Meuwe grills rfje (Courant Springvloed valt mee, maar men is paraat Steunt het Nationale RamDenfonds Infanterie van het dijkleger in gevecht met water en wind Verbitterde Zierikzeeërs weigeren de stad vrijwillig te verlaten Politie oefent zachte dwang uit en speurt naar „onderduikers" MAANDAG 16 FEfihUARl 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; f2— per maand; 0.47 per week. ADVERTENT1ËN: 0.18 per millimeter 'D;: t belangrijke korting). Drie en dertigste jaargang No 9662 Directie: F. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJKSATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .ilantuasttcli l< ahrblrocn oi»n htri lo l.jljtospjtl' GIRO 9575 (Van onze redacteur) DE SPRINGVLOED, waar met angstige spanning naar is uitgezien, is tot grote opluchting vooral van de bewoners der overstroomde gebieden, tot nu toe gewel dig meegevallen. Als hij door één ding in het oog sprong, dan was het juist door het lage waterpeil. Neem bijvoor beeld Hoek van Holland. Vanochtend om 4.23 was het daar hoog water en de officiële tabellen gaven als verwachting 1.08 meter boven N.A.P. In werkelijkheid bleef het water echter 24 centimeter lager. De vrees van sommigen voor nieuwe dijkdoorbraken is nergens bewaarheid en de mili tairen, die tijdens het afgelopen weekend paraat waren om in noodgevallen direct in te grijpen, behoefden niet in actie te komen. Geruchten hadden in enkele plaatsen velen de dijken opgejaagd om nu eens een „echte" springvloed te zien, maar het water kabbelde rustig voort, zonder dat men zelfs ook maar natte voeten kreeg. De vloedstanden bleven 2 a meter beneden het peil'van 1 Februari. Dit is vooral te danken aan het feit, dat er in tegenstelling met Sdie nacht der verschrikking bijna geen wind was. In de voorbije dagen l St Anna- tn de waterkering van Tholen. Wie de Jpkaart van dit eiland neemt ziet in het QWesten een rode streep lopen als (0duiding voor een weg. die val GJland naar Bouwmanslust gaat. F" Die rode streep staat er voor de zgn. JfBreevlietse dijk. een gewone binnendijk. ÖDoordat bij Stavenisse de zeedijk brak is dit echter de eerste dijk geworden, die I in staat tussen het nog droge gedeelte van I het eiland Tholen en het Mastgat. Aan herstel van die zeedijk wordt alleen nog i-i maar gedacht. In de komende weken zal •^de Amsterdamse Ballast Maatschappij nnmet zwaar materieel komen om de bui- fHtendijk te diohten en sterker te maken- tflVoor het springtij van .vandaag even ed Wel was het nodig do landelijke Bree- Cj vlietse dijk zeewerend te maken. Twee duizend man en een duizend gjaoht honderd militairen zijn er dag en nacht bezig geweest om, over een afstand van zeven en een halve kilometer zand- S£:zakken langs en op de dijk te leggen. 09 De Breevlietse dijk is nl. te laag om zelf het water te keren. In de stormnacht van 1 Februari jl. sloeg het water uit het Mastgat, dat met enorme snelheid over de lage landen rende, over de dijk heen. Het was voor de enorme vloedgolf niet jeens nodig de dijk te doorbreken. Het water overspoelde de dijk geheel en kwam terecht in de Breevlietse polder. Het gevolg was. dat de kadavers van ver dronken beesten, afkomstig uit Stave nisse tot diep in de polder lagen. Na do storm bleek de smalle dijk gedurende de vloedstroom, die over de landen kwam. na de doorbraak, tóch een behoorlijke waterkering te zijn. Het water uit de Breevlietse polder kon afgevoerd den naar elders. De hele vorige week hebben arbeiders uit Brabant, eiland en soldaten uit geheel Nederland, studenten en M.T.S -ers met grond uit die polder de zandzakken gevuld, die nodig waren ter versterking van de dijk. Er waren namelijk tal van smalle en zwak ke plekken in het dijklióhaam gevonden, die ten spoedigste gedicht en aangevuld moesten worden. Boeren uit de omgeving brachten de gevulde zandzakken met hun gezwoegd paarden en wagens naar die plaatsen e honderden meters met zakken sjouwend door weke. vette klei, brachten soldaten en arbeiders de zandzakken waar ze wezen moesten. (Voor vervolg zie pagina 3) Nog meer gelden voor Rampenfonds Het Ned. Baggerbedrijf heeft 100.000 overgemaakt aan het Nat. Rampenfonds. In Arnhem was vanmorgen bijna f 1 mil- lioen bijeengebracht en Huizen (N.H.) bracht het tot 107.211,63. De jubileren de directeur van de N.V. Ned. Verenigde Hotels, L. v. Stehkenburg te A'dam, heeft de viering van zijn gouden jubileum af gelast en de gelden voor een receptie in Noordwijk ter beschikking gesteld van het Rampenfonds. Er is 3000 gestort de heer v. Sterkenburg hoopt, dat ook vrienden, die een geschenk hadden willen aanbieden dit daarvoor uitgetrokken be drag op dezelfde wijze zullen besteden. Door een uur over te werken kon het personeel van de Standard Eleotric te Den Haag 10.000 overmaken, welk be drag door de maatschappij met ƒ20.000 is verhoogd. De Intern. Standard Electric Corp. te New York stortte een bijdrage van 5000 dollar. De Joegoslavische rege ring besloot 24 millioen dinar (ongeveer 300.000) ter beschikking te stellen voor hulp aan Nederland en Engeland (Ne derland krijgt 225.000). Het Poolse mité „Verdedigers van de Vrijheid" te Londen zond 5000 pond sterling. Van de leerlingen van de 2e nieuwere Kon. Atheneum van Vorst (Brussel) ontvin gen de leerlingen van middelbare scholen in de beproefde streken in Nederland een brief, waarin de heilwensen Franssprekende mede-studenten worden geuit Boudewijn had koorts en bezocht Röntgenoloog Van Houtte en Verwilghen onverwachts naar Nice Onverwachts hebben de Belgische pre mier Van Houtte en Verwilghen, de chef van het koninklijke kabinet, giste ren een onderhoud op diens ver zoek, gehad met koning Boudewijn. De conferentie had plaats in het Ne- gresco-hotel te Nice en handelde over de critiek in de Belgische pers op de jonge koning en de toestand in de nood- gebieden. Van Houtte en Verwilghen maakten de tocht van Brussel naar Nice in een spe ciaal gecharterd toestel van de Sabena. Koning Boudewijn zal nog wel een volle week aan de Rivièra moeten blij ven. De vorst hoest nog steeds ei zijn villa te Antibes nu niet mee laten, aldus Reuter. Zaterdag bracht Boudewijn een bezoek aan het laboratorium van een Röntgen- specialist om te worden onderzocht, na dat hij de nacht tevoren bijna 39 graden koorts had gehad. Niets geeft de desolate toestand van de Breevlietse dijk op Tho len beter weer dan deze si tuatie-foto. Bij de duiker is de dijk afgeslagen. Zandzakken worden aangevoerd om hem te versterken. Rechts de Bree vlietse polder. Links het v dronken land achter Stavenisse. Tussen het eiland Tholen en oceaan staat niets meer dan deze gehavende aarden wal. Dit is de infanterie van het dijkleger, dat in Zeeland, Zuid- Holland en West-Brabant ge streden heeft en nog strijdt voor het behoud van de laatste waterkeringen. Over een af stand van zeven en een halve kilometer hebben deze man nen, die op Tholen de Bree vlietse dijk versterken, zand zakken gelegd. Niet zelden moeten zij bijna een kilometer met zo'n vracht op hun nek lopen. Gevaarlijke springvloed niet te duchten Vorst wordt spoedig uit ons land verdreven tegemoet gezien, maar het weerver loop is uan dien aard, dat er geen vrees behoeft te bestaan voor opstu wing van het Noordzeewater door harde wind. Dit doordat vandaag een uitloper van een hogedrukgebied over ons land ligt met alleen zwakke wind uit de richtingen tussen Noord en Oost. Konig Winter heeft tijdens het week einde nog weer even flink zijn scep ter gezwaaid. Het dieptepunt van de vorst, dat vorige week Zondag in Vlissingen lag, kwam Zondagnacht j.l in het Noorden van ons land voor, waar 12 a 14 gr. vorst werd gemeten. Dit is voornamelijk toe te schrijven aan de vrij grote hoeveelheid sneeuw die in het Noorden en Oosten van ons land nog aanwezig is. Geleidelijk zullen de depressies van de Oceaan het weer bij ons gaan be ïnvloeden. De wind zal hierdoor van Oostelijke naar meer Westelijke rich ting draaien, waarmede dan de vorst- lucht uit ons land zal worden verdre ven. De vooruitzichten wezen heden morgen dan ook op een langzaam ver dere stijging van de temperatuur met voorlopig nog rustig weer. Bevolking onderschat het gevaar van Zierikzee, vrijwillig gevolg te geven aan het bevel om de ge schonden en door het water bedreigde stad te verlaten. Zaterdag zijn in totaal 238 personen, min of meer door de politie gedwongen, per boot naar Dordrecht gebracht en gisterochtend stonden slechts 125 Zierikzeërs met pak en zak, met kinderwagen, fiets, hond of klagend miauwende poes te wachten op de Britse boten, die hen naar de schepen de Schelde of de Lelie, ginds op de rede, zouden brengen. Anderhalf uur hebben zij in de koude Noordoostenwind, die nauwelijks werd verzacht door de zon, staan- wachten. De gaten in de dijk veroorzaakten met het hoge tij een ware branding, waardoor de Schelde en de Lelie niet kunnen binnen komen, en de kleine schepen nauwelijks durven uitvaren. De gezichten stonden grimmig. Vrou wen persten de lippen op elkaar. Man nen mompelden een boos woord. Naast ons op de kade stond een grondwerker. Hij begreep niet waarom hij weg moet. Hij laat ons zijn eeltige handen zien. Gis teren kreeg hij de aanzegging, met zijn gezin te vertrekken. Zijn werk voor de Heide-maatschappij bij het dijkherstel heeft hij in de steek moeten laten. „Wil lekeur, meneer", verzekerden de mannen, als zij het over de verblijfsvergunningen hebben. .,Nog erger dan onder de Duit sers", zo lucht er een zijn gemoed. Een uitlating die meer een aanduiding was van de heersende stemming dan een teke ning van de situatie. Onvoldoende begrip voor de toestand brengt vele Zierikzeeërs tot verbittering en het feit, dat onder de winkeliers is geloot wie blijven kon en wie moest gaan, heeft daartoe meegewerkt. Het wordt echter niet langer verant woord geacht op een oppervlakte van ruim een halve vierkante kilometer het gedeelte van Zierikzee dat bij hoog water droog blyft een kleine 4000 mensen te huisvesten. Dan is er nog het gevaar van verzanding van het haven kanaal, waardoor een eventuele spoed- evacuatie van duizenden personen vrij wel onmogelijk wordt, en daarbij moet men nog de hachelijke toestand van c Zuidelijke dijken rekenen. (Voor vervolg zie pagina 3) Spaar de Rosenbergs I Petitie van 2300 Am. predikanten President Eisenhower heeft vanmor gen een petitie van 2300 Amerikaanse predikanten ontvangen, waarin clemen tie wordt gevraagd voor het spionnen- echtpaar Rosenberg. In de petitie wordt er op aangedrongen, de doodstraf te ver anderen in levenslange gevangenisstraf. Een delegatie van 700 personen is Zaterdag van New York naar Washington vertrokken om te trachten, president Eisenhower tot clementie te bewegen. Men is voornemens, 24 uur per dag. dus onafgebroken, voor het Witte Huis te Emanuel Bloch, de advocaat van de Rosenbergs, heeft een onderzoek geëist naar het feit, dat „voor de verdediging belangrijke documenten" niet ter ken nis van Eisenhower of diere voorganger, Truman, zijn gebracht. Ook een verzoek van de Paus, het vonnis van de Rosen bergs te verzachten, zou niet aan Eisen hower zijn doorgegeven. Zoals gemeld, zou het vonnis vandaag worden voltrokken. Aen den Hooghwelgeboren Heere Paulus de Groot Oppercommandeur van 't Gebouw „Felix Mentis", waer de Waerheydt uythangt. Hoe koomt, doorluchte PAUL, dat ghy Uw roode Gal Vol misselyck Venyn uytspuught op Zeelandts Wal, Waer 't Dyckvolck draeft en slaeft om Hollandt te behouen, En staet, ver van de Ramp, de Redders uyt te jouwen, En noemt ze vuyl Gespuys, dat onze Noodt niet acht, Doch uyt dien Rampspoedt slechts een zoet Gewin verwacht? Verblinde Macker, zoeck met Uw verwaeten Oordeel In Moskou Heyl en Troost en 't twyfelachtigh Voordeel Van Broeder Josephs Danck. Doch zoo ghy hem genaeckt, Die als een rooden Godt oock over Hollandt waeckt, Ay, wil hem uyt myn Naem dan onderdaenigst vraeghen: Veel vreemde Landen hielpen Hollandts Lasten draeghen, En schoncken Geldt en Goedt, of zonden, zonder Last, De Hulp, die 't rouwend Landt zoo heerlyck heeft verrast; Wat heeft de Heylstaet, die U steunt in 't heylloos Streven Dit in Uw Ooghen zwaer verdruckte Volck gegeven? Verbergh, o, Paulus, dan Uw roodt beschaemd Gezicht: Met domme Leuterpraet werd nooit een Dyck gedicht! JOOST (in de „Groene") C/l De hoofdcommissie uit de vrije sme denpatroonsorganisatie organiseert een hulpactie voor alle patroons in het sme den-, constructie- en machinereparatie bedrijf uit de getroffen gebieden. Aan deze hulpactie verlenen ook de rijks- nijverheidsdienst en de groot-metaal industrie medewerking. ZON EN MAAN Dinsdag: Zon 7.52 tot 17.57 uur; maan 8.47 tot 23.30 uur. Op 20 Februari E.K. Minder koud Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veel bewolking met hier en daar wat lichte sneeuw of motregen. Over wegend matige wind tu»en Zuidwest en Noordwest. Over het algemeen lichte dool, maar aanvankelijk in het Zuidoosten van het land nog lichte vorst (Opgemaakt om tien uur).

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1