llictttuc ^fiitsrlK (tfburanl Kanongebulder verscheurde ijzige stilte op Rode Plein Stalin werd bijgezet in Lenins mausoleum MAANDAG 9 MAART 19S3 BUREAUX: Sleenstraat 37 Directie. Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal f2— per maand: 0 47 per week ADVERTENT1ÊN: f-0 18 per millimeter (Bi) contract belangrijke korting» Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. BNSER1NK CHR1STEL11K-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leidèn en Omstreken .Stnat»asucd It abtbittra man bert ia te^ffeaspoet* Drie en dertigste jaargang No 9680 Nederlaag voor Oranje TjET RUSSISCHE volk rouwt. Het uur is aangebroken, ■1* dat in het mausoleum van rose marmer op het Rode Plein in Moskou het stoffelijk overschot van maarschalk Stalin wordt bijgezet. Een ijzige koude maakt de intense stilte nog onheilspellender, maar dan plots donderen de saluutschoten. Niet slechts in Moskou op dit moment, maar ook in de hoofdsteden der Sowjet-republieken, in de «hel densteden" Leningrad, Stalingrad, Sebastopol en Odessa. Alle verkeer staat stop gedurende vijf minuten. Stoom fluiten van locomotieven en fabrieken, de sirenes van alle schepen loeien drie minuten lang. Zwijgend staan daar de mensen in dichte rijen, als het ware beroerd door de „adem des doods". Défilé: twee millioen mensen Tijdens het weekeinde hebben zij, naar schatting twee millioen burgers, gedefileerd langs het stoffelijk overschot. In de zuilenzaal van het vak verenigingsgebouw op het Rode Plein gingen zij schuifelend, met gebogen hoofd, een laatste groet brengen aan de gestorven leider Stalin. Uit geheel de communistische wereld zijn delegaties aanwezig en ook de Westelijke landen, die het geluk kennen van een democratisch regiem, zijn hier ver tegenwoordigd. Weerbaar militair Rusland en ook het cultureel-litteraire trekt voorbij aan de starende ogen der toeschouwers. Schreef niet een Russische dichter een vers bij Stalins dood: „Hij was onze zon, een grote, oeverloze oceaan.en „gij Stalin zult altijd bij ons zijni" Tienduizen den kransen gaan mee in de stoet. Leden der regering dragers Welk een organisatie is aan de begrafenisplechtigheid voorafgegaan. Om tien uur Moskouse tijd, is de bijzetting van het stoffelijk overschot begonnen. Leden der Sowjetregering en der commissie voor organisatie der begrafenis dragen het stoffelijk overschot uit de zuilenzaal van het paleis der vakvereniging, waar het 72 uur had opgebaard gestaan. De muziek speelt de treurmars van Chopin. Achter de baar volgen een lange rij personen, die op fluwelen kussens Stalins medailles en onder scheidingen dragen. Langs de >veg, die de stoet naar het Rode Plein volgt, staan duizenden belangstellenden geschaard achter een rij mili tairen van het garnizoen van Moskou. Als de stoet het Rode Plein bereikt, zigt een groot koor treurmuziek van Massenet, waarna een symphonie- orkest de finale der zesde symphonic van Tsjaikowsky doet horen. Naar 't mausoleum van Lenin Bij de nadering van het mausoleum van L>enin, waar het lijk wordt bijgezet, beginnen de klokken van het Kremlin te luiden. Aan weerszijden van het mausoleum, aan de Kremlinzijde van het Rode Plein, staan de officiële vertegenwoordigers, o.w. de Westelijke diplomaten op de stenen tribunes. Dan wordt de lijkkist op een katafalk voor het mausoleum geplaatst, waarna de leden der regering en de partijleiders hun plaatsen innemen op de tribune naast het spreekgestoelte. Slechts houders van speciale passen hadden toegang tot het Rode Plein; uren tevoren toaren de boulevards in het centrum der stad voor het gewone verkeer afgesloten. Ook Paul de Groot aanwezig Vertegenwoordigers uit alle landen hebben een deputatie gezonden: Oost-Duits- land met Grotewohl en Ulbricht aan het hoofd: Tsjechoslowaküe, o.a. vertegen woordigd door Gottwald; Bulgarije, Hongarije. Finland, Italië, Noorwegen, Dene marken, communistisch China. Wat al buitenlandse communistische staatslieden en die uit de democratische landen zijn hier büeen. Tsjou En Lai, de Chinees: de pre mier van Finland, Kekkonen;, de Franse communistische leider Duclos, de Poolse premier Bierut, zijn Hongaarse ambtgenoot Rakosi, te veel om op te noemen. Voor Engeland, Frankrijk, Italië en België treden hier de respectievelijke ambas sadeurs op. Nederland wordt officieel vertegenwoordigd door de ambassade raad m de Russische hoofdstad, mr D. de Rob van Alderwerelt. Namens de V.S. woont de Amerikaanse zaakgelastigde Bean de plechtigheid bij. Hij wordt vergezeld door de attaché's van het Amerikaanse leger, de marine en de luchtmacht in Mos kou. Ook de Nederlandse communistische partij is vertegenwoordigd door een af vaardiging ónder leiding van de heer P- de Groot, algemeen secretaris van de C.P.N. Voorts is o.a. de schrijver Theun de Vries aanwezig als voorzitter van de vereniging NederlandU.S.S.R. Zoals Stalin lag opgebaard Tegen middernacht Zondagavond waren naar schatting twee millioen mensen langs de baar getrokken. Daar lag in de zuilenzaal van het vakverenigingspaleis Stalins overschot opgebaard, het hoofd iets hoger dan de voeten, zodat de voorbijtrekkenden hem recht in het gezicht kon den rien. Op een verhoging speelde een orkest van vooraanstaande Russische musici treurmuziek. De gehele vloer van de zuilengang was bedekt met bloemen en kransen. De corr. van A.P., Eddy Gilmore, zeide van hem: „Zijn hoofd rustende op een zijden kussen, maakt op mij een diepe indruk. Zijn ogen zijn gesloten en iets van monumentale waardig heid omhult hem. Hij draagt een grijze militaire tuniek, versierd met onderscheidingen, dezelfde tuniek, die de wereld van zoveel foto's kent De meest vooraanstaande Russische groten: Worosjilof, Chroetsjew, Kaganowitsj, Mikojan, Tsjoekof. Wassilefsky, Boedjonny, maar ook na tuurlijk Malenkof, Beria en Molotof hebben om beurten de erewacht gehouden. Allerlei mensen, zowel ouden, jeugdigen, als vrouwen en kin deren hebben aan het défilé deelgenomen. De mensen lopen twee of drie naast elkaar, schuifelen een hoge hall binnen, een trap op, een gang... Dan weer een andere gang en grote electrische lichten glijden over de mensen, terwijl de muziek van een strijkorkest speelt. Grote schijnwerpers richten hun licht op de bekranste baar. Dit is de plek, waar ook Malenkof, Beria en Molotof stonden om hun gestorven leider te eren. Vele vrouwen snikken Malenkofleger paraaf houden Het is precies twaalf uur Russische, dus tien uur Nedérlandse tijd, als het moment aanbreekt, dat het stoffelijk overschot van Staiin naast dat van Lenin in het mausoleum wordt bijgezet. Malenkof. Stalins opvolger, heeft het eerst een lijk rede uitgesproken: als tweede spreker volgde Beria, de nieuwe minister van Binnenlandse Zaken en als derde Molo tof, de nieuwe minister van Buitenlandse Zaken. Dreunend, als bezwerend rollen de volzinnen. Stalin, aldus Malenkof, was de diepste denker van zijn tijd, de be vrijder der werkende arbeidersmassa, wiens daden altijd zullen blijven voort leven Zijn naam prijkt naast die van Marx. Engels en Lenin; hij was het groot ste genie dat de mensheid heeft voort gebracht, Onze politiek, aldus Malenkof, wil de solidariteit met de volksdémocra tieën versterken, évenals de vriendschap met het Chinese volk. De Russische bui tenlandse politiek wil de vrede bevor deren en de vriendschap met alle vol ken. De Russische politiek is er één van samenwerking tussen twee verschillende systemen, kapitalisme en socialisme. En zijn stem verheffend zeide hij: „Ons volk wil geen oorlog; wij moeten niet toelaten dót het bloed van millioenen mensen wordt vergoten." Stalins werk, aldus Malenkof, bestond in het opruimen der eeuwenlange nationale conflicten. Onder Stalins leiderschap heeft de S.U. afgerekend met eeuwenlange politieke en économische achterlijkheid. In de nauwe vriendschap van alle Sowjëtrusslsche vol keren. vrezen wij geen enkele inwendige of uitwendige vijand. Daarom is het onze plicht, de machtige Russische strijdkrach ten, die gevechtsklaar gehouden moeten worden, óm elke vijand te verdrijven, voortdurend te versterken. De eenheid van de partij en het Sowjetvolk moet verder verstevigd worden. Nog grotere waakzaamheid en beslistheid moet be toond in de strijd tegen alle duistere elementen in ons land. Het verlies van Stalin legt de verplichting op, met nog grotere energie te werken voor het com munisme en geen macht ter wereld kan df» ontwikkeling tegenhouden. En Malenkof besloot zijn rede met de woorden: „Vaarwel, onze vriend en leraar Voorwaarts langs de zegevierende weg naar socialisme Beria: stalen een heid handhaven Na Malenkof sprak Beria. Ook hij her innerde aan het leven van Stalin, dat moest dienen als voorbeeld van dienst baarheid aan de zaak van het Sowjet volk. Onze partij, aldus Beria, sterk in de leer van Marx. Engels Lenin on Stalin, weet, hoe zij moet handelen. De berekening onzer vijanden, dat dit zware verlies tot verwarring zal leiden, zal ijdel blijken te zijn. Ons volk sluit zich meer dan ooit aaneen; het is sterk en onoverwinnelijk. Beria zeide ook, dat de „vredespolitiek" van Lenin en Stalin in de toekomst getrouw door de Sowjet regering zal worden toegepast. Maar (let op de woorden van Malenkof) onze waak zaamheid moet verhoogd. Onze sterke strijdkrachten beschikken over de modernste wapens. Onze soldaten Zo lag Staulin gedurende drie dagen en nachten opgebaard in de Zuilenzaal van het vakverenigings gebouw te Moskou: temidden van bossen tulpen, hyacinthen en an dere bloemen. Op deze foto. welke wij moesten ontlenen aan de Ber- lijnse communistische courant, Taglische Rundschau, ziet men recht naar links Malenkof. ia. Boelganin. Worosjilof, Ka ganowitsj en Molotof, die beurten vijf minuten de wacht bij de baar hielden. officieren en generaals zul len elke aanvaller weten te weers De macht van' een staat is echter niet alleen het leger, maar die macht berust ook op eenheid van het volk, vertrouwen in de regering en hét Sowjetvolk heeft eenstemmig de benoeming van Malenkof tot premier aanvaard. Hij eindigde zijn rede met te zeggen: „Wij Russen kunnen er zeker van zijn, dat de regering niets onbeproefd zal laten 'om de stalen een heid te handhaven." Molotof: Stalin ver anderde situatie in Europa, Azië Als derde spreker kwant Molotof aan de beurt. Deze wees er op, hoe in de loop van vele jaren van revolutionnaire activiteit, Stalin er in geslaagd is de communistische partij der Sowjet-Unie te maken tot leidende kracht der inter nationale arbeidersbeweging. Rusland, al dus Molotof. is 'de bouwer van de vre despolitiek en der ontwikkeling van de handelsbetrekkingen tussen de volken. Stalin heeft Rusland geleid naar de his torische overwinning, die de toestand in Europa en Azië geheel en al veranderd heeft. Evenals Malenkof en Beria, wekte hij het Russische volk op. Stalins poli- zetten: Versterking der defensie, versteviging der banden met de satellietstaten en met communistisch China. Ook Molotof drong er op aan, dat het Russische volk zich hechter aan- zou sluiten om het centrale comité de regering. S'.alin was de sohepper der macht van het rode leger. In de bur geroorlog en de grote vaderlandse oorlog voerde hij daadwerkelijk het bevel over de Sowjet-troepen bij beslissende acties. Molotof besloo; zijn rede aldus: „De on sterfelijke naam van Stalin zal eeuwig leven in de harten van ons volk. Leve ons grote Sowjetvolk. leve de communis tische partij der Sowjet-Unie" Naast de sarcophaag van Lenin Nadat Molotofs laatste woorden ver klonken waren, verlieten de regerings- en partijleiders de tribune. Zij namen de kist met het stoffelijk overschot op hun schouders en droegen deze langzaam het mausoleum binnen. Een ogenblik nog van diepe stilte, als een gapende afgrond; een huivering trekt door de massa. Dan, op eens dreunen de saluutschoten van de kanonnen, de sirenes der fabrieken be ginnen te loeien. Het is twaalf uur pre- als Stalins kist naast de sarcophaag Lenin wordt geplaatst. Een militair orkest speelt het Sowjet-volkslied. Het is vijf minuten over twaalf, nadat de leiders weer plaats hebben genomen op de tri bune van het mausoleum, dat de indruk wekkende militaire parade begint, dene organisaties staan tegenover het Mausoleum opgesteld achter een haag van Duizend afgevaardigden van verschei- militairen. Zachtbewogen door de wind gaan de rode, omfloerste vlaggen heen cn weer. Overal ontwaart men de beeltenis van Stalin. Vermeldden we nog. dat de begrafenis bijna hetzelfde verloop had als die van Zjóanof. Stalins voormalige mede werker. Stalin droeg toen zelf, o.m. met Malenkof, Beria en Molotof, Zjdanofs kist. De redevoeringen van Malenkof, Beria en Molotof konden door luidsprekers rond om het Rode Plein en in de aangrenzende straten aangebracht, overal goed worden gevolgd. Maarschalk Boelganin, de Russische minister van Oorlog, verzocht in een dag order aan het leger, zich te scharen rond het bestuur der communistische partij de regering. Deze dagorder luidt: „Het volk kan er van verzekerd zijn, dat het leger, trouw aan de erfenis van de sterfelijke Stalin, altijd gereed is, met zijn heilige plicht aan het vaderland te vervullen". Mao Tse Toeng: één met Molenkot Mao Tse Toeng, de Chinese communis tische leider, heeft in een politieke bood schap verklaard, dat elke poging om de eenheid tussen de Sowjet-Unie en China te verbreken, zal falen. Mao, die Stalin prees, zeide, stellig te geloven, dat onder Malenkof, partij en regering de wil van Stalin om het communisme te bevorderen it te breiden stipt zal worden uitge voerd. De Russische communistische partij zal de Chinesè tot voorbeeld dienen. Elke .imperialistische" aggressie zal door ons gezamenlijk worden vernietigd. De kracht, voortgesproten uit de samenwerking tus- de Sowjet-Unie en communistisch China, is onoverwinnelijk. Engeland komt de V.S. tegemoet Inzake goederentransport naar Rood-China Eden, de Britse minister van Buiten landse Zaken, die te Washington bespre kingen voert met zijn Amerikaanse ambt genoot, Foster Dulles, heeft dit weekeinde verklaard, dat Engeland de controle op het vervoer van strategische materialen naar communistisch China zal verscher pen, aldus Reuter. Naast de reeds bestaande Britse tróle zal een nieuw vergunningsstelsel worden ingevoerd, waardoor strategische goederen uit niet-Britse bron niet meei met Britse schepen naar Rood-China kun nen worden vervoerd. Bovendien zullen door nieuwe maatregelen niet-Britse sche pen, met strategische materialen op weg naar communistisch China, geen vergun ning krijgen in Britse havens te bunkeren. Twee millioen mensen gingen in 72 uur de tijd, gedurende welke Stalin er was opgebaard dit ge bouw binnen om afscheid te nenien van Stalin. Dit is de dom-Soyuzof, het paleis der vakverenigingen aan het Rode Plein te Moskou. Gromyko kwam in New York aan Arekei Gromyko. de Ruasische am bassadeur te Lox»den, is gisteren per vliegt uiig op het zwaar bewaakte New Yorkse vliegveld a-amgekomen om taak van Wisjlneky tijdelijk over Engeland en Frankrijk hebben om bijeenkomst van de Veiligheidsraad ver zocht om de kwestie van een opvolger voor Trygve Lie, als secretaris-generaal der V.N., te behandelen. Waarom de vlag halfstok voor Stalin? Protest van Frans parlementslid Het Franse parlementslid Mercier (M.R.P.) heefit in een brief aan het nisterie van Defensie geprotesteerd tegen het feit, dat Vrijdag op order van premier Mayer naar aanleiding van Stalins lijden de Franse leger- en marinevlag- gen halfstok zijn gehesen. Mercier herinnert aan de strijd in Indo-China en schrijft: „Bij de operatie 30 Januari vónden wij op 25 km van Hanoi onder de op de vijand buitge maakte documenten een aantal portretten van Stalin, van Thorez en van Ho Tsji Minh. Deze portretten dienden kennelijk voor het versterken van het moreel der communistische troepen Egyptische mijnenveger kapseisde52 doden Tijdens een kustpatrouille is de Egypti sche mijnenveger Sollöem (672 ton) gisteren in de Middellandse Zee voor de Egyptische kust in een hevige storm ge kapseisd en gezonken. Vier officieren en 48 matrozen verdwenen in de diepte. Twee-en-zestig anderen, o.w. de comman dant van het schip, zijn gistermiddag in Alexandrië aan land gebracht, nadat zij aren gered door 't Poolse schip ..Tsjech'" Gistermiddag had de Solloem haar irste S.O.S. uitgezonden. Reeds drie lang had de bemanning van de Solloem het schip drijvende kunnen houden, doch toen de „Tsjech" op de opgegeven plaats aankwam, was de Solloem al gezonken. Met reddingsboten werd daarna de zee afgezocht. Generaal Naguib, de opperbevelhebber van de strijdkrachten, bracht de kapitein van het Poolse schip zijn dank Denemarken zal de MIG rustig onderzoeken Terwijl Polen met vinnige nota's teruggave eist De MIG-straaljager van de Poolse luchtmacht, die de vorige week op het Deense eiland Bornholm landde, is giste ren door N.A.T.O.-vliegtuigexperts gede monteerd cn onder strenge bewaking politie en militairen aan boord van schip Argus gebracht, dat in de haven Roennc ligt. Geëscorteerd door Deense oorlogsschepen zal de Argus haar kostbare lading naar Kopenhagen bren r een groot aantal experts het toestel van binnen en van buiten grondig zullen bestuderen. Ook staan metallurgi sche deskundigen klaar om vast te stellen, elke geheime alliages voor de MIG zijn gebruikt. En Denemarken brengt één en ander Polen (en wellicht de gehele cc e wereld) tot wanhoop. Reeds werd m tweede, vinnige nota de teruggave de MIG geëist, maar daar is lopig geen sprake van. vooral niet nadat generaal Ridgway, dé N.A.T.O.-chef. per soonlijk de Deense regering op het hart heeft gedrukt, de waardevolle MIG in geen geval aan Polen terug te geven Vanmorgen heeft de Poolse regering in een nieuwe nota heftig geprotesteerd tegen het demonteren en overbrengen van de MIG naar Kopenhagen. Inmiddels is de gedemonteerde machine in de Deen se hoofdstad aangekomen. Adonis ziet af van hongerstaking De 42-jarige Amerikaan Harold .T \donis. die zich sedert 22 November jl. n hechtenis bevindt hij verblijft in het tuis van bewaring aan de Weterinz- chans te Amsterdam en Vrijdag had esloten binnen twee maal 24 uur in ongerstaking te gaan ten einde een be- lissing te bewerkstelligen, over zfjn door Vmerika gevraagde uitlevering, heeft van lit voornemen afgezien. Zijn raadsman, mr J. Roggeveen uit Haarlem, heeft Adonis er van weten te overtuigen, dat ien dergelijke handeling niet tot hel beoogde resultaat zou leiden. 1 Prins hervat bezoek aan Amerika Hulpgoederen voor Neder land worden aanvaard Prins Bernhard vertrekt Woensdag 18 Maart voor een kort verblijf naar de Ver. Staten om een aantal officiële afspraken die door de overhaaste terugkeer naar Nederland na dc watersnoodramp uitge steld moesten worden, alsnog na te komen. In de eerste plaats heeft het bezoek ten doel. in de Ver. Staten het resultaat in ontvangst te nemen van de hulpactie, die in talrijke steden aldaar is georganiseerd ten behoeve van de slachtoffers van de watersnood. Dit zal gebeuren in een speciale bij eenkomst op de Ned. Ambassade te Washington. Het overige programma omvat, behalve een aantal besprekingen, een rede van de Prins voor de „Raad voor buitenlandse betrekkingen" en bij eenkomsten met de Nederlandse Vereni ging en de Ned. Kamer van Koophandel in New York. Tevens heeft de Prins zich bereid verklaard, aanwezig tc zijn op oen bijeenkomst van het Willem de Zwyger- comité. waar hij de jaarlijkse prijs zal uitreiken, die toegekend wordt aan de Amerikaanse journalist die in het ver- Streken jaar het beste artikel over Nederland publiceerde Vergaan van de Alk maar weer voor de raad? Getuigen verklaren, dat schip topzwaar was Bijna drie maanden na de uitspraak van de Raad voor de Scheepvaart over het vergaan van de IJmulder trawler Alkmaar, waarbij op 15 Januari vorig jaar 14 personen om het leven kwamen, schijnt deze trieste affaire plotseling een verrassende ontwikkeling te hebben ge kregen. meldt De Tel. De Raad gaf indertijd als zijn oordeel dat de Alkmaar vermoedelijk bij het overkomen van een zware zee is gekap seisd. Maar de oudste zoon van de omge komen scheepskok, de heer P. den Dgs uit Alkmaar, schreef dat ziin vader hem bU meer dan een gelegenheid had ver teld. dat de Alkmaar topzwaar was en hü er zijn leven niet zeker was. De heer Den Das jr en een aantal vroegere opvaren den van het schip zijn thans door de ad junct-Inspecteur voor de scheepvaart als nog gehoord. Het staat nog niet vast of de zaak opnieuw voor de raad komt.' Nieuwe verzorgster van de Prinsessen Werkte o.m. bij dr A. Schweitzer Tot verzorgster van de prinsessen is met ingang van 1 Maart Jl. voorlopig be- volgt in deze functie jkvr. C. Sickinche noetnd mej. E F. Mees. hist. dra. ZH op. die in het huwelijk zal treden met jhr mr A. J. de Beaufort, burgemeester van Markelo. Mej. Mees is na haar aca. demische opleiding werkzaam geweest als leidster en docente aan inrichtingen cn jeugdkampen in Nederland en in dc Ver. Staten Ook werkte zij enige tijd bij dr A. Schweitzer in Afrika. HET WEER IN EUROPA lil Al li ffl 3 Ifjê M1 ||S* «•(•inkt Oslo zw. bew onbew ZW 3 WND 4 -1 0 4 0 Kopenh geh bew nevel wzw N 1 1 0 2 0.1 •2 0 Vaam geh. bew NNW windstil 0 0 3ord*au> tSSZ: no r 2 0 zw bew XW 5 2 0 -2 0 Frankfun licht bew NXO 2 -1 0 -4 0 onbew NO 3 -7 0 -4 0 Gegeven. »W heden m organ 7 u IKN.M.I.) Droog weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Droog weer met wie- «lende bewolking Matige. f tijdelijk vrij kractKige Nocr- dehjke wind. Op de meeste plaatsen vannacht iets min der koud. Morgen j'inning ongeveer dezelfde tempera tuur als vandaag. (Opgemaakt om tien uur). ZON EN MAAN g: Zon 7.07 tot 18 35 uur; Maan 11.13 uur. Op 15 Maart NJd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1