Zvitsaletten Ook uit Nederland verdwenen twee Joodse kinderen spoorloos Anneke Beekman en Betty Milhado in Belgisch klooster ondergedoken? Toch is het zo! Af I» Kinderkoeit- De Eerste Kamer critiseert slappelingen-besluit De 24e lijst van slachtoffers van de watersnood RHEUMIN 2 WOENSDAG 4 MAART 1953 Analoog aan de allaire Finaly DE AFFAIRE FINALY de trieste geschiedenis van twee Franse Joodse oorlogswezen die, bij gerechtelijke uitspraak aan hun fami lie in Israël toegewezen, door hun pleegmoeder werden ontvoerd en de grens overgebracht heeft in Joodse kringen in Nederland veel weer' slag gevonden. Deze affaire is n.l. geheel analoog aan twee gevallen van ontvoering van oorlogspleegkinderen in Nederland, welke ondanks herhaaldelijk aandringen van Joodse autoriteiten nog steeds niet tot klaarheid zijn gebracht. Men vergelijkt de zoals het genoemd wordt lakse houding van de desbe treffende Nederlandse ministers van Jus titie, mr Th. R. J Wyere en mr A A. M Struycken, met het snelle en krachtda dige optreden van de Franse justitiële autoriteiten, die toen bleek, dat de jon gens Finely de Spaanse grens v. overgesmokkel'd, niet gesohroomd ben op diplomatiek niveau bij de Spaan se regering de nodige stappen te onder nemen. aldus meldt De Tel. In de jaren na de bevrijding is er heel vat te doen geweest over de toewijzing van de oorlogspleegkinderen. De Joodse organisaties waren van mening, dat Is raëlitische kinderen in principe in Jood se omgeving dienden te worden opge voed. De overheid helde er eohter toe over. om oorlogswezen, die peen directe familieleden meer over hadden, indien dit moj el-ijk was te laten blijven i gezinnen waar zij gedurende de log over het algemeen bijzonder liefde rijk verzorgd waren zo althans de pleegouders dit wensten. De Commissie-Oorlogspleegkinderen in de wandeling O P K. genoemd heeft aan veel critiek blootgestaan en ook in de Kamers is deze kwestie herhaaldelijk ter sprake gekomen. De meest betwiste gevallen werden ech ter in de loop der jaren hetzij door rechtbanken, bij wie de aanwijzing voogden volgens de wet berust hetzij in hoger beroep bij de Hoven of bij rest van de Hoge Raad, geregeld. Door het meerderjarig worden van een groot aantal oorlogswezen is het aantal oorlogs pleegkinderen geleidelijk verder afgeno- Er zijn echter twee zaken die thans (Advertentie) BESTRIJD DIE GRIEP! met de snel en feilloos werkende T\E aantrekkingskracht van de maan ■*-' veroorzaakt op onze planeet de getijden van de oceanen en in min-, dere mate van het vasteland. De hierdoor veroorzaakte wrijving heeft een remmende invloed op de omwen telingssnelheid van de aarde, hetgeen tot gevolg heeft dat onze planeet steeds langzamer zal gaan draaien. Eén omwenteling van de aarde noe men we een dag, of etmaal. Wanneer de aarde zich dus langzamer om haar as draait, betekent dit dat de dagen langer worden en elke dag die we mee maken is dus langer dan de voorgaan de. In het gewone dagelijkse leven kan de mens daarvan echter niets merken, want alleen de preciese metin gen der astronomen hebben kunnen aantonen dat zich een tijdsverschil in de lengte der dagen voordoet. Per eeuw bedraagt deze verlenging van de dag dan ook niet meer dan... 1/1000 seconde! Niet iets om ons directe zor gen over te maken. Dit lengen van de dagen afhanke lijk dus van de tragere draaiing der aarde brengt niet met zich mede een verlening van het jaar (dat immers berekend wordt naar de omlooptijd van de aarde om de zon). Tussen deze beide bewegingen bestaat geen enkel verband, zodat wijziging van de tijds duur van de dag. de lengte van het jaar onberoerd laat. De slotsom, waartoe de sterrekun- digen zijn gekomen, is deze: de wrij ving der getijden veroorzaakt een steeds langzamer aswenteling der aar. de en deze wrijving zal eerst ophouden te bestaan wanneer de aarde in dezelf de tijd om haar as draait als de maan nodig heeft om éénmaal om de aarde te draaien- Beide hemellichamen kunt u zich in dat geval indenken als de knoppen van een halter die door een stang worden samengehouden. Hieruit volgt dat beide planeten steeds dezelf de zijde naar elkaar toegekeerd zullen houden (hetgeen met de maan t.o.v. de aarde nu reeds het geval is. Op dat hemellichaam is de rem der getijden werking dus reeds uitgewerkt; met de aarde moet dit nog gebeuren). Maar als de aarde éénmaal om haar as draait in dezelfde tijd dat de maan om de aarde loopt, is de dag even lang geworden als de maand!. En om dat (door andere oorzaken) de maand ook langer wordt en volgens bereke ningen zal uitgroeien tot 55 dagen, zul len de dagen dus lengen tot een tijds duur van 55 van onze tegenwoordige dagen. Een jaar zou dan ruim 6% maand, maar ook 6% dag gaan tellen. Een vreemde geschiedenis, die alleen nog maar op papier staat en die geen onzer zal beleven, want volgens be rekeningen zal dit gebeuren eerst over 50 milliard jaren tot voltooiing zijn gekomen. Hoewel er thans met 1/1.000 seconde per eeuw reeds hard aan ge werkt wordt! Mogen wy u nu ook eens aan het werk zetten? Wil dan voor deze keer eens de moeite nemen dertig willekeu rige getallen van twee cijfers onder elkaar te zetten en het papiertje dat u hiervoor heeft gebruikt tot morgen avond te bewaren. Misschien is er dan sprake van een merkwaardige samen loop van omstandigheden. Dat zal morgen moeten blijken. (Nadruk verboden) (Advertentie nog geheel actueel zijn. Het betreft in beide gevallen meisjes, nu ongevee jaar oud. die beiden na een langdurig proces door de Justitie aan Joodse pleeg ouders werden toevertrouwd, doch vooi dit vonnis uitgevoerd kon worden, ont voerd werden. Het geval Anneke Beekman is hel meest bekende van de twee. Afkomstig uit een bewust Joods milieu te Amster dam werd dit kind gedurende de oorlog niet door de ouders toevertrouwd aan een ongehuwde dame te Hilversum. Na de bevrijding wees de arrondisse mentsrechtbank te Amsterdam deze dame. een mejuffrouw Van Moorsel. aan ais voogdes. In hoger beroep echter vernie tigde het Amsterdamse Hof dit vonnis en wees mede op grond van de rap porten van een sociale werkster Joodse familie als pleeggezin aan. Spoe dig nadat deze uitspraak bekend wa gemaakt, verdween Anneke Beekmai spoorloos en ook nadat de Hoge Raad een cassatie-verzoek niet ontvankelijk har verklaard en het arrest van het Hof dus bevestigde, kon het kind niet gevonden worden Veiblijlplaats bekend Ondanks de nasporingen van de Am sterdamse officier van Justitie, mr Kist, die de pleegmoeder geruime tijd hechtenis hield, is iedere poging om het kind op te sporen doodgelopen. Toch weet de pleegmoeder waar dit kind borgen wordt gehouden, want nog langs heeft zij aangeboden het „te laten opduiken" mits het aan haar werJ toegewezen. Besprekingen hierover lie pen evenwel op niets uit en Anneke Beekman is nog steeds verdwenen. kwesties te laten rusten. Het was oa. hierom, dat opperrabbijn Tal zich op 1 April 1949 in een telegram tot de minis- an Justitie wendde, waarin hij o.a dringend om de opsporing van Anneke Beekman en Betty Milhado vroeg. Het heeft grote verwondering gewekt, dat de minister het niet nodig achtte de Opperrabbijn te antwoorden en eerst, nadat in de Kamercommissie voor Pri vaat- en Strafrecht op het telegram was gewezen, de vage toezegging deed, in dezen diligent te zullen blijven. Opnieuw verzoek aan minister Sindsdien heeft Den Haag zich om deze affaire niet meer bekommerd. Naar aanleiding van het energieke optreden de Franse minister van Justitie, die alles in het werk blijkt te stellen om de vonnissen van de rechtbank (in zake dc kinderen Finaly) inderdaad uitgevoerd te krijgen en die allen, die uitvoering van deze vonnissen hebben tegenge werkt, zonder onderscheid van persoon laat vervolgen, heeft men zich van Jood se zijde opnieuw tot de minister van Justitie thans mr L. A. Donker ge wend. Men heeft goede hoop by deze nieuwe minister van andere levensovertui ging dan zijn voorgangers een williger oor te vinden en meer medewerking te krijgen. Gekidnapt Betty Milhado, van Portugees-Israëlie- tische origine, was gedurende de oorlog terecht gekomen bij een pleegmoeder ii Heerlen. Op grond van de antecedenten van het pleeggezin Werd het kind direct na de oorlog door de rechtbank toegewezen aan een Joodse familie té Den Haag, terwijl de commissie O.P.K. tot voogdes werd benoemd. Op zekere dag echter bleek het kind. toen het op weg naar school was, te zijn gekidnapt. De recherche wist het echtei spoedig te achterhalen doch de geschie denis herhaalde zich en op zekere dag Betty Milhado opnieuw verdwenen. Nu echter voorgoed. Ook haar pleegmoe- der werd gearresteerde maar weiterdjf. iets los te laten. Beide verdwijningen vallen, ongeveer in hetzelfde tijdvak en er wordt veron-, dersteld, dat er verband tussen de- twee gevallen bestaat. Een van de aanwijzin gen hiertoe is, dat beide pleegmoeders geen geval in staat werden geacht, zelfstandig dit „onderduiken" te orgapi- In een klooster Nasporingen, die van particuliere zij de werden ondernomen, wijzen er. op. dat de kinderen de Belgische grens zijn gevoerd en dat zij in een klooster zouden verblijven. Hogwel plaatselijke instanties zoalsTD.v. de officier van Justitie bij de Amsterdamse rechtbank, mr B. Kist, en de secretaris van de Voogdij raad, mr H. G. van Veen ernstig speurderswerk hebben verricht, ble ken alle pogingen om de kinderen terug te vinden vruchteloos. Een en ander heeft destijds veel op winding in Israël ietische kringen ver wekt. Vooral, omdat men de indruk had dat Den Haag er meer voor voelde deze (Advertentie) Bedenk, dat uit een onver, zorgde kinderhoest een zwakke borst kan over* f blijven.» Bescherm Uw kleine met AKKER S (Advertentie) motarrij«iele" oittfie,se i 27 FEBRUARI Ilm 8 MAART Geopend ven-10-17 en 19.30-22 i Meer armslag voor industrie nodig Minister Zijlstra vindt het noodzakelijk, maatregelen te nemen, waardoor de mogelijkheid, om'geld in de industrie te beleggen, worden bevorderd. De vraag in hoeverre hiervoor belastingherzieningen wenselyk zijn. zal binnenkort in het kader van de verwachte oelastingher- zieningen een voorwerp van overleg tus sen regering en Staten-Generaal kunnen uitmaken. De minister grondt zijn mening op de omstandigheid, dat de bronnen, waaruit het risicodragend kapitaal placht te vloeien, thans in verhouding minder op leveren dan voorheen. (Dit betekent, dat de belasting op de winst in de onder nemingen thans te zwaar drukt. Red.) Wat de te nemen maatregelen betreft, maakt de bewindsman het voorbehoud, dat deze mogelijk moeten zijn binnen het raam van de begroting. Minister Zijlstra vertrouwt, dat de regering binnenkort haar standpunt in zake de gewenste belastingherzieningen kan bekend maken. Dit heeft de bewinds man aan de Eerste Kamer meegedeeld in ai.twoord op het voorlopig verslag over de begroting 1953 van Economische Zaken. Hoekje uit een lappendeken 't Georganiseerd overleg moet eindelijk eens uitgroeien tot orgaan, waar zaken worden gedaan (Van onze Parlementsredacteur) DE BEHANDELING van de begroting van Binnenlandse Zaken pleegt in beide Kamers van de Staten-Generaal een parlementaire lappendeken op te leveren. Zo ook gisteren in de Eerste Kamer: het politievraagstuk, de bescherming van de burgerbevolking, het door gemeenten verlenen van persoonlijke subsidies aan pastoors, de financiële verhouding tussen rijk en gèmeenten, de positie van de wethouders, de bestuursvorm in grote ge meenten, de Europese proefstemmingen te Delft en Bolsward, de Binnen landse Veiligheidsdienst, de toestand te Finsterwolde, een eventuele uit breiding van de Tweede Kamer en decentralisatie van bestuur, het feit, dat in de officiële staatsalmanak verzuimd is, iets over Nieuw Guinea op •te nemen, ziedaar enige onderwerpen, die de revue passeerden. Niemand zal het ons kwalijk nemen, wanneer wij al deze onderwerpen stil zwijgend voorbijgaan. Misschien is er gelegenheid, daar nader op terug te ko men, wanneer minister Beel vanmorgen geantwoord hééft. Twee onderwerpen, hierboven niet ge- verdienen j^chtgr.-bijzondere be langstelling. Telkerijare wordt' er ge sproken. o.vèr. de zgn F .2211ers, dat zijn' de pvejhêidsdienarep, dié,tijdens de.oor- Jog een slappe houding hébben aangeno men (,hun gezicht hebben verloren", om het op z'n Chineés te zeggen) en ontsla gen zijn, zonder een eigenlijke zuive ringsprocedure. De grief is altijd geweest, dat voor deze ontslagenen, die niet eens inzage konden krygen van hun eigen dos siers, maar in zeer beperkte mate be roepsmogelijkheid is geschapen. Deze kwestie heeft bijzondere actualiteit ge kregen, doordat er thans reeds 13 Ko ninklijke Besluiten zijn verschenen, waar in in beroep (mogelijk, wanneer het ontslagbesluit afweek van het advies van de zuiveringscommissie, welk advies de betrokkenen echter dikwijls niet bekend is) beslist werd in afwijking van. het ad vies van de Afdeling geschillen van be stuur van de Raad van State. Het waren de heren Reijers (CH), prof Diepenhorst (AR), Van Walsum <PvdA) Wendelaar (VVD), die getuigden van i onbehaaglijk gevoel. Hier worden dingen gedaan, die het rechtsgevoel weinig bevrediging kunnen schenken. Van effectief beroep op de Kroon blijft weinig over, wanneer de minister zijn eigen beslissingen handhaaft, tegen de opvatting van de desbetreffende afdeling van de Raad van State in. Prof. Diepen horst voelde, evenals de anderen, voor een ruime ontvankelijk-verklaring, ter wijl minister Beel consequent de ont vankelijk-verklaring onmogelijk acht, zodat de beroepszaken nagenoeg nimmer ten principale behandeld worden. Hy vreest n.L in feite een heropening van de behandeling van alle F 221-zaken. Prof. Diepenhorst kon hem er echter op wyzen, dat in de adviezen van dé Raad van State slechts zelden voorkomt een wijziging van de eens genomen beslissing, ook al acht de afdeling contentieux dat degene, die het beroep instelt, ontvan kelijk verklaard dient te worden. De heer Wendelaar kwam zelfs terug op een verleden jaar door de heer Van Walsum gedaan voorstel, alle dossiers van de F 221-ers te laten bekijken door een Kamercommissie en dan revisie mogelijk te maken voor de gevallen, door deze commissie uitgezocht. Ambtenarenzaken Een ander punt, dat van belang was, was de geschiedenis der ambtenarenza ken. Hier waren kampioenen de heren Schipper (AR) en Van Lieshout (KVP). Zij wilden nu zo langzamerhand wel eens haring of kuit hebben over de tunction- nering van het georganiseerd overleg, dat nu nog maar een kwestie is van aanhoren wat de vertegenwoordigers van de orga nisaties hebben te zeggen, waarna de regering beslist. De bedoeling is echter, dat er een orgaan komt, waar zaken ge- Advertentie) Export van aardappelen weer mogelijk Binnenkort intrekking van de maximumprijzen Daar gebleken is, dat de aardappelpo sitie als gevolg van de overstroming, geen reden tot bezorgdheid geeft, ver strekt het Bedrijfschap voor Aardappe- weer machtigingen voor de uitvoer aardappelen. Dezer dagen kan voorts de intrekking verwacht worden n de maximumprijzen voor consump- •aardappelen, nu er geen kans op on gemotiveerde prijsstijging meer bestaat. Ook andere beperkende maatregelen de handel in aardappelen, zoals een verbod van aanvoer van droge aardap pelen uit het rampgebied, worden inge trokken. De auto- en motorrijscholen klagen over beunhazerij Een rijbewijs is lang niet altijd een be wijs van goer te kunnen rijden, zo ver klaart de Federatie van Nederlandse Or ganisaties voor het Personenvervoer in een schrijven aan de minister van Eco nomische Zaken. Zij bepleit daarom maatregelen tegen de beunhazerij op het gebied van het auto- en motorrij-onder- richt. De Federatie dringt er op aan door een aanvulling van de wegverkeerswet- geving duidelijke en strenge eisen t« stellen aan het lesmateriaal. Tevens ver zoekt zij de behandeling van de vesti gingswet te bespoedigen, opdat na hei van kracht worden van deze wet door een vestigingsbesluit verdere uitbreiding der beunhazerij kan worden voorkomen. ..Democratie in de onderneming" is de titel van een verslag van drs P C W. M. Bogaers over het Amerikaanse Scanlon-plan (voor samenwerking het bedrijf), uitgegeven door de K A. drukkerij De Lanteern te Utrecht. (Advertentie). Als Rheuraatische Pijnen U kwellen is dat vrii zeker een aanwijzing van onzuiver bloed. De aansporende werking van Kruschen op de bloedzuiverende organen brengt bij talloze lijders aan rheumatische pijnen een wonder te weeg. 't Bloed gaat weei krachtig stromen en wordt zo. op natuur lijke wijze, gezuiverd van alle onzuiver heden die de oorzaak zijn van Uw pijn en ongemak. Koop vandaag Kruschen bij Uw apotheker of drogist en begin morgen die heilzame kuur. Van het erf van School en Kerk Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Bedankt: voor Harlingen (toez.) F. Bloemhof te Spannum en Edens (Fr.); voor Amersfoort (buitengewone predi kantsplaats Zon en Schild) K. Luyendijk te Hees; voor Poortvliet P. J. F. Lamens te Elspeet; voor Ridderkerk H. Stolk te Scheveningen. Geref. Kerken Tweetal: te Leeuwarden (vac.-J. Prins) L. G. Pleysant te Stadskanaal en B. J. A. Streefkerk te Berkel-Rodenrljs, Beroepen: te Assen K. A. Sohippers te Sibculo-Kloosterhear; te Hardenberg (vac.-H. Sweepe) L. Zwanenburg Schoonebeek; te Maassluis T. Spilker te Bennebroek. Geref. Gemeenten Bedankt: voor Soherpenisse J. B. Bell te Krabbendijke; voor Hilversum M. v. d. Ketterij te Alblasserdam. Tweetal: te Ridderkerk H. Ligten- berg te Rotterdam-West en F. Mallan te Bruin isse. Contact tussen Geref. geëvacueerden De commissie, benoemd door de part. synode van de Geref. Kerken van Zee land. heeft besloten dat de Zeeuwse Kerkbode het contactorgaan zal zijn tus sen de predikanten der getroffen kerken en hun al dan niet geëvacueerde gemeen teleden. De kerkbode wordt ook gezon den aan de niet-abonné's onder de Ge reformeerden van Zeeland en wel gra tis. Zij worden verzocht hun adres op te geven aan de uitgever, fa Littooy Olthoff, Spanjaardstraat. Middelburg. „Kracht naar Kruis" 12'/2 jaar Vandaag bestaat het evangeliserend lectuurfonds voor chronische zieken „Kracht naar Kruis" 12% jaar. Het fonds zendt lectuur en kleine geschenken aan zieken, lijdenden en ouden van dagen. Naar aanleiding van de watersnood heeft men van een feestelijke viering afgezien. Slechts werd de administrateur, M. Voois te Apeldoorn, door het bestuur gehul digd voor de 12% jaren van zijn dienst. Het bestuur bestaat uit ds Fred. J. Broeyer, voorzitter, dr K. J, Boeyenga, secretaris, jhr mr J. M. M. van Asch van Wyck, penningmeester, ds C. v. d. Tas, ds H. Talsma en ds J. P. Geels. Drs E. Lunenberg is in dienst ge treden bij het ministerie van Onderwys en wordt als directeur van het Unesco Centrum Nederland opgevolgd door mr E. Jongens. Hel neusje van de zalm... En niet duurder dan andere. daan kunnen worden. Als de regering geen medezeggenschap geeft, zo werd opgemerkt, geeft zij aan de particuliere ondernemers een slecht voorbeeld, dat gebruikt kan worden om de publiekrech telijke bedrijfsorganisatie te torpederen. Ook de kwestie van de arbeidscontrac ten. die geen recht van beroep hebben bij gegeven ontslag en die nog steeds niet onder de Pensioenwet vallen, werd besproken: daar moet nu ook maar eens haast mee gemaakt worden. Vóór de Eerste Kamer begon met de begroting van Binnenlandse Zaken, wa ren enkele andere zaken afgehandeld. Zo was de heer A. J. de Goeij toegela ten en beëdigd als lid in de vacature H. J M. Verhey (KVP). Aangenomen werden o.a. de wetsont werpen tot verlenging van de tijdelijke bevorderingswet Landmacht, de wijzi ging van de Inentingswet en de verho ging van het bedrijfskapitaal van de Stichting Waterbouwkundig Laborato rium te Delft. Met VELPON zie je er geen barst van! (Advertentie) ZO GOED LIJMT VELPON VRAAG DE JUISTE SOORT Het informatiebureau van hét Ne derlandse Rode Kruis heeft een 24e lijst van geborgen en geïdentificeerde slachtoffers van de watersnood uit gegeven, luidende: Fynaart De Geus, Pieter Adriaan, geb.: 25.2.41 te Fynaart. Laatste adres: D 169. Den Hollander, Cornells Hendrik, geb.: 25.4.23 te Fynaart. Laatste adres: D 183. Halsteren Van Akkeren, Christiaan Cornelis, geb.: 4.11.76 te Halsteren. Laatste adres: B 343. De Keyzer, Johanna Philomenia, geb.: 30.3.42 te Halsteren. Laatste adres: B 312. De Krom, Johanna, geb.: 23.11.37 te Halsteren. Laatste adres: B 316. Nieuw-Vossemeer Kooien, Adriana Francisca, geb.: 10.3.34 te Nw-Vossemeer. Laatste adres: Haven 350. Begraven te Steen bergen. Van Someren, Cornelis, geb.: 24.10.47. Steenbergen Schuurbiers, Adrianus Cornelis, geb. 26.1.51 te Steenbergen. Laatste adres: Kladsedijk 23. Schuurbiers, Ohristianus Petrus An- tonius, geb.: 31.1.47 te Steenbergen. Laatste adres: Kladsedyk 23. Het lied der aethergolven DONDERDAG 5 MAART Hilversum I. 402 m. AVRO: 7 00 Nieuws 7.10 Gram VPRO: 7.50 Dagopening AVRO: 8.00 Nieuws 8.15 Gram. 9 00 Morgenwijding 9 15 Omroepkoor en orgel 9.25 Voor de vrouw 9 35 Gram 10.50 Voor de kleuters 11.00 Gram 11.05 Gev muziek 12.25 In 't spionnetje 12 33 Gram 12.50 ..Uit het bedrijfsleven" 1.00 Nieuws 1.20 Promenade-orkest en solist 2 00 ..Paul Vlaanderen en het Jonathan Mysterie" hoorspel 2,40 Fhrit en piano 3 00 Voor de zieken 4 00 Gram 4.15 ..Van Pepit: s" 4.30 Twee piano's 4 45 Voc Militaire causerie 5.40 Gram. 5 45 Rege ringsuitzending: prof. Ir J. F. Kools„Wat levert het Surinaamse bos' 6 00 Sportproblemen 6.25 Lichte muzi spraak 7.00 Gesproken brief uit Londen 7 05 7 40 Rondetafelparl< »^ersum n. 298 m. KRO: 7.00 Nieuws 7 10 Gram. 7.15 Gymnastiek 7.30 Gram 7 45 Morgengebed 8 00 Nieuws 8.15 Gram' 9 00 ïhoolradio NCRV: ienst KRO: 1100 de huisvi 10.30 Morgei ken 14.45 Gram. 11.50 „Alsdi 12 03 Lunchconcert 12 55 Zon- 1 Nieuws 1,20 Planorecital 1.45 NORV: 2.00 Metropolc-orkest en solist fMMg.OO Bijbel- 10.00 Gl Voor de zi ziele luistei Radio8 Philh. Disco-causerie 10 20 Gi 9 15 Boekbespreking 9.30 m. 10 50 ..De vro staat" 11.00 Niei 11.40—12 00 Zang OC ..Toch ontmoet ik die kerels liever niet dan Natuurlijk kon dat zo lang als nodig zou wel", mompelde de ander. „Als ze jou herken- wezen. Maar wat was er nu eigenlijk bij de Niet op de schuit dat begreep Lajos zowel nen." schuit gebeurd? en vragend keek Nagy naar de als zijn oom. Ook niet in de woning van Thomas „Mij herkennen?" vroeg Lajos verwonderd, schipperskecht. Aczél: nu hun plan ontdekt bleek, was het meer „Die soldaten?" Ket was dezelfde vraag, die Lajos onderweg dan waarschijnlijk, dat die woning zou worden „Die soldaten niet. Maar weet jij zeker, dat had gedaan nu zou het antwoord komen. Zou bezocht; zou worden onderzocht. Dat zei Lajos, die kennis van jou er niet bij is?" dat antwoord misschien meer licht brengen in toen ze in de nachtdonkerte overlegden. Lajos gaf geen antwoord: de vraag deed an- het onverwachte en nog onbegrijpelijk gebeuren? „Ga naar Nagy, jullie beiden", zei Thomas dere vragen bij hem ryzen. Hoe waren hun plan- Dat deed het niet. Het verhaal van de knecht Aczél. „En u dan?" vroeg Lajos. „Ik ga naar huis. Als ik daar" niét ben, wekt dat meer argwaan, dan wanneer ze me thuis treffen." „En als ze my dan niet vinden?" wierp Lajos tegen. „Jy kunt naar Nograd terug zijn. Jij bént naar Nograd terug, als ze me daar naar vragen „Ja zo moet het", besliste de schippers knecht. „Ik kom morgen wel bij Nagy dan hoor ik daar, wat er gebeurd is. God behoede ons." Met een handdruk nam Thomas afscheid. Lajos en de schippersknecht liepen terug: Na- doorgevylde tralies opgemerkt? Of was gy, woonde in de buurt van de gevangenis. raad in het spel? Endoor wie? In de nauwe straten, waar slechts hier en Wat was er bi.i de schuit gebeurd? Misschien daar onder een heiligenbeeld aan eén gevel of dat je daar iets uit kon opmaken! op een hoek in een lantaarn een kaars brand- Hij was blij, toen hij bij Nagy de, was kort. Heel kort. Tegen schemer waren onverwacht soldaten aan boord geklommen. Om een ontsnapte ket ter te zoeken. Die was er natuurlijk nog niet Toen besloten ze, aan boord te blijven en te wachten. De schipper mocht de roef niet uit de knecht had kans gezien naar de wal te slui pen. „En toen heb ik me naar jullie gehaast: ons plan was natuurlijk uitgelekt of 'verraden. Ik kon jullie nog net bijtijds waarschuwen." „Op het nippertje", zei Lajos en in ge dachten hoorde hij weer het kletteren van wa- ontdekt? Was de vul gevonden? Waren de Per>s.en de bevelen aan de beide einden van de -- straat, waarin zijn oom en hij hadden gewacht. ,We zijn op het nippertje ontkomen." Hij zuchtte diep. DE HONGAARSE GALEISLAAF door a TE MERWE 2 45 Vooi lezing 4 30 Vocaal enêéi Voor de jeugd 5 30 Gr; programma 6 00 Strijkk? uid. ile 450 Grai... 5.40 Oost-Veluws rtet cn soliste 6.35 n. 7.00 Nieuws 7.10 I aard en een pas- m. 8 00 Radiokrant 12 00 Schoolradio Kerkelijke situatie in 0.-zone benard Vier predikanten gearresteerd Vier predikanten in Oost-Duitsland zyn onlangs door de communistische politie gearresteerd. De kerkelijke situa tie in de Oostelijke zone wordt steeds moeilijker. Voor het eerst zijn kerkelijke bijeenkomsten in kerkelijke ruimten door het ingrijpen van de politie verhin derd of belemmerd. Wij maakten reeds melding van de ver dwijning van Pastor Reinhold George, predikant van de Mariënkirche in Oost- Berlijn. de kerk van bisschop Dibelius. Sedert enige weken wordt ook Pf. Jo hannes Hamel, studentenpredikant te Halle, vermist Hij werd voor het laatst gezien toen hy zich voor een dienstreis op weg begaf naar het station. De vol gende avond had een huiszoeking bij hem plaats, waaruit met zekerheid kan worden geconcludeerd dat hij gearres teerd. is. Verschillende leden van de stu dentengemeente in Halle werden aan een verhoor onderworpen, doch weer vrijge laten. Pf. dr Jürgen Winterhager uit Hohen- nauen, die een vooraanstaande plaats in nam in de oecumenische beweging, keer de van een bezoek bij overheidsinstanties niet terug. Pf Karl August Brandt uit Lohmen (Mecklenburg) werd, onder beschuldi ging van „staatsvyandige uitingen", ge arresteerd De jaarlijkse zendingsconferentie te Halle kon niet tot een goed einde wor den gebracht. Kort voor, het begin werd van de plaatselijke autoriteiten bericht ontvangen dat de aan de conferentie ver bonden gemeente-bijeenkomsten verbo den waren. Men hield ze toch en de po litie was wel aanwezig, doch greep niet in. Op de derde dag werd de bijeenkomst echter definitief verboden. Twee duizend mensen zongen in de Georgenkirche o a. het Lutherlied, waarna zij zwijgend uit een gingen. Ds Chr. J. Schweitzer overleden In Amerongen is. 65 jaar oud, over leden ds Chr. J Schweitzer, emeritus predikant der Ned. Herv. Kerk. Hij dien de de gemeenten van Leimuiden, Maas sluis, Workum, Amsterdam, Amerongen, Balk en Brielle en ging in September 1951 met emeritaat. Ds Schweitzer was vooral werkzaam voor het Chr. onder wijs en de Chr. Hist. Unie. Van .het C.H. weekblad De Zuid-Hollander is hij hoofd redacteur geweest. Hij publiceerde de prekenbundel „Arm en nochtans rijk". De begrafenis zal morgenmiddag in Harich (Fr.) geschieden. Hervormde predikanten met emeritaat De Ned. Hervormde predikanten P., E. C. Boonstra te Kollum, W. L. Mulder te Houten (U.) en P. v. d. StaaÜ te Anjum gaan op 1 Mei met emeritaat, wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd. Ds Boonstra is voorheen predikant ge weest in Loppersum, Wehe, Yhorst en Roderwolde, ds Mulder in Arnemuiden, Gouderak, Garderen, Benthuizen, Enter, Voorthuizen, Huizen, Hoevelaken, Vee- nendaal, Rijssen en Maartensdijk, ds V. d. Staay In Canada, Westerbork, Tricht Renesse en Enter. Steenwijkerwold geen nood- gemeente Naar aanleiding van het verzoek van twee legerpredikanten te Havelte om de legerplaats Steenwijkerwold als nood- gemeente te beschouwen, heeft de kerke- raad van de Chr. Geref. kerk van Steen- wyk uitgesproken, dat het beter is dat voor de betrokken militairen autobussen gaan rijden, zodat zij de verschillende kerken in Steenwijk kunnen bezoeken. In die geest zal de kerkeraad deze leger predikanten een voorstel doen. In Naarden is een bijzondere Ned. Herv. predikantsplaats gevestigd t b v. de Evangelisatie: bij de Herv. gemeente Noordoostpolder is een vijfde predikants plaats gevestigd, omvattend de dorpen Bant, Espel en Rutten. Het wordt een nieuwe wijkgemeente Noord. Onderwijsbenoemingen rbeid« 3 00 Schoolradio ■net muziek 6 00 Voor d vs 7.15 Sport 720 Voor de larid- :iek 8 00 Hoorspel 10 0(J i klnderer Planokwartet 9 3< mws 10.15 Klank mma 11.30 Weti 1146 Parlementsoverzi eld 14.00 Gev. pro- chappelijk overzi. t 12 0012.03 Nieu- iland. BBC. 1500 en dagboek 12.15 Gev. soverzlcht 1.15 Dansmuziek 1 45 BBC hestra 2 45 Voor de kleuters Sport 4.06 Recital 15 Mrs Dj 3.00 Voor de 4 30 Pianoduo 4 45 Dan-, dagboek 5 30 Causerie 5 45 6.15 Variété-orkes 6 45 de Jeugd 7 45 Hoorspel Sport 8 30 Gev programma 9.00 Hoorspel 10 00 Gram. 10.16 Lichte mu ziek 1100 Nieuws 11.20 Dansmuziek 12 05 Voordracht 12 20 Orgelspel 12.561 00 Nieuw» w. het huis de gewenste bescherming! Ze dempten stond; toen de deur op zijn kloppen werd ge- hun voetstappen zoveel mogelijk: luisterden tege- opend; toen ze in de beslotenheid van de „Maar Vader.." HOOFDSTUK XI. Na de mislukking Het werd voor Lajos een rusteloze nacht. Tot hoorden. Nagy op de hoogte. Konden zy tweeën hier bly- „Als we ze tegenkomen.." begon de schip- ven voorlopig? héél laat hadden de mannen bij elkaar gezeten; perskecht.. Hij vroeg er zijn metgezel naar die gaf telkens maar weer de bijzonderheden van het ge- „Dan zullen ze wel niet op de gedachte ko- niet meer weerwoord dan: „Straks." beurde opgehaald; telkens maar weer veronder men, dat wij de vluchtelingen zijn", meende Lajos begreep Het was veiliger niet te pra- stellingen geopperd over hóe hun plan bekend Lajos „Vluchtelingen lopen in de regel hun ver-, ten. nu te talmen. Hoe eer ze ergens binnen geworden kon zijn. telkens maar weer elkaar ge volgers niet tegemoet." waren, hoe neter. vraagd, wat ze nu verder zouden kunnen doen. Frankrijk. Nat ïuziek tarpre Orgelec 10 30 Grs Progr. 347 m. 12 30 Op era- 1.20 Operamuziek 2 C6 4 10 Gram 5.10 ■n 8 30 Amerikaanse 8 00 Nationaal orkest 2 00 Engelse les 2.45 ..Fidelio". op 5 10 Gram. 5.15 Voor de'klndé'i 830 voor de soldaten 7 00 Nieuws 7 40 Vrij. 1 00 Nieuws 1.15 Gram Gram. 2 30 Franse les 500 Nieuws 6.15 Gr Klankbeeld 8 20 Gr: 9.45 VerzoeJcprogr Strijkkwartet 10.5514.00 Nieuws. ,50 Vlaamse lledi 9 00 Voor de vrouw 10 00 Nieuw6 10 15 3,00 Ki i 6.30 Grai 5 00 Nieuws 7 45 Nlei Lichte r BBC Ultzendinger Vcrhoeff te Lee Ingh te Staphors e Chr Techn. i S Zandstra te )t. Kleuterschool ACADEMISCHE EXAMENS. AMSTERDAM. 4 Maart Gem Univ Ge- !trechtV00r d°Ct' e*' economie G God«n, AMSTERDAM. VU. Geslaagd voor het 20 tabletten 45 ct Appelen (60.000 ton) naar mestvaalt? De Nederlandse fruithandel dreigt dit °PgescheePt te blyven met 0.000 ton appels. Beperkende bepa lingen van nabuurstaten maken export van ce appels vry-wel onmogelijk en de binnenlandse markt kan niet meer ver werken, meldt het Alg. Hbld Het gevaar dreigt dat dc hoeveelheid m 60.000 ton naar de mestvaalt moet worden verwezen. Alle tekenen wijzen op, dat dit frui-tseizoen over de hele

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 2