Langzaam wijkt het water uit 't noodgebied Finse hulp bedraagt reeds 12,7 millioen gulden Keel Verzachtend Van het erf van School en Kerk Leerling-vliegers hadden zich te verantwoorden De 23e lijst van slachtoffers van de watersnood Het lied der aethergolven DE HONGAARSE j GALEISLAAF Toch is het zo 2 DINSDAG 3 MAART I95S De stand van ons herstel IN HET ONDERGELOPEN LAND werken de gemalen dag en nacht om het binnengestroomde zeewater te lozen. Het gaat hier om zulke grote 'hoeveelheden water, dat het herstel geen spectaculaire indruk maakt, maar gestadig aan zakt het water in de meeste gebieden. Enige bijzonderheden vindt men in het volgende overzicht. Zuid-Holland Ouddorp: De cichoreidrogerij De Een dracht is gisteren begonnen met het dro gen van de door hot water aangetaste reeds gedroogde cichorei. Herklngen: Dit dorp is geadopteerd door elf andere gemeenten, o.a. Bodegra ven. Ammerxoden. Reeuwijk en Lange Ruige Welde. Gisteren hebben afgevaar digden van deze gemeenten Herkingen bezocht. Helnenoord: Men verwacht, dat de 1500 m lange weg van het tramstation aan de Blaakse dijk naar de oude Maas brug dezer dagen droog zal vallen. Wan neer dit inderdaad "n feit is. 2al de RTM vermoedelijk haar diensten spoedig kun nen hervatten. Voor de verbinding Rot terdamNumansdorp (en Flakkee) is dit van grote betekenis. De N.V. Van Splun- ders Aannemings Mij uit Ridderkerk is thans bezig met de definitieve dichting van het 90 meter brede gat in de rivier dijk ten Westen van de oude Maasbrug. Men heeft daar ruim 20.000 m3 grond voor nodig. Zeeland Stavenlsse: Deze week gaat men trach ten de zwaar gehavende zeedijk bij Sta venlsse weer te herstellen. De dijk is over anderhalve kilometer ernstig be schadigd, doch er zijn geen inscheuringen geconstateerd. Bij gunstig weer vallen de gaten droog. De binnendijk van de nieuwe polder, die nog steeds aan getijwerking onder hevig. is en die als zeewerinb dienst doet. wordt eveneens versterkt. Zandzuigers zijn reeds aangevoerd. Poortvliet: De Poortvlietse polder, waar het water aanvankelijk ruim anderhalve meter hoog stond, wordt thans droogge maakt. Men probeert het water te lozen via het stadje Tholcn. Oud-Vossemeer en via een sluis naar het Tholense gat. St Annaland: Deze week hoopt men het grote gat bij de Nol, dat voorlopig met zandzakken gedicht is. definitief te slui ten. Een zandzuiger is druk bezig het gat vol te spuiten met zand. Drelschor: Men hoopt over drie weken de zes gaten in de polder Dreischor dicht te hebben. Met spoed hoopt men dan de polder droog te maken. Men heeft dan weer een nieuw bruggehoofd in de strijd om het terugwinnen van Schouwen en Dulveland. Ooltgensplaat: Een groep van twaalf vrouwen en meisjes uit Waddinxveen komt hier hulp verlenen bij het schoon maken van de huizen. Noord-Brabant Halsteren. In deze gemeente, die voor drie vijfde onder water stond, is men eveneens begonnen met het herstel van de wel zeer grote schade. Regelmatig gingen hier de begrafenisstoeten door het dorp. Gisteren, nog werden er weer twee van de 68 slachtoffers begraven. Willemstad. De gemeenteraad heeft be sloten f 125 000 uit te trekken voor het herstellen van een gedeelte van de schade in deze gemeente. De beide Chr. scholen kregen een voorschot van f 1.000 voor het vervangen van verloren gegane leer middelen. Tevens werd besloten tien nieuwe woningen te bouwen. Geertruidenberg. Het waterschap Bene den Donge, waarvan het kantoor in 's-Graventnoer gevestigd is, kan de scha de nog niet ramen. De verschillende dijk- gatcn zijn voorlopig gedicht. Het leeg- m:.len van de overstroomde gebieden is in volle gang. Een geluk was dat alleen het gemaal bij Kazegat was uitgevallen. Alle kaden (50 km lengte) hebben zwaar geleden. In het gebied van Krom- gat zijn vrijwel alle sloten en greppels verdwenen. Landbouwherstel zal hieraan te pas moeten komen. Hoge en Lage Zwaluwc. Deze gemeen te is geadopteerd door de stad Utrecht. Het college van B. en W. te Utrecht Voorlopig geen treinen BandoengSoerabaja De ééndaagse treinverbinding Ban doengSoerabaja 2al tot nader aankon diging worden gestaakt, daar er Zater dag op de trein weer een nieuwe aan slag is gepleegd en wel tussen Warung- bandrek en Tjipeundjeu. De locomotief, twee personenwagens en enige goede renwagens derailleerden. De hinderlaag was gelegd 2 km voor de plaats, waar de trein op 12 Februari tot ontsporing was gebracht. heeft een bezoek gebracht aan de beide dorpen (een gedeelte van Moerdijk be hoor: ook tot deze gemeente) die met uitzondering van de dijken nog geheel onder water staan. Alleen de bewoners van de woningen langs de dijk zijn nog maar teruggekeerd. Andel. De polder komt hier vermoe delijk deze week droog. Dijkgaten in Brabant op vier na dicht Reeds 15.000 ha weer droog gekomen Het dichten van de dijkgaten in Noord- Brabant is, behoudens de dichting van vier grote gaten, nagenoeg gebeurd, al is het dan ook voorlopig en bevinden zich hier en daar in de buitendijken zwakke plekken. De vier niet gedichte gaten zijn bij Willemstad, fort Sabina-Henrica, de Vijdtpolder (Ossendrecht) en bij Moer dijk. Het achterland staat daar door deze gaten nog steeds in verbinding met het open water. Van de 48.000 ha in Noord-Brabant over spoelde grond is ruim 15.000 ha droog ge. komen, worden 14.000 ha thans bemalen en zijn nog 19.000 ha overstroomd. Het enorme gat bij Willemstad (Nieuwe- sluis) zal in de loop van deze week men hoopt Woensdag dicht komen. Bij fort Sabina-Henrica wordt het gat in de zeedijk langs het Volkerak door twee zandzuigers aangepakt. Het valt nog niet te zeggen, wanneer dit karwei geklaard zal zijn. Het schuurgat bij de Vijdtpolder onder Ossendrecht, dat een diepte heeft van dertien meter, is Vrijdag een paar uur dicht geweest. De voorlopige dichting heeft het na vier uur stand houden tegen het water moeten opgeven. Van Drimmelen tot Moerdijk zijn de gaten in de buitendijk langs de rivier de Amer gesloten. Ten Zuidwesten van Moer dijk is een gat van een lengte van 450 m. De dijk van Rode Vaart tot Tonnekreek langs het Hollandsch Diep is dicht, even als de dijk tussen Mark en Dintel langs het Volkerak. De verkeersverbinding van Breda via Terheyden naar Zevenbergsche Hoek is droog gekomen. De drie directeuren De directie van de N.V. Kon. Gist- en Spiritusfabriek te Delft had aan haar buitenlandse relaties ter gelegenheid van de jaarwisse ling een kaleni' met reproducties van de schilders Jan Steen, Nico- laes Maes en Adriaen van Ostade gezonden. En nu kwam er dezer dagen, zo lezen we in De Fabrieks bode, een brief uit het buitenland met het volgende adres: ..Messrs Jan Steen. Nlcolacs Maes. Adr. van Ostade. Kon. Ned. Gist- en Spiritusfabriek N.V. Delft, Hol land". Ongetwijfeld verkeerde men in de mening, dat de heren Steen. Maes en Van Ostade de directie vormen. De kennis omtrent ome zeven- tiende-eeuwse meesters schijnt in het buitenland toch niet zo groot te zijn als we wel eens denken Anne de Vries uit Suriname teruggekeerd De Ned. schrijver Anne de Vries is na een verblijf van ruim een jaar in Suri name. per schip naar Nederland terug gekeerd. De heer De Vries kwam naar Suriname om het departement van On derwijs behulpzaam te zijn bij het samen stellen van nieuwe schoolboekjes voor het L.O. Tot dusver werd bij gebrek aan echte Surinaamse boekjes gewerkt met Europees-Nederlandse. Een commissie van onderwijzers zal het door hem ver zamelde werk beoordelen- De heer De Vries zal in Nederland de door hem samengestelde boekjes voltooien. In beoordelingscommissie hebben vertegen woordigers van het openbaar, het RK. en het Hernhutter-onderwijs zitting. Mutaties bij Soc.-Econm. Raad In verband met de vacatures, ontstaan door het ontslag van J. Landman en G, Moll, resp. lid en plv. lid van de Soc.- Economische Raad. zijn door het Neder lands Verbond van Vakverenigingen be noemd: C. W. van Wingerden tot lid en K. v. d. Berg tot plv. lid van de Raad. P. de Vries, tot dusverre plv. lid voor A. Vermeulen werd plv, lid voor H. Ooster huis. J. Landman werd benoemd tot plv. lid voor A. Vermeulen. Alle nieuwbe- noemden wónen te Amsterdam. Het Christelijk Nationaal Vakverbond benoemde B. Roolvink te Utrecht tot plv. lid van de Raad. Geldleningen Amsterdam Burgemeester en wethouders van Am sterdam hebben de raad voorgesteld op onderhandse schuldbekentenissen geld leningen aan te gaan tot totaal 8,4 mlllloen. Adoptie op grote schaal Rampenfonds thans gestegen tot ruim 69 millioen RUIM 69 millioen gulden was tot Maandagavond bij het Nationale Ram penfonds binnengekomen. Zaterdagavond was de stand ruim 68 mill. Te Alblasserdam, zelf getroffen, heeft men f 92.050 bijeengebracht, welk bedrag a.s. Zaterdag in het programma „Beurzen open, dijken dicht" zal worden aangeboden. Uit Nieuw-Guinea werd Vrijdag j.l. f 41.000 ontvan gen, zodat de totale som, die daar werd ingezameld, thans f 171.800 bedraagt. Een goede gever bood aan de „Bondl Tot nu toe hebben 80 van de ongeveer zonder naam" een zomerhuis aan. dat 150 Geref, gemeenten m ons land meer inmiddels door de Bond ter beschikking dan ƒ92.000 bijeengebracht. Is gesteld van Hank-Dussen in Noord- Brabant. Tal van autoriteiten waren gistermid dag op het station te Rotterdam aanwe- Toenadeiing in zake loonpeil Chr. vakbeweging hield Benelux-conferentie Vertegenwoordigers van de Chr. vak beweging uit België en Nederland heb ben dezer dagen te Brussel een nieuwe bespreking gewijd aan de Beneluxpro- blemen. Hierbij werd vooral aandacht verleend aan de invloed van de waters nood od de sociaal-economische positie van Nederland. Een lange gedachtenwisseling werd ge houden over de invloed van het loon peil op dc werkgelegenheid. Op dit punt zijn de standpunten dichter bij elkaar gekomen Hierbij werd vastgesteld dat de huidige moelllikheden slechts ten volle opgelost kunnen worden door ge zamenlijk optreden van de Benelux- unie ten opzich'e van de andere landen In een volgende bijeenkomst zal de bespreking over deze punten worden voortgezet. Geëvacueerde Zeeuwse gemeentebesturen De secretarieën van dertien Zeeuwse gemeenten zijn thans in andere gemeen ten ondergebracht. De noodsecretarieën zijn als volgt gevestigd: Stavenlsse: ge meentehuis Tholen; Kruiningen: Hans- weer; Hoofdstraa: 4; Waarde: gemeente- Krabbcndijkc: Korbgene: gymnastiek lokaal o.l school te Colijnsplaat; Drei schor: Utrecht, Oudenoord 63 bis A; Duivendijke: gemeentehuis Renesse; EI- kerzee: gemeente Renesse; Ellemeet: ge meentehuis Renesse; Nieuwerkerk: Ap pelmarkt 9/10. Zicrikzee; Noordwelle: gemeentehuis Renesse; Oosterland: Bruinisse. Boomdijk 13; Ouwerkerk: ge meentehuis Bergen op Zoom; Seroosker- ke: gemeentehuis Renesse en geneeskrachtig door dc V icks VapoRub ingrediënten. I/ICKC HOEST VlwrW BONBONS Kerkelijke kaart der getroffen gebieden A.R. Staatkunde Het dezer dagen verschenen Februari nummer van het maandblad A.R. Staat kunde bevat allereerst een artikel van het Eerste Kamerlid H. Algra, ge titeld „De weg naar het volk", waarin ontstaan, geschiedenis en betekenis wor den geschels'. van he; in 1872 gestichte Anti-schoolwetverbond „de antirevoluti onaire stoottroep". Een artikel van prol. Smitskamp houdt zich bezig me'. „De christelijk-hïs- torisehe kiezersbond „Marnix". een groep je antirevolutionmire dissidenten, ge- recruteerd uit een bepaalde stroming in de kerken der Afscheiding. Zijn felle oppositie, tussen de jaren 1880 cn 1890. tegen de officiële partij en haar leiding kwam voort uit de verwarring van het kerkelijke en het staatkundige standpunt, die telkens weer aan de politieke samen werking binnen de gereformeerde gezind te schade toebrengt. Tenslotte beva: het nummer het ge bruikelijke politieke maandoverzicht, ditmaal van de hand van mr G. Kuypers. alsmede een boekbespreking van de hand van prof. Anema. De tydpredikatie van DS G. VAN DUINEN TE WASSENAAR over de na tionale ramp is thans onder de titel „Gods onbekende Voetstappen" bij A. W. Sijthoff te Leiden in druk verschenen. De onbrengst is bestemd voor het Nat Rampenfonds. Roekeloosheid en vergissingen Hemd aan waslijn was oorzaak van noodlanding ROEKELOOSHEID, onverantwoordelijke bravour of fatale vergissingen, dat waren de oorzaken, dat enkele leerling-vliegers zich gisteren voor de Raad voor de Luchtvaart moesten verantwoorden. Het lestoestel van J. P. K. V., een Tiger Moth, was op 27 Januari.kort na de landing op Ypen- burg door de schroefwind van een 90 meter verder opgestelde Mitchell B 25 omver geblazen. De directeur-generaal van de Rijks luchtvaartdienst, J. W. F. Backer, vond geen aanleiding maatregelen tegen hem to treffen. Wel achtte hij de toestand op Ypenburg, waar zowel de N.V, Vliegveld Yponburg, als de Frits Diepen Vliegtui gen N.V., de N.V. Avio Diepen, de Nat, Luchtvaartschool en de Rijksluchtvaart dienst een vinger in de pap hebben, vrij verward. Ten slotte meende hij, dat de havenmeester van het vliegveld geen af doende veiligheidsmaatregelen had ge troffen. In de zaak tegen de leerling-vlieger F. E. v, d. G., wiens lestoestel vorig jaar op Texel over de kop sloeg, nadat hij een hemd aan een waslijn voor de windzak van het vliegveld had aangezien, meende de directeur-generaal, dat In de eerste plaats de instructeur te kort was gescho ten. Een leerling, die een weiland van 200 m breed aanziet voor een vliegveld van 800 m breed, is niet voldoende voor bereid. Ilij verzocht de raad de leer ling, die reeds gestraft was met een maand niet vliegen, een berisping toe te dienen. Weinig excuses waren er voor de leer lingen L. J. B, en R. van E,, die beiden geheel onnodig uit louter bravour de veiligheidsmaatregelen hadden overtre den. B. was vorig jaar in de buurt van Reeuwijk gaan „stunten" met gevolg, dat zijn toestel omgekeerd in een sloot te recht kwam. Van E. was bij een oefen- vluoht van zijn route afgeweken om laag Nieuwe Lloydschepen krijgen Indonesische namen Ook de schepen van de Kon- Rotter- damsche Lloyd, die thans in aanbouw zijn, zullen Indonesische namen krijgen. Het vracht-passagiersschip van 11.000 ton dat te Hamburg wordt gebouwd en in April 1954 van stapel zal lopen, wordt Wonorato gedoopt. Twee andere schepen van hetzelfde type, in aanbouw te Krim pen a/d IJssel bij C. van der Giesen en Zoon'x scheepswerven, zullen Wonogiri en Wonosobo worden genoemd. Zeepost voor Oost en West Met de volgende schepen ka a zeepoet worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld: Indonesië: ms Modjokerio (12 Maart); Ned. Nw Guinea; n« Ts»bin«a (26 Maart); Ned. AntLMen: ms Heetta (7 Maairt); Su riname; ms Bonaire (18 Maart); Unie van Z.-Afrika cn Z.W. Afrika: ms Ja gersfontein (10 Maairt); Canada: ss Rijn dam <11 Maart); Z-Amerlka: ms AlrvaU (10 Maart); Australië: ms Strathaird (7 Maart); Nieuw Zeeland; vla Engeland (7 Maart). Indonesiërs naar Frans Guiana Een aantal Indonesische mannen en vrouwen zal uit Suriname naar Frans- Guyana trekken om op een suikeronder neming te werken. Dit heeft het vraag stuk der Indonesiërs in Suriname weer naar voren gebracht, omdat velen hun ner onder weinig opwekkende omstan digheden op plantages huizen en Suri name zich een massa-uittocht van Indo nesiërs niet veroorloven kan. zig bij aankomst van een trein uit Italië, die 29 pompen met een gezamenlijke capaciteit van een milliard liter water per etmaal, aanvoerde. Een ingenieur en 20 arbeiders kwamen met deze belang rijke Italiaanse zending mee. Uit Finland, dat tot nog toe niet min der dan 12,7 millioen gulden voor Neder land heeft bijeengebracht, kwam gisteren een schip met timmerhout en barakken, giften van de Finse regering en particu lieren. Op de Parijse bank Jordan zijn 2.5 mil lioen gulden gestort ten bate van Neder land, terwijl de Noorse bankiersvereni ging een gift van ƒ35.000 overmaakte. Op 14 Maart start te New York een speciale trein, de „dijktrein" voor een tocht langs de Hudson. De trein zal in 26 Amerikaanse steden giften voor Neder land verzamelen. Terwijl Eindhoven de zwaarst getrof fen gemeente van West-Brabant. Halste ren. heeft geadopteerd en Utrecht Hoge- en Lage-Zwaluwe. hebben de burgemees ters van een groot aantal Noordhollandse gemeenten gistermiddag te Alkmaar een grootscheeps adoptieplan ontworpen, waaronder Stavenisse. St. Maartensdijk. St. Annaland. Poortvliet en Scherpenisse vallen. (Advertentie) Het informatiebureau van het Neder landse Rode Kruis heeft de 23e lijst van geborgen en geïdentificeerde slachtoffers van de watersnood 1953 uitgegeven. Dezè luidt als volgt: Dreischor Goemans, Maria Catherlna, geb.t 5-6-78 te Dreischor. Laatste adres: P. 96 KnuistVis. Johanna Willemina. geb.: 21-5-63 te Brouwershaven. Laat ste adres: D 218. 's-Gravendeel Van Verk, Cornells Jacobus, geb.: 23-2-47. Kortgene Blok—Van der Weele, Tona, geb.: 2-5-70 te Colijnsplaat. Laatste adres: Torendijk 357. Nieuwe-Tongc TimmerVan Erkel, Jannetje, geb.: 7-11-03. Laatste adres: Burg. Sterk- straat 3. Oudc-Tongc Berk, Gerbrand M., geb.: 19-11-90. Bogers, Jan, geb.t 31-3-20. BogersBusoop, Henarika, geb.t 20-7-90, Den Engelsman—Ten Hove, Aaltje, geb.: 8-4-05. De Laat, Hendrikus J. M., geb,: 30-6-48. Van der Veer, Willem P., geb.: 6-3-72. Stavenisse Den Braber, Wilhelmina Fieternella Reintje Cornelia, geb.t 21-5-45 te Oldenbrock, Laatste adres: Oudeland- sedijk A 98. Goedegebuure, Marinus, geb.: 7-11-71 te Stavenisse. weduwnaar van C. Wesdorp. Laatste adres: Oudelandse- dijk A 97. Hage, Izaak Cornells Johannes, geb,: 8-7-48 te Stavenisse. Laatste adres: Kerkstraat A 310. Hage—Van Engelen. Adriana Kaatje geb.: 4-5-95 te Middelharnis, echtge note van Jacob Hage. Laatste adres: Molendijk A 215. Mol, Maria, geb.: 13-2-44 te Stave nisse. Laatste adres: Kerkstr. A 306 a. Moerland. Willem, geb.: 21-12-77 te Stavenisse, echtgenoot van C. van Oevcren. Laatste adres: Stoofdijk A 152. StrUen Aanvulling op 4e lijst, dd. 7-2-53. Thans geborgen: Verschoor, Anthony, geb.: 21-12-92 te Strijen. Laatste adres: Buitendijk 11. over een boerderij te vliegen. Zijn tocht eindigde in een boom, waarbij hij er zelf wonder boven wonder goed af kwam. doch het toestel zwaar werd beschadigd. De directeur-generaal verzocht beide leerlingen, die reeds langdurig werden geschorst, een berisping toe te dienen. Uitspraak in deze zaken volgt i 1 April. In vogelvlucht Ds B. Huisman, Geref, predikant te Medem'blik en van 1934 tot 1950 Herv. predikant in Paesens, Opende-Zuid en Koliham, heeft om gazondiheddsredenenj eervol emeritaat verkregen. Hij is 57 jaar oud. Gp de aig. vergadering van de Ver., van Leiwen bij het Chir. V.H.M.O. (2 April in de Harmonie te Leeuwarden) zal prof. dr Th. L. Haitjema te Gronin gen refereren over; Schrift-geloof en cul- timrkerstening. De huishoudelijke verga dering wordt op 1 April gehouden. Leraren Frans die door de waters nood! hun bibliotheek geheel of gedeel telijk hebben verloren, kunnen van Franse zijde aan boeken wonden gehol pen en kunnen ziich daartoe wenden tot de Raad van Leraren. Er is een commissie ingesteld van Rdjksgeoommdtteerden by de Mulo-exa mens; voorzitter is hoofdinspecteur E.- H. Bos u-it Den Haag. Prof. dr C. G. Wagen-aar, emeritus Ned. Herv. predikant te Leeuwarden-, is 25 jaar werkzaam geweest als gevange- mlspredikant. De gevangenen boden hun dominee een oorkonde aan, waarop o.a. vermeld staan de -woorden uit Ps, 146: „Die de verdrukte recht doet, Die de hongerige brood geeft; De Here maakt de gevangenen los". I-n de Geref. Gemeenten is een! commissie gevormd ter verzorging van de slachtoffers van de watersnood; led en i zijn ds L. Rijkeen, ds A. vso Stuyven-j béng en ds A. Verhagen. Het bedrag dat in de Hervormde kerken t.b.v. het Rampenfonds is ge- collecteerd, is gestegen tot f 1.435.000. 1 Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk 3eroepen: te Beundngen dr H. v. d. Linde, secretaris van de Oecumenische Raad. wonend te Utrecht; le Wezep L. Vroegindewey te Papendrecht. Aangenomen naar Kerkdrlel: cand. C. Bezemer te Katwijk aan Zee. Geref. Kerken eroeren: te Bant (N.-O. Polder) L. Zwanenburg te Oud-Schoonebeek; te Lunteren J. v d. Zanden, cand. te Gro ningen: te Aduard W. Feenst-ra te Dok- k um; te V.'orkucm H. C. Ended ijk te Wormer. Aangenomen: naar Hengelo (vac.-F Vroon) L. Slofstra te Hijlaard. Chr. Geref. Kerken Beroepen: te Groningen tweede preddkantsplaats) H. W. Eerla-nd te Lisse, Aangenomen: naar Baacrn W. Ruiter te Sneek. Geref. Gemeenten Beroepen: te Zaandam H. J. van Gillet te Eispeet. Witteveen-conferentie over de Wereldraad De conferentie die de Witteveen-Ver- eniging dezer dagen op Lindenheuvel te Overveen heeft gehouden. h3d het the ma: „Christus, de Hoop der wereld", hetzelfde thema dat volgend jaar in Evanston (V.-St.) zal worden behandeld op de assemblee van de Wereldraad van Kerken. Prof. dr J. C. Hoekendijk te Utrecht sprak over de voorbereidingen voor „Evans'.one". Hij zeide dat de We reldraad het thema wil toepassen op de concrete noden van deze tijd. Daartoe zijn zes secties gevormd, t.w.: 1. De eenheid der Kerken in Christus en de practische verdeeldheid. 2. De bena dering van de intellectuelen en de ar beiders. 3. De verantwoorde maatschap pij in wereldperspectief (menswaardig bestaan*. 4. De verantwoordelijkheid der kerken voor de internationale vrede en gerechtigheid. 5. Het rassenvraagstuk en in het algemeen de discriminate van sociale groeperingen, ook van kasten en klassen. 6. De Christen in zijn beroep (Christen zijn in maatschappij en staat). 90 Procent Protestants Het persbureau der Ned Herv. Kerk verschafte ons enkele cijfers over da godsdienstige verhoudingen in enkele getroffen gebieden. Daaruit blijkt dat 63—70 pet van de bevolking Ned. Her vormd is en zeker 90 procent Protestants. Op Goeree-Overflakkee zijn de per centages als volgt: Ned. Herv. 71,7; R.-Kath. 7,6; Geref. 6; Chr. Geref. 2.1; Geref. Gem. 7.7; Oud Geref. 0.1; Doops- gez. 0,3; Remons'.r. 0,7; zonder 2,6; di versen 1.4 pet. Op Sehouwen-Duiveland: Ned. Herv. 63.2; R.-Kath. 4.5; Geref. 11; Geref. (Art. 31» 1.1; Chr. Geref. 5.6; Geref Gem. 6.7; Oud-Geref. 2; Luth. 0,3; Doopsgez. 0,1; Remonstr. 0.1; div. 1; zonder 4.4 pet. Op het eiland Putten: Ned. Herv. 77.7; R.-Kath. 1,2; Geref. 10; Chr. Geref. 3.1; Geref Gem. 2,2; Oud-Geref. 1.8; Remonstr. 0.1; overige 0.3; geen 2,8 pet. Op Tholen-St. Philipsland: Ned. Herv. 64.8; R.-Kath. 4,9; Geref. 6; Chr. Geref. 1.6; Geref. Gem. 9.9; Oud-Geref. 10; zon der 1: diversen 1 pet Christelijk lied op Amerik. openbare scholen De onderwijsraad in de Amerikaanse staat New York heeft in een circulaire aan alle openbare scholen verordend, dat de lessen iedere dag worden begonnen met het zingen van een vaderlands lied, waarin de naam van God wordt aange roepen. Motief is „door een daad van eerbied tegenover God de morele en geestelijke waarden te versterken". Rectoraats-overdracht in Kampen Op Donderdag 5 Maart zal het recto raat van de Theol. Hogeschool (Broeder- weg) te Kampen door prof. D. Deddens worden overgedragen aan zijn opvolger prof. C. Vecnhof. Vrijdag'6 Maart is er de inauguratie van de beide nieuwe hoogleraren prof. L. Doekes en prof. H. J, Schilder in de Nieuwe Kerk, waarbij de president-curator ds D. v. Dijk de In stallatie-rede zal uitspreken. Dr K. H. E. Gravemeijer, <üe maar Zuid-Afrika is vertrokken, is a-ls lid van de staats eomnTiesie voor de zaken van de erediensten opgevolgd door ds H. J. F. Wesseldijk te Eindhoven-, secretaris va-n de Generale Financiële Raad van die Ned. Herv. Kerk. Tot buiten-gewoon hoogileraar Utrecht in de -geschiedenis va-n de wis kunde en d-e natuurwetenschappen is benoemd dr E. J. Dijksterihiuis; leraar aam de R.H.B.S. te Tilburg; bij krijg» tevens een leeropdracht voor Leiden. Benoemd tot lector te G-rond-n-gen im> de nieuwe Franse taai- en letterkunde, mej. dT M. I. Gerha-rdt, th-a-ns tijdielijlle met dit onderwijs belast. Aam mej, dr Chr. A. E. M, Mohr- mar.m is op haar verzoek eervo-l ontslag verleend a-ls lector te Utrecht; haar is opdracht verleend onderwijs te geven iav het Vulgair en Middeleeuws Latijn. Aan prof. dn- K. Sneyders de Vogel en prof. dr H. Brugmans is opdrachi» verleend om aam de rijksuniversiteit te Utrecht onderwijs te geven in resp. he* oud-Frame en de Franse letterkunde. Onderwijsbenoemingen. Benoemd tot hoofd der Savornin Loh- manschool te Vlaardingen R. Teunissen, te Nieuwkoop: tot onderwijzeres te Zeg veld mej. J. C. Volger te Amsterdam. WOENSDAG 4 MAART Hilversum I. 402 m. VARA: 7.00 Nieuw6 7,13 Gram. 8,00 Nieuws 8,18 Gram, 8.50 Voor de huisvrouw 900 Gram. 9.40 Orgelconcert VPRO: 10.00 Schoolradio VARA: 10.20 Voor de vrouw 11.00 Gram. 12 00 Accordeonmuzick 32 33 Voor het platteland 12.38 Gram. 32.53 Reportage 1.00 Nieuws en commentaar 120 Lichte muziek 1.46 Gram. 2 00 ..De weg om hoog" 2.15 Jeugdconcert 3.00 Voor de jeugd 3 50 Planorecital 4.10 Voor dc jeugd 4 45 Voor de zieken 5.16 Gram, 5.30 Gev. muziek 5.50 RegerlngsuJtzending: Jeugduitzending: „De brievenbus gaat open", correspondentlc- club o.l.v. Regina Zwart 6.00 Nieuws 6.20 Actualiteiten 6 30 Strljksextet 7.00 Discussie 7.20 Gram. VPRO: 7.30 Voor de jeugd 8.00 Nieuws 8.06 Politiek commentaar 815 ..De schaduw", hoorspel 9.35 Lichte muziek 10.15 „Moeten de zeegaten dicht?" 1030 Orgel, harp. viool en zang 1100 Nieuws 1135 So cialistisch nieuws in Esperanto 1-1.2012 00 Gramofoonmuziek. Ir Doppenberg naar deKLM Ir H. Doppenberg. voorheen directeur van Avio Diepen N.V., is benoemd tot technlsch-commcrcleel employé bij de K-LaM. 25 Trouwens voor een tweede keer zul je wel op passen." Hij zweeg even, voegde er toen met nadruk bij: „En dat zou ik je raden ook!" „Ik dank u, edele heer. Ik verzeker u...." „Al goed. Je kunt gaan." De man ging, Blij, dat hij er zo afkwam; iet wat teleurgesteld toch, omdat de commandant hem verder helemaal buiten de zaak hield.. Hem blijkbaar niet volkomen meer vertrouwde. Wat zou de commandant doen? Lang bleef de bewaker daarover niet in onze kerheid. Hij moest de sleutel van Aczéls kerker afgeven. Zag, hoe een andere bewaker met een paar soldaten naar die cel ging. Begreep, dat de venstertralies zouden worden onderzocht. Zag een poos later de twee predikanten naar een ander deel van de gevangenis overbrengen. Zag niet, kon niet zien, zelfs niet vermoeden, welke maatregelen verder genomen werden. En buiten, in de donkere avond, wachtten in de schaduw van de parkbomen Thomas en Lajos. Het was stil om hen heen de duisternis en de kou van de winteravond deden de mensen binnenshuis blijven. Een enkele keer hoorden ze stappen; zagen ze vaag een gestalte voorbij gaan. Zeker iemand, die noodzakelijk over straat moest. Ze waagden zich wat dichter bij de gevange nis; luisterden, of ze omhoog geen geluid hoor den. Het tikken van een touw tegen de gevan genismuur; het touw, waarlangs Vader en zijn mede-vluchteling naar beneden zouden glijden. Het schuren en schuiven van schoenen, van kle ren langs de ruwe muur. Maar zo'n geluid kwam er niet.. Even leek het, of ze stemmen hoorden omhoog. Bevelende stemmen. Beteken de dat iets? Of vergisten ze zich? Nu ze scher per luisterden was het stil.. De spanning waar in ze verkeerden had zeker op hun verbeelding gewerkt. Doch duurde het wachten niet lan ger dan de afgesproken tijd? door R TE MER WE Daar waren weer stappen snelle stappen. Ze kwamen hun richting uit verlangzaamden als zocht de naderende man iemand of iets in de duisternis. Nu had hij blijkbaar hun ge daanten gezien haastig kwam hij op hen toe. „Aczél", hoorden ze in een scherpe fluistering, en Lajos herkende de stem. Met een schok van schrik. Dat was dat was de knecht van de schipper! „Ja", antwoordde hij. De komende was nu vlak bij. „Lajos Aczél uit Nograd?" vroeg hij nog eens ten overvloede. „Die ben ik en jij komt van boord." „Wég! Kom mee! Hier blijven is gevaarlijk!" De schippersknecht greep Lajos bij de arm trok hem de duisternis van het nacht-park in. Niet begrijpend zo snel gehoorzaamde Lajos toch. Volgde Thomas hen.. Aan de beide einden van de straat kwam ru moer kletterden wapens klonken bevelen. Toen wist Lajos opeens met bittere zekerheid: het plan moest ontdekt zijn; was verraden mis schien. Daar waren de vervolgers! „Hierheen!" Hij nam de leiding bij de vlucht: niets voor niets had hij de omtrek van de ge vangenis nauwkeurig opgenomen; niet voor niets de weg naar de Donau-oever zich in het geheu gen geprent De weg naar de Donau-oever, waar de reddende schuit lag. De schippersknecht merkte zijn bedoeling aan de richting, die hij insloeg. „Niet naar boord", zei hij. Achter zich hoorden de drie de haastige ver volgers. De vervolgers, die op het geluid van hun lopen afkwamen. Snel sloegen ze een nauwe straat in spoedden zich in de duister nis voort door kronkelende steegjes.. Een ogen blik gunden ze zich de tijd hun schoenen uit te trekken dan renden ze op kousevoeten on hoorbaar verder. Het scheen, dat ze zo hun ver volgers het spoor bijster maakten: toen ze, na een gejaagde vlucht, tussen zwijgende, donkere huizen door het waagden even stil te staan en te luisteren, hoorden ze de gewapenden die hen zochten, niet meer. „Wat..?" begon Lajos. Maar de varensgast gunde zich de tijd niet voor uitleg; nóg niet. Eerst veilig! Maar waar waren ze veilig? „Straks", zei hij. „Eerst veilig." Hilversum II. 298 m. NCRV: 7,00 Nieuws 7.10 Gram. 7.15 Gymnastiek 7.30 Gram. 7 46 Een woord voor de dag 8 00 Nieuws 818 Gram. 9 00 Voor de zieken 9 30 Voor de huis vrouw 9.35 Gram. 1030 Morgendienst 11.00 Gram. 11 (6 „Tropenherlnnerlng". hoorspel 1200 Sopraan en piano 12.33 Surinaamse volksmuziek 1.00 Nieuwe 1.15 Prot Inter kerkelijk Thuisfront 1.20 Lichte m-uziek 1.50 Gram, 2 45 Voor de meisjes 3 00 Omroep orkest en solist 3.56 Gram 4 00 Voor de jeugd 5.20 Orgelspel 5.50 Militaire causerie 6.00 Viool, clavecimbel en cello 6.30 Spectrum \'an het Chr. organisatie- en verenigings leven 6.45 Avondmaalsllederen 7 00 Nieuws 710 Boekbespreking 7.25 Gram. 730 Buiten lands overzicht 7.50 Gram. 8 00 Radiokrant 830 Gram. 8.30 Lijdensoverdenking 9 00 Lon- dens PhiUi. Orkest (10 00 Intern.' Evang commentaar) 1100 Nieuws 1145 Avondover denking iii.3012.00 Gramofoommizlek. Engeland. BBC. 330 m. 12.00 Schoolradio 1.00 Gram 1.25 Gev programma 2 00 Nieuws 210 Ooggetuigeverslagen 230 Latllna-Ameri- kaans orkest 3.00 Schoolradio 4 00 Hoorspelen 5.00 Causerie 5 30 Piano en gitaar 6 00 Voor de kinderen 7.00 Nieuws 7.15 Sport 7.20 Amu sementsmuziek 7.43 Causerie 8 00 Gev pro gramma 8 45 Causerie 0.00 Symphonie-orkest koor en solist 10.00 Nieuws 10 15 Symphonie- orkest. koor cn solist lil.00 Discussie 1145 Parlementsoverzioht 12 0012 03 Nieuws. Engeland. BBC. 1500 en 247 m. IC 00 Mr» Dale's dagboek 12 15 Dansmuziek 12 46 Voor dracht 1.00 ParleméntsoverzlcM 1 15 Dans muziek 1 45 Schots orkest 2.46 Voor de kleu ters 3.00 Voor de vrouw 4 00 Dansmuziek 4 30 Orgelsnel 4 45 Lichte muziek 8 15 Mrs Dole's dagboek 5 30 Amusementsmuziek 6.00 BBC Welsh Orchestra cn solist 6.46 Verzoekpro gramma 7 15 Voor de Jeugd 7 46 Hoorspel 8.00 Nieuws 8 25 Sport 8 30 Gev programma 9 00 Hoorsoel 10.30 .Csn I come In?" 11 00 Nieuws 1120 Dansmziek 12 05 Voordracht 12 20 Ha- walian-muziek 12361 00 Nieuws. Frankrijk. Nat. l'rogr. 347 m, 12,00 Gram. 1,00 Nieuws 2 06 Nieuws 2.10 Gram. 6 30 Amerikaanse uitzending 7 00 Gram 8 00 Vo caal ensemble 8.30 Hoorspel 1145—12.00 Nteuws. Brussel. 324 m. 11.46 Gram. 12 34 Licht orkest 12 50 Koersen 1.00 Nieuw» 1.15 Gram. 200 Schoolradio 3 40 Gram. 5.00 Nieuw» 5.10 Gram 5.30 Causerie 5.46 Gram. 5 50 Boekbe spreking 6.00 Zangrecitat 6.30 Voor de solda ten 7.00 Nieuws 7 40 Kamermuziek 757 Piano recital 3 00 Hoorspel 3.45 Gram. 9,15 Licht orkest 10.00 Nieuws 10.15 Litteralr-muzikaal programma 10 5611.00 Nieuw». Brussel. 484 m. 12 05 Lichte muziek 1.00 Nieuws 110 Gram. 4 00 Lichte muziek 8 00 Nieuws 5.15 Gram 7.45 Nieuws 8.06 Groot symphonie-orkest 9.30 Gram 10.00 Nieuwa 10.15 Jazzmuziek 10.45 Gram. 10.50 Nieuw». Engeland. BBC. Uitzendingen voor Neder land: 10.0010.30 n.m. Nieuws; Achter het IJzeren Gordijn; Vrijbuiters Radiodagboek (op 224 en 49 m.). Herv. Kerkorde en openbaar onderwijs Te Utrecht is dezer dagen een samen komst gehouden, uitgaande van het hoofdbestuur der Ver. voor Volksonder wijs, om de afgevaardigden der provin ciale federaties verder in te lichten over „De nieuwe Herv. kerkorde met betrek king tot het onderwijs in Nederland". Eerder spraken hierover de heren Pal- land (Amsterdam) en Apperlo (secreta ris van de Herv. Raad voor Kerk en School i. Thans werden de inlichtingen gegeven door as H. van Lunzen (Odoorn). Deze zei, dat in de onderwijsartikelen der kerkorde een spits aanwezig is, die gericht is tegen het geestesmerk der openbare school en hij riep op tot de grootst mogelijke waakzaamheid. PROMOTIE UTRECHT. 2 Maart. Gepromoveerd tot doc tor m de wis- en natuurkunde op proefschrift „Hoekverdeling en opbrengst bij de reactie Be 9 (d. p) Be 10 en Be 9 (d. 11 Be 8" de heer Dodde de Jong. geboren te Witmarsum. ACADEMISCHE EXAMENS. GRONINGEN. 28 Februari. Geslaagd voor het cand. examen lettei en en wijsbegeerte geschiedenismoj. J Rahder. Nieuw-Am- sterdam: doctoraal examen rechtsgeleerdheid C P Kool. Tiel. UTRECHT, 2 Maart. Geslaagd voor het seml-arts-examen: M A Cramer, Hilversum, F J Haan, Amersfoort, E G Sacharow. Utrecht, mej. A Schotel, Rotterdam, mej, A Verbrugge. Utrecht. W A de Voogd v d Straaten. Baarn. Arts-examen; mej. C E Rumke, Utrecht, L J A van Grinsven, Til burg. C M Jongerlus. Utrecht. Tandarts-ex. I. Bergsma. Joure, L J M Blngen, Roermond. W Stoorvogel, Zeist. Doet. ex. geneeskunde: P W Beljer, Utrecht, P Helleman. Vlaardin gen, A de Smit, Zeist, P L de Vries, Lunte ren C J Walder, Bergen op Zoom. Cand. soc. geografie: J I van Oyen, Den Haag. L G A Smits, Arnhem, A M v d Brink, Leeuwarden. Doet. sociologie: A de Bruijnc, Amsterdam, Kerkelijk examen: CJP Ham. Hiilvcrsuin, P Meyboom, Hoogvliet, Ph J Leenmans, Zeist. Doet. ex. veeartsenijkunde: E F de Nljs, Kloosterzande. Doet. ex. rechten: J R A M A do Beaufort, Driebergen. AMSTERDAM, Vrije Universiteit Cand. examen philosophic: H, v. d. Laan. Voor burg. Doctoraal examen theologie; H R Boer, Grand Rapids (cum laude). Cand. ex. wis- en natuurkunde: A C Aten. Emmen en H L Zijp, Amsterdam, Doet, ex. scheikunde: J van Schooien, Arnhem; C de Waart, Am sterdam: J H v d Stikke, Hilversum. AMSTERDAM, 2 Maart Geslaagd voor het doctoraal examen rechten: mej M Ak kert nga Frank en de heer P J F Scheefhals, Amsterdam. Kampen, Theologische Hogeschool dor Geref. Kerken (A-rt, 31 K.O). Geslaagd voor ea-ndddaatsexaimen de heer B, de Vos te Utreohit. TTET voorwiel van een fiets loopt zó licht, dat we het zelf met een en kele handbeweging in snorrende wen teling kunnen brengen, Hoe perfect de kogellagers echter ook mogen zijn en hoe zorgvuldig we elk onderdeel ook hebben geolied, desondanks gaat het wiel steeds langzamer draaien en tenslotte staat het geheel stil. Geen kind dat zich daarover nog verbaast, dus waarom zouden wij het doen? We weten heus wel, dat een kleine kracht als de wrijving elk voorwerp dat zich met eenparige snelheid voortbeweegt tot stilstand noopt. Tot zover hebben we dus niets nieuws beweerd. Oók niet, wanneer we hieraan toevoegen dat de aarde eveneens een lichaam is dat zich gelijk het spinnende fietswiel met grote snelheid om zijn eigen as wen telt. Maar hiermee zal. naar uw smaak wellicht, de vergelijking dan ook moe ten eindigen, want op het fietswiel werkt de wrijving als remmende kracht zodat uiteindelijk een stilstand intreedt, terwijl de aarde in haar as wenteling door niets geremd wordt, zodat door alle eeuwen heen de ge lijkmatige wisseling van dag en nacht gewaarborgd is. Deze redenering is juist, zolang we haar bezien in het kortstondige bestaan van het mense lijk leven, maar vanuit de astrono mische gezichtshoek is zij onjuist. En de hoofdschuldige hieraan is onze trouwe maan. We weten dat dc maan twee getijden per etmaal veroorzaakt. Niet alleen het water der oceanen stuwt zij door haar aantrekkingskracht op, maar zoals wij op deze plaats al eens heb ben uiteengezet ook het vasteland; de elastische schil van de aarde wordt tweemaal daags 25 tot 50 cm opgeheven. Deze dagelijkse golfslu- wingen veroorzaken uiteraard een enorme wrijving, die energie aan de aswenteling van de aarde onttrekt, waardoor de draaiing wordt geremd en daardoor vertraagd. Het verschil met het spinnende fietswiel is dus alleen nog gelegen in het feit dat al les zich op geweldig grote schaal voltrekt en dat de formidabele wrij ving die de omhoog geheven oceanen en de uitgerekte aardse bolschil ver oorzaken. toch nog onbetekenend is in vergelijking tot de kolossale aard- massa. Daardoor zal géén menselijke generatie iets kunnen merken van het langzamer tempo waarin de aarde gaat draaien. Slechts zeer verfijnde sterrekundige waarnemingen hebben overtuigend aangetoond dat de omwentelingssnel heid van de aarde in de loop der tij den iets is afgenomen en berekenin gen over de wrijving der getijdestro men in zee-engten speciaal in de Beringstraat hebben het waar schijnlijk gemaakt dat deze vertra ging ook inderdaad aan de getijden- wrijving moet worden toegeschreven. Tot zover kloppen dus de waarnemin gen met de theorie. Wanneer de aarde langzamer gaat draaien, brengt dit noodzakelijk met zich mee dat de dagen langer worden. Maar wat hebben we daar op den duur van te verwachten? Daarover morgen. (Nadruk verbodenj

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 2