.Griep! Treinen gaan op 18 Mei naar de hoge baan Sporen naar Utrecht en Herensingel daarna omhoog V. en D. Leiden werd vijftig jaar geleden opgericht Valkenburg heeft nu officieel een gemeentewapen NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 WOENSDAG 25 FEBRUARI 19» Millioenenplan woidt werkelijkheid De Ned. Spoorwegen houden er rekening mee, dat Leiden met de invoering van de nieuwe dienstregeling hoog rijdt. Dat betekent, dat we nog een paar maanden (tot Maandag 18 Mei) geduld moeten hebben. Het ogenblik, waarop Leiden al zo lang wacht, zal dan aanbreken. Niet meer wachten voor de spoorbomen. Een onverstoorde aan- en afvoer van het verkeer. Niet alleen aan de Rijnsburgerweg, maar ook aan de Broekweg en aan de Lage Morsweg. De viaducten gaan dan pas werkelijk dienst doen. Een tocht langs de ijzeren baan van de! ziet. Er is straks ongeveer vijfduizend Vink naar de Holle Mare zal de bezoeker kubieke meter zand nodig om de baan niet veel nieuws verschaffen. Heel wei-1 hier op de vereiste hoogte te brengen, nig zelfs. Dat is een goed teken. WantMet het aanvoeren van het zand zal spoe- het werk is klaar. Als de verzakkingen j dig worden begonnen, aan de Haarlemmervaart zich vorig jaar We vroegen de heer Schalij nog, hoe niet hadden voorgedaan, zouden de trei- hij dacht over het tijdstip van 18 Mei. Hij nen immers al lang hoog hebben gereden, zei, dat men het gemakkelijk kan halen. Zü alleen hebben de kink in de kabel ge-1 „Er kan altijd nog iets tussen komen, bracht. De hoge baan is geheel tot rust gekomen. Ze is sterk en aan de veiligheid behoeft straks niet te worden getwijfeld. De zwakke plek zat bij de Haarlemmer vaart, waar nog steeds hard wordt ge werkt om het baanlichaam in orde te brengen. Deze week is daar de laatste paal geslagen voor de betonnen vloer, die de kop van de baan zal dragen. Gis termiddag omstreeks twaalf uur ging de 26 meter hoge heistelling lang zaam naar de grond. Dat heeft wel een paar uur in beslag genomen. Maar desondanks wees dit er toch op, dat het einde van deze tussen- phase in zicht is. Ir Schalij deelde ons mee, dat men zich behoorlijk aan het tijdschema heeft kunnen houden. Onvoorziene factoren zijn er niet ge weest. In verband met de watersnood werden wel een paar heiers wegge roepen, maar dit betekende toch geen noemenswaardige achterstand. Minimum Men moet niet denken, dat, nu d< betonnen palen in de grond zitten, de hele vloer nog moet worden gelegd. De lezer zal zich wellicht ons vorige artikel herinneren, waarin wij meedeelden, dat het afgegraven gedeelte in drie vakken is verdeeld. Toen men in het laatste vak bezig was palen te heien, kon in het ste reeds met het plaatsen van de vloer worden begonnen. Dit in elkaar grijpen van de werkzaamheden heeft grote in vloed gehad op het tijdschema, zodat de duur van de tussenphase tot een ir mum kon worden beperkt. Van de betonplaat is nu al onge' zeventig procent klaar. De vloerplaat heeft een dikte van veertig centimeter. Op deze vloerplaat zijn twee betonnen wanden van anderhalve meter hoogte opgetrokken, die op de foto ook duidelijk te zien zijn. Men ziet dus, hoe de ni« baan op dit punt er „van binnen" (Advertentie) VROUWENHOEKJE Zeg Bep. wat heb jij een prachtige het einde Regenmantel aan, die is zeker wel erg duur Wel nee Miep, hij kost maai 42,50 bij ADR. VAN OOY Jr., Bree straat 9, en ik mag hem betalen met 2,- per week. Ze hebben daar de nieuwste modellen in allerlei kleuren, wat een prachtgoed Familieberichten uit andere bladen Dordrecht. GETROUWD: C J Hornstr i'dam; mr A G Gülcher en jkvr J C G J Ooster- W N Meijer, rady, z, Stock- Baaien, d Amsterdar Utrecht: G J Jeltes. kerk, i nlngen terdam T Schepel-Zwart, v, 80 jaar, 3 Schut, m, A'dam: G Suther- j, Amstelveen: dr L J van der arts. Wassenaar: B Mindell. m. L I A van Vllet-Stans. v. 86 J. m: L J Hoohen- j. Amsterdam; H L W v Beu- Helsdingen, m, arts, 75 J, Rot- Slopen na 18 Mei Over het slopen van het oude station is in ieder geval dit bekend, dat het werk pas zal worden uitgevoerd, als het nieuwe station zijn eigenlijke functie vervult. Dat is vóór het omhoog brengen van de treinen vanzelfsprekend niet het geval. De afdeling snelgoed is nu nog in het oude gebouw gevestigd, terwijl men er ook de restauratievertrekken vindt. Het zou dus niet gemist kunnen worden. Vóór de achttiende Mei zal de nieuwe baan hier en daar nog iets moeten wor den bijgewerkt. In het achterliggende halfjaar heeft ze enigszins geleden. Zo moeten de sporen wat worden opgeknapt. Maar er is hier slechts sprake van nor maal onderhoud. Een van de eerste werken na de ingebruikneming van hoge baan en nieuwe station is dus wel de afbraak van het oude station. Verder kun nen we noemen het omhoog brengen van de trein naar Utrecht en het treintje naar de Herensingel. Op onze tocht over het werk ontmoet ten we bij de „zwakke plek" Haarlem mervaart ook nog het gemeenteraadslid Questroo, dat uit persoonlijke belangstel ling een kijkje kwam nemen. De heer Schalij lichtte hem uitvoerig in. We kun- niet zeggen, dat de heer Questroo niet opgeruimd het werk verliet. Veertig jaar bij de firma Johan Parmentier Op 1 Maart hoopt de heer A. van der Leek. Lage Rijndijk 73A. chef van de af deling kammery bij de firma Johan Par mentier, Schelpenkade 6, de dag te her denken, waarop hij veertig jaar geleden bij dit bedrijf in dienst trad. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Lilianne, d. v. J. M. Bal lego en W. H. L. Dagniaux; Helena C. C., C. Hak en C. Beij; Margaretha C. v. Th. P. v. d. Hulst en J. Hilger- Martina J. M., d. v. J. C. Loos J. M. Klerks; Hendrik L., z. v. J. Guijt v. d. Meij; Marianne W. M., d. G. Bouwmeester en E. M. Schoonder- 'oerd; Reinardus J., z. v. P. van As en H. Boer; Arie A., z. v. J. Nieuwenhuizen G. B. P. Graner. OVERLEDEN: J. H. W. Borsboom, an, 75 jr; W. v. d. Voort, man, 74 jr. De plaats, waar sinds enkele maanden hard wordt gewerkt aan de versterking van de nieuwe spoorbaan, waarop de treinen mid den Mei van dit jaar gaan rijden. Op de voorgrond wordt nog beton gestort, maar daarachter ligt de vloerplaat van veertig centimeter dikte al. Men heeft straks vijfdui zend kubieke meter zand nodig om de baan op de vereiste hoogte te brengen. (Foto N. van der Horst). „Reuvens" hield jaar vergadering Onder voorzitterschap van mr W. de Clercq hield de openbare leeszaal en bibliotheek „Reuvens" gisteravond in de geheel gerestaureerde en gemoderniseer de jeugdbibliotheek aan de Plantage haar jaarlijkse ledenvergadering. De voorzitter herdacht het overleden erelid mevrouw C. van der EistCoe- bergh, die zeer veel voor de leeszaal heeft gedaan en wier grote'verdiensten by be stuur en leden in dankbare herinnering zullen blijven voortleven. Nadat de notulen waren goedgekeurd, werd besloten aan de gevel van het Breestraat-gebouw een eenvoudige en stijlvolle lichtreclame aan te brengen, het ontwerp door de heer C. j Brilman werd uiteengezet. Het afscheid j van mej. J. R. Driessens, die het vorige j jaar haar langdurige werkzaamheden bij Reuvens" beëindigde, maar toen doori droeve familie-omstandigheden niet in de i gelegenheid was om officieel van haarj werkkring afscheid te nemen, zal thans; plaats vinden op Dinsdagmiddag 10 Maart1 om kwart over 5. De penningmeester, de heer M. Eek Jr gaf een uitvoerige toelichting op de jaar- j rekening en de begroting. Het nadelig' saldo over 1952 bedroeg 1617. Zonder j de subsidies van de overheid vooral' het gemeentebestuur verleende langrijke bijdrage zou „Reuvens" in dezelfde noodlijdende omstandigheden verkeren als zovele andere openbare lees zalen in het land. Met dankbaarheid werd nog melding gemaakt van een legaat wijlen mej. dr J. H. van Lessen, groot ƒ500. De jaarstukken van de penning meester werden onder dank goedgekeurd en de heer Eek gedéchargeerd voor zijn voortreffelijk beheer. De secretaris, de heer J R. van Wij- land, bracht vervolgens zijn jaarverslag uit. waaruit o.m. bleek, dat het aantal leden in het afgelopen jaar steeg van 3787 tot 4374. Het boekenbezit vermeer derde met ruim 1500 en bedroeg aan het verslagjaar ruim 36.000: voorts liggen ruim 200 tijd schriften ter inzage. De studiezaal werd bezocht door 930 personen, de couranten- zaal door 2750 en de tijdschriftenzaal en uitleenbibliotheek door 3650 personen. In totaal werden niet minder dan ruim 126.000 banden uitgeleend, waarvan 80 procent romans en 20 procent populair- wetenschappelijke werken. De jeugdbibliotheek mag zich in een stijgende belangstelling verheugen en gaf ruim 37.000 boeken uit. Ook de gang van zaken in het correspondentschap te Voorschoten getuigde van een verhoog de leesinteresse. De resultaten van de uitleen-post in het „Westerkwartier" wa ren eveneens zeer bevredigend. Ook dit verslag werd goedgekeurd. Bij de rondvraag werd nog mededeling gedaan van verschillende voorgenomen verbeteringen, zowel wat betreft een practischer indeling van de bibliotheek- ruimte, waardoor ook een vlottere cir culatie en bediening wordt verkregen als sen reorganisatie van de administratie en een herverdeling der werkzaamheden, welke een verhoogde efficlëncy ten ge volge zal hebben. Deze aangelegenheden zullen commissoriaal nader worden uit gewerkt. „Reuvens" blijft er naar streven haar culturele taak zo goed mogelijk te ver vullen. o.a, door voortdurende uitbrei ding van haar boekenbezit. Moge de waardering daarvoor tot uiting komen in een groeiend ledental! Agenda voor Leiden Woensdag Stadsgehoorzaal, half 8: uitvoering Chr. harmonievereniging Concordia (eerste lustrum). Steenschuur 6, 8 uur: K. en O., lezing over Zwitserland door A. L. C. A. van N ij nan ten. Aniba, 8 uur: tuiniers- en bloemisten- vereniging Door Eendracht Verbonden, ledenvergadering. Stille Rijn 13. 8 uur: Geref. Bond, J Henzen over genezing op het gebed. Kleine Burcht, 8 uur: postzegelverza melaars. Sociale Zaken (Steenschuur hoek Lan- gebrug). half 8half 9: zitting pry zen- Donderdar Vroom en Dreesmann, half 35 uur: receptie vijftigjarig bestaan. Foyer Burcht, 8 uur: actiecomité „Lei den Leeft", bespreking braderie 1953. Schouwburg, 8 uur: K. en O., Rotterd. Toneei met Het Hemelbed van Jan de Stadsgehoorzaal, half 8: uitvo „Lenteklokjes" ten bate van Ran fonds. Kamer 125 stadhuis, 7.15 uur: Leids jeugd/parlement over gemeentepolitiek. Geref. jeugdhuis, 8 uur: A.R. kiesver eniging wijk I, mr C. J. Woudstra en A Knetsoh over de gemeentepolitiek. Zomerzorg, 8 uur: ky nologen vereni ging, C. A. Kruis over blindengeleide honden. Turk, 8 uur: smalfilmliga, onderlinge wedstrijd: Een Tientje. Jacobazaal Burcht, 8 uur: Intern, orde van Goede Tempelieren, propaganda- bijeenkomst, spreker P. J. Snoek. Vrüdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: K. en O., Leids Juweel, zang en muziek door zeven Leidse amateurs-verenigingen. Schouwburg, 8 uur. K. en O., Rotterd. Toneel met Het Hemelbed van Jan de Hartog. Turk, 8 uur: A.R. kiesvereniging wijk I, J. G. Laimers over A.R. en sociale politiek, mevrouw mr I. Geelkerken se over Passief vrouwenkiesrecht, es, 8 uur: Vereniging voor paeda- gogiek, dr L. M. van Dis te Haarlem Leermoeilijkheden met normale •kinderen. Pieterskerk, 7.15—7.45 uur: Avond gebed. iderdorp, raadhuis, 7.45 uur: gemeenteraad. Nachtdienst apotheken Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 3552, en de Haven-apotheek, Haven 18. >L 20085. Tentoonstellingen Prentenkabinet, 2—5 uur: tekeningen an Gentenaren Jules de Bruycker en George Minne tt.tn. 7 Maart V Advertentie) Dan spijt het U, wanneer U geen Aspirin (alléén echt met het Bayerkruisl) in huis hebt. Morgen zijn er de feestelijkheden Vroom en Dreesmann Leiden bestaat vijftig jaar. Morgen worden, zoals men weet, de feestelijkheden gehouden. Deze beginnen des morgens 9 uur met een mis is de Petruskerk. Om half elf vindt in het gebouw een bijeenkomst plaats van directie en personeel en 's middags half 3 begint de receptie, die tot 5 uur duurt. Tijdens de receptie is er een optocht van de voertuigen van V. en D. Leiden door Leiden en enige omliggende gemeenten. Aan allen in Leiden en omgeving, die anderd in een N.V. Directeur werd de op 26 Februari vijftig jaar worden, vijftig heer Kerckhoff. commissarissen werden jaar getrouwd zijn en aan alle moeders, die op deze dag met de geboorte van een kind verblijd worden, biedt de directie van het bedrijf een jubileumtaart Wie hiervoor in aanmerking komen, ten zich met een bewijsstuk vervoegen aan de gebakafdeling. Het bedrijf werd in 1903 door de heren W. A. A. Kerckhoff, W Vroom en A. Dreesmann opgericht. De naam was toen firma De Zon. Spoedig werd de zaak Rijksmuseum voor oudheden Bronzen vaatwerk uit de Rijn bij Arnhem In het Rijksmuseum van Oudheden hield dr J. H. C. Kern gisteravond lezing over een grote bij elkaar beho rende groep van Romeins bronzen vaat werk. die in 1895 geheel toevallig uit de Rijn bij het Drielse veer (even be westen Arnhem) is opgebaggerd, e in Leiden wordt bewaard. Aan de hand van lichtbeelden gaf spreker een overzicht van de zeer schillende soorten en typen van Romeins bronzen vaatwerk, welke de schat het Drielse veer omvat: kannen, ampho- ren, bekkens, een zeef. en ten slotte ganse reeks van velerlei steelpannen (casselores). De meeste stukken komen bewijsbaar uit ateliers van bronsgieters in Capua/Campanië, van ongeveer 5080 na Chr., doch daarnaast komen ook enkele producten van Gallo-Ro- meinse makelij (streek van Lyon), geveer 75—100 na Chr. voor. Romeins bronzen vaatwerk uit de late eerste eeuw na Chr. is in de Oudheid zeer ver uitgevoerd: tot in Scandinavië met Finland, Pommeren, Polen en Zuid- Rusland heeft men voorbeelden opge graven. Het bijkans unieke van vondst van het Drielse veer is echter, dat men het vaatwerk in zulk massaverband, en in die verscheidenheid en goede kwaliteit tezamen heeft getroffen. Verkeerstafels werden in gebruik genomen In tegenwoordigheid van majoor A. Wolters, districtscommandant der Rijks politie, de heer Th. Duchateau, inspecteur van het lager onderwijs te Delft, de heer Roëll, voorzitter Verbond Veilig Verkeer uit Utrecht, hoofden van alle plaatselijke scholen en vele andere genodigden heeft de Burgmeester van Voorschoten, de heer C. J. van der Hoeven gistermiddag ii raadzaal de verkeerstafels ten dienste het onderwijs op de scholen in gebruik genomen. Bijzondere woorden van dank richtte spreker tot de vervaardigers deze tafels (waarop alle mogelijke keerssituaties voorkomen), de heren C. Robbertsen en M. H. C. van Aurich de Rijkspolitie te Voorschoten. Voorts spraken nog de heer Duchateau, die deelde dat dit de eerste tafel in zij spectie is, die bij het verkeersonderwijs dienst zal doen. en majoor Wolters. Hier- stelde de burgemeester Van der Hoe- i de verkeerslichten in werking, mede de verkeerstafels in gebruik genomen. De heren Robbertsen ei Aurich vervaardigden de verkeerstafels hun vrije tijd. Zij gaven gistermiddag korte les aan enkele jongens meisjes. Ook gemeentesecretaris De Bres aanwezig. Politievraagstuk in nieuw stadium De schriftelijke inleiding van de be sprekingen over het politievraagstuk is reeds enige tijd geleden afgesloten. Wan de watersnood niet al de aandacht had opgevraagd, zou de mondelinge ge- dachtenwisseling tussen minister Beel minister Donker reeds in volle gang zijn geweest, zo heeft minister Beel aan de Eerste Kamer meegedeeld. Alles te weten I Op 3 September van het vorig jaar richtte de gemeenteraad van Valken- i burg zich met een verzoekschrift tot H.M. de Koningin om de bevestiging te j krijgen van het in feite reeds eeuwer Uang bestaande gemeentewapen. De ';Hoge Raad van adel heeft nu de kleu- [ren en de vorm van het wapen beves. tigd, zodat de gemeente Valkenburg I voortaan met het volste recht - daarvan gebruik mag maken. „Het wapen vertoont een In goud ge vatte gekanteelde burcht van keel, op de hoektinnen waarvan twee i elkaar toegewende valken van sabel ten. Het wapenschild is gedekt met gouden kroon van drie bladeren en twee paarlen", aldus de officiële beschrijving. Als bijzonderheid kan worden ver meld, dat het archief van de gemeente een afbeelding bevat van het wapen van Willem Veerman, heer van Valkenburg, overleden in 1762. Dit wapen vertoont hetzelfde beeld van het schild met burcht en valken. Alleen zijn daarop de kleuren precies andersom gebruikt. Het schild is daar namelijk rood en d burcht en de valken zijn van goud. Contactvereniging B.B. opgericht De bescherming bevolking hield giste ren een propaganda-avond in zaal De Vries. De voorzitter, de heer R. Ouds hoorn. sprak zijn blijdschap uit flinke belangstelling: inzonderheid riep hij een welkom toe aan het college B en W. en aan de heren Gerth Wijk en Tielenius Kruythof. Burg. Van der Harst merkte op, dat de verschillende blokploegen reeds wezig waren en dat men nu wilde komen :ot oprichting van een eontaetvereniging, dit ter bevordering van de tea-mgeest Het ligt in de bedoeling een 3- of 4-tal ontspanningsavonden per seizoen te hou- Wij móesten de schat van het Drielse veer, die behalve bronzen vaatwerk, ook nog tal van andere metalen voor werpen, gelijk versiering van paarden tuig omvat, zien als een verongelukt transport per schip. En wel een transport tussen Nijmegen, waar van ongeveer 70105 na Chr. het tiende Ro meinse legioen gelegerd was. en weste lijker dreven, bij voorbeeld Vechten bij Utrecht. De datering van de afzonder lijke stukken van het Drielse veer, en de parallellismen tussen vondsten uit Nijmegen en Vechten schijnen zulks aan te tonen. Na afloop van de lezing bestond nog gelegenheid om deze zo uiterst belang rijke schat van het Drielse veer, bij avondverlichting in de bronszaal van het origineel te bezichtigen. de heren Vroom en Dreesmann. Ook V. en D. Leiden is klein begon nen. In een pand op de hoek Aalmarkt Maarsmansteeg. Tien meisjes en twee knechten werden in dienst genomen. De meisjes waren intern, daar ze allen uit de provincie kwamen. In 1909 vond de eerste grote verbouwing plaats. Deze stond onder leiding van de heer W. van der Laan. De tweede ingrijpende ver bouwing geschiedde onder leiding van ir J. van der Laan, een zoon van de eer ste. Op 1 October 1936 werd het tegen woordige gebouwencomplex in gebruik genomen. Men vestigde er onze aandacht op, dat bij de bouw daarvan niet uitslui tend naar efficiency gestreefd is. Dit blijkt wel uit het marmeren trappenhuis de gebrandschilderde ramen. r. en D. heeft in de loop der jaren een grootse uitbreiding ondergaan. Uit eigen kracht is het bedrijf gegroeid. In 1948 werd een filiaal te Alphen aan den Rijn geopend, dat onder het Leidse bedrijf res sorteert. Thans werken in totaal zeshon derd mensen bij V. en D„ van wie hon derd gezinshoofden. De tegenwoordige directie bestaat uit de heren C. A. A. en W. J. M. Kerckhoff. de eerste direc teur, de andere adjunct-directeur. Zij zijn oons van de oprichter. Toegelaten tot Evangelie bediening Candidaat A. van Haarlem te Leiden toegelaten tot de Evangeliebediening de Hervormde Kerk. Ook is tot deze bediening toegelaten candidaat E. G. Boesenkool te Nieuwleusen. die als vicaris de wijkgemeente Staalwijk heeft ge- erkt. Johannespassion van Bach Bezielde uitvoering in Leidse Stadsgehoorzaal Gisteravond, werd in de Stadsgehoorzaal een uitvoering gegeven van Bachs Passiemuziek naar het Evangelie van Johannes. De uitvoerenden waren het Nederlands Madrigaalkoor, het Leids Toonkunstorkest en voorts de so listen Jo Stallinga, sopraan, mevr. Koops-Van Richteren, alt, Frans Müller, tenor-evangelist, Meine Pot, bas, Bram van Luin, bariton, mr P. J. Teebaal viool, Enne van Ham, cello, Carlo Ravelli, hobo, Thomas Meyer, fluit, mevr. Cath. Gris Ritsema, clavecimbel, het geheel onder leiding van Wil lem Mizée. Bij de bestuursverkiezing v heer R. Oudshoorn als voorzitter aange- terwijl de heren K. Binnekade. C. H. van der Meij, P. F. van der Poel, C. A. Ouwersloot, D. Rous en P. Zwaan de andere bestuursleden werden. Na het vertonen van enkele films sprak het kringhoofd, de heer Gerth van Wijk zijn dankbaarheid uit voor het feit, dat de organisatie in Valkenburg bijna pleet is. Spr. meende, dat bij een vol ledige organisatie van de B.B. gehele land de waterramp waarschijnlijk minder groot van omvang zou zijn ge- Niet dat de BR. dijken kan be waren voor doorbraak, goed-functionnerend alarmsysteem zijn geweest. De hulpverlening zou ook gemakkelijker hebben kunnen verlopen. De heer Tielenius Kruythof maakte een vergelijking met de ramp van de „Klip fontein", waarbij geen slachtoffers waren te betreuren. Hier was goed materiaal aanwezig; hier was men geoefend stond men onder goede leiding. Deze drie factoren zullen ook de draagvlak ken moeten worden, waarop de bescher ming burgerbevolking zal steunen. Komt geen oorlog, dan zullen de bevordering n de werkelijke teamgeest, het kweken van burgerzin en het gevoel naasteliefde toch de zichtbare resul taten zijn van deze organisatie. Spr. feliciteerde Valkenburg van harte et het feit, dat deze gemeente in ons vaderland de primeur heeft wat betreft de oprichting van een contactvereniging Dor hen, die betrokken zijn bij het werk tn de bescherming burgerbevolking. Bidstond voor het gewas. Morgenavond is er om half 8 in de Geref. Kerk een bidstond voor het ge was. Voorganger: ds Nijhuis. Burgerlijke stand GEBOREN: Frouwkje P. dr van A. A. Konstapel en H. Lindekamp; Catherina van D. de Bruin en D. van der Niet ONDERTROUWD: C. P. van Egmond, 28 jr en R. Vis. 26 Jr: J. Heemskerk. 27 A. de Vries. 25 jr; A. Rhijnsburger, 23 jr en D. Peursum, 21 jr. Het bijzondere van deze uitvoering as, dat bijna alle medewerkenden amateurs waren, die met veel enthou- n grote toewijding dit prachtige werk hebben ingestudeerd, niet met de pretentie vakmusici te kunnen evenaren doch met de vaste wil iets van de schoon heid van dit grootste Passiegedicht mei te delen. De resultaten mogen stellig ver rassend worden genoemd. Dit is onge twijfeld in de eerste plaats te danken de bekwame en bezielende leiding Willem Mizée, die het vocale gedeelte instudeerde, en aan Henk Geirnaert, die als dirigent van het Toonkunstorkest het zijne tot het welslagen van deze uitvoe ring heeft bijgedragen. Wat ons op deze avond het meest heeft getroffen, zijn de koralen en dramatische koren, waarin Mizée een zeer genuan ceerde expressiviteit wist te verenigen met een gezonde, niet sentimentele Bach- stijL Het stylistische probleem, dat de koralen steeds bij elke uitvoering van dusdanig werk stellen, werd hier zeer gelukkig opgelost. Het Madrigaal- koor beschikt in alle gelederen over uit. stekende krachten, en Mizée heeft daar van een goed gebruik gemaakt. Ook het orkest sloot zich hierbij goed aan, al was de juiste verhouding tussen koor en or kest wat het volume betreft, soms wat labiel. Het koor is wellicht iets te zwak van omvang om aan sommige dramatische passages, büv. „Wir haben ein Gesetz", voldoende reliëf te verlenen. Zoals be grijpelijk is werd in het tweede deel een hoger niveau bereikt dan in het eerste. Wat de solisten aangaat, juist hier open baart zich het eerst een mogelijk gemis aan vakmanschap. Misschien zijn we op dit punt verwend. Bach heeft het in zijn tijd met minder moeten doen, maar te- K. en O. Filmstudiekring Tsjechische poppenfilms De K. en liefhebbers poppenfims O. filmstudiekring heeft de gisteravond tn Casino een voorgezet van Tsjechische Tsjecho-Slowakije ouds het land van de poppentheaters, dat het geen verwondering wekt, dat men ook eens aan het experimenteren is ge slagen met zuivere poppenfilms. Het re sultaat is verrassend geweest. Knoopte men aanvankelijk nog vast aan dc echte tekenfilms, later sloeg men geheel eigen wegen in en het programma van gister avond was wel bij uitstek geschikt de toeschouwers een indruk te geven wat op het ogenblik te bereiken is in dit genre. Dc twee voorfilmpjes lieten eigenlijk al de ontwikkeling van het experiment zien: „Mijnheer Prokouk in verleiding" riep, hoe knap ook gemaakt, herinnerin gen wakker aan Popeye, maar de tweede „Speelgoed in opstand" van Hermina Tyrlové kwam al veel verder in het ge bruik maken van de geheel eigen moge lijkheden van poppen. De hoofdfilm, product in kleuren van Jlri Trnka, „Spa- cilek", mag met recht een unieke pres tatie worden genoemd. Hoewel het ongetwijfeld een feit is, dat deze Tsjech met zijn onuitsprekelijke naam gerekend heeft op een folkloris tische kennis by zyn publiek, kan deze film de Westerse mens toch zeer boeien. De jaargetijden ln het boerenland met de nog sterk levende traditie leenden zich zeer goed voor de poppenfilm. Desondanks zal men er veel meer hebben met een deskundige uitleg. Zeer summier heeft de heer Van Mullem aan gegeven hoe symbolen en legenden in deze film waren verweven: dit gaf dan wel een minimum aan noodzakelijke kennis. De eindindruk is een zeer knap spel. met geraffineerde virtuoos camera werk. maar toch wel erg vermoeiend het oog door de zeer snelle beeld- rhythmiek. Vermelding verdient de prachtige volksmuziek, die een integre rend deel van de film uitmaakt. Dez. harmonie geeft „Spacilek" een geheel enige plaats ln het genre. genwoordig zyn we heel wat gewend. Frans Müller was niet geheel tegen zijn zware taak van evangelist opgewassen. Toch had hy, vooral in het tweede deel, prachtige momenten. In het hoge regis ter schiet zyn volume wat tekort. Een woord van lof komt de altsoliste, mevrouw KoopsVan Richteren, toe. Zy vertolkte haar aria's op byzonder fraaie wijze. We denken daarbij vooral aan het prachtige „Es ist vollbracht". Hierin on derscheidde Enne van Ham zich in de obligaat-cellopartij. Jo Stallinga had geen byzonder geluk kige avond, al vielen in het tweede deel goede momenten te noteren. Bram van Luin droeg de Christusparty met toewy- ding voor, al miste hy de majesteit van deze party. Meine Pot beschikt over een fraaie stem, doch dient zich technisch meer te ontwikkelen. Zyn intonatie is vaak te laag en te onzeker. Ten slotte vermelden we nog het hobospel van Carlo Ravelli en de uitstekende continuovertolking van mevrouw Gris Ritsema aan het cem balo. Bachs Johannespassie is minder monu. mentaal, minder lyrisch ook dan de Mat- teüspassion, die uit een iets rijpere pe riode stamt. Toch verdient dit werk een veel groter bekendheid. In sommige op zichten vertoont de Johannespassion een grotere eenheid van vorm. De tekst is bijbelser en zeer dramatisch. Het is dan ook verheugend dat dit werk op zo be zielende wijze voor ons werd uitgevoerd. De vele toehoorders zullen stellig met een gevoel van dankbaarheid jegens Mi zée en alle uitvoerenden huiswaarts zyn gekeerd. J. van der Veen, De film als plaatjesboek 'n Gezellige mislukking Het was gisteravond hy het LA.K. in de filmzaal van de Universiteit nogal wonderlyk gesteld. De films die zouden draaien, draaiden niet, en wat er draai de was eigenlyk geen film maar een af rollend plaatjesboek, dat de weidse titel droeg: „Film and Reality, development of the realist film". Nu riep het met dat realisme nogal los. De opzet, als we het tenminste goed hebben begrepen was te laten zien op welke wyze men van de dagen van Lumière tot de tweede oorlog getracht heeft de werkelijkheid op het celluloid vast te leggen. Er waren dan ook verschillende onderafdelingen, zo als: realisme in de natuur, in het beroep, enz. Indien het doel zou zyn bereikt was de film waarschyrolyk niet zo gezellig geworden. Nu de opzet totaal mislukte (ook omdat men zich aan chronologie niets gelegen liet liggen), werd de film charmant en konden we gezellig plaatjes gaan kyken, die de charme hadden van oude ver geelde portretten, slecht van beeld soms, maar met het fluïdium, dat van ver trouwde dingen uitgaat en het hart goed doet. Zo trokken hele stoeten van oude be kenden over het witte dock, die we al lemaal weer eens konden begroeten en van wie we soms nu niet goed meer kon den begrijpen, dat we dit spel vroeger mooi vonden. Films van Noordpoolexpedities, van tochten naar de Zuidzee cn Afrika, Po- temkin. Revolutie in Rusland. Ieder werd teruggevoerd ln het verleden en al peinsde men dan wat lang na. dat hinderde niet. want men kon best een stuk overslaan. Verband was er niet Als film een mislukking? Ja, ln vela opzichten, maar: een gezellig© misluk king. Als voorfilm draaide: ..Men In danger", e ons liet zien. hoe goed men in de Engelse fabrieken voor het personeel zorgt, 't Was aardig. Laten we ook eens zoiets uit Nederland naar Engeland stu ren, want het behoeft ons geen minder waardigheidscomplex te bezorgen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 3