Een kleine gemeenschap in het dode Brouwershaven Alleen benedendijks nog steeds eb en vloed in de boerderijen Waarom Koeznetsof ambassa deur in Rood China werd 5 DONDERDAG 12 MAART 1953 MENSEN TEMIDDEN VAN SLIK EN PUIN (Van onze [U-redacteur) BOOT, die dagelijks een passagiersdienst op Schouwen-Duiveland •L' onderhoudt en dan aanlegt in Zierikzee of Brouwershaven, heeft een merkwaardig levendig karakter. Tien-, ja honderdtallen mensen reizen dagelijks van en naar het eiland, de één voor dit, de ander voor dat. Achtergebleven bewoners gaan geëvacueerde kinderen bezoeken, geëvacu- eerden komen poolshoogte nemen in hun zaak of hun boerderij, kortom, wie vergunning krijgt om het eiland te betreden laat dat niet na en de burgemeesters zijn over 't geheel niet schriel met ééndags-verblijfsvergun- ningen voor mensen die willen trachten iets uit onder water staande huizen weg te slepen. Meestal is er niets of niet veel uit die huizen te halen, „maar", zoals burgemeester Vermeulen van het totaal ondergelopen Drei- schor zegt „zolang ze het niet zelf zien, geloven ze 't maar half!" En daar zit toch wel iets in. Men mene dus niet,- dat Schouwen-Duiveland een on bereikbaar, blank staand gebied is; integendeel: het is bereikbaar, zij het dan wat moeilijk en het staat lang niet helemaal onder water, zeker Schouwen niet. De lange, gele lijn van Schouwen's i men ondermijnde, evenals de winkels zeewering wordt nauwelijks een enkele naastaan, maar rechts van het stadhuis maal onderbroken, wanneer wij, voorbij- vond het woedende water een baan: daar varende van Zijpe naar Brouwershaven, stoof het drie straten ver dwars door op^ die uit het water opstekende rand de huizen heen, op die manier zes huizen Toch: „In totaal heeft Schouwen-Dui veland, binnen- en buitendijks tezamen 119 breuken en beschadigingen opgelo pen", vertelt ons een technisch ambte naar van Rijkswaterstaat, die op nadere informatie uitgaat. Maar het zijn slechts de grote gaten bij Schelphoek en bij Burghsluis, die voor lopig Schouwen de das orti doen. Gaten, welke te diep zijn uitgesleten, dan dat men ze „even" met zinkstukkcn kan dichten. En daarop wacht het herstel van het eiland. Wie de halsbrekende toeren heeft uit gehaald van het klimmen van bootje over bootje op een derde bootje, dan langs een steil laddertje op een piertje van glibbe rige basaltblokken is terechtgekomen en bij de dijk opgeklommen is op de manier zoals kwajongens dat doen als er geen agent in de buurt is. ziet plotseling Brouwershaven liggen. Stil, als in hon derdjarige slaap. Stiller, vreemder dan in 't middag etensuur, beklemmender van leegheid. Nu ziet men ook. de dijk volgend, waar die doodsheid vandaan komt: veel luiken zijn voor de ramen getrokken en in de rommelige tuintjes scharrelt kip noch kat. Nergens blaft een hond, geen kin derstem lacht of roept. Geen fietsbel tinkelt, geen mens ver toont zich op straat. Maar is dit oude, IZo loopt Brouwershaven nog I tweemaal daags bij vloed onder tonen dat hij moest blijven, kreeg een vergunning daartoe. Gevolg: 230 mannen en vrouwen z\jn achtergebleven en z(j wonen in een won derbaarlijke gemeenschap. Er kan nie mand op het dorp komen (want een dorp is dit oude stadje al lang) of ieder een weet dat. De huizen rondom de haven, die met hun vloedplanken aan de straatingangen bij hoog water de waterkering vormen (men beseft hier nauwelijks dat zulk een antieke toestand zou kunnen worden op geheven!) hebben die Zondag 1.201.80 m water gehad, meer niet, maar de kracht van het water deed hele binnen muren wegslaan. In het hoge deel van het dorp bleef alles droog. Aan de polder, kant en in de (slechts spaarzaam be woonde) polder bleef het water veel lan ger staan, maar nu is het overal terug gelopen tot droog bij eb en 2 dm bij vloed. Hier doet zich dus het verschijnsel voor, dat tal van woningen gewoc laten zijn, zonder dat ze ooit nat hebben. Nu werd dat net weer aardig goed. En -r wéér alles afgebroken. De oudere boeren hebben nauwelijks meer lust tot h:rbeginnen. De jongeren zijn teleurgesteld. Allemaal samen voelen ze niets voor dijkherstel, ze willen hun grond terug. Is dit niet te begrijpen? Uitzondering In Brouwershaven is het orboden in in nat huls te wonen. Een uitzondering is echter gemaakt voor oud-burgemees ter P. Gast, die juist 4 weken vóór d stormvloed na 6 a 27 jaar het burg vadersschap van Brouwershaven ncci legde. De zeer jeugdige nieuwe burge meester heeft zijn ervaring en raad blijk baar niet nodig gehad, maar hem toch ook niet tot evacuatie gedwongen. Al leen bij eb kan oud-burgemeester Gast nu uit zijn kleine woning komen. Wat de grote Ned. Hcrv. kerk betreft, hier kan men nog steeds niet bij. Er is eb en vloed, de banken liggen door el kaar en de burgemeester zegt dat er geen opruimingswerk gedaan kan wor den omdat de koster mèt de sluetel is. geëvacueerd. Maar een jongeman met hart.voor de zaak ziet al lang kans, elke dag binnen te komen om het orgel los te Ja, kerk en stadhuis vallen onder Mo numentenzorg en zowel Boston als Voor burg hebben Brouwershaven geadopteerd. Is er misschien een klein beetje poli tiek in het spel, nu er toch maar zo erg weinig inwoners thuis zijn, het puinklim- men wel lukt, het gemeentehuis toch bruikbaar is en de Gereformeerde kerk wel gastvrijheid geeft? Intussen zijn er voldoende winkeliers, die op de normale manier uit Zierikzee door de grossiers worden bevoorraad. Er is een busdienst en een vrij druk auto verkeer tussen Brouwershaven en rikzee, de dijk is goed berijdbaar. Drinkwater wordt per tankschip gevoerd: de burgemeester klaagt dat Jit zo duur is, maar de 230 man bevolking weet na vier, vijf weken al niet beter meer. Men heeft zich wonderbaarlijk ge schikt en de huisvrouw, die 't ene mént in tranen uitbarst om haar loren meubels, schatert het andere ment om de situatie, dat haar man z'n „baas" moet! Buiten, in een sprankje zon, scharrelen een paar kippen. Die hebben zichzelf ge red, boven in de schuur en ze hebben nu een goed leven op zakken en zakken ver dronken graan. Rampenfonds benadeeld 4 maanden de cel in De Groninger politierechter heeft de 70-jarige D. J. S. te Groningen veroor deeld tot zes maanden gevangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk. De man had op 3 Februari, toen hij collecteerde voor het Nationaal Rampenfonds, een bedrag van f 26.dat voor de collecte bus bestemd was, in eigen zak gestoken. De 23-jarige R. W., eveneens te Gro ningen, had het voornemen een leren jas te stelen, toen men bezig was inge zamelde kleren voor het noodgebied te sorteren. De politierechter veroordeelde hem tot zes maanden, waarvan voorwaardelijk. Hoe een apparaat beschikt En wat voor bedenkelijke „vrijheid" er heerst in de Russische vakbeweging DE BENOEMING van de Russische onderminister van Buit. Zaken, Koeznetsof, tot nieuwe Russische ambassadeur bij China, is zonder enige twijfel tot stand gekomen met medeweten en instemming van Tsjou En Lai, de Chinese minister van Buit. Zaken, die thans in Moskou is. één van de bekwaamste mannen willen hebben. Koeznetsof was jaren lang voorzitter varr de Centrale raad Tsjou En Lai is nog enige dagen in Moskou, ter gelegenheid van de bijzetting van Stalin. Het is veelbetekenend, dat de benoeming van Koeznetsof plaats vond terwijl Tsjou in Moskou met de Sowjet- kopstukken confereert Onmiddelijk na de dood van Stalin op 6 Maart werd Koeznetsof onderminis ter van Buit. Zaken. Voordien was hij lid van het Presidium van de „Centrale commissie" der Russische communistische partij. Hij is een buitengewoon bekwaam functionaris. Het feit, dat een hoge autoriteit van de partij naar China gezonden wordt, betekent, dat de S.U. en China op die post i twee dubbele huizen ligt over de Korenmarkt. Rechts schoolplein. vermaarde Zeeuwse stadje dan uitge storven, totaal verlaten? Waar bleven de twintig, de veertig mensen die hier aan wal stapten? O ja. zij haastten zich naar de Zierikzeese bus. Maar Geen haast Dan, ineens, vier rood-pluche fauteauils op een rijtje op het trottoir. Om te dro gen! En ginds het geluid van zand- scheppcn. Daar zijn dan de eerste mensen: zij trachten, kalmpjes aan, een reusachtig gat in de Noordstraat te dempen met door de brandweer aangevoerd zand. Jawel, de keien van het wegdek zijn er nog wel. Neen, zij hebben geen haast. Er komt toch bijna niemand voorbij, „nog in lange niet, ce? D'r is ok nog wel 'n aandere weg!" Maar ze willen wel 's even de weg v/ijzen naar 't Stadhuis Ziet dat gat in de Noordstraat er lelijk uit? Haha, de mannen lachen erom. Kijk dan es hier Brouwershavens 17e-eeuwse stadhuisje staat aan de haven. Op Zondagmiddag 1 Februari (het tweede tij kreeg „Brou" pas te pakken!) kwam plotseling het water metershoog uit de haven opzetten en met zo'n kracht, dat het de trotse leeuwenstoep voor het stadhuis volko- Raadhuis (rechts) en winkels op havenplein, totaal ondergraven. en dat vele andere woningen zijn droog gevallen, maar staan te stinken en te ver- Tiagiek Mensen, die hun boerderij niet in de steek willen laten en in een woning van evacué's zijn getrokken, hebben het ver reweg het beste bekeken, ook al moe ten zij dagelijks de tragiek aanzien dat in hun kamers, waar de piano in krom gebogen stukken ligt naast het uit el kaar gevallen, vernielde dressoir, waar het behang steeds méér loslaat en de verf wegvreet, tweemaal daags het vuile modderwater rijst, uien en peeën, gerst en erwten en stro naar binnen spoelt. Onbeschrijflijk is de vuiligheid en zolang cb en vloed huishouden met land bouwproducten, ja wat niet al, is er niets tegen te doen. Over het puin in de straten zijn planken en een noodbrugje ge legd, op het haven plein wordt al het op geviste landbouwge reedschap uit de pol der bijeengegaard. Heel op hun gemak werken de achterge bleven landbouwers wat aan het herstel van binnendijken. Niet teveel want wat zij daarmee verdienen, wordt straks van hun schade-uitkering af getrokken. Bovendien zolang ken. Bovendien zolang dat gat bij de Schelp- hoek niet dicht is, kan je bij ongunstig tij nog alles verwach ten. Waarom dus gro te inspanningen? 't Zit ze ook een beetje vreemd, zo te gaan werken. „D'n baos gaot naor z'n baos" zeggen ze met een grapje, dat eigen lijk geen grapje is. Daarbij de zor gen zitten veel dieper. Na de inundatie heeft de grasgrond jaren lang geen vee kunnen ligt één van de leeuwen van het stadhuis. Bij deze ontzettende verwoesting is gelukkig geen mens gedeerd. In de be veiliging van de bevolking was voldoen de voorzien. Slechts een vrouw met twee kinderen, die zich niet aan de orders hield, verloor het leven! Beigen puin De bergen puin, w lerlei huisraad herkent en waarover men maar heenklimmen moet, liggen er nog precies zo. „Ja", zegt burgemeester J. L. van Leeuwen, die, heel jong nog, nauwe lijks zes weken burgemeester was toen Brouwershaven werd getroffen. „Ja, dat is erg moeilijk. Bijna alle huizen zijn hier eigen bezit en het puin moet dus eerst onteigend wor den, eer ik kan laten ruimen. Dat zal nog wel eventjes duren." Intussen is het wonderbaarlijk, hoe spoedig alles went. Van de 1200 inwoners van Brouwershaven zijn er Vrijdags na de ramp ongeveer 800 op eerste aanzeg ging vrijwillig geëvacueerd. Ouden van dagen en kinderen moesten direct vertrekken en alleen wie kon aan- Tal van uitvinders exposeren te Brussel KRASSE STAALTJES VAN VERNUFT de Tweede Internationale Tentoonstelling Uitvindingen, die tot 15 Maart in het Egmont-Paleis te Brussel wordt ge houden, zo vertelt een correspondent van het A.N.P. En hij vervolgt: „Sommige in zendingen zijn bepaald griezelig! U be hoeft, volgens een der uitvinders, zelfs bang te zijn dat u in uw eigen bad verdrinkt. Mocht u namelijk hoopt door de een of andere oorzaak het bewustzijn verliezen, dan loopt de bad kuip automatisch leeg. Tegelijkertijd het leeglopen zou wel eens wat lang kunnen dureu worden uw medebewo ners attent gemaakt op de hachelijke toe stand, waarin u zich bevindt, door een door merg en been dringend alarm signaal uitgevonden, dat al naar wens dienst kan doen als kinderledikantje, kinderbox, dientafeltje, toilettafel, bar. droogrek en kinderbadje. Natuurlijk is er ook weer de stofzuiger te zien, die van alles kan; hij kan zelfs een keurige permanent aanbren gen in de lokken van zijn eigenaresse. Wielrijders, die het stuur wensen te ver vangen door een extra-stel handpedalen en dus met handen en voeten tegelijk hun rijwiel in beweging willen brengen, kunnen op deze tentoonstelling met een dergelijk vervoermiddel een proefritje maken. Het staat niet erg elegant, maar men komt heel snel vooruit. Een Brus selaar. heeft het probleem van lekke ban den op gedurfde wijze opgelost. Hij heeft de banden eenvoudig massief gelaten enj de luchtband op vindingrijke wijze in de! as van het wiel aangebracht. Wat er ge beurt indien dit luchtkussen springt, telt de vernuftige ontwerper niet. Verder is er een kinderwagen, die niet meer alleen kan wegrijden omdat hij, wanneer men hem los laat, zich onmid dellijk op vier pootjes van de grond heft. Dit jaar is ook weer de befaamde dobber te zien, waarbij de visser gerust een dutje kan doen daar de vis zich zelf wel aan de haak slaat. Dezelfde uitvinder stelt nog een dobber ten toon, die. zoals in de brochure heet, „de vis meer zelfver trouwen geeft als hij het aas nadert". Voor dc huisvrouw is er verder een uiterst practische dweilenwringer te zien, die op een gewone emmer kan worden geplaatst. Voortaan behoeft zij zelfs haar handen niet meer vochtig te maken. Het is bijna onvermijdelijk dat er ook op deze tentoonstelling weer iemand is. die een motor laat lopen, waarvan dc brandstof voor het grootste deel pit water zou bestaan. Andere uitvinders beloven bij het aanbrengen van hun toestel een besparing van 20 tot 30 pet op het ben zineverbruik. Vermeldenswaard is nog een apparaatje, hetwelk ervoor zorgt dat bij een autobotsing het electrische con tact wordt verbroken, waardoor wordt voorkomen dat uitstromende benzinc- gassen in brand geraken. Eveneens zijn op deze expositie nog een electrisch scheerapparaat te zien, dat ook voor massage-doeleinden kan worden gebruikt, een uitvinding tegen inbrekers, waarbij zelfs pistoolschoten worden geïmiteerd en een soort fiets, men rivieren kan oversteken. vakbonden. Hij was lid van de Sowjet- delegatie, die in 1945 naar San Franc: ging en heeft diverse delen van de wereld bereisd. Op 15 Augustus 1945 bracht hij een bezoek aan Truman in gezelschap de president van de C.I.O.. wijlen Philip Murray. In Februari 1948 had Koeznetsof in Moskou een aantal conferenties i James Carey, secretaris van de C.I.O. In het officiële persbericht van Radio- Moskou. dat de verschillende wijzigingen in partij- en regeringsformatie bekend maakte. kwam een alinea voor, die bij zondere aandacht verdient: „President Swernik zal worden aanbevolen voor de functie zitter van het Sowjet-vakverbond, De huidige vakverbondsvoorzitter, Koeznetsof. zal van deze functie den ontheven". Tot dusver, aldus Trouw, heeft Rusland officieel altijd volgehouden, dat de vak beweging in dat land een v r ij e vak beweging is. Iedereen in de vrije wereld wist wel beter, maar de thans leiding gevende Russen en hun satellieten hielden hun bewering staande ihoewel ze zelf ook wel beter wisten). In de warring na het overlijden van Stalin heeft men echter aan deze „kleinigheid" niet gedacht. Officieel en publiek wordt thans kend, dat partij en regering de v zitter van het Russische „vakverbond" van zijn functie kunnen ontheffen! En eveneens officieel en publiek wordt, thans erkend, dat partij en rege ring iemand kunnen „aanbevelen" voorzitter van dat Russische „vak bond"! Die „iemand" is dan bovendien „toevallig" de man, die zoeven als pre sident van de republiek is ontslagen... Over vrijheid gesproken! lAdven Ned. gezant te Boedapest naar Athene Binnenkort is de benoeming te ver wachten van de heer W. C. Posthumus Meyes. thans Nederlands gezant te Boe dapest, tot gezant te Athene. Weer 76 man naar Korea vertrokken Aan de Maashaven te Rotterdam scheepte zich gistermiddag het 17e aan vullingsdetachement voor het Neder landse detachement Verenigde Naties op Korea in. Het waren 4 officieren, 3 derofficieren en 69 korporaals en n schappen. Het commando berust bij 1ste luitenant T. C. Govers uit De Bilt. die voor dc tweede maal naar Korea gaat. De militairen reizen met het Ameri kaanse troepentransportschip General M. R. Blatchford. Poststukken worden in de tussen havens uitgereikt, indien zij uiterlijk op 13, 22 en 31 Maart zijn gepost. Het adres moet vermelden: rang, naam, voorlet ters en legernummer, en verder: 17e Aanvullingsdetachemcnt N.D.V.N.. op uitreis naar Korea. Amsterdam. Schip hol. militair. In Rilland-Bath: Stoffelijk overschot van Bur gemeester gevonden Gisteravond is het stoffelijk overschot gevonden van de burgemeester van Ril land-Bath, de heer J. A. de Goffau. die op 1 Februari in de rampnacht is ver dronken. In Oostdijk heeft men dc stoffelijke overschotten gevonden van mej. J. Ver- schuure en van dc weduwe Kostenze uit Kruiningen. In Oostdijk. waar in t-taal zes slachtoffers zyn. wordt thans Harthoorn nog vermist. Reeds in 't jaar 1445 kende men in het Engelse plaatsje Olney de z.g. pannekoekrace tussen huis vrouwen. Aan deze race zijn een aantal traditionele bepalingen ver bonden: zo moet de pannekoek b.v. i paar maal in de lucht draaien de vrouwen moeten op dezelfde wijze gekleed zijn. Op de foto zien wij een paar huisvroutren uit Olney, die een ernstige poging ondernamen om als ivinnares uit de bus te komen. In de laatstge houden race werd de 2"-jarige huisvrouw Isobel Dir eerste. Samenwerking /~VVER het belangrijke onderwerp van samenwerking der Prot. Chr. groe peringen bij de verkiezingen schrijft de C.H. Nederlander: „Nu komt, bij het opmaken van die lijsten het eventueel samenwerken met andere partijen in bespreking. Speciaal met de A.R. Waar het nodig en mogelijk is, moet men dit doen. Zeker, het is meestal niet zo gemakkelijk, in 't alge meen kan ieder het best eigen wegen gaan, doch er kunnen, vooral in de grotere gemeenten, voordelen aan die samenwerking zijn verbonden. Onnodig om onze mensen op het hart te binden, dat ze zich nimmer op sleep touw moeten laten nemen, door wie ook. Dat ze, bij een eventuele samenwerking nauwkeurig hun plaats en de plaatsen hunner candidaten op de lijst moeten bepalen. Geen dubieuze afspraken, doch alles goed laten vastleggen. In grote gemeenten bepaalt niet het overschot aan stemmen de toewijzing der restzetels, maar het grootste gemiddelde. En dat kan, vooral voor keine partijen funest zijn. Door samenwerking kan men een hoger gemiddelde verkrijgen en daardoor kans op een restzetel. Natuurlijk gaat men alleen tot samenwerking over als men het eens wordt over één gemeenschappe lijke lijst. Geen bijlijsten indienen. Men heeft dan het gevaar een bijloper van een andere partij te worden. En dat kan bij samenwerking nooit de bedoeling zijn. Wij. Christelijk-Histori- schen, wensen ons zelf te zijn en. te blij ven." Bij een benoeming j^AAR AANLEIDING van dc benoe- ming van de heer D. de Loor (P.v.d.A.) tot burgemeester van Delft schrijft de parlementaire redacteur van het Haarlems Dagblad: „Hier en daar kon ik in parlementaire kring enige verbazing waarnemen naar aanleiding van de benoeming van het Tweede Kamerlid, de heer D. de Loor, tot burgemeester van Delft. Deze afge vaardigde behoort tot die Kamerleden, die op zichzelf wel goede krachten in 's lands vergaderzaal zijn. maar ook niet meer dan dat. Hier schijnt de politiek wel een zeer belangrijke duit in het zakje te hebben gedaan. Op grond van de samenstelling van het Delfts kiezerscorps, zoals deze ook tot uitdrukking komt in de raad van deze gemeente, ging de voor keur uit naar iemand behorende tot de Partij van de Arbeid, die echter tevens bepaald tot Protestants godsdienstige kringen moest behoren. Dientengevolge zou de ministerraad uiteindelijk besloten hebben om aan de heer De Loor de voor keur te geven boven andere candidaten. die overigens misschien in Delft beter op hun plaats zouden zijn. maar die niet aan de hier vermelde politieke eisen vol deden. Het valt moeilijk aan de indruk te ontkomen dat de overwegingen waarop hier gezinspeeld is. de doorslag hebben gegeven. Zo zou dan in sommigcr ogen plaats bestaan voor de stelling cat men in het gegeven geval ten voorbeeld heeft van een teveel aan politiek bij deze bur gemeestersbenoeming. Natuurlijk heeft zich ook wel de moeilijkheid voorgedaan dat anderen, die eveneens tot de PvdA. behoren en bovendien Protestants Chris telijk zijn. maar nog meer dan de heer De Loor voor de post van burgervader in de stad van de Technische Hogeschool geschikt schenen, niet bereid waren hier in aanmerking te komen. D,: r.eemt niet weg dat het. gegeven alle factoren, de mening van personen die los van staatkundige overwegingen deze zaak bekijken, een wellicht juister beleid ge weest zou zjjn dan maar een van de twee politieke eisen te laten vallen."

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 5