Utrechtse Jaarbeurs met weinig nieuwe, maar wel practische dingen Zelfdenkende naaimachine een der meest spectaculaire inzendingen Toch is het zo De 32e lijst met namen van de slachtoffers P OPENTD00D1 7 75^ Definitieve schade-uitkering begint eind 1953 (Nat Roken j v JDDERMA NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 VRIJDAG 13 MAART 19S3 Dat is dan de zestigste (Van één onzer verslaggevers) men met één oogopslag zien, hoe laat het is in Amsterdam, op de Fidji-eilan- j den. in New-York, in Delhi en in alle mogelijke andere steden. Voor het gebruik op groentewagens e.d. brengt Van Berkels Patent Handel Mij N V., te Rotterdam, een nieuw type weeg- schaal in de handel met een blokkeer-! inrichting, dis in werking treedt als de T""\E ZESTIGSTE Nederlandse Jaarbeurs, die volgende week Dinsdag te Utrecht geopend wordt, brengt niet zo heel veel opzienbarende nieu- we artikelen, maar wel zijn er enkele gebruiksgoederen, die verbeterd aan ee? vijfmaal ronddraa'iênde"wijzer, de markt komen en daarom aandacht verdienen. Daaronder behoort aller- i iJzerPlaat loopt tot 2 kg, maar weegt eerst genoemd te worden de zelfdenkende naaimachine. Dat is de Zwit serse machine Elna, die door de importeurs Hart Nibbrig en Greeve Parkstraat 91 a, Den Haag op de beurs wordt gebracht. Het merk bestaat allang, maar mag.ianderi de heer E. Beer, is het mogelijk de prospectie geloven, dan hebben, |oude zaklantaarnbatterijen volgens door de toepassing van enkele vindingen, de fabrikanten het de huis vrouwen nog weer veel gemakkelijker gemaakt. Het nieuwste onderdeel van de machine heet Elnagraph en wordt „de hersens" van de naarimachlne genoemd. Met die Elnagraph, die uit een aantal afneembare schijven bestaat, is het na melijk mogelijk elke gewenste beweging met de machine uit te voeren. Men kan er mee borduren in allerhande naden, tot de meeat ingewikkelde toe. vervaar digen. Ook kan de huisvrouw er mee stoppen en knopen mee aan de kleren zetten, kortom: zij behoeft maar te kie zen wat zij maken -wil en de machine doet en bedenkt de rest. Het waardeloze batterijtje Behalve dit snufje voor de vrouw, is er ook een axtraatje voor de mannen op de Jaarbeurs. Dank zij een Neder- Wat ben Jij in je voordeel veranderd! Zo zie Je er echt 'keurig uit. Joop! Ja, dat komt doordat ik tegenwoor dig over- hemden met „TrubentJs" boorden draag. Die zitten even correct als stijve en net zo gemakkelijk als slappe boorden. Een „TrubenlJs" boord is gemakkelijk te wassen en te strijken en behoeft niel gesteven te worden, omdat h(j permanent balf-atQf la Let op het merk in elke boord VS boorden Overhemden mei „JVubenge" board deze krant regelmatig hun geluid laten horen, onthouden zich van in menging in deze kolom, en zo dienen ook wij van -uit onze hoek verre te blijven van de materie die is toever trouwd aan de imraekspecialis'.en. Zo blijve een ieder op zijn paadje. Daarom op deze plaats lof, noch critiek op het Peruviaanse gezang dat ons op ongeregelde tijden door de luidspreker tegenklinkt. Zelfs wan neer de omroepers op Amerikaanse wijze trachten dergelijke Indiaanse zang te sieren met Inca-mystiek, kan ons dat onberoerd laten, want per slot van rekening dient ieder voor zichzelf uit te maken op welke wijze een schotel ter tafel moet worden ge bracht. Wc behoeven er gelukkig niet van te eten, wanneer de kost ons niet zint. Maar wanneer de radiospreker die de zangplaten van deze Indiaanse bij het publiek inleidt, gaat citeren uit oude Inca-geschriften. dan is de grens van het dolzinnige toch wel verre overschreden. Want er bestaan geen Inca-geschriften en de Inca's kenden zelfs geen schrift. Maar ja. wat kan dat een radiospreker deren? Wellicht heeft u wel eens een knoop in uw zakdoek gelegd om u te doen herinneren aan iets dat u beslist niet mocht vergeten. Die zakdoek-met-'knoop kunt u althans wanneer zij schoon ia oük aan een ander in handen geven, maar die an der hééft daar weinig geestelijk nut van, want de door u gelegde knoop i« geen schrift, maar een geheugen steun, dae voor anderen waardeloos is wannéér er niet de nodige uitleg bij gegeven wordt. Een dergelijke knoop betekent voor u dat tante Adèle vandaag jérlg is. maar een an der zal er door herinnerd worden uien mee te brengen voor de avond- pot. Wblnu, een dergelijke geheugen steun hadden de lnoa's in het Quipu. een soort franje, waarin knopen van verschillende betekenis konden wor den gelegd. Zonder mondelinge toe lichting kon de betekenis van deze knopen niet begrepen -worden en wanneer koeriers elkaar boodschap pen overgaven, dienden de lopers een eindweegs naast elkaar voort te dra ven om tekst en uitleg te geven. Met het schrift, dat met vaststaande tekens of symbolen werkt, hebben deze ge heugen-knopen dan ook niets uitstaan de. En van geschriften uit de Incatijd, waarover onze radio-omroeper zulke interessante mededelingen deed, is natuurlijk helemaal geen sprake. Die lcomen alleen ter tafel wanneer we een juffrouw wat interessanter moe ten optuigen. Nadat het Incarijk in 1532 door de Spanjaarden was vernietigd, zijn er weliswaar overleveringen uit dc Inca- tijd te boek gesteld, bijv. door Gar- cilaso de la Vega, welke kroniek schrijver een Inca-moeder had, doch deze 'teboekstelling geschiedde in het Spaans en bovendien bijna ander halve eeuw na vernietiging van de Inca-heerachappiJ. O ja, vindt u het niet zonderling dat u uw ringvinger niet afzonderlijk kunt buigen of strekken, tenzij u daarvoor speciaal geoefend hebt? Daarover morgen. (Nadruk verboden) nieuwe methode weer te activeren, zodat de levensduur van 5 tot 15 maal (dat hangt van de kwaliteit af) kan worden erlengd. Dat kan gebeuren door de dynamo van en fiets of de lichtspoel van een brom fiets. De batterij wordt in een Ide&lux- koplamp gemonteerd en gedurende het rijden als de lamp dus op de spoel of de dynamo brandt, wordt de batterij bij gevuld. Mogelijkheden: de koplamp kan, ook als de fiets stil ataat. licht geven en zelfs als looplamp worden gebruikt. Het is de N.V. Technisch Bureau Ma- rijnen Waldorpstraat 52, Den Haag die dit instrument in de handel brengt. Practische pakketdrager Om nog even bij de practische ge bruiksartikelen te blijven: de Haagse fir- Zwahlen van Blanken burgstraat 4 brengt de nieuwe Bowi pakketdrager in de handel. Het is ee instrument, dat winkeliers kunnen aai schaffen om het thuisbezorgen bij de klanten tot een minimum te beperken. De pakketdrager is nl. samengesteld uit gegomdplakband, die voorzie een katoenen draagband. De winke lier bevestigd het plakband op de pakjes maakt het zo voor zijn klanten ge makkelijk hun gekochte waren mee naar te nemen. Twintig kilogram kan plakband torsen. Men kan met on bedrukt pakpapier volstaan, omdat het plakband bedrukt kan worden. Om nog even In de sfeer van de huls houding te blijven: de N.V. Everest' Nasaukade 110 te Roterdam brengt strijkplank in de handel, die aan kleine woonkomers is aangepast. Het ls sg. Recitel-strijkplank, waaronder schraag zit. De plank kan op tafel gelegd worden en rust dan op jwplankje. Dat laatste kan gebruikt •den. als men de plank omdraait. Het strijkijzer krijgt bij deze plank geen kans n als brandstichter op te treden, want zit een ingebouwd treefje in de plank. Wereldklok De N.V. E. J. Goudsmit Nieuwe Bin nenweg. Rotterdam brengt een we reldklok op de Jaarbeurs. Daarop kan T alel-strijkplank Gelegenheidsstempel op Flora 1953 Ter gelegenheid van de Internationale Bloemententoonstelling Flora 1953, die van 14 Maart t/m 14 Mei te Heemstede wordt gehouden, wordt op het tentoon stellingsterrein een tijdelijk bijkantoor der PTT gevestigd. De stukken, die daar ter post worden bezorgd, zullen van een afdruk van een bijzonder stempel wor- Do door Nederlands Nieuw-Guinea uit gegeven bijzondere frankeerzegels met opdruk Hulp Nederland 1953 zullen aan de philatelisten-loketten der Postkantoren uiterlijk t/m 30 April 1953 worden ver kocht. De zagende pijnen rheumatlek, spit, ischias, hoofd zenuwpijnen worden snel en afdoende verdreven door Togal, Er is geen beter middel tegen dan Togal. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. 0,95, 2.40 de last zwaarder dan 2 kg dan draait de wijzer automatisch door, terwijl de cijfers, welke in de wijzerplaat-openin gen zichtbaar zyn, eveneens automatisch verspringen. Maximaal kan de wijzer plaat vijfmaal ronddraaien, zodat de wij zerplaatcapaciteit 10 kg bedraagt. Vanu de Klimmaterialenfabriek v.h. K. Weimar Ziedewijdijk 98, Baren- drecht zijn er stapelladders.' Ze zijn vijf tot tien treden hoog, hebben boven aan een platform en daarin zit een kleine stalen haak. die precies past in de hand greep van kisten. Men heeft in groente en fruitpakhuizen b.v. dus altijd de ge legenheid op elke willekeurige plek een ladder k lemvMt neer te zetten, om ver volgens. langs de ladder het platform te bestijgen, de kisten op te stapelen. Tot zeventien k ist enhoog, zegt he prospec tus. Aluminium vizkisten Een nieuwigheid, die de vissers in Scheveningen, Katwijk of Vlaardingen zal interesseren, zijn de aluminium vis- kisten. De Aluminiumfabriek Koco, Pauwenstraat la, Voorschoten brengt ze in de handel. Houten viskisten wegen veertien kg, maar zo'n aluminium vis- kist slechts 4 kg. De laatste is daardoor gemakkelijker te hanteren en ze is ook beter schoon te spuiten. De wanddikte is maar klein, zodat de kisten ook r.og een ruimtebesparing van 20 pet geven, wat op vissersschepen van bijzonder groot belang is. De levensduur is bovendien langer dan van houten kisten en ze zijn zeewater-bestendig. Na al deze voor het h uishoudel(jke en bedrijfsleven practische nieuwigheden nog een nieuwe vinding voor sportclubs. Wifra Sport N.V. Grootihandelsgebouw A3, Rotterdam brengt de automatische tafeltennispost „Second to None" in de handel. Het is een constructie, waarvan beweerd wordt, dat ze alle bestaande pro blemen voor wedstrijd posten oplost. Door het toepassen van sterk U-ijzer, wippen de balken bij het spannen van het net niet op. Door een fijnstellingschroef bo ven op iedere post kan de zuivere hoogte tot 1/10 mm afgesteld worden. Tevens kan de ongelijkmatigheid van de tafels worden opgeheven. Het net is steeds on berispelijk recht. Een spanwiel brengt het op de gewenste spanning! Allerlei technische snufjes op het ge bied van kranen, draaibanken, meettoe stellen zijn op de technische afdelingen te zien. Over het algemeen toont de beurs de rustige geleidelijke ontwikkeling van ons bedrijfsleven. Aan de jaarbeurs wordt ook deelgeno men door twee Chinese zakenlieden uit Hongkong. Een delegatie van 23 vertegenwoordi gers van de Ooetduitse handel en indu strie is gisteravond voor een bezoek aan de jaarbeurs op SchLphol aangekomen. Kamerlid vraagt herziening Ambtenaren ontevreden over reisbesluit Het Tweede Kamerlid Van de Wete ring (C.H.) heeft aan de ministers Beel Van de Kieft schriftelijk gevraagd of het hun bekend is, dat bij de ambtenaren de Rijksaccountantsdienst ontevre denheid heerst in verband met de tot standkoming van het reisvergoedingen- beslui; 1952. Het voorafgaand overieg ver het reisbesluit zou zeer ondoelmatig jjn geweest. De heer Van de Wetering •erzoekt daarom de ministers, het be sluit in èen meer doelmatig georgani seerd overleg te herzien Amsterdammer door gas vergiftigd Gistermiddag is in een huis aan de Bronckhorststraat te Amsterdam het stoffelijk overschot gevonden van de Ueenwonende 72-jarige H. De man erd door een brandmeester aangetrof fen, zittend in een stoel in de achter kamer. Het bleek, dat hij is overleden door het uitstromen van zgn. afgas, af komstig van een gaskathel van Franse makelij, die door ae G.E.B. niet is goed gekeurd. Tweede slachtoffer explosie in A'dam overleden De 16-jarige A. Lowier, een der drie slachtoffers van de explosie in de lijsten- fabriek van de firma Heijdenrijk te Am sterdam, is gisteravond in het Binnengast huis aan zijn verwondingen bezweken. De toestand van de eveneens 16-jarige C Gouwswaard, die in het Onze Lieve Vrouwegasthuis is opgenomen, is nog zeer ernstig, doch men hoopt hem in het leven te kunnen houden. Het derde slachtoffer is zoals men weet reeds Dinsdag over leden. Koninklijke gift voor dierenrampenfonds Koningin Juliana heeft gisteren een aanzienlijke gift doen toekomen aan het Dierenrampenfonds. Het informatie bureau van het Neder landse Rode Kruis heeft de 32e lijst van geborgen en geïdentificeerde slachtoffers van d« watersnood uitge geven. EllewoutsdlJk Sandee, Maatje, geb. 20-8-49 te Ellewout6dijk. Sandee-HeiJnsdijk. Paulina Pieter- nèlia, geb. te Wolphaèrtsdijfc. FUnaart Agterdenbos, Cornells, geb. 5-6-40 te Fijnaart. Laatste adres: C23. Dierks, Jacobus, geb. 6-6-25 te Fijnaart. Laatste adres: D 225. Van VLimmeren, Anna Cornelia Dimpha, geb. ?-8-20 te Steenbergen. Laatste adres: D 228. Halsteren Langenberg, Jacobus Johannes Maria, geb. 4-4-47 te Halsteren. Laatste adres: B 258. Nieuw-Vossem eer De Wit, Marinus Johannes Cornelia Maria, geb. 30-4-32 te Nieuw-Vosse- meer. Laatste adres: Nieuw-Vosse- meèreedij'k 346. Ouwerkerk Bo'gerd-Hendrikse, Pieternella, geb. 7-9-09, echtgenote van Anton Bogerd. Laatste adres: Straatweg. Siesse-Hoogerland, Cornelia, geb. ?-0-72. weduwe van Leendert Siesse. Laatste adres: Heinekenspad 2. Stavenisse MCérland-Overbeeke, Jannetje, geb. 6-2-04 te Stavenisse, echtgenote van Johannes Moerland. Laatste adres: Oudelandsedijk A 93. Klundert Aanvulling van 3e verlieslijst Thans geborgen: Van Wensen, Joost, geb. 28-9-44 te Klundert. Laatste adres: Langeweg. Van Wensen, Machlel, geb. 7-9-04 te Klundert. Laatste adres: Langeweg. Van Wensen-Tolenaars, Francijna H., geb. 0.4.02 te Zevenbergen. Laatste adres: Langeweg. Van het eri van School en Kerk Beroeping swetk Evang. Luth. Kerk Drieta.: te Haarlem tvac. C. H. Brandt) F J. B v. d. Chijs te Zutphen, G. Kroes te Zaandam en P C. Rooden- burg te Breda. Te weinig leiders voor Geref. jeugdwerk Dinsdag en Woensdag na Pasen, 7 er 8 April, zal dc Bond voor Geref. Jeugd organisatie zijn 41ste bondsvergadering houden in de Buiten-Sociëteit te Zwolle. Op 7 April zijn er uitstapjes, een moetingssamenkomst en een huishoude lijke vergadering. De volgende dag wordt geopend met een défilé van jongens en meisjes uit de twaalf onderafdelingen. Op de bondsdag zal gesprokén worden door de heer H. Algra te Huizum, voor zitter van dé Geref. Jongelingsbond (over: „Kunnen we onze jongens en meisjes warm maken voor een ideaal?") en mevr. dr F. T DiemerLindeboom uit Rotterdam (over: ..Het gezin en ons clubwerk') De Zwolse jeugdclubs zullen een spel opvoeren. Blijkens het jaarverslag telde de bond eind 1952: 1816 leiders. 1672 leidsters, 2379 ouderbestuurders, 1607 clubs met 16.293 jongens en 16.525 meisjes. Numeriek «en vooruitgang, maar relatief een achteruit gang en dat is voornamelijk te wijten aan het tekort aan leiders en leidsters. Het be stuur zal aan de bondsvergadering voor stellen de mondelinge leid(st)erscursus in groter omvang voort te zetten. Oorlogsmolest-verzekering Ongeveer twintig procent van netto-verlies zal worden uitbetaald Verwacht mag worden dat tegen het 1 verzekering waren verzekerd voor dè einde van dit jaar een begin kan worden vervangingswaarde van het verloren ge- gemaakt met de definitieve uitkering der gane, terwijl de Schade-enquête-commis- oorlogSschadevergoedingen aan de ver-sies een taxatie hebben gemaakt op basis zekerden tegen oorlogsmolestiisico over van de prijzen van 1939. Van hét verschil 1944'45, zodat dan eindelijk na bijna negen jaar wachten, deze schade zal worden vereffend. Het is wel zeker dat het voor uitkering beschikbare bedrag aanmerkelijk minder zal zijn dan het totaal der genoteerde schaden, verminderd met rijksbijdragen, dus minder dan de netto-schade. Voor de berekening van het uitkeringspercentage dient men te weten, welk totaal der rijksbijdragen door de maatschappijen in mindering kan worden gebracht van het door deze maatschappijen genoteerde schadebedrag. Om het totaalbedrag der rijksbijdragen te kunnen berekenen, dienen de maatschappijen eerst alle formulieren van het Rijk terug te ont vangen en te bewerken. Aan de hand van de gegevens, die thans reeds ter be schikking staan, meent men globaal geschat 20 procent van de netto- schade te kunnen uitkeren. De deelnemers aan de oorlogsmolest- Wet voor de kerken in Zuid-Slavië In Zuid-Slavië. het land ^ap.Tjto, is 1 een wetsontwerp op echtsposftie van de geloofsgemeenschappen in voorberei ding. Hierin staan o.m. de volgende pas sages De burgers van de Volksrepubliek Zuid-Slavië genieten volledige gewetens- vrijheid en kunnen al of niet lid zijn van een geloofsgemeenschap. Alle godsdien- 1 sten en geloofsgemeenschappen hebben dezelfde rechten. Ter verzekering vait de gewetensvrijheid wordt het onderwijs op i de scholen door leken gegeven. Alle godsdienstonderwijs is verboden. Het godsdienstonderwijs in de kerken is vrü en kan zonder voorgaande toestemming worden uitgeoefend. Verboden en straf baar is het aanzetten en ophitsen tot godsdienstige onverdraagzaamheid, gods diensthaat en tweespalt. Vertegenwoor digers van de geloofsgemeenschappen, j hun priesters, personeel en leraren der godsdienstige scholen moeten staatsbur gers' van de Volksrepubliek zijn. Gods dienstonderwijs mag niet in particuliere I woningen gegeven worden. Voor het op richten van godsdienstige scholen is geen bijzondere toestemming vereist, doch zij j staan onder toezicht van de burgerlijke autoriteiten. Chr. Paod. Studieblad wordt grotor Het Christelijke Paedagogisch Studie blad krijgt deze jaargang een grotere om vang. dank zij het toenemende aantal abonnees. Bij het Chr. Paedagogisch Stu- I diecentrum, waarvan dit blad uitgaat, sluiten zich steeds meer scholen aan, zelfs uit Canada. Het aantal nadert de 2000. De Maart-aflevering van het maandblad 1 (48 blz.) bevat o.a. op 10 pag. een uit- stekende liturgie voor een Paaswijding op school. (Advertentie) (Advertentie). tussen beide berekeningen, dat in vele gevallen vrij aanzienlijk kan zijn, wordt door de molest-risicoverzekeringen dus ongeveer 20 of y's deel vergoed. Zo heeft b.v. het "Algemeen Onderling Waarborg Genootschap Renovatum voor uitkering ƒ16 millioen gulden beschik baar. doch het totale schadccijfer van de ongeveer 68.000 schadegevallen blijkt niet minder dan 168 millioen te belo pen. Dit laatste bedrag wordt echtèr verminderd met hét totaal der bijdragen, die de Staat voor de schaden verleent of reeds verleend heeft, zodat elke schade afzonderlijk verminderd wordt met de bijdrage, die de Staat voor die bepaalde schade verleent of verleend heeft. De verzekeringsmaatschappijen hebben in deze vertraging der uitkeringen dus geen enkele schuld, aangezien zij hebben moeten wachten, tot het Rijk met de af doening van alle schadegevallen gereed is gekomen. Niettemin is deze gang van zaken voor de verzekerden tegen molest- sico wel dermate onbevredigend ge- eest, dat, mocht onverhoopt zo'n ver zekering weer nodig worden, de uit keringen van molestrisicoverzekerjngen onafhankelijk dienen te geschieden van eventuele rijksbijdragen. Dit zou kunnen geschieden door de schade-uitkeringen vanwege de verzekeringsmaatschappijen direct te doen geschieden en de ver- ekening, onder aftrek van de betaalde premiebedragen, te laten verrichten door het Rijk, dat dan de aanvullende schade zijn rekening zal dienen te nemen. Het lied der aethergolven ZATERDAG 14 MAART Hilversum I. 402 m. VARA: T OO Nieuws 7.13 en 7.30 Gram. 8.00 Nieuws 8 18 Gram 8 30 Orgelspel 8.33 Voor de huisvrouw 9 00 Gram. VPRO: 10.00 ..Tijdelijk uitgescha keld", 10.05 Morgenwijding. VARA: 10,20 Voor de arbeiders in de continubedrijven 11.30 Pianorecital 12.00 Dansmuziek 12.33 Orgelspel 1.00 Nieuws en commentaar 120 Metropole Orkest en solist 1.50 Radioweek- Journaal 2.15 Hawaiian muziek 2 36 Fries programme 3.00 Accordeonorkest 3 30 „Eerst denken, dan doen" 3.45 Gram 4 15 Sport - i II. 298 m. KRO: 7.00 Nieuwe Hllvei 7.10 Gram. 7.16 Gymnastiek 7.30 Geesteitikê liederen 7.45 Morgengebed 8.00 Nieuws 8.19 Gram. 9.00 Voor de hulsvrouw 9.36 Gram 10.00 Voor de kleuters 10.35 Gram, 11 00 Vóór - -leken 11.45 Residentie-orkefct 12 CC Grim 12.55 Zonnewijzer 100 Nieuws jzlek 1.50 Zang en pi. ng 2.10 W« maken 1.20 Amuse- Boek- Paasfroep - "-"aioriumverenlging o 00 Kroniek van Letteren en Kunsten 3 40 Stnjkensemble 4.00 Zang en piano 4.20 „De praatje Jeugd 6.00 Nieuws 6.20 Fill uiUending: 5,15 ;nde Hollander" 4.3C w.ïlelicltt Defensie 7.00 Artistieke Staalk; 7 30 „Passepartout" 7 40 „Het Oude deze tijd" 7 56 „Deze t. VPRO: VARA: (Advertentie) VLEKKENWATER Mei CETREX betten... wég zijn de smetten! c"K""*»'" OA zaam ging het nog. pijnlijk was het nog; maar wilde stoppen, of ze in een ravijn wilde storten, het ging. mocht hij dat weten. De soldaten bemoeiden zich Van takken werd een ruwe draagbaar gemaakt; De weg liep door vlakker land; het bezwaar- niet met dode ketters. Hadden al last genoeg van om beurten droegen twee gevangenen hun lijden- lijke stijgen en het vermoeiende dalen van voor de levende.. de lotgenoot. Het was een zware post voor hen: enkele dagen was voorbij. Niet voorbij was de En verder ging de tocht de steeds marte- zelf vermoeid en verzwakt, maakte de draag- harde behandeling; het vernederende gebonden- lender tocht. Omhoog voerde de weg deze dag, last hun dc tocht aanmerkelijk zwaarder. Maar 'zijn-als-dieren; was het schrijnen van de scha- op een smal pad met aan de ene zijde een lood- ze klemden de lippen op elkaar en droegen., vende touwen aan halzen en polsen; was de pijn rechte rotswand en aan de andere^zijde een diepe van gezwouen en doorgelopen voeten; was het bergkloof. Stefan Sarkany, een man van achter knagende gevoel van nooit-geheel-gestilde honger, in de vijftig, strompelde mee: wankelend. Strui- Het leek wel, of de barsheid en de ruwheid van kelend soms. Dan door die struikeling ruk- de bewakers toenamen, naarmate de krachten te het touw waarmee hij aan de man vóór en de man achter hem gebonden was, die beiden bijna mee omlaag; knelde hen benauwend de Droegen, tot ze de baar haast niet meer houden konden en anderen hen mochten vervangen. An deren, even verzwakt en vermoeid als zij. Zo ging de tocht verder: de lange, uitputten de dag door. En de volgende lange, uitputtende van de voort-gedreven gevangenen minderden, dagen. Tibor Aczél zag het wel, hoeveel inspanning het dragen hen kostte; zag wel, hoe ze toch voor hem deden wat ze konden. Zag ook hoe de dra ger*., in niets méér werden ontzien dan de ge vangenen, die niet droegen. En het bezwaarde hem. Op een avond toen ze rustten wanneer bet oponthoud voor de nacht al rusten genoemd mocht worden sprak hij er over. Het was voor hen niet vol te houden; ze verteerden hun weinige krachten om zijnentwil. Hij zou trachten te lo pen zeker, het zou gaan. Het moest gaan! Maar geen van de anderen wilde daarvan ho- DE HONGAARSE GALEISLAAF door £L TE MEK WE keel. Toch hielpen ze telkens hun afgebeulde lijdensgenoot zo goed ze konden; trachtten hem moed in te spreken. Maar Sarkany was te zeer verzwakt: hij kon niet meer. Nog een paar wan kele stappen dan bleef hij hijgend staan, de rug steunend tegen de rotswand. Onmiddellijk was één der soldaten bij hem. Wat betekende dat? Wou die halsstarrige ket ter niet verder? Vooruit! Een kolfstoot.Sarka ny kromp ineen van pijn; deed een poging om te lopen. Maar de krachten begaven hem: de zwaaide hij door de lucht als om zijn Toen kwam het berggebied van Stiermarken en Kraïn. Met opnieuw steil stijgende hellingen; evenwicht te houden, als om steun te zoeken, met opnieuw gevaarlijke afdalingen langs smalle Toen viel hij voorover; trok in zijn val zijn naas- pas wanneer zijn voet genezen zou zijn, rotspaden. te lotgenoten mee. Half.. Want met uiterste in- mocht hij lopen. Eerder niet. Elkanders lasten Een paar van de ongelukkigen oude man- spanning wisten deze overeind te blijven; het dragen, elkander steunen zoveel ze konden nen Van tegen, van over de zestig konden touw aan hun halzen hield het bovenlijf van hun was dat niet de wet van Christus? Elkander hel- haa6t niet meer. Ze sleepten zich voort met hun makker een paar voet boven het pad. De sol pen en dienen, was dat niet het vervullen van laatste krachten; gesteund zoveel het kon door daat schopte naar de gevallene. Die probeerde des Heilands gebod? Ze leden immers gezamen- de anderen; gestompt en opgejaagd door de hard- niet meer op de been te komen. Kon dat niet lijk voor dezelfde zaak, voor hetzelfde geloof, vochtige begeleiders. In de schuur van de boe- meer proberen: machteloos en krachteloos hing Die eenheid in lijden bond hen aan elkander, zo- renhoeve waar die nacht gepleisterd zou worden, hij in het knellende touw. als de eenheid jn geloof hen bond aan dezelfde vielen ze amechtig op het stro. Toen de volgen- „Ik., kan., niet meer," steunde hij rochelend. de morgen de bewakers kwamen om hen te wek- ,,Laat.. me.." De beide aan-hem-gebondenen in ken en naar buiten te drijven, bleven twee van bukten zich tot hem over; grepen hem onder de hen liggen. Dood.. armen; hesen hem wat omhoog. De lichamen werden losgemaakt van het touw, Uit de achtertocht van het transport klonk een vlakte van de Mur bereikt. Dank zij de zorgen waarmee de gevangenen aan elkaar gebonden nijdige stem: Waarom werd er niet door gelo en de hulp van zijn lotgenoten was Tibor Aczél waren; werden achteloos in de schuur achterge- pen7 Wat betekende dat stilstaan Vooruit! op- zo ver opgeknapt, dat hij weer lopen kon. Moei- laten. Als de boer die lijken ergens in de grond schieten! Heer en Heiland. Toen gaf Tibor Aczél toe. Toen zochten gebed kracht bij hun Heiland en Heer. Het Bakony-woud was doorgetrokken en de 00 Voor de Jeugd mtaal ensembli te Nieuws 7.10 Gram. 7 20 Par lemen tso verzicht 7 30 Gram 8.00 „Lichtbaken" 815 „Beurze: Open Dliken Dicht" 10.00 ..Veronica' hoorspel 10.45 Avondgebed 1100 Nieuw 11.15 Nieuws in Esperanto 31.22—24.00 Ka i. 12.00 Hoorspel progr. 1.66 Weerbe- Hoorspel 2.40 Gram. 12.30 Gram 12 richten 2.00 Nii 3.00 Arbeidersorkest 3.30 Dai kest 4 40 Sport 5.33 Idem 6.00 Vc ïhten 7.( kinderen 6 56 Weei 7.30 Gev. muziek 8.15_Intwrvi< progr. 8 45 Parlementso' 10 00 Nieuws 10.15 Hoorspel 1136 Gram'.. Avondgebeden 12.00—O—03 Nieuws. Engeland. BBC 1300 en 247 m 12.00 Orkestconcert 1,00 Parlementso verzicht 1.19 Amusementsmuziek 1.55 Sportparade 2.19 Gev. muziek 2 45 Voor de kleuters 3 00 Amu sementsmuziek 3.30 Orgelspel 34S Volksmu ziek en -gewoonten 4.10 Sport 4 25 Militair 6.00_ Gram. 6.30 Sportuit slagen 7 01 Sport 8.30 Hoorspel i 11,38 Gev. progr. e 8.00 9 30 Concert 11.00 Nti 1200 Gram. 0.56—1,00 Nieir Frankrijk. Nat. progr. 347 m. 12 30 Concert 1.00 Nieuws *2.17,Concert 4.55 Ka mermuziek 5.55 en 6.56 Gram. 6 58 Ameri kaanse uitzending 7 28 Gram. 8.00 Lichte muziek 8.30 Hoorspel 9 42 Gram. 10 00 Cel loconcert 10.45 en 11.25 Gram. 11.46—12.00 Nieuws. Brussel. 324 m. 11.48 Gram. 12 30 Weer. berichten 12.34 Lichte muziek 1.00 Nieuwe 1 15 Vlaamse muziek 2.00 Pianorecital 2.39 Gram. 3.13 Ethnlsohe muziek 4.0Ó Accor- deonmuzlck 4 15 Gram. 430 Accordeonmu- zlek 4 45 Engelse les 3.00 Nieuws 5.30 Gram. 5.30 Zang en Orgel 6.30 Voor de roMeten 7 00 Nieuws 7.40 Gram. 8.00 Gev progr. 9.35 Verzoekprogr 10 00 Nieuws 10.13 Jazzmu- 10 45 Gram. 11.00 Nieuws 11.06—02 00 Gram mziek 5,00 Nieuws 6.30 Aecordeonmuziek 750 Gram. 7 45 Nieuwe 8 00 Gev. muziek .30 Zang 9.00 Gram. 10 00 Nieuws 10.30 ïram. 10 45 Idem 10.50 Nieuws M.00 Dans- ïuziek 11.56 Nieuws Engeland. BBC. Uitzendingen voor Ned. 3 005 15 n m. Engelse let voor beginnelin- Predikanten met grote gezinnen De classis Zaandam van de Geref. Ker ken zal de Particuliere Synode van Noord-Holland voorstellen een onderlinge regeling te treffen voor de kindergelden der predikanten, zodat „geen enkele kerk bezwaar behoeft te maken tegen het be- roepen van een dominee met veel kinde ren", zoals ds P. van Dijk het uitdrukt in zijn Zaanse brief in „Belijden en Be leven". De kérken in de provincie dragen dan boven een bepaald aantal gelijkelijk bij in de kindergelden. Ds Van Dijk verdui delijkt het voorstel als volgt: „Stel je voor dat er eind December 1953 in de tachtig kerken van onze provincie 120 predikanten werkzaam laten we aan nemen dat deze 120 predikanten op die datum 500 kinderen hebben en dat de onderlinge regeling met het vijfde kind begin.t Dan komen er 20 kinderen ten laste van de Noordhollandse kerkge meenschap. die de 80 kerken, zeg 20 maal 150 of 30ÓO gulden kosten. Over de 120 predikantsplaatsen verdeeld betalen de kerken voor elk harer predikantsplaat sen dan over dat jaar 25 gulden". 60 Jaar predikant Ds T. Bolt te Haarlem, em.-pred. van de Ned. Herv. Gèmeente van Jelsum. is 60 jaar predikant. Hij is thans 85 jaar oud en heeft achtereenvolgens de ge meenten gediend van Oterdum en Heves- kes, Grijpskerk, Seherpenzeel (Fr.), Nieuwe Schans en Jelsum (19171937). i (Advertentie). Onderwijsbenoemingen Benoemd: tot hoofd der te openen Chr. Kleuterschool te Nieuw-Lekkerland mej. C. M. van Spronsen te Rotterdam, tot onderwijzer aan de dr Heldringsehool (b.l.o.) te Rotterdam-Zuid de heer P. Voogt te Rotterdam. M. d. Mei}, Kolthoff, H. Berkhout. N. Treurniet en J. Sibinga Mulder. Geslaagd voor cand.nx. wi»- en natuur kunde E.: J. C. Schouten. ROTTERDAM 2 Maart. Geslaagd voor doet. èx. econ. wétensclv J. Sohokkenkamp en J Gvd Hoek. belden Den Haag. M Hagene. Óes en G G Groenewegen, Rotterdam. (Advertentie) /J/ /1 SPECIAAL VOOR DE HANDEN (ff Prijzen sterk verlaagd! Grote tube thanse£5 ct.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 2