Jlieuiuc tLTmrnnl iaarschalk Stalin gisteren om 19.50 (Ned.Tijd) overleden B. B. vraagt vrijwilligers >e dode opgebaard in de schaduw van 't Kremlin De dood sterker 3 VRIJDAG 6 MAART 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; f 2per maand; 0.47 per week. ADVERTENT1ËN: 0.18 per millimeter (Bü contract belangrijke korting). Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. ENSERINR CHRISTELUR-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staatvastlctigftrbtffen mfln bert ia Ugljenspoet* Drie en dertigste jaargang No 9678 [AARSCHALK STALIN is gistermiddag om 19.50 uur, Nederlandse tijd, overleden. De dochter van Stalin, Svetlana, en zijn zoon Vassili, bevonden zich aan het sterf bed met nog andere familieleden. De officiële mededeling /erd voorafgegaan door trommelslagen en het Russische volkslied. Het stoffelijk overschot van Stalin staat opge baard in het paleis der vakverenigingen. Er is een com- lissie benoemd ter regeling van de begrafenis. Overal in de Sowjet-Unie heerst diepe rouw, vele vrouwen en ook mannen weenden. Van alle huizen waaien de zwart om rande, rode vlaggenvan de buitenlandse ambassades hangen de nationale vlaggen halfstok. Reeds gisteren, laat in de middag, stond het vast, dat Stalins ziekbed zijn doods bed zou worden en medische hulp hier niet meer kon baten. Na de funeste instorting was het Russische volk, evenals de Westeiijke wereld, op het einde van de maar schalk voorbereid. De „Evening News" wist te melden, dat volgens een politiek testament de opperste macht in de partij wordt overgedragen aan Malenkof en die in de staat aan Molotof. Officieel is hiervan echter nog niets bevestigd. Wel wordt ook in de Russische „Prawda" Malenkof op opvallende wijze naar voren geschoven. Telefoonlijnen met Moskou gestoord De telefooncentrale te Moskou deelde aan Londen mede, dat „alle lijnen estoord" zijn. Eensluidende berichten komen uit andere Europese centra, aar men tevergeefs trachtte met Moskou in verbinding te komen. Het verlijden van Stalin, dat door de radio werd aangekondigd, werd officieel ekend gemaakt in een communiqué van het „centrale comité" der com- unistische partij en de ministerraad. Hierin staat, verkort weergegeven: „De dood van maarschalk Stalin is een enorm verlies voor de arbei ders van het land en de gehele wereld. Maar alle volken der Sowjet-Unie zullen in deze dagen van rouw hun rijen nog meer sluiten onder de be proefde leiding van de communistische partij, opgericht en groot gemaakt door Lenin en Stalin. Het Sowjet-volk heeft vertrouwen en is vervuld van een vurigé liefde voor de communistische partij, indachtig 'het grondbeginsel, dat het dienen der volksbelangen hoofdzaak is. Geïnspireerd door deze principes zullen de volken van de U.S.S.R. vast besloten voorwaarts gaan. Het Russische volk weet, dat 't verdedigings- potentieel en de kracht van de Sowjetstaat groeien. Het Russische volk weet, dat de partij met alle middelen het leger, de marine en de verken ningsorganen versterkt, teneinde met beslistheid iedere aggrassie te keren. Wij, Russen, zullen onwankelbaar zijn in ons streven een nieuwe wereldoorlog te voorkomen. De onsterfelijke glorie van Stalin zal altijd levend blijven in de harten van ons volk en de arbeiders der gehele wereld." Sneeuw daalt over 't Kremlin Somber is de stemming in de Russische hoofdstad, nu de leider, Stalin, is heengegaan. Duizenden en nog eens duizenden mensen in dit reusachtige gebied, zich uitstrekkende van de Oostzee tot de Stille Oceaan, bleven gisteren aan de radio zitten om het laatste nieuws te vernemen. Sneeuw daalt over steden en dorpen en een Noord-Oosten wind huilt onheilspel lend. De mensen lopen met ernstige, vaak verbeten gezichten, de sfeer is gedrukt. Tot op 'het laatst bleef men hopen, dat de kundigste artsen ter wereld Stalin zouden kunnen redden. Hadden de medici zelfs niet hun toevlucht genomen tot het gebruik van bloedzuigers bij hun pogen het leven van Stalin te verlengen? Vermoedelijk hoopte men op deze wijze de zeer hoge bloeddruk omlaag te brengen. In de moderne, Westerse therapie wordt dit middel hoogst zelden meer toegepast. Eisenhower reikt Derde bulletin over Stalins toestand Radio-Moskou riep gisteravond tegen halfzeven de volgende officiële bekend making tweemaal om: Bulletin over de gezondheidstoestand van J. W. Statin om 16.00 uur Moskouse tyd, 5 Maart. In de loop van de nacht en de eerste helft van de dag van de vijfde Maart is de gezondheidstoestand van J. W. Stalin verergerd. Bij de hersenbloeding is nu een acute storing opgetreden in de functies van het hart. In de ochtend van de vijfde Maart werden gedurende drie uur ernstige ademhalingsmoeilijk heden geconstateerd. De theraoeutische behandeling van deze verschijnselen bracht weinig verlichting. Tegen acht uur in de ochtend ontwik kelde zich een acute inzinking, een slech ter worden van het bloedvatenstelsel van het hart (een instorting). De bloed druk werd lager. De pols werd sneller. De gelaatskleur werd bleker. Door de toepassing van buitengewone maatrege len werden deze verschijnselen wegge- Het electro-cardiogram, opgesteld om 11.00 uur toonde een acute storing van de bloedsomloop in de kransslagader van het hart met begeleidende verande ringen aan de achterzijde van het hart. Een electro-cardiogram, dat op 2 Maart werd opgemaakt, vertoonde deze wij zigingen niet. Om 11.30 had voor de tweede maal een ernstige instorting plaats, die met grote moeite door geneeskundige behandeling werd geneutraliseerd. Later namen de storingen in het bloedvatenstelsel van de hartstreek iets af, doch de algehele toestand bleef zeer zorgwekkend. Om 16.00 uur was de bloeddruk maximum 160. minimum 100 de pols slag 120 per minuut, de ademhaling 36 per minuut, de temperatuur 37.6, leuco- cytose 21.000 (witte bloedlichaampjes). De behandeling is op het ogenblik in hoofdzaak gericht op het bestrijden van de onregelmatigheden in de ademhaling en de bloedsomloop, in het bijzonder in de kransslagader. Het bulletin was ondertekend door de minister van Gezondheid, Treatyakow. Koeperin, hoofd van de medische dienst van het Kremlin, en de overige doktoren, die ook de voorafgaande bulletins onder tekend hebben. vredeshand Eisenhower heeft zich gehaast te ver klaren. dat het aanbod van verleden week. luidende Stalin halverwege de en Rusland te ontmoeten, ook voor de eventuele opvolger van de Russische maarschalk geldt. Echter blijven de ge stelde voorwaarden ook nu van kracht. Zij zijn. dat een dusdanige conferentie zich zal bepalen tot wat het Amerikaanse volk van zijn president verwacht en Amerika's partners van de ontmoeting geheel op de hoogte zullen zijn. Van te voren moet vaststaan, dat door ..praten" iets ten gunste van de vrede kan worden bereikt. Eisenhower kon niet zeggen, welke gevo'gen Stalins dood zouden eb ben op de Ver. Staten en op het gehele conflict tussen Oost en West. Hij advi seerde echter tot de uiterste waakzaam- Wisjinsky naai Mos kou per schip Ofschoon er thans voor Wisjinsky, de P issische minister van Buit. Zaken, die te New York de zitting der Assernblée bijwoonde, ..zeer dringende redenen" zijn, terstond naar Moskou te vliegen, gaat hij vandaag per schip Hij heeft zich laten inschrijven op de Franse passagiersboot ..Liberté" voor het ee-ste deel van run reis naar Moskou. De Rus heeft nu een maal een enorme afkeer van vliegen. Vóór zijn vertrek heeft hij nog verklaard, dat de dood van Stalin een ontzettende slag betekent voor het Russische volk. Volgens een bericht van het Chinese nationalistische nieuwsagentschap op Formosa, zullen de Chinese communis tische leiders Mao Tse Toeng en de pre mier Tsjoe En Lai eveneens naar Moskou vliegen voor besprekingen met de Sow- jet-leiders pver de situatie, die thans ge schapen is- Een later bericht geeft zelfs te kennen, dat beiden reeds Peking ver laten hebben. Internat. leacties Foster Dulles betracht thans de groot ste spoed, de Senaatscommissie voor de buitenlandse betrekkingen de benoeming van Charles Bohlen tot ambassadeur in de Sowjet-Unie te doen goedkeuren. Te Washington ziet men in. dat in deze Rus sische overgangsperiode, na de dood van Stalin. Amerika een ervaren vertegen woordiger in Moskou moet hebben. Eisenhower verzocht Foster Dulles de Russische regering het medeleven der Amerikaanse regering te betuigen. Trygve Lie, de algemene secretaris van de V.N. gaf in een persoonlijke boodschap aan Wisjinsky te kennen, dat hij meer dere malen Stalin ontmoette en steeds zeer onder de indruk was van de eigen schappen. die hem maakten tot één der grootste staatslieden van onze tijd. Parijs is van oordeel, dat Stalins dood de be langrijkste gebeurtenis is sinds het einde van de tweede wereldoorlog. In rege ringskringen meent men. dat de Sowjei- Unie sterk genoeg is om de schok te doorstaan zonder binnenlandse onlusten. Ondanks alle droeve ervaringen der laat ste jaren, zal Frankrijk nooit vergeten, dat Stalin één der grootste bouwers was aan de gemeenschappelijke overwinning in de laatste wereldoorlog. Eden, de Britse minister van Buit. Zaken, steunde de verklaring van Eisenhower, óók thans de Sowjet-Unie de vredeshand te reiken, en met de nieuwe Russische bewindvoer ders te willen praten over een compromis. De Gasperi. dus de Italiaanse premier, verklaarde, dat Stalin voor Italië i Wat nu? de brandende vraag, die de Russische minister van Buit. Zaken, Wisjinsky, bezig houdt. Bundeling van krachten, versterking van het machtsapparaat, om binnenlandse verscheurdheid te overpléisteren. Kaarsrecht en zelfverzekerd sprak maarschalk Stalin nog de slotrede uit van het 19de con gres der Russische communis tische partij op 14 October van het vorig jaar. Achter de maar schalk zitten, van links naar rechts, KaganovitchMalenkov, Beria, Boulganin, Kroutch- tchev, Vorochilov, Molotov, Korotchenko, Chayamektov en Kuusinen. Nieuwe Staatslening werd sterk overtekend Bij de gisteren gehouden inschrijving i de 3% Tc staatslening 1953 zodanig over tekend, dat bij de toewijzing een aan zienlijke reductie zal moeten worden toegepast. Nader wordt gemeld, dat naa ministerie van Financiën mededeelt, bij de inschrijving op de 3?'« procent Neder landse staatslening van 1953 op alle in schrijvingen 48 procent kan worden toe gewezen. De eerste aardbeien in het Westland aangevoerd Tuinder H. v. d. Arend voerde aan di Fruit- groentenveiling Poeldijk de eer ste aardbeien aan. De vruchten gingen voor f 1 per pot van de hand. Aan de Fruit- en Groentenveiling Naaldwijk voerde tuinder J. Vreugdenhil, Prinses Julianastraat, Naaldwijk de eerste bloem kolen aan. De prijzen waren 2748 cent per stuk. Kweker Joh. v. d. Bos Mzn bracht gis teren aan de v.v. Westland te 'a-Graven- zande de eerste dunsel, dat voor 95 cent per kg werd verkocht. Aan dezelfde ling verkocht kweker G. W. Versloot de eerste radijs. Daarvoor werd 21 cent per bos besteed. Indonesische betrekkingen met Canada ZAL er wel ooit zulk een spanning heb ben gehangen om het sterven van nens? Zal men zich wel ooit in zulk mate hebben afgevraagd, wat dit en tot gevolgen zou hebben voor de wereld? Het leven telt niet zwaar in Rusland Over zeer velen is in een reeks van jaren het .schuldig" uitgesproken en ze wer den verdaan als schadelijk en nutteloos het leven telt er niet zwaar. Maar hoe aar telde het thans. Een ganse groep n wetenschapsmensen, men mag wel nnemen het concentratiepunt van alle communistische medische wetenschap is ?n nacht doende geweest, alle moge lijkheden van het medische kunnen op deze mens te beproeven. Hun pogen werd nauwkeurig gadegeslagen door de mach- uit de communistische partij. Niets mocht onbeproefd blijven om dit leven te rekken. En terwijl er in Moskou en overal elders ter wereld duizenden in ilte heengingen, beweend en betreurd door een kleine groep van verwanten, daar bleef allerwegen de spanning hangen rondom het sterven van die ene mens daar in het Kremlin OOK over hem is de dood thans geko men De communistische wetenschap heeft hem al evenmin als enige andere wetenschap kunnen weerhouden. De dood is ook nu sterker gebleken, sterker ook dan welke mens. Stalin wist, dat hij komen zou. Zijn omgeving mocht hem vleien om zijn gezondheid en hem een lang leven voor spellen. wie in deze omgeving zijn bin nengedrongen en daarvan mededeling hebben gedaan, hebben ons verteld dat de man daar zelf sceptisch tegenover stond- Hij wist dat hij machtiger was dan wie ook, maar hij kende in de dood een sterkere. Ook dit bezag hij buiten twijfel vanuit zijn communistische visie, die van het materialisme was doordrenkt- De wetten der natuur, zo moet hij gezegd hebben, heb ben haar eigen kracht en laten zich niet wegcijferen Hij zag de dood als een noodzakelijk iets, waaraan ook voor hem niet viel te ontkomen, ook al besteedde de communistische wetenschap aan hem haar dierbaarste zorgen. deze wetenschap stellig gemaakt tot uitgangspunt van zijn handelen. Churchill heeft hem eens beschreven als een man van koel verstand en zonder illusies. Hij kende zijn macht maar kende er daarom ook de grenzen van. Hij kende zijn om geving en kon de spanningen bevroeden die zijn sterven zou oproepen- Wat lag er meer voor de hand dan dat hij voor zieningen trof? De wereld heeft zich in deze dagen dan ook niet afgevraagd of deze voorzieningen er zijn zouden, zij vroeg zich slechts af welke deze zouden zijn r het Voorzieningen voor dit leven, ogenblik waarop de wetten der natuur aan de algehele beheersing waarvan ook de communistische wetenschap niet had kunnen ontkomen, zich ook aan hem zouden voltrekken. Zij hebben zich thans aan hem voltrokken. Stalin is dood en het gewone leven gaat voort. Welk een contrast, deze jonge, nog politiek-argeloze kinderen starende over het water van de vijver, terwijl op de achtergrond zich het machtige Kremlin verheft, waar thans tijdelijk de davering is verstild. consideratie had getoond, maar als het I overledene is versierd met al zijn onder door zijn invloed was, dat geen tweede scheidingen. Ook zullen talrijke schijn wereldoorlog ontketend werd, dan viel werpers hun stralen richten op de baar. zulks in hem te prijzen. Bondskanselier Een cordon van duizenden leden der Figl van Oostenrijk achtte Stalin de be- veiligheidstroepen en de politie, dat zes langrijkste figuur der jongste historie.rue" diep zal zijn, zet een groot gebied gens Reu Ook Lester Pearson, voorzitter van de. r.°"dom het vakverenigingsgebouw af. I trekkmgen Assemblée. heeft de Sowjetleider dank *i? ii/TY i eerste Canadese ambassadeur te Dja- gebracht voor diep bijdrage tot hot wit- v^t do hoor GoorgoRohort Bae. vertoeven, valt binnen dit gebied: de be- norden geïsoleerd Stalin aal d6ur Wash.ngton. mr Al: Saslroomi- waarschijnlijk worden begraven naast Lenin in het grote rosekleurige mauso leum aan het Rode Plein. Diplomaten en buitenlandse correspondenten zullen slechts op uitnodiging de begrafenis plechtigheid kunnen bijwonen. Er is een speciale commissie ter regeling van de plechtigheid gevormd, waarin de hoogste Sowjetvertegenwoordigers zitting heb ben. Vandaag is de Prawda, evenals alle andere Russische bladen, verschenen met brede rouwranden om de frontpagina, die geheel gewijd was aan de mededeling van Stalins dood. Een kwart van de pagina werd ingenomen door een por tret van de overledene in maarschalks uniform. Urenlang staan bewoners der hoofdstad voor de kiosken te wachten om een krant te kunnen bemachtigen. Vóór het gebouw der vakverenigingen is een groot portret van de maarschalk gouden lijst aangebracht. DE DOOD is gekomen. Een mens ging heen. Zijn schaduw moge nog lang liggen o-ver de gebouwen ven het Krem lin. over Rusland cn wijde delen van de wereld, de man zelf is zwakker gebleken dan de dood. Hoe vanzelfsprekend is dit alles. De laatste foto's van deze mens. die zozeer in de afgetrokkenheid heeft geleefd, doen ons hem zien als een oude men. sneeuw wit van haar en met diepe groeven in het vermoeide gezicht. Een oude man. machtig wellicht als niemand ter wereld, maar die zich bewust was dat iets hem wachtte dat machtiger was dan hij; de De Indonesische reiering heelt vol- dpf, WJS wetcnsohap e„ wel det besloten dinlamanöie be- ook „„.„„„isfeche wetenschap een - te knopen met Canejto. Sel„kk,ujk, was Er k ,ehter „og «n wetenschap, die hoger is dan alle t de tweede wereldoorlog. Maatregelen in Oost-, Duitsland Volgens Westduise functionarissen wa ren reeds enige dagen geleden in Oost- Duitsland, in verband met de plotselinge ziekte van Stalin, extra veiligheidsmaat regelen getroffen. Op order van het Polit-bureau te Óost-Berlijn werden alle veiligheidstroepen en volkspolitie kazernes, zijinde in totaal 130.000 m alarmeerd. Alle verloven werden inge trokken en eenheden werden zonder nadere motivering ter versterking naai de grenzen met West-Duitsland, Polen en Tsjechoslowakije gezonden. Radio-Bel grado meldde, dat de Albanese regering „buitengewone maatregelen" had geno men om handhaving der openbare orde en de veiligheid in Albanië te verzeke- Wat de giote Ameri kaanse pers zegt De New York Times vraagt zich af, of „de betrekkelijke dwergen, die in schaduw van Stalins glorie stonden, de pyramide zonder schokken weer kunnen opbouwen en de dictatuur voortzetten. Of zal de worsteling onder hen de machtspyramide omlaag brengen tot massa uiteengeslagen atomen? Overigens zal het jaren van geduldige propaganda vergen om een cultus van vergoddelij king rond een andere leider te scheppen, zoals die bij Stalin gevormd was. In deze zin is het verlies van Stalin schier onherstelbaar voor de communistische wereld". Het andere toonaangevende orgaan, de „Herald Tribune" ziet d« stand van zaken pessimistisch in, er meent „dat de komende periode de deu ren openzet voor dolle en irationele zet ten der opvolgers van Stalin". In het al gemeen is de wereldpers niet zo opti mistisch gestemd. Dodenwacht van Rus sische keurtroepen Latere berichten melden, dat het stof felijk overschot van maarschalk Stalin staat opgebaard ln de zuilenhal va: dom Sojoefoz, het gebouw der vakver enigingen, nab(j de muren van het Krem lin. Russische keurtroepen zullen de dodenwacht betrekken. Het stoffelijk overschot is gebalsemd. De borst van de NederI. deelneming De chef van het protocol van het ministerie van Buit. Zaken, mr J. Visser, heeft bij de ambassadeur der Sowjet- Unie te 's-Gravenhage de deelneming betuigd der Nederlandse regering met het overlijden van Stalin. Hetzelfde "ge schiedt te Moskou door onze ambassa deur aldaar. Er wordt door het departe ment niet halfstok gevlagd, omdat het hier niet het overlijden van een staatshoofd betreft. Vermelden wij nog, dat volgens Reuter, het Moskouse diplo matieke corps voor de duur van de natio- naje rouw alle afspraken heeft afgezegd. Oproep van Prins vindt weerklank Actie tot hulpverlening in noodgevallen Prinses Wilhelmina heeft gistermiddag »en telegram ontvangen met de mede deling. dat vandaag de stichtingsacte zou worden gepasseerd van de Stichting Actievoering tot Hulpverlening in Nood gevallen. Het doel van deze stichting is het in practijk brengen van de rede van de Koningin van Zondag 8 Februari en de oproep van Prinses Wilhelmina van gisteren. Ook vlag hallstok in Den Haag Aan de Andries Bickerweg in Den Haag hangt van het gebouw der Russische am bassade de rode vlag halfstok ten teken van rouw bü het overlijden van Stalin. (Advertentie) Extra fijne links geweven Dameskousen 1.45 Haarlemmerstraat 172—174—179 selijke wetenschap. Het is deze dat die machtiger is dan het leven ei ichtiger dan de dood. Dat is God. Een eenmaal te sterven- Hoevelen zullen hun ellende en hun nood hebben uitge zien naar de door van deze man in het Kremlin. God, ondoorgrondelijk in zijn wijsheid, heeft thans aan het leven van Stalin een eind gesteld ,.De God. die faalde", zo noemden enkele jaren geleden enige van het com munisme" bekeerde intellectuelen de leer die zij de rug hadden toegekeerd. De God van leven en dood heeft thans demens, die zich als een god heeft verheven, machteloos gemaakt Dat is het wat wij weten mogen. Wij mogen nog meer Het is dit dat de man. die in leven io- velen heeft veroordeeld wie hij vreesde dat zij hem naar het leven stonden, of die voor zijn machtsstreven een belemme ring vormden, is opgeroepen voor het eeuwig gericht. Stalin heeft ellende gebracht over mil- lioenen Was er voor de wereld schoner zelfoverwinning denkbaar dan dat in deze dagen millioenen een gebed hebben doen opgaan om het behoud van zijn ziel? Een nieuw systeem voor bewaring van aardappelen met nachtverkoeling ts ontworpen door het landbouwkundig ar chitectenbureau T. Bonnema te Leeuwar den en ir J. P. Haisma te Hardegarijp. Ook Steenbergen <N.-Br.) wordt binnenkort van mijngas voorzien. WEERBERICHT Overwegend droog Tot morgenavond verwacht De Bilt: Overwegend droog weer met over het algemeen veel bewolking en in de nacht en ochtend plaatselijk nevel of mist Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. Weinig verande ring in temperatuur. (Opge maakt om tien uur).

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1