Hervormde Maranathakerk product van haar tijd een van „Kerkzaal" zal niet maar 3 uur per week worden gebruikt De heer Breedeveld is niet pessimistisch over de werving Toonkunstleerlingen demonstreerden verblijdende muzikaliteit NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 MAANDAG 9 MAART 1953 HET ONTWERP GEREED Zaterdagmiddag heeft de kerkvoogdij van de Leidse Hervormde Gemeente het ontwerp voor de aan de Lage Morsweg tegenover de Vondellaan te bouwen Maranathakerk vrijgegeven, nadat de bouw- en restauratiecom missie van de Hervormde Kerk haar goedkeuring aan het plan had gehecht. Ofschoon de kerkvoogdij nooit gegevens over het ontwerp had gepubli ceerd, was het te verwachten, dat op de nieuwe kerk het stempel van deze tijd zou worden gezet. Niet alleen uit architectonische, maar ook uit finan ciële overwegingen. Bij het ontwerpen heeft de utiliteitsfactor een gezag hebbende rol gespeeld. Waarmee allerminst gezegd is, dat in de Mors een „noodkerk" zou worden gebouwd. Maar de tijd is nu eenmaal voorbij, dat ook de nieuwe kerk op z'n hoogst drie uur in de week wordt gebruikt. Vele nieuwe kerken zijn er het bewijs van, dat dit een van de nuidige principes is bij de kerkbouw. De omstandigheden opzienbarende uitbreiding der steden, financiële nood der kerken enz. hebben ons dit opgelegd. Bij het beschouwen van de kerk, die straks in de Mors zal worden gebouwd, moet men met deze dingen dan ook wel rekening houden. Enerzijds was er het ernstige zoeken naar verantwoorde vormen, anderzijds de sterke waar schuwing om het complex economisch verantwoord te doen zijn. We stellen ons voor, dat bij '-t betre den van de Maranathakerk het litur gische centrum onmiddellijk zal op vallen en indruk zal maken. Ten op zichte van de ruimte, waarin de Ge meente plaats neemt, ligt dit hoog. In het midden van het centrum be vindt zich de preekstoel. Links er van staat het doopvont, rechts de Avond maalstafel en een lezenaar. Onder het podium is een grote kelder voor de centrale verwarming en berging van meubilair e.a. Daar de kerk ook voor andere bijeenkomsten dan godsdienst oefeningen gebruikt moet worden, kan het podium door middel van een gordijn worden afgesloten. Dit gordijn is, als het gebouw kérk is, niet zichtbaar. Zal het podium ook als toneel dienst doen? Op deze vraag kon men ons geen definitief antwoord geven. Gaan de ge dachten werkelijk in die richting, dan moet het natuurlijk mogelijk zijn de kansel te verplaatsen. Bovendien hangt deze vraag samen met de plaatsen v de kerkeraad. Zullen de ouderlingen diakenen ook op stoelen zitten? Komen er voor hen vaste banken, waar m< die dan worden geplaatst? Vragen, mee kerkeraad, kerkvoogdij en bouw commissie zich nog bezig houden. Het is in ieder geval niet de bedoeling, de Maranathakerk maar voor allerlei doeleinden te gebruiken. Het begrip kerkzaal betekent in de eerste plaats, dat het gebouw er is voor de eredienst. Daarnaast kan het dienstig zijn voor ver schillende activiteiten in de kerkelijke Orgel De commissie voor de kerkbouw Morskwartier bestaat uit de heren Jac. Wilbrink, P. J. van Hoeken, J. Stigter en J. van Iterson. Zij heeft de laatste tijd versoheidene nieuwe kerken bezocht om zich zo goed mogelijk op de hoogte stellen van de kerkelijke nieuwbouw de bevrijding. De eigen bedoelingen zag men daarbij niet over het hoofd, ontwerp van de Maranathakerk legt daarvan op wel zeer duidelijke wijze ge tuigenis af. De kerk is bepaald clichégebouw. Men kan zelfs a; dat ze enig is in haar soort. De architeoi is de heer W. Ch. Kuijper te Schevenin- Niet alleen Het staat nu reeds vast, dat de Maranathakerk niet enig in haar soort blijft. Naar aanleiding van dit ontwerp heeft de architect, de heer W. Ch. Kuijper te Scheve- ningen, van de kerkvoogdij van de Hervormde Gemeente te Den Haag opdracht gekregen een ont werp te maken voor kerkbouw in de Duinoordwijk. De Duinoord- kerk werd in de bezettingstijd door de Duitsers verwoest. De Haagse kerk wordt wel iets an ders, maar de principes zullen toch gelijk zijn aan die, welke de architect voor het Leidse ontwerp heeft toegepast. gen. Hij heeft al meer kerken gebouwd. Zeker is nu reeds, dat de Maranathakerk niet enig in haar soort zal blijven. Bekijken we de maquette, dan zi< eerst, dat de hoofdingang van de kerk aan de Lage Morsweg is geprojecteerd. De Lage Morsweg is ter hoogte Vondellaan men zou haast «eggen overdadig breed, zodat het gebouw mooi open komt te staan en het zicht op door niets zal worden gehinderd. Dat is wel nodig ook, want de kerk is slechts tien meter hoog. Onder andere omstan digheden zou er van haar representatieve functie niet veel zijn overgebleven. Het buiten zichtbare portaal vóór de kerk brengt de bezoeker meteen in de kerk ruimte. Aan de voorgevel is een klokken stoel aangebracht, klok komt te hangen. Binnen De kerkruimte is zestien meter breed en 28Vi meter lang. Vaste banken vindt men er niet. Alleen st oelen. Die zijn immers gemakkelijk verplaatsbaar. En dat is de bedoeling. In totaal zijn er 506 zitplaat sen. Ze zijn alle op de begane grond. Een galerij krijgt de Maranathakerk dus (ge lukkig) niet. De stoelen vormen twee ge sloten vakken, een breed vak en een smal. Het tussenpad loopt uit het midden aan de rechterzijde. Langs de muren is ook een pad. Marktkooplieden hadden feestavond Ten bate van het rampenfonds presen teerde de centrale vereniging voor markt-, straat, en rivieitiandel afd. Lei den in het Antoniusclubhuis Zaterdag een feestavond. De voorzitter, de heer P- Verschoor, opende de avond en heette de heer Weima, directeur van de markt en havendienst, de heer Kooiman, ad junct-directeur van deze dienst, enkele marktmeesters en een lid van het hoofd bestuur in het bijzonder welkom. Hierna startte de non-stop-revue met vrolijke muziek van de drie witte kraaien en zang van Hansy Pallieter. De hele avond was de lach niet van de lucht. Of nu Frans Eikhof als conferencier op het podium stond of Jan Stavast in zijn komische parodie of dat er een schetsje werd opgevoerd, succes oogstten alle medewerkers. Viscollege D.V.S. Zaterdagmiddag hield het viscollege D.V.S. met zün juniorleden te Oude We tering de laatste wedstrijd in dit seizoen. Hoewel het weer niet bijzonder gunstig was en de vangst evenmin, ontbrak de goede stemming niet. De uitslag was: 1. J. Bouwman, 820 gram; 2. K. Vlasveld, 350 gram; 3. J. Velthuyzen, 165 gr.; 4. H. W. Schuchhard. 160 gr.; 5. N. v. d. Kaay, 140 gr.; 6. K. Brugman. 140 gr.; 7. Hamerling, 125 gr.; 8. B. Schuchhard, 115 gr. 9. K. Schuchhard, 115 gr.; 10. L. Ligtvoet, 105 gr.; 11. L. J. Vernet, 85 gr.; 12. B. v. Dijk, 55 gr.; 13. J. de Oos, 40 gr. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Trijntje, d v D. Heems kerk en J. van der Zeeuw; Marianne Pa tricia, d v S. Sannes en A. Koster; Wou ter, z v H. Teske en E. M. van der Plas; Henk, z v F. L. Landkroon en C. A. Maar- tense; Cornelia, d v J. B. Sloos en H. v. Munsteren; Dirk Gerrit Hendrik, z v D. G. van den Hoorn en T. Houthuizen; Magdalena Maria, d v B. Merbis en K. C. Brouwer; Leonardus Antonius. z v L. EÏngei en H. C. Beerenfenger; Annigje. d v N. Goudriaan en J. C. van Oijen; Gesina, d v J. Bangma en L. Winia; Eli sabeth, d v B. van der Pluijm en C. Oos- terom. OVERLEDEN: J. C. Blaauw, zoon, 2 jr. Het orgel zal niet boven, maar tegen over de kansel (boven de hoofdingang) worden geplaatst. Zoals bekend, heeft de wijfcgemeente Morskwartier al een tame lijk groot bedrag voor een orgel be schikbaar. De verwachting is dan dat de kerk het slechts kort zonder orgei zal moeten stellen. Ook de kerkvoogdij streeft er naar, het complex spoedig compleet te doen zijn. Met het oog op de vochtigheidsgraad in een nieuwe kerk het te enenmale ongewenst het orgel diireot aan te brengen. De foto toont duidelijk, hoe het dag licht de kerk binnenkomt. Ten eerste is de dakverlichting aan alle kanten. De voorgevel heeft (op de hoeken) twee smalle verticale ramen, waarvan men kan en, dat ze van de grond tot het dak lopen. De zijgevels hebben aan de kant het podium ook zo'n raam, dat echter breder is. Omtrent de avondverlichting konden wij nog geen gegevens ontvangen. Rest Rechts van de kerk is het wijkgebouw geprojecteerd. Ter hoogte van het podium de rechter-zijmuur van de kerk een deur, die toegang geeft tot een gang. Eerst vindt men in het wijkgebouw een vertrek voor de predikant (spreekuur een kleine zaal voor catechisaties en de toiletten. Op de foto ziet men, dat het wijkgebouw tien ramen heeft. De te twee (van links naar rechts) zijn de kamer voor de predikant, de vol gende drie van het catechisatielokaal. De laatste vijf zijn de ramen van de grote zaal, waar grotere bijeenkomsten kunnen worden gehouden. Deze biedt plaats aan ongeveer tachtig mensen. Dit aantal is niet groot. Maar de opzet van het plan dan ook, dat de grote vergaderingen (zoals wijksamenkomsten) in de kerk zelf plaats hebben. Tenslotte toont de maquette een kos te -swoning (geheel rechts). Tussen het wijkgebouw en dit huis is een portaal. Kerk, wijkgebouw en woning vormen dus geheel. Beneden heeft het huis onder r een grote woonkamer en een douchecel. Ongewoon Opvallend zijn de platte daken van het gehele complex. Het valt niet te ontken dat de economische factor bij het overwegen van de dakvorm een rol heeft gespeeld. Maar deze factor was er niet alleen. De Maranathakerk komt te staan vóór de openbare lagere school Damlaan de kleuterschool. Beide scholen zijn hoog en hebben een schuin dak. Zou nu de kerk dit ook hebben, dan zou er ten opziohte van het scholencomplex te ig verschil zijn. Vandaar dat de architect heeft gezocht naar een afwij-| kende vorm. Een eigenschap trouwens, nen niet alleen aan het dak kan toe- Het centrum in zijn totaliteit is onge- oon. We kunnen begrijpen, dat de lezer zich niet zonder verbazing afvraagt, of dit nu een kerk moet worden. Leiden heeft zoveel „échte" kerken, dat dit complex toch wel een beetje uit de toon zal vallen. Men mag echter niet voorbijzien, dat iedere tijd zijn eigen vormen heeft, dat die vormen hun eigen waarde hebben en dat in moeilijke tijden vaak speciale vormen nodig zijn. Ds Van Achterberg schrijft bij dit artikel, dat we nu eenmaal moe ten roeien met de riemen, die we hebben. Nu, die riemen zijn niet zo sterk als we wel willen. Maar ze zijn er! En we roeien! De Maranathakerk is een product van haar tijd. Zoals de Pieterskerk een product van haar eigen tijd is. Dat moet men kunnen waarderen. men mag zich óók wel eens afvra gen, wélk product in de practijk van h kerkelijke leven in déze tijd als béter te merken! Het Maranathacomplex biedt in ieder geval mogelijkheden het groeien van een hechte wijkgemeen- schap, waarbü kerk, zaal, kleinere zalen en wat er nog meer bij mag komen, af zonderlijk èn als geheel een voorname functie hebben. Moge dit kerk- en werk centrum altijd aan zün doel beant woorden. Wanneer Men hoopt, dat de aanbesteding v« bouw over enkele maanden kan worden gehouden. Het gehele complex wordt opgetrokken van baksteen. De ingebruik neming zal in 1954 plaats vinden. Men zal zich tenslotte herinneren, dat de Hervormde Gemeente de Geref. Kerk enige tüd geleden een overeenkomst heb ben gesloten voor gemeenschappelijk ge bruik van de kerk. De Hervormden maken dan in de toekomst gebruik de in het Haagwegkwartier te bouwen Geref. kerk. Deze overeenkomst geldt alleen voor de kerken. Ds Van Achteibeig: We moeten roeien met de riemen, die we hebben In 1936 begonnen de kerkdiensten in de gymnastiekzaal Wij vonden ds H. J. van Achterberg, gedurende de oorlogsjaren en de eerste jaren nadien de arbeid voortgezet. In zijn ambtsperiode werd een begm gemaakt met de inzameling van gelden voor de ..Morskapel". Duizenden guldens werden bijeengebracht. Want het Morskwartier is een afgesloten geheel en leent zich bü uitstek voor de vorming van een paroch De kerkdiensten in de gymnastiekzaal bleken in een behoefte te voorzien er waren steeds goed bezocht, niettegen staande het feü. dat veel Morsbewoners een van de grote stadskerken prefereer den boven een benauwde volle zaal. Maar men begreep, dat men niet tot de jongste dag in een gymnastiekzaal kon blijven kerkdienst houden. Vandaar dat de opdracht voor de opvolger van ds Touw (die naar Utrecht ging) vanzelf sprekend mede zou omvatten: de voort zetting en stimulering van de arbeid om te komen tot kerkbouw. Kerkbouw alleen kon echter niet vol doende geacht worden. Voor het wijk- werk kan men ook niet steeds in een school huizen. Een wijkcentrum was minstens even noodzakelijk als een wük- kerk. Immers is dit werk nu over vier gebouwen verdeeld: 1. de catechisaties in de personeelskamer en een klasselokaal (iedere week een 190 catechisanten), 2 het Maranathazangkoor in de kleuter school, 3. Hervormde vrouwengroep, Jonge Kerk en jeugdclubs in een zaaltje van het voormalige militaire tehuis aan de Morsweg. 4. vergaderingen wijkbestuu- en wijkkerkeraad in het gebouw Noma- teg. Des Zondags worden de kerkdienst en de Zondagsschool in het schoolgebouw gehouden (gymnastieklokaal). Niet veel armslag De wü'kgemeente. geholpen door de stadsgemeente, heeft door bazars en andere financiële activiteiten voor het te bouwen complex in de loop der jaren een bedrag van vijftig a zestigduizend gulden bij elkaar weten te brengen. Dit is mis schien juist voldoende om de grond te kopen. Echter zal de centrale Gemeente de grote stoot moeten opvangen. Wan! wij zün in het Morskwartier „niet vele machtigen, niet vele edelen". Veel armslag zullen we in het te bou- en complex niet krijgen. Maar we i m nu eenmaal roeien met de rie: ie we hebben. predikant van de wijkgemeente Mors kwartier. bereid een stukje aan ons arti kel toe te voegen over de geschiedenis van de Hervormde gemeenschap in de Mors. We laten het hier volgen. Omstreeks 1933 werd het stadsgedeelte, buiten de Morspoort, dat kerkelijk tot Oegstgeest behoorde, bij de Ned. Her vormde Gemeente van Leiden getrok ken. Dr J. C. S. Locher kreeg dit gedeelte toegewezen ter geestehjke verzorging. Officieel kwam dit nieuwe stuk van de Hervormde Gemeente van Leiden bekend te staan onder de naam wük II. In 1936 begonnen de kerkdiensten in het gymnastieklokaal van de ChristeUjke school aan de Hoge Morweg. Dat is dus nu zeventien jaar geleden. Aanvankelijk werden deze preekbeurten niet opgeno men in de rooster van de dienstdoende predikanten. De wijk nodigde predikan ten van elders uit en verzorgde finan cieel zelf deze beurten. In 1937 werd een wükvereniging opge richt. waarvan voor de eerste maal als bestuurslid optraden dr J C S Locher, C Bloot J.Gzn., W v d Berg, P A Lefeber. dr G Brouwer, P Sanders, Y Tymstra, F van Alewijk, A Blauw, K Klarenberg. A P van Diggele, G S van Druten en J A van Zanten. In die jaren heeft de heer Bloot van de Jacob Catslaan met niet aflatende Uver in dit gedeelte van 's Heren wy'n- gaard gearbeid. Ook nu. lang na zyn sterven, vindt men overal nog de sporen van zün werkzaamheid. Morskapel Een maquette van het Maranatha complex van de Hervormde Ge- >nte, dat aan de Lage Morsweg tegenover de Vondellaan zal u den gebouwd. Met de bouw wordt dit jaar begonnen. Rechts van kerk is het wijkgebouw, geheel rechts de kosterswoning. Het com plex is bijna geheel door groen omgeven. Er zijn groenstroken de Lage Morsweg en de Damlaan t achter het wijkgebouw bevindt zich nog een tuin. Demping van Langebrug en Papengracht In de hedenmiddag gehouden raads vergadering werden door B. en W. voor stellen gedaan om in het kader van de bestrijding van de conjunctuurwerklooe- held over te gaan tot de verbetering van de vaarweg naar de terreinen van de stedelüke lichtfabrieken aan de Ma re- singelgracht, om deze geschikt te maken voor schepen van 1000 ton, en de over- wulfde grachten Langebrug en Papen gracht te dempen en van riolering en bestrating te voorzien. By openstelling van de Langebrug en de Papengracht voor alle verkeer zün de voor parkeerruimte geschikte of ge schikt te maken straten in de omgeving beter als zodanig te gebruiken, wat een ontlasting van de Breestraat betekent. De door Ged. Staten ingestelde provin ciale commissie voor de werkgelegenheid heeft de rüksbüdragen in de kosten van deze werken vastgesteld op 75%, wat voor de vaarwegverbetering, die 440.000 zou gaan kosten, een büdrage van 330.000 betekent en voor de riolering van Langebrug en Papengracht, die 188.000 zou vragen een büdrage van 141.000. Aan de verlening van deze büdrage is de consequentie verbonden, dat, met het oog op de budgetaire positie van de ge meente, de ten laste van de gemeente resterende bedragen niet ten laste van de gewone dienst worden gedekt, maar door de saldi-reserve van de gemeente. Het innerlijke leven van Beethoven In het Volkshuis sprak de heer D- Buys Zaterdagmiddag over de grote Beethoven. Het was er spreker nie zeer om te doen een volledige levensbe- schrüving van deze componist te ge hü wilde meer de nadruk leggen op het innerlijke leven van Beethoven, op alles, wat hü doorleefd en doorworsteld heeft, daar men alleen op deze manier zün mu ziek zal kunnen begrijpen. Beethoven, die uitgesproken een spiri tualist was, heeft het rük der klanken gebruikt om daarin zijn zieleleven te uiten. In het jaar 1802 maakte hij een geweldige crisis door. Zijn kwaal, de doofheid, was dermate verergerd, dat hü voelde voor zün kunst volkomen verlo te gaan. En juist na die crisis ont staat een nieuwe soheppingsperiode. Beethoven heeft toen hij doof was rü- kere muziek geschreven dan toen hü hoorde, muziek waarin zowel de wan hoop doorklinkt als ook iets van de vreugde, die hü vond in zün innerlüke rust. Enige werken werden ten gehore ge bracht. om. de sonate pathétique en enkele gedeelten van de negende sym- phonie. Wijkhoolden zeggen hun mening (111) Toen we de heer W. Th. Breedeveld, hoofd van wijk IV, opzochten om van hem een en ander te vernemen over zyn inzichten in de B.B., kregen we alras de over tuiging, dat hü een gezond optimisme bezit. Hü is vol goede hoop, dat het met de werving van vrijwilligers voor de B.B. best zal lopen. onmiddellük bereid gevonden deze func- op zich te nemen en met de rest zou „De watersnood heeft de mensen ogen geopend", aldus spr., „en ieder voelt zich verplicht tot helpen als zulks hem gevraagd wordt. Dat is een daad naastenliefde, die niemand zal zaken. Waarom zou men het dan niet doen in het verband der B B.", aldu^de heer Breedeveld. „waarbü vooral rechtspositie van de betrokkene zo stekend geregeld is". De heer Breedeveld was er daarom van overtuigd, dat het met de werving van vrijwilligers zeker wel mee zou vallen. Dit grondde hü ook op zün ervaring bü het zoeken naar geschikte blokhoofden. Met 'n enkel telefoontje of een briefje heeft hü zün veertien nodige blokhoofden Niet allen hadden last van plankenkoorts De gang vanuit de besloten ruimte van leslokaal en huiskamer, met de ver trouwde aanwezigheid van leraar of huisgenotennaar het concertpodium is zwaar. Het behoeft daarbij weinig verschil te maken, of de muziekstudent nog maar aan 't begin van de lange moeilijke weg staat of reeds vèr daarop is gevorderd. De mate van moed en zelfvertrouwen, die hij moet opbrengen, is iu beide gevallen even aanzienlijk. Niet alle Toonkunstleerlingen, die Za terdagmiddag op het podium van de grote zaal in het gebouw Rapenburg musiceerden, gaven tekenen van plan kenkoorts- Er waren er. die zich rustig concentreerden en het critische gevaar niet achtten. We hoorden voordrachten aan de piano (door leerlingen van de dames E. van der LooOlivier. E. Modderman en A. vau Rossum en de heren H. Geirnaert en P Kurpershoek), op de viool (leerlingen van de heer N. Rambow) en op de fluit leer lingen van de heer J- Geraedts). De ge speelde werken waren, wat de graden van moeilükheid betreft, nogal uiteen lopend. Tussen het walsje van Grieg uit zyn eerste bundel lyrische Stücke en het Impromptu in Es van Schubert ligt b-v. grote afstand Hetzelfde geldt voor de viool- en fluitnummers. Als een compliment voor de goede smaak van de leraren mag gelden de op merking, dat geen enkel muziekstuk als minderwaardig kon worden gekwalifi ceerd. Grote componisten, als Handel. Corelli, Mozart. Schubert. Brahms en Franck. voerden met elkaar de boven- De prestaties waren büna steeds zeer voldoende, enkele zelfs ronduit voortref- felük. Onder meer denken we hier aan de vertolkingen van de Sarabande e Cor- rente (Corelli), het Impromptu in As (Schubert), de Sonatine opus 20, nr 4 (Dussek). de Grande Valse Brillante (Chopin) en het viool-Concertino, opus 21 nr 1, van Rieding. In deze gevallen demonstreerde zich een verblüdende muzikaliteit. Onze conclusie is. dat er bü Toonkunst, onder directie van de heer H- Geirnaert, door de leraren en leraressen ernstig en grote bekwaamheid wordt gewerkt. Getuigen: de resultaten. Joh. van W. het i gaan. Een bezwaar lüken de verschiUende bedrijven wel te zullen opleveren, omdat er zün. die hun personeel afhouden van aanmelding, aangezien zü het zelf nodig Als elk volbrengt zijn burgerplicht Wordt het B.B.-werk mooi en licht zouden hebben voor de bescherming van het bedrijf. Maar een bedrijf heeft nim mer zijn gehele personeel nodig voor eigen bescherming, terwül bovendien een bedrüf vanzelfsprekend ook zo nodig hulp krijgt van de wük. „Deze dingen mogen zeker niet wor den vergeten bü het bepalen van de houding, welke men ten deze wil aannemen. Daarom kan ieder zich ge rust aanmelden. Afvoeren kan altüd nog gebeuren. Het wervingsbureau voor deze wük zal vermoedelük gevestigd worden in het politieposthuis aan het Havenplein. Wük IV ziet er aldus uit: het terrein, gelegen tussen Leiderdorp bü de schei ding van de Rün. de Nieuwe Rün. de Mare. de Maresingel, de Herensingel en de Oude Rün. Plaatsvervangende wükhoofden zijn: J. J. Regeer. Heemskerkstraat 88. en A. Trip. Hoge Ründük 20. Gevestigde en vertrokken personen In de week van 2 t/m 7 Maart Te Leiden vestigden zich: H de Boer, h. i/d huish. Zoeterw. Singel 91. J den Boesterd militair Noordeinde 2a. F Bou- ma verpleeghulp Hooigrt 38. W C Brink man Korevaarstr. 14. A van Dam-Cig- gaar Steenstr. 47, N Flanderhün en fam. monteur O. Singel 42. J Gerritsen dienstbode Musschenbroekstr. 7, R Giel W. Singel 80. S Guss Rijnsb. weg 161. J M Hoekstra röntgenass. Mezenstr. 13. I Korswagen 1.1. verpleegster. Evert- senstraat 46. A T Kröger. 1.1. verpleeg ster Rünsb. weg 10, G Liefheid huis knecht Herengrt 33/35. S T Liem Rijnsb weg 56. F W van der Maden en fam.. vertegenwoordiger Cronjéstr. 4, I M A Mathijsen Gerst echtg. van Heimig juriste, Rünsb. weg 14. D Mus ingenieur v Bemmelenstr. 25. A M Nieuwenhuijs W Singel 81. M M J Noordman Haag- weg 59. N Nust Wasstr. 57, C E Onken- hout kantoorbed. W Singel 75. H T Si- raa bed. apotheek Leeuwerikstr. 17, D van Velzcn landbouwer Oostdw. grt 24, J C van Luijk-Venhovens en fam. Zaan- strnat 11. E A Verlaan dienstbode Nwe Rijn 16, H W Verver ass. statisticus. R. en Schiekade 2, W Voogt gezinsver zorgster Rapenburg 59, W H van dei Voort matroos III KM. Noordeinde 2;. F Vrolijk Rapenburg 131. J Vrijman en fam. weg- en waterbouwk. Zoeterw Singel 86, B. C. Zeüdner. Pieterskerk hof 38. Uit Leiden vertrokken: G den Adel. Zoeterw. singel 91. Beverwyk. Heems- kerkerweg 121; F J Aspeslagh en fam. H Ründijk 173. Leiderdorp. B G Corts- laan 17; wed. J C Kennedy-Benoit, de L de Kanterstr. 2. 's -Gravenhage. Stadhouderslaan 124; MAG Bergers, P. de la Courtstraat 24. Utrecht, Hobbe- mastr. 18: D van Berk Conradstr. 10. Voorschoten. Leidseweg 193; H J Bethe R. en Schiekade 22, Oegstgeest, Leidse- str.weg 11; C M van Boesschoten Merel- str. 38. 's-Gravenhage, Schev. weg 29; W J Buijs Marnixstraat 69, Katwyk. Drieplasenweg 17; F B Carp Rapenburg 52a, Verenigde Staten van Noord Ame rika; G Deen Bilderdükstr. 16. Wasse naar. Middelweg 18; Th. Disseveld fam. Rijnsb. singel 6. Hilversum, Peel- kamplr. 3; L F B Dubbeldam K. Mare 23. 's-Gravenhage. Nicolaïstr. 56; J Duijn Kaarscnmstr 7. Katwijk. Drie- plassenweg 21a; E C Eigeman Noord- eindepln 2b, Oegstgeest. Wilhelirana- park 34; W J Eisses Herengrt 54. Baarn, Vondelln 1; G Ellen Rapenburg 59, Wie- ringermeer. Middenmeer Kanaalweg 14; A D van Enter Rapenburg 103. Rotter dam. Heemraadssingel 132; K P Feringa Nw Rün 26, Ede. Gld, Spinderstg. 2; M de Gast Morsweg 180a. 's-Hertogenbosch Korenbrugstr. 12; C de Graaff en fam. Tesselschadestr. 7a, Rotterdam. Pr. Hen- drikln 31b; C B E Gramberg Hartestg 2a, Eindhoven. Jonckbloetln 13; A de Grave. Kagerstr. 16. 'sGravenhage. Beukstr. 74; F de Haas en fam. W. Ro- zenstr. 52 Zuid-Afrika: M J Havermans Zülsingel 29a, Oosterhout, Rüksweg Dorst: W B M Hettinea. de Sitterln 43. 's-Gravenhase. Westeinde 132; P C T van der Hoeven W. Singel 29. Delft, Kuiperweg 32; J W Hoobroeckx, Ra penburg 110. Dordrecht. Wolwevers- haven 13; M P Hoogervorst, Riinsb. weg 189. Oegstgeest. Rhyng.str.weg 33a; W A M Jeronimus W Singel 96, 's-Graven hase. v. Boetzelaerln 30; A J de Jong, Plantsoen 73. De Bilt (Utr.). Pr. Hen- drikln 15; J W H Kalsbeek. Pieterskerk- eracht 3a. Frankrijk; H Kaman. v. Ol- denb. veltstr. 25. Rotterdam, Heemraad singel 192; G C Keyser. Driftstr. 33 Rot terdam, a/b „De Oplossing" ligg. B Voor- nlas Jachtwerf De Morgenster; S A Knoch. Paviljoenshof 25. Wassenaar, Doornwcg 1; A. J. Koppers en fam.. v. Baarlestr 4a. Amsterdam, Eemstr 111; M Th Kortekaas. Lange Mare 44, De Bilt (U). Gezichtsin 170; Th W Kreek, Rapenburg 12, Rotterdam, '6-Graven- aykwal 163a; F C Kuipers. Brecstr 39, Indonesië; M J Kuiiper, H Ründük 97b. Rijswiik, (Z-H), Liisterbesln 143: M J Maurice. De L de Kanterstr 32, A'dam, Olympiaweg 87 hs; H Moedt, Rynsb weg 10, Heemstede. H Peeperkornstr 25; A C Ongkichong, K Rapenburg 5a. 's-Graven hage. Maartensdijk 258; E W Pera. Ra penburg 12. R'dam. De Graeffstr 19a; H J Pfaff. Conradstr 12. Ned. Antillen; M H Pieper en fam. Schelpenkade 41, 's-Gravenhage, Teniersstr 37; J van der Ploeg. Coornhertstr 28, R'dam, Putschc- ln 56b; J Roosemalen en fam, a/b „Nooitgedacht, Herensingel, Woubrugge, Vrouwengeestweg 108; B J G van Rooü. Stationsweg 37, Oegstgeest, Oranjeln 26; L van Rooüen, De M v Streefkcrkstr 40, Antwerpen, België; B M Schomper, Hoefstr 67, 's-Gravenhage. Weimarstr 26a; J G Schoonens en fam, H Ründük 105a, Zuid-Afrika; R C Simon Thomas, Turfmarkt 5a. Rotterdam. Polanenrir 8c; M B Gründemann-Slagtman, Lorentz- kade 32, R'dam, Pr Hendrikkade 156b; A G A van Spengler, jonkvr, W Singel 71, Dordrecht, Houttuinen 44: A R Kor- teweg-Spüker. Gangetje 1. Zeist, Acacia- In 18a; D H Sterk. Stationsweg 31. En schede. Zaaierstr 36; L C A Stiemens en fam. Noordeindepln 8a. Arnhem. Mes- dagln 52; H Stikkelorum. V d Werfstr 45 b, Nieuwer Amstel, Heemraadschapstr 43; J B E Stokhuyzen, Rünsb weg 114, Frankrük; W Swaak en fam. Leeuwerik str 3. Hillegom, Leembruggenstr 52; H Szper. Roodenb str 25. Hengelo O. Tuin- dorpstr 11; S B Tj-io en fam. Paviljoens hof 26. Oegstgeest. De Kempenaerstr 8; H H van Vclzen, H Ründük 91, Wasse naar. Wittcnburgerweg 20; H Verkoren. Oude Singel 144, Hilversum. Bergweg 24; J H E de Vries. Vreewükstr 18. R'dam, Mathenesserln 463a; J van der Weel. Hooigracht 90. Middelburg. Londese Kaai 7; J Windhorst. Cobetstr 36. Voorburg. N Beetsln 86; J E Wolff van Wülfing G.roenhovenstr 13. 's-Gravenhage. Abri- kozenpln 38; J A van der Woude. Ryns- fcurgerweg 10. Kampen. 3e Ebbingestr 28; D Zaalberg. Middelweg 2. Assen. Pr Hen- drikstr 35; A Zandbergen, Rünsb weg 10. RÜnsburg, Vliet ZZ 60.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 3