Jlieuwe £ciösrf)c ÖTouranl Op het Witte Huis werd wereldsituatie onder de loupe genomen Ook de Raad der Republiek gaf fiat aan amnestiewet Politiewacht rondom de villa van koning Boudewijn Wfst U Chinees schoot een vriend neer: 3 jaar geëist Ji VRIJDAG 20 FEBRUARI 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; f2— per maand; 0.47 per week ADVERTENTIEN: 0.18 per millimeter (By contract belangrijke korting) Drie en dertigste jaargang No 9666 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINK CHRISTELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .fUstwesttcft ti qhetiewea «|n bert ia tegljeaspoet* Steunt het Nationale Rampenfonds GIRO 9575 Korea spoedig weer in de Assemblée Amerikanen erkennen, dat algemene toestand „grimmig" is OP HET WITTE HUIS te Washington hebben gisteren de parlemen taire leiders van de Democratische en Republikeinse partij met president Eisenhower de militaire toestand in de gehele wereld onderzoek onderworpen. Generaal Omar Bradley en Allen Dulles gaven op deze bijeenkomst een overzicht van de militaire en diplomatieke wereldsituatie. Speciaal ging het over de strategie in de Koreaanse oorlog. Na afloop verklaarde de afgevaardigde Halleck, dat de militaire en economische toestand bepaald „somber" is en een grote last be- betekende voor de Amerikaanse economie. Zoals de verhoudingen thans zijn, is een plotselinge verandering van de Amerikaanse strategie echter niet waarschijnlijk, l Deze conferentie werd ook bijgewoond !door vice-president Richard Nixon. Het niet uitgesloten, dat het verhandelde n 'belangrijke invloed zal zijn op de defensie-uitgaven. Maar nooh bij Reuter, noch bij Ass. Press, zijn er aanwijzin gen te vinden, da', een bepaald besluit de mededeling, dat ook de Ameri kanen de huidige situatie „grimmig"' achten. Trouwens. Foster Dulles had zo sen persconferentie ver klaard, dat geen nieuwe besluiten geno zouden worden inzake het Verre- in, zonder de andere partners, de Westelijke Verbondenen, te raadplegen. Gisteren zijn ook de vertegenwoordi gers van de landen der V.N. die troepen op Korea hebben, bijeen geweest op het bureau van de Amerikaanse delegatie te New-York. Er werden maatregelen be sproken, hoe dan toch eens een einde kunnen worden gemaakt aar langdurige oorlog op Korea. Wij herin- ;r aan. dat a.s. Dinsdag 24 Febru- New-York het tweede gedeelte aanvangt van de zevende Assemblee der V.N. En op de agenda komen o.a. als be langrijkste onderwerpen voor: de Kore- Wij dus volsta: Thermometer van het Rampenfonds De stand van de binnengekomen gelden bij het Nat. Rampenfonds, Statenlaan 81, Den Haag, 9575, bedroeg: Giro 1 Februari 2 Februari 3 Februari 4 Februari 5 Februari 6 Februari 7 Februari 9 Februari 10 Februari 11 Februari 12 Februari 13 Februari 16 Februari 17 Februan 18 Februari 19 Februari f 500.000 f 2.000.000 f 3.000.000 f 7.131.000 f 11.672.000 f 16 900.000 f 24.080.000 f 27.558 000 f31 000.000 f 34.000 000 f 38.000.000 f 42.000.000 f 47.500.000 f 49 500 000 f51.500 000 f 53.0j0.000 Twee Ned. sleepboten aan gevaar ontsnapt Misdadige elementen in Luik aan 't werk De kleine Nederlandse sleepboten Harry en Hudson met in totaal acht per sonen. onder wie twee kinderen, aan boord zijn in Luik bijna het slachtoffer geworden van misdadige elementen, 's Nachts zijn namelijk de trossen, waar mee deze schepen op de Maas gemeerd lagen, losgegooid. De schepen raakten hierdoor, zonder dat de slapende Neder landers iets merkten, op drift en wer den door de stroom met grote snelheid in de richting van de stuwdam te Monsin gevoerd, waartegen zij te pletter dreig den te slaan. Onderweg deed zich echter een botsing voor. Toen de beide schepen onder de brug Atlas V te Luik doordreven, raak ten de pijp van de Harry en de mast van de Hudson de onderkant van deze brug. De mast knapte met een harde knal af en hierdoor werden de opvaren den gewaarschuwd voor het grote ge vaar waarin zij verkeerden. De kapitein van de Hudson was onmiddellijk klaar wakker en zette direct de oliemotor aan. Ook de bemanning van de Hudson was meteen de toestand meester. Kapitein Jacobus Kuyten uit Amster dam begrijpt niet waaraan hij het ge vaarlijke avontuur te wyten heeft. Hij is in Luik onbekend. aanse kwestie, het rapport van de ont wapeningscommissie: hei onderzoek in zake de beschuldiging over het gebruik van bacteriologische wapens op Korea etc. Men houdt ook rekening met de mo gelijkheid, dat de wereld weer eens ver rast zal worden met een nieuw initiatief van India, teneinde de oorlog op Korea te doen beëindigen. In dit verband is, echter van belang, dat volgens de corr. van A.P. uit Mos kou, de Indische ambassadeur Menon ontkend heeft, dat de kwestie van een Koreaanse wapenstilstand tijdens een in terview met Stalin besproken werd. Me non zou de aangewezen man moeten zijn, om als promotor van een nieuw be middelingsplan voor Korea zijn voel horens te Moskou uit te steken. Menon staat bekend als een groot kenner van Zuid-Oost-Azië en gedurende twee jaar was hij zelfs ambassadeur in nationalis tisch China. He: moet ons van het hart, dat het onverstandig zou zyn. zich veel illusies te maken inzake een succesrijk „vredesoffensief" van India, gezien de houding der Russen tegenover het jong ste bemiddelingsvoorstel betreffende Resumerende: Amerika overweegt, ge zien de redevoeringen van Eisenhower en Foster Dulles, wel degelijk een nieuw initiatief in het Verre-Oosten, maar de zaken forceren, zonder de V.N.-part- zal i Ned. kustvaarder Lark vergaan Na storm van 10 Febr. voor Noorse kust verdwenen De Nederlandse kustvaarder Lark (196 ton) wordt sinds 10 Februari voor de Zuidelijke kust van Noorwegen vermist. In de nacht van 10 op 11 Februari stond in die buurt een krachtige storm. Men vreest dat het schip is vergaan. De Lark had een bemanning van zeven personen aan boord. Eigenaar van het schip is W. Hindriks te Kielwindeweer (Gr.). De kustvaarder, vertrok op 10 Februari met een lading salpeter uit Porsgrunn, aan de Westelijke oever van het Oslo fjord, naar Stavanger. Hy werd de twaalfde in Stavanger verwacht en is dus reeds acht dagen over tijd. Het schip is het laatst gezien ter hoogte BrevLk, Aanvankelijk dacht men, dat het tijdens de storm een schuilplaats had gezocht in een baai of een kleine haven, toen men gisteren nog niets van de bark had gehoord, werd per radio om inlich tingen verzocht. Andere schepen in hel druk bevaren Skagerrak hebben niet; van de kustvaarder gezien. Ook zijn geen wrakstukken gevonden. Onbevoegde voorlichters van emigranten veroordeeld De kantonreohter in Den Haag heeft hedenmorgen twee bestuursleden van de Stichting Emigranten Belangen. H. A V. C. J. B. veroordeeld tot twee maal f 7.50, subs. 6 dagen hechtenis en een maal f 7.50. subs. 3 dagen hechtenis. Hun ten laste gelegd zonder vergunning het ministerie voorlichting op emi gre: e-gebied te hebben gegeven. Mr dr P. L werd voor een zelfde ten laste legging tot f 75. subs. 20 dagen ver oordeeld. De vonnissen waren conform de eisen. Na alle ellende, die de watersnood ons land en volk heeft gebracht is het verkwikkend te zien, hoe alom met onverwoestbare energie aan het herstel en de toederopbouw gewerkt wordt. Hier ziet men een tweetal fraaie opnamen van de Moerdijkbrug en naaste omgeving en daartussen een foto van een tegel, die voor f 3.50 in de handel wordt gebracht en waarvan f 1.- ten goede komt aan het Nat. Rampenfonds. De Elzassers komen vrij Aan de Fransen wordt verweten, dat hier met twee maten gemeten wordt De twaalf Elzassers, die te Bordeaux veroordeeld werden wegens deelneming aan de massamoord op de bevolking Oradour, zullen zr - waarschijnlijk reeds het komende weekeinde als vriji nen terugkeren naar hun woonplaatsen. Immers, gisteren heeft de Raad der Re publiek nu ook de wet goedgekeurd, waarbij aan de Elzassers amnestie rleend, en wel met 174 tegen 79 en. Eerder had de Nationale Vergade ring haar fiat aan deze wet gegev Wel heeft de Raad der Republiek uit het ontwerp een clausule verwijderd, waarbij aan de 642 slachtoffers van Ora dour de ,,Orde van de Natie" werd l<-end. Men oordeelde het niet juist, deze derscheiding op te nemen in dezelfde wet. waarbij de amnestie werd toege kend. Premier Mayer legde er de na druk op, dat het enige do~l der amnes- het handhaven der nationale een heid. Inmiddels wordt uit Bonn gemeld, dat Lammerding de commandant van de voormalige SS-divisie „Das Reich", de militaire eenheid die Ora dour uitmoordde, deel uitmaakte, zich in het gebied van Wiesbaden verborgen houdt. De kwestie der uitlevering is nog steeds in onderzoek Zoals bekend, was men in de Elzas heftig verontwaardigd over de vonnis- daar de veroordeelden gedwongen geweest in de SS te gaan. Thans echter heerst er hevige ontstemming in de omgeving van Oradouren in Duitsland, omdat men meent, dat er met maten gemeten wordt. De burge meester van Oradour en negen collega's omliggende plaatsen hebben een be- stuursstaking van veertien dagen afge kondigd. Aan de openbare gebouwen zullen de vlaggen halfstok hangen. De minister van Justitie der West- duitse Bondsrepubliek, dr Dehler, pro testeerde tegen de amnestie ten behoeve de Elzassers Men is van oordeel, sr geen verschillend recht mag be- Koningin bezocht expositie t.b.v. Rampenfonds Koningin Juliana heeft gisteren eet bezoek gebracht aan de vereniging Het Goois Scheppend Ambacht te H waar een verkooptentoonstelling werd ge houden voor het rampenfonds. Alle leden hadden hiervoor belangeloos werkstuk ken afgestaan. Westerling en „Breda" Een vergelijking, die kant noch wal raakt Eenlid van de Indonesische minister raad heeft tegenover de pers een verge lijking getrokken tussen Nederlands zoek om uitlevering van de 7 uit Breda gevluchte Nederlandse oorlogsmisdadi gers aan West-Duitsland en Indonesiès verzoek om uitlevering van kapitein Westerling door Nederland. „Indien Nederland in dit verband consequent dient het ook het verzoek van Indonesië in te willigen", zei hij. (De min geet, dat Duitsland wel Nederlanders kan ,.v.. 11W6lc uitleveren, doch uitlevering van een Zuiden van Porsgrunn. Nederlander door Nederland onmogelijk is, afgezien nog van het verschil tussen een persoon, die een staatsgreep Uitvoert, en sujetten, die in een gevangenis in dienst van de vijand als beulen van hun eigen landgenoten optreden. Red.). Kustvaartuig voor Bergen aan Zee op bank gelopen Vanmorgen omstreeks elf uur ls het 290 brt metende Nederlandse kustvaar tuig Barracuda ter hoogte van Bergen aan Zee in moeilijkheden gekomen. Het schip zou op een der banken kust zijn gelopen. De motorreddingboot Neeltje Jacoba, en de sleepboot Nestor zijn uit IJmuiden ter assistentie uit gevaren. Er hing een dichte mist op zee. Israëlische legatie verliet Moskou Reuter meldde uit Tel Aviv: Functio narissen van het Israëlische ministerie van Buit. Zaken hebben verklaard, dat de passen der leden van de Russische legatie niet eerder zullen worden terug gegeven, dan wanneer Israël op de hoog- gesteld van het vertrek van zijn gezant in Moskou. De Russische legatie heeft de agenten in het Turkse schip Kadea, waarmee de mgeste leden van het Russische ge zantschap uit Haifa- zouden vertrekken, verzocht, het vertrek tot Zondag uit te stellen. Volgens A.F.P. hebben de acht leden van de Israëlische legatie te Mos kou gisteravond de Russische hoofdstad verlaten. Zij begaven zich op weg naar Helsinki. 85 Millioen kilo aard appelen verloren In kringen van de aandappelhandel schat men het verlies aan consumptie aardappelen tengevolge van de overstro mingsramp op 85 000 ton. Bovendien zou- 27.500 ton poot- zijn gegaan dezelfde handelingen hebben deelgeno men. Ook in de Duitse pers wordt een scherpe toon aangeslagen, o.a. in de „Mittag". Vermelden wij nog, dat zes veroor deelde Duitsers, die gevangenisstraffen kregen in het proces te Bordeaux, bij het Hof van Cassatie te Parijs beroep hebben aangetekend. aardappelen verlorei Triest wereldbeeld flmerik. doodgravers in staking gegaan Op tien New Yorkse begraafplaatsen stonden gisteren 550 kisten, die door een staking van 200 doodgravers niet ter aarde besteld kunnen worden, aldus een Reuterbericht. De staking is 17 Januari begonnen. Vele overledenen zijn door hun verwanten zelf begraven. De stakers eisen een loonsverhoging van 10 dollar per week en andere voordelen. Vanwege de gemeentelijke gezondheids dienst wordt dagelijks controle gehouden. (Wij herinneren er aan. dat enige jaren geleden tijdens de stakingsepidemie te Parijs, ook daar de doodgravers hun werk neerlegden. Red.) Ontsnapte Touseul in interview: „Ik werd niet geholpen door Duitsers" Het Duitse blad Der Mittag heeft een vraaggesprek met Anton Touseul, een van de zeven uit Breda ontsnapte oor logsmisdadigers, gepubliceerd. Touseul zegt hierin, dat hij bij zijn ontsnapping I „Ikke weet nietikke geholpen is dOor vrienden en verwan- Jacob Kok goed vriend.. ten, maar niet door Duitsers. dellijk kwam de Chninees naar buiten en vielen de schoten. Verdachte huilt, als de president de rechtbank hem rustig vraagt, v hij geschoten heeft. Dan stamelt hij: eerlijk, ikke Iweet nietwas dronken Ongewenste nieuwsgierigheid Politieke crisis afgewend, daar Belgische minister zwichtte voor critiek vertoeft, werd gisteren een permanente politiewacht geplaatst. Eer der was de bewaking opgedragen aan enkele rechercheurs. Aan één kant van de tuin, welke een vrij uitzicht op de villa liet, is een rij van vijftig hoge cypressen in potten opgesteld om het landhuis geheel aan het al te nieuwsgierige oog te onttrekken. De Franse medicus heeft de geruchten, dat de Belgische koning aan tuberculose of een andere ernstige ziekte zou leiden, nogmaals krachtig tegengesproken; de medicus Luigi zeide, dat het hier slechts een zware griepaanval betreft. Inmiddels heeft de Belgische ambassa-,1,4 milliard franc te dekken door deur te Parijs voor de tweede maal bij het Franse ministerie van Buit. Zaken geprotesteerd tegen bepaalde artikelen Franse bladen over de Belgische koning. Dergelijke artikelen kunnen een zeei nadelige invloed hebben op de Belgisch- Franse betrekkingen. Eerder werd een zelfde stap gedaan bij het Britse ministe- e van Buit. Zaken. Wat de stabiliteit der Belgische rege ring betreft, de minister van Financiën Janssen, heeft gisteren besloten zijn ont- •p tot dekking van de overstromings- schade te wyzigen. Een wijziging, die de oppositie van enkele R.K. afgevaardigden heeft bevredigd. Hiermede is de dreiging regeringscrisis voor het homo geen R.K. kabinet afgewend. Wij herinneren er aan. dat het voorne en van de Belgische regering was. oir aan de kust veroorzaakte schade var DAT de 20-jarige winkeljuffrouw M. C. uit Rotterdam is gearresteerd gens verduistering van 2000. DAT W. K. W. Matthes, oud-directeur van de Brandmaatschappij te Amsterdam van 1790 N V., gisteren op 76-j. leeftijd in Amsterdam is overleden. DAT in Amsterdam op 92-jarige leef tijd is overleden de chirurg H. Timmer, oud-privaat-docent aan de gemeente universiteit aldaar. DAT de tentoonstelling Nieuwe Aan winsten in het Kon. Instituut voor de Tropen te A'dam. die op 15 Februari zou worden gesloten, is verlengd tot en met 28 Februari. DAT 19 jonge schipperszoons in het in ternaatschip Prinses Marijke te Sneek een opleiding van drie maanden tot ma troos op de grote binnenvaart zijn be gonnen. DAT de raad van Apeldoorn aan de woningbouwvereniging De Goede Wo ning een crediet van ƒ750.000 heeft ver leend voor de bouw van 72 etagewonin gen. DAT het Kon. Ned Geologisch Mijn- bouwkundig Genootschap morgen in Wa. geningen aan prof dr ir C H. Edelman de Waterschoot van der Gracht-erepen ning zal uitreiken. DAT de Haagse correspondent van het Belgische persbureau Belga, J. as Laet. Fransen en Duitsers, die aan ls benoemd tot ridder O.-N. DAT voor de herleiding van bedragen van postwissels naar Zwitserland m.i.v. 24 Februari een koers geldt van 100 Zwitserse francs ƒ87.40. DAT de Stichting voor Blindengelei dehonden enkele blinden uit het nood- gebied gratis kan helpen aan een afge richte hond (Aanvragen: Sloterweg 80. Amsterdam, of Javalaan 49. Zwijndrecht. telefoon 8623). DAT 350 militairen, die in Indonesië hebben dienst gedaan, te Utrecht ereteke. nen voor Orde en Vrede hebben ont vangen. DAT de gasten in hotel Victorie te Alkmaar vannacht uit hun slaap werden gewekt door een hevige rookontwikke ling ten gevolge van een brand, die de eetzaal en de vergaderzaal in de as legde. DAT de 37-jkapitein-eigenaar E. S. van het in November in de Oostzee ge- strandde en gezonken schip Fakir (198 toni door de Raad voor de Scheepvaart te A'dam voor 2 maanden de bevoegdheid is ontnomen als kapitein te varen. DAT vanavond om half acht over Hil versum II enige opnamen uit Canada over de hulpverlening aan ons land ten gehore worden gebracht, waarbij o.a. burgemeester J Heersink van Steende ren. die voor 2 jaar naar dit land is uit gezonden, zal spreken DAT de motorboot W. F. van der Wijck van de veerdienst EnkhuizenStavoren, j die na de ramp als hospitaalschip is in gericht. vandaag uit Dordrecht naar Enk huizen is teruggekeerd. DAT een grote party gladiolenbollen verloren is gegaan bij een brand op de droogzolder van een boerderij aan het Marcelisvaartpad bij Haarlem. DAT voor het examen exportprac.yk. afgenomen door de stichting Instituut voor Export te Eindhoven, geslaagd zyn 19 candidaten. onder wie G. M H. v. d. Linden en mevr E. Knoppers, beiden uit Den Haag. en J. Sterk uit Leiden. DAT de Ned Jeugdgemeenschap haar instemming heeft betuigd mei het voor ontwerp inzake het verbod van bedrijfs- arbeid voor 14-jarige meisjes, maar te vens heeft aangedrongen op een alge mene regeling voor jongere arbeiaors- (sters) DAT dr H O. W Wüst. grondlegger en directeur van de Ned. Credietverzekering Mij te Amsterdam, aldaar is overleden. DAT het Ned. vrachtschip Vising bij Svenborg in de Sont is gestrand en ver moedelijk op eigen kracht vlot kan ko- DAT dc K L.M, in de eerste weken na de ramp 250 000 kg kleding. Rekking, voedsel en laarzen gratis naar Schiphol heeft vervoerd, waardoor f 400 000 aan transportkosten werd bespaard. DAT de J. Brouwers-lakenfabrieken te Tilburg op 7 Rjlaart 125 jaar bestaan DAT in Parijs nog steeds veel voor Nederland ingezamelde goéderen op ver voer wachten en de Ned. Int Wegver- voers Organisatie daarom nogmaals een dringend berogp op de transportbedrijven heeft gedaan. Mysterieuze moord in Zaandam VOOR WOONWAGENBEWONER. DIE ZWAGER MET EEN MES DOODDE, ZELFDE STRAF GEVRAAGD rechtbank drie jaar gevangenisstraf en ter beschikkingstelling van de regering geëist. Verdachte was de 44-jarige Chinees Y. C. C., die in de late avond van 17 Juni voor zijn winkel in de Savornin Lohmanstraat te Zaan dam twee pistoolschoten loste, waardoor zijn vriend Jacob Kok dodelijk in het hart werd getroffen en diens echtgenote ernstig werd gewond in de schouder. De vrouw van de Chinees, een Neder-j Was landse, was 'savonds laat thuis gekomen!was i met het Nederlandse echtpaar Kok. waar-1 gen", mee het Chinese echtpaar samenwoonde.! Getuigen uit het café waar de Chinees De Chinees, die even tevoren was thuis-!de avond had doorgebracht, verklaarden gekomen, was de hele avond ln een café dat hy wel drukker deed dan gewoon- geweest. Doordat hij de huisdeur op delijk. maar niet dronken was. Eén ding knip had gedaan kon zijn vrouw de deur, was allen opgevallen: hij had vier bief- niet openkrijgen. Zij belde aan. Onmid-stukken gegeten. Dit laatste was volgens de verdediger een bewys. dat de Chinees inderdaad zichzelf van het leven wilde beroven. Volgens Oosterse gewoonte nam hy voedsel tot zich om zich voor te be reiden op „de grote reis". De officier van Justitie meende een motief te kunnen vinden in jaloezie, wraak en heimwee naar het geboorte land. Volgens een psychiatrisch rapport was verdachte op het moment van de moord ontoerekenbaar. Gevecht in kamp Voor de Zwolse rechtbank werd giste ren drie jaar geëist tegen de 26-jarige woonwagenbewoner F. K., die ln ae nacht van 27 op 28 October in het woon wagenkamp te Steenwijk zyn 40-jarige zwager J. W. Brink, vader van acht kin deren, door een messteek in de hart streek heeft gedood. De mannen waren die avond ter ge legenheid van de kermis, naar Steenwijk geweest en hadden een stevig glas bier gedronken. In opgewonden stemming kwamen zy in het kamp terug en daar kregen B. en K. een heftige woorden wisseling over een oude zakenkwestie Inmiddels waren twee wachtmeesters van de rykspolitie gewaarschuwd en per fiets naar het kamp gekomen. Zy trof fen een menigte woonwagenbewoners aan, gewapend met knuppels en byien. „Frits. ga naar je wagen", zei een van de wachtmeesters tot verdachte. Eerst volgde K. deze raad op, maar plotseling keerde hy zich om en voordat de politie tussenbeide kon komen, was de vecht- party met B. aan de gang. De omstanders vormden een kring omdat dit een „goed" gevecht van man tegen man was. In de duisternis kostte het de wacht meesters veel moeite de vechtersbazen te scheiden en zo moet de dodelijke messteek onder hun ogen zyn toege- Uitspraak in beide zaken over 14 dagen PRINS KAREL BERNADOTTE van Zweden, een broer van wylen koningin Astrid van België, zal de Zweedse koning vertegenwoordigen bü het huwelijk van prinses Josephine van België en piunj Jan van Luxemburg, aldus AFP. tijdelijke belasting op het inkomen 5 procent en tevens de wet op de buiten gewone winsten te verlengen. Minister Janssen zal de overstromingsschade dienen te financieren door ingrijpende bezuinigingsmaatregelen en een lening op zeer lang termyn. Göbbels staatssecretaris staat terecht Onder overweldigende belangstelling, die by de ingang van de kleine rechts zaal te Bielefeld in de Britse zone van Duitsland zelfs tot een vechtparty leidde, is gisteren het proces begonnen tegen Werner Naumann. Goebbels' voormalige staatssecretaris, en Herr Zimmerman, eens leider van concentratiekampen. Bei den worden er van beschuldigd, tezamen met andere nazi's ook nu weer naar de macht te hebben gegrepen. Zy zouden dit hebben gedaan door infiltratie in be staande rechtse partyen in West-Duits land. In feite is nog geen beschuldiging tegen de twee beklaagden ingebracht en de Britse advocaat John Scott Henderson protesteerde daarom ernstig tegen de arrestaties. Henderson las een officiële verklaring van sir Ivone Kirkpatrick voor, waarin deze zegt: „De arrestaties hebben plaats gehad omdat de verdachten betrokken zün geweest bU. of op het punt hebben gestaan deel te nemen aan acties die de veiligheid van de staat aantasten Henderson zei over deze verklaring: „De Hoge Commissaris staat evenmin boven de wet als in Engeland de Kroon". Kwestie radioprogramma wti voor de Hoge Raad Voor de Hoge Raad zijn thans de plei- dooien gehouden in de zaak van de stich ting Het Radioprogramma tegen de om roepverenigingen De stichting gaf. zoals weet, zelfstandig een radioprogram- tl uit. De omroepverenigingen, die be- ijP weerden auteursrechten op deze pro- eVC,, gramma's te bezitten, kwamen hiertegen v'" verzet en werden door de Amsterdam- rechtbank en het gerechtshof in het gelyk gesteld Thans moet de Hoge Raad (Advertentie) JAARBEURSDRUKWERKEN Drukkerij Rijnland Alphen aan den RUn Telefoon 3294. HET WEER IN EUROPA tfi - li Aanhoudend zacht Tot morgenavond verwacht De B.lt Overwegend zwaar bewolkt met hier en daar wat lichte regen of motregen en plaatselijk nevel of mist Ma tige tot vry krachtige Zuid- HHH9_w w resteiyke wind Weinig verandering in in cassatie als hoogste rechterlik col" l lemP*rat"ur- «Opgemaakt om tien uur). lege een beslissing nemen Eerst zal de advocaat-generaal. prof. Langemeyer. ZON MAAN' conclusie nemen. Dit gebeurt over veer- Zaterdag zon 7 44 tot 18 05 uur- maan tien dagen. j io.30 tot 3 28 uur Op 28 Fcoruari V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1