IHettttie £diwrl)c GTourant Twee Tsjechische MIG's schieten Amerikaanse jager neer een De zandzakkendijk bij Rilland moet vandaag dicht Trygve Lie doet felle aanval op de Russen Wist U ]<i if jlfj op Ai WOENSDAG 11 MAART 1953 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: f 6.per kwartaal: f2— per maand: 0 47 per week ADVERTENTlÊN: 0 18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Drie en dertigste jaargang No 9682 DirectieF. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINK CHRISTELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staatvastfcli Is gijebfrvca mgn hert la legfjcospoet" N.C.R.V. in Zuid-Holland 100.000 leden Perlide aanval boven West-Duitsland Washington zal krachtig protesteren tegen „zeer ernstig incident" Toch „ruiling" Sanders tegen Lee Meng? Churchill houdt een slag om de arm TWEE RUSSISCHE straaljagers van het type MIG-15 zijn gistermorgen uit Tsjechoslowakije de Amerikaanse zone van Duitsland binnen- geraasd en hebben, op een alstand van 40 km van de Beiers-Tsjechische grens een Thunderjet van de Amerikaanse luchtmacht neergeschoten, heeft Dinsdag in het Lagerhuis mede- Deze maakte met een andere Amerikaanse straaljager een normale gedeeld, dat het Hongaarse aanbod tot patrouillevlucht. De Russische straaljagers van het type MIG-15 droegen «"'gehouden9Salde'r" vcofliS Tsjechoslowaakse kentekenen. De aanval werd tijdens stralend zonnig een communiste van Malakka, in principe voorjaarsweer op een,hoogte van 3600 meter uitgevoerd. De piloot van niet geheel verworpen het getroffen vliegtuig slaagde er in, zich met zijn parachute in veilig- j nen terecht. In Amerika heerst felle verontwaardiging en het Amerikaanse ministerie van Buit. Zaken gaf zijn ambassadeur in Praag, Wadsworth, opdracht onmiddellijk zo krach tig mogelijk te protesteren. De Thunderjet werd door een salvo van de MIG's zodanig getroffen, dat het toestel onbestuurbaar werd. De piloot, luitenant Warren Brown, wist zich met minister, Churchill, Churchill deelde dit mede in antwoord heid te brengen; hij kwam in de bomen terecht. In Amerika heerst fellei ^PSnte"id'IDuviessociallStlsche parle zijn valscherm in veiligheid te brengen De Amerikaanse straaljager stortte neer en brandde, na een ontploffing, geheel uit. Een andere Amerikaanse straaljager, die de Thunderjet begeleidde op een normale verkenningsvlucht, deed geen poging om het vuur op de MIG's te ope nen, doch landde op het vliegveld Für- stenfeldbruck bij München, aldus een woordvoerder van de Amerikaanse lucht- Luitenant Brown verklaarde, dat de twee MIG's op een hoogte van 3600 m verschenen en in het voorbijgaan op zijn toestel vuurden. Dc Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland, dr Conant, zeide in een verklaring, die te Bonn aan de pers verstrekt werd, dat het gebeurde „een ernstig incident" en een grove schending van de zonegrens be tekent. Ook de Amerikaanse minister van Buit. Zaken, Foster Dulles, noemde tegenover journalisten te Washington het voorval „zeer ernstig". Tot zover het Reuterbericht. De Westduitse grenspolitie verklaarde in haar maandelijks rapport, dat Tsje choslowaakse straalvliegtuigen vorige maand verscheidene malen de grens heb ben geschonden. Op 8 October van het vorige jaar pro testeerden de V.S. tegen het beschieten van een toestel van het type C-47 door twee Russische MIG's-15. De C-47 was voor evacuatiedoeleinden op weg van West-Duitsland naar West-Berlijn. De Russische autoriteiten verklaarden toen. dat het Amerikaanse toestel, dat niet werd getroffen, buiten de internationale luchtcorridor had gevlogen. Aan Ass. Press ontlenen wij nog, dat de radio der Amerikaanse strijdkrachten in Duitsland dit ernstige incident bekend maakte. Het was omstreeks 11 uur in de ochtend, toen de Amerikaanse Thunder- Straaljager verongelukt bij vliegbasis Twenthe Piloot (op eerste solovlucht) bleef ongedeerd Gisteravond, even na 6 uur is een Meteor-straaljagcr van de vliegbasis Twenthe in de directe nabijheid van het vliegveld, onder Deurningen, verongelukt. De vlieger, die zijn eerste solovlucht maakte, bleef ongedeerd. Het toestel werd zwaar beschadigd, nadat het in een bos terechtgekomen was. Deense vissers weer op vrije zeeën De Deense vissersvaartuigen die waren vastgehouden in de Poolse haven Hela, zijn vanmorgen vrijgelaten. Vier der schepen zijn op weg naar Bornholm; de twee andere zu.len de visvangst in de Oostzee voortzetten. Volgens de Deense minister van Buit. Zaken. Kraft, werd het vasthouden der vissersvaartuigen geheel ten onrechte in verband gebracht met dc demontage van een Poolse MIG-15 door Deense autori- „Hela is een strategisch belangrijke ha ven en het is begrijpelijk, dat de vissers werden ondervraagd," aldus verklaarde minister Kraft. Ontplotling in Amsterdam Met brandende kleren 30 m weggeslingerd Jongen van 16 jaar gedood, twee anderen ernstig gewond Bij de ontploffing, die zich gistermid dag. zoals in een deel der editie vermeld is. in de lijstenfabriek van de firma A. J. Hcijdenryk Jr aan de Kravenhoffstr te Amsterdam heeft voorgedaan, is de 16- jarige F. G. Hoogland om het leven ge komen, terwijl A. Lowie en C. Goud zwaard, beiden eveneens 16 jaar oud, ernstige brandwonden opliepen. De drie jeugdige arbeiders waren bezig op het dak van een houten zg. mothok te klimmen. Twee waren er juist op. de derd? bijna, toen zich de explosie voor deed, gevolgd door een enorme steek vlam. Een van de jongens werd door de luchtdruk opgenomen en kwam ongeveer dertig meter verder op het speelplein van de nabijgelegen Lecghwaterschool terecht. De tweede werd met brandende kleding weggeslingerd en kwam bijna 30 meter verder terecht in een grasveldje. Het der. de slachtoffer liep met brandende kleren het fabrieksgebouw binnen. De ontploffing is vermoedelijk ontstaan in e vat cellulose. Arts Polak (C.P.N.) stelt zijn zetels beschikbaar De Amsterdamse arts B. Polak, die, zoals wij meldden bij de C.P.N. in onge nade is gevallen, heeft zowel voor zijn lidmaatschap van de gemeenteraad van Amsterdam als voor dat van de Provin ciale Staen van Noord-Holland bedankt. jet boven Regensburg in Beieren vloog, tezamen met een andere straaljager. Plot seling doken de twee aanvallende MIG's op en begonnen te vuren. Volgens de Amerikanen betreft het hier een fla grante schending van de zonegrens door vliegtuigen van Rusland of een der sa tellietstaten. De reeds genoemde luite nant Brown is naar Wiesbaden gebracht, waar zich het hoofdkwartier van de Amerikaanse luchtmacht bevindt. Daar zal hij aan een nauwgëzet verhoor wor den onderworpen door officieren van de Amerikaanse Geheime Dienst. Churcbill zeide, dat sedert de ver klaring van de Britse regering over de kwestie op 2 Maart de sultan van Perak Lee Meng, die ter dood was veroordeeld, gratie heeft verleend. Churchill gaf te kennen, dat het voor hem nog niet mogelijk is een verklaring met betrekking tot het aanbod van de Hongaarse regering af te leggen. Het is intussen nog niet bekend, of de Britse zakenman Sanders persoonlijk op de hoogte is van de onderhandelingen, die thans over hem worden gevoerd. Wij herinneren er aan, dat Sanders' Ameri kaanse collega Vogeler, eveneens inder tijd wegens spionnage veroordeeld, ten slotte na onderhandelingen met de rege ring der Ver. Staten, werd vrijgelaten. De markantste oude geveltjes van Haarlem worden dit voorjaar 's avonds jantastisch verlicht ter gelegenheid van de internationale bloemententoonstelling Flora 1953 te Heemstede. Een van de bekoor lijkste hoekjes is dit plekje bij de Gravenstenenbrug. Papaveri schalde door stadje Italiaanse pompieri's namen aischeid in Zevenbergen Veertigduizend uur gewerkt en 1400 meter brood opgegeten Op ,P HET MENU van een diner in Zevenbergen stond gisteravond als eerste gerecht „antipasto". Voor wie geen Italiaans kent: dit betekent in „goed Hollands Hors d'oeuvre varié. Antipasto stond op het menu ter gelegenheid van het afscheid van de Italiaanse pompieri's, de brandweer mannen, die in de omgeving van Zevenbergen zo'n voortreffelijk werk hebben gedaan en in de weken, dat ze hier geweest zijn, vele vrienden hebben gemaakt. Veertigduizend werkuren hebben de recteur van de Nederlandse Heidemaab 154 man gemaakt. Voor een waarde van schappij, verraste allen 550.000 gulden hebben ze geborgen aan werktuigen en huisraad, 300 landbouw machines en auto's hebben ze opgepikt. 1800 ton materiaal hebben ze vervoerd en hun voertuigen hebben 18.000 km af gelegd. Daarbij hebben ze 1400 meter brood opgegeten en een niet te meten hoeveel heid macaroni. Hoeveel wilde de com mandant, ir Carlo Malagama, niet zeg gen, want, zei hij: „De Italianen hebben toch al de bijnaam van macaroni-eters en dat willen wij er niet nog eens extra dik bovenop leggen" De Ned. Heidemaatschappij bood hun gisteravond een afscheidsmaaltijd aan en op de receptie, die er aan voorafging, zijn wederzijds vele woorden van waar dering cn vriendschap gesproken. Het taalprobleem werd opgelost dooi- een Eshuis uit Arnhem, di- Op Maandag 30 Maart a.s. Uitreiking visprijzen in Haagse Dierentuin Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt zullen de Bedrijfschapsprijzen de best verzorgde haring, verse vis isconserven Maandagmiddag 30 Maart drie uur. in de Haagse Dierentuin, worden uitgereikt door drs D. J. van Dijk, voorzitter van het Bedrijfschap voor Visserijproducten. Er zijn 6 bekers be schikbaar. terwijl de leden van de be manningen der bekroonde vissersvaartui gen uit Scheveningen, Katwijk, IJmui- en Vlaardingen legpenningen ont vangen. Kol. Pahud de Mortanges chef staf van de Prins Met ingang van 1 April is kolonel C. F. Pahud de Mortanges bestemd voor de functie van chef van de staf van de in specteur-generaal der Koninklijke Land macht. Prins Bernhard. Zoals men weet, is kolonel Pahud de Mortanges met in gang van 1 April eervol ontheven van de functie van inspecteur der cavalerie, aanvragen. gesproken Italiaanse rede. Italianen aan de maaltijd, een strijkje er bij op het podaum en het kan niet anders of in een minimum van tijd klinkt het Italiaanse lied door de zaal Half Zevenbergen stond buiten, toen machtig het slavenkoor uit Verdi's Na- bucco tot ver door de straatjes en steeg jes sohalde. Toen de bewoners van Zevenbergen reeds lang ter ruste waren, schalde nog het Papaveri van het terrein van de suikerfabriek, waar de mannen gelegerd zijn en waar de trein staaf, die hen Vrij dag of Zaterdag terug zal voeren naar het zonnige land, dat ze met liefde ver laten hebben, voor de kou van de Hol landse winter. Laatste stroomgat bij Oostdijk werd gisteren gesloten fN RILLAND BATH hoopt men vandaag het laatste gat in de zandzakken dijk te kunnen dichten. Gisteren hebben de burgers en de 800 mili tairen, die aan dit object werken, met man en macht aangepakt om klaar te zijn voor de laatste slag, die raak moet zijn. Aanvankelijk had men ge hoopt, dat het laatste gat nog gisteren zou kunnen worden gesloten, maar veiligheidshalve heeft men met de definitieve sluiting gewacht tot vandaag. Ditmaal heeft men het anders aange-1 zelf gaan ophogen, die nog niet hoog ge pakt dan de voorgaande malen. De dijk, n.oeg is voor de vloed, wellke men op die nu even ten Westen van de vroegere 17 Maart weer verwacht, doorbraak ligt, is een meter of vier breed Intussen stijgt het water nog steeds geworden en aan weerszijden van hel gisteren stond het al weer 15 cm hoger stroomgat. dat 3 meter diep is, zij.n stel- dan Maandag en in Bath beginnen de lingen geheid. Deze moeten voorkomen. huizen door het in- en uitstromende wa de t de zandzakken wegs-poelen. Het grote j ter gevaar te lopen voor instorting. Ge- moment zal zijn aangebroken, wanneer tracht zat nu worden i-n deze dajkgaten zandzakken, die i-n bieten-matten zij-n ge- zinkstuk'ken te leggen, waarna een zand zuiger de rest moet doen. Weer een gat gedicht In Zuid-Oost-Beveland heeft men gis teren weer een succes gebock aa-n het waterfront. Op de Levendeidijk bij het zwaar geteisterde Oostdijk is namelijk het grootste en diepste stroomgat 40 meter breed en 3 meter diep dicht ge maakt. Daarmee is tevervs het laatste gat gesloten. Vandaag is men begonnen voor de 4 meter hoge zandzaJckenóam nog een aparte dam te bouwen en daa r tussen wordt dan tos zand gestort. Nu komen de gaten in de binnendijk, die ook flink van afmeting zijn-, aan Minister Luns sprak met Eisenhower Hij keert Vrijdag naar Nederland terug Minister Luns, die de Nederlandse delegatie bij de Ver. Naties leidt, is voor een tweedaags bezoek, in Washington aan gekomen. De minister--heeft gisteren in gezelschap van de Nederlandse ambassa deur, dr J. H. van Roijen, een half uur op het Witte Huis met president Eisen hower van gedachten gewisseld. Minister Luns deelde aan een verslag gever mee, dat hij met Eisenhower de gehele wereldsituatie had bestudeerd, speciaal Europa en de Europese defensie plannen". Op de vraag of het nieuwe Russische regiem ter sprake was ge komen, zei de minister: „Slechts vluch tig." aldus A.P. Minister Luns heeft president Eisen hower duidelijk te kennen gegeven, dat Nederland vastbesloten is, zijn volledige militaire verplichtingen -in N.A.T.O.-ver- band dit jaar na te komen, niettegen staande het feit der reusachtige kosten in verband met de watersnood. Hij gaf Eisenhower de verzekering, dat alles zal worden gedaan om te voorkomen, dat er vertraging zal ontstaan bij de bekrachti ging door Nederland van het Europese verdedigingsverdrag. Bij het onderhoud was ook aanwezig Bedell Smith, onder minister van Buit. Zaken der V.S. Vandaag heeft minister Luns een onderhoud met Foster Dulles, waarna hij naar New York terugkeert, om Vrijdag de reis naar Nederland te aanvaarden, weet Reuter 1e melden. Chef bij De Ommelanden neemt ontslag Strijd met directeur over aanneming stakers De personeelschef van de coöperatieve melkproductenfabriek De Ommelanden te Groningen, de heer C. B. Baarveld. gisteren zijn ontslag genomen. De directeur van De Ommelanden, de heer De Boer. heeft zoals men weet voor een groot aantal van de 65 stakers, die hij op grond van het arbitragebesluit weer in dienst moest nemen, dispensatie aange vraagd. Dc personeelschef kon dit stand punt van de directeur niet delen. Hij meende, dat nu de arbitrage-uitspraak is gevallen, men zich loyaal hieraan moest houden. Naar verluidt, zou het hier een 45 arbeiders betreffen, waarvoor De Ommelanden dispensatie zou hebben aan gevraagd bij een daartoe in het leven ge. De eerste foto van Stalins uit vaart: dc lijkkist, waarop de maar schalkspet van de overledene, wordt door de hoogste Sowjet- autoriteiten gedragen. Voorop (midden op de foto) loopt Malen kof, geheel rechts Beria, tweede achter Malenkof is Molotof, daar achter maarschalk Boelganin, Ka- ganowitsj en Svernik, de voor malige president. y Drama in Amsterdam Vrouw op de Zeedijk doodgeschoten Vermoedelijke dader sloeg de hand aan zichzelf In een slaapkamer op de bovenver dieping van een woning aan de Zeedijk te Amsterdam zijn gisteren in de voor avond de ontzielde lichamen van de 52- jarigc kolenhandelaar J. J. en de 28- jarige buffetjuffrouw H H. aangetroffen. Beiden, die niet geheel gekleed op bed lagen, zijn door kogels uit een pistool in het hoofd getroffen. Naast de man lag op de grond een groot model pistool. De politie neemt aan. dat de man eerst het meisje heeft vermoord, en daarna de hand aan zichzelf heeft geslagen. Uit het onderzoek heeft de politie niet de in druk gekregen, dat het meisje vrijwillig de dood is ingegaan. Over het motief tot deze moord en zelfmoord tast men nog in het duister. De politie, die gewaarschuwd werd toen de bewoonster lange tijd geen enkel geluid hoorde op de tweede verdieping, die zij sedert enige tijd aan de buffet juffrouw had verhuurd, moest de afge sloten slaapkamerdeur forceren om bin nen te kunnen, komen, Na drie jaar zwijgen Sowjets zetten hem onder ondraaglijke druk Secretaris-generaal Trygve Lie heeft een scherpe aanval gedaan op een van de leden der Ver. Naties. Hij verklaarde in d>e V.N. Assemblée, dat Rusland op de meest lage wijze actie tegen hem voerde, omdat hij zich tegen de commu nistische aggress ie i-n China had verzet. Lie wees er op, dat deze actie geheel Ln strijd is met het Handvest der Ver. Naties, omdat ih-ierin ihet uitoefenen van DAT tegen de 25-j. Utrechtse chauf feur A. V., die f 6000 heeft gestolen van zijn moeder en f 14000 van zijn stief vader, in Utrecht 15 maanden is geëist, evenals tegen zijn vader, de 44-j. A. M. V., die de diefstallen zou hebben uitge lokt. DAT van 5 t/m 9 September in het R.A.I.-gebouw te A'dam de bloemen- en fruittentoonstelling De Gouden Poort wordt gehouden t.g.v. het 25-j. bestaan van het Alg. Verbond van Volkstuinders- verenigingen in Nederland. DAT op 67-j. leeftijd is overleden Jhr P. P de Beaufort, oud-burgemeester van Abcoude. Soest en DriebergenRijsen- burg. DAT de N.I.W.O. (Ned. Int. Wegvervoer Organisatie). Laan van Meerder voort 55. Den Haag. het vierde overzicht heeft uit gegeven betreffende het werk van de In land Transport Committee (die de Euro pese vervoersvraagstukken behandelt) te Genève. DAT artsen of apothekers in de nood- gebieden, die vrijwel alles kwijt zijn ge raakt, tot 23 Maart bij het Rode Kruis nog genees- en verbandmiddelen kunnen perend zijn, af te staan voor rondreizende tentoonstellingen in het buitenland (Secr. Stadhouderslaan 2, Utrecht). DAT de nieuwe Ned. ambassadeur in Moskou, Jhr mr P. D. E. Teixeira de Mat- tos, vandaag per vljegtuig van Schiphol via Stockholm naar zijn nieuwe stand plaats is vertrokken. DAT de Hoofdgroep Ambacht (Bad huisweg 108, Scheveningen) een rapport over bevordering van de efficiency ln het ambacht heeft gepubliceerd- druk door de leden op de secretaris generaal verboden wordt. Hij verklaar de, dat hij drie jaar lang over deze kwes tie gezwegen had, maar dat het thans tijd was om te spreken. Tegelijkertijd sprak Lie woorden van tof voor de Amerikanen die de Ver. Naties daadwerkelijk steunen en gaf hij uiting aan zijn vreugde over de Ameri kaanse pogingen om het personeel van de Ver. Naties te zuiveren van commu nistische elementen. Uit het bovenstaande valt op te mer ken, dat Lie hier de schending op het oog had van artikel 100 van het Hand vest der Ver. Naties. Blijkbaar vreest bij, dat de pressie ook op zijn opvolger zal worden uitgeoefend. Hij heeft zich woede der Russen op de hals gehaald, omdat hü indertijd de actie der Ver Naties inzake Korea had gesteund. Zij hebben hem sindsdien ..genegeerd" en weigeren hem als secretaris-generaal te erkennen. Het betreffende artikel van het Handvest luidt, dat bij uitoefening va>n hun placht, de secreta as-generaal en het andere personeel der V.N. geen in structies zuilen vragen of ontvangen van enige regering of autoriteit, buiten de organisatie der Ver. Naties. Rotterdammer verstikt door waterdamp Bij wasketel in keuken in slaap gevallen De 31-jarige machine-bankwerker Th. L. Frederiks te Rotterdam is gisteravond in de keuken van zijn woning aan de Wouwerlaan het slachtoffer geworden van verstikking door waterdamp, zo deelt de politie mee. De man had na thuiskomst van zjjn werk een wasketel met water op het gasstel gezet om zich tc wassen cn is vermoedelijk in deze kleine ruimte op een stoel in slaap gevallen. Toen zUn vrouw, die wegens griep vroeg naar bed was gegaan, 's nachts om half twee wakker werd en haar man miste, vond zij hem levenloos in dc keuken. Optreden naaktbidders op Java In de kampongs Tjisadah, Balakam- bang en Tjirawa in het district Pad.i- larang (18 km van Bandoeng) is vreemde stroming geconstateerd, w epen Centrale in Ne- van de uilvoerinS zeor exotisch is de Brs- 1 derland 'Pieter BollSraat 8. Den Ha'.,al <|e Indonesische maatschappij aldus ae era den bevoegde kringen tot ..De Vrije DAT de Ver. voor Internationaal Jeugd, i DAT aan dc Ierse minister-president E. verkeer op de jeugd een beroep heeft ge- ac Valera een boek over Nederland is daan om zelfgemaakte alblims. maquettesj aa"®ed ,5" of verzamelingen dienHHBÜ de „Holland Show", die Nederland "ty-d°or de Stichting Ned. Exportcombinatie te Dublin wordt gehouden. DAT de woonwagenbewoner P. M. N.. die in een café te Dordrecht weigerde te betalen en de caféhouder met een scheer mes bedreigde, door het Haagse hof tot 5 maanden is veroordeeld (conform de eis). DAT een grote lichter in de Schelde ongeveer 100 meter bovenstrooms de Bel gische gemeente Deel. is gezonken. DAT de secretaris van het Landelijk Comité Rampenfonds, E. J. M. Douwes. om persoonlijke redenen zijn functie heeft neergelegd en is opgevolgd door de DAT Jkvr. M. T. de Corbié, secret a- resse bjj de Franse ambassade in Den Haagse kunsthandelaar P A. Scheen. Haag. ons land heeft verlaten, daar zij DAT dc bedrijfsgroep Zeelieden naar een andere bestemming is geroepen. de Chr Bedrijfsgroepen Centrale DAT de directeur-generaal ziliaanse scheepvaartdienst van de Ama- het derde nummer van een thans nog de Paea. Edir Carvalho. binnen- kort naar Nederland vertrekt aanschaffing van negen schepen te be spreken. DAT de Kon. Ver. van Gepensionneer- de Officieren van het Ned. Leger op 9 Mei in Utrecht haar jaarvergadering houdt, waar o.a. een voorstel tot fusie met andere verenigingen ter sprake komt. op ongeregelde tijden verschijnend gaan De Koopvaarder uitgeeft. DAT de 24-j. G. ter Riele uit Deven ter tijdens werkzaamheden aan de bo venleiding op het spoorwegemplacement te Zwolle van bijna 6 meter hoogte op de grond is gevallen en is overleden. DAT met Syrië thans elke dag van 10 tot 11 uur Nederlandse tijd getelefoneerd kan worden. Pers" De volgelingen van deze stroming ple gen des ochtends gezamenlijk naakt te bidden in een open veld. Voorts zijn de volgelingen verplicht een week lang te vasten, waarbij zijn geen rijst mogen eten. Hun dagelijks voedsel bestaat gro tendeels uit groenten Door de betrokken autoriteiten zijn inmiddels stappen ge daan om een einde te maken merkwaardige „geloof". 'I Verklaarde uitzicht Dezelfde Russische brutaliteit STALIN is nog geen week dood of Moskou toont weer de Januskop met de twee aangezichten: aggessie en „vredes-offerte" tegelijkertijd. Die vredes- bedoelingen zou men moeten opvissen uit de lijkredevocringen van Malenkof. Beria en Molotof. Niemand minder dan de Ame rikaanse minister van Buitenl. Zaken, Foster Dulles, stelt optimistisch vast. dat nu een gunstiger tijdperk, dat van Eisen hower. is aangebroken en dat de Stalin- periode achter de rug is. Het kan zijn. da: Dulles, om redenen daar buiten, zijn ware gevoelens camoufleert, maar in ieder geval, al is Stalin dan van het toneel verdwenen, zijn opvolgers passen hetzelfde systeem, de zelfde methodiek toe. Elders in ons blad vindt men de uitvoe rige telegrammen. waaruit blijkt, dat op klaarlichte dag. zonder enige aanlei ding. Tsjechoslowaakse. misschien wel Russische MIG's een Amerikaans vlieg tuig boven West-Duitsland neerschieten Begrijpelijk is de verontwaardiging in de Ver. Staten. De meer „orthodoxe" Repu blikeinen zullen Eisenhower en Foster Dulles het vuur na aan dc schenen leg gen. Schreven wij 1938 bijvoorbeeld, dan zou een dergelijk ..ernstig incident" oor log betekenen. Thans streven de Weste lijken er naar. uitbreiding van het be- staande conflict tot het uiterste te ver mijden. Wel heeft de Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland. James Conant. deze perfide aanval ..zeer ernstig" en een ..grove schending der Amerikaanse zone grens" genoemd. Conant verwacht, dat Washington doeltreffende maatregelen zal nemen. Hierover verkeren wij nog in het onzekere. De gewone gang van zaken is, dat de Amerikaanse ambassadeur in Praag woe dend protesteert. Dan volgt er een inge wikkelde notawisseling tussen partijen en meestal, nadat de Sowjets de schit terendste leugens ten beste geven, wordt de zaak (tactisch) in de doofpot gestopt. Eerder beschoten MIG's. in October '52. de C.-47, waartegen een fel Amerikaans protest vólgde, terwijl de Russen vast stelden, dat... hert luchtruim gesohonden Wij herhalen, nog geen week is Slalin dood. of het Westen wordt geconfron teerd met dezelfde Stalinistische „geest"! De persoonswisseling in het Sowje'.-re- giem betekent geenszins matiging in de mebhodiek. Daarvoor, n' en déplaise. Foster Dulles, zijn een Malenkof, een Beria cn een Molotof veel <e staalhard, revolutionairen uit dezelfde school. Stemmen wij in met hetgeen onze minis ter Luns tijdens zijn bezoek aan Eisen hower heeft gezegd, om de defensie- in spanningen niet te verslappen, voort durend paraat te blijven, ook na de wij zigingen in het Sowjet-bestuur. Buit (f50.000) spoorloos Weer zes jaar geëist wegens inbraak te Halfweg Verdachten bezweren dat zij onschuldig zijn Wegens de inbraak, die In de vroege ochtend van Eerste Kerstdag 1951. toen de kassier naar de nachtmis was, werd gepleegd in de boerenleenbank te Ruig- oord bij Halfweg, is gisteren voor het Amsterdamse hof tegen elk van de twee verdachten zes jaar gevangenisstraf ge- eist (Bevestiging van het rechtbankvon- nis). De eerste verdachte, de 73-jarige kerel- maker G. J. uit Amsterdam, gaf toe, reeds een jaar eerder het plan te hebben ge. had om deze inbraak te plegen, maar be. zwoer het hof dat hij onschuldig was en herhaalde maar steeds de woorden: „Anderen zijn me voor geweest. Ik heb het niet gedaan". Ook zijn mede-verdachte, de 58-jarige antennebouwer A. J. C., vocht voor zijn vrijheid. Hij somde talloze details op, om te bewijzen, dat niet hij. maar de Amster damse tegelzetter T. M. R. K. de schul dige is. „Mijn fout is geweest, dat ik uit kameraadschap tegenover K. gezwegen heb. Daarvoor heb ik zwaar moeten boe ten". riep hij uit. De oude man heeft reeds 25 jaar in de gevangenis doorge bracht en de andere verdachte 4 jaar. Intussen zijn de f50.000. die de inbre. kers in handen vielen, nog niet terecht gekomen. Een van de vele „zware jon. gens" uit de Amsterdamse onderwereld, die gisteren als getuige gehoord werd zei tc hebben vernomen dat het geld „ergens langs een spoordijk in de Haar lemmermeer" begraven was. Uitspraak op 24 Maart. Duitse „vrijheidsluchtbrug" functionneert nu goed De ..Vrijheidsluchtbrug" tussen West- Berlijn cn West-Duitsland is er nu. Voortaan kunnen per dag 1400 Oost- duitse uitgewekenen per vliegtuig naar de vrijheid worden gevlogen. HET WEEÊIN EUROPA Ml O 3 .-s5 E Helsinki Osio Kopenh Brussel half bew nevel onbew. 7.w. bew. N 4 winds UI windstil NW 9 WNW 6 -12 0 -1 0 -3 0 0 0 4 0 5 06 3 04 Bordeaux BerlUn""" Frankfort München zwb'bew. XNW 3 NW 3 w' 1 ZW 4 WZW 3 -1 0 6 0 -2 1 1 9 -0 0 -3 0 Wenen Gegeven» halt bew. NW 4 orgen 7 u. 0 0 (K.N.M.I.) Weinig verandering Tot morgenavond verwacht de Bilt: Veranderlijke bewolking cn op de meeste plaatsen droog weer. Tijdelijk tot matig of ak afnemende wind hoofd zakelijk tussen Noord en ""est. Vannacht cn morgen ochtend over het algemeen iets kouder en hier cn daar mist. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. ZON EN MAAN Donderdag: Zon 7.02 tot 18 39 uur; maan 5.43 tot 14.38 uur. Op 15 Maart N.M. Ver

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1