i Mr Algera: „Dat ik vertere, als maar nuttig ben" ik ZWITSAL SIROOP 1i 2 DONDEHDAG 12 FEBRUARI 19Sf— Bijzondere overbruggingsmaatregelen aangekondigd Beroep op alle deskundigen om plannen te helpen uitwerken (Van onze Parlementsredacteur) NAAR DE MENS GESPROKEN doen wij, wat wij kunnen. God geve ons de kracht om in die zin voor ons volk werkzaam te zyn, onder de zin spreuk: dat ik vertere, als ik maar nuttig ben. Met deze woorden besloot mr J. Algera, minister van Verkeer en Waterstaat, gistermiddag in de Tweede Kamer zijn uiterst belangwekkende en gedegen rede, toen hij, na minister-president dr Drees, de zuiver waterstaatkundige aangelegen heden besprak in het Tweede Kamerdebat over de watersnood, die ons land zo zwaar getroffen heeft. de bewoners achter twee dijken wel vei lig waren. Zo b.v. in Fijnaart, waar velen in de slaap door het water zijn Er is een samenspel van krachten ge weest, aldus de minister, zoals zich in eeuwen niet heeft voorgedaan. De kracht van de storm was bij Engeland reeds groot. De depressie verplaatste zich lang zaam. Het KNMI deed die bewuste Za terdagavond reeds waarschuwingen uit gaan. De depressie was diep. maar voor de winter niet abnormaal. De windsnel heden van Zaterdagavond bedroegen 85 100 km per uur. De gelijktijdig heersen de harde wind in het Westen en Zuiden van de Noordzee deed reeds hoog water vrezen. In de middag van 31 Januari de den de berichten zware storm verwach ten. Omstreeks 5.45 uur Zaterdagmiddag is de waarschuwing voor gevaarlijk hoog- Advertentie) „Vatbare" Kinderen...? Moeder, bestrijd voortaan bi) „altijd [verkonden kinderen" dat gehoest met:i Ceniiaal water voor Rotterdam. Willemstad Bergen op Zoom uitgegeven en via radio uitgezonden. De gehele Noordzee was in beweging en opgestuwd tegen de Nederlandse West-kust en de Engelse Zuidoost-kust. De vloedgolf heeft het getij zelfs geneu traliseerd: laag water is er niet geweest. Er was sprake van een aanzwellende watermassa. De windsnelheden v groot, maar voor de tijd van het jaar niet abnormaal. Uitzonderlijk De opstuwing van het water, bijm loodrecht op de stormrichting. heeft 24 •tot 36 uur geduurd. Bovendien i« het uit zonderlijk, dat de vloedgolf samenviel met hoogwater. Bijna overal waren de waterstanden hoger dan ooit eerder gemeten. De volgende ongunstige omstandighe den waren er dus: Zware Noordwester storm van lange duur. springtij, zwaarste windstoten tijdens hoogwater. Er is dus wel terdege sprake van een uitzonderlijk karakter van de stormvloed. De bewindsman wraakte verschillende publicaties: de auteurs hebben noch met hem, noch met zijn voorgangers con tact gehad. Natuurlijk is er in de weten schap verschil van opvatting mogelijk. Het rijk heeft in de noodgebieden na genoeg geen dijken: zij worden door an dere lichamen verzorgd De cijfers uit de rijksbegroting, door de heer Gortzak (comm.) gehanteerd, hebben er dus niets mee te maken. Waren de dijker? te laag? Bij de be antwoording moet men uitgaan van een criterium. Het voorkomen van elke overstroming is waarschijnlijk onmoge lijk Wie kan keren de hand des Heren?, heeft de heer Tilanus voor de radio ge zegd. Menselijk bekeken moet echter alles geprobeerd worden, de natuurkracht van wind en water te beheersen. Tot voor enkele decennia baseerde men zich op de practijk, de hoogst bekende stand van het water in het verleden. Hierbij speelt een sterk willekeurig element een rol. Nimmer kan men zeggen, welke facto ren zich in de toekomst nog eens zullen voordoen. Kan men nu uitgaan, van wat wij pas hebben meegemaakt? Er waren ook nu nog gunstige omstandigheden- Daarom gaat men de laatste jaren meer wetenschappelijk te werk. Wetenschappelijk gesproken wist men. dat de dijken te laag waren om een vloedgolf als verleden week over ons land kwam. te keren. Maar de regering wist niet. dat in het tijdperk, waarin voorzieningen getroffen zouden kunnen worden, deze storm zou optreden. De bewindsman herinnerde er aan. dat de zgn. Vloedcommissie reeds in 1940 con. cludeerde, dat de kruinshoogte van ver schillende dijken verhoogd zou moeten worden. Bij de uitwerking van plannen tot dijkverhoging bleek echter, dat uit voering onmogelijk was, o.a. bij Dor drecht. Toen kwamen er andere plan nen (de vier-eilanden en vijf-eilanden- plannen). Met succes zijn reeds andere criteria toegepast. Er is geen sprake van. dat een en andien- uit de openbaarheid is gehouden. Bij de begroting voor 1950 is reeds uitvoerig meegedeeld, hoe de stand van zaken was met betrekking tot het gebied der grote rivieren. Er is een goede samenwerking tussen Rijkswaterstaat en de provinciale dien sten. Aan de binnendijken zal meer aan dacht moeten worden besteed. Hier en daar heeft verlaging plaats gevonden, maar onderzocht moet worden, in hoe verre hieroD teruggekomen dient te worden. De Duitse bunkers in duinen en waterkeringen hebben geen noemens waardige gevolgen gehad voor de waar de. De bewakers der dijken waren op hun post. Veel catastrophes zijn voorko men, maar soms was het geweld helaas onmogelijk te keren. Overwogen moet worden, de alarme ring van de bevolking beter te doen plaats hebben. Er is veel gealarmeerd, maar niet iedereen zag de ernst van de toestand dadelijk in. Hier en daar is ook niet gealarmeerd, omdat men dacht, dat De bewindsman stond op het stand punt, dat een verandering van de wa tersohapsorganisatie. die te kort zou doen aan de gedecentraliseerde verant woordelijkheid, er niet moet komen. Wel moet overwogen worden, grotere waterschapseenheden te scheppen. Dit ligt op het terrein der provinciale be sturen, die een en ander in het licht der gebeurtenissen met energie hebben te bezien. De regeling van de financiële verhou ding tussen Rijk en waterschappen van groot belang. Misschien kan de commissie-Oud zich ook hiermee bezig houden. In de Noodwet zullen twee beginselen worden vastgelegd. In de eerste plaats, dat de kosten van herstel van buiten- en hoofdwaterkeringen komen voor reke. ning van het Rijk. Ten tweede, dat het werk wordt ter hand genomen door de Rijkswaterstaat, doch met de bevoegd heid voor de minister van Verkeer Waterstaat, te delegeren aan daartoe aanmerking komende lagere organen, van welke bevoegdheid een ruim ge bruik gemaakt zal worden. Een centrale verantwoordingsplicht in deze nationale aangelegenheid tegen over de Staten-Generaal achtte mr Al gera noodzakelijk. Natuurlijk zal de wet voor een beperkte tijd gelden. Tegelijk met de wet zal de delegatie-regeling in werking treden. De positie van de voorraden rijshout voorshands niet onrustbarend, maar moet ernstig in het oog gehouden wor- De Kamer zal geregeld op de hoogte gehouden worden van de vorderingen van het dijkherstel. Afsluiting zeearmen De studie, nodig voor de maatregelen, teneinde herhaling van de ramp te voor komen. is niet eenvoudig. De regering nu nog niet beslissen, dat de zee. en werkelijk zullen worden afgeslo- Er zijn zeer sterke.stromingen, VgMj door het dichten der zeegaten moeilijker dan het aanleggen van de Afsluitdijk reeds was. Daarom moet de studie, waar toe reeds in November opdraeht was ge geven, worden afgewacht. De min. deed een beroep op alle des kundigen, ook buiten de rijkswaterstaat, hun krachten in dienst te stellen van de nissie onder leiding van ir Maris. Bovendien is aan prof. ir J. Th. Thijsse, directeur van de Zuiderzeewerken, advi seur van het departement van Verkeer; Waterstaat, directeur van het Water loopkundig Laboratorium te Delft, die' vorige maand naar Amerika vertrok een jaar te doceren aan de Ann Arbor- Universiteit in Michigan, verzocht spoedig mogelijk terug te keren. Het rapport, dat de commissie zal uit brengen. zal worden gepubliceerd. De plannen, die uit de studie voortkomen zullen worden gemaakt tot een centraal punt van het waterschapsbeleid. De uit voering zal in ieder geval tientallen jaren vergen. Als overbruggingsmaatregel denkt de regering aan drie dingen. In de eerste plaats het aanleggen van vluchtheuvels, gelijk vroeger, opdat men althans het vege lijf kan redden. Voorts zal bekeken worden, hoe het alarmeringssysteem kan worden geperfectionneerd. Tenslotte wordt bezien, hoe de waarschuwings dienst op de Noordzee via internationaal overleg kan worden verbeterd. Voor de eerstkomende vijf k zes weken is deze waarschuwingsdienst reeds verzekerd door het zenden van het weerschip Velen hebben de indruk, dat het springtij van 16 Februari weer fataal kan zijn. Wjj kunnen niet in de toe komst kijken, maar zonder bijzondere weersinvloeden zal het water weinig hoger komen dan reeds is geschied de ramp. E.V.O. helpt gedupeerde autobezitters De Eigen Vervoerders Organisatie (E V.O.) heeft aan haar auto-keurings deskundigen opdracht gegeven zoveel mogelijk aan eigenaren van auto's in het noodgebied deskundig advies te strekken in verband met het weei klaar maken van deze voertuigen. Eigen vervoerders kunnen zich o.i advies wenden tot de Technische Dienst van de E.V OStadhouderslaan 162 te Den Haag. tel. 552273. De E V.O zal zich voorts belasten met de vervanging van de nodige auto-docu menten. die in de afgelopen weken ver loren rijn geraakt. Vergoeding vervoer in rampgebieden Minister Algera heeft een regeling ge troffen voor vergoeding van het vervoer te land en te water in de rampgebieden. Deze regeling bevat bijzonderheden over de wijze, waarop rekeningen kunnen wörden ingediend en vereffend bij de rijksverkeersinspectie, de bevrachtings commissarissen. de burgemeesters en de evacuatiecommissarissen. E.V.C. verdeelt het geld zelf Het secretariaat van de Eenheids Vak centrale (EVC) ontving van het commu nistische Wereld Vakverbond te Wenen de mededeling, dat dit Verbond alle gesloten organisaties opwekt een grote -inzameling- te- houden-'teiv bate vai slachtoffers in Nederland. As eerste blijk van solidariteit wordt door het W.V.V. aan de E.V.C. een bedrag van 5 millioen Franse francs 55.000) overgemaakt. Deze gelden en de nog in te zamelen gelden en huisraad, kleding, landbouw gereedschappen en dergelijke gebruiks artikelen zijn bestemd voor de minst draagkrachtigen onder de slachtoffers. De afdracht van gelden en goederen aan het Nat. Rampenfonds is niet zeker, aldus de E.V.C. Daarover moet nog beslist worden. De kans is groot, dat de E.V.C. zelf dat bedrag verdeelt. (Advertentie.) DE Met man en macht (Vervolg van pag. 1). E taak van de wederopbouw zal met macht aangepakt moeten worden. Zien wij het goed, dan heeft bijv. het werkloosheidsvraagstuk in ons land met één slag een totaal ander figuur ge kregen. We zullen niet naar de werk- gelegenheidsobjecten behoeven te zoe ken. Ze zijn er in overstelpende mate. Een eerste zaak zal zijn de coördinatie, waardoor de allernoodzakelijkste objec ten het eerst aangepakt worden «n daarna een goede volgorde wordt v&st- Maar nodig zijn: het materiaal en de mannen. Wat het laatste betreft: alle mankracht, die in de andere delen van het land overtollig is, zal benut moeten worden voor de opbouw van de nood gebieden. Daar zijn grondwerkers en landarbeiders en bouwarbeiders nodig. Het zal van deze mannen een offer vragen. Want in deze gebieden zijn geen woningen voor hen en hun gezinnen be schikbaar. Zij zullen integendeel deze gebieden weer bewoonbaar moeten ma ken voor hen, die de ramp overleefden. Zij zullen in barakken gehuisvest ten worden en moeten aanpakken met opoffering van een groot deel van gezinsleven en desondanks met inzet hun hele persoonlijkheid en werkkracht. Gaarne vertrouwen wjj, dat de arbei ders, die voor dit werk in aanmerking komen, dit zullen begrijpen. Ze zullen zich daarbij te wapenen hebben tegen ophitsende elementen, zoals die reeds tijdens de noodtoestand van vandaag bijv. in een blad als De Waarheid tot uiting komen. Voor de wederopbouw hebben wij ons te geven. Nederland heeft er altijd naar gestreefd een land te zijn, waar het goed wonen was. Nu is een gedeelte van ons land onbewoonbaar en nog steeds bedreigd. Die calamiteit zullen ten opheffen. Gezamenlijk. Met alle kracht, die we hebben. Dankbaar aan vaardend de hulp, welke ons daarbij ge boden wordt. Op ons, op onze mannen, zal het voornaamste echter aankomen. In deze dagen van directe nood heeft ons volk getoond, wat medeleven, mede werken en offervaardigheid betekent. Die geest blijve vaardig over allen. Met Gods hulp, onder afbidding daarvan, zullen we het dan klaren. Drie Zeeuwse dagbladen verschijnen Van de vier Zeeuwse dagbladen ver schijnen er thans nog drie. De Zierik- esche Nieuwsbode heeft zijn uitgave moeten staken in verband met de in deze gemeente. De Provin ciale Zeeuwsche Courant te Vlissingen, de machines onder water heb- gestaan, vond een voorlopig onder komen bij het Zeeuwsch dagblad te Goes •ordt thans gedrukt bij het Rotter dams Nieuwsblad in Rotterdam. Zeeuwsch Dagblad en De Vrije Zeeuw (in Terneuzen) komen normaal uit. Vrees voor ontdekking Haarlemmer gevlucht na fraude van f 15.000 Een grote Haarlemse uitgeverij is door ;n van haar vertegenwoordigers, een i-j. gehuwde A'dammer, voor ruim f 15.000 benadeeld. De man- is sinds Za terdag voortvluchtig en men vermoedt, dat hij zich in. België ophoudt. De fraude is uitgekomen, doordat de an de vlucht genomen heeft. De di rectie van de uitgeverij was n.l. van ieuwe administratievorm in te had al haar vertegenwoordi gers een brief geschreven om een be spreking daarover op het hoofdkantoor Haarlem bij te wonen. Ook de ver dachte ontving deze uitnodiging, doch zag daarin een aanwijzing dat zijn ma- pulaties ontdekt waren. Hij vluchtte :t een auto van de zaak naar Breda enliet enkele brieven achter aan zijn vrouw en aan de directie, waarin hij om clementie voor zijn misdrijf vroeg. De auto is in Breda in een garage aange troffen. De politie heeft aanwijzingen, dat de man naar België is uitgeweken. Wijziging van de kieswet De naam der gehuwde vrouw Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend om enkele onivol- komenheden uit de kieswet weg te nemen. Zo zuillen ponskaarten en metalen plaatjes gebruikt kunnen worden als kiezersregister. Getouwde vrouwen en weduwen worden in het vervolg mede aangeduid met de naam van haar man. Intrekking van een op de dag der candi- daatstelling bij het hoofdstembureau overgelegde sohriftelijke verklaring der bewilliging wordt onmogelijk gemaakt. Om te voorkomen, dat kiezers verbonden lijsten voor zelfstandige zullen houden, wordten voortaan beide lijsten in zwart omlijnd en boven dé lijnen komt het de lijst zonder toevoeging ge letter. Binnen de lijsten zal echter een nummer plus een letter wor den geplaatst. De burgemeester mag ambtenaar machtigen om aan een kiezer toe te stean, in een andere ge meente te stemmen. Een bepaling wordt opgenomen, dat toet ldiimaatschep van provinciale staten en raad verloren gaat, d een uitgesloten betrek king vervult of aanneemt. (Advertentie) En beiden hebben gelijk als ze nggen: Ha!... HUNTER Heerlijk! Belangrijke wijzigingen in Deense grondwet Ook in verband met de Europese éénwording Na een arbeid van zeven jaar is bij het Deense Parlement een nieuwe grondwet ingediend, waarover na het Parlement ook het Deense volk zich bij stemming zal moeten uitspreken. In deze grondwet wordt o.m. bepaald, uvtJ1.UC4U uo dat Groenland niet langer als Deense n^d7n'"opgew7kt'"«"cónecté'rm Van het erf van Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Middelburg ds H. van der Linden, secr. van de Oecumenische Raad in Utrecht. Beroepen: te Kuinre (toez.) cand. M. C. Don te Amsterdam. Aangenomen: naar Mijdrecht (toez.) vicaris F. N. M. Nijssen te Delft; tot vicaris te Erichem (gem. Bureru Gld.) cand. G. Griffioen te Amsterdam. Aangenomen naar Wezepe P. M. van Waarde te Kuinre. Bedankt voor Ernst A. Klein Kra nenburg te Kootwijk; voor Garderen W. L. Tukker te Delft. Geref. Kerken art. 31 K.O. roepen te Ulrum Z. G. van Oene, cand. te Kampen. Beroepen te Doesburg-Doetinchem G. v. d. Brink, cand. te Voorburg. Chr. Geref. kerken en het Rampenfonds Het R.K. ochtendblad De Volkskrant uit vandaag onder de titel „Averechts Christendom" scherpe critiek op het feit dat de kerkcollecte van Zondag jl. in de Chr. Geref. Kerken „niet mocht worden bestemd voor het Nationaal Rampenfonds, doch uitsluitend voor „bijzondere noden in eigen kerkelijk leven". Het Roomse blad acht het triest dat „een groep van Christenen zich aan de alom gegroeide eenheid meende te moeten onttrekken" en vindt dit „een pijnlijk voorbeeld" van geheel averechts Christendom". In verband met deze uitlatingen menen wij goed te doen, een en ander na te gaan. Ook de classis Den Haag der Chr. Geref. Kerken, welke is aangewezen tot het uitschrijven van bidstonden, was ver tegenwoordigd op de vergadering van alle kerken, waarin besloten werd de collecte voor het Nationale Rampenfonds te bestemmen. De classis contracta (de kerkeraden van Den Haag-Centrum en -West) adviseerde daarop alle Chr. Geref. Kerken te collecterert voor het Rampen fonds. Intussen zo wordt ons van bevoeg de zijde medegedeeld hadden de depu- taten voor correspondentie met de hoge overheid aan deputaten voor evacuatie en oorlogsschade verzocht de gemeenten te vragen een collecte te houden eigen getroffen gemeenten. De classicale deputaten van Den Haag handhaafden echter hun standpunt, ook nadat depu taten voor correspondentie met de hoge overheid de kerkeraden in een circulaire School en Ker, Vereniging van leraren voo| practijkexamens Op 7 Februari j.l. is tijdens een byeet komst in Den Haag door een aantj leraren besloten tot de oprichting v» Landelijke Vereniging van leraren vo« practijkexamens (V.L.P.) in handel» correspondentie Nederlands en moder^ talen, boekhouding, stenografie, m» chineschrijven, enz. Het doel van del vereniging is o.m. de practijkexameij op meer practische grondslag af te n» men. Met ingang van Juni a.s. zullen d examens van deze vereniging in tal v*^ plaatsen in Nederland halfjaarlijks wol den gehouden. Het voorlopig secretariafn' is gevestigd: Valkenboslaan 230, D^de Haag. „0 Pastorie op Nw-Guinea afgebrand1^ Van particuliere zijde vernamen wjl dat het 'huls met inboedel van d's H. vafj? Airkel te M'iei, op Nieuw-Guinea, is ve#1'6 brand. Pn' (AduertentiaZj Zuiver en ontsmet uwgel huid met de helderrt.i vloeibare D.D.D. D»°e leuk bedaart.de ziekt» kiemen worden gedooderi GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN kolonie doch als deel van het Deense Koninkrijk geldt. In verband met de Europese integra- e is het feit van belang, dat de nieuwe grondwet de mogelijkhe.d openlaat dat een gedeelte der souvereiniteit aan een internationaal lichaam ter bevordering van internationale samenwerking en oide wordt overgedragen. Tot een dergelijke, beslissende stap zou echter eerst kun nen worden besloten na goedkeuring door vijfzesde van 't aantal parlements leden of na een volksstemming. Wereld-Post officieel orgaan Alg. Emigratie Centrale deputaten van evacuatie en oorlogsschade. Het staat inmiddels vast dat gemeenten in de Chr. Geref. Kerken het advies van de classis Den Haag opvol gen en dus rechtstreeks voor het Natio nale Rampenfonds hebben gecollecteerd. Anderen zullen wellicht het andere ad vies opvolgen. Er is natuurlijk getn sprake van zoals De Volkskrant meent dat hetzij het een of het ander „niet mocht". Scholen in rampgebied gesloten Hervatting van het onderwijs aan de Rijks-HBS te Middelharnis en aan het Zierikzees Lyceum voor 1 September ii nUT uitgesloten. Dertig leerlingen uit Middel. Wereld-Post, de voortzetting van Ocean-1 w Post (uitg. Hoofdstraat, 87, Meppel) Wereld-Post is thans het officiële or gaan geworden van de Algemene Emi gratie Centrale en vervuilt als zodanig in Nederland op het terrein der emigratie een leidende rol. In dit nummer vindt men artikelen van emigratie-autoriteiten, taalcursus sen, adressen, antwoorden cup vragen enz. A. R. Zwaan en Zn N.V. Voorburg Opgericht is de A. R. Zwaan en Zn N.V. te Voorburg (in zaden en andere landbouwproducten), kapitaal ƒ1 mil lioen. geplaatst en vol te storten in con tanten ƒ625.000. directeuren de heren A. Zwaan Rijkentzoon en R. J. Zwaan, com missarissen de heren H. J. Bonda, W. A. van der Velden en J. Visser. harnis zijn reeds opgenomen in het Gem. Lyceum te Doetinchem. De inspecteur van het VHMO in de tweede inspectie, dr J. de Boer, Sijzenlaan 19, Den leent zijn bemiddeling voor het plaatsen van leerlingen op andere scholen. Ds J. C. H. Romijn, Ned. Herv. pre dikant te Harlingen, zal wegens het be reiken van de 65-jarige leeftijd, op 1 Mei met emeritaat gaan. In de Unescoserie „representatieve werken" is bij Nijhof in Den Haag eer nieuw deel verschenen, nl. een bloem lezing van Mexicaanse poëzie, met Fran se vertaling. De Ver van leerlingen van het Ned Opleidingsinstituut voor de Buitenlandse Dienst Breukelen heeft de Diesviering van Zaterdag a.s. afgelast KOU en GRIEP l kunt U bestrijden met de f zo krachtig werkende (Advertentie) HE! OUWEL-CACHET WAARB0R6T SMAAKLOOS EH f GEHAKKELUK IHHEHEH Het lied der aethergolven VRIJDAG 13 FEBRUARI Hilversum I. 402 m 10 Gram. 8 00 Nieuw Ie huisvrouw 9 05 Grs ers VPRO: 10.00 „Th ling VARA: 10 20 Gra .50 Orgelspel^ 11.20 Radiofei en piai Sport 3.40 Voor de kleu- 10.Có Morgenwij - O 30 Sohoolradii AVRO12 00 Mus prognose 12.45 Gra: 1.20 Lichte nvuziek 1.5(3 Gra praatje 2.20 Viool en piano 4 30 Voor de jeugd (Advertentie) Wég die afvalstoffen die Uw ingewanden verstoppen! Zacht en toch snel werken LAXEERAKKERTJES veel hoop op zijn hulp durfden de drie, durfde bezig was. Ze legde het mes, waarmede ze groen- ook Barbara toch niet koesteren. te schoon maakte, neer; deed haar schort af. En als vader vrij kwam, bedacht Lajos, zou „Uw mantel!" hij niet in Nograd kunnen blijven. Zelfs niet in Lajos kwam met het kledingstuk aanlopen Hongarije. Zou hij moeten uitwijken... En wat hielp haar er in. zou moeder en de kinderen dan anders overblij- „Gauw, moeder", zei hij, „Anna kan wel op ven dan hem te volgen? het huis en op de kinderen letten." Plotseling werd de aandacht van de jongeman Ja. dat moest Anna hoe graag ze (Advertentie) te, fMammi(\ wrijft de kou l er uitJ Grote doos 75 ct. HOOFDSTUK IV Weggevoerd Een paar dagen later. De felle koude was ge weken de blanke sneeuw tot een soppige, brei- ige massa gedooid, grauw en vuil. oI Lajos stond achter het venster van zijn vaders aan het venster getrokken door een ambachts- gewild had. Maar ze begreep, dat dat niet kon: studeervertrek op de bovenverdieping van het >- - u,:; huis en keek door de kleine glasraampjes naar buiten. Daar speelden een paar kinderen zijn broertjes waren er ook bij. Vader was niet thuis; vader was door boze mannen weggehaald en daar waren ze diep bedroefd om geweest. Daar waren ze nog bedroefd om. Maar ze konden niet de hele dag aan dat akelige denken en moeder Barbara vond het wel goed, dat ze in hun spel wat afleiding vonden. Lang keek Lajos niet haar hen. Zijn gedachten waren met andere dingen bezig. Met plannen, die hij met Kovacs en Dragfy besproken had. Plan- te trachten vader te verlossen. O! hij n, die haastig op de pastorie toe kwam. Lajos DE HONGAARSE GALEISLAAE door H. TE MEKWE had de gewaagdste ontwerpen gevormd: de tra- herkendc ién van de broeders, die de gevangenis SSJSSiffu'lS' bewaakten. Die bracht tijding, dringende tijding. genis openbreken; als het moest vader met ge weld bevrijden De beide ouderlingen hadden het hoofd geschud: zo zou een bevrijdingspoging zeker niet slagen! Als een poging zou worden aange wend en dan wilden ze zeker meedoen moest dat na rustig overleg gebeuren. Als ze de cipier konden omkopen dat gaf meer kans op sla- weet, hoe lang moeder zou wegblij\ De bode, die de waarschuwing gebracht had, vergezelde hen. Ook hij wilde, als het kon, zijn dominee zien. Toen de drie bij de gevangenis kwamen, ston den daar al verscheidene kijkers. Nieuwsgierigen die in de buurt woonden. Gemeenteleden, blijk baar eveneens gewaarschuwd, ook. Op de kar een open boerenwagen zat de gevangene tussen twee schoutsrakkers; twee an dere gerechtsdienaars bestegen juist de gereed gehouden rijpaarden. „Vader!" riep Lajos. Mensen keken op mensen weken terzijde, om de vrouw en de zoon van de gevangene door te laten Tot dicht bij de kar kwamen die. Tibor SS naar°Pbenedenet—'was de'man bij de voordeur. Hij opende liet binnen. „Er staat een wagen vóór de gevangenis", zei de wachter gehaast. „Een open kar. En een paar gezadelde paarden." „Dat betekent..." begon Lajes. De ander knikte. „Ja. dat betekent, dat er de ruiters hij zette zich net recht in de zadel dreef zijn paard tussen de wagen en de vrouw. Met een snelle ruk kon Lajos zyn moeder terug trekken anders hadden mogelijk de po ten van het trappelende paard haar getroffen. „Houd moed, vaaer!" riep Lajos. Kovacs had beloofd, de man te polsen. Had dat De ander knikte. „Ja, dat betekent, dat er „Ze brengen me naar Buda!" riep vader terug, edaan. Voorzichtig Maar de gëvangenbewaar- iemand weggevoerd wordt. En wie zou dat an- Eén van de kerels naast hem gaf hem een por. der aarzelde- durfde niet. Als het uitkwam kost- ders zijn dan je vader?" Snauwde: „Zwijg ketter!" te het hem niet alleen zijn betrekking; zeker ook Er was niet veel tijd te verliezen, begreep La- „Lafaard!" schreeuwde iemand uit de omstan- zijn vrijheid... Geweigerd had hij nog niet maar jos. Hij waarschuwde moeder, die in de keuken ders. „Een gevangene mishandelen!" horizon", hoorspel 7.00 Meisjeskoor 7.16 „Het volle pond" VPRO: T.30 „Vreugde en ver driet" 7.50 Berichten 8 00 Nieuws 8.05 Boek bespreking 8 16 Voordracht met muziek 8 30 „Benelux" 8.40 „Aanpassing" VARA: 9.00 Fragm. „II Trovatore". opera (gr. pi.) (10.00 —10.16 Buitenlands weekoverzicht) VPIRO: „Vandaag" 10.45 Avondwijdlng VARA: 1100 7 10 Gymmastiek 7.30 Instrumentaal 7 45 Morgengebed 8 00 Nieuws 8.15 Gram 9 00 Voor de huisvrouw 9.35 Gram. 9.46 School radio 10,00 Concert 10.45 Klein vrouwenkoor 14.00 Voor de zieken 14.40 Kamerorkest en solist 12.55 Zonnewijzer 1.00 Nieuws 1.26 Pianoduo 1 45 Voor de vrouw 2 00 Strijk orkest 2.30 Dansmuziek 3.00 Schoolradio 3.30 Sopraan en tenor 4.00 Voor de zieken 5.00 i Jeugd 5.16 Kinderkoor 5.38 Gram. 5.40 Licl 6 10 Insti 7.00 Niei klaring - 00 Militaire reportages Lichte muziek tzending: Ver intaai octet 7.10 Regeri 8.26 De menade-orkest «n klein koor 9 00 „Knots en Bondig" 9,15 Strijkkwar tet 9.50 „De strijd tegen brand", klankbeeld 10.05 Gev muziek 10.25 „Om de toekomst van Nederland", klankbeeld 10.45 „Ig geloof in ene, heilige, katholieke kerk" 11.00 Nieuws 14 1512 00 Gramofoonmuziek. Engeland. BBC. 330 m. 12 00 Schoolradio 1.00 Dansmuziek 1 26 Gev. programma 2.00 Nieuws 2.10 Gram. 3 00 Sohoolradio 4 00 Hoorspel 4.30 BBC Northern Orchestra 5.30 Plano en accordeon 6.00 Voor de kinderen .00 Nieuws 7 15 Sport 7 20 Gram. 8.00 Amu- ementsmiuziek 8.40 Causerie 9.00 Klankbeeld 4.45 ParlemcntsoT - —12 03 Nieuws igeland. BBC. 1500 en 247 m Dales dagboek 12.15 Arbeidersort Voordracht - - - Lichte mu: Hceuters 3,00 Voor de vrouw 4 00 Lichte mu ziek 5 15 Mrs Dale's dagboek 5.30 Orgelspel 6.00 Variété-orkest en solist 6.45 Verzoekpro gramma 7.46 Hoorspel 8.00 Nieuws 8.28 Sport 8 30 Gev. progi 11.00 Nieuws l dracht 12 20 Ai 1 00 Nieuws. inkrijk. Nat. 9.46 Hot 20 Lie intsmuziek 12.56— i 12 50 Koersen 1.00 I> 2 00 Schoolradio 3.3» luzlkaal programma Brussel. 484 m. 12 06 Lichte 7ieuws 1 10 Gram. 5 00 Nieuws 3n Zang en piano 7.00 Gram. 7.45 Nie go- Bta Oecumenisch weekend van wc Witteveen-vereniging De Witteveen-vereniging houdt vsgr 28 Februari tot 2 Maart een oecumenisclfei conferentie op „Lindenheuvel" in Ovefvc veen. Het thema luidt: Jezus Christin de gekruisigde Heer. de hoop der w» reld". ontleend aan de komende confiBe rentie van de Wereldraad van Kerkende Prof. dr J. C. Hoekendijk spreekt ovv[. dit thema, dr H. v. d. Linde zal sprekd" over: „De Bijbelse boodschap der hoop®16 en prof. dr G. C. van Niftrik over: „W*n betekent deze hoop voor onze moderiiu0 samenleving?" De voorzitter, dr J. Stelma, zal in de Herv. Kerk van BIoj>e mend-aal een kerkdienst leiden. Aanmeten dingen voor 21 Febr. by de scretaressikf E. M. F. van Ree—v. d. Vloed. Onderwijsbenoemingen Benoemd tot onderwijzeres: aa Löbenselsschool te Arnhem mej. E. Gerritsen te Amsterdam (tijd. stelveen mej. C. Amsterdam. hi( nsterdam (tijd.); te Anfce A. P. A. v. d. Enden %r di Delft. J. Zwakhals Op de algemene vergadering van èV£ Herv. Mannenbond in dienst der Kertte (18 Maart a.s. in Utrecht) zal de voora(: zitter, ds M. A. Krop van Groningen spreken over: „Tegen of voor" Z1 - Geslaagd kerke- :en D. G. van Dalen, A'dam; voor canéj"' ïej. F van Walterop. A'dam en vooi -voedkunde: mej. P. E. G. Pelgrim! 0 00 Nieuws 10.10 Ka- Toch is het zo da ("POEN de vreselijke problemen waar- voor de geïsoleerde slachtoffers in de watersnoodgebieden geplaatst wa- s' ren, aan de orde werden gesteld door stl middel van de radio, beseffen we plot- or seling weer welk een machteloos wa-l pen de theorie is, wanneer de mid- L delen ontbreken om haar in practijk Le té brengen. br In een land als het onze, dat veel- vuldig rivierwater voor leidingwater bezigt, is het ontsmetten door chlo-j^ reren algemeen bekend, zij het dan dat dit middel niet altijd wordt toe-' gepast. In het algemeen wordt dan een sterkere chlooroplossing gemaakt, welke in het rivierwater wordt ver deeld, doch ook wordt gaarne gebruik gemaakt van een oplossing van twee delen chloor en één deel ammoniak, waardoor een stof wordt gevormd met een sterk bacteriedodende wer king, terwijl bovendien de reuk van chloor achterwege blijft. In rivier water, waarin fabrieken van kunst harsen, films, verven en lakken hun afvalwater lozen zo als b.v. in de Rijn kan echter bij chloreren een bijzonder onaangename reuk ontstaan, omdat zich dan het onwelriekende chloorphenol vormt. Ook dit kan ech ter met chemische middelen worden verwijderd. Er bestaan zeer vele methoden om ongeschikt water tot goed drinkwater p om te toveren, doch uiteraard dient aan elke behandeling behoudens in noodtoestanden een nauwkeurig jw chemisch en bacteriologisch onder- zoek vooraf te gaan, waarbij het H Rijksbureau voor Drinkwatervoor- er ziening van advies kan dienen om-!*1 trent de methoden van zuivering. Hoe;'*' noodzakelijk dit is, moge blijken uit|5' het feit dat ongeveer 1/3 van het iid ÏJ' ons land gebruikte leidingwater uitlw de rivieren afkomstig is, welke stro-ij, men in de regel nogal verontreinigd ix worden. e, Uiteraard dient het duin- en grond- pi water dat in ongeveer 2/3 van het lei- H dingwater voorziet, eveneens de nood- E zakelijke reiniging te ondergaan enjC de wonderbaarlijkste methode, welke N daarbij wordt gevolgd is wellicht de biologische zuivering, welke door fil-'H ters geschiedt. Eerst moet het veront- reinigde water de voorfilters passeren,1 waarbij het door een ongeveer 1,5 meter dikke grind- of grof-zandlaag heen dringt. De grove verontreinigin- gen blijven daarin achter. Vervolgens J moet dan een laag van fijn zand ter S dikte van 1 meter worden gepasseerd, - C waarin zwevende stoffen van organi- n sche of anorganische aard blijven C hangen. Bovendien worden echter de J bacterieën tegengehouden, welk ver- e schijnsel hoogst merkwaardig is, om- dat de poriën tussen de zandkorrels vele malen groter zijn dan voor de passage van een bacterie noodzake lijk is. De ondoordringbaarheid van de zandlaag voor bacteriën wordt dan ook bewerkstelligd door een samenhangende laag van micro-orga nismen, zoals algen en diatomeën, waarvan het zand reeds na een paar dagen zo volledig doorweven is dat er zelfs voor deze micro-organismen geen doorkomen aan is. Inplaats van andere methoden tot zuivering van het water te bespreken, is het wellicht verkieslijker thans eens aandacht te besteden aan de vraag hoe uit zeewater drinkwater kan worden bereid. Daarover morgen. (Nadruk verboden).'

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 2