Toen de regering van de ramp hoorde... De burgemeesters beslissen over terugkeer NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 DONDERDAG 12 FEBRUARI 1953 Zó ging dal Relaas van dt Diees in de Tweede Kamei (Van onze Parlementsredacteur) VELE MINISTERS hadden gisteren evenals Dinsdag in de Tweede Kamer achter de regeringstafel plaats genomen, voor grote kaarten van het overstroomde gebied en grafieken van winden en stro mingen, toen dr Drees als eerste namens de regering antwoordde op hetgeen de Kamerleden Dinsdagmiddag en -avond te berde hebben gebracht over de nota in zake de watersnood-1953. Dit antwoord werd over de radio uitge zonden. Dr Drees herinnerde er aan, dat de nota onvermijdelijk onvolledig moest zijn De regering zal de Kamer echter van tijd tot tijd nader inlichten. Onvolledig heid is er met name met betrekking tot hetgeen ter plaatse is verricht. Natuur lijk zijn ook daar fouten gemaakt. Be wondering moet er echter zijn voor de verrichte heldendaden, voor wat is ge presteerd en voor wat men voortgaat te presteren. Gehoopt was op een algehele eenheid. Helaas moeten de communisten hier bui ten gelaten worden. Zuiver menselijke ■gevoelens maakten daar plaats voor poli tieke. Van alle kanten kwamen aanbie dingen, van de E.V.C. echter eisen. De Amerikanen krijgen de schuld: „Wij ge loven niet aan de menslievendheid van de Amerikaanse pest-generaals..." schreef Paul de Groot in De Waarheid. Dr Drees gaf nog meer citaten uit communistische reacties, die propaganda trachten te slaan uit het droevig gebeuren. De vraag is gesteld, of de ramp had ikomr.en worden voorkomen. Dat is een normale vraag, maar de heer Gortzak (comm.) geeft de schuld aan het Atlan tisch Pact. Het is echter een feit, dat ei in het waterstaatsbeleid geen enkele wij. ziging is gekomen, sedert het Atlantisch Pact bestaat. Bij de begrotingsbehande- ling is van communistische zijde hier over ook niet gesproken. Was men op de eerste dag voldoende ■paraat? Onmiddellijk na de eerste radio berichten is een ministerraadsvergade' ring overwogen. Gemeend is echter, dat rechtstreekse hulp veel meer nodig en er mocht geen tijd verloren gaan. Er is ministerieel en departementaal leg geweest, 's Morgens en 's middags hebben de ministers Drees, Algera, Staf en Beel verschillende gebieden bezocht. De liensthoofden op de departementen waren present. Dat het Zondag was, heeft in geringe mate vertragend ge werkt. Nagegaan zal worden, of hiervoor maatregelen genomen moeten wonden. Ir Maris was reeds 's morgens 4.20 ut gealarmeerd en heeft toen onmiddellijk maatregelen getroffen. De RVD was ever later in 't geweer. Men was spoedig pa raat. Er is gewaarschuwd, hier en daar zelfs huis aan huis. Dikwijls meenden de ge waarschuwden, volkomen begrijpe lijk, dat het zo'n vaart ndet zou lopen. Sommigen klemden zich vast mogelijkheid, dat huis en haard behou den konden blijven. Reeds de eerste dag zijn vluchten ge maakt. De rapporten wezen, echter niet uit. dat Schouwen en Duiveland e: erg aan toe was. De eerste dag waren er reeds veel tine- en particuliere boten. Vaak was moeilijk, met boten te helpen. Ooltgens- plaat is bijv. nu nog alleen vliegtuig te bereiken. In tegenstelling met hetgeen de heer Gortzak had kondigd, heeft de K.M.A. Zondagmorgen reeds 40 boten, met cadetten bemand, ingezet in Klundert, Fijnaart en Lage Zwaluwe. Waarom alles in een kwaad daglicht gesteld moet worden, is onbe grijpelijk. Bij maatregelen voor de toekomst zal de organisatie van de bescherming bur gerbevolking een belangrijke rol kunnen spelen. Was deze organisatie reeds geheel uitgebouwd geweest, dan was er een radionet geweest en had men beschikt over een volledige opruimingsdienst Alarmering en berichtgeving zou dan veel gemakkelijker zijn geweest. Het is mogelijk, dat Amerika blijvend hellcoptcres voor de legerorganisatie be schikbaar zal stellen. Het belang van ducks Is ook gebleken De hulp van Duitsers is welkom. De cri- tiek van de heer Tilanus op de voorzit ter van de centrale evacuatie-commissie achtte dr Drees, in overleg met minister Beel. niet juist. Handhaving van het ge zinsverband is bij de evacuatie richt snoer. Woonruimte behoeft niet te wor den gevorderd: er zijn aanbiedingen ge noeg. De radio-zendamateurs kregen van dr Drees een pluim op de hoed. Huiverig was dr Drees om een kosten raming te geven, maar toch wilde hU hierover niet geheel zwijgen. Allerlei ge gevens ontbreken nog. Onder zeer vér gaand voorbehoud kan men zeggen, dat de schade ligt rond 1 milliard gulden. Dit is een grote slag voor onze volks huishouding; er is nog langdurig eensge zindheid nodig, al ls de slag niet vernie tigend. Het herstel zal afzonderlijk worden ge administreerd op de Buitengewone Dienst I (aflopende uitgaven). Een finan cieringsplan is er nog niet. Daarvoor is er te weinig positief bekend. Wel zal beroep gedaan worden op de tegen waarde-rekening van de Marshall-hulp De heer Gortzak zou hier blij mee moeten zijn, omdat Amerika gewoonlijk dat deze bedragen voor militaire doel einden worden gebruikt. Hoe groot het bedrag zal zyn, is nog niet beslist. Niet alles zal mogelijk zijn en van te ls onmogelijk te zeggen, hoe royaal kan zijn. Het rampenfonds is een particuliere Instelling, met twee regerings-vertegen- woordigers. teneinde het overleg te be vorderen. De verhouding tussen staat en rampenfonds is nog niet precies a geven. Er is tijd ter bezinning nodig grootte van het beschikbare bedrag ls nog niet bekend. Wij staan voor een gemeenschapstaak, hetgeen nog niet noodzakelijk staatstaak betekent. Het is niet altijd bekend of bui tenlandse hulp ten goede komt aan fonds of aan staat. Er kan niets afgewenteld worden op het Rampenfonds, maar ook kan niet ge zegd worden: die hulp moogt U niet ■geven. Er is geen sprake van liefdadig heid, maar van spontane hulp. Geen reden is cr, wat vrijwillig gegeven is, nogmaals tc vragen In de vorm van be lastingen. Het rampenfonds heeft voor contröle vrijwillig de rijksaccountantedienst inge schakeld. Een particulier fonds is nooit aan zo consequente regels gebonden als de overheid. Dit kan in de huidige standigheden van groot belang zijn. De regering is niet van plan. de door de communistische sprekers geëiste verbo den voor overwerk uit te.vaardigen. Het overleg tussen werknemers en werkge-l vers ls voldoende. De regeling oorlogsslachtoffers ls ge kozen, omdat de gemeenten die kenden Het is helemaal geen blijvende regeling maar hiermee kon onmiddellijk worden, begonnen. Overleg wordt gepleegd over aangepaste regeling, meer blijvende schaderegeling zal zijn In de geest van die van de wet op de Ma'erlële Oorlogsschaden. Nader be raad is nodig, maar gezorgd moet wor- r niet al te grote verschillen, om dat anders alles weer overhoop gehaald wordt, NatuurLijk is de toestand beter )n vlak na de oorlog. Eén ding staat vast: wij moete kunnen sneller werken dan bij de logsschade. De regelingen moeten voudig zijn Vooral voor kleine sohade moet snel geholpen worden, opdat eer aan het werk kan gaan. De Middenstandsbank kan aan zelf standigen crediet geven, terwijl Rampenfonds het eerste risico dTaagt, alles in afwachting van de komende regeling. De voedselvoorziening is in noodver band reeds verzorgd. Een overzicht schade aan de visserij voLgt. Spoedig zal met de georganiseerde landbouw worden overlegd over haar taak bij het land- bouwherstel. Ambonnezen hebben geholpen, konden niet allen ingeschakeld worden. Blijvend werk voor hen stuit at op hun eis, een deel van het loon buitenlandse valuta beschikbaar te stel len voor de strijd der Zuid-Molukken. Plunderaars worden voor de politie rechter geleid, om ze onmiddellijk kunnen straffen. Deze rechter mag niet meer dan 6 maanden opleggen. Gaat het om ernstige gevallen, dan zal de zaak voor de gewone rechter worden ge bracht; dan kan 6 jaar opgelegd worden Snel recht is tot nu toe uit praeventlef oogpunt belangrijk gebleken. Uitstel van alle gemeenteraadsverkie zingen wordt niet overwogen. Wel denkt men aan een noodregeling voor bepaalde gemeenten. Gehoopt wordt, dat de toestand in de noodgebieden nagenoeg geen repercussies zal hebben op het bouwprogram in de niet-getroffen geoieden. Met waardering is kennis genomen van toezeggingen van het buitenland inzake emigratie. Nieuwe Leidsche Courant s toonaangevend Vijttig hulpploegen Genie en Italianen redden tractoren Vijftig technische hulpploegen worden ingezet om roestvormlng tegen te gaan bij de vier- tot vijfduizend tractoren en duizenden andere landbouwmachines, die thans weer geheel of gedeeltelijk boven water komen. Onder de machines bevinden zich zeer kostbare maisdorsers De waarde loopt in de tientallen milli- oenen guldens. De hulpploegen worden bijgestaan door de genie en door de Italiaanse brandweerlieden die enkele dagen geleden in ons land zijn aangeko men. Mensen en materieel voor de hulp verlening kunnen, zoals we Dinsdag reeds meldden, worden opgegeven bij de com missie noodvoorziening landbouwwerk tuigen, telefoon K 170055.22.10. Belanghebbenden moeten by de ber ging der machines zoveel mogelijk zelf de handen uit de mouwen steken. Permanent internationaal hulpkorps voorgesteld De Finse Vereniging tot steun van de Ver. Naties heeft deze organisatie voor gesteld een internationaal hulpkorps op te richten om hulp te verlenen bij i pen, zoals de overstromingsramp Nederland, Engeland en België heeft ge teisterd. Het korps zou moeten bestaan uit afdelingen, die in de landen, die hen het leven hebben geroepen, zijn onder gebracht, maar die te allen tijde klaar moeten staan om vlug naar de plaats de ramp te worden vervoerd. Het per soneel moet een speciale opleiding ont vangen en worden uitgerust met het modernste materieel. Herstel gaat geleidelijk Ministerie wordt niet overbelast Er bestaat geen vrees, dat de herstel werkzaamheden het apparaat van het ministerie van Wederopbouw bovenmatig zullen belasten, zo heeft dit departement .eegedeeld. De overstroomde polders zullen slechts geleidelijk droogvallen en daarom behoeft niet alle wederopbouw- werk gelijktijdig te worden aangepakt. De technische en administratieve taken zullen in hoofdzaak plaatselijk worden uitgevoerd. Zo nodig zullen de directies de wederopbouw In dc provincies hulp verlenen bij de versterking van de plaatselijke apparatuur. In de getroffen gebieden zullen geen beperkingen ten aanzien van de bouw- bedrijvigheid gelden, die het herstel be lemmeren Ontslag van de arbeider bij ziekte In het wetsontwerp tot wijziging van de bepalingen omtrent het ontslag bij arbeidsovereenkomsten heeft de m' Justitie in overeenstemming de meerderheid van de vaste issie der Tweede Kamer voor privaat- i strafrecht een verandering aang bracht. Ten gevolge van deze veranderii ordt thans voorgesteld, dat het ontslag wee jaren in plaats van één jaar het optreden van de ziekte ingaat. Ook de minister ls van mening, dat het In geval van tuberculose niet den- voorkomt, dat eerst in 'het tweede jaar van een ziekte genezing intreedt. Een ontslag zal juist ln dergelijke len psychisch voor de zieke arbeider moeilijk te verwerken zijn. Voorzieningen officieren van de K.L. De minister van Oorlog heeft een no gezonden aan de Tweede Kamer na; aanleiding van het verslag over het wets ontwerp tot verlenging van de werkings duur der tijdelijke, nadere voorzieningen ten aanzien van officieren en reserve officieren der Koninklijke Landmacht. Hij deelt daarin mede. dat de definitieve etsontwerpen thans vrijwel gereed zijn oor behandeling in de ministerraad de desbetreffende commissie voor geor ganiseerd overleg. De Kamers zullen deze zonder overhaasting kunnen behan- Café in Giethoorn in de as gelegd Eigenaar bevond zich in het rampgebied Een der Giethoornse toeristencent café Watersport Centraal te Giethoorn Noord is gisterochtend vermoedelijk 1 gevolge van een uitslaande gasvlam, de grond toe afgebrand. De eigenaar van de zaak bevond zich op het ogenblik van de brand met de Giethoornse punierploeg in het rampge bied. waar hij al dagenlang heeft deel genomen aan het reddingswerk en di hulpverlening. Staatsraad mr dr L. N. Deckers wordt 70 jaar Gelden voor huldiging gaan naar Nat. Rampenlonds Zaterdag a.s. hoopt staatsraad mr di L. N. Deckers te Den Haag zijn zeven tigste verjaardag te vieren. Er had zien reeds een uitgebreid huldigingscomité gevormd, o.l.v. dr L. G. Kortenhorst. de voorzitter van de Tweede Kamer. Men wilde een geschenk aanbieden en reeds is een flink bedrag bijeengebracht Dr Deckers heeft echter van de feeste lijkheden afgezien. Het ingezamelde be drag zal aan het Nationaal Rampenfonds orden afgedragen. Voor ruim 3 millioen boter naar West-Duitsland De Westduitse autoriteiten hebben gis teren toestemming verleend tot van boter uit Nederland voor drag van 3.375.000. Voorts is t ming verleend tot invoer uit Nederland van planten en stekgoed van kasplan ten ter waarde van 270.000. Begin van vrije autohandel in' Benelux Naar wij vernemen, zijn de regeringen van Nederland, België en Luxemburg overeengekomen, dat personenauto' Europese merken, welke zijn geassem bleerd in Beneluxlanden, vrij kunnen worden verhandeld binnen hun gebied. Koninklijk paar bij opening Boekenweek Jeugd krijgt bloemlezing van 52 verzen Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben het voornemen te kennen gege- tegenwoordig te zijn bij de officiële opening van de 18c Boekenweek op 27 Februari a.s. in de Stadsschouwburg te Amsterdam. Die avond wordt het be kroonde viertal één-acters opgevoerd, n.l. „De heldere wereld", „Retour afzen- ,Twee is te weinig en drie is te :n „Het omgekeerde pension". De schrijvers zijn (alph.) Tone Brulin. F. W. Hermans. Ed. Hoornik en Manuel Loggem. Op de "avond zelf zal wor den bekend gemaakt wie wat schreef. Vijf één-acters kregen een tweede prijs o wel die van Mies Bouwhuys. F. J. W. Grotenhuis. Manuel van Loggem. Wim Poval en Louisa Treves. Op de prijsvraag aren 226 inzendingen binnengekomen Het traditionele „geschenk" wordt uit gereikt aan hen, die gedurende de Boe kenweek (van 28 Febr. tot 7 Maart) voor minstens ƒ3.90 contant aan Ned. boeken kopen. Het is ditmaal niet een novelle, aar een bundel met 10 korte verhalen, engesteld door Anth. Donker. Op lage 130 000 exemplaren. Voor de jeugd wordt uitgegeven de bloemlezing van 52 verzen „De muze en de seizoenen" Clara Eggink heeft deze bundel samengesteld, Jenny Dalenoord schilderde het omslag en tekende de illustraties. Oplage 27.000 exemplaren. De boekengids, de kleurplaat, plaatse lijke acties, kortom al wat vorige jaren de Boekenweek behoorde, zal deel van uitmaken. Zware straf geëist tegen Haagse wegpiraat Moeder gedood, kinderen verminkt, toch doorgereden Voor de Roermondse rechtbank werd een jaar gevangenisstraf en vijf jaar c zegging van de rijbevoegdheid geëist gen de 25-jarige Haagse filmoperateur K Deze had 18 December j.l. op de Rijks weg te Weert de huisvrouw L-. die twet jonge kinderen in een kinderwagen reed, doodgereden. De kinderen werden verminkt. K. was doorgereden naar Heer len, zonder zich om de slachtoffers te bekommeren. Verd. zou te veel gedron ken hebben. Enorme roomsmokkel voor Belgisch gerecht In Antwerpen is Dinsdag de behande ling begonnen van de grote roomsmok- keizaak, waarbij Belgische en Nederland se zuivelfabrieken zijn betrokken. Belgische staat eist, zoals men weet, schadevergoeding van 300 millioen francs (rond 23 millioen). Van een fabriek in Noord-Holland wordt 1,3 millioen geëist, van een Drentse 150.000 en v een Noordbrabantse 3,8 millioen. Na aanslag op U.S.S.R.- gezantschap Dertig arrestaties in Israël In het Israëlische Tel Aviv zijn Dins dag dertig personen gearresteerd, onder wie de leider van de Anti-communisti- sche Bond, na een bomaanslag op het Russische gezantschap. Bij deze aanslag werden twee leden van het gezantschaps- personeel en de echtgenote van de ge- int gewond. Itznak Ben'zvi, de Israëlische president, heef: de Russische gezant in een per soonlijke boodschap zijn leedwezen be tuigd met het gebeurde. Westduits voorstel Bijzondere bijeenkomst Raad van Europa Teneinde o.m. de overstromings rampen te bespreken Westduitse parlementsleden zullen bin nenkort formeel voorstellen, een bijzon dere bijeenkomst van de algemene ver gadering van de Raad van Europa bijeen te roepen om de overstromingsrampen Europa te bespreken alsmede de toe stand van de Oostduitse vluchtelingen. Het voorstel wordt uitgewerkt door dr Schaefer, vice-voorzitter van de Vrije Democratische Partij en Altmeier, een sociaal-democraat. Het zal worden ingediend bij de vaste commissie van de Raad van Europa Straatsburg. Evacué's worden zoveel mogelijk in eigen milieu geplaatst Ten aanzien van terugkeer van ge- evacueerden is voor de provincie Noord- Brabant bepaald, dat de burgemeester van de betreffende gemeente de uiteinde lijke beslissing heeft. Voordat echter een dergelijke beslissing wordt genomen, wordt advies ingewonnen bij de inspec teur van de volksgezondheid, bij de vete rinaire inspectie en bij de waterstaat, Tenslotte wordt over mogelijke terugkeer dan nog contact opgenomen met het Rijksevacuatiecentrum in Noord-Brabant. Als onderdeel van het Rijksevacuatie centrum voor Noord-Brabant is commissie ingesteld ter behartiging de kerkelijke aangelegenheden van evacuatie. Deze commissie wordt vormd door vertegenwoordigers var Hervormde, Gereformeerde en Katholieke gezindten. Uitgaande van het standpunt, dat de beste wijze van evacueren is, om mensen te huisvesten in eigen sfeer milieu, zijn bij de nu tot stand gekomen evacuaties enkele correcties noodzakelijk gpbleken. Men probeert thans niet alleen zoveel mogelijk de Protestantse gezinnen bij Protestanten onder te brengen, doch ln Papendrecht, oord van baggerwerktuigen, kan men ook nu nog zon derlinge ontmoetingen hebben. Zo laat deze foto een enorme zandbak zien, die tijdens de fatale storm door een gat in de dijk in de polder werd geworpen. Ook aan deze dijk wordt hard gewerkt, 't Is de be doeling om hem één meter te verhogen. De overstromingsramp in fltjeh Reeds 82 doden geteld Het aantal slachtoffers van de over stromingsramp in Atjeh is tot minstens gestegen. Een stortvloed was van de bergen afgekomen, had dè dijken ver hield en de stad, de haven en de om geving van Kota Radja overstroomd. De bevolking vluchtte in paniek de stad uit jar hoeer gelegen streken. Tegelijkertijd was in Tapanoeli door :n zware storm de zee landinwaars ge drongen en richtte tezamen met het van de bergen stromende water der beken verwoestingen aan De spoorweg MedanKota Radja ls ver een afstand van 8 km vernield. Het is de ergste ramp sinds 1917. De autoriteiten wijten de overstroming aan de ontbossing. Ook op Celebes zyn grote overstro' mingen voorgekomen "Vele rijstvelden staan blank. Grote delen van Makassar zijn onder water. Op Java is de spoorwegdienst tussen Soerabaja en Semarang gestremd door overstromingen 25 km beoosten Sema rang. Het water zou daar ruim ee meter hoog staan. Fantastisch plan voor de Britse mijnen Een der opmerkelijkste schema's voor het vervoer van brandstoffen in Engeland betreft het' voorstel voo aanleg van een buisleiding, waardoor kolen in een stroom water zouden den gepompt van de Midlands naar Lon den. Hiervoor zou een buisleiding nodig zijn van 100 mijl lengte, welke een mil lioen ton kolen per jaar zou kunnen zal tevens trachten om gezinnen die •n niet eigen milieu zijn gehuisvest, te plaatsen in een meer voor hen pas sende omgeving. Bovendien zullen enkele gemeenten, die relatief een te groot aantal evacué's hebben opgenomen, den ontlast om de verhoudingen recht trekken Ran hel Koreaanse Iront: Ned. onderscheiding voor Van Fleet Tijdens zijn laatste inspectietocht langs het Koreaanse front is aan generaal Van Fleet, de scheidende opperbevelhebber van het Amerikaanse Achtste Leger, meegedeeld dat H. M. de Koningin hem heeft benoemd tot Grootkruis in de Orde van Oranje-Nassau met de den. De commandant van het Neder landse detachement in Korea, overste Schilperoord, verklaarde dat de formele uitreiking later in Amerika zal plaats hebben. Weekstaat Ned. Bank Meer goud en deviezen Voor het eerst sinds geruime tijd is het saldo van het rijk boven het milliard gekomen. Het nam toe van £994 millioen tot f 1051 min door de voortdurende vraag naar schatkistpapier van de ban ken, die haar te hoog oplopende saldi in dit papier verwisselen onder invloed van de stijgende deviezenvoorraad. In bevoegde kringen acht men het niet uit gesloten, dat het saldo nog verder zal aangroeien. De bankbiljettenomloop is van f 3025 min tot f2982 min gedaald en men mag een verdere daling verwachten, doch in deze korte maand doet de in vloed van de ultimo zich weer spoedig gelden. De goudvoorraad steeg van f2149 min tot f2187 min en de voorraad goud en deviezen samen van f3799 min tot f3847 min. De tegenwaarderekening, waarop thans zo de aandacht is gecon centreerd, bleef f1162 min. Weer een Ital. tanker op weg om olie De Mariella nadert Italië Terwijl de besprekingen tussen de Amerikaanse ambassadeur Loy Hender son en premier Mossadeq van Perzië over een Brits-Perzisch compromis in zake de oliekwestie op een dood punt zijn gekomen, is een tweede Italiaanse tankboot en wel dc Recco, Dinsdagavond te Port Said aangekomen, op weg naar Abadan om olie te halen. De Marilla. de eerste Italiaanse tan ker die de Britse blokkade heeft door broken. wordt in Italië verwacht. De Anglo-Iranian Oil Cy. adverteerde In de Italiaanse bladen de waarschuwing, dat leder die „clandestiene" Perzische olie koopt, het gevaar loopt kostbaar rechtsproces. Verwacht wordt dat de Anglo-lranian ée^ proces tegen de Mariella zal begin nen. zodra het schip een Italiaanse haven aandoet: een vertegenwoordiger Britse maatschappij is reeds te Genua aangekomen. We herinneren er aan. dat half jaar geleden de lading Italiaanse tanker Rose Mary te Aden door de Engelsen in beslag werd geno- Wie wil een Berner Sennenhond „e Berner Sennenhondenclub uit Zürich heeft aan haar Ned. vrienden niet alleen haar deelneming betuigd, doch ook hulp aangeboden. De hondenclub stelt met gratis transport een jonge Berner Sennenhond beschikbaar om in Neder land aan de meestbiedende te verkopen Ieder kan zijn bod onder gesloten en veloppe inzenden bij notaris mr H. B. v. Rhijn te Zeist. Honde.ihandelaren zyn natuurlijk uitgesloten Het minimumbod is f 300. Een goed tehuis moet verzekerd zijn. De inzending staat open tot 22 Fe bruari. De Berner Sennenhond is een zgn. „hofhond", een „manusje van alles' bij de Zwitserse boeren. Prinses Marijke heeft ook oen dergelijke hond enkele jaren geleden ten geschenke ontvangen. Columbiaans fregat genoemd naar Nederlander De Columbiaanse marine koopt nieuw fregat aan om dat naar Kon zenden en zal het noemen naar d Curagao geboren Nederlander Marshal Brion, die als vriend en medewerker van Siimon Bolivar gestreden heeft de onafhankelijkheid van Columbia maarschalk werd van de Columbiaanse Nazi-beul krijgt levenslang Bernard Rakers, bewaker in nazi-con centratiekampen van 1935 tot 1945, is gis teren te Osnabrück tot levenslang ver oordeeld. Zo juist heeft Prins Bernhard (rechts) zijn helicopter verla ten om eerst eens heel even uit te kijken waar de gemeentelijke autoriteiten staandie hem alle inlichtingen zullen verschaffen. Want per saldo is een helicop ter, hoe tam ook, toch nog iets anders dan een auto. J Humbug te Boekarest Nieuw monsterproces in Roemenië In de Roemeense plaats Ploesti is deze week een groot „sabotage- en spionnage- proces" begonnen tegen 23 leidende func tionarissen van voormalige Britse en Amerikaanse oliemaatschappijen in Roe- De beklaagden worden er van beschul digd, spionnagewerk te hebben verricht en de olieproductie te hebben gesabo- De voornaamste beklaagde is Alexan- driu, die Roemeens minister van Finan ciën was vóór de communisten aan de macht kwamen. Radio-Boekarest beschreteen deel van de rechtszitting als volgt: „Toen de tenlastelegging werd voorgelezen, kon men op de gezichten van de moorde naars zien, dat zij beefden van angst omdat hun misdaden waren ontdekt Zevende lijst van slachtoffers Fynaart Driesprong, Teuntje, laatste adres: D182, Halsteren Van Osta, Petronella, geb. 11-4-01. Paulus, Cornelia, geb. 23-7-36. Raats, Johannes geb. 24-3-20. Roks, Maria Elisabeth, Petronella, geb. 25-11-34. Raats, Johanna Maria, geb. 4-7-09. Langenberg, Adriana, geb. 29-9-19. i Hoek (Z) Aanvulling op le lijst d.d. 4-2-'53. Smallegang, Pieternélla Janneke, geb. 19-8-52 te Hoek, dochter van Jan Jacob Smallegang en Jannetje Pladdet, laatst* adres: A19. Kape'le (Z.). Nijsse, Adriana, geb. 22-6-39. Klundert Kortgene Clement, Annie, 5 jaar, dochter van A. Clement, laatste adres: Torendijk. Wed. P. de Looff, laatste adres: Toren- dijk. Nijsse-Bolle, Cornelia, ongeveer 31 j., laatste adres: Torendijk. Schrier, WilheLmina, ongehuwd, Middelharnls Appel, Jacob, geb. 2-6-'30 te Middel- harnis, laatste adres: Voorstraat 51. 1 >ost, Jacob, geb. 12-10-'30 te Som- meledijk, laatste adres: Van Pallandts- polder 1. Troost, Job, geb. 9-8-'35 te Melissawt, laatste adres: Van Pallandts polder 1. Vis, Adrlane, geb. 5-3-'43 te Middel- harnas, dochter van Leendert Vis (over leden) en Tryntje Arendje Bubh, laatst* adres: Oostvoorgors 39. Nieuwerkerk 'Stoutjesdijk. Johannes, geb.: 1.3.77; Krabbe, Cornelia, geb: 38.79, echtge' nte van Joh. Stoutjesdijk; Kik, Adrianus. geb.: 5.6 46; Kik. Jan Jacobus, geb.: 8 6 49; Kik, Jozina Cornelia, geb.: 8.7.52; De Jonge. Jannetje, geb. 410.94. echt genote van Jan de Bil: De Reus, Neeltje, geb. 10.3.13, echtge note van Adriaan Stoutjesdijk; Goudzwaard, Willy, geb.: 17.2.40. doch- •r van Neeltje de Reus: Kooijman, Leentje. ongeveer 8 jaar, ion van J. H. Kooijman. laatste adres: Ooststraat; Puit-Overbeeke, Adriana, laatste adres! Ooststraat 185. Nieuw-Vossemeer Meesters, Maria Johanna, geb. 10-7-11, Ouwerkerk Wed. van Jan Slager. Koopman, Marina, 50 k 55 jaar, echt genote van C. Westenbrugge, laatst» adres: Molenweg. Rilland-Batb nisse, dochter van Jan Geluk en Pieter-' nella Smits, laatste adres: Buurtseweg b 60 Quist, Anthonetta Pieternella, geb, 1.92 te Stavenisse, echtgenote van Jacob Blokpoel, laatste adres: Kerkstraat a 303. Wesdorp. Helena, geb.: 7.9.89 te Stave nisse. echtgenote van Abel Jan van de Reest. laatste adres: Kerkstraat a 363. Willemstad Bos. Anna. geb.: 6.3.74 te WillemstaJ. weduwe van D. Punt, laatste adres: Hei- Bos. Arie Balten, geb.: 17.12 81 te Wil* ltmstad. laatste adres: Helsendijk c 1. Voor deze zevende lijst geldt hetzelfde voorbehoud als van de voorgaande lijs*

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 4