Thans: arbeidsovereenkomst houdt meer in dan dienst over en weer Kamer in de knoop over verhouding van verschillende ontslagvoorschriften SIROOP Besmetting* Dierenbeschermers richtten een rampenfonds op LAXEER-AKKERTJE5 Dertiende lijst met namen van de slachtoffers Een Stormvloed Commissie aangewezen iito*Ê@r Maar heren moet ik U Toch is het zo! z DONDERDAG 19 FEBRUARI 1953 Advertentie) 1 Vroeger; „De meester heelt altijd gelijk!" (Van onze Parlementsredacteur) TWEEDE KAMER HOUpT ZICH op het ogenblik bezig met een uitermate belangrijke aangelegenheid, nl. wijziging van de bepalingen omtrent het ontslag bij arbeidsovereenkomsten. De huidige regeling van het Burgerlijk Wetboek dateert van 1907. Toen werd, gelijk prof. Oud (WD) het eergisteren noemde, afgesloten de „Napoleontische periode", waarin de hoogste wijsheid was: „de meester heeft altijd gelijk". Niettemin heeft de sociale ontwikkeling allesbehalve stilgestaan. Reeds voor de oorlog was er de wens, verder te gaan, maar pas na de oorlog is er met spoed aan gewerkt. De grondslag voor de thans in behandeling zijnde regeling is ge legd door een rapport van de Stichting van de Arbeid, waarin werkgevers en werknemers zich binnen een jaar vonden. Het wetsontwerp werd reeds ingediend i slag betrekking hebben, gaan van een op 30 Juni 1048. Langdurig schriftelijk volkomen tegengesteld uitgangspunt uii. overleg en wisseling van ministers van Het BBA immers geeft controle vooraf Justitie zijn er echter oorzaak van ge-aan de gewestelijke arbeidsbureaux, de weest. dat de verheugende spoed, door de Stichting van de Arbeid betracht, niet door het parlementaire tempo kon wor den geëvenaard. Overigens is het, gelijk prof. Oud op merkte, reeds tekenend, dat. geheel an ders dan in 1907, werkgevers en werk nemers aan de ronde tafel tot overeen stemming konden komen. Toen men een halve eeuw geleden aan „deskundigen" dacht, had men aUeen nog maar het oog op werkgevers. De maatschappelijke ont wikkeling heeft gelukkig het overleg met werknemers or> voet van gelijkheid tot een volkomen normale zaak gemaakt. De ontwikkeling van de opvattingen inzake het ontslag wordt in dit wetsont werp. gelijk de heer Stapelkamp (AR) terecht opmerkte, verankerd. Men is im mers tot de conclusie gekomen, dat de opzegtermijn afhankelijk moet worden gesteld van de duur van de reeds vervul de dienstbetrekking. Men vindt het im mers tegenwoordig onredelijk, dat iemand die een jaar bij eenzelfde patroon heeft gewerkt, dezelfde rechten (en verplich tingen) heeft als iemand, die tiwintig, dertig jaar bij eenzelfde patroon zijn ar- f Advertentie Kou,.Hoesten,Ziek Vooral dan Uw kinderen beschermen ^tegen de gevolgen! Snel en zeker helpt:j «JÖND E R - H ON1NC, beid heeft verricht. Ook ten opzichte van de werkgever gelden soortgelijke opvat tin gen. Daarom is voorgespeld, de ont slagtermijn voor de werkgever te laten oplopen met een week voor elk jaar dienstverband, met een maximum van 13 weken. Voor de werknemer is de opzeg termijn bepaald op een week voor iedere twee jaar dienstverband met een maxi mum van 6 weken. Op deze wijze heeft men recht willen doen aan het beginsel, dat een arbeidsovereenkomst iets meer inhoudt dan alleen maar het aanbod van arbeidskracht enerzijds en betaling van loon anderzijds: ook de persoonlijke band is een rol gaan spelen. In hetzelfde vlak ligt het verbod, een werknemer te ontslaan tijdens ziekte, waarbij de beperking is gesteld, dat wel ontslag gegeven mag worden, als deze zielkte langer dan twee jaar heeft ge duurd. De heer Stapelkamp (AR) en j'kvr Wttewaall van Stoetwegen (CH) voelden eigenlijk meer voor een algeheel ontslag-verbod tijdens ziekte, maar de heer Stapelkamp moest toegeven, dat zijn wens meer sociale dan materiële be: ken is had. Aan jongelui, die in militaire dienst gaan mag volgens het ontwerp geen ont slag worden gegeven, wanneer de dienst betrekking ten minste een Jaar heeft ge- Onredelijk ontslag Voorts wordt de kantonrechter Inge schakeld bij de beoordeling-achteraf, of een ontslag redelijk of onredelijk wet spreekt van kennelijk onredelijk) is geweest, met de bevoegdheid, schade loosstelling dan wel herplaatsing (te ver vangen door een afkoopsom) te gelasten. Ook is opgenomen de bepaling, dat de werkgever bij onvriJwiUig, doch niet we gens een dringende reden verleend, ont slag schadevergoeding moet betalen, wanneer de werknemer bijzonder getrof fen zou worden door een overeengekomen concurrentiebeding. Het merkwaardige bij dit alles is, dat voorlopig het Buitengewoon Besluit Ar beidsverhoudingen nog blijft bestaan. Met name de heer Van Rijckevorsel (K.V.P.) wees er op. dat daardoor de betekenis van de thans voorgestelde wij zigingen van het Burgerlijk Wetboek m zeer belangrijke mate wordt uitgehold. Beide regelingen, voorzover zij op ont- wet (waarvan overigens nog niet bekend is wanneer en hoe zij ooit in werking zal treden) geeft aan de rechter de bevoegdheid van controle achteraf. Mr Van Rijckevorsel toonde met ver schillende voorbeelden aan, dat een be roep op de kantonrechter volkomen illu» aangezien krachtens het BBA door de „administratieve rechtspraak" de directeur van het gewestelijk arbeidsbureau reeds beslissingen zijn ge- allen. Zowel de heer Oud (V.V.D.) als ir Van Rijckevorsel (K.V.P.) voelden wel iets voor de mogelijkheid van toet sing-vooraf,* maar dan moeten de bepa lingen van het BBA en die van het Bur gerlijk Wetboek eerst als het ware in elkaar worden gebreid. Mej. mr Tende- loo (P.v.d.A.) zag in dit opzicht de min- moeilijkheden, maar jkvr Wttewaall Stoetwegen (C.H.) begreep heel weinig van de verhouding tussen het gehandhaafde BBA en de nieuwe wet. Niet bijster geschikt De toenmalige minister van Justitie, ir Mulderije, heeft in de memorie van antwoord reeds gezegd, dat de huidige kantongerechtsprocedure voor deze beidszaken niet bijster geschikt is en de gewestelijke arbeidsbureaux het eigen lijk veel beter kunnen. Hij wilde dan ook wachten met de invoering vai kantongerechtsprocedure, tot enige e ring was verkregen. In dit verband het vooral de heer Stapelkamp, gesteund door mr Van Rijckevorsel (K.V.P.), die het pleit voerde de bedrijfsrechtspraak. Hier wettelijke grondslag aan gegeven moeten worden. Natuurlijk zou er een overgangs periode moeten zijn, gedurende welke t B B A voor bepaalde groepen nog zou moeten kunnen wérken. Mr Baron van der Feltz (C.H.) nam ;t pleit op voor de kantonrechters: deze zijn toch wel deskundig en desnoods kunnen zij worden bijgestaan door juri disch geschoolde zgn. leken-byzitters. Prof. Lemaire (K.N.P.) voelde heel wei- gespecialiseerde arbeidsrech ters ook een geopperde mogelijkheid terwijl hij zich afvroeg, of het BBA 1 in overeenstemming is met de grond- t. Deze immers bepaalt, dat geschil- voor de burgerlijke rechter moeten worden gebracht, terwijl dit besluit schillen-in-de-dop brengt voor een ministratieve instantie. De heer Reuter (comm.) voelde helemaal niets voor be drijfsrechtspraak: dan komen de arbei ders maar voor vertegenwoordigers var de werkgevers en trekken zij altijd aar het kortste eind. Een bewijs temeer, dat deze EVC'er van bedrijfsrechtspraak weinig begrijpt. Vandaag antwoordde minister Donker. (Advertentie) KARSOTE RUB verkoudheidszalf Werkt van twee kanten tegelijk Groim doos 75 cl. Piet van den Hurk gaat jubileren Een kwarteeuw dirigent Piet van den Hurk. de populaire NCRV-dirigen; herdenkt Maandag de dag waarop hij voor 25 jaar voor eerst de dirigeerstaf ophief voor NCRV-programma. Hij was toen 28 jaar oud. Maandagavond zal ter ere van Van den Hurk een jubileumconcert worden gegeven onder zijn leiding en met medewerking als fluitist V. d. Hurk is jarenlang voor de log dirigent geweest van het Chr. Radio orkest, dat groeide van 6 tot 20 man van een kwintet voor geestelijke liederen tot het populaire harmonie-orkest Hij ont dekte vele solisten en leidde na de log een kamermuriek-ensemble. In de oorlog heeft hij moeilijke dagen doorgemaakt in het concentratiekamp, maar na de bevrijding was hij het die de eerste NCRV-uitivoering muzikaal leidde. (Advertentie) y Coördinatie van de hulp der kerken De Oecumenische Raad van Kerken in Nederland is in bijzondere vergadering bijeen geweest ter bespreking van de on verwachte vragen, waarvoor ook de Ne derlandse kerken zich zien gesteld ten gevolge van de watersnood. Alle parti ciperende kerken waren aanwezig, als mede de voorzitters van synodes of be sturen van alle aangesloten kerken, te weten: ds J. R. Wolfensberger voor de N.H. Kerk. ds J. P. van Heest voor de Evang. Luth. Kerk (tevens lid van de Raad», mr H. Craandijk voor de Alg. Doopsgez. Sociëteit, prof. mr G. J. Wiar- da voor de Rem. Broederschap, ds E. F. Huizinga voor de Unie van Baptisten Ge meenten, prof. P. J. Jans (lid van de Raad) voor de Oud-Kath„ Kerk. dr W. Lutjcharms voor de Evang. Broeder gemeente. Door de gezamenlijke kerken werd be sloten zoveel mogelijk gecoördineerde hulp te verlenen en overleg te plegen op welke wijze bij de hulpverlening aan de kerken, die schado hebben geleden, het best kan worden samengewerkt. Dit over leg en deze coördinatie zullen vooral ge schieden in het Contact in Overheids zaken, dat samengesteld is uit de in de Oecumenische Raad participerende ker ken, plus de Geref. Kerken en de Bond van Vrije Evangelische Gemeenten, in de Stichting Oecumenische Hulp aan ker ken en vluchtelingen en zo nodig ii Oecumenische Raad. Werkkapitaalf 31.000 Duizenden beesten werden van de verdrinkingsdood gered BeroepingswerJt Ned. Herv. Kerk Beroepbaarstelling: H. Hylkema. Dol- derseweg 160, Den Dolder: L. de Jong, Westduiniweg 25. Scheveningen; J. L. Maris, Beyerlandselaan 139A, Rotterdam- Zuid; B. J. J. Naessen. Van Nispenstraat 13. Doetinchem; D A. Werner. Henegou werlaan 50B, Rotterdam. Toegelaten tot de Evangeliebediening: H Hylkema. L. de Jong. D. A. Werner A. Spijkerboor. Corn, de Vrieslaan 50A Rotterdam: Dr A. Szekeres. Mons. d Weteringstraat 81. Utrecht: Mr Q Rovers. Kroneweg 65A. Groningen: Y. Stirikwerda te Britswerd. Gercf. Kerken Tweetal te Neede Z C Versluys. can- didaat te Geldermalsen en J, Wessel. can didaat te Leiden, waarvan beroepen J. Wessel. Aangenomen naar Bondo-Kadi (Soem- ba) als miss. predikant en adviseur in de classis Rara-Kadi (West-Soemba) naar Hoogeveen voor de miss- arbeid op Soemba» M v. d Werf. voorheen schip- perspredikant te Lobith. Geref. Kerken (art. 31 K.O.) Beroepen te Drogeham G. v. d. Brink, candidaat te Voorburg: te Voorburg J- Verkade te Zuidwolde. Chr. Geref. Kerken Aangenomen naaT Amsterdam-Noord. A W. Dreehsler, candidaat te Amster dam. die bedankte voor De Krim en Wil- dervank. Geref. Kerken Tweetal te Zaandam H. Ligtenbcrg Rotterdam-West en H. van Gildt Elspeet. op Zoon, c P J i um, A van Linge. Gronlngt c. Rotterdam, J J Raue. Doe ïga. Groningen, H Spruit. Vi er. Alkmaar. J van Tol, Bt Wolfs, Heerlen. J Wijnbergen. (Van een onzer verslaggevers) Nu de ergste indrukken van de over stromingsramp wat zyn vervaagd en ook andere zaken de aandacht vragen, heb ben de dierenbeschermers in Nederland de handen in elkaar geslagen. Dezer da- is in Den Haag opgericht de Stichting Dierenrampenfonds, waarmee men een parate organisatie klaar wil hebben voor het geval nog eens een ramp mocht ge beuren. De Nederlandse Vereniging tot bescherming van Dieren en de Politie- dierenbescherming hebben in de achter ons liggende dagen enorm veel gedaan om dieren te redden. Men heeft zich hoofdzakelijk bepaald tot het redden van honden, katten, kippen en konijnen Enkele duizenden dieren zijn weggehaald uit ondergelopen huizen, aan andere werd voedsel en zoet water gebracht, zodat zy in leven konden blijven. Het bureau van de Ned. Ver. Prinses Marie- straat 40 te Den Haag, heeft van af 2 Februari dag en naoht gewerkt om dieren te registreren, na te gaan waar ondergebracht en van wie z Overigens werd deze taak vergemakke lijkt omdat alle geredde dieren voorzien werden van een herkenningsteken. De meeste zijn ondergebracht in asyls te Dordrecht, Rotterdam en Den Haag, ter wijl natuurlijk ook vele weer bij hun eigenaren werden teruggebracht. Wanneer men inlichtingen wenst of hulp wil hebben voor nog achtergeblev dieren kan mén zich tot het bureau v, de Ned. Vereniging wenden. Men is da tevreden over de hulp, die men alle kanten reeds de eerste dagen heeft ondervonden. Totnogtoe is voor een drag van 25.000 bij de Ned. Ver. bin nengekomen en al 6000,bij de Stich ting Dierenrampenfonds. Deze bedragen bij elkaar gevoegd, zodat de Stichting thans een werkkapitaal heeft van 31.000 Aanvragen om geldelijke hulp kan men richten tot de heer G. Seppen, Huyghenslaan 69 te Arnhem, terwijl men steun kan verlenen door een gave te storten op giro 154. De Wereldfederatie heeft haar instem ming met het initiatief tot oprichting var de Stichting betoond en haar president dr mr W. Hugenholtz is voorzitter deze Stichting. (Advertentie) Ook Uw ingewanden moeten op tijd „gewassen "worden. Neem eens per week één of twee Hieronder volgt de dertiende ver lieslost, die door het Rode Kruis is uit gegeven. Het Rode Kruis kan, in ver band met de omstandigheden, waar onder de gegevens van deze verlies- lijst werden verzameld, niet de volle dige garantie geven voor de betrouw baarheid. Het is dus mogelijk, dat een enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken. Halsteren Geborgen en geïdentificeerd: Van den Berg, Johannes Adrianus Antonius, geb.: ll-2-'03 te Halsteren. Laatste adres: B 47. Rampart, Laurentius Marinus Cor nells. geb. 22-1-T7 te Halsteren. Laat ste adres: B 113. Roks, Petronella Maria Elisabeth, geb.: 28-4-'37. Laatste adres: B 38. Paulus. Cornells, geb.: 14-10-'45. Laatste adres: B 329. Van Meer, Simon, geb.: 31-5-'04 te Halsteren. Laatste adres: B 337. Kortgene Geborgen: Verburg, Leendert, geb.: 20-4-'31 te Kortgene. Laatste adres: Torendijk 371. Nieuwe Tonge Geborgen: Van Balen, Cornells J., geb.: 6-10-'40. Laatste adres: Klinkerl.weg 35. Van Balen, Jan, geb.: 22-2-'05, echt. genoot van T. P. van Weenen. Laatste adres: Klinkerl.weg 35. Van Erkel, Adrianus, geb.: 3-5-'49. Laatste adres: Battenoordsedijk. Nieuw Vossemeer Geborgen en geïdentificeerd: Meeus, Laurina, geb.: 30-10-'23 te Nieuw Vossemeer. Laatste adres: Paar- denhoek 369. Van Dijk, Paulina, geb.: 10-l-'66, weduwe van Marinus Barend v. d. Male. Laatste adres: Pelsendijk 330. Stavenlsse Geborgen en geïdentificeerd: Wesdorp. Petronella, geb.: 29-10-'77 te Stavenisse, echtgenote'van Marinus Oostdijk. Laatste adres: Kerkstraat A 345. Rotterdam. E J 1 ■laagd voor bou Utrecht, N Spro De Bilt. Geslaagd J H A Kolmer, Arnhem. J P C van Bommel, nebroek, J Kol, Enkhuizen, N C Kor Hendrik Ido Ambacht. J Meijers, Buss voor vllegtuigbouwk. ing. A J C Nolte Bloemendaal. Het voltooien van de aarden baan van de rijksweg Den HaagUtrecht ArnhemZevenaar, en wel van de delen tussen de weg EdeArnhem en Arnhem Schaarsbergen wordt op 3 Maart besteed. Moet ook over sluiting zeegaten oordelen Mr J. Algera, minister van Verkeer en Waterstaat, heeft gistermiddag de samen stelling bekend gemaakt van de comjrtis- die de gevolgen van de jongste watersnood zal moeten bestuderen. De commissie wordt Zaterdagmorgen n half elf geïnstalleerd. De minister zeide, dat de comntissle tot opdracht heeft hem te adviseren over de beantwoording van de vraag, welke waterstaatstechnische voorzieningen die- te worden getroffen met betrekking tot de, door de stormvloed van 31 Januari j.l. geteisterde gebieden. Het onderzoek dient ook te gaan over de vraag of een afsluiting van de zeearmen zulk een voor ziening behoort te vormen. De minister kondigde nog aan, dat hij in de installa tierede van de commissie nog nader op deze opdracht zal ingaan. De commissie is als volgt samengesteld: d en voorzitter ir A. G. Maris, directeur- generaal van de Rijkswaterstaat. Leden: V. J. P. de Blocq van Kuffeler, oud directeur-generaal van de Zuiderzee werken; dr ir W. J. H. Harmsen, oud- dir.-gen. van de Rijkswaterstaat, prof. ir P. P. Jansen, hoogleraar aan de techni- Half millioen schade bij brand in Warffum 50.000 Potten kersen en tomatensap verloren Een felle brand heeft in de afgelopen nacht een grote emballageloods van de Wilco-conservenfabriek te Warffum (Gr.) verwoest. Het vuur, dat omstreeks negen door een passerende arbeider werd ontdekt, greep snel ofn zich heen. Dank zij de samenwerking tussen de bedrijfs brandweer en de brandweercorpsen uit Warffum, Baflo en Usquert kon over slaan naar het fabrieksgebouw echter worden voorkomen. De emballageloods ging in de vlammen op, evenals een grote hoeveelheid verpakkingsmateriaal, een grote partij gedroogde uien, 25.000 potten tomatensap en 25.000 potten kersen op sap. Verzekering dekt de schade, die op 500.000 gulden wordt geschat. In December kwamen bij branden is land 3 personen om het leven en 31 anderen werden gewond, terwijl voor bijna ƒ1.004.000 directe schade werd aan gericht (v. j. ƒ2.468.000). sche Hogeschool te Delft; ir G. P. Nijhof, raadgevend ingeneur te Amsterdam; prof. ir J. Th. Thijsse, hoogleraar te Delft en directeur van het Waterloopkundig laboratorium; ir P. VerLoren van The- maat, lid van het ingenieurs bureau Hasselt en de Koning te Nijmegen. W. de Vries, hoofdingenieur-dir. vai Rijkswaterstaat (directie Benedenrivie- ren), ir L. T. van der Wal, oud-directeur hoofd-ingenieur van de provinciale Wa terstaat van Zuid-Holland. Secretaris der commissie is dr van Veen, hoofdingenieur van de Rijks waterstaat (directie Benedenrivieren) Als adjunct-secretaris treedt op ir K. F. Valken, ingenieur van de Rykswater (Advertentie) KeelP'i"* nu vertellen <wat de beste sigaret voor Uiv gezondheid is? Natuurlijk. Vijltig millioen zijn overschreden I Prinses Marijke kreeg 1 dollar I op haar verjaardag Ijverige vrouwen lieten de breipennen tikken HET NATIONALE RAMPENFONDS heeft de 50 millioen overschreden: gisteravond was reeds f 51,5 millioen ontvangen voor de slachtoffers bc van de watersnood. In dit bedrag zijn vele grote en kleine giften begrepen die uit het buitenland bij het Paleis Soestdijk zijn binnen gekomen. Zoals t gisteren de jarige Prinses Marijke een verjaardagskaartje ontving van een Amerikaans meisje dat even oud is als zij: er zat een dollar in gevouwen. „Wilt u dit bestemmen voor de watersnood in Nederland?" was er bij i schreven. Zo komen er dagelijks tientallen brie ven op Soestdijk, gericht aan de Konin gin, met giften voor de ramp kleine bedragen vaak, zoals de 100 francs van een weduwe uit Frankrijk (van haar zeer kleine pensioen) tot giften van 10.000 lire uit Italië en 5000 dollar van een Amerikaan. Alles wordt doorgezon den naar het Rampenfonds. Overweldigend is de belangstelling die de Koninklijke Familie in deze dagen uit het buitenland ontvangt. Men stuurt naar „de Koningin der Nederlanden", de personifiëring van Nederland in de wereld: Engelsen, Italianen, Duitsers, Zuid-Amerikanen, Fransen, Canadezen, Zwitsers en ook Nederlanders. De bij gaande brieven getuigen van een ont roerend medeleven. Er zijn brieven van kinderen die hun zakgeld afstaan, van Nederlanders die reeds tientallen Jaren geleden zijn geëmigreerd en thans nog maar één adres in Nederland kennen: „Koningin Juliana, Nederland". Enkele duizenden Amsterdamse vrou wen hebben voor de getroffenen kleding stukken gebreid van gratis ter beschik king gestelde wol. Meer dan 3000 pak ketten wol met patroon en fournituren werden door een Leidse Wolfabriek uit gereikt. De wol kostte f 25.000. Van het door de gemeente Velsen uit getrokken bedrag voor de hulpverlening is een aak gekocht die wordt ingericht als logiesschip, waar 60 grondwerkers kunnen slapen, eten en vertoeven. De boot gaat eerst naar Stellendam en ver volgens naar andere plaatsen waar er behoefte aan is. Leeuwarden heeft al bijna f 500.000 gegeven. Ook Tiel is de f 100.000 gepas seerd (15000 inwoners). Op Nleuw- Guinea is eveneens ruim een ton inge zameld. Het Ierse parlement heeft f 250.000 aan Nederland geschonken. Evenals bij het Huis van Afgevaardigden is ook bij het Het lied der aethergolven 713 Gram 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw 9.05 Gram. 9.35 Waterstander.. 9 40 Voor de kleuters. VURO: 10.00 „Kinderen en mensen", causerie. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gram. 10.30 Schoolradio. 10.50 Orgelspel. 1115 Voordracht. 11.35 Pianorecital AVRO: 12.00 Hammondorkest. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Sport en pro gnose. 12.48 Gram. 1.00 Nieuws. 1.15 Medede lingen of gram 1.30 Lichte muziek. 1.50 Gran 2.00 Kookpraatje. 2.20 Viool en piano. 2.a Voordracht. 3 10 Creoolse liederen. 3.30 Musei te-orkest. VARA: 4.00 Gram. 4 30 Voor d Jeugd. 5 00 Gram. 5 20 Mu handig pianospel. 8.30 „Europa één". 8 40 „Aanpassing", causerie. VARA: 9.00 Troyens Carthage", opera (acte III en 9.50 Reportage. 10.10 Buitenlands 15 Wat verbeeldde zo'n kerel zich! Vond-ie zich zelf te goed voor hun gezelschap? Maar de schipper bedwong zich. „Zoals je wilt", zei hij en hij liet de handwerksman alleen. Keek niet meer naar hem om! Die avond niet en die nacht niet. En de volgende morgen niet, toen het schip in Buda voor de kade kwam. Hij deed zelfs, als zag hij niet hoe de handwerksgezel aan land sprong eer de loopplank was uitgelegd. En toen de vent van de kant niet meer dan een vluchtig „Je wordt bedankt!" riep, hief de schipper slechts even de hand ten groet. Verder bekom merde hij zich niet meer om die passagier. Wel om de ander; wel om Lajos. Met hem had hij in het vooronder lang gesproken over wat Lajos naar 3uda dreef; over wat Lajos daar zou willen en kunnen doen. „Als ik je ergens mee helpen kan..." had hij aangeboden. „Als ik in Buda ben, ligt mijn schuit altijd op dezelfde plaats en er is altijd iemand aan boord. Mijn knecht of ik. Of allebei." Hij wachtte een ogenblik en ging toen 'oor: „En er is altijd plek voor een of twee man meer." Lajos begreep; Lajos nam aan. Mocht het no dig wezen, dan zou hij van het aanbod van de schipper gebruik maken. En als het kon, zou hij eerst komen overleggen. Zo scheidden ze. HOOFDSTUK VU In Buda Thomas Aczél keek verwonderd op, toen zijn neef zo onverwacht en zo vroeg zijn werkplaats binnenkwam Hij legde het gereedschap neer, waarmee hij bezig was de leuning van een fraaie stoel met snijwerk te versieren. „Wat voert jou hier heen?" vroeg hij. Lajos vertelde. Kort. Zijn oom luisterde zwijgend. Het was dus ge komen, het ongeluk dat hij had zien dreigen en waarvoor hij Tibor had gewaarschuwd! Het on geluk, dat Tibor niet had willen en niet had kun nen ontwijken. En hij herinnerde zich heel scherp zijn belofte aan Tibor: „Ik zal voor jou en je gezin doen wat ik kan." DE HONGAARSE GALEISLAAF door H. TE MER WE „Da's erg. Dat is heel erg", zei hij. toen zijn neef het sombere verhaal had gedaan. „En nu ben je hier." „Ja", zei Lajos, „nu ben ik hier Om te weten, wat er met vader gebeurt. En om te proberen..." „Ik begrijp je. En je doet er goed aan, bij me te komen. Want als ik helpen kan..." „Daar heb ik op gerekend, oom." „Goed. Maar kom eerst mee naar binnen. Dan kun je een hap brood eten en daar kunnen we veiliger praten." Dat was zo; elk ogenblik kon immers een klant de werkplaats in komen stappen en dan kon zelfs een opgevangen halve zin of een ge hoorde naam gevaar betekenen In de huiska mer kon hun gesprek ongehinderd worden ge voerd. Een gesprek, waaraan ook Thomas' vrouw Maria, deelnam. Ze had haar neef verbaasd verwelkomd. Ze had haar neef gul en gauw brood en melk voorgezet. En toen Lajos met eten klaar was, vertelde hij opnieuw. Uitvoeriger nu dan straks in de werkplaats. Zijn tante luisterde niet zo zwijgend, als haar man gedaan had. Ze vroeg naar bijzonderheden, vroeg hoe het nu thuis was. Met moeder. Met de kinderen. „Het valt wel zwaar, maar moeder weet, dat vader in Gods hand is." Uit de werkplaats klonk een roep. „D'r is iemand", zei Maria. Het leek haast, als schrok ze. Haar man stond op; ging zien. Een ogenblik later kwam hij met een ander te rug. „Matthias Nagy", stelde hij deze aan zijn neef voor. „Een van de broeders. Hij kwam iets over je vader vertellen. Mijn neef Lajos, de zoon van mijn broer." Nagy nam een stoel; ging zitten. Toen begon hij: „Ik vertelde al in de gauwigheid aan Tho mas, aan je oom, dat ik gehoord heb van zijn broer, dat is dan jouw vader." Lajos knikte, zag hem gespannej» aan. Wat wist Nagy van vader? Ze hoefden niet lang te wachten, de drie. En ze hoefden niet lang te luis teren. Want veel wist Nagy niet Maar wat hij wist, was belangrijk genoeg. Hij had het die mor gen pas gehoord, was dadelijk naar de schrijn werkerswmke! gekomen, om het te vertellen. Een buurman van hem. „je weet wel, Thomas Stanislas Basoski. de koperslager, die schuin te genover me woont", had de vorige dag gezien, dat een boerenkar de poort was binnengereden. dag 8 00 Nieuws, ïztek. 8.45 Gram. 9.00 Voor 1.15 Lichte muziek 145 Gram. 2.00 School radio. 2.30 Gram. 2.50 Sopraan en plano. 3.05 Gram 3.15 Voordracht. 3 35 Harpensemble. 4 00 „De aanleg van een mooi gazon", cause rie 4.15 Sopraan, viool, clarinet en plano 4,35 Gram. 5.00 Harp. fluit en cello. 5.30 Mlll- reportage 5 40 Gram. 5 45 Fries progr zndlng: Verklaring en toelichting. 7.30 Gr'. 8 00 Radiokrant 8.20 Kapelkoor en solisten 9 30 „Bij de dijken" 9 55 Marinierskapel. 10.23 11.30—12.00 Gram 1115 Intern. izlek. 1.55 Weer- .55 Weerber n. 8.00 Lichte izlek. 8.40 Causerie. 9 00 Klankbeeld 9 45 10 00 Nieuws. 10.15 Amerik. nleuws- 10 30 Gev. progr 1100 Planorecital. overzicht 1 15 Gev. muziek 1.45 Orkestcon cert 2.45 Voor de kinderen 3.00 Voor de vrouw 4.00 Dansmuziek. 4.45 Gev. muziek. 5.15 Mrs. Dale's Dagboek. 5.30 Orgelspel 8 00 Variété orkest en solist 6 45 Verzoekprogr. 7 15 Klankbeeld 7 45 Hoorspel. 8 00 Nieuws 8 25 Sport. 8.30 Gev. progr. 9.00 Idem 9.45 0 05 Voordracht. 0.20 Gev. muziek. 0361 0 Nieuws. Frankrijk. Nat. Program 347 m. 12.30 Or kestconcert. 100 Nieuws. 135 Israëlische uit zending 6.30 Amerik. uitz. 7.10 Klassieke mu ziek. 8.00 „Glannlna et Bernardlne" opera 10.53 Gram. 11.00 Planorecital. 11.45—12.00 Nieuws. 1.10 Causerie. >ncert. 2.00 Schoolradio. 3.30 Grar item Radio-Universiteit. 10.45 Gra „00 Nieuws. Brussel 484 m. 12 05 Gram. 1.00 Nieuws 1.10. 2 30. 3.00 en 3.45 Gram. 4.00 Dansmuziek. 5 00 5 15 Gram. 5.20 Pianorecital. 5.50 Gr Televisie Loplk. AVRO 20.1321.45 1. „We bont" 2 Weerpraatje. Pauze. 3. Amerikaanse Congres een wet ingediend! on om de immigratiewetten op te schorten m ter toelating van 50.000 getroffen Ne-jde derlanders. De voorsteller is Senator kc Homer Ferguson uit Michigan. da Dit jaar geen verkiezingen tri in Noord-Oostpolder af De Noord-Oostpoldercommissie voor al. de gemene belangen, waarin de A.R. partij, og C.H.U., K.V.P.. P.v.d.A. en de Vereniging ve Polderbelangen vertegenwoordigd zijnj heeft gistermiddag het voorstel van de landdrost aanvaard om, met het oog op de te verwachten gemeentelijke indeling; W( 1953 geen verkiezingen te houden vooi i nieuwe poldercommissie. De commisL zal dusaanblijven tot het moment|Bl waarop eventueel in 1954 een nieuwe gej-|r meenteraad zyn intrede zal doen. (Advertentie) Dames! Vooral nu Hamea-Gelei voor Uw handen ka IN DE buurt van het tegenwoordige Abadan waar de Engelsen en Perzen ruzie hebben over de olie woonden ruw 3000 jaar geleden de Chaldeërs. Dit volk veroverde in de 7e eeuw v. Chr. Baby Ion en werd daardoor heerser over Babylonië en erfgenaam van Assyrië. De Chal deërs hebben de Babylonische taal, godsdienst en beschaving overgeno men en de grote koningen over het z.g.n. Nieuw-Babylonische rijk, t.w. Nabopolassar en Nebukadnezar zijn dan ook geen echte Babyloniërs, maar Chaldeërs geweest. „Chaldeër" werd de naam voor de heersende klasse en de dynastie en later vooral ook de aanduiding voor de priesters en daar na bij de Grieken en Romeinen een naam voor de beoefenaren van de specifiek Babylonische wetenschap: de astrologie. (Van deze laatste erfe nis is de Westerse wereld ook na duizenden jaren nog niet bevrijd!). Hoe het ook zij, reeds sedert 2200 v. Chr. hadden de Babyloniërs zich bezig gehouden met het bestuderen der hemellichamen, uit welker loop zij de toekomst meenden te kunnen voorspellen. Zij tekenden toen b.v. de waarnemingen op over maansverduis teringen, waar onze moderne astro- nomen nog nut van hebben. Maar de waarnemingen waren nog i zeldzaam en geschiedden bovendien zeer onnauwkeurig en onstelselmatig. Eerst sedert 747 v. Chr. werden stel selmatige observaties verricht over bepaalde bewegingen, conjuncties en opposities, ever kleur, lichtsterkte e. d., waarvan nauwkeurig aantekening Zc werd gehouden. Helaas is hiervan een T( gedeelte verloren gegaan. De lijsten met waarnemingen van bi de Chaldese astronomen beslaan een or onafgebroken periode van 360 jaar, nê de langste reeks die in de geschiede- im nis der sterrekunde bekend is. Hier- m door was de Chaldese wetenschap in kr de 5de en 4de eeuw v. Chr. in staat hc bewegingen van de zon en bepaalde w planeten te berekenen per jaar, per et maand, per dag, enz. met een zó ver- |ni bluffende nauwkeurigheid, dat hun sp becijfering vaak slechts enkele secon- ni den verschilt met de cijfers van te- k< genwoordig. Oi.danks de gebrekkige v; instrumenten die zij ter beschikking hadden, hebben zij in de berekening van sommige omlooptijden van de maan de moderne astronomen zelfs j nog overtroffen. Dit kwam. omdat zij beschikten over een lijst met nemingen van de maan (naar hun mening het belangrijkste hemel lichaam, dat het lot der mensen be paalde) over een periode van ruim 3ti eeuw. Een zo lange lijst staat geen sterrekundige van onze tyd ter be schikking, want de langste staat van observaties, waarop de Westerse be schaving in dit opzicht kan steunen, stamt van 1750 en betreft de waar nemingen aan de sterrewacht van Greenwich. Maar ook zonder Chaldese tabellen blijft de Babylonische wetenschap en -godsdienst in onze herinnering, want u en ik hebben dagelijs met de res tanten daarvan te maken. Daarover morgen, (Nadruk verboden). M

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 2