Jlieuiuc jüiltsdje (ftmrant Geheimzinnig waas rondom de reis van Tito naar Londen Aan betogingen te Rome werd deel genomen door 2000 studenten Regering zet plannen tot gevarieerde huurverhoging op stapel Opgevangen door loonsverhoging en door verschillende belastingverlagingen Dulles: kans op vrede nu groter geworden Tweede T.H. Wist U DINSDAG 10 MAART 1953 BUREAUX: Steenslraal 3? Directie. Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: t 6.per kwartaal; 12— per maand: 0 47 per week ADVERTENT1BN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Drie en dertigste jaargang No 9681 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHR1STEL11K-N ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken De Gaspeii veiontiust TTET VERTREK van maarschalk Tito naar Engeland is gehuld in de Xi grootste geheimzinnigheid. Noch de haven, vanwaar Tito vertrok, noch de naam van het schip waarmede hij reist, zijn bekend gemaakt. Met zoveel geheimzinnigheid is Tito's bezoek aan de Britse hoofdstad omgeven, dat de Londenaars zich afvragen of zij zelfs wel een glimp van de Zuidslavische maarschalk zullen kunnen opvangen. Een vragen steller in het Lagerhuis kreeg een nietszeggend formeel antwoord. Echter staat vast, dat belangrijke kwesties besproken zullen worden, alsmede dat Tito bij koningin Elizabeth zal lunchen. Zoals men weet, werd het vertrek plot seling zonder opgave van redenen ver vroegd. Het merkwaardige feit doet zich voor. dat men niet eens weet, in welke Britse haven Tito op 16 Maart aan land zal gaan Het schip, waarmede hij reist, wordt geëscorteerd door twee Britse tor- pedobootjagers. Dit gaf grond aan het vermoeden, dat de maarschalk rekening hield met de mogelijkheid van een Kom- inform-aanval op zijn schip, dat dicht langs de Albanese kust moest veren. Ook ihet Zuidslavische volk werd slechts in zeer vage termen over het bezoek aan Engeland ingelicht. De reacties in Rome zijn niet uitgeble ven. Er vond een demonstratie plaats Verkiezingswinst voor De Gasperi De Italiaanse Christen-democratische Partij, onder leiding van De Gasperi, heeft in 33 van de 51 Italiaanse steden, waar Zondag j.l. gemeenteraadsverkie zingen werden gehouden, een meerder heid in 22 dezer steden. In zes steden behaalden de communisten of Nenni- sociali8ten de overhand. Vóór de verkie zingen hadden zij de meerderheid in negen steden. In de resterende twaalf gemeenten voerden Onafhankclijken en andere partijen de boventoon, die te voren de leiding hadden in 20 steden. Paul de Groot erewacht bij baar van Stalin Op een C P N-bijeenkomst in Amster dam ter herdenking van Stalin is mede gedeeld. dat de Nederlandse communist Paul de Groot gistermorgen de erewacht had betrokken bij de baar van Stalin. In de Apollohal. waar de herdenking werd gehouden, was een groot portret van Stalin in maarschalksuniform aan gebracht. geflankeerd door rode banie ren, met erop het sikkel-en-hamer em bleem en voorzien van rouwwimpels Aan de wanden hingen enkele spandoe ken met o.m de opschriften: „In de geest van Stalin voorwaarts voor vrij heid, vrede en welvaart", en ..Eeuwige roem en eer aan de nagedachtenis van de grote Stalin". Dulles gaat weer op reis De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken. John Foster Dulles, heetf te New York nader verklaard, voorne mens te zijn in Mei a.s. een bezoek te brengen aan het Nabije Oosten en Zuid- Azië. Hij verwachtte ook India en Israel te zullen bezoeken. Een Rembrandt voor één kwartje Uit de nalatenschap van een pastoor had een inwoner van Herveld (Betuwe) voor één kwar tje een schilderij gekocht. De koper hield het voor een Rem- brandt, n.l. „Simeon in de tempel", aldus het A.D. De koper deed heel geheimzinnig met het werk en in gedachten voelde hij zich al de bezitter van honderdduizenden opbrengend schilderij. Een „han dige jongen" bood er al f 25 voor en toen hij zijn zin niet kreeg, bood hij een fotograaf aan hem het adres van de koper te geven tegen een beloning van f25. Ook dit mislukte, maar de fotograaf uit Arnhem kreeg toch het adres en vond daar de gelukkige bezitter naast het kostbare werk. Op voor stel van de fotograaf werd een taxateur opgebeld. Natuurlijk wilde deze wel komen, maar hij vroeg 2 pet van de eerste f 1000 van de opbrengst en 1 pet van iedere volgende f 1000. Voor de foto gemaakt werd verwijderde de fotograaf met een natte vinger het stof, speciaal het gedeelte waar de signatuur van Rembrandt stond. Plotseling barstte de vrouw van de fotograaf in lachen uit en toen ook de anderen goed keken bleek het kostbare schilderij niets an ders te zün dan een op papier ge drukte reproductie, die op linnen was geplakt. De taxateur kivam er niet 7neer aan te pas en de eige naar zuchtte ten slotte ontmoedigd: „Maar de lijst is toch wel een kwartje waard." 2000 studenten, die de teruggave van Triëst aan Italië eisen. De kreet „weg niet Tito" was niet van de lucht. Deze demonstratie, waarbü de Italiaanse „so ciale beweging", de M.S.I., een leidende rol had, volgde op de ontploffing in Triëst, veroorzaakt door een handgra naat, en waarbü 23 mensen werden ge- De Italiaanse premier De Gasperi heeft tegenover een verslaggever van het pers bureau Ansa president Tito er van be schuldigd, „zeer onrechtvaardige aantij gingen aan het. adres van Italië te heb ben gericht". De Italiaanse ambassade te Washington, aldus Reuter, heeft een klaring van De Gasperi gepubliceerd, waarin aan Tito felle verwijten worden gedaan, naar aanleiding van diens hou ding in de kwestie Triëst. Op zijn beurt heeft Tito er Italië de schuld van geven, dat er nog steeds geen ovei komst inzake Triëst tot stand is geko men. (Wij verwijzen naar het Verklaar de Uitzicht in dit nummer). Wie zal Trygve Lie opvolgen? Veiligheidsraad komt morgen bijeen Morgen komt de Veiligheidsraad te 21 ar (Nederl. tijd) bijeen om te beraad slagen over het aanwijzen van een op volger voor Trygve Lie als secretaris generaal der Ver. Naties Deze bijeen komst is uitgeschreven op verzoek van Engeland en Frankrijk, De Veiligheids raad te New York moet overeens ming bereiken over l.et aanwijzen opvolger, waarbij de Ver Staten, Rusland, EnEgeland, Frankrijk en China ens moeten zijn De aanbeveling de Veiligheidsraad gaat dan naar Assemblée der V N.. die de benoeming verrichten Als c; ndidaten worden genoemd: de Canadese minister van Buit Zaken, Lester Pearson; het hoofd der Philippynse V N.-delegatie generaal Ro mulo; en de Poolse minister van Buit. Zaken, die de favoriet der Sowjet-Unie is. Naar verluidt zou de Sowjet-Unie geen veto willen uitbrengen tegen de candidatuur van Pearson. KONINGIN MARY GAAT VOORUIT De Britse hofartsen hebben gister avond bekend gemaakt, dat een lichte verbetering is ingetreden in de toestand van koningin Mary, die reeds veerti dagen het bed moet houden De 85-jarige grootmoeder van koningin Elizabeth II lijdt aan een maagstoornis. Twee jeugdige boefjes leeiden in hol Inbraak in buitenplaats Gooilust opgehelderd Twee jeugdige „holbewoners" blijken de inbraak te hebben gepleegd in de buitenplaats Gooilust tussen Hilversum ■Graveland. Het zijn de 14-jarige G. ri de 15-jarige H. B., die Maandag ïit een Rijksopvoedingsgesticht Schiedam waren ontvlucht. Na hun ontvluchting waren de jongens iar Hilversum getrokken Zij ontdekten het Corversbos, vlak achter de Schut- tersweg, een vrij diep hol, dat zij als schuilplaats inrichtten. Van een bouw werk stalen zij een complete deur, die zij met dennetakken bedekten Daarmee sloten zij het hol af. Met het weren der nachtelijke koude wisten zij wel raad. Uit het nabijgelegen sanatorium, de Dr Friedmann-sticn stalen zij zeven wollen dekens. De inbraak in Gooilust leverde hun •n bedrag van ƒ380 op. Zij leefden goed van. In het hol werden o.m. as getroffen resten van fruit op sap kadetjes met paling, aldus De Tel De boefjes brachten ook een bezoek in de hoofdstad, waar ±y twee wind buksen kochten. Door het gebruik deze wapens liepen zij echter in Corversbos tegen de lamp. Suiker volgend jaar 9 ct per kg goedkoper Wat is er aan de hand met Pieck? Maarschalk Tito van Zuid-Slavië staat opeens in het centrum der algemene belangste. ig. Hij is per schip op weg naar Londen, welk bezoek tegenkanting ondervindt van kerkelijke zijde in Engeland en in het buitenland reageert op felle wijze Italië. Men ziet de maarschalk hier met zijn huidige echtgenote en een zoon uit een vroeger huwelijk, vertier zoekende in de natuur. Is zijn politiek verleden even smetteloos als de blanke zwaan, die zich statig in de Slavische vijver voortbeweegt? Britse strijdkrachten blijven in Europa Engeland krijgt machtigste tank ter wereld De Britse minister van Oorlog, An thony Head, heeft in het Lagerhuis bij het debat over de defensiebegroting ver klaard. dat het „de rampzaligste politiek Engeland zou zijn, Britse strijd- hten uit Europa terug te trekken". Voorts merkte hij op, dat de verdediging van Engeland onafscheidelijk verbonden is aan de verdediging van West-Europa. De Pritsc strijdmacht in het Midden- Oosten zou wel enigszins verminderd kunnen worden om een strategische reserve in Engeland te kweken. Verder deelde hij mede, dat een nieuwe Britse tank met zwaar geschut, waarschijnlijk „de machtigste tank ter wereld' 'nog dit jaar aan de uitrusting der Britse troepen zal worden toegevoegd. In de naaste toe komst zal Engeland beschikken over do allernieuwste wapens en technische mid delen. Er waren orders geplaatst in geland voor „lichaams-pantsering" behoeve der Britse strijdkrachten. Eden en Butler in N. York Eden, de Bri Zaken, is gisteren per vliegtuig uit Was hington in New York aangekomen. Hij De 77-jarige staatspresident van Oost- Duitsland, Wilhelm Pieck, is ernstig ziek, zo meldt het Westduitse persbureau DPA Hij heeft de laatste dagen niet deelge nomen aan de officiële rouwplechtig heden bij de dood van maarschalk Sta- lina Een Oostduits communiqué maakt alleen melding van een rouwbeklag, dat verklaarde in Washington nuttige Pieck naar Moskou heeft gezonden. Pieck is een van de weinige oudere communisten in Duitsland die zich kun nen beroepen op nauwe persoonlyke ban den met Stalin Het is echter geen ge heim meer, dat hy sedert lang uit Mos kou geen directe instructies meer ont ving. Alle aanwijzingen voor Oost-Duits- land waren gericht aan de secretaris generaal van de Oostduitse communisti sche party, Walter Ulbricht. „Verwacht ons voorlopig niet terug" Deense vissersvaartuigen naar Poolse haven opgebracht De Poolse autoriteiten hebben Maan dagavond in het gebied van de Hela-baai bij Danzig zeven Deense vissers tuigen, met aan boord 30 Denen, gehouden en naar Hela-baai, een Poolse haven, opgebracht. Men gelooft, dat de aanhouding in ver band staat met de Poolse cis om uitleve ring van de Poolse straaljager, die ver leden week op het Deense eiland Born- holm landde. Totdusver heeft Denemar ken nog geen gehoor gegeven aan deze eis. Twee der opgebrachte vissersvaar tuigen zonden radio-berichten uit, toen zij werden aangehouden. Een der tele grafisten seinde: „Verwacht ons lopig niet terug". HET WAS REEDS LANG BEKEND, dat de door de regering in het voor uitzicht gestelde huurverhoging niet zou kunnen ingaan vóór 1 Jan. 1954. Naar wij vernemen heeft de Raad voor Economische Aangelegen heden uit de ministerraad zich gisteren uitvoerig met het huurvraagstuk en de daaraan verbonden compensatie-maatregelen beziggehouden. Daarbij is een principiële beslissing gevallen, die dezer dagen aan de ministerraad zal worden voorgelegd. Overeenkomstig hetgeen minister Witte in zijn memorie van antwoord bij de begroting van Wederopbouw en Volkshuis vesting aan de Eerste Kamer heeft meegedeeld, is men er toe gekomen, onderscheid te maken in het huurverhogingspercentage, naar gelang de woningen liggen in gemeenten van verschillende aard Het spreekt vanzelf, dat het nog wel schoeisel zal worden verlaagd. Bij de even zal duren, voor de desbetreffende suiker zal een en ander worden gezocht wetsontwerpen kunnen worden inge- in accynsverlaging Die accijns bedraagt diend: de uitwerking van de principiële op het ogenblik 29,25 per 100 kg. Krach tens Benelux-overeenkomst kan Neder land te zijner tijd deze accijns verlagen tot 14,—, maar er zijn omstandigheden, die het ongewenst maken, reeds thans een zo grote stap te doen. Zyn wü wel ingelicht, dan denkt mert aan een laging. die in de buurt van ƒ9 opzet vraagt nog enige tijd Uit hetgeen de laatste tijd bekend is geworden menen wij te mogen conclu deren tot de volgende richtlijnen, die nader uitgewerkt zullen worden: Er komt een huurverhoging, die rt tussen 17 en 29 procent (boven de reeds eerder toegestane 15 procent), gelang de woningen staan in ge- ingedeeld in de Ie tot en met klasse krachtens de Noodwet Ouderdomsvoorziening In een gemeente le klas (de grote steden en andere plaat- hoog loonniveau) zal de huurverhoging het laagst zijD, n.l. 17 pet. In de volgende klassen stygt het huur verhogingspercentage telkens met 3, tot 29 pet in de vijfde klasse. Men zal zich herinneren, dat de klasse-indeling krach tens de Noodwet Ouderdomsvoorziening is overgelaten aan het College van Rijks bemiddelaars. Voor woningen, die thans reeds een huur doen, gelijk aan of hoger dan het nieuwe huurniveau wordt geen huurver hoging toegepast, terwyl voor huizen, die ten gevolge van de nieuwe verhoging een huurpeil zouden bereiken, gelegen boven het nieuwe niveau, de huurverhoging ge ringer zal zyn, n.l. tot dat nieuwe niveau. Ruw geschat betekent deze huurver hoging. dat de huurders tezamen 135 145 millioen meer huur zullen moeten betalen. B. De huurverhoging zal zoveel moge lijk worden gecompenseerd door een samenstel van maatregelen, gedeeltelijk in de loonsfeer. gedeeltelyk in de belas tingsfeer. Bij de laatste maatregelen wordt onderscheid gemaakt tussen zgn. kohierbelastingen en niet-kohierbelas- 1. Loonsfeer. Ten behoeve van de loontrekkenden wordt gedacht aan het dwingend voorschrijven van een loons verhoging van 2 procent. Hiermee zal ruim ƒ40 millioen van de huurverhoging zyn gecompenseerd. 2. Kohierbelastingen. De plannen gaan in de richting van verlaging van de in komstenbelasting door verhoging van het belastingvrije deel van het inkomen (dit geldt uiteraard ook voor de loonbelas ting) en enige verschuivingen in de tabellen. Voorts wordt overwogen, de per sonele belasting gemiddeld met 40 pet. te verlagen. Beide maatregelen samen zullen ongeveer fZ7 millioen aan com pensatie geven. 3. Niet-kohicrbelastingen. De maat regelen op dit gebied zullen tot gevolg hebben, dat bepaalde eerste levensbehoef ten goedkoper zullen worden en wel suiker, brandstoffen en schoeisel. Hel ligt n.l. in de bedoeling, de omzetbelas ting op brandstoffen te verlagen, waar door in ieder geval de prijsverhoging, die ons staat te wachten in verband met de inwerkingtreding van de Kolen- er Staalgemeenschap, zal worden geneutra llseend. Ook de omzetbelasting op 100 kg ligt. Dit zou betekenen, dat de prijs van de suiker per 1 Januari kan dalen met 9 cent per kg. Deze maatregelen in de consumptieve sfeer zouden een huurverhogingseornpe.v satie met zich kunnen brengen van on geveer ƒ65 millioen. Het spreekt vanzelf, dat met deze maat regelen nog niet alles gezegd is. Zo zal er ongetwijfeld wijziging gebracht ten worden in de uitkeringen krachtens verschillende sociale wetten. In het bij zonder denken wij daarbij aan de Nood wet Ouderdomsvoorziening Misschien kan thans het aloude denkbeeld wezenlijkt worden, een hoger bedrag aan eigen inkomsten van aftrek vry te len. gepaard aan verhoging van de uit keringen. Daarnaast zullen nog belastingmaat regelen nodig zün ter bevordering van de industrialisatie en de werkgelegenheid Zijn wij wel ingelicht, dan zullen ook deze maatregelen, die los staan van het probleem der huurcompensatie. niet eer der in werking treden dan op 1 Jan '54 Ten slotte melden wü nog, dat het aan- vankelyk vooral van socialistische zyde geopperde denkbeeld van afroming via een huurbelasting, ten einde fondsvor ming voor nieuwbouw te verkrügen schynt te zijn losgelaten T"\AT zulk een tweede hogeschool er komen moet daarover is men het wel eens Had de regering dan ook een voorstel ingediend, een bepaald bedrag uit te trekken ter voorbereiding om tot zulk een tweede inrichting voor tech nisch hoger onderwijs te komen, dan zou er geen vuiltje aan de lucht zyn geweest, maar de regering deed nog iets meer Wat deed de regering? Zij legde zich al terstond vast op een bepaalde plaats, waar de tweede technische hogeschool behoorde te worden gevestigd. Dat was jammer. Dat was ook minder juist. Wanneer men een bepaald bedrag uit trekt om geheel in het algemeen een twsede instituut als dit voor te bereiden, dan ligt het voor de hand. dat men de plaats zelve openlaat. De keuze, waar het instituut het beste te vestigen kan dan in de bestudering van de mogelyfc- heden worden betrokken. Dat alles zou nu weer minder erg zyn vergroot heeft. Hij deelde mee, dat de dood van Stalin geen verandering geweest, wanneer de keuze van de plaat* zou brengen in de Amerikaanse politiek. Volgens Dulles zouden de Ver. der vestig:ng geheel voor de hand had Staten de koers, die zij tot dusver in de koude oorlog hebben gevolgd, j onderwelf Immers we! "geacht worden trouw blijven, doch de minister was van mening, dat deze koers, nu Stalin van te voren zeker te zijn. Maar zo wa* dood is, meer kans van slagen zou hebben. het hier niet. Na de dood van Stalin Stalin-periode is nu voorbij en het tijdperk van Eisenhower aangevangen "PiE AMERIKAANSE minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, AJ heeft verklaard, dat de dood van Stalin de kansen op de wereldvrede De herstelwerkzaamheden aan de Scheveningse boulevard, die van de storm zoveel te lijden had, vorderen goed. Na het pla veisel weer in orde te hebben gebracht, is men nu bezig met het repareren der glooiingen. En zo hoopt men straks weer keurig „opgemaakt" de binnen- en buitenlandse toeristen te ontvangen. t belangryk mH technisch onderwijs. Het behoeft wel geen betoog, dat dit onderwijs in onze tijd van grote betekenis is. Willen wij opgewas sen zijn tegen de buitenlandse concur rentie. willen wij althans niet al te ver achterblyven. willen wij gereed zijn om de moeilijkheden, voortspruitend uit in dustrialisatie. het hoofd te bieden, dan zullen we ook moeten zorgen, voor de mensen, die in dit opzicht leiding kun nen geven De watersnood met de vele gebroken dyken heeft een sector die van de waterbouwkunde nog eens zeer in aller aandacht geplaatst. Het technisch hoger onderwijs wordt in ons land te Delft gegeven- Delft heeft over de gehele wereld een uitstekende naam. Maar de technische hogeschool aldaar wordt te groot- En daarom gaan sinds lange tiid veler gedachten uit naar een tweede inrichting voor tech nisch hoger onderwys naast Delft Dulles deelde op een persconferentie mee, dat Stalin als een rem gewerkt had op het streven van de mens naar vrede en het genot van de menselijke rechten. Hy twyfelde er aan, of enige opvolger van de rode dictator voldoen de prestige zou bezitten om hetzelfde te kunnen bereiken. „Het Eisenhower-tydperk begint, nu het Stalin-tydperk voorbij is", aldus Dulles. „Tien jaar lang heeft de kwaad aardige macht van Stalin de wereld be- constructieve besprekingen te hebben gevoerd. Met zün collega van Financiën, Butler, en een staf van 23 man begaven zy zich van het vliegveld onmiddellijk naar het Waldorf Astoria Hotel. Nieuwe Rus in de aether Op de 1090 meterband is een nieuw, krachtig zendstation van de Sowjet-Unie waargenomen. DAT de gemeenteraad van Hoornaar Bult iZ.-H.) heeft besloten voorlopige voor zieningen te laten aanbrengen in de on geveer 950 jaar oude toren van dp Ned. Herv. kerk. die op instorten staat. DAT de zweef vliegclub op het vlieg veld Woensdrecht, een combinatie van burgers en militairen, binnen enkele da gen de beschikking krügt over een twee de l ssteL DAT adviezen van stel archieven en bibliotheken (i.v.m. de watersnood) verkrijgbaar rijn by het Ned. Ins'iluut voor Documen.aUe en Re gistratuur. Willem Witsenplein 6. Den Haag. DAT van 20—29 Maart in het R.A.I.- gebouw in Amsterdam de zesde Huishoud, beurs wordt gehouden. DAT het Ned. schip »ecton (25 ton» ten Zuid-Oosten van Stensoe (Zweden) aan de grond is gelopen. DAT West-Duitsland aan Nederland, België, Denemarken, Frankryk en Gr.- Brittannië zal voorstellen het zgn. zalm verdrag ter bescherming van dc zalm- stand weer in werking te stellen. DAT in de Cort Heyligerskazern Bergen op Zoom voor het eerst jeugddag is gehouden, waarbij Mulo scholieren uit Den Bosch en Breda te gast waren bij het regiment lichte lucht- doelartillcrle Kornwerderzand. DAT van rond 400.000 tbc-runderen van 20 Mei '51 t/m 24 Janrj.l. reeds 170.468 reactiediercn voor een slachtpremie wer den aangeboden en er op laatstgenoemde datum reeds 36.098 rundveebeslagen vrij van tbc waren. DAT de econ. rechter te Arnhem de DAT te Alkmaar een brievenbesteller automatiekhouder S uit Doetinchem is gearresteerd, die f700 uit een aange- wegens overtreding van de winkelslui. I lekende brief zou hebben verduisterd, tingswet heeft veroordeeld tot fl boete DAT in verband met de olievelden een plus 1 dag voorw stillegging van het be-1 nieuwe weg CozvordenSchooneberg drijf, en hü het verweer dat hier sprake wordt aangelegd, hetgeen voor f2.6 min was van een automatisch restaurant niet, is gegund aan de My De Moer en Hermes aanvaardde. 'te Alum aar. heerst. Hy wist slaan uit het' N de besprekingen kwamen tijdens het Kamerdebat twee steden in het büzon- grad hadden opgebouwd en toen de rode d ht, vottlich, D„ warcn Ei„d. legers Oost-En rep. branentrokken. ge- h Arnhem. Echter de regering bruikt. Stalm hen om de communi.l,- r„d, Eindhoven te sche regiems m de satellietstaten te ves- v„ t,„_ tigen. In Azië boekten Staling plannen. die reeds 25 jaar geleden waren uiige- ,h°Ten «n voortreffelijke .tad inden en werkt, een dimatÜch succes. De T* munistische burgeroorlog bracht daareeae technische hogeschool niet voor- 450 millioen Chinezen onder zijn zeg- deI|? genoeg gelegen is genschap. Nu is Stalin dood. Hij kan zyn' Deze la»tste geluiden hoort mer. dan prestige aan niemand nalaten". ook Ult 'l Noorden en Oosten Daar khn- „In de tyd. dat Stalin stierf", aldusken stemmen uit het Noorden, die zeg- Dulles. „werd generaal Eisenhower, de gen. dat het de Noordelingen koud kao man, die West-Europa bevrijdde, presi- laten, of de hogeschool nu in Arnhem of dent van onze grote republiek. Hij be-1 in Eindhoven komt Men geeft de voor schikt daarby over een in de geschiede- i keur aan een betere financiële regeling ongeëvenaard prestige. Een ni« tijdperk vangt aan. een tijdperk, dat leidend beginsel de vrijheid, niet de slavernij heeft en waarin de betrekkin gen van mens tot mens, die van broe derschap zullen zyn. niet de overheer sing van één man. Dan kan geschieden, wat in de inlei ding op het Handvest der Verenigde Naties staat, daf de landen, groot er. klein, gelijke rechten, waardigheid en vrede zullen kennen". HET WEER IN EUROPA 1 "S 6-33 Hüi Tijdelijk veel bewolking Tot morgenavond verwacht de Bilt: vegend droog weer metl tydelijk veel bewolking en in de nacht en ochtend plaat-1 selyk nevel of mist Meest matige wind uit westelijke richtingen. Weinig verar.de-, ring m temperatuur. Ovei tijde de r se 1111 voor de studerende jeugd. Daaraan men wat hebben. Andere stemmen echter doen uitkomen, dat Arnhem toch nog altyd een stuk dichterbij ligt dan Eindhoven en aan deze mening kan de juistheid niet worden ont zegd. Intussen heeft de regering voor Eind hoven gekozen en de meerderheid der Tweede Kamer heeft zich voor een uit spraak 'een motie-Tilanus). waarin zo wel op Arnhem als op Eindhoven de aandacht werd gevestigd, niet willen 1j- ten vinden. Waarmede het pleit beslecht schijnt. "EJET verloop is door dit alles onbevredi- gend geworden. Juist om het belang van het technisch hoger onderwijs ware het heel wat beter geweest, zo omtrent de kwesties, aan de oprichting verbonden, meer eenstemmigheid had kunnen be staan Nu kunnen we voor die belangrü^e delen van ons land. die zich tekort ge daan kunnen voelen (het Noorden en in zeker opzicht ook het Oosten» slechts hopen, dat het binnen een niet al lange tüd kan komen tot een nog ver dere spreiding van dit onderwys Het zal dan gelukkig wel niet anders kunnen, of de genoemde gebieden, die ook uit het oogpunt van de industriali satie vaak van zeer grote betekenis zijn. krijgen hun kans die dan niet meer te missen is. ZON EN MAAN Woensdag: zon 7.04 tot 18.37; mun 5.18 tot 13 08 uur Op 15 Maart N M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1