WatUook probeert Triumph triomfeert! Kooikapel krijgt nog dit jaar een nieuw orgel Firma Van Leeuwen kreeg opdracht en begint direct met de bouw Arie Hillebrand staat in voor deze „wet" Leids jeugdparlement was het nogal eens TRUMPY Partij van de Arbeid slaat zich nu al op de borst Wethouder Menken: „Pertinente leugens worden niet geslikt" Mr WoudstraP. v. d. R. eist teveel eer voor zich zelf Duizend bezoekers op receptie van V. en D. 3 VRIJDAG 27 FEBRUARI 1953 Het is zo vei Naar wij vernemen, heeft de kerkvoogdij van de Leidse Hervormde Ge meente aan de orgelbouwer G. van Leeuwen te Leiderdorp opdracht ge geven tot de bouw van een orgel voor de Kooikapel. De firma Van Leeuwen staat al klaar om met de uitvoering van deze opdracht te beginnen en het is te verwachten, dat het orgel omstreeks December van dit jaar in gebruik kan worden genomen. Nu de opdracht eenmaal een feit is, isj Er zyn twee klavieren het beter, niet meer achterom te zien en pedaal. Het orgel krijgt 786 metalen "te klagen over de lange duur van het spreke"de PÜPe.n- De speeltafel komt orgelloze tijdperk. Als we tóch even 1 blók in het verleden werpen, dan willen we alleen wijzen op de offervaardigheid van de wijtogemeenrte Kooiwyk, die ten doel had een eind te maken ai gewenste toestand. Niet nninder op het geduld, waarmee men de achterliggende periode is doorgekomen. Hier en daar kon men wel eens stuiten op een brok •twijfel. „Het orgel komt er toch nooit' Maar die twijfel kon geen nadelige in vloed uitoefenen op de bereidheid de Kooimensen om in de orgelzaak pal te staan. Een bewijs hiervan is de bazar, die enige tijd geleden voor het orgel fonds werd gehouden. Toen kon nog helemaal niet worden voorspeld neer het orgel er zou kunnen komen. En toch bracht die verkoop maar een fan- tastisch bedrag op. Maar de beurzen kunnen nog niet ge sloten worden. Het orgelfonds blijft be- i en het beroep van de orgelaotie op de vrijgevigheid van de mensen zal niet verflauwen. Zijn wij goed ingelicht, dan heeft men meer dan f 20.000 nodig. Dat beroep vindt in de wetenschap, dat het instrument er nu binnen afzienbare tijd staat, een heahte grond. Er is nóg wat. De Kooikapel krijgt een goed en nieuw orgel. De commissie heeft aan vankelijk ernstig de vraag overwo gen, of men een orgelbouwer een op dracht zou geven óf dat men een reeds bestaand orgel zou kopen. Het is gelukkig, dat de keuze op de eerste mogelijkheid is gevallen. Dat dit financiële consequenties heeft, is te begrijpen. Dispositie t nieuwe- orgel is mechanisch. Bij de bouw wordt het Veka-sleepladen- systeem toegepast, dat onder meer in houdt. dat het instrument geen nadelige invloed van de centrale verwarming de kerk zal ondervinden. We geven hier onder de vermoedelijke dispositie. Hoofdwerk: 1 Praestant 8', 2 Quinta- deen 8', 3 Ootaaf 4', 4 Mixtuur 35 sterk 5 Sexquialter 3 sterk D. Positief: 1 Roerfluit 8', 2 Speelfluit 4' 3 Praestant 2', 4 Nasard 1 1/3' 5 Schal- meij 8'. Pedaal: 1 Subbas 16'. Nevenregisters: 1 Koppel positief hoofdwerk, 2 Koppel positief hoofdwerk pedaal, 3 Koppel positief pedaal, 4 Tre mulant. (Advertentie) OVERHEMDEN BON Op vertoon van deze Bon, bieden wij U aan een PRIMA POPELINE OVERHEMD vast boord met baleinen C 95 Kleuren: Beige, Groen, Grijs I Hogewoerd 109 Korevaarstraat 5 I het midden vóór het orgel. De organist zit dus met de rug naar de Gemeente. Het orgel wordt geplaatst op de galerij boven de kansel. Met de bouiw kerk is hiermee ook rekening gehouden. De galerij tegenover de preekstoel heeft vijftig zitplaatsen, die men niet kan Ee>n tekening van het orgelfront kon ons helaas nog niet worden verstrekt Men deelde ons wel mee, dat het orgel grote overeenkomst zal. vertonen met dat in de Hervormde Kleine Kerk van Rijnsburg. dat enige maanden geleden in gebruik werd genomen. De zichtbare pijpen van dit orgel zijn over vijf vak ken verdeeld, twee' hogere zijvakken en drie lagere in het midden. (Advertentie). MANNENTAAL! Henk, wat heb jy een pracht pak aan, wat een snit zit er in Ja Karei, gisteren gekocht bij ADR. VAN OOY Jr., Bree- straat 9 en ik hoef maar 2,50 per week te betalen Wat een sortering hebben ze daar; voor 47.50 heb je al een prima costuumRegenjassen hebben ze er ook volop A. Kukler 25 jaar bij Wernink Op 1 Maart 1928 kwam de jongeman A. Kukler als kantoorbediende in dienst van de N.V. Wernink's Kalkfabrieken te Leiden. Zijn lust om zoveel mogelijk met de af nemers van bouwmaterialen nemers in contact te komen, heeft hij vele jaren met goed resultaat kunnen be vredigen, ook doordat de directie in de door Kukler bereikte resultaten alle aanleiding vond om hem op het ciële pad te houden. De vroegere kan toorbediende, later vertegenwoordiger, zag in Januari 1947 zijn activiteit be kroond met de titel van procuratie houder. Op 1 Maart is de heer Kukler 25 jaren in dienst bij Wernink, wier afdeling bouwmaterialen in hoofdzaak door hem naar buiten vertegenwoordigd wordt. Maandag zal er ongetwijfeld wel het en ander voor de jubilaris in petto zijn, van de zijde der directie, maar die der afnemers. De heer Kukler is Maandag van 35 uur thuis. Tentoonstelling tekeningen van planten Dinsdag 3 Maart zal in de tijdschrif- tenzaal der universiteitsbibliotheek een tentoonstelling worden geopend originele tekeningen van planten van mej. B. Bake en anderen, uit het bezit de universiteitsbibliotheek en het rijksherbarium te Leiden. De tentoon stelling zal geopend zijn tot en met Maandag 16 Maart, iedere dag van half tien tot half zes. 's Zaterdags tot 5 uur. Waai een wil is, is een weg Geslaagd voor candidaatsexamen medicijnen Waar een wil is, is een weg. Mocht ooit iemand aan deze „wet" twijfelen, dan kan hij zich spiegelen aan Arie Hildehrand, die zo graag dokter wilde worden} maar wiens weg in dezen niet zo maar geëffend kon worden, om dat voor een universitaire studie veel geld nodig is. Ar.es vader, die grondwerker was, koesterde voor zijp zoon hogere idealen, da<n een leven „in de bagger". Daarom zond hij hem naar de Mulo. Ofschoon Arie vaak gevraagd werd, toen hij in de laatste kilas zat, welke toekomst hij zichzelf gedacht had hy was toen vijftien bleef hij meestal het antwoord, schuldig. Wat 'hij wilde worden, werd! hem duidelijk, toen een van zijn leraren vertelde -over het leven van Albert Schweitzer. „Dokter worden" werd zijn ideaal. En begon de strijd om zijn doel te wezenlijken. Hdj kreeg de steun var ouders, die twijfelend' nog aan de gelijikheidi, toch alles deden, om hem te helpen. Arie ging naar de Ohr. HBS haaide zijn einddiploma met een prach tige eindilijst, waarop hem een renteloos voorschot werd toegewezen. Het begin, om zijn doel te kunnen bereiken, Maar nog ginig zijn weg niet ove Zijn studie was kostbaar. Io> het tweede jaar had hdj een microscoop nodig, die ongeveer het gehele bedrag van zijn stu diebeurs opslokte. Er moest een oplos sing worden gevonden. Arie vond die zelf en ging ijs verkopen. „Het was in het begin niet zo best ge gaan, vond hij zelf, maar aan het eind seizoen had hij achthonderd gul- dus zyn microscoop verdiend. Het jaar daarop waren de moeilijk heden groter. Zijn vader werd ernstig ziek, en Arie vond het een vanzelfspre kendheid, dat hdj de zorg voor het huis gezin overnam. Dit geschiedde juist, toen voor zijn examen zat. De gezondheidstoestand van zijn va der bleef slecht en liet niet meer toe dat hij nog zwaar werk verrichtte; zc ging ook Aries vader ijs verkopen. Over gemeentepolitiek en over de oude en de nieuwe voorzitter Naast de behandeling van het onder werp Gemeentepolitiek had het Leids jeugdparlement gisteravond in zyn ver gadering nog een andere zaak te verwer ken. De voorzitter, de heer J. G. Lamers, die de vorige vergadering had meege deeld zijn functie niet langer te kunnen bekleden, nam afscheid en installeerde de nieuwe voorzitter, de heer J. A. M. van Zonneveld. De heer Lamers npemde de gedachte m een jeugdparlement een zeer geluk kige, een soort van doorbraak van een volledig isolement naar het interpolitieke gesprek. Op de basis van de eigen poli tieke overtuiging hebben de jongeren- fracties de opvattingen van anderen leren waarderen, zo zei spreker. PUZZLE PROMINENTEN 1 W. Roozendaal, Herenstraat 131, Leiden; 2 A. Kiel, Gerard Doustraat 87, Leiden; 3 Mej. N. Tilma, 3e Poel laan 44, Lisse. Met een enkel woord overhandigde hij de hamer aan de heer Van Zonneveld, die, naar de heer Lamers zei, als voor zitter van de politieke jongeren-contact- raad al heel wat goodwill voor het jeugd parlement kweekte. De nieuwe voorzit ter zei, ook in deze functie te willen mee werken aan de politieke vorming van de jongeren. Ten slotte bedankte hij de heer Lamers namens alle leden van het jeugd parlement voor de wijze, waarop hij vier jaar lang leiding gaf. Het onderwerp Gemeentepolitiek werd hierna door sprekers van de diverse frac ties uitvoerig belicht. Men ging uit van het verband, dat er tussen de gemeente politiek, de provinciale politiek en de landspolitiek moet bestaan. Ondanks het feit, dat de mogelijkheden voor de ge meenten na de oorlog minder zijn ge worden, blyven er nog voldoende taken voor de gemeentebesturen over, zoals het scheppen van werkgelegenheid, de wo ningbouw, lichamelijke en geestelijke volksgezondheid, sociale zorg, onderwijs en vrije-tijdsbesteding. Mag men uit het feit, dat de meningen In de grote lijnen practisch niet uiteen liepen, concluderen dat de Leidse jongeren elkaar althans op dit punt aardig gevonden hebben? Wederom werd het geduldi vara de toe komstige medicus op de proef gesteld. Toen zyn examen voor de tweede maal in ziobt was, moest 'hij deze weer wegens ziekte van zijra vader uitstellen. Zwaar drukten de zorgen op dit gezin, dat bijeen gehouden wordit door een hechte familieband en waarvan verant woordelijkheidsgevoel voor elkaar een treffende getuigenis is. Toen door al deze tegenslagen zyn examen voor de derde keer werd uitge steld, werd het Arie zeer zwaar om het hart. Maar nooit heeft hdj getwijfeld aan het goede eind, zelfs niet toen hem zyn beurs werd ontnomen, omdat hij niet op tijd examen had gedaan. Toen werd hem een toelage uit het Leids studiefonds verstrekt. En- nu korte tyd geleden heeft Arie Hillebrand zyn candidaatsexamen gehaald. Er heerst droefheid en blijdschap in dit gezin. •fihedd en zorg om de vader, wiens ziekte een lijdensweg is, blijdschap om de zoon, die de eerste mijlpaal van zyn ideaal heeft bereikt. wint reeds kwaliteit! Akelige inzet Leidse veikiezingsstiijd In de Sleutelstad is de verkiezingsstrijd reeds ingezet, hoe wel-we nog wel wat anders te doën hebben dan al aan de raadsverkiezingen op 27 Mei te denken. Toen bijna heel ons volk zich in grote eensgezindheid rond de ge troffenen schaarde, in de tweede week na de nationale ramp, hield de af deling Leiden van de Partij van de Arbeid een vergadering, waarin men zich zelf eens lekker op de borst ging slaan. Wethouder Van Schaik hield in die vergadering een rede, waarover het vol gende is ontleend aan Het Vrye Volk var Vrijdag 13 Februari: „Bij het na-oorlogs herstel heeft de Partij van de Arbeid, de „dynamische party", zowel landelijk als gemeentelyk vorm gegeven aan de opbouw, In Lelden is by voorbeeld het nieuwe station gekomen, dank zij de stuwende kracht van de mensen van ónze richting". „Ook de grondpolitiek, het aankopen van vele hectaren grond met voorkoming van speculatie, is door onze mensen klaar gespeeld. Bij het onderwys valt groei te constateren, die in wezen socialistische opbouw is. Het aantal leer lingen van de vakscholen is in vier jaar tyd byna verdubbeld. Hier hebben krach ten achter gezeten, die weten wat het arbeiderskind nodig heeft." „Leiden gaat een ander gezicht krygen, aldus de heer Van Schaik. Deze gunstige tekenen zyn voor een goed deel te danken aan de kracht, die uit ons midden is voortgekomen." Tot zover dat verslag in het Vrye Volk. Nu is Woensdagavond een vergadering van de afdeling Leiden der KVP ge- Al heieven we na een lange winter prachtige voorjaarsdagen, Arie Hillebrand staat nog niet met zijn ijscowagen op het Stadhuisplein. Deze foto dateert van zomer 1951, toen we reeds schreven over deze volhardende student in de medicijnen. Waar een wil is.... Foto N. van der Horst Leiden en Delft gaan kunst uitwisselen In de loop van het volgend jaar zul len Leidse kunstenaars, georganiseerd in het Leids Kunst Centrum, en Delftse kunstenaars, leden van De Kring, hun werken uitwisselen en tentoonstellen. De Leidenaars geven daarby de voor keur aan een tentoonstelling in het Prin senhof, maar er bestaat kans, dat het Huis Lambert van Meerten als exposi tieruimte zal worden gekozen. De on derhandelingen daarover zyn gaande. De Leidse tentoonstelling in Delft zal worden georganiseerd door de Leidse kunstschilder Walter Bosch, terwyi in ieder geval Will Tweehu.vsen, Giselle van Essen-Kunster en Jos. Mertens zul len exposeren. Postzegelverzamelaars uit Leiden bijeen De Leidse vereniging van postzegel verzamelaars heeft in de Kleine Burcht haar jaarvergadering gehouden onder voorzitterschap van drs W. J. van Doom. Uit het jaarverslag van penningmeester Tazelaar bleek, dat de vereniging een batig saldo van f 250 in kas heeft. Een aantal personen werd als lid toegelaten. De leider van de ruilcommissie. de heer Dammers, kon melding maken van een gunstig resultaat. Bezoek aan de ruil beurs werd warm aanbevolen. Tijdens de veiling werden enkele kavels gratis ter beschikking gesteld. De opbrengst was voor het Rampenfonds. houden en daarin heeft een der leden gewezen op dit verslag, met name op de bouw van het nieuwe station en de uit breiding van het nyverheidsonderwys, die de bouw van een RK ambachtsschool nodig heeft gemaakt Is het waar, vroeg de vragensteller volgens een verslag in de RK Leidse Courant, dat de Party van de Arbeid dit gedaan heeft? En hebben de andere par tyen dan niets gedaan? Of heeft de heer Van Schaik een beetje opgeschept? De heer Menken had het verslag ook gelezen en vond het in vrypostigheid nogal royaal, om het zeer zacht uit te drukken. Spreker had zich speciaal ge- ergerd aan de bewering ten aanzien var de RK ambachtsschool. Het waren d< RK raadsleden, krachtig gesteund dooi de Prot-Christelyken, die in 19481949 de noodzaak van een RK ambachtsschool krachtig hebben bepleit. Het werd een onverkwikkelijke strijd, waarby van Pvd A-zijde opgemerkt werd. dat de noodzaak niet vaststond en dat de RK voorstanders met geflatteerde cyfers werkten. Het voorstel van de minderheid van B. en W. werd verworpen. Een jaar later bleek de PvdA bekeerd te zyn gebruikte zij dezelfde cijfers om te tonen, dat de RK ambachtsschool wèl noodzakelijk was! Wat het nieuwe station betrof, merkte de heer Menken op, dat bykans alle grote bouwplannen, station zowel als woningen, con amore door B. en W. zyn voorgesteld en con amore door de raad zyn aanvaard, alhoewel er wel eens critiek geleverd werd. Het is buitenge woon vrijpostig van de PvdA, die zowel in het college van B. en W. als in de raad een minderheid heeft, de eer zichzelf op te eisen, want zonder goed keuring van de meerderheid, dus ook van niet-PvdA-leden, kan er niets gebeuren! Er zal in de komende P.v.d.A.- propaganda nog wel meer komen, al dus de heer Menken, volgens de Leid- se Courant, maar dergelijke pertinen te leugens zullen wij, katholieke raadsleden, evenmin slikken als U'! A.R. kiesvereniging wijk I In het Geref. Jeugdhuis heeft de A.R. kiesvereniging wyk I gisteravond ver gaderd onder voorzitterschap van de heer C. Kromhout. In deze vergadering waren aanwezig mr C. J. Woudstra, fractieleider, en de heer A. Knetsch, lid van de Prot.- Chr. groep in de raad. Mr Woudstra maakte enkele opmer kingen in verband met de propaganda, die de P.v.dA- op het ogenblik maakt in interne vergaderingen. Blykens couran tenverslagen eist de P.v.dA, voor zich op het dynamisch beleid in de gemeente politiek, resulterend o.a. in het tot stand komen van een nieuw station, uitbreiding van vakonderwys en dergelyke zaken. Mr Woudstra verklaarde, dat Leiden nog niet socialistisch geregeerd wordt. Wat er bereikt is, werd bewerkt in col legiale samenwerking, zowel in het col lege van B. en W. als in de raad zelf. Spreker vond dat de P.v.dA. eer voor zich opeist die haar niet toekomt. Krachten uit de vrye maatschappij werken aan het vakonderwys, men kar dat moeilyk een „socialistische opbouw' noemen. Natuurlyk heeft wethouder Van Schaik op dit gebied zyn verdienste zoals elke wethouder op zijn eigen ter rein maar het is volkomen misplaatst, Standje ging niet door De Leidse smalfilmers deelden prijzen uit Het bestuur van de Leidse smalfilm liga heeft enige tyd geleden een onder linge wedstryd uitgeschreven, waarby als onderwerp werd opgegeven „Een tientje". Gisteravond had in de Turk de toning van de resultaten plaats. Er den vier films gedraaid, twee 8- en twee 16-mm. Mededingers waren de heren Eduard, De Kier en Forma, Pieëte Schilperoord. De eerste pry's, een vergulde medaille, ging naar de heren Forma en De Kier, die het onderwerp zeer geestig the point" hadden behandeld. De tweede piys, een verzilverde medaille, was de heer Pieëte, die er een propaganda- filmpje voor het Rampenfonds van had gemaakt. In de film van de heer Schil peroord, die de betrekkelyke waarde het geld demonstreerde met een reis vliegtuig naar Tokio, op welke reis per ongeluk meegesmokkeld tientje n niet kon worden ingewisseld, werden wat te veel reisherinneringen gebracht, die geen betrekking hadden op het onder werp. De baby van de heer Eduard bleek een goede filmster, maar hij zou onder een andere titel beter tot zyn recht ge komen zyn. De avond stond onder leiding van voor zitter Kleibrink. Na de pauze bestond er gelegenheid over het vertoonde van gedachten te wisselen, waarvan ruim schoots gebruik werd gemaakt Grafsteen dokter Seret Er heeft zich te Leiden een comité gevormd, dat zich ten doel stelt na mens de patiënten van wylen dokter A. Seret de familie een grafsteen aan te bieden. Dit ter nagedachtenis en ln dankbare herinnering aan deze beminde arts. Namens het comité werd ons dit medegedeeld door de heer C. J. Jonk, Korte Mare 10. dat de P.v.d.A. ook hier alle eer voor zich opeist. Spreker beval sterk aan, de propaganda voor de gemeenteraadsver kiezingen straks bescheidener te voeren dan de P.v.d.A. ons hier nu voorschotelt. Mr Woudstra maakte verder nog op merkingen in algemene zin over de be grenzing van de gemeentetaak, zowel op het gebied van de autonomie als op dat van gezag en vryheid. Hij riep tot grote activiteit op in verband met de naderende verkiezingen. Concrete zaken ln de gemeenteüjke sfeer werden door de heer Knetsch gesneden. Op deze inleidingen volgde bespreking. Het huishoudelyk deel van de ver gadering vergde niet veel tyd. Het leden tal is vrywel constant gebleven en een klein bedrag in kas met nog schuld af te lossen, zo bleek uit de ver slagen. In de bestuursverkiezing werden de aftredende heren G. Kuypers C. H. Witte herkozen. Agenda voor Leiden Vrijdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: K. en O., Leids Juweel, zang en muziek door zeven Leidse amateursverenigingen. Schouwburg, 8 uur K. en O., Rotterd. Toneel met Het Hemelbed van Jan de Hartog. Turk, 8 uur: A.R. kiesvereniging wijk III, J. 'G. Lamers over A.R. en sociale politiek, mevrouw mr I. Geelkerkera— Brusse over Passief vrouwenkiesrechi. Vlies, 8 uur. Vereniging voor paeda- gogiek, dr L. M. van Dis te Haarlem Leermoeilijkheden met normale ^pSïrekerk, 7.15-7.45 uur: Avood- g6^>efi derdorp, raadhuis, 7.45 uur: gemeenteraad. Zaterdag Wijkgebouw Irene Driftstraat, 3 uur: opening fancy-fair C.JN.V. Irene. Instituut voor het Nabije Oosten, Noordeindsplein 4a. 3 uur: prof. S. Run- ciman over Byzantium and the Crusades. .Volkshuis. 4 uur: film Nachtwache. Stadsgehoorzaal. 8 uur: harmoniekapel Werkmans Wilskracht, 51ste jaarfeest. Burcht. 8 uur: Het Nieuwe Toneel met „Eerloos". Maandag Vlies, 8 uur: afdeling Leiden Kon. Ned, Middenstandsbond, forum-avond. Schouwburg, 8 uur: Leids studenten toneel, burgery-uitvoering Adventure Story vara Terence Rattigan; daarna stu denten-uitvoering. Nachtdienst apotheken Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552, en de Haven-apotheek. Haven 18, teL 20085. Tentoonstellingen Prentenkabinet, 25 uur: tekeningen van Gentenaren Jules de Bruyckex ec George Minne (t.m. 7 Maart Goede Tempelieren maakten propaganda Bruisend van muzikaal enthousiasme stroomde gisteravond een aaneenschake ling van bepaald Zuidelijke klanken de aanwezigen in de Jacobazaal van de Burcht vanaf het podium tegemoet, toen het muziekensemble van de korfbalver eniging „De Algemene" de pasodoble „Lady of Spain" als eerste nummer in zette. De avond omvatte een propaganda- bijeenkomst van de Leidse afdeling der Internationale Orde van Goede Tempe lieren. Niet alleen de medewerking van het ensemble, ook het optreden van de amateur-goochelaar „Professor Durini" (in het dagelyks leven „meneer Van Duuren") droeg aan de sfeer het zyne bij. De heer P. J. Snoek uit Den Haag. hoofdbestuurslid der Orde in Nederland en voorzitter van het district Zuid-Hol land, voerde het propagandistische woord. Hij sprak over het ontstaan van de Orde. Dit geschiedde ongeveer honderd jaar geleden in Amerika, waar drank misbruik toen schering en inslag was. De oprichting van deze eerste „loge" vond al spoedig overal elders navolging. De leden verplichten zich er toe, gedu rende hun lidmaatschap geen alcohol houdende dranken te gebruiken of aan anderen te verstrekken. De naam dateert uit de tijd der kruis tochten. „Tempeliers" noemden zich toen mannen, die half monnik half kruisrid der waren. Doch deze lieden maakten het al spoedig te bont, ofschoon hun idealen neerkwamen op de verplichting, de mensheid ten kruistocht een helpende hand te bieden. Als onderscheid heeft de Orde voor haar kruistocht tegen het drankmisbruik het praedicaat „goede" in haar naam opgenomen. Het ensemble musiceerde onder leiding van de heer D. Sloos. Het bestaat uit louter amateurs, doch met een reputatie, die verder reikt dan de grenzen van onze stad. Het programma van de avond be stond o.m. uit populaire opera-fragmen ten. Mevrouw C. Sloosv. d. Broek zong de partijen voor sopraan. De tenorpar tijen werden gezongen door de heer W. v. d. Broek. Militairen veroordeeld Plezierritjes tussen Leiden en Katwijk Tien manschappen en een sergeant zi"jn door de Krygsraad te Velde-Oost te Arnhem veroordeeld tot gevangenisstraf fen van veertien dagen of een maand A tot lichte geldboeten, omdat zy met „zwarte rij-opdrachten" herhaaldelijk van Leiden naar Katwijk reden, om daar te passagieren, aldus de Tel. De sergeant werd bovendien gestraft met terugzetting in de rang tot gewoon soldaat. Het detachement was gedurende enige weken van Haarlem naar Leiden gecommandeerd om munitie te ryden en had 's avonds pleieierritjes gemaakt, waarvoor de sergeant rij-opdrachten ver strekte. Om de benzine te kunnen ver antwoorden, werden met kleine slange tjes uit andere legervoertuigen kleine hoveelhden brandstof geheveld. Achthondeid bloemstukken sieiden bet waienbuis Gistermiddag heeft de directie v; 1 D. in het warenhuis gerecipieerd ter gelegenheid van het gouden jubileum. vele gelukwensen werden in ontvangst genomen door de beide heren Kerckhoff en de heren B. Vroom en W. Dreesmann. Het receptieboek vermeldde achthonderd namen, maar naar schatting hebben tweehonderd m« niet getekend. De receptie is dus door ongeveer duizend mensen bezocht. Er niet minder dan achthonderd bloemstukken, waaronder veel kostbare. Ook is in de loop van de dag een groot aantal blyvende geschenken by V. t bezorgd. Van de bezoekers noemen wij de wet houders Menken en Jongelcen namens het gemeentebestuur van Leiden, de heren Meyer en Van der Wal namens de Leidsq politie, de heren Lambermont Van der Kloot namens de Leidse mid. denstandscentrale, de heren De Jong er. Van der Pompe namens de stichting K. en O., de heer Bouma, hoofdinspecteur invoerrechten cn accynzen te Leiden, de heren Meerpoel en De Blécourt nai de Kamer van Koophandel en Fabrieken Rijnland, de heer Cornelissen na- de Chr. bedrijfsgroepencentrale, de heren Hagedoorn en Kosten als vertegen woordigers van de brandweer te Leiden, afgevaardigden van het bestuur van de V.V.S.L. en van de afdeling Leiden van het Rode Kruis, de heer Gorter, voor zitter van de Raad van Arbeid te Leiden, vertegenwoordigers van het bestuur van het studentencorps, de heren Aalders en Mol namens het bestuur van de alge- RK. werkgeversvereniging, de heer Van Zanten, directeur van de gemeen telijke volkscredietbank, de heren Weima en Kooiman namens de markt- en haven dienst en de heer Van Ettekoven, stations chef te Leiden. Verder waren er vanzelfsprekend zeer veel zakenrelaties en vertegenwoordigers fabrieken uit het gehele land, zelfs uit het buitenland. De plaquette ran de heer W. A. A. Kerckhoff. de oprichter van V. en D. Leiden, die gistermorgen in een bij eenkomst van directie en personeel werd onthuld. Foto N. van der Horst

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 3