer uit gesteld behoeven te worden dan strikt noodzakelijk is. Da; he: tijdstip van de nood-verkiezing niet in iedere gemeente in het rampgebied gelijk behoeft te zijn in het oog springend: er is immers geen sprake van. dat alle gebieden op hetzelfde ogenblik zullen droogvallen en dat alle gemeenten op ongeveer hetzelfde tijdstip weer zullen worden bevolkt. Het gekozen „variabele systeem" is derhalve juichen. (Voor vervolg zie pap. 7)

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1