fa jLYER D. ELSGEEST ieuws uit de %ijn- en eenstreek jim cft ycp! tmuM futK- ItiAtketbp! 25-Jarig jubileum en heropening De heer K. J. van Gemert nam afscheid nieuwe leidsche courant 4 DINSDAG 3 MAART 1953 Alphen aan den Rijn Hoofdcommies G. van Gulik nam afscheid van gemeentesecretarie Onder zeer grote belangstelling uit ambtelijke en industriële kringen heeft de heer G. van Gulik, hoofdcommies en chef van de afdelingen gemeente- financiën van de secretarie van Alphen aan den Rijn, gistermiddag afscheid genomen van de gemeentelijke dienst. De trouwzaal in het stadhuis was daartoe verbonden met de commissiekamer. voord. Toe- Het feit, dat de scheidende functionaris juist deze dag zijn gouden jubileum als ambtenaar vierde, gaf aan dit afscheid een bijzonder cachet Dit droeg er teve toe by, dat de voor het overgrote deel Alphen vervulde vruchtbare ambtenaars- loopbaan werd afgesloten met de konink. lUke onderscheiding van ridder in de orde van Oranje Nassau Deze onderscheiding werd hem door de burgemeester na een toeDasselijk speechje op de borst gespeld. Bij deze gebeurtenis waren, behalve de burgemeester en diens echtgenote, aan wezig de wethouders A. J Dekker en J van den Berg, tal van ambtenaren en hoofden van dienst ter secretarie, mr F M. A. Helmstryd. griffier van de provin. ciale en mr Schilt van de provinciale griffie, alsook tal van raadsleden, fractie voorzitters en oud-medewerkers van de heer Van Gulik. die thans reeds belang rijke functies elders in het land vervul len. In de bijeenkomst wisselden ernstige en humoristische toespraken elkaar af. maar allen spraken van het waardevolle en vele werk. dat de heer Van Gulik in dienst van de gemeente heeft verricht. Burgemeester Witschey memoreerde de wel heel andere omstandigheden, waar onder de heer Van Gulik vijftig jaar ge leden zyn werk te Herkingen aanving. ,.Gü hebt het tot de maarschalksstaf ge bracht. en wel op voortreffelijke wijze, vaak met voorbijzien van eigen belangen", aldus spreker. De burgemeester gaf een overzicht van het wyde terrein, waarop de interesse van de scheidende ambtenaar tot uiting zijn gekomen, zoals het sociale terrein, het nijverheidsonderwijs en de woningbouw. In menig opzicht is de heer Van Gulik een voorbeeld geweest. Namens de ge meente bood de burgemeester hem voor de herinnering aan de prettige samen werking een aantal boeken aan. Namens de bond van gemeente-ambte naren en de afdeling Rijnstreek, mede namens het gehele secretariepersoneel. voerde secretaris A. Veenhuijsen het woord Spreker prees de heer Van Gulik om de strenge eisen, die hij steeds aan het werk op de secretarie heeft gesteld Namens de afdeling financiën sprak de opvolger van de heer Van Gulik. de heer G. H. H. van Resteren. Hij betrok mevr. Van Gulik, „de stille vennote van het ambtelijke leven", in de hulde door haar bloemen aan te bieden. De humoristische noot in de rij toe spraken bracht de heer A. Hofland, waar nemend chef van de afdeling sociale zaken, die herinneringen opriep aan de eerste ontmoeting met „de machtigste ambtenaar in die dagen ter secretarie, zetelend in zon glazen kooi". Spreker schetste de scheidende functionaris als iemand die recht op de man afgaat, hard is als dat nodig mocht zyn. maar altijd rechtvaardig. Hij droeg tenslotte twee coupletten voor van Jan Luykens „Van de mist der zielen". Voorts spraken de heer M. Karsemeyer, directeur van de vleeskeuringsdienst, de heer J. van Wyk, ambtenaar ter provin ciale griffie, en de heer A. F. Ruijssenaars namens de raad. De heer Van Gulik sprak nog een dankwoord, niet in de laatste plaats voor de hem verleende onderschei ding. Het t.b.c.-onderzoek van Alphens bevolking De nationale ramp heeft wat vertra ging gebracht inzake het voornemen, Alphens burgerij ln de gelegenheid te stellen, deel te nemen aan het t.b.c.- onderzoek. Zo was ook het werkschema van Fotu-Leidcn, dat deze zaak in de Rijnstreek regelt, niet te handhaven. Maar gistermorgen werd ten raadhuize aan de pers medegedeeld, dat mei als begin datum aanneemt 27 April; d.w.z. dat dan de burgerij van Aarlan- derveen in de gelegenheid gesteld zal worden. Men denkt daar ook 28 April nodig te hebben. Dan wordt de appa ratuur naar Alphen overgebracht. Voor Groot-Alphen neemt men aan, zes weken nodig te hebben. Als goed gekeurde lokalen heeft men de beschik king gekregen over de St Josephzaal voor de hoge zijde en het vergaderlokaal aan de Van Mandersloostraat voor de lage zyde. De voorbereidingen voor het huisbe zoek zijn thans in volle gang. Zy, die zich daarvoor hebben beschikbaar ge steld, gaan goed geïnstrueerd op pad. Men heeft reeds de beschikking over ongeveer 160 medewerkers(sters). Met klem is ons verzocht er op te wij len, dat er nog 100 by moeten komen. Wie zich wil geven voor enkele avonden dienst aan de medeburgers, melde zich by de afdeling Sociale Zaken ter ge meente-secretarie (de heer Zonderop) of bij de secretaris van de commissie, de heer W. G. H. Beek. Dan zyn er nog enkele teams van vier personen nodig ter assistentie bij de doorlichting. Het gaat hier om kaart- controle enz.; ook hier geldt: vrywilligers Verwacht wordt, dat de burgery aan deze hoogstbelangryke zaak op spontane wijze zal meewerken. Geref. jeugd genoot van filmavond De jeugd, aangesloten by de Geref. Jeugdclubs, zowel Jongens als meisjes, genoot gisteravond in hotel Centraal van een film-programma, dat verzorgd werd door de firma Laros. De voorzitter van de Jeugdcentrale, de heer J. Raatgever, leidde de avond in. Hy vroeg aandacht voor het filmpje, dat eerst gedraaid werd: „Eén dag in het noodgebied", en wees de jongelui op de tot dankbaarheid stemmende zegen, dat zy hun ouders, broers en zusjes in onderscheiding van zoveel kinderen niet op zo vreselijke wijze door de dood zagen weggerukt. Met aandacht en onder opmerkelijke stilte werd dit filmpje, waarin de red ding van een groot aantal koeien en paarden getoond werd, gevolgd. De hoofdfilm was de voor een belangrijk deel in Leiden opgenomen geschiedenis „Kees, de zoon van stroper". Zoals de reacties bleek, viel het gebodene ln de smaak. Avond voor het Diaconessenhuls In dc Geref. Zulderkerk (Raadhuis straat) belegt het plaatselijk co Actie Diaconessenhuls Lelden Donder dagavond om 8 uur weer een propaganda- avond. Op het programma staan: een propagandawoord van ds Visser te Oegstgeest; vertoning van dc film van het Leldse Diaconessenhuls; zang van het dubbclmannenkwartet Euphonle o.l.v. D. van Vliet. Ds Tom opent do avond en ds Lcfeber, voorzitte» van het plaat- Twee jubilarissen In de komende week zullen twee, velen bekende plaatsgenoten jubilcr» De heer J. H. Verschuur hoopt Mas dag 9 Maart te herdenken, dat hy 50 jaren in dienst is by de N. Si En Donderdag 12 Maart is het 40 jaar geleden, dat de heer H. Heinen in dienst trad bij de vernisfabrick van de firma De heer A. M. Saton vijftig jaar bij Samsom Het schijnt wel een vaste regel, dat er ieder jaar bij de uitgeverij N Samsom aantal zilveren of goude jubila- Dit jaar werd de ry geopend door de heer A. M. Saton. die op 2 Maart bedrijf kwam. Met de gebruike lijke entourage werd de heer Saton gis termorgen door directie en personeel ge huldigd. In een hartelijke rede wees de heer N. Samsom er op. dat de jubilaris die als 16-jarige jongen in het bedrijf kwam. thans de pensioengerechtigde leef tijd heeft bereikt, maar met onderling goedvinden nog enige tijd zijn werk zal blyven verrichten. De heer Samsom noemde de jubilaris „een uitermate rustig mens. een man van weinig woor den maar van grote accuratesse, die bij kans niet te evenaren is". Spr. bood een prachtig geschenk aan. benevens het ge tuigschrift van de Ned. maatschappij voor nijverheid en handel. Het gouden embleem van de N.V., versierd met twee diamanten, werd de jubilaris op de borst gespeld; een hoge onderscheiding voor 50 jaren trouwe dienst! Namens het personeel sprak de heer H. Verschuur, die verschillende episoden uit het bedrijf de revue liet passeren, geestig en kameraadschappelijk. Spr, deed vooral uitkomen, dat de jubilaris steeds veel belangstelling had voor de jongeren, hij ook nogal eens een grapje uit haalde. Als blijk van waardering en vriendschap bood hij de jubilaris een armbandhorloge aan. Hierna kwam nog de chef van de af deling administratie aan het woord, die by de reeds aangeboden geschenken enig rookmateriaal voegde. De jubilaris, tenslotte zelf op het spreekgestoelte verschijnend, wist de lachspieren danig in beweging te krijgen, met het vertellen van enige anecdoten, die op de hem eigen laconieke wijze ver teld zeer in de smaak van de talrijke aanwezigen vielen. Ringvergadering C.J.M.V. Gisteravond werd in Jonathan een ver gadering gehouden van de ring Alphen van het C.J.M.V. De heer W. S. Kroon, districtssecretaris van het verbond, sprak over de belangrijke vraag „Hoe legge: we de basis, waarop we het C.J.M.V. werk kunnen gaan bouwen?" Spr. legde er de nadruk op, dat we opnieuw gaan zien, waarom het in het werk draait. Bij ons moet het verlangen zyn om anderen deelgenoot te maken blijdschap, die er is in Jezus Christus, de Heer. Als besturen en leiders mo< met deze dingen bezig zijn, aldus leden verwachten meer dan gewone leiding. Ze vragen van ons een geestelijke basis, een zekere r het leven mogen staan. Willen we voor deze taak berekend zyn, dan is het nodig, dat we elkaar vormen. Tenslotte sprak de heer Kroon nog over de belangrijkheid van het persoon lijke contact. Opening padvinders- centrum Op Zaterdag 25 April hoopt men in Alphen in het gebouw Rijnkadehoek Koekebakkersteeg een padvindei trum te openen. In dit centrum twee van de vijf Alphense N.P.V.-groepen hun groepshoofdkwartier vestigen. Aan de opening zal een défilé van de groepen en vendels, aangesloten by verschillende padvindersorganisaties, voorafgaan. De opening geschiedt door de burgemeester. Knapenvercniging Samuel Velen waren gisteravond op visite bij de knapenvereniging Samuel (op G.G.). De avond stond onder leiding van de heer A. Vis. A. v. d. Ent hield een Bijbel inleiding. De heer A. Hesseling deelde in zijn jaarverslag mee, dat er 24 leden zyn. P. Turken en J. de Regt vertelden iets uit de geschiedenis der Kerk. Verschei dene leden namen deel aan een ged.ch- tenwedstryd. A. Hesseling werd Joh. Jongeneel vertelde iets Belgische opstand en C. Rietkerk had voor een zendingsverhaal gezorgd. G. van Oeveren leverde zijn aandeel met een vrij onderwerp. Een verhaal werd nog verteld door de heer T. Vis. De heer A. van Diggelen sloot de avond. Van Juliana tot Juliana De rijdende tentoonstelling Van Juliana tot Juliana, waarover wij al enkele malen uitvoerig hebben geschreven, is thans opgesteld op het St Jonsplein, Onder de eerste bozoekers waren gister avond de burgemeester, wethouder Dek ker, de gemeentesecretaris en de directeur van gemeentewerken. De historie gaat hier voor de aandachtige bezoeker leven, vooral de geschiedenis met betrekking tot het Huis van Oranje. We raden de lezers aan de tentoonstelling te gaan zien Installatie jlokboofden Donderdagavond 8 uur hoopt de burge meester in de trouwzaal van het raadhuis de blokhoofden en hun plaatsvervangers van de organisatie B.B. alhier te instal- Ongeval ln wijk Hoorn De motorrijder J. van D. uit Zwammer- dam passeerde gistermorgen in. de wijk Hoorr. alhier (richting Leiden) twee stil staande auto's. Toen hij de laatste voor bijreed, werd plotseling de deur van dt wagen opengedaan. Deze sloeg tegen de motorrijder, die in de linkerberm v weg werd geslingerd. Op hetzelfde blik naderde uit de richting Leiden de tentoonstellingswagen Van Juliana tot .T-Jiana. Hoewel de bestuurder krachtig remde, kon hy niet voorkomen, dat het motorrijwiel, dat precies voor de wielen schoof, geheel werd vernield. Ook de tentoonstellingswagen kreeg lichte schade. C.H. jongeren byeen De C.H. jongerengroep h.eld in Cen traal een ledenvergadering. In zijn openingswoord sprak de voorzitter van deze avond, de heer G. Goedhart, over de gevolgen van de ramp. Mej. T. Batelaan hield een inleiding over de plaats en de taak van de kiesvereniging in het poli tieke leven. Na de pauze bracht de heer Goedhart verslag uit van de debatten ;n de Tweede Kamer over de nationale H AZERSWOUDE Winterlczing Morgenavond is er weer een winter- lezing. Spreker is dr H. Bout te Utreoht over „De psalmen in deze tijd". Mannenvereniging Dc Geref. mannenvereniging vergadert morgenavond kwart voor 8 in het lokaal achter de kerk. LEIMU1DEN Hoe worden wy Gemeente? In het jeugdgebouw van de Hervorm de Gemeente zal Vrijdagavond half 8 een Gemeente-avond worden gehouden. Het onderwerp van de avond is: Hoe worden wij Gemeente? Op deze avond zullen ook mededelingen worden gedaan over de financiële positie van de Gemeente, waarbij ruime gelegenheid zal zyn vra gen te stellen. De automatische letefoon De automatisering van de telefoon in deze gemeente is thans officieel bekend. Van Dinsdag 10 Maart des middags 1 uur af zullen aangeslotenen de nummers buiten de gemeente zelf kunnen draaien. Het kengetal van Lei-muiden is K1721. Het net wordt uitgebreid van 130 tot 145 aansluitingen. Schipbreuk Zaterdagavond omstreeks 9 uur voeren drie personen uit Langeraar met een scheepje, beladen met hout, in de Drecht richting Bilderdam. Nabij het water gemaal van de Vriesekoopsepolder ging een deel van de lading glijden. Twee schippers kwamen in het water terecht. Beiden wisten echter weer aan boord te komen. Enkele bewoners van Vriesekoop konden de drenkelingen met droge kleren van dienst zyn TER AAR Kleuterschool Morgenavond kwart voor 8 is er jaar vergadering van de kleuterschool. Aanvaarding Gisteren aanvaardde de heer C. J. v. d. Giessen, gekomen uit Daarle, de funotie van hoofd van de Hervormde school. De voorzitter van het bestuur sprak wel komstwoorden en ook een lid van het personeel riep het nieuwe hoofd een welkom toe. De heer v. d. Giessen dankte hartelijk voor de prettige ontvangst. Volle zaal en veel succes Chr. mondaccordeonvereniging Excelsior te Sassenheim concerteerde De Chr. mondaccordeonvereniging „Excelsior" te Sassenheim had in het K.S.A.-gebouw haar jaarlijkse hoogtij- avond. De grote zaal, voor dit soort uit voeringen zeer geschikt, was tot de laat ste plaats bezet. In zijn openingsspeech memoreerde de voorzitter, de heer J Oudshoorn, de voornaamste gebeurtenis sen in het leven der vereniging. Men gaf o.a. een concert in De Kaag en één voor de lijders aan vallende ziekte in „Meer Een probleem vormde even de toelating van vrouwelijke leden. Dit werd op ge lukkige wyze opgelost. Het resultaat was, dat niet minder dan 24 dames haar entrée in het orkest maakten. Zy hebben de dubbele functie van musiceren en zingen. „Excelsior" ls samengesteld, zoals meestal, uit mondaccordeonspelers, een paar accordeonisten, slagwerkers en een pianist. De mondaccordeons zijn alle drievoudig (in C, F en G). Met een han dig geconstrueerd drieletter-apparaatje wijst de dirigent telkens aan, welke van de drie aan de beurt is. De mondaccoroeonisten spelen zonder blad. Men kan daarom vermoeden, welk een massa werk voor deze uitvoering Het echtpaar heeft drie kinderen, een jongen van twaalf jaar, een meisje van en een jongen van vier jaar. De oud- bezoekt reeds het lyceum in de hoofd stad. Hoewel mr De Herder de rechts wetenschappen als hogere studie koos, ging zijn belangstelling weldra na zijn afstuderen uit naar het ambt van burge- Mr J. P. de Herder burgemeester van Koudekerk aan den Rijn Naar wij vernemen is niet ingang van 16 Maart a.s. tot burgemeester van Koude kerk aan den Rijn benoemd mr Johannes Pieter de Herder, thans advocaat en procureur te Amsterdam. Mr De Herder is 6 Juni 1910 te Amsterdam geboren, waar bij het Amsterdams Lyceum (Gymnasium B) doorliep en rechten studeerde. Hij is aldaar lid van het studentencorps. De nieuwe burgemeester is gehuwd met Johanna Antonia Scherpenhuijse, is Ned. Hervormd en sedert meer dan 10 jaar lid van de C.H. L'nie. Hij vers-uit te Amsterdam'het vice-vooraitterschap van een kiesvereniging. burgemeester de heer De Herder weinig aanlokkelijk leek, aanvaardde hij een se cretariaatsfunctie bij de gemeentelijke dienst van sociale zaken te Amsterdam, welke functie hij in 1943 verliet om „on der te duiken", toen de meldingsplicht werd afgekondigd, tot het einde van de oorlog. Na de bevrijding was mr De Herder o.a. werkzaam als algemeen secretaris van de Regeringscommissaris voor het Radiowezen te Hilversum. Einde 1949 ves tigde hij zich als advocaat en procureur te Amsterdam. De heer De Herder heeft dus diverse functies vervuld waarin hy de nodige ervaring heeft kunnon opdoen en kennis zich eigen maken van tal van facetten van het zakelijk en maatschappelijk le ven. Dit zal hem, in het bijzonder als burgemeester, zeer wel te pa6 komen. Mevrouw De Herder vervulde verschil lende functies op journalistiek terrein en publiceert ook thans nog regelmatig. A.R. kiesvereniging De A.R. kiesvereniging hield haar jaar vergadering onder leiding van de heer T. Molema. Er was een voordelig saldo. De bestuursleden M. van Bostelen en A. v. d. Vis werden herkozen. De groslijst voor de gemeenteraadsverkiezingen ziet er als volgt uit: P. Geerlof, K. de Jong B.zn, T. Molema, PP. G. J. Smit, C. Veen en C. J. v. d. Vis. Deze heren w door het bestuur candidaat gesteld. De leden voegden er de volgende personen aan toe: J. Batelaan, C. Geerlof, Joh. tCete', J. D. Reyneveld, D. Reyneveld en W. van Veen. Met algemene stemmen besloot men met de C.H. kiesvereniging samen te -verken en met één lijst uit te komen. Van A.R. zijde zullen de volgende namen op de gemeenschappelijke lijst voor komen: T. Molema, P. Geerlof, P. G J. Smit, C. J. v. d. Vis, W. van Veen cn D. Reijneveld. meester. Ten einde zich daarop voor te bereiden, bracht hij, onmiddellijk nadat hij de meestertitel had behaald, e«en jaar door ter gemeentesecretarie van Wees- perkarspel. Mobilisatie en de oorlog stuurden deze plannen evenwel grondig in de war. Ge durende de oorlogsdagen en de mobili satie deed mr De Herder dienst als re serve eerste-luitenant der infanterie (10 R.I.) te Ede. Daar gedurende de be zetting solliciteren naar het ambt van verzet moet zijn, temeer omdat het resul taat bijna steeds zeer bevredigend was. De jeugd is verreweg in de meerder heid. Het was de spelers ondubbelzinnig van de gezichten af te lezen, met hoeveel plezier en intense toewijding ze musi ceerden. Zo iets geeft de burger moed! Dirigent J F. Kriek bezit we! bij uit stek de gave, zyn mensen te animeren. Hij leidt pittig en stram, zyn muziek- vreugde stroomt over in de orkestleden. Een gezellig programma, met overleg samengesteld, werd in vlot tempo uitge- Na de Excelsior-mars en het clublied (op tekst van de heer Kriek, gezongen door de dames) bekoorden ons vooral de Noord- en Zuid-mars, de liedjes „Langs zonnige wegen" cn „Ja, ik zing een liedje in de morgen" (beide van J. Vrolyk) de concertouverture „Elly". De mars „Willy" ging onder aanv ring van het jeugdige orkestlid, de heer Koster, die ook op de repetities wel eens een half uurtje voor de dirigent v neemt. Een kranige prestatie! In de onsterfelijke.wals „Les Patineurs" van Waldteufel, hoe correct ook vertolkt, ontdekten we vooral, dat dit ambitieuze orkest aan toonvorming en voordracht nog de nodige aandacht dient te beste den. Zo'n wals moet. als het goed is, zweven. Het rhythmische basismotief speelt daarom een heel voorname vooral de eerste en tweede noot. De heer W. van Strien bleek een van gewicht in zyn vaardige pianobege leiding. Aan hem en ook aan de heren Kriek en Koster overhandigde de zitter met een sympathieke toespraak als dank een enveloppe met inhoud. Het concert werd o.a. bijgewoond door de burgemeester van Sassenheim met echt genote. Arjos In het jeugdhuis aan de Julianalaan :rg-„dert morgenavond om 8 uur de Arjos. De heer J. Boersma zal spreken het onderwerp „Overheidstaak op economisch terrein". Voor getroffen verenigingen De Geref. J. en M.V.'s uit de bloem bollenstreek, die Zaterdag in Sassenheim byeen kwamen voor een ring-kring- vergadering, brachten een bedrag var f 100 bijeen voor de verenigingen in d« overstroomde gebieden. Voorzichtigheid baatte niet Gistermorgen 8 uur vond op de Rijks weg na-by het pompstation een verkeers ongeval plaats. Met het oog op de glad heid van het wegdek had de bestuurder veewagen zyn auto langs de weg geparkeerd. Zijn voorzichtigheid baatte ditmaal weinig, want een uit Amsterdam komende personenauto slipte en reed op de veewagen in. Na de botsing slingerde de personenauto naar de linkerrybaan en kwam tegen de betonnen wegafscheiding tot stilstand. De bestuurder van deze auto kwam er goed at, maar het voertuig werd zwaar beschadigd. De veerijder en zyn dochtertje, dat hem vergezelde, liepen beiden verwondingen op. Dokter Van Nes bood geneeskundige hulp. DE KAAG Tegen auto gereden Onze plaatsgenote Bep Los is met haar fiets te Warmond op een stilstaande auto gereden. Na in een ziekenhuis te Leiden te zijn behandeld, werd ze per zieken auto naar huis gebracht. Ze kreeg eer hersenschudding en beschadigingen aar het gezicht. Haar fiets moest het ook ontgelden. Commandante Milva bevorderd De commandante van de militaire vrouwen-afdeling, majoor A. Halbesma net ingang van 1 Maart bevorderd tot luitenant-kolonel. De pure „Gold Leaf" - Virginia. In dc eerste week al een record-omzet! Nü reeds weten honderdduizenden vccl-eisende Virginiarokers wat hun sigaret is. Ook U zult enthousiast zijn! Vijftien maal teveel NieuWS VCLT1 en VOOI Katwijk kleren ingezameld Overschot is twintig millioen kilo Er zijn omstreeks 100 000 slachtoffers in de watersnood, terwijl voor vijftien maal zoveel personen kleding is ingeza meld. In overleg met de regering, de Liga der Rode-Kruisverengingen en de schen kers is daarom besloten, alvast te begin- et beschikbaarstelling uit deze overvloed van kleding voor lief dadigheidsinstellingen en ontheemden Dit heeft het Ned Rode Kruis meege deeld in verband met de bezwaren van het Landelijk Comité voor Volkshulp tegen het verstrekken van kleding aan personen die niet het slachtoffer van de overstromingsramp zijn. Het overschot van de hulpactie ls naar schatting 20 millioen kg gedragen kle ding. Voor behoeftige Nederlanders is door de bekende instellingen reeds 1,5 millioen kg aangevraagd. Er blijft dan nog 18,5 millioen kg over Het hoofdbe stuur van het Ned. Rode Kruis staat op het standpunt, dat deze hoeveelheid eigendom is van het Internationale Rod* Kruis. Surséance van betaling voor Avifauna De Amsterdamse rechtbank onder pre sidium van mr B. de Gaay Fortman heeft gisteren naar aanleiding van het Don derdag j-1. op de vergadering van credi- in uitgebracht advies aan de N V Britimy (Avifauna) te Alphen definitieve iance van betaling verleend voor ar. met terugwerkende kracht in gaande op 24 November j.l. Tot bewindvoerders werden benoemd ir C. D. van Vliet en mr A. T. E. Kas- tein, teneinde met de schuldenaren het beheer over de zaken te voeren. Eendracht wordt opgeheven De Chr werkliedenvereniging De Een dracht heeft Vrijdag haar jaarvergade ring gehouden. Voorzitter G Vooys her dacht in zijn openingswoord de oprich ters. De kas heeft een nadelig saldo van f 350.90. In verband hiermee besloot de vergadering met algemene stemmen het bestuursvoorstel te aanvaarden om de vereniging op te heffen. De uitkeringen worden op 23 Maart stopgezet en op 27 Maart wordt een afscheidsavond gehou- Wildc katjespluk De wilgenkatjes brengen het voorjaar in het land. Nu zijn die katjes in Katwijk niet helemaal veilig. Vooral langs de provinciale weg worden de bomen door de j~ugd nogal aangetast. En de jeugdige plukkers hebben ook de gewoonte de ge plukte takken op straat te gooien. Dit levet t nog gevaar op voor de autobe stuurders ook. Werpt dus geen takken op de wegen. Of nog beter: laat de bomen de bomen. KATWUK AAN ZEE Gevaarlyke hellingen Door de storm van begin Februari is de d-uin-reep ver weggeslagen. Een hoge rechte zandmuur begrenst het strand. De steilte wordt door de jeugd nogal ge bruikt als speelgelegenheid. Een ernstige waarschuwing is hier zeker op haar plaats, ook tot de ouders, want er be staat hier gevaar voor zandstortingen. Men ho-ude de kinderen by deze gevaar lyke hellingen vandaan. Hoog en laag water. Woensdag 4 Maart: hoog water 5.23 17.34, laag water 1.14 en 13.32 u-ur. Avond wykgemeente Noord De wykgemeente Noord van de I vormde Gemeente hield gisteravond de Oranjezaal een wijkavond, die onder leiding stond van ds Bouman. In zijn openingswoord sprak de predikant de roeping der Kerk en over haar be- Advertentie) 19281953 Wy hopen morgen, 4 Maart des middags 3 uur onze geheel gemoderniseerde zaak te HEROPENEN. Door grote ruimte zün wij nu in staat U een uitge breide collectie meubelen, tapijten en stoffen zeer overzichteiyk te tonen. U uitnodigende tot een bezoek en beleefd aanbevelend Zuidstraat 56, Tel. 2470, Katwijk aan Zee Raad van Hillegom Oudelande en Baarland geadopteerd Zonder hoofdelijke stemming werd ver volgens besloten het advies van de Ver eniging van Ned- Gemeenten op te vol gen en te beginnen met een bedrag van f 1 per inwoner ter beschikking te stellen. Tenslotte deelde de burgemeester dat in het vervolg geen kermissen zullen worden gehouden op het voor malige remiseterrein, dit i.v-m. plannen tot wegaanleg en woningbouw. Alscheid Na deze raadsvergadering werd offi cieel afscheid genomen van de heer K. J. van Gemert, aan wie om gezondheids redenen eervol ontslag moest worden verleend. De scheidende functionaris werd achtereenvolgens toegesproken door de burgemeester, de gemeentesecretaris, de administrateur van openbare werken en de directeur van gemeentewerken ti Tiel In al deze toespraken werd de na druk gelegd op de grote capaciteiten vai de heer Van Gemert, speciaal wat betreft dc planologie en de ruimtelijke ordening. De burgemeester sprak in dit verband van twee standbeelden, die tot in lengte van dagen van de heer Van Gemert zul len spreken; het uitbreidingsplan en het centraal rioleringsplan, welke beide plan- nen de heer Van Gemert geheel zelfstan dig heeft ontworpen. Voorts werd ge wezen op de prettige verhouding, die er bestond tussen de scheidende functiona ris en het gemeentebestuur, de collega's, ondergeschikten en publiek. Nog vele ge zonde jaren in en rustige omgeving wer den hem van alle zijden toegewenst. De raad van Hillegom kwam gister middag in een korte vergadering bijeen om over een financiële aangelegenheid te besluiten en de adoptie van Oudelande en Baarland te bespreken. Besloten werd enige geldleningen, die aanvankeiyk tegen 4% pet waren afge sloten. tegen 4 pet te sluiten, zulks in verband met de inmiddels verlaagde rentestandaard. De voorzitter deelde vervolgens mee. dat de Vereniging van Ned. Gemeenten naar aanleiding van het verzoek van B. en W. ter adoptie hadden aangewezen de gemeenten Oudelande en Baarland, zulks tezamen met een aantal andere ge meenten Spr. kon hieraan nog toevoe gen. dat er in genoemde plaatsen weinig gebrek is aan kleding en werkkrachten, zodat men zich zal moeten gaan toeleg gen op het weder inrichten van de raad huizen en verenigingsgebouwen. Het lijkt gewenst geen hulp te bieden aan particulieren, opdat de acties van het rijk en het rampenfonds niet doorkruist wor den. De heer Vermeer (Prot-Chr had lie ver gezien, dat er direct na de ramp een raadsvergadering was bijeen geroepen ter bespreking van eventuele hulpacties. Hij wilde hierover echter nu niet na kaarten. Voorts bepleitte hij vrijheid van actie voor kerkelijke en andere vereni gingen om de zusterorganisaties in ge noemde plaatsen te helpen. De voorzit ter antwoordde, dat tegen deze acties geen bezwaar bestaat, mits overleg wordt gepleegd met het gemeentebestuur, ten einde coördinatie te bereiken. lyden. Trouw cn liefde voor het werk zijn nodig. Dat is het wat de Gemeente bouwt. Spr. vatte zijn woorden samen in deze zin: Hoort het Woord en doet het Woord. Spreker van deze avond was dr Ter- laak Poot met het onderwerp: „De dominee op de stoel en onder de men- Een preek, die geen daad is, is geen preek. De prediking is een afschieten van pijlen naar alle richtingen. En een van pijlen kan blijven steken in een hart met vragen. Spr. ging ook in op de praktijk van de prediking. De preek moet zich kenmerken door vrijmoedig heid en onverschrokkenheid. Op de vra3g moet worden gepreekt, antwoordde de predikant, dat een bloeiende bongerd beter is dan een collectie geprepareerde planten. Na de pauze vertelde ds Bouman sen en ander over het wijkgebouw. De heer H. Veenkamp leidde de samen zang. Er was voor deze bijeenkomst grote belangstelling. VisserijgoUies Overbiyvcrs Niet alle loggers, die Maandag aan de kant lagen, bleven dezelfde dag lossen. Daar de meeste van hen eerst later op de dag gelost hadden kunnen worden en er dan voldoende aanvoeren waren, lieten zij liever verstek gaan tot vandaag, waren dan de Sch 107 met 150 man diversen en 40 stuks stijve kabel jauwen, de VI 83 met 220 manden diver sen en 80 stuks stijve kabeljauwen en de Katwijk 70 met 155 manden diversen en 220 stuks stijve kabeljauwen. Trawlers aren er Dinsdag niet binnen. Ruim vis opkomst Voor de Wocnsdagmarkt kwamen tot Maandagmiddag nog geen definitieve be richten van binnenkomst binnen. Wel zijn verschillende trawlers zoals de Thorina, de Vikingbank, de Flamingo, de Antje, Norma Maria en Sumatra Zondagavond Zuidelijker op getrokken, zodat mag worden aangenomen, dat ze op de Woens dagmarkt zullen aansturen. Voor wat be treft de loggeraanvoeren, kan nog wor den opgemerkt dat er voldoende schepen binnen zullen zijn, omdat Zondag nog 16 overweckse" op zee bleven. In verband met het gunstige visweer zullen ook de dagvissers Woensdag zeker van de partij zijn met niet te onderschatten plat- en fijnvisaanvoeren. Dik in de dikkoppen Zondag en Maandag is er door de traw- lervloot bij de 58e gr NB veel kabeljauw getrokken. De trawlers, die Zondag uit de Noord van de 60e NB-graad naar de 58 trokken, om nog wat kabeljauw op te doen, meldden vangsten van 200 tot 300 stuks per trek. Ook de Pietertje had een pracht kabeljauw-visserijtje. Herman hoogste De trawler Herman kwam Maandag als hoogste besommer uit de bus met een eindresultaat van f 25800 voor een 13- daagse reis. Zijn grootste concurrent was de Maria van Hattum met 18.500, die er 14 dagen over deed. Verder besomden nog de Petten f 6950 voor 14-daagse reis, de Polderman f 13.200 voor een 13-daagse reis en de Limburgia f 14.400 voor een 13-daagse reus. Tc veel Het zag er Maandag met de tong- en scholprijzen niet best uit. Dat kon ook haast niet uitblijven, omdat de aanvoe ren abnormaal groot waren. Er werd minstens 55.000 kg tong verhandeld, zo dat de handel meer dan voldoende had, vooral omdat het met de export van de tongen niet zo erg wilde. De gemiddelde prijzen kwamen niet hoger dan f 1.25 tot f 1.35 per kg met uitzondering van de lappen, die ongeveer f 0.30 per kg meer opbrachten. Laatstgenoemde soorten werden overwegend gekocht voor de ver werking tot filets. De grove slips liepen terug tot f 090 per kg en grove schol had weinig aftrek. De kwaliteiten waren in doorsnede niet goed genoeg voor de exporteurs, zodat de binnenlandse af nemers voor f 15 aan bod konden komen. De zetschol bleef ook laag met f 17, ter wijl de schol 3 net vrij kon blijven van de opvangregeling (f 9 per kist). De rondvis bracht het er beter af. Grove schelvis noteerde gemakkelijk f 65 tot f 58, braadschelvis f 45. Ook de vraag naar de dikkoppen voor de export was iets beter, waardoor gemiddeld f 65 per regel gehandhaafd konden blyven. Koning Boudewijn wandelt weer in Laeken De gezondheidstoestand van de Bel gische konig Boudewijn is verbeterd. De vorst heeft reeds enkele malen een wandeling kunnen maken ln het park van Laeken en denkt deze week weer bezoekers te kunnen ontvangen. Aldus berichtten verschillende Belgische bladen gisteren. Ned. gezant in Brazilië wordt ambassadeur Onze gezant te Rio dc Janeiro, de heer T. Elink Schuurman is benoemd tot am bassadeur. Res.-kolonel G. Pruys overleden Zondagmiddag is na een ziekte van bijna een jaar te Den Haag, 51 jaar oud, overleden, de reserve-kolonel G. Pruys. voorheen hoofd van de sociale dienst in Indonesië, later directeur demobilisatie en laatstelijk hoofd van de afdeling so ciale zaken en personeelszorg van he$ Departement van Oorlog.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 4