Jlieutue fcillsrlK GTouranl Analoog aan affaire Finaly Stalin had een hersenbloeding en zijn toestand is zeer ernstig Officieel communiqué werd om het uur door radio-Moskou omgeroepen S.O.S. van West-Berlijn: meer vliegtuigen nodig Massa-arrestaties volgen op nieuwe demonstraties Geheimzinnige hete-luchtmotor gedemonstreerd Wist U WOENSDAG 4 MAART 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 31441. Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; f 2.per maand; 0.47 per week. AD VERTE NTlÊN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Drie en dertigste jaargang No i Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIIR-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .StantoasHdi h abebUom mgn fieri (a Eegfjeaspoet" De wereld staart naar het Kremlin politieke leiders. Ook dit is door de Wes terse wereld met de kwestie der opvol ging van Stalin in verband gebracht. Men voorspelde, dat ook deze dokters beschul digd zouden worden van pogingen Stalins einde te verhaasten. Als eventuele opvolgers van Stalin zijn de laatste jaren steeds genoemd Malenkof, de 51-jarige assistent van Stalin als se cretaris van de Russische communistische partij en Molotof, plaatsvervangend mi nister-president. De beide candidaten STALIN is zeer ernstig ziek; hij zweeft tussen leven en dood. Radio- Moskou meldde, dat de maarschalk in de nacht van 2 Maart een hersenbloeding heeft gehad, toen hij zich in zijn woning in het Kremlin bevond. Het persbureau Tass gewaagt van een ademhalingstempo van 36 per minuut en een polsslag van 120. Het rechterbeen en de rechterarm zijn verlamd en de patiënt heeft het bewustzijn verloren. Tot nu toe heeft de geneeskundige behandeling der knapste geleerden in de Sowjet-Unie _Iluum geen wijziging in het ziektebeeld gebracht. De aankondiging van Stalins I bracht hij op het partijcongres het grote ernstige toestand verscheen op de voorpagina van alle Moskouse bla- P°titieke rapport uit namens het centrale den-Reuter meldt, dat het „centrale comité der Russische communistische j i^l^ra'de "„'nsê' tavalTde' partij", de ministerraad en de gehele natie terdege beseffen, dat Stalins premier overnam, bijna tien jaar minister toestand zal leiden tot een langdurige afwezigheid van hem, uit de regering en de leiding der partij. Een officieel communiqué spreekt de overtuiging uit, dat de partij en het ge hele volk van de Sowjet-Unie. in deze moeilijke dagen de grootst mogelijke een heid, geestkracht en waakzaamheid aan de dag zullen leggen. Aangespoord wordt, de gemeenschappelijke energie te blijven richten op de verwerkelijking van het communisme en zich nog krachtiger te verenigen rondom het „centrale comité der communistische partij" en de rege ring der Sowjet-Unie. Dit communiqué was gedagtekend 3 Maart 1953 en werd om het uur door radio-Moskou omge roepen. Dagelijks zullen tijdens de ziekte van Stalin officiële bulletins worden uit gegeven. Tot gisteren bleef het verdere radioprogramma, ook het muzikale ge deelte, onveranderd. In het. door Moskou aangehaalde, me dische bulletin, dat ondertekend is door minister van Gezondheid Tretiakof, de directeur-geneerheer van het Kremlin, prof. Koeperin, en door nog acht profes soren, wordt verder gezegd, dat het cen trale gedeelte van de hersenen is aan getast. Het spraakvermogen is gestoord en de ademhaling en de bloedstroming zijn zeer onregelmatig, waardoor gebrek aan zuurstof optreedt. In de ademhaling treden nu cn dan lange pauzen op. De bloeddruk van de patiënt heeft een maximum van 220 en een minimum van 120. Zijn temperatuur is 38.2 graden. „De mate, waarin de sto ring der hersenen zich voordoet, is aan merkelijk toegenomen. Er worden thans therapeutische maat regelen genomen om de vitale functies van de werking van het organisme te herstellen", aldus het medische bulletin. In het communiqué wordt gezegd, dat „de beste geleerden op het gebied der geneeskunde" zich met de behandeling van de patiënt hebben belast. Hierbij worden de namen genoemd van de pro fessoren Loekomsky, Konovalof, Misnia- kof, Tareef, Filiminof, Tkatsjef, Glazoe- nof en Ibanof Neznanof. De behandeling wordt geleid door de minister van Gezondheid, Tretiakof, en de geneesheer-directeur van het Krem lin, Koeperin, zulks onder toezicht van het „centrale comité der communistische partij" en de Russische regering, die, met het oog op de ersnt van de ziekte, be sloten hebben regelmatig communiqué'6 uit te geven over de toestand van de maarschalk. Veertien dagen geleden werd nog ge meld, dat Stalin er „opmerkelijk goed uitzag, vol physieke en geestelijke Speculaties over opvolging Het nieuws van Stalins ziekte, heeft in Washington onmiddellijk speculaties teweeggebracht over de kwestie van de opvolging, waarbij men Georgi Malenkof, de plaatsvervangende voorzitter van de Sowjetrussische ministerraad, als de waarschijnlijkste candidaat beschouwt. Politieke kringen te Washington slui ten de mogelijkheid van een verbitterde „strijd om de macht" in het Kremlin niet heeft het Amerikaanse uit. Het Woningin op Beveland worden droog geblazen De huizen, die op Noord-Beveland onder water hebben gestaan, worden droog geblazen, aldus meldt het A.D. Twee auto's met verwarmingsinstallaties, die normaal dienst doen om vliegtuigen te verwarmen, bewijzen grote diensten in Geertsdijk. De auto's worden voor de woningen gereden. De installatie produ ceert hete lucht, die in de woningen wordt geblazen. Het resultaat heeft de verwachtingen overtroffen. Binnen 2 3 uur is de woning droog. Huizen worden droog geblazen 1 yMoet ik hier 1 It voor warme president geweest. Vlak voor de oorlog was hij Litwinof opgevolgd als minister van Buit. Zaken. Zelf werd hij als zodanig in 1949 opgevolgd door Wisjinsky. Molo tof en Malenkof hebben zich beiden her haaldelijk in het openbaar achter de po litieke strategie van Stalin geschaard. Directe belangrijke wijzigingen in Sowjetrussische politiek, mocht Stalin heengaan, zijn niet te verwachten. De kans is even groot, dat het er niet beter op zou worden. Immers, ook Malenkof heeft steeds de felste aanvallen gericht op de „Brits-Amerikaanse oorlogsstokers". Volgens de jongste aanwijzingen zou Ma lenkof thans de tweede man zijn, na Sta lin, en dus Molotof de derde. Kolenprijs niet veel omhoog na 1 April Invoering Europese markt heeft weinig invloed Een eventuele verhoging van de kolen- prijs per 1 April in verband met het in werkingtreden van de gemeenschappe lijke Europese kolenmarkt zal slechts van beperkte omvang zijn, zo heeft mi nister Zijlstra aan de Eerste Kamer mee gedeeld. De nieuwe egalisatieprijs per 1 April zal evenals in het verleden afhankelijk zijn van de kostprijs der binnenlandse kolen en de prijzen der ingevoerde ko len. Omtrent de kostprijs nenlandse kolen wordt nog overleg ge- pleegd. Door de verhoging van deze het kostprijs kan echter de egalisatieprijs ministerie van Buitenlandse Zaken ken nelijk verrast. Vóór de bekendmaking van Tass. waren er blijkbaar geen ge ruchten, dat Stalin ziek was. In Georgië vele honderdjarigen Het Amerikaanse State Department volgt de ontwikkelingen in Rusland van minuut tot minuut. Charles Bohlen, de v benoemde Amerikaanse ambassa deur in Moskou heeft verklaard, dat nog niet definitief gezegd kan worden, dat het einde snel nadert. Te Londen is men oordeel, dat de Russische luisteraars langzaam worden voorbereid op het over lijden van Stalin. Vroeger hebben de Sow jetrussische radio en pers nimmer berich ten omtrent de gezondheid van Stalin ge geven. Steeds wekte men de indruk, dat de maarschalk in de beste conditie keerde. Is het niet zó, dat de Sowjet-pers steeds maar nieuws over inwoners van Georgië publiceerde, die ouder dan 100 jaar waren geworden? Men weet, dat Gerogië de Zuidelijke staat is, waar Sta lin geboren werd. Volgens sommige Westelijke waar- miers waren de Sowjetleiders reeds de afgelopen maanden doende met zich voor te bereiden op de mogelijkheid van Sta lins dood. Immers, in October 1952 werd de structuur van de Russische communis tische partij op het partij congres gere organiseerd en werd een nieuwe toplei ding gekozen. Een aantal maarschalken en generaals van het leger werden aange wezen tot alternatieve leden van het - - „centrale partijcomité. En werd vorige met 1611 hoogste 3 k 4 pet stijgen. De week maarschalk Wassilefsky niet be. portpryzen zullen vermoedelyk hele- noemd tot stafchef ter vervanging van'maal geen verhoging van de egalisatie- Sjtemenko! In Januari werden negen dok-j prijs noodakelijk maken. Het is zelfs niet ters, van wie minstens vijf Jodén, beschul- onmogelijk, dat zij een tegenwicht zul- digd van samenzwering tot verkorting I len vormen voor de stijging van de bin- het leven der hoogste militaire en nenlandse kostprijs, aldus de minister. Vluchtelingenstroom wordt onrustbarend „Anders wordt het bij ons een complete chaos", zo luidt de noodkreet De stroom van vluchtelingen uit Oost-Duitsland naar het vrije Berlijn zwelt aan. Onafgebroken is de rij van onderdrukten die in het Westen een nieuw leven willen beginnen. De senaat van het vrije Berlijn heeft gisteren een s.o.s. gericht tot de Westelijke Geallieerde commandanten. „Geef ons meer vliegtuigen voor het vervoer der vluchtelingen naar West-Duitsland!" zo luidt de noodkreet. De huidige ..Vrijheidsluchtbrug" is bij lange na niet voldoende Per dag moeten ieder geval 1150 mensen worden over gevlogen, anders dreigt er een chaos in West-Berlijn. Tot nu toe zijn er eveniwel maximaal 570 mensen per dag vervoerd, dat, terwijl 15.000 vluchtelingen ge reed staan om de vlucht te maken Bovendien zijn 30.000 mensen zich voor reis aan het voorbereiden- Bondskanselier Adenauer heeft de pre- iers der Bondsstaten bijeengeroepen om de kritieke situatie te bespreken. De directeur van de vluchtelingen organisatie dr N. N- Nahm, verklaarde gisteren: ,.Er móet spoedig iets gedaan wordenDe enige hoop van de West- Berlijnse autoriteiten is thans gevestigd :n tariefverlaging door de Westelijke geallieerden. (Tot nu toe moet voor iede re vluchteling tenminste 25 Mark (on geveer 30 gulden) worden betaald en grote viermotorige toestellen. Intussen heeft in West-Duitse politieke kringen langzamerhand de gedachte post gevat. dat de vluchtelingenstroom het ge- Schotten verlieten het Lagerhuis Het Britse Lagerhuis heeft gisteren, ondanks het verzet van de Schotse na tionalisten, de titels van koningin Eliza beth na haar kroning in Juni a.s., met 328 tegen 39 stemmen goedgekeurd. De Schotse afgevaardigden maken er bezwaar tegen, dat de vorstin „Elizabeth de Tweede" wordt genoemd. De eerste Elizabeth was n.L alleen koningin van Engeland; Schotland was een afzonder lijke staat. Verscheidene Schotse afgevaardigden verlieten het Huis, toen het wetsontwerp was aanvaard. Dichte mist op zee Loggers voeren over de netten heen Vanmorgen zijn geen vangstberichten uit zee doorgekomen. Door de dichte mist haakten de vleten van verschillende vis sende loggers in elkaar verward. Ook zijn door het zeer slechts zich enkele trawlers over de vleten heengevaren, zodat netten los van de schepen drijven, daglicht en beter zicht zouden ze worden opgevist. De kotter Zs 1 uit Zwartsluis is Scheveningen binnengelo pen en zal van hieruit aan de kustvisserij gaan deelnemen. Schipper is I. Troost uit Stellendam. volg is van een doelbewuste, communis tische politiek. In bevoegde kringen te Bonn wijst men op de opvallende laks heid, waarmee de Volkspolizei haar voor schriften toepast. Men acht het hierdoor geenszins uitgesloten, dat deze laksheid officieel is gedecreteerd. Wat dan wel het Russische motief kan zijn voor deze massa-emigratie? De cor respondent van het A.NP. acht het aan nemelijk. dat de Russen het plan hebben, Oost-Duitsland te doen leegvloeien en vervolgens te bevolken met Slavische volken. Na 45.000 mijl in Koreaanse wateren Piet Hein weer behouden in Den Helder Na 45.000 mijl in Koreaanse wateren te hebben afgelegd kwam de torpedo- bootjager Piet Hein gisteravond, traagd door mist, om acht uur behouden Jn Den Helder aan. En dit was dan het einde van een reis, die op 21 Januari 1952 begon, toen de Piet Hein ter aflos sing van de Jan van Galen naar Korea In een onderhoud over zijn ervaringen, verklaarde de commandant, (kapitein-lui tenant ter zee A. H. W. von Freytag Draibbe, dat het sdhip was ingedeeld bij kustverdedigings- en blokkadestrijd krachten. Tijdens de negen maanden dienst werden 3000 granaten afgevuurd op vijandelijke doelen en ondersteunde men met artillerievuur guerillalandingen, zowel aan de Oost- als Westkust van Korea. De bemannig leed hierbij geen verliezen. Minister Beel Nader overleg over de F. 221'ers Ambtenarenorganisaties waren te opgewonden (Van onze Parlementsredacteur) Het probleem van de F. 221-ers heeft my reeds lang met zorg vervuld en ik gedacht, hoe de ongerust heid bij' de StatenGeneraal kan worden weggenomen. Aldus minister Beel van morgen in de Eerste Kamer tijdens zijn beantwoording van de sprekers bij de begroting van Binnenlandse Zaken. Een onderzoek naar de feiten, die acht jaar geleden hebben plaats gevon den, kon echter niet tot juiste conclusies leiden. Een juist beeld kon vaak niet worden verkregen. De minister wilde niet ingaan op de suggestie van prof. Diepenhorst, via wetswijziging een groter beroepsmogelijkheid te scheppen. Ook had hij bezwaar tegen inschakeling commissie uit de Staten-Gene- raal. De bewindsman wilde echter een ander in het kabinet bespreken en daarna in overleg met de voorzitters der beide Kamers der Staten-Generaal po gen, door overleg met deze colleges de ongerustheid uit de wereld te helpen. Een positieve verklaring kon prof. Beel niet afleggen, aangezien hij met de beste wil geen oplossing van het vraagstuk kon Wat de ambtenarenzaken betreft Voor het eerst is gistermiddag ln Am sterdam een demonstratie gegeven met de geheimzinnige hete-luchtmotor van Philips. De motor werd op gang gebracht door burgemeester D'Ailly, die op deze manier tevens de rijdende Philipsten- toonstelling op het Museumplein opende. Het apparaat wekte stroom op voor een radiozender en via deze zender werd de openingsrede van de burgemeester naar het hoofdkantoor van het A.N.P. In Den Haag gezonden, vanwaar natuurlijk voor verdere publicatie werd gezorgd. Dat de hete-luchtmotor gedemon streerd werd, was te danken aan het feit dat Philips deze vinding bij de jongste watersnood ter beschikking stelde voor stroomopwekking. Twintig van deze mo toren hebben op vele plaatsen nuttig werk verricht. De motor, die in de bezettingsjaren tot stand is gekomen en door ingrijpen van de Duitsers aan een zekere openbaarheid moest worden prijsgegeven, houdt reeds vele jaren de gemoederen bezig. Het feit deed het vermoeden rijzen dat de vin ding weldra op de wereldmarkt zou verschijnen. Gisteren verklaarde een woordvoerder van Philips echter op de rijdende tentoonstelling, dat men voor alsnog een geheimzinnig stilzwijgen zal bewaren. Men is met de motor nog niet u i .i.i pag mee Qp de minister onaangenaam getroffen door r3S 1 PX de publicatie van de drie ambtenaren. S*i«den ln weAÜ* „elde. organisaties over het georganiseerde over leg. Er is geen sprake van onjuiste me dedelingen in de memorie van antwoord. De mededelingen waren van summier karakter. Met data toonde de bewinds dat de voorzitter van het Ge- organisserd Overleg op de hoogte was. In één geval (pensioenkwestie) waren de voorstellen gegeven aan de voorzitter van de regeringsdelegatie (tevens voorzitter G.O.), terwijl ten onrechte in de M.v.A. gezegd, dat deze aan het G.O. zelf wa rt voorgelegd. De concrete inhoud van de voorgestelde regelingen heeft uiter aard voorlopig nog een geheim karakter. De organisaties hadden de misvrestanden overleg moeten oplossen en niet in i communiqué op de ketting moeten springen. Het blijlt gisten De „slimme vos" Mossadeq handhaaft zich en toont zijn Perzische tanden TN PERZIë blijft het onrustig. Terwijl politietroepen en tanks een demon stratie van communistische partijgangers, Toedeh-lieden, uiteenjoegen, heeft premier Mossadeq door massa-arrestaties gepoogd, de oppositie tegen zijn regiem te verzwakken. Onder de gearresteerden bevinden zich oud ministers, 200 communisten, generaals, senatoren en journalisten. Er staan minstens 470 personen op de „zwarte lijst", omdat zij betrokken zijn bij een samenzwering tegen de regering van Mossadeq. De onrust blijkt ook uit het feit. dat de Amerikaanse ambassade verklaarde, dat het geenszins in de bedoeling van Washington ligt, zich met de binnenlandse aangelegen heden van Perzië te bemoeien. Maar aan de Amerikaanse burgers in Te heran werd geadviseerd, hun woningen niet te verlaten. krijgt hij dat niet, dan wil hij een refe rendum laten houden om uit te maken of hij nog de steun van het volk heeft. De moeilijkheid is, zoals reeds gezegd, dat Kasjeni, voorzitter van de Madjlis, te kennen gaf, dat de Kamer niet zal bijeenkomen, alvorens de commandant van de wacht, kolonel Zahadi, in zijn functie is hersteld. Nog steeds wordt het pa-lementsgebouw zwaar bewaakt. Botsing bij Hoek van Holland Scheepvaart ontwricht door de mist In Engeland ook wegverkeer ernstig belemmerd Ten gevolge van de mist is gisteravond In de monding van de Nieuwe Water weg bij Hoek van Holland het Britse troepenschip Empire Wansbeck, dat met verlofgangers binnenliep, in aanvaring gekomen met een sleep. Deze sleep be stond uit de sleepboot Witte Zee en twee landingsvaartuigen. Een van de lan- dingsboten werd lek geslagen, maar er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De sleep lag vanmorgen nog bui tengaats te wachten op beter zicht. Er kon geen enkel schip binnenkomen of uitvaren. De K.N.A.C. heeft nog eens de aan dacht gevestigd op de wettelijke verplich ting voor automobilisten om overdag bij dichte mist de koplampen te ontsteken. Stadslichten zijn in dit geval ten enen male onvoldoende. Over een groot deel van Groot-Brit- tannlë ligt een dikke mist, waardoor het verkeer te land en in de lucht wordt ont wricht en de scheepvaart belemmerd. In de monding van de Theems moeeten minstens 50 grote en talrijke kleine sche pen voor anker gaan. Ook het scheep vaartverkeer in het Kanaal ondervindt moeilijkheden. Het vliegveld Shannon ln Ierland kon niet worden gebruikt. De vliegtuigen, die hier wilden landen, werden naar Prest- wick (Schotland) verwezen. De kansen, dat de mist spoedig zal op trekken, zijn niet groot, aldus Reuter. Eerste komkommers in Huissen1,23 Aan de veiling te Huissen (Gld.) wer den gisteren de eerste komkommers (500 in getal) aangevoerd door kwekerij Madoka. De prijs bedroeg f 1.23 per stuk. De komkommers werden bestemd voor export naar Duitsland De Nederlandsche Mij voor de Wal- vischvaart deelt mede. dat de walvis vangst 16 dezer zal aflopen, of 11 dagen later dan vorig jaar. In de straten van Teheran, waar zwaar bewapende patrouilles lopen, was het gisteravond rustig, maar in het parle ment heerste een verwarde toestand. Voorzitter Kasjani, die tevens priester der Mohammedanen is, weigerde de zit ting bijeen te roepen waar Mossadeq om verzocht had om een vertrouwens votum te kunnen vragen zolang de ontslagen commandant van de parle- meritswacht niet in zijn functie was her steld. Zowel Mossadeq als Kasjani zonden een vertegenwoordiger naar het heilig dom te Qoeom, 140 kilometer ten Zuiden van Teheran, om de vierdaagse verwar ring te verklaren aan de hogepriester Borooejerdi. Ongeveer 200 communisten vielen de politie in handen, toen zij langs de door troepen en tanks bewaakte hoofdstraten naar het plein voor het parlementsge bouw oprukten. Zij riepen „Yankees ga naar huis" en „Weg met de Amerikaanse adviseurs". De minister van Buitenlandse Zaken Hoessein Fatemi had de commu nistische betoging verboden, die tegen „vreemde uitbuiting en overheersing" gericht zou zyn. Inmiddels is de Madjlis (Kamer) nog steeds niet bijeen geweest. De premier heeft een vertrouwensvotum geëist en Rijdende expositie in Amsterdam Stroom opgewekt voor radiozender, die rede van burgemeester uitzond geheel klaar Dit is de hete-luchtmotor, Philips nog steeds het stilzwijgen bewaart, doch die gisteren op de rijdende tentoonstelling op het Mu seumplein te Amsterdam kon wor den aanschouwd. Deze motor heeft intussen al uitstekende diensten bewezen in het rampgebied. Rechts op de foto burgemeester d'Ailly, I inks de heer L. Roggeveen van Philips. DAT in de Tweede Hugo de Groot straat te A'dam twintig ruiten tot scher ven zijn geslagen, doordat een dubbel bandenstel van een zware vrachtauto knapte. DAT de Staatscourant van gisteren o.a. bevat een wijziging ln de tegemoet koming voor voedingskosten tb.v. zekerde t.b.c.-lijders en een vergoedings beschikking uitvoer suiker en suiker houdende goederen. DAT in Utrecht tegen de 29-j. bus chauffeur O. B. uit Zeist drie maanden voorwaardelijk is geëist wegens schuld aan de dood van de 74-j. mevr. Couvee uit Zeist. DAT Albert Heijn N.V. te Zaandam en de N.V. Sterovita Melkproducten te Am sterdam de Melkexport Sterovita N.V. te Amsterdam hebben opgericht. DAT de R.A.I.-tentoons telling in Am sterdam tot nu toe bijna 54.000 bezoekers heeft getrokken, waarvan gisteren ruim 11.000. DAT opsporing is verzocht van de 50-J. matroos Eduard de Smit. Bilderdijklaan 18 te Vlissmgen, die op 27 Februari in overspannen toestand zyn woning heeft verlaten. DAT de 23-j. dienstbode M. P., die bij de fam. B. te Baarn 1200 a 1500 heeft verduisterd, In Utrecht tot 8 mnd., waar van 3 voorw., en opname in een inrich ting is veroordeeld (Eis: 10 mnd_ v DAT de telefoonnetten Leimuiden en Noorden op 10 Maart worden geautomati seerd. DAT J. Kamerbeek t.g.v. zyn afscheid als administrateur en loco-griffier der Prov. Staten van Noord-Brabant is be noemd tot officier O.-N. DAT B. en W. van A'dam aan de ge meenteraad hebben voorgesteld het cre- diet voor de bouw van nieuwe onder stations voor het gem. energiebedrijf met f 5,3 millioen te verhogen tot f 21,7 mil- lioen. DAT de enige veehouder in Oost-Gel derland, die geen gevolg heeft gegeven aan de verplichting alle reactiediercn uiterlijk 1 November j.l. op te ruimen, in Arnhem is veroordeeld tot een dwang som van f ï\f> voor elke dag van verdere nalatigheid wereldmarkt komen, els hy volkomen geperfectionneerd is. Het motortje is zo lioht, dat het door n man gemakkelijk kan worden ge dragen. Na nauwelijks een minuut voor verwarming door middel van petroleum brengt men volgens hetzelfde prin cipe als een buitenboordmotor het me chanisme in werking. Eerst ontstaat een fluitend en gierend geluid als bü een wat groot uitgevallen theeketeltje, maar ge leidelijk gaat dit over in een plezierig orren als van een bromfiets. Op de tentoonstelling zelf wordt met de vinding niet gedemonstreerd. Overi gens is er op de expositie, die tot 14 Maart geopend blijft, genoeg te zien, van tweehoofdige scheerapparaten tot hoogte- zonlampen en de nieuwste snufjes op het gebied van radio en filmprojectie. De tentoonstelling is voortgekomen uit de expositie Triomf der Techniek, die twee jaar geleden in Eindhoven is gehouden bij het 60-jarige jubileum van de Philips- HET WEER IN EUROPA Lijsten van vacatures Canada zet deuren wijder open voor emigranten EERSTE GROEPEN KUNNEN NOG VOOR EIND JULI VERTREKKEN T)E BELANGRIJKE verruiming in de emigratiemogelijkheden voor niet- agrariërs, waartoe de Canadese regering onlangs heeft besloten, geldt met ingang van heden ook voor diegenen, die zich nog niet voor emigratie naar Canada hebben aangemeld. De aanmeldingskantoren van de geweste lijke arbeidsbureaux en de particuliere organisaties beschikken thans over lijsten van in Canada bestaande vacatures, die aan velen nieuwe emigratie mogelijkheden bieden. De verruiming omvat drie categorieën. Personen, die tot de eerste categorie be horen, kunnen evenals landbouwers nog dit jaar in onbeperkte aantallen vertrek ken. Hiertoe behoren oa huishoudelijke hulpen, verpleeghulpen, arbeiders ln de vliegtuigbouw, bulldozer-chauffeurs, koks etc. Zij, die deel uitmaken van de tweede categorie, dat zijn o.a. ongeschoolde mijn. arbeiders, steno-typistes en mannelijk winkelpersoneel, kunnen nog dit jaar in beperkte aantallen vertrekken. Een der de categorie, waartoe oa. behoren huis schilders, glazenmakers, timmerlieden, kleermakers, eleotro-monteurs en uur werkmakers, zal pas ln 1954 en even eens in beperkte aantallen kunnen ver trekken. De lyst van beroepen in totaal is zeer uitgebreid en gevarieerd. De aanmeldingskantoren verstrekken ook gegevens over de aard der werkzaam heden en de vereiste vakbekwaamheid. Voor alle beroepen geldt, dat een be hoorlijke kennis van de Engelse resp. de Franse taal, in het bijzonder wat de vak termen betreft, aanwezig moet zijn. Voorts geldt ook bij de nieuwe regeling de bestaande beperking van de gezins grootte, te weten: het aantal gezinsleden beneden de 16 jaar mag niet meer om vatten dan 2 maal het aantal boven de 16. Tenslotte blijven ook van kracht de algemene eisen van goede gezondheid, gunstig verleden e.d. In alle gevallen Is tijdige aanmelding van belang. Verwacht mag worden dat de eerste groepen emi granten, die onder deze verruiming val len, vóór eind Juli a.s. zullen kunnen vertrekken. De verruiming houdt geen verband met de toezeggingen van de Canadese Helsinki Oslo Stockholm Kopenh WZW 2 NNO 1 NNO 3 N 4 WNW 3 windstil ZW 4 windstil i* ih Aanhoudend rustig weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Overwegend droog - weer met vooral aanvanke- tijk op vele plaatsen mist of laaghangende bewolking. Morgen overdag plaatselijk opklaringen. Matige tot zwakke wind uit westelyke richtingen. Dezelfde of iets hogere temperaturen. (Opgemaakt om tien uur). ZON EN MAAN Donderdag: zon 7.18 tot 18 36 uur| maan 0.0 tot 8.12 uur. Op 8 Fe.br, L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1