Gewestelijk arbeidsbureau „zeef1 de kantongerechtsprocedure Uitbouw bedrijfsrechtspraak onmogelijk zonder grondwetsherziening voor (Scherpe Wind 1 U flmER1 VAL DA Toch is het zo 2 VRIJDAG 20 FEBRUARI 1953 Beëindiging van arbeidsovereenkomsten (Van onze Parlementsredacteur) TTET TEGELIJK BESTAAN van de vernieuwde bepalingen van het Bur- gerlijk Wetboek en het Buitengewoon Besluit Arbeidsverhoudingen met betrekking tot het toezicht op ontslag bij arbeidsovereenkomsten zal in de practijk weinig moeilijkheden opleveren. Integendeel, deze samen- gang is zo gek nog niet. Aldus verklaarde minister Donker gistermiddag in de Tweede Kamer tijdens de voortgezette behandeling van het wetsont werp, dat de ontslagtermijn bindt aan de duur van de dienstbetrekking en tegelijkertijd de rechter meer mogelijkheden biedt om kennelijk ongerecht vaardigde beëindiging van de arbeidsovereenkomst, zowel van de zijde van de werkgever als van die van de werknemer met gepaste middelen te bestrijden. paalde bedrijfstak. De heer Stapelkamp verweet minister Donker, dat hij de be drijfsrechtspraak geen goed hart toe droeg, terwijl de maatschappelijke ont wikkeling toch onherroepelijk in deze richting voortschrijdt Minister Donker wierp dit verwijt echter verre van zich. maar verzuimde in te gaan op de suggestie van de heer Stapelkamp, de grondwetsherzienings commissie zich ook bezig te laten hou den met verwijdering van de grondwet telijke bezwaren tegen bedrijfsrecht- Over het wetsontwerp zelf is in het gehele debat niet zo vreselijk veel ge sproken Het zwaartepunt lag. gelijk hier boven reed6 is gebleken, bij de verhou ding tot het BBA en de rechtspraak arbeidszaken. Men weet het: krachtens het van 194f stammende Buitengewoon Besluit Ar beidsverhoudingen is beëndiging van eer arbeidsovereenkomst gebonden aan toe stemming van de directeur van een westelijk Arbeidsbureau, tenzij het ont slag is verleend om dringende redenen of tenzij er overeenstemming bestaat tussen werkgever en werknemer. Dit is dus controle vooraf. De nieuwe bepalingen van het burgerlijk wetboek zullen het mogelijk maken, dat een beroep op de rechter (nl de kantonrechter) gedaan wordt om achteraf te bepalen, of niet in onderlinge overeenstemming ont staan ontslag redelijk dan wel kennelij onredelijk is geweest Verschillende Kamerleden nu waren van oordeel ge weest, dat deze twee methodes niet bij elkaar passen, terwijl anderen de verhou ding niet geheel duidelijk was Welnu, minister Donker was van oor deel. dat het voorshands onmogelijk het BBA. op te heffen Want de kanton rechters zijn niet voldoende bewerktuigd om de gevallen, die nu de Gewestelijke Arbeidsbureau* behandelen (dat zijn er 70 80.000 per jaar) over te nemen Bo vendien is de kantongerechtsprocedure te langdurig (er ligt al een wetsontwerp bij de Kamer, om hierin verbetering aan te brengen) en bovendien heeft het B B A het voordeel, dat een beslissing moet worden genomen vóór het ontslag ingaat, terwijl de rechter pas achteraf kan oor delen- Uit het betoog van de bewindsman hebben wij begrepen, dat de gewes telijke arbeidsbureaux voorlopig als het ware zullen fungeren als „zeef", vóór de kantongerechtsprocedure gaat beginnen. Want wanneer he gewestelijk arbeidsbureau toestem- (Advertentie) Grieperig Rillerig en koortsig? Als U morgen niet ziek wilt zijn, neem dan voor U gaat sla pen een glas hete melk of thee eneen paar AKKERTJES ...die helpen direct! J eerste spreker, zakelijke bezwaren geop perd tegen het voortbestaan van he: B.B.A. Mej. Tendeloo (P.v.d.A.) vond dit maar raar, aangezien de liberalen kort na de oorlog er toch maar behoorlijk van hadden geprofiteerd. In zijn repliek was prof. Oud allesbehalve zachtzinnig. Het gehele debat is op zakelijke toon gehouden, zo zei hU. maar mej. Tendeloo heeft er op een nare manier de politiek bij gehaald. Blijkbaar vereenzelvigde zij werkgevers met liberalen. Prof. Oud had vroeger met liefde gestreden voor het vrouwenkiesrecht en toen was wel gezegd, dat vrouwen in de politiek het peil van het politieke debat zouden hogen. Maar de opmerkingen van mej. Tendeloo vond hij maar van laag allooi. Mej, Tendeloo distilleerde op haar beurt (overigens geheel ten onrechte) uit deze opmerkingen, dat prof. Oud spijt had var zijn meewerken aan het vrouwenkies recht. zy daarentegen was wel eens te- leyrgesteld geweest in prof. Oud, vooral omdat hU de Party van de Arbeid had verlaten (men moet weten, dat voorheen prof. Oud en mej. Tendeloo beiden lid waren van de Vryzinnig Democratische Bond) •Vandaag werd het debat voortgezet met de artikelsgewyze behandeling van het wetsvoorstel, de ingediende amende menten en de motie-Van Rljckevorsel. Ontslag na 30 jaar Een enkele opmerking nog. Minister Donker was van oordeel, dat een m mum opzegtermijn v-.u 13 maanden de zijde van de werkgever inderdaad redelijk kan zijn, wanneer het gaat een ontslag na een diensttijd van bijv. 30 jaar. Hij was van mening, dat in dergelijk geval stellig de mogelijkheid bestaat van beroep op de rechter op grond van „kennelijk onredelijk ontslag". De bewindsman vond het ook bezwaar lijk, In te gaan op de suggestie van de heer Stapelkamp, ondersteund door jkvr. Wttewaall van Stoetwegen, ontslag tij dens ziekte helemaal onmogeiök te ken. In het voorstel stond aanvankelijk, ten Jaar lang geen ontslag mag wor den verleend. Minister Donker hid er later twee Jaar van gemaakt, omdat met s bij tbc-patiënten herstel pas In het tweede jaar intreedt. Hij had er bezwaar tegen, deze termijn nog langer te maken: het is moeilijk voor de werkgever, maai evenzeer voor de vervanger, die dan im mers voortdurend in onzekerheid zou leven, of hii een vaste dan wel een af lopende betrekking bekleedt. Tenslotte maken wy nog melding var in duel tussen prof. Oud (WD) en mej. Tendeloo (Arb.) Prof. Oud had, als ming heeft verleend tot een ontslag kan daarna een beroep op de rechter worden gedaan, teneinde te pogen, het ontslag alsnog als „kennelijk on redelijk" ongedaan te laten maken dan wel een schadevergoeding te eisen. Daarnaast kan. wanneer een ontslagaanvrage is geweigerd door het G.A.B. een beroep op de kanton rechter worden gedaan teneinde te verkrijgen, dat de arbeidsovereen komst wegens „gewichtige redenen" ontbonden wordt verklaard. Het spreekt wel vanzelf, dat er in de practijk weinig terecht zal komen een beroep op de rechter, wanneer gewestelijk arbeidsbureau reeds inge schakeld is geweest, maar dat is ook ken nelijk de bedoeling De heren Oud (VVD) en Van Rijcke- vorsel (KVP) waren het er helemaal niet mee eens, dat die samengang van de be palingen van het Burgerlijk Wetboek en het Buitengewoon Besluit Arbeidsverhou dingen geen moeilijkheden zou ople veren. Met name de heer Oud vreesde n.l. dat de rechter door zijn beslissingen het beleid van de GAB's. die aan minis teriële richtlijnen zijn verbonden, kan doorkruisen. Het is immers zo. dat de rechter voornamelijk tegen elkaar af weegt in de privaatrechtelijke sfeer, ter wijl de directeur van een gewestelijk arbeidsbureau ook nog rekening houdt met de arbeidsmarkt. De heer Van Rijckevorsel ging zelfs zo ver, dat hij een motie indiende, waarin werd verzocht, het artikel inzake „ken nelijk onredelijk ontslag" niet in te voe ren alvorens de ontslagbepalingen uit het Buiten-gewoon Besluit Arbeidsverhoudin gen met deze nieuwe bepaling tot een sluitend geheel zouden zyn verwerkt. Bedrijtsrechtspraak Dat de kantonrechters niet voldoende zijn bewerktuigd (of: geëquipeerd, gelijk minister Donker het noemde) was ook het oordeel van nagenoeg alle Kamer loden. Daarom gingen de gedachten Van de heer Stapelkamp (AR) en mr Van Rijckevorsel (KVP) en trouwens ook van prof. Oud (VVD) veel meer in de rich ting van bedrijfsrechtspraak in arbeids zaken. Deze wens achtte minister Donker begrijpelijk, maar hij voelde toch meer voor overheidsrechtspraak. Er is aan be drijfsrechtspraak bovendien voorlopig een grondwettelijke grens: zU kan niet meer zijn dan vrijwillig aanvaarde -rbitrale uitspraak of vrijwillig aanvaard bindend advies. Echte rechterlijke macht Is er niet van te maken, aangezien dan benoe ming door de Kroon moet geschieden, voor het leven, terwijl het kenmerk van bedrijfsrechtspraak juist Is, dat de leden van het „rechtsprekend college" aange wezen worden door organisaties van werkgevers en werknemers in een be- t Advertentie) Veertiende lijst van slachtoffers Hieronder volgt de veertiende verliesiijst, die door het Rode Kruis is uitgegeven. Het Rode Kruis kan, in verband met de om standigheden. waaronder de gege. vens van deze verliesiijst werden verzameld, niet de volledige ga rantie geven voor de betrouwbaar heid. Het is dus mogelijk, dat een enkele wijziging achteraf nood zakelijk zal blijken. Dussen (Hank) Geborgen en geïdentificeerd: Verbeek, Jacobus Cornelis, geb.t 11-4-'47. Halsteren Geborgen en geïdentificeerd: Hoetelmans, Cornelis Adrianus, geb.: 20-l-'07 te Halsteren, echtge noot van Cornelis Stoffels. Laat ste adres: B 334. Laanen, Adrianus Cornelis Maria, geb.: 8-10-'34 te Halsteren. Laatste adres: B 313. Langenberg, Adriana, geb.: 29-9- '19. echtgenote van Joh. van Meer. Laatste adres: B 336. Maas, Marinus, geb.: 20-ll-'14 te Halsteren, echtgenoot van Johanna Raats. Laatste adres: B 304. Maas, Michiel, geb.: l-5-'49 te Halsteren. Laatste adres: B 304. Van Meer, Adriaan, geb.: 23-5-70 te Halsteren, weduwnaar van Hen- rica van Reyen. Laatste adres: B 337 Paulus. Cornelis. geb.: 30-12-77 te Halsteren, weduwnaar van Jo hanna Maria van Aert. Laatste adres: B 340. Raats, Johanna Maria, geb.: 4-9-'09 te Halsteren, echtgenote van Johannes Paulus. Laatste adres: B 329 Van Tillo, Petrus Antonius, geb.: ll-9-'31. Laatste adres: Kladse- dyk 12. maakt Uw keel droog en effent de I weg voor verkoudheden. Verzacht I en maak Uw keel vochtig met lustitie-zaken In zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake de begrotnig van Justitie 1953 heeft minister mr L. A. Donker verklaard. dat er voorshands geen behoefte bestaat aan herziening van het aJgemene deel van het Wetboek van Strafrecht en dat de behandeling der vraagpunten met betrekking tot de her ziening van het Burgerlijk Wetboek een zaak van de Tweede Kamer is. De scha deloosstelling aan de pachter bij onteige ning zal worden opgenomen in de Ont eigeningswet. De departementen over leggen over een voorontwerp van wet, waarby een enigszins ruimere schade loosstelling aan de huurder wordt toe gekend. Een vlotte afdoening van het vraagstuk der administratieve recht spraak wordt belemmerd doordat er ten aanzien van de oplossing geen eenstem migheid bestaat. Desniettemin wil de mi nister verzekeren, dat hij het belang ener nadere regeling der administratieve rechtspraak niét lager aanslaat dan dit van de totstandkoming van een nieuw Burgerlijk Wetboek. Op de Friese kwestie gaat de minister niet in. De ministers Binnenlandse Zaken en Justitie hebben ieder één hunner ambtenaren opdracht gegeven een wetsontwerp inzake het bewijs van goed zedelijk gedrag gereed te maken. Olieraffinaderij der Gulf Oil in Antwerpen? De Amerikaanse Gulf Oil Co te Pitts burgh heeft naar de „Gazet van Antwer pen" bericht, voorgesteld ln de haven Antwerpen een grote petroleum- raffinaderij te bouwen Deze zou eer capaciteit hebben van 20 000 vaten pe troleum per dag. Moeiliikheden bij de Nederl. kolonie in Brazilië Emigranten weigeren hun contract te tekenen Er doen zich ln de Nederlandse coöpe ratieve kolonie Ribeirao in Brazilië moeilijkheden voor, die vooral verband houden met de ondertekening van de in het Portugees gestelde en overeenkom stig de Braziliaanse wetgeving opgestel de contracten, zo heeft minister Suurhoff op vragen van het Eerste-Kamerlid dr Rip (A.R.) geantwoord. De meerderheid van de leden der ko lonie wantrouwde aanvankeiyk de zeer ingewikkelde tekst. Thans ls de toestand zo. dat 55 van de 87 boeren de nieuwe contracten hebben getekend. De weige- Ned. hulp voor gevluchten uit het Oosten? De regering staat sympathiek tegen- >ver internationale hulp aan vluchtelin gen uit de Oosteuropese staten. Wat Ne derland kan doen, wordt echter beïn vloed door de ramp, die inmiddels over ons land is gekomen. Aldus minister Drees in antwoord op schriftelijke vra- van het Tweede-Kamerlid Goed hart (P.v.d.A.). Bijzonderheden over de plannen voor hulpverlening ontbreken Twee predikanten in Sowjet- zone verdwenen Twee vooraanstaande geesteiyken der Duitse Evangelische Kerk zijn in de af gelopen dagen ln de Sowjet-zone dwenen. Eén van hen, de predikant Jo hannes Hamel, is verleden week Don derdag het laatst gezien. In de nacht var Donderdag op Vrijdag d.a.v. is te zynen huize huiszoeking gedaan door leden der Oosrtduitse Staatsveiligheidsdienst. Men neemt nu algemeen aan. dat ds Hamel door leden van deze dienst is gearres teerd. De andere predikant, die sinds enige dagen wordt vermist, is ds Juergen Winterhager. De gevolmachtigde der Duitse Evang. Kerk in de Sowjet-zone. dr Grueber, heeft l.v.m. deze verdwy- ningen stappen by de Oostduitse auto riteiten gedaan. Tot nu toe zyn zyn vragen echter nog niet beantwoord. Deelneming van kerken uit Neder-Saksen De Synode van de Alt-Reformierte Kirchen ln Nieder-Saohsen. die nauw verbonden zijn met de Geref Kerken in Nederland, heeft in een schrijven aan minister Drees haar deelneming met de ramp betuigd. In de Alit-Reformiene ker ken is voor Nederland gebeden en ge offerd ln douanezaal overleden 65-jarige Australiër William Murphy, die met de Rheingold-express Hoek van Holland aankwam, is in de douanezaal overleden. ring achteraf van sommige leden contracten te tekenen, acht het bestuur der coöperatie in strijd met de goede trouw. De weigerachtige leden krygen geen credieten meer en zyn daarom gegaan tot zwarte verkoper van goede ren die aan de coöperatie toebehoren. Het is niet juist, dat deze verkopen uit sluitend plaats hadden om in de eerste levensbehoeften te voorzien. Zy kwamen reeds voor van af 1950,. zy het op klei nere schaal. De minister vindt het begrijpeiyk, dat het bestuur tegen dit kwaad krachtig stelling heeft genomen. De commissaris van de kolonie heeft zich in het algemeen op juiste wyze van zijn taak gekweten. Maatregelen zal de minister niet nemen, zblang niet is vastgesteld dat de ver- antwoordeiyke organisaties en personen niet in staat zyn de moeihjkheden te overwinnen. Directeur van N.V.'s krijgt twee jaar De Haagse rechtbank heeft vanmorgen I. J. S., koopman te Oegstgeest, veroor deeld tot 2 jaar met aftrek wegens vals heid in geschriften, het opzetteiyk ge bruik maken van vervalste geschriften, waaruit nadeel kan ontstaan en oplich ting meermalen gepleegd. De els was 3 jaar met aftrek. Zoals men weet is S. directeur van een groot aantal N.V.'s. Een punt van de dagvaarding werd nie tig verklaard. Drie punten werden niet bewezen geacht, zodat verdachte daar van werd vrijgesproken. Begrafenis dr C. Tazelaar Op de begraafplaats Zorgvlied te Am sterdam is gisteren het stoffelijk over schot van dr C. Tazelaar. in leven rector van het Geref. Gymnasium in Amster dam, ter aarde besteld. In de aula. die tang niet alle belangstellenden kon be vatten, werd het woord gevoerd door de president-curator van het gymnasium prof. dr B. H. Woltjer, die mede namens de Vrije Universiteit sprak. Hij noemde de overledene een goed mens en een ge boren rector, die moeilijk te vervangen zou zijn. Hy was voor heel de school Lichtend voorbeeld om te werken zolang het dag is en de arbeid neer te leggen als God dit van ons vraagt. Ds E. G. v. Tey- lingen las een gedeelte van Romeinen 8. Onder de melodie van de Psalmen 89 en 73 werd de baar naar het graf gedragen, oorafgegaan door de 400 leerlingen van bet gymnasium. De klasse-oudsten fun geerden als slippendragers. Achter de baar volgden de familieleden, vertegen woordigers van vele organisaties, hoog leraren en veel belangstellenden. Aan het graf zegde ds v. Teylmgen de Ge loofsbelijdenis en bad het Onze Vader, de oudste broeder vari de over ledene ds J. A. Tazelaar uit R'dam ■oorden van dank sprak. Alles moet weg Het Rijk verkoopt haar borstels beneden de markt Het Tweede Kamerlid de heer J. G. H. Cornelissen (V.V.D.) heeft van de Kieft vragen gesteld leiding van een circulaire, Ryksinkoopbureau wegens afschaffing van een rijksmagazijn 47.000 haarborstels te koop aanbiedt voor 50 cents het stuk. benevens 100 000 haarkammen voor 6 ct het stuk. 51.000 scheerapparaten a 15 ct. 84.000 scheerkwasten 65 ct. 134.000 tan- denborstels 15 ct en 104.000 kleerbor stels 60 ct. Deze artikelen zouden nieuw zijn en van prima kwaliteit. Waarom ge bruikt men deze artikelen militairen, vraagt het Kamerlid. Waar om worden zy aangeboden voor lage prijs, waarmede men de bona fide handel benadeelt? Tenslotte wil hij weten, welke organen die artikelen heb ben aangeschaft en aan wie de partij wordt verkocht. Regering zwijgt over het echtscheidingsrecht De regering is van oordeel dat het niet wenselijk is en niet vruchtbaar zou zijn, bij de herziening van het Burger lijk Wetboek het materiële echtschei dingsrecht in behandeling te nemen. On- omstandigheden meent zy te kunnen afzien van het bepalen van een standpunt ten aanzien van de problemen die zouden kunnen rijzen als het onder werp wel aan de orde zou worden ge steld. Dit heeft minister Drees geant woord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid prof. Romme (K.V.P.) over de vraagpunten in zake het nieuwe Burgerlijk Wetboek. Verlenging wet huisvesting gerepatrieerden By de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend ter verlenging van de geldigheidsduur der wet huisvesting ge- repatriëerden-1950 tot 1 Januari 1955. Deze wet geeft aan- de provinciale in specteurs van de dienst voor maatschap- pelyke zorg bevoegdheid woonruimte ten behoeve van de gerepatrieerden tt vorderen. Van deze bevoegdheid behoef de slechts 20 maal gebruik te worden gemaakt, terwijl er sedert begin 1950 13.000 gerepatrieerde gezinnen woonge legenheid ontvingen. Sedert begin 1950 repatrieerden er 25.000 gezii alleenstaanden, tezamen 100.000 perso nen. Ongeveer 2500 gezinnen wachten nog op toewijzing .ier woning. Meer repatriërenden zyn op komst. Minister Luns een week naar Ver. Naties De Nederlandse mihister zonder tefeuille mr J. M. A. H. Luns ver 1 Maart naar New York om gedurende ongeveer één week de leiding Nederlandse delegatie bij het tweede de zevende algemene vergade ring der Verenigde Naties op zich te nemen. De heer D. J. von Balluseck, vaste vertegenwoordiger van Nederland bij de V.N., zal optreden als plv. leider de delegatie. De in Nederland blijvende leden van de delegatie zullen niet deelnemen aan het tweede gedeelte deze zitting, die waarschijnlijk mid den Maart wordt beëindigd. Van het ert van School en Kerk Beroepingswerk Ned. Herv Kerk Beroepen: te Bergum W. de Jong te Neede. Bedankt: voor Lienden H. v. d. Linden te Rhenen Benoemd: tot vicaris te Krimpen d. IJssel (voor bijstand in het pastoraat) cand. f. Stehouwer te Alblasserdam, Beroepbaar: H Hylkema. Dolder, L. de Jong, Scheveningen. J. L Maris, Rotterdam-Zuid, B. J. J. Naessens. Doetinchem en D. A. Werner te Rotter dam. Toegelaten tot d bediening: H. Hylkema. Den Dolder, L. de Jong. Scheveningen, D. A. Werner, Rotterdam. A. A. Spijkeboer, Rotterdam, dr A. Szekeres. Utrecht, Mr Q. Rovers. Groningen en Y. Strikwerda, Britwerd Geref. Kerken Aangenomen: naar Woudsend cand. W. A Jelsma te Amsterdam, die bedank, te voor Krimpen a d. Lek. Krimpen a d IJssel, Marken. Schermer, Horn Wan (Fr.). Advertentie) ;geen goud zo goed"..:. dat zeggen al dile geslachten van Akker s Kloosierbaisem. Hei heerlijk verwarmende wrljfmlddel bij rheumaiiek en spierpijn, waarvan de geneeskrachuge bestanddelen door de huid en de daaronder liggende pijnlijke weefsels dringen Bovendien Is Akker's Kloosterbalsem een heerlijke wond- balsem die snel geneest, wonden zuiveit en nieuwe huidvorming bevordert. In veie gezinnen is daarom een pot Akker's Kloos terbalsem een huisapotheek op zich zelf. De algemene vergadering van de van Kerkvoogdijen in de Ned Herv. Kerk wordt op 24 en 25 April in Utrecht gehouden. Prof dr ir H G. van Beusekom zal refereren over: ..De industrialisatie ten plattelande en de taak der Kerk". Ook het Landelijk Verband van Ned. Herv. Jeugdverenigingen op Geref grondslag héeflt een beroep gedaan op de verenigingen om collecten te houden en boeken af te staan voor getroffen vereni gingen De heer J. H. Lubberdink te Gelse- laar was deze maand zestig jaar organist van de Hervormde Kerk aldaar. dtot koopvaardy-predikant (als opvolger van ds J. Wristers, die New Orleans is overgeplaatst), om per week in de Amsterdamse havens als koopvaardijpredikant dienst te doen, ds P. C. Jongbloed te Mujdeft. Chr. Geref. Kerken a e n: te Rozenburg cand. W. Drechsler te Amsterdam, die inmld- beroep aannam naar Amster dam-Noord en dus voor Rozenburg be dankte. Geref. Gemeenten n k t: voor Ottersville (Canada), Paterson (Ver. Staten) en Rhenen F. Mallan te Bruinisse. (Advertentie) BIJ KEELPIJN PASTI LLES sfkksi valdamild Nieuwe stichting in Ned. Herv. Kerk Er zal in het midden dar Ned. Herv. Kerk een stichting van practische psycho logische en paedagogische arbeid worden opgericht. Het breed moderamen va Synode heeft een verzoek daartoe de Raad voor Kerk en Samenleving Inge willigd. Ned. gemeente in Berlijn In Berlijn is onder leiding van mej- da A. E. Ruys een min of meer interkerke lijke gemeente gevormd. Het breed deramen van de Ned. Herv Synode heeft thans met de Evangelische Kirche Berlijn-Brandenburg besprekingen voerd over de kerkelijke status van deze gemeente Het breed moderamen staat een regeling voor, waarbij de Evang. Kerk de geestelijke verzorging van de Nederlanders in Berlijn overdraagt aan de Ned. Herv. Kerk, terwijl ze lid blijven van de Evang. Kerk. waaraan zy ook hun financiële bijdragen geven, die dan ln de de Nederlandse gemeente gestort worden- Mej. Ruys wordt dan vicaris. Engelse bibliotheek voor de V.U. De bibliotheek van de Vrije Universi teit is. naar Trouw meldt, door erflating in het bezit gekomen van een zeei langrijke verzameling boeken op het ge bied van de Engelse taal en letterkunde. Wijlen drs P. .H. J, O. Schut, leraar te Bréda, heeft zyn bibliotheek in hoofd zaak aangelegd ten behoeve van zijn redacteurschap van een Engels woorden boek, aan de V.U. vermaakt In twee grote verhuiswagens zijn de boeken aan gekomen. Er is oo een Oxford English Dictionary by. Een kleine bibliotheek zaal is geheel ontruimd voor het ge schenk De heer Schut heeft bovendien de V.U. een legaat nagelaten. Bijbel uit de vijfde eeuw? Te Houston, in de Amerikaanse staat Texas, werd gisteren een oude Bybel te koop aangeboden voor een millioen dol lar. De eigenaar is de heer Norman Malik Yonan, volgens wie dit exemplaar manuscript is uit de vijfde eeuw en geschreven in het Aramees. Commissie Kerk en Universiteit Het breed moderamen van de Gene. rale Synode der Ned Herv. Kerk heeft op voorstel van het moderamen besloten een commissie op te richten voor de houding van kerk en universiteit- D« commissie zal o.m. van advies dienen bij hte toekennen van subsidies voor wijs gerige en theologische voordrachten. Het is gebleken, dat in de kerkorde de universiteit als zodanig niet wordt ge noemd Wel heeft het theologisch onder wijs voldoende aandacht. Thans zal meei bezinning op de verhouding met de uni versiteit mogelijk zijn. Naar het noodgebied De Ned. Hervormde predikanten H. J, van Achterberg te Leiden en J, Kabel, zendingspredikant met verlof te Leiden, zUn naar hert rampgebied vertrokken om geestelijke bijstand te verlenen aan di getroffenen, resp. in Breda en Dongen. Cursussen van Chr. Paed. Studiecentrum Hert Christelijk Paedagoglsch Studie centrum heeft een nieuwe applicatie, cursus voor het V.GL.O. georganiseerd, De leergang bestaat uit negen cursussen, elke maand één, uitgezonderd de zomer maanden. en wordt op Woudschoten bij Zeist gegeven. Op 7 en 8 April wordt een conferentie gehouden van hoofden van kleine scholen (over de vernieuwing de gecombineerde klassen) en op 9. 10 11 April.een practische werkconferentie voor onderwijzers en onderwijzeressen van lagere scholen. Dinsdag zal dr I. L. Seeligmann, lector in het Oude Testament aan de Hebreeuwse Universiteit te Jeruzalem, naar Nederland komen om gedurende een maand in verschillende plaatsen 3 drachten te houden en cursussen t« geven, ACADEMISCHE EXAMENS. ROTTERDAM. 19 Febr. Geslaagd voor cand. in de econ wetenschappen P. J. J, eld. Leiden en J. J Opmeer. Scheve ningen; voor doet. in de econ. wetenschap pen B. M. Reekers. Den Haag: J Jans. Mep- pel; G. R. M. G. van Woerkom. J. E. Parker, P. J. A. Eijgelshelm. C. Joustra en J. J. aller terdar :and. 1 Gendrlngen, Utre d Hagen. St .nterswijk; Utrecht: do< "ldenzaal. AMSTERDAM. irk. C: J v d Geyn, t natuurk. Dl Utrecht. J J sterdam. AMSTERDAM. 19 Febr. V.U. Geslaagd voot act ex. geschiedenis P J Brouwer, Dord- derd t. Schaeffer. F. Zwerv (Amsterd; T. W. Rive (H< BotzenGrar K. Vogelesang geslaagd voo In verband met.de watersnood gaat e 84ste FaasveetentoonstelLing van de Hollandsche Mij voor Landbouw op 24 Maart a.s, te Rotterdam nic' door en ook Paasveemarkt is afgelast. (Advertentie) Krabben en peuteren maakt ITllïgf. de kwaal steeds erger. Dehel- der vloeibare D.D.D. dringt UltSlag *lep onnumet°enngenee3tZ de GENEESMIDDEL TEGEN TT TA TT HUIDAANDOENINGEN Het lied der aethergolven ZATERDAG 21 FEBRUARI, versum I, 402 m. VARA: 7.00 Nieuw Iram 8 00 Nieuws. 8.18 Gram. 8 40 O gelspel 9 00 Voor VPRO: 10 00 ..Ttf Pianorecital. 12.00 Gn Inbouwmededelii Omroeporkest. 2 00 Radii Orgel :iek 3.30 „V; rle 3.45 Lii praatje 4.30 Kaï kbespreking 3.00 Ac- 15 Spi •list. 5.15 Voo de Jeugd 6 00 Nieuws. 6.15 VARA-Varla. 6 2 Koorzang 6.40 Reportage. 7.00 Artistiek Staalkaart. VPRO: 7.30 Causerie 7 40 Caui '1 Zit vast vaster met VELPAFIN vlekvrijt koudlijm van CETA BEVER „Wat wil je dan, jongen?" vroeg Maria. greep, dat een waarschuwing van de schildwacht „Om te beginnen de gevangenis zien", zei dé beter vermeden kon worden. „jongen." „Waar is die?" „Je moet de aandacht niet op je vestigen", „Ik wil je er wel brengen", bood Nagy aan. zei Thomas en hij had gelijk. Maar... het was ,Het is niet ver van mijn huis." gebeurd: de schildwacht keek hen toen „Graag!" Lajos wilde onmiddellijk opstappen, verder iiepen en mompelde: „Net of die jonge „Dan ga ik mee", zei Thomas. Hij zag de snuiter hier wat zoekt." driftige haast van zijn neef was bang, dat die „Nu nog de achterkant", zei Lajos. „Hoe ko- in zijn drift en zijn haast mogelijk onvoorzich- men we daar?" 16 Twee gerechtsdienaars te paard begeleidden de wagen, twee andere zaten er op met een ge vangene tussen hen in. De koperslager had aan éen van de twee bereden dienders gevraagd, wat ze voor een gevangene vervoerden En de man had gezegd: „Zo'n ketter-dominee bij ons van daan!" w.. „Waar vandaan is dat?" had Basoski willen tige dingen zou kunnen doen of zeggen. Maria Nagy legde het hem uit. Moeilijk was het niet; weten En toen had de ander gezegd: „Uit No- kon we) zo lang op de winkel en de werkplaats een eind verder een kronkelende dwarsstraat in, grhddan links-om tot bij een soort park, en daar zag „Je kent Basoski wel," ging Nagy door. „Hij is zeker geen vriend van ons en hij vindt het prachtig als onze dominees gevangen worden ge nomen, en dat er weer een gegrepen was, moest hij me natuurlijk vertellen Het verwondert me nog, dat-ie er mee gewacht heeft tot vanmor gen; maar hij vond het gisteravond zeker te laat, om er opzettelijk mee te komen. Vanochtend kwam-ie, zogenaamd toevallig, langs „nou ik je toch zie. wou ik het even vertellen", zei hij; maar hij wist niet. dat ik hem a) een paar maal voorbij had zien drentelen. Ik heb me gauw van hem afgemaakt, wat had ik aan zijn passen; klanten te woord stekelige opmerkingen daf die domineer van ons niet te vertrouwen zijn. want dat anders de kei zer ze niet als rebellen zou laten oppakken? En toen ben ik hier heen gekomen" DE HONGAARSE GALEISLAAF door H. TE MEK WE hij de achtergevel. Maar was het beslist nodig, dat ze gingen kijken? Hij had niet veel tijd meer... „Ga gerust naar huis", zei Thomas. „Ik loop met Lajos mee." Eigenlijk was hij ook liever naar huis gegaan: wat konden ze hier doen? Hij was meegegaan om Lajos: hij had begrepen dat die geen rust zou hebben voor hij de gevangenis had gezien. Dat was nu gebeurd Toch was het veiliger, als hij bleef: je had daarnet bij de voorpoort ge nen. hoe onvoorzichtig Lajos wezen kon! Nagy nam afscheid: beloofde nog wel eens te als er komen zouden. Wat het zwaarste woog, moest het zullen aankomen zwaarste hangen! De dwarsstraat was gauw gevonden, daar had Een paar minuten later waren de drie mannen je het park al. Nee, een prettige buurt was het op weg. niet daar omheen: nauwe straten, met sombere. Aan de gevangenis was niet veel te zien: een armelijke huizen. Het was druk in die nauwe groot en somber gebouw achter een plein, waai straten een geweldige poort toegang toe gaf Lajos bleef, Kinderen speelden er; vrouwen zaten of aton- „Dat zullen we rustig moeten overleggen" voor de geopende poort staan, keek onderzoekend den bij de deuren; uit werkplaatsen klonk het meende Thomas bedachtzaam En bitter voeg het plein op Zo onderzoekend dat de schild- rumoer van hameren en zagen en smeden Smal- de hij er bij: „Haast heeft het wel niet" wacht op hem toe kwam le stegen tussen de huizen leidden naar nog ar- Maar dat was Lajos niet met zijn oom eens Maar voor die hem had bereikt, had Thomas meiijker öuurten Haast had het wel: hoe eer ze wisten wat ze zijn neef al bij de arm genomen „K^n mee. „Waar komt die straat uit?" wilde Lajos we- doen konden, hoe beter. niet blijven staan", 2ei hij. Lajos liep mee. Be- ten. ..Dat was goed van je", zei Thomas. „Maar wat doen we nu?" vroeg Lajos. Ja. wat deden ze nu? ïo.tt ider de pannen", hoorspel. 11.0C 1.1512.00 Gramofoonmuziek. m II, 298 in. KRO: 7.00 Nieuws ;ndgymnastlek gengebed b.w huisvrouw. 9 33 Gi 3.15 Gr <12.30-12.33 Lc ïn) 12.55 Zonnewijzer. 1.00 Nieuws anse liedjes. 1.50 Gram 2.00 Boekbe- Gram 2 20 Engelse les. 2 40 lng 3 15 Kroniek van Lette- 3 55 Promenade Orkest. 4.30 van het Gregoriaans 5 00 Voor de Jeugd. 6 00 Gev muziek. 6 15 Jour nalistiek weekoverzicht 6.25 Planöduo. 6.40 Regerlngsultz 700 Nieuws 7,10 Gram 7.20 Pa riem entsoverzicht 7 30 Gram. 8.00 Caus. 8.15 „Beurzen open. dijken dicht". 9.45 Gr 21.55 ..Veronica", hoorspel. 10.45 Avondgebed "»»»'■-s in Esperanto. 1122- 12 00 Gramofooni 2 10 Gram 2.55 Arbeldersorkest. 3.30 Dans- .00 Hoorspel 455 Orkest. 6 00 Vo( de kinderen 6.55 Weerberichten, 7,00 Nieuw t. 7 30 Lichte muziek 8 15 Intel 5 Parlementsovèrzlcht. 9 00 Gevar, 10,00 Nieuws 10.15 Hoorspel. 11.45 eden 12 00—0.03 Nieuws. Engeland, BBC Light Programme, 15' i 247 r muziek 2 45 Voor de kindei kest 3 45 Gev muziek 4.15 Mi- 4 45 Sport. 5 45 Orgelspel. 6 00 5.30 Sport. 7 00 Jazzmuziek 7 45 oordlng 8.00 Nieuws. 8 25 Sport <pim mis 8.30 Hoorspel. 0 30 Gev. "oordraeht). 11.00 Nieuws II 00 Gram 0.56—1 00 Nieuws. Frankrijk. Nat. Progr. 347 12.50 Orkest- 2 17 Orkestconcert. 4 35 55 Gram 6 58 Amerlk uitzending 7 28 Gram 8 00 Lichte n 10,10 Plain Hek. 8.30 Hoorspel :cltal. 10.55 Gram .25 Idem 11 45—12.00 Nieuws. Brussel 324 m. 1145 Gram 12 30 Weerber 2 34 Lichte muziek 1.00 Nieuws. 1.15 Vlaam- e liederen 1 30 Zangrecital 2.15 Accordeon- ïuziek 2 30 Gram 2 45 Arcordeonmuzlek 00 Omroeporkest 3.50 Gram 4.05 Omroep- rkeat. 4 45 Engelse les 5 00 Nieuws. 510 ram 5 30 Strijkkwartet 6 15 Gram 6.30 oor de soldaten. 7.00 Nieuws 7 40 Gram. 00 Cabaret 9 15 Gram 10 00 Nieuws 10 15 azzmuziek 1045 Gram 11.00 Nieuws 1105- 12 00 Gramofoonmuziek sel 484 in. 12 05 Lichte muziek. 1.00 i 1 10 Verzoekprogram. 2 05 Gram. 3 00 Irkest (plm 3 55 gram). 4.50 Gram euws 5.15 Gram 6.30 Accfirdeonmuz Innellederen 7 40 Gram 7 45 Nieuws 3 00 en 8 15 Gev muziek 8 30 Nieuwe chan sons 9 00 Gram 10 00 Nieuws. 10 10 Gram 10 15 Jazzmuziek 10 45 Gram. 1050 Nieuws I 11140 Gram. 11.55 Nieuws. "PR zullen in uw leven, zowel als ln J-J het onze, misschien vele jaren voorbij glyden, zonder dat we ook maar één van de planeten bij i noemen En ook al zouden we oi dit opzicht eens te buiten gaan. dan nóg kunnen we bezwaarlyk inzien dat deze planeten die met namen var meinse goden getooid zijn. ie maken hebben met de oude Babyloni sche beschaving van 4000 jaar ge leden. Toch is het zo. want de Babyloniërs dachten zich de voornaamste goden die het lot der mensen bepaalden, be lichaamd in de vijf toentertyd reeds bekende planeten Mercurius. Venus, Mars. Jupiter en Saturnus en schon ken daaraan de namen van degeen die zy moesten voorstellen. Door de deling der eeuwen heeft Isjtar of Innanoe, de godin der liefde, zich iswaar in een Romeins kleed gestoken en Is ze als Venus tot ons gekomen, gelyk ook Mardoek zich thans als Ju piter poogt voor te stellen, doch on danks deze naamsveranderingen her kennen we in de Romeinse namen dei planeten duidelijk de Babylonische ge laatstrekken. De vijf planeten waren met zon er maan de zeven hemellichamen, waar- In de Babyloniërs hun goden beli chaamd zagen en ziedaar dan ook de zeven dagen van de week. Want elke dag van de week werd aaD een be langrijke godheid gewyd. waaruit de gewoonte ontstond de naam van die god aan de dag zelf te geven. Zo werd de dag van de eredienst voor de zon negod Sjamasj tot Zondag, die voor de maangod tot Maandag en vervol gens kregen de vyf andere dagen van de week eveneens de namen der vijf andere belangrijkste goden- De door ons gebezigde namen Dinsdag. Woens dag, Donderdag en Vrijdag dragen weliswaar de .sporen van de Germaan se goden Tiwaz, Wodan, Doriar en Frija. gelyk ook Zaterdag (Saturnus) een Romeinse inslag heeft, maar de naamgeving der dagen stami deson danks uit het oude Babylonië. Mocht u er nog niet van overtuigd zijn dat u een deel van de Babyloni sche cultuur hebt geadopteerd, wil dan zo goed zijn even op de klok te kyken. Die merkwaardige indeling van een uur ln zestig minuten en van een minuut In zestig seconden danken wij (evenals de verdeling van de cirkel in 60". de verdeling der graden ln 60' en de verdeling der minuten in 60") aan het twaalftallige rekenstelsel der Babyloniërs, welk talstelsel, vermengd als het was met het tientallig© stelsel ook wel zestigtallig lijkt. We zullen de Babyloniërs nu ver der maar aan hun lot overlaten, om u een beest te tonen dat iets doet wat het eigeniyk niet mag doen. Daarover morgen. (Nadruk verboden)

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 2