Jlieuuie £ciJtsfl)c (ümirant Kans op Stalins herstel thans uiterst gering geacht faro Communistische leiders uit O.-Europa naar Moskou Wie zal Stalin nu opvolgen? IIPMNUISHWIIIim M/lb 4 y C yama DONDERDAG 5 MAART 1953 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie. Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: t 6.— per kwartaal: f2— per maand: f 0 47 per week ADVERTENTIêN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Drie en dertigste jaargang No 9677 Directie: F. DIEMER Hooidredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIfR-NATlONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantoastlcti is ghfbleorn tnyn herl In legfjeaspocf B. B. vraagt vrijwilligers T\E TOESTAND van maarschalk Stalin, die door een U zware beroerte werd getroffen, was volgens het Rus sische persbureau Tass vanochtend zeer slecht. Stalin ver keert nog steeds in diepe bewusteloosheid, waarbij adem haling en hartwerking onregelmatig blijven. Vanochtend bij het aanbreken van de dag, woei van het Kremlin nog steeds de nationale vlag in top. Gedurende de nacht was de vlag door schijnwerpers verlicht. Sneeuwruimers begon nen een laag vers gevallen sneeuw te verwijderen en het leven gaat zijn gewone gang. Het Kremlin heeft alle voor aanstaande leiders van de satellietstaten voor een spoed- conferentie naar Moskou ontboden. Ook Walter Ulbricht, de secretaris-generaal der communistische partij van Oost- Duitsland, is naar Moskou vertrokken. In de Westelijke wereld heeft het nieuws omtrent Stalins ernstige ziekte groot opzien gebaard. Op alle kanselarijen heerst politieke hoogspanning. Eisenhower ontbood Allan Dulles, de chef van de inlichtingendienstbij zich. Zowel in Washington, Londen, Parijs, Brussel en Belgrado vraagt men zich af, welke gevolgen de thans ontstane situatie zal hebben. Hoe lang zal Stalin nog leven Zeer vele buitenlandse doktoren van naam achten het, zoals Stalins toestand zich thans aftekent, uiterst onwaarschijnlijk, dat hij in leven zal blijven. Langzamerhand begint zich van het Russische volk een pes simisme meester te maken. In de orthodoxe kerken van Rusland worden bidstonden gehouden. De radio heeft sinds gisteren de lichte programma muziek uit de aether verbannen. De belangrijkste vragen, die de wereld bezighouden zijn, hoe lang Stalin nog zal leven» want misschien zijn z'n uren geteld, en ten tweede wie zal hem opvolgen. Dit staat vast, dat het Russische volk zich dient voor te bereiden op een langdurige afwezig heid van het staatshoofd. Aan millioenen, over de ganse wereld, dringt zich de essentiële vraag op, of Stalins heengaan de kansen op oorlog zullen doen toe- of afnemen. De Westerse meningen zijn, aldus Reuter, tot dusverre gelijk verdeeld. Wij vestigen er de aandacht op, dat vele diplomaten thans een felle „strijd om de macht*' verwachten, mocht Stalin overlijden. Ook zijn er, die van oor- deel zijn, dat Stalins dood tot meer stabiliteit en minder vrees voor oorlog zal leiden. Als eventuele opvolgers worden drie namen genoemd: 1. Molotof, de gewezen minister van Buitenlandse Zaken en thans vice-premier. 2. Ma lenkof, eveneens vice-premier en een figuur, die het partij-apparaat op zijn duimpje kent, evengoed als Stalin zelf. 3. Beria, het voormalige, be ruchte hoofd van de politieke politie, die lange tijd verantwoordelijk was voor het systeem der gehate strafkampen. Evenals Stalin is hij uit Georgië afkomstig. In het algemeen schijnen Beria's kansen te zijn gedaald. Waf Amerika er van denkt Officiële Amerikaanse persoonlijkheden, die Stalin vaak te Moskou hebben ontmoet, vrezen, dat na hem mannen of groepen aan de macht kun nen komen, die minder „voorzichtig en bezonnen" zijn. Diplomaten leggen er de nadruk op, aldus A.F.P., dat Stalin een zeer slim en voorzichtig man was, die steeds zijn politieke plannen ontwierp, daarbij denkende aan de gevolgen van zijn besluiten en de internationale reacties. ,Zij stellen zich op het standpunt, dat Molotof en Beria, gezien hun lange samenwerking met Stalin, in het algemeen dezelfde politieke lijn volgden, maar Malenkof was de „grote onbekende". Averell Harriman, die van 1943 tot 1946 Ame rikaans ambassadeur te Moskou was, voorspelde, dat na het bewind van Stalin een periode van uiterste spanning en terreur in geheel Rusland haar intrede zal doen. Deze spanningen kunnen eerst verdwijnen, zodra Stalins opvolger zijn bekwaamheid bewezen heeft, dat hij de partij, de geheime politie en het leger, kortom het gehele Sowjet-apparaat, kan beheersen. i'f.Mnu M |':Hlj .jai it ii imii'i A Itllll »N*i tlMNNM* ««ii< hm t K A Tl* A (II HH HHHIIUIIMHI TUT JiHLHJtlt riET nuntii r» ui M niiiim ■anpcHHH Toelichting foto's De 8 koppen, die men hierboven ziet afgedrukt, stellen 8 leden van het uit 12 leden bestaande Polit buro voor. het machtig lichaam, dat de politieke richtlijnen van de Sowjet Unie aangeeft. De andere vier. die tot dit bureau behoren zijn Stalin, Molotof, Malenkof en Beria, die men elders op deze pagina ziet. IN VOLGORDE VAN LINKS NAAR RECHTS N. M. SHVERNIK N. S. KHRUSCHCHEF N. A. BULGAN1N A. A. ANDREEF A. J. JVÏIKOYAN L. M. KAGANOVICH K. E. VOROSHILOF A. N. KOSYGIN In mistige ochtend Aanvaring in 't Kanaal: Zweeds schip zonk Alle drenkelingen konden worden opgepikt Om tien minuten over half één is van morgen het Zweedse schip Rigel (3323 ton) in aanvaring gekomen met het Ita liaanse schip Senegal. De aanvaring had plaats in het Kanaal op 60 mijl ten W.N.W. van Oostende. De Rigel zonk onmiddellijk; het Italiaanse schip liep geen ernstige schade op. Alle 29 opvarenden der Rigel zijn ge red: 28 man werden opgepikt door het Bitse ss. Arnhem, dat dc dienst tussen Harwich en Hoek van Holland ondèr- houdt, en één man, dc tweede machinist, werd aan boord van de Senegal gehaald. De dichte mist was oorzaak van de aanvaring. De Rigel, een schip van 48 jaar oud, is eigendom van de rederij Iris te Stockholm. Amerika's minister van Luchtmacht op Formosa De Amerikaanse minister van de Luchtmacht, Harold Talbott, is op For mosa aangekomen om zich van de acti viteit der Chinese nationalisten op de hoogte te stellen. Politieke kringen te Parijs hechten er bijzondere betekenis aan, dat Stalin ten tijde van de onthulling van het z.g. „artsen-complot" in Moskou was en niet öp de Krim, waar hij gewoonlijk om- I streeks deze tijd van het jaar verblijft. Stalin zou toen zijn vacantie hebben af- gebroken en naar Moskou 'zijn terugge- j keerd, toen hij hoorde van een bittere strijd tussen Malenkof en Beria. Men verwacht te Parijs, dat een groce strijd om de opvolging, na Stalins dood zal ontbranden. Waarnemers i-n Hongkong werpen de vraag op, of Mao Tse Toeng, de leider der Chinese communisten, kans maakt Stalin op te volgen als leider van het wereldcommunisme. Londen Stalin had remmende invloed In Londen is men van oordeel, dat Stalins overlijden de spanning tussen Rusland en dc Westelijke wereld zal doen toenemen. Ook hier is men ven mening, dat Stalin de afgelopen jaren' een remmende invloed heeft uitgeoefend op de buitenlandse politiek der Sowjet- Unie en Stalins opvolger zou wel eens minder ervaren en minder verdraagzaam kunnen zijn. De West-Berlijnse burge meester houdt rekening met een grote verandering, die aan het Westen gunsti ger kansen biedt. Hij is van oordeel, dat thans een ander „politiek klimaat" zal worden geschapen en waarin mogelijk- Viesjeslef Molotow Thans 62 jaar, een der belangrijkste candidaten om Stalin op te volgen. Hij verwierf zich de strijdnaam „Molotof", om zijn onverschrokken heid; het woord Molet betekent hamer. Men noemt hem een der meest geslepen vertegenwoordigers der Sow- jet-diplomatie, en hij is Stalins intieme vriend Georgi Malenkof Thans vermoedelijk54 jaar, een andere candidaat voor het leiderschap in de Sowjet-Unie, als Stalin valt. Hij verwierf de bijnaam „Leeuw van het Kremlin", uitnemend kenner van de keuken der partij-organisatie en thans de leider van de comm. partij in de Sowjet-Unie. Meedogenloos heeft hij de „zuiveringen" uitgevoerd. Laurenti Beria Thans een 53-jarige, is de derde can didaat om Stalin op te volgen. Als de „sterke arm" van het comm. regiem, past hij het revolutionnair geweld op zeer gevreesde wijze toe. Lange tijd was hij hoofd van de Russische veilig heidsdienst. Evenals Stalin is hy af komstig uit Georgië en wel uit een boeren-miiieu. Een foto van Stalintoen hij nog in de kracht van zijn leven is: in 1930, op weg i jaarlijkse congres van de Com munistische Partij te Moskou. heden ontstaan voor een nieuw diploma tiek offensief of krachtiger actie inzake de grote problemen, zoals uuitsland, Korea en het Verre Oosten. Buitenlandse journalisten te Bonn merken op, dat Adenauer kort geleden nog op een pers conferentie heeft verklaard, dat de strijd om Stalins opvolging zeer wel de elemen ten van een wereldexplosie in zich kan bergen. Korea op achtergrond Wisjinsky, de Russische minister van Bult. Zaken, was gisteren niet aanwezig, toen het debat over Korea in de „poli tieke commissie" der V.Na werd hervat. De Sowjet-delegatie stond onder leiding van Zorin, die enige minuten ernstig bleef, toen men hem de vraag stelde of Stalins ziekte enige invloed zou hebben op de loop van het debat. Tenslotte ant woordde hij: „Dat is een kwestie van minder belang". Het wordt zeer waar schijnlijk geacht, aldus Reuter uit Parijs, dat Stalins ziekte en zijn terugtreden als leider der Russische politiek, zal leiden tot een nieuw uitstel bij het verw< lijken der plannen voor een Europees leger. Er mag thans geen enkele „onher roepelijke stap", zoals een Westduitse herbewapening, worden gedaan, zc men geen zekerheid heeft gekregen de bedoelingen der nieuwe heersers op het Kremlin. Reactie op de beurs De verkoopdruk op dc efféetenbeurs te New York hield niet lang aan en in de loop van de dag viel een zwakke poging tot herstel waar te nemen. Op de effec tenbeurs te Londen ondergingen de koer sen van de obligaties der tot het Sowjei- blok behorende landen: de Ballische sta ten. Polen. Roemenië. Hongarije en China, gisteren een stijging. Oorzaak van deze stijging waren speculatieve aankopen, welke waren gebaseerd op de veronder stelling, dat de gebeurtenissen, welke op de ziekte van Stalin zullen volgen, uit eindelijk zullen leiden tot een vérbete ring van de betrekkingen der Sowjet- Unie met de Westelijke wereld. Gebed voor Stalin De patriarch van Moskou en de hoof den van alle kerken in de Sowjet-Unie hebben de gelovigen opgeroepen te bid den voor een spoedig herstel van Stalin De leiders van de Baptistische. Joodse Boedhistische en Mohammedaanse ker ken hebben dit voorbeeld gevolgd. Paus Pius XII bad voor het Russische volk i.aldüs A. P, terwijl hij de bekering van Een historische foto van Jozef Wissarionowitsj Stalin (rechts), gezeten naast Wladimir llich Lenin in een park te Moskou. Deze foto dateert uit 1922. Stalin in zijn particuliere kapel af smeekte. Het Vaticaan, aldus een woord voerder. is van oordeel dat de historie vóór Stalin geen tyranniek vervolger ge kend heeft, die zo weinig geloof en zede lijke beginselen kende. Stalins commuis- me heeft millioenen de weg van kwaad en ondergang op gedreven en alleen God kan hen deze daden in Zijn eindeloze barmhartigheid kwijtschelden. Mr J Visser, de chef van het protocol van het ministerie van Buit. Zaken te Den Haag. heeft namens de Nederlandse rege ring bij de Sowjet-ambassade naar de ge zondheidstoestand van maarschalk Stahn geïnformeerd en verzocht de beste wen sen voor zijn herstel te willen overbren- Oproep van de Prawda De Russische Prawda. orgaan der com munistische partij, roept het volk op tot grotere ..eenheid, standvastigheid en' waakzaamheid." Kameraad Stalln. aldus het blad, heeft voortdurend betoogd, dat de partij in inniger solidair verband moet staan me' de massa. Herinnerd wordt aan de tijd „toen de nazi's, aangewakkerd dpor de Amerikaanse millionnairs (het staat er Red.) de Sowjet-Unie binnenvie len. Het was toen de partij, die het ge hele land tot één militair kamp maakte. Zo is het ook thans ons aller taak. zowel van partij als volk. de krachtsinspannin gen te verdubbelen en de plannen voor onze communistische opbouw uit ".e voeren." i Neemt Molotof het bewind waar Ofschoon desbetreffende berichten elkaar tegenspreken, verluidt uit Lon den. dat Molotof voorlopig belast zou zijn met de waarneming van Stalins functie als eerste minister. Daarnaast zou Malenkof tijdelijk belast z|jn met dc lei ding der communistische partij. Dit be richt uit Engelse bron werd ook in de uitzending van de Nederlandse radio nieuwsdienst geciteerd. Wij wijzen er op. dat de juistheid van de bron niet vast staat. Echter correspondeert dit nieuws wel met de verklaring van Nenni. de leider der linkse socialistische party in Italië, welke party nauwe relaties met de Italiaanse communisten onderhoudt. Volgens Nenni is het een uitgemaakte zaak, dat Molotof straks de opvolger van Stalin zal zijn. Het einde nadertl Een Londcnse specialist van wereld naam verklaarde, dat volgens ten dienste staande gegevens „Stalins toestand aan merkelijk slechter is geworden. Het is onwaarschijnlijk, dat dc patiënt het nog haalt. Het einde kan elk ogenblik wor den verwacht." Aldus Reuter uit Londen. Eden en Butler in New York De Britse ministers van Buitenlandse Zaken en van Financiën. Eden en Butler, zyn gisteren met de Qucon Elizabeth te New York aangekomen voor besprekin gen met de Amerikaanse regering. N. Yorkse beurs schrikt van Stalins ziekte Na het bekend worden van Stalins ern stige ziekte werd de effectenbeurs te New York overspoeld door een golf van verkopen, welke een vrij algemene koers daling tengevolge hadden, voor het merendeel één dollar of meer per aan deel. Vooral industriële fondsen waren aangeboden Makelaars noemden dit een enigszins verlate uiting van zenuwachtig heid over de gebeurtenissen in de Sowjet- Unie. Ook de vrije internationale goud- markt was flauw tengevolge van de be richten over Stalins gezondheidstoestand. Eisenhower tot het Russische volk „Kinderen van dezelfde God" President Eisenhower, die het nieuws van Stalins ziekte gistermorgen pas bij het ontwaken vernam, heeft de volgende verklaring uitgegeven: „Op dit ogenblik in de geschiedenis, waarin het volk der Russen zich ongerust maakt over de ziekte van de Sowjet-lei- der. gaan de gedachten van Amerika uit naar de Sowjet-Unie. De mannen en vrou wen. de jongens en meisjes in de dor pen, steden, boerenbedrijven en fabrie ken van hun vaderland. Zij zijn kinderen van dezelfde God. die de Vader is van alle volken, en, zo als alle volken, delen de milloenen van Rusland ons verlangen naar een vriend schappelijke en vredelievende wereld. Wie ook de regeerders mogen zijn. het gebed van ons Amerikanen blijft, dat de Almachtige moge wafcen over het volk van dat grote land om he' in Zijn wijs heid de gelegenheid tc bieden te leven in een wereld, waarin alle mannen, vrou wen en kinderen in vrede cn vriendschap Rus Alexander Mitin te Moskou overleden Was een verantwoordelijk functionaris De Prawda meldt dat Alexander Mitin. die een verantwoordelijke functie be- kleede bij het bureau van het centrale comité van de Sowjetrussische partij, plotseling is overleden. Mitin. die 41 jaar is geworden, was bekend om zijn persartikelen en radio lezingen over Marxisme en Leninisme. HET WEER IN EUROPA Aanhoudend rustig weer Tot morgenavond verwacht - De Bilt: Overwegend droog 'f i weer met in de nacht en ^^4—ochtend bijna overal laag- - hangende bewolking of mist. Overdag plaatselijk opkla ringen. Weinig wind. Dezelfde of iets hogere temperaturen. (Opgemaakt om ZON EN MAAN Vrijdag: zon 716 tot 18.28 uur: maan 0.14 tot 8.31 uur. Op 8 Maart L.K. Kans op zon

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1