Ds Kloek heeft iets gegeven - maar veel meer ontvangen Verschillen konden prettig contact niet in de weg staan Opbrengst passeerde gisteren de f 150.000 Beddenpraatje. K. en O. gunde blik in verboden oerwoud DE GESCHIEDENIS VAN AMERIKA - Kleine Lofstem van Woubrugge zong en speelde NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 VRIJDAG 20 FEBRUARI 1953 De Kerk bij de geëvacueerden (Van een onzer verslaggevers) Ds Kloek is in Leiden teruggekeerd. Na een dag of tien onder de geëvacu- eerden in de omgeving van Oudenbosch te hebben gewerkt. Oudenbosch ligt aan de weg van Zevenbergen naar Roosendaal. De predikant is dank baar voor de contacten met de getroffenen. „Ik heb iets gegeven, maar ook iets ontvangen. Zelfs meer ontvangen dan gegeven". Zijn indrukken zijn aldus samen te vatten. elk een wonder zo'n samenkomst De uitzending van ds Kloek naar het evacuatiegebied geschiedde op verzoek van de Hervormde emigratiecommissi< te Den Haag, die ondpr leiding stoat vai ds M. D. Gijsman aldaar. De predikanten hebben op zijn oproep zeer gunstig ge reageerd. Vorige weeg telde men al hon derdtwaalf aanbiedingen De commissie let er natuurlijk op dat het kerkelijke leven in de niet-getroffen plaatsen niet onder de uitzendingen lijdt. Het zal dan wel zo zijn. dat de meeste predikanten, die nu in de evacuatiecentra werkzaam zijn, uit grote gemeentel, paald aantal predikanlsplaatsen komen. Het tijdelijke verblijf duurt in de regel twee weken. Zoals bekend, werkt ds V Achterberg sinds Maandag in de om geving van Breda. Brom/iels Ds Kloek heeft hoogdzakeiijk gewerkt in de dorpen Hoeven, Rucphen en Seppe. in de buurt van Oudenbosch. De afstan den tussen deze plaatsen waren wel niet zo erg groot, maar toch heeft de Leidge bromfiets hem onmisbare diensten be wezen. Wat het vervoer betreft dan. Het weer was er bepaald niet naar om op bromfiets te zitten, vooral niet op die wegen, waar de mens generlei bescher ming geniet. Het is wel gebeurd, dat do minee doornat thuis kwam. Doch die harre werkelijkheid vergrootte opmerke lijk zijn weerstand. Hoeven. Rucphen en Seppe zijn plaat sen. waar anders twee drie Protes tantse gezinnen wonen. Zjj ressorteren onder de Hervormde Gemeente van Oudenbosch. In Oudenbosch staat ook een kerk, die plaats biedt aan ongeveer driehonderd mensen. De Roomse kerken in deze streek zijn alle kolossaal en pom peus. In Oudenbosch staat er een. waarop zelfs Amsterdam jaloers zou zijn. De kerk is dan ook veel te groot. Emmer vol We hebben ds Kloek gevraagd, of hij de trieste ervaringen van de mensen, met wie hij in aanraking is gekomen, maar niet wilde weergeven. Wellicht waren er wat prettige dingen mee te delen. Die had hij. Om te beginnen sprak hU over de onbegrijpelijke gelatenheid, waarmee de getroffenen het lijden van deze ramp aanvaarden. En ook over de blijdschap, over het gespaard-zijn. Maar wat hebben tal van mensen ontzettend veel doorstaan! Niet alleen in uren en dagen, maar ook in luttele seconden. Ds Kloek heeft mensen ontmoet uit Fijnaart. Klundert, Moerdijk, Oude Tonge en Ooltgensplaat. Velen hebben alles ver- loren. Ze hebben het, zoals al geschre ven, met moed en overgave gedragen. Maar toen was de emmer ook helemaal vol. Dat blijkt uit dit kleine voorbeeld. In een retraitehuis in Seppe waren een tachtig evacué's ondergebracht. Op Woensdagavond 11 Februari kwam het bericht af, dat ze de vol gende dag naar Dongen tussen Breda en Tilburg zouden worden gebracht. Een pater durfde het de mensen niet alléén te zeggen. We hebben het toen samen gedaan, ver telde ds Kloek. De mensen namen dit niet meer. Tóén kregen ze namelijk het gevoel: er wordt met ons gesold we zijn vee geworden. Ze zeiden, dat ze het huis niet zouden verlaten. „Dan moet de politie ons er maar uit- zettén". Gelukkig is dit niet nodig geweest. Ze zijn gegaan. 't Was een begrUpelijke reactie. In het retraitehuis was het goed. En wat zou de toekomst brengen? Oud-tuinbouwcursisten in Leiden bijeen De algemene vergadering van de Ned. bond van studieclubs van oud-leerlingen der tuinbouwcursussen werd dit jaar in Leiden gehouden en wel gistermiddag in de Jacobazaal van de Burcht. Tot bonds- bestuurder werden de heren H Ansink A. D. L. Donker gekozen. Het plaat- singsbureau werd .ïerdoopt in bemidde lingsbureau. Het secretariaat daarvan is Den Haag gevestigd. Na de pauze werd één der belangrijk- e agendapunten afgehandeld, namelijk de bekendmaking van de uitslagen van de bondsprijsvragen 19521953. In de af deling tuintekenen kwam Haarlem, even als vorig jaar. zeer goed voor de dag. De heer Van Loenen uit Haarlem werd eerste met het cijfer acht min en de heer Teeu- veneens uit Haarlem, tweede met plus. Derde was de heer Roden burg uit Rotterdam. In de afdeling vrije vragen werd de heer De Jong uit Voor burg eerste met het cijfer zes. De heer J. Vermande van de plantsoenendienst te Leiden, zelf jurylid, besprak iedere teke ning nog eens afzonderlijk. De bondsdag 1953 zal dit jaar in Rot terdam worden gehouden. De vergadering particulieren «W Maar ^Jl^SSsSSS koninklijke maatschappij voor tuinbouw i plantkunde, waarin de wenselijkheid is, ook al zit je in een cafézaaltje. Onder normale omstandigheden zou ik voor de „zware" Flakkeeërs niet de dominee van hun keuze zijn ge weest. Nu kwam er na de dienst een man op je af en hij bedankte je na mens allen voor de fiine woorden. Je zag aan de ogen, dat ze het meen den. We hebben in het parochiehuis gezeten, zjj die nog nooit een gezang gezongen hadden, en anderen, die zo van de Kerk vervreemd zijn, dat ze ook nooit meer een psalm zingen. En met elkaar hebben we het gezongenO God, Die droeg ons voor geslacht in nacht en stormgebruis. „Het is goed", aldus ds Kloek, „dat de Kerk in deze nood van haar daadwerke lijke belangstelling heeft blijk gegeven. We hebben heus niet veel kunnen doen, maar we waren er bij. En dat is vroegei niet altijd het geval geweest Ds Kloek is in vijf godsdienstoefenin gen voorgegaan. De laatste dienst was in de kerk van Oudenbosch. Ook zijn ei enkele contactavonden gehouden, gezinnen in deze omgeving heeft hij be zocht. Catechisaties waren er niet, zodat hij wel eens twaalf bezoeken op één dag kon afleggen. Wol De oproep in twee Leidse'bladen. v onder het onze, om voor ds Kloek brei- wol af te staan, is niet zonder resultaat gebleven. Toen hij nog in Oudenbosch was, kwamen er al dertig knotten binnen Nu liggen er nog tweehonderd op ver zending te wachten De oproep had eer tweeledig doel: de vrouwen moesten wat te doen hebben en er was gebrek aar wollen kleding. Ds Kloek zei aan het slot van het ge sprek; „Ik geloof, dat God b\j alle ellende nog met een glimlach op Nederland heeft neergezien." De spoedige terugkeer van ds Kloek is te verklaren uit het feit, dat verscheide ne groepen mensen, die bij de grenzen van het noodgebied warjn geëvacueerd, óf naar hun plaats zijn teruggekeerd óf naar andere, verderop gelegen evacuatie, centra zjjn gebracht. De geldinzameling in Leiden De collecte in Leiden voor het na tionale Rampenfonds is de f 150.000 gepasseerd. Gistermiddag om vier uur was het cijfer f 152.358,98. Tus sen Dinsdag en Donderdag werd de giro ontvangen f921,64, via de bank f 996, aan de kas van de ge meente-ontvanger een bedrag van f 4492,01 en via enkele scholen f 18.45 In totaal f 6.428,10. De eerstvolgende lijst verschijnt nu in ons blad aanstaande Maandag. Giften op de girorekening van de ge meente-ontvanger: pers verg „De Sleu telring" f 100, CV Text H. Mij „De Katoenbaal" f 150. Bridgeclub „A.D.S." ƒ400 firma en pers. technisch bur L. en I. f 55 60. L A M. f 25. best. en pers. D D N f 116.04. K. en K f 75; totaal: f 921.64 Op de bankrekening van de gemeente ontvanger is ontvangen: f 996. Aan de kas van de gemeente-ontvanger gestort: coöp. „Vooruit" en pers. coöp dkn! En het kan wel maanden duren. Hulpvaardig Een andere prettige ervaring was de werkelijk fantastische bereidwilligheid van de Roomse bevolking om de evacué's te ontvangen. Ze waren unaniem van mening, dat ze het niet beter hadden kunnen treffen Een Uitzondering maakte een onge trouwde onderwijzeres, bil wie een zieke man was ondergebracht. Z# was bezig de man het huis uit te werken. Eindelijk, was het haar gelukt een doktersverkla ring te k ril gen. zodat de man naar een ziekenhuis kon worden vervoerd. De zieke was echter herstellende. Ds Kloek hoorde van het geval en be sloot de juffrouw eens ongezouten de waarheid te gaan zeggen. „Waarom zet u tooh alles op haren en snaren om deze man uit uw huis te verdrijven?" „Och, mijnheer, dat is toch immers niets voor mij, zo'n zieke man: ik word er gék van." Dominee: „Weet u, dat u niét op het dak van een huis hebt gezeten!" Antwoord: „Dat zou ik ook beslist niet hebben over leefd". De predikant gaf in ieder geval het consigne, dat de man tot Maandag hij haar zou blijven. De onderwijzeres, ont zag hebbend voor de geestelijke, vatte het inderdaad op als een bevel van hoger hand en besloot: „Als gij dat zegt. dan zal tk dat doen." Éénwording Wie het geestelijke en kerkelijk»» kli maat kent van de plaatsen, waaruit de geëvacueerden afkomstig waren, begrijpt, dat de verschillen tussen de evacué's en ds Kloek (dominee zonder zwarte broek) niet zo gering waren. Gelukkig hebben deze verschillen het contact niet in de weg gestaan „Ik ben door deze mensen volko men als predikant aanvaard. Ik heb gepreekt, we hebben samen gebeden en samen gezongen. Plotseling weet PUZZLE PROMINENTEN Mevr. A. de Jong-Goedebuure. Hoge Waard 14, Koudekerk aan den Rijn: 2. A. van Dijk. Zaalbergstraat 24, Alphen aan den Rijn; 3. Mevr. T Verbiest, Aaretraat 20. Leiden. i het onderwijs „Vooruit" f 780, medewerkers A. K B f 866 80, pers. De J.-R f 75. T.M.L. f 20. nst studentengroepering (afd. Gent) f 2524, WP.L. f 13 80, AC. f 75, A.C.K. en pers. f 123 84. NM f 13.57; totaal: f 4.492 01. Collecte scholen: Chr. school L.0 Hoge Morsweg suppl. f 5 60, Chr. school LO. Middelstegracht, idem f 1 75, Chr. school V.G L.O. Noordeinde. idem f 11.10; to taal: f 18.45. Kleine mensen op de giote weg Ceia stelde ditmaal teleur Eindelijk had de Christelijke Filmactie gisteravond '.wee uitverkochte zalen. En nu juis-*. moest het een Italiaanse film zijn. die helemaal geen vooraanstaande plaats blijkt in te nemen in de indruk wekkende rij neo-realistische films, die de Italiaanse studio's na de oorlog is uit- Het gegeven was nog niet zo gek: een uit het leger teruggekeerde man. die geen werk kan vinden en in zijn wanhoop tot diefstal van een auto komt. Maar de uit werkingHet scenario hangt aan el kaar van ongerijmdheden en toevallig heden. die men twintig jaar geleden mis schien nog zou hebben geslikt, maar van daag stellig niet meer. Daar kom- nog bij. dat het camerawerk van alle fantasie is bloot, zodat he* doodgewoon verfilmd toneel werd. zonder de hartverwarmende kleine menselijkheden, die de Italianen kundig in zoveel films hebben ver eriet. Het is een akelig wee filmverhaal tje geworden, gebracht met een pathos :n betere zaak waardig. Ds Toornvliet vestigde in zijn toelich tend woord weliswaar de aandach: op de zwakheden van het scenario, hij kon toch ook niet helemaal verbergen dat de film igenlijk niets heeft te zeggen, of het moest zijn dat he; ging om een man. die zijn geweten nog niet helemaal heeft achtergelaten in de oorlog. We hopen oprecht, dat de volgende film van de Cefa deze misgreep zal goed maken. G. T. Marie, wat hebben we vannacht weer slecht geslapen, dat houden we zo niet vol. We gaan morgen bij Adr. van Ooij. Breestraat 9 zo n nieuw bed kopen als Kees gedaan heeft. Hij komt tenminste elke morgen uitgerust op zijn werk. die roept over de kwaliteit van z'n b 't Kost slechts 123.45. compleet me kapokkussens, en 15 jaar garantie op het binnenwerk Ze hebben er zo'n ge weldige sortering, allemaal kwaliteits bedden van bekende merken. Je slaagt er dus altijd. 't Mag ook betaald worden met 25. ineens en 3.per week. nou. dat kan de kop niet kosten!! Afgesproken, morgen Agenda voor Leiden Vrijdag Antonius-clubhuis. 8 uur: K. en U poppentheater „In den vroeden zotskap" vertoont „Reinaert de Vos" Snouck-Hurgronjehuis. 8 uur: K. en O., cursus psychologie. Zuiderkerk. 8 uur: bijeenkomst tei gelegenheid van Wereldgebedsdag Vlies. 8 uur: Expogé. mevrouw O.C.l) taenburg-Siesenbeek van Heukelom tver Zuid-Afrika. met films en kleui toto's Schouwburg. 8 uur: Hoofdsiad-oper met G'schichten aus dem Wienerws Pieterskerk, kwart over 7 tot k\ voor 8: Avondgebed. Gymnasium. 8 uu Rotterdam Oe'gsteeest. Zendingshogeschool uur: bijeenkomst Wereldgebedsdag Zaterdag Volkshuis. 4 uur: dr.« D G Ruarti' over Vrees, angst en leugen in het kin- Schouwburg. 8 uur: Leidse gymnasias- enbor.d, uitvoering ten bate van hei Rampenfonds Jacobazaal Burcht. 35 uur: receptie Nieuw Leven, 7e lustrum Stadszaal nalf 8: luoileumfeestavono volleybal. Leider. Lev< Zondag Maandag Vlies, half 3: Afdeling Leiden Ned. vereniging van huisvrouwen, jaarverga dering. mevr. N. Brouwer over Dene- rken. Burcht, 10, 3 en 8 uur: Maranatha-con- ferentie. Doelen. 8 uur: Amateur-fotografen, uitslag competitie. Tentoonstellingen Prentenkabinet 25 uur: tekeningen van Gentenaren Jules de Bruycker en George Minne (tot 21 Februari) Lisse. Bloemlust It.m. 21 Februari). Nachtdienst apotheken Apotheek Kok. Rapenburg 9 tel. 24807, apotheek Tot hulp der Menschheid. Hooigracht 48. tel. 21060. Residentie-oikest Janine Dacosta speelt Franck Dit abonnementsconcert werd wederom gedirigeerd door Willem van Otterloo, terwijl solistische medewerking werd verleend door de nog jonge Franse pianiste Janine Dacosta in Franck's Variations Symphoniques. Ja nine Dacosta heeft b\j dit, naar we meneneerste optreden te Leiden een zeer gunstige indruk achtergelaten. Haar spel onderscheidt zich door een. bijna naar binnen gekeerde, soberheid, die alle virtuose schittering vermijdt ten gunste van een zo groot mogelijke, inner lijke concentratie. Haar aanslag is uiterst verfijnd, zeer genuanceerd; men voelt voortdurend dat zij haar gehele pianistische techniek, die een hoge graad van perfectie heeft bereikt, in dienst stelt van het kunstwerk, hetwelk zij niet slechts vertolkt, doch ook als een orga nisch geheel opbouwt. Wij hebben van dit prachtige meesterwerk met zijn geniale thematiek en vernuftige struc tuur genoten als nog zelden het geval Van Otterloo wist zich bijna steeds bij haar intenties aan te sluiten: slechts een enkele maal domineerde het orkest iets te veel of bleef wat achter in beweeg lijkheid bij de soliste. Geen onder, dat Ja-nine Dacosta geestdriftig werd toe gejuicht. Het concert werd geopend met een orchestralc bewerking van Schuberts Fantasie in F. oorspronkelijk voor piano vierhandig bestemd, doch door Van Otterloo geïnstrumenteerd. De vraag. In hoeverre men het recht heeft een werk. bestemd voor een niet-orchestrale be zetting, voor orkest te bewerken zonder toestemming van de componist, is uiterst moeilijk en moet hier onbeantwoord blijven. Een dergelijke bewerking kan soms zo gelukkig uitvallen, dat men er moeilijk bezwaren tegen kan maken, men denke aan Ravel's orchestratie van Moussorgsky's Schilderijententoonstelling. De bewerking van Van Otterloo is stellig knap, geheel naar dc stijl van Schubert's orkestwerken geïnstrumen teerd: de uitvoering van het orkest eveneens bijzonder verdienstelijk. Toch blijven we de uitvoering op de pinnc fereren. waarbij ons wellicht de lijk meesterlijke vertolking, die het piano duo Vronsky-Babin onlangs van werk te Leiden gaf, nog te veel vo geest zweeft. De thematiek en de van deze Fantasie behoren nu eenmaal tot het domein van de kamermuziek; de orchestrale uitvoering kan vele kleuren timbres geven, die op de piano slechts gesuggereerd kunnen worden. Het gevaar bestaat anderzijds dat de fijne tekening :>or overladenheid wordt gechargeerd, i dit was o.l. enigszins het geval. Het hoogtepunt van de avond k a de pauze, met Tsjaikofsky's vijfde Symphonie in e. In dit werk heeft de ;ische meester een zeldzame these weten te bereiken tussen en nele geladenheid en formele even tigheid. en het is wellicht daarom, dat deze symphonie zo bijzonder geliefd is Met name het tweede deel behoort tot de hoogtepunten van de romantische muziek. Van Otterloo herschiep dit werk in beheerste lijnen, doch met élan en muzikaal inzicht. Zijn bezielende leiding was 2elfs suggestief genoeg ons bijna ongemerkt langs enige slordig heden en inzinkingen in eerste en vierde deel naar de slotapothese te voi waarbij wij alle geestdrift ten spijt niet kunnen nalaten op te merken, dat Tsjai- kofsky, wanneer hij een maat of twintig eerder de eindstreep gezet had. zichzelf en ons enige ijselijke banaliteiten hebben bespaard. Het enthousiasme der talrijke toehoor ders heeft er evenwel niet onder geleden. J. van der Veen Ouderavond Stadhouders- laanschool Voor het goed lopen van het onderwijs cp een school is het contact tussen school en gezin onmisbaar. Het houden van ouderavonden, waarop ouders en onder wijzend personeel met elkaar de belan gen van de kinderen kunnen bespreken, is dan ook meer dan een goede gewoonte. Niet alleen is het individuele contact tussen de ouder en de onderwijzer van groot belang, ook moeten onderwijzers en ouders zich opnieuw bewust worden van de verantwoordelijkheid voor het Chris telijk onderwijs. Over deze verantwoordelijkheid sprak gisteren op de ouderavond van de Stad- houderslaanschool (hoofd de heervR. Kramer) óe heer H. de Greef, voorzitter van het schoolbestuur. Hij wekte op tot gebed om behoud van wat verkregen is en tot mildheid in het geven voor de Uoie-coLecte. Over de gebeurtenissen van het afge lopen jaar werd verteld door de heer Kramer. Verscheidene kinderen gingen naar de nieuwe school in de Asserstraat, maar toch is er nog steeds één klas bij de Zuiderkerk. Sommige onderwijzeres sen hebben een vernieuwhngscursus ge volgd. In één der lagere klassen is nu de vernicwing van het onderwijs begonnen. Na dit praatje werkten enkele leer lingen mee aan een tableau, getiteld De school met de Bijbel. Ook werden nog enkele kleine stukjes opgevoerd. Uitstekende kleuienlilm van Per Höst Tweemaal heeft een volle zaal van het Anthoniusclubhuis genoten van de film Het Verboden Oerwoud, opgenomen in het wilde gebied op de grens van Panama en Columbia, door de Noorse zoöloog en ethnograaf Per Höst. Maar al te zelden krijgt men de kans op zo'n prachtige wijze kennis te maken met de mensen, de flora en de fauna van een gebied, dat nog bijna iet door mensen van deze t\jd is betreden. Driemaal is Per Hös' er geweest. De ïverzettelijke Noor raakte door natuur rampen zijn hele uitrusting kwijt, maar >u geen Nooé zijn geweest indien hij zich had laten verslaan. K. en O had dan nog he*, bijzondere •oorrech; de vertaalster van het boek 'an Per Höst, mevrouw G. BaarsJel- tersma. in zijn midden te hebben. Zij gaf erst een overzicht van het veelbewogen leven van de cineast en daarna een on- wbeerlijke uitleg bij cie bijzonder mooie kleurenfilm. Bij elke meter steeg onze bewondering >or deze Noor. die onder zo uitzonder lijk moeilijke omstandigheden zo'n uit nemende film heeft weten te maken. Eerst vreesden we. dat de zoöloog de een beetje zou vet-geten, toen het eerste deel overwegend flora en fauna toonde: maar het tweede deel heeft bezwaar wel ruimschoots ondervangen. Ook technisch voldeed de film aan hoge eisen. De kleuren deden niet onnatuur lijk aan en vooral de met tele-lenzen be reikte resultaten waren bijzonder in drukwekkend. Het is anders wel tries; te moeten er varen. dat het contact me; de blanken deze Indianen in het verleden zoveel leed heeft berokkend, dat het waarlijk geen wonder mag heten dat zij indrin gers in hun gebied met het grootste wan trouwen bejegenen. Hulde voor deze moedige Noor, die ons een blik in een weliswaar verboden, maar daarom niet minder indrukwekkend oerwoud heeft gegund. De zaken waren goed voor elkaar Wanneer men overal heen trekt, om concerten van allerlei aard en gehalte, te bezoeken, groeit de overtuiging, dat het met de zalen in verreweg de meeste dorpen al even slecht is gesteld als met de beschikbare woning ruimte. De besturen van verenigingen, die Cecilia's domein exploiteren, zijn gedwongen, van de nood een deugd te maken en hun uitvoeringen dikwijls in weinig of helemaal niet geschikte, tot concertzaal gepromoveer de, ruimten te geven. iets bereikt. We noemen slechts als zeer geslaagde nummers „Verhuizen". „Heien" er. (op „veler verzoek") het zangspel- letie „Op het ijs". De hoofdmoot van de avond, de aardige operette „De Sneeuwkoningin" konden we helaas maar zeer ten dele bijwonen. Het beg'n echter wekte goede verwach- tineen De kinderen deden hun best en waren' al dadelijk in de vereiste st»""ming. Mej. A. v de piano i Zo ook gisteravond weer in Woubrug ge. We geloven wel, dat de bovenzaal van de heer Swama in het oude raad huis geëigend is voor het houden van (niet te druk bezochte) vergaderingen, maar voor concerten in elk geval niet. De Kleine Lofstem. een onderafdeling van het „grote" Woubrugse gemengde koor, groeit nog altijd in ledental. Daar- i.ir. evenredig is natuurlijk de opkomst bii de jaarlijkse uitvoeringen. Eigenlijk was de maatregel, die de grote belang stelling trachtte op te vangen door het organiseren van twee avonden, nog on voldoende. De zaal was tenminste gister avond letterlijk volggepropt en de tem peratuur was bijna ondraaglijk. We ver moeden dan ook dat de vlotte gang van zaken het op- en afgaan van twee kinderkoren en de voorbereiding voor de operette de organisators veel hoofd brekens zal hebber, gekost. Enfin, zij zijn er toch op redelijke wijze in geslaagd. De dirigent, de heer Dirk van Vliet, heeft zijn zaken goed voor elkaar. De kinderen waren op het toneeltje rustig en volgden met veel aandacht de directie Bij de kleuters ging alles wat onwennig en nerveus, wat niet wegnam, dat b.v. „Bellen blazen", „IJs met slagroom" er de zangspelletjes „Een spoorreisje" er Moeders verjaardag" heel aardig klon :en en slaagden. Bij de groteren heeft de heer Van Vliet •en dankbaarder taak. Hij besteedt vee verk aan de uitspraak en de toonvor- ming. Ook de jongens vormden niet in 't minst een storend element. De zangertjes erkten mooi gelijk en intoneerden, ook de tweestemmige liedjes, zuiver In enkele jaren tijds werd hier werkelijk Muyden betoonde zich aan i„ betrouwbaar begeleidster, voorzitter, de heer J. Kamminga opende en sloot de geslaagde avond. Joh. van W. De tekening van mej. Corrie van der Baan Reeds enkele duizenden exemplaren zijn verkocht van de tekening, door me]. Corrie C. van der Baan van de waters nood gemaakt Tot en met deze week bestaat de kans nog. dat men bij U aan belt om zo'n reproductie te verkopen Voor de jongens en meisjes, die zich hiertoe zo enthousiast hebben" aange meld, geldt dan: het geld en de tekenin gen. die nog over zijn, z.o spoedig moge lijk afleveren bij mej. Van der Baan. Plantsoen 49. Morgén, op de Zaterdagse markt, zal men ook de tekeningen kun nen kopen, en wel op de Koornbeurs- brug. Conducteur B. Roman in 't zilver Woensdag 4 Maart hoopt de heer B Roman, conducteur van de N.Z.H V.M.. de dag te herdenken, dat hij 25 jaar ge leden bij deze maatschappij in dienst trad. Burgerlijke stand van Leiden 37. De Engelsen beheersten omstreeks het jaar 1700 de Oostkust van Noord-Amerika, maar in het binnenland probeerden de Fransen vaste voet te krügen. Franse Jezuïeten drongen tot het gebied rondom het Michigau- meer door en van pelsjagers vernamen zij dat. er iets verder naar het westen een geweldige rivier moest zijn. In het voorjaar van 1673 trok daarop de jonge pels handelaar Jollet. vergezeld van de monnik, vader Mar quette, en 5 Indianen erop uit, om die grote rivier te zoeken. 38. In lichte kano's, ven berkebast voeren zij zo ver mogelijk de rivier Fox op. Daarna droegen zij de kano's over een bergketen naar een andere rivier. Deze bracht hen naar de rivier de Wisconsin, die zij 7 dagen volgden Op 17 Juni 1673 bereikten zij de Mississippi zelf. Hier was nu de grote rivier, maar waar leidde die heen? GEBOREN: Ger it, wi van G Lotte en P Groenheide; René K F. zn van K Straalman en F Kroeze; Geertje, dr van D P van Breenen cn M Balkenende; Jo- dr van J Veldhuljzen en C van der Keur; Gerard Wzn van G van Tol J C Fakkel; Eva C, dir van C P Wijn E S Schwarz; Adriana, dr van L de og en C Putt»'iisicin; Antonius M, z.n A M van Es en H Lourens; Comelis J, zo van F J A van Bmkering en C dei" Vltvgt: Johanna, dr van E A Voskuil en C M Gorree ONDERTROUWD: A NIjihuis en W Verwer; H W Ve:ver en J A Zonneveld; H J H Men tink en W Sitnonós: C A Vree burg en H J van der Hoorn; S Lange- velri en A M Verweg; C Penseel en S Boom; D H Wijnnobel en C A Oomen. OVERLEDEN: A Linden-burg, man. 74 jr; M A Leurs. wed van Klaver 81 jr; H de Wit. dochter, 1 dag: J van der Lelie, wed van Seiier, 77 jr; L M Brax- J hoven, wed van Van der Pompe, 91 jr. 39. ZU lieten zich stroomafwaarts u rij ven en waren af wisselend omringd door statige oerwouden en eindeloze open vlakten. Zü passeerden de *>lek, waar de Soto 132 jaar geleden over de Mississippi keek en waar sedertdien niemand meer was geweest. Pas e. zij de monding van de Arkansas bereikten en Spe* S| i <ende Indianen ontmoetten, oegrepen z\j, dat dc Soto's Mississippi „De grote rivier" was. 40. De terugreis stroomopwaarts was zeer moeilijk doch èèn van de opperhoofden dei Illinois-lndianen wees hun een kortere weg via de rivier de Illinois naar de rivier de Chicago, die in het uiterste zuiden van het Michigan meer uitmondde. De grote tocht was volbracht en uitgestrekte gebieden waren nader verkend. Systeem voor snelle en langzame leerlingen heer w de Lange, directeur van de H BS. aan de Nieuwe Duinweg in Der Haag. heeft een gedifferentieerd leer- systeem ontworpen voor de eerste drie jaar. Dit systeem maakt het mogelijk, dat enkele vlugge leerlingen de leerstof der eerste drie leerjaren in twee jaren ver werken. De normale leerlingen in drie jaren cn degenen, voor wie het onder wijs noga] moeilijkheden oplevert, In "".er jaar. Ieder kan dan volgens zijn ipaciteiten werken. Het systeem brengt allerlei moeilijk heden met zich mee, wat betreft groe- penindeling en lesrooster, te meer omdat het mogelijk is, dat een leerling voor de talengroep (Nederlands, Frans. Engels en Duits) het versnelde tempo volgt, doch de groep exacte vakken (wiskunde, natuurkunde en scheikunde) en voor de groep overige vakken (aardrijkskunde, geschiedenis, plant en dierkunde, hand tekenen. staatsinrichting'en handelswe tenschappen) een ander dus het normale of vertraagde tempo. Degene, die ondanks deze groepen- indeling toch moet doubleren voor een of meer van deze groepen, wordt de ge legenheid geboden in versneld tempo de leerstof te herhalen, zodat tijdverlies als gevolg van het doubleren zoveel mogelijk wordt vermeden Rijnsburgers smokkelden in Frankrijk Endge tijd geleden kwam een Nijmeegse koopman bij een Haagse auitoverhuur- inrichting om een personenauto te huren voor een dag. Toen de auto niet terug kwam, deed de eigenaar aangifte van diefstal. Bij onderzoek kwam van de Franse douane bericht, dat een vracht auto en personenauto in beslag waren genomen wegens smokkelhandel. De koopman was met twee R jnsburg gearresteerd. De Franse douane had in de door een der Rijnsburgers bestuurde vrachtauto een dubbele bodem ontdekt. Deze was gevuld met bloembollen. Het drietal kon de onmiddellijk opgelegde boete niet betalen en moet nu op 20 Februari t< Rljssel terecht staan. Nieuws in een noledop Op 21 Maart wordt in het padvinders hoofdkwartier in Den Haag de Baden- Powcll-expositie geopend; deze duurt tot 24 Mei. -£r Zeven wandtapijten zijn 19 Februari tot 15 Maart In het Haagse gemeentemuseum te bezichtigen: van C Andrea. H. Bayens, J Bouhuys, Th. Kur- •shock. Chr. de Moor, Ch. Roelofsz ei v. d. Steene; de zeven kunststukken beelden de geschiedenis van de verloren zoon uit. -fr De spaarbanken van de Ned. Spaarbankbond hebben in Januari een overschot behaald van f 20.9 millioen. De motorrijder C. van Z. uit Scher- penzeel is daar tegen een vrachtauto ge botst en aan de gevolgen overleden. Den Haag is een 6-jarig meisje uit de Haringstraa; in de Neptunusstraat auto aangereden en op slag gedood. Nog meer droevig nieuws: te Alkmaar is het lijk opgehaald van de "3-jarige logementbewoner W F. Luk- De belastinglaciliteiten Alleen voor giften aan Rampenfonds en Rode Kruis Uitstel van betaling in de getroffen gebieden (Van onze parlementaire redacteur) De belastingfaciliteiten, toegezegd na de watersnoodramp gelden uitsluitend voor giften voor de nationale hulp, dus in geld aan het Rampenfonds, en voor goederen uit bedrijfsvoorraden. De faci liteiten gelden niet voor bijzondere hulp. zoals giften met bestemming voor be paalde instellingen of voor getroffen familieleden. Giften in natura vallen er wel onder, mits zij ter beschikking van het Rode Kruis (althans administratief) worden gesteld. Het Rampenfonds en het Rode Kruis aanvaarden geen gaven, ge geven onder voorwaarde, dat zij ten gun ste van bepaalde instellingen of personen moeten komen. De giften, die niet aan het Rampenfonds worden afgedragen kunnen uiteraard onder sommige om standigheden vallen onder de normale, beperkte aftrek wegens giften aan chari tatieve instellingen. De regeling is naar haar aard van korte duur en daarom is het niet nodig of gewenst, de bestaande belastingwetten daarvoor te veranderen. Aldus dr Van den Berge, staatssecretaris Financiën, gisteren in de Tweede Kamer in antwoord op mondelinge vra- de heer Van den Heuvel (A.R.). De vragensteller en de heren Lucas (K.V.P.), Van de Wetering (C.H.) en Vondeling (P.vd.A.) informeerden nog nader, waarop dr Van den Berge mee deelde. dat de beperking van de belas tingfaciliteit inderdaad tot op zekere hoogte remmend kan werken, maar dat wegens administratieve bezwaren een andere oplossing niet mogelijk is. Ten 'an bewoners van de getroffen gebieden is reeds een aanschrijving uit gegaan. die ten uoel heeft, uitstel van belastingbetaling op zeer ruime wijze te hanteren. (Wordt vervolgd) jscn. die sinds 31 Januari werd vermist. 1 auto is hij Minister Donker acht dubbele namen nog niet nodig Hoewel er door uitsterving jaarlijks geslachtsnamen verloren gaan en er zo doende steeds meer personen dezelfde acht de minister van Justitie (blijkens zijn MvA inzake de begroting voor 1953 aan de Eerste Kamer) een algemeen gebruik van dubbele namen nog niet nodig. Wel kan aan de familie naam van een requéstrant de naam der moeder worden toegevoegd, indien zij de laatste telg van haar geslacht was. De minister verwacht redelijkerwijze niet, de toekomst nog doodstraffen zullen wonden uitgespioken. Het dood lopen der onderhandelingen in de zaak Menten is volgens de minister aan de heer Menten zelf te wijten. Twee vermiste jongens verdronken De twee jongens uit Maarssen (U.). die sinds Zondagmiddag werden vermist, blijken m een plas bij Maarsseveen te zijn verdronken Hun stoffelijke over schotten zijn door de rijkspolitie aange troffen in de polder Buitenweg. Mei andere schoolvriendjes waren bei de tienjarige jongens. Roel Bontrop en Jacob Nieuwhpf. Zondagmiddag de deur uitgegaan om op de plassen ..ijs te kra ken" Wellicht hebben zij getracht over de bevroren "lassen terug te lopen. De violist Magyar bij ongeluk ernstig gewond Bij een auto-ongeluk in de buurt van Abcoude is Woensdagmiddag de bekende Haagse violist Thomas Magyar ernstig gewond. Een tegenligger, waarvan de bestuurder door de mist de auto van de Magyar niet opmerkte, vloog in volle vaart op hem in. De violist liep een hersenschudding op cn enkele ver wondingen in het gelaat. Met de zieken- zijn woning vervoerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 4