Secretaris B G. Corts van Leiderdorp gisteren gehuldigd Sobere en intieme viering van zilveren jubileum nEirWE LEIDSCHE COUBANT 3 WOENSDAG 11 FEBRUARI 1953 Beweeglijk als de tijd Buigerij bood hem een boekenkast aan )p sobere wijze en in intieme kring is gistermorgen in de raadzaal van het emeentehuis van Leiderdorp het zilveren jubileum van de heer B. G. lorts als gemeentesecretaris van deze plaats gevierd. De raad was hierbij egenwoordig, alsmede het gemeentepersoneel en het huldigingscomité uit burgerij. De familie Corts had in verband met de watersnood de wens e kennen gegeven de viering van het jubileum zo eenvoudig mogelijk te ïouden. Burgemeester K. van Diepeningen prak een welkomstwoord, waarin hü zei, at deze dag voor de gehele gemeente en bijzondere was. Er zouden vandaag erschillende „waarheden" worden ge- l, aldus de burgemeester, waarvan de erste zeker moest zijn, dat de heer Corts •er plichtsgetrouw ambtenaar is. l/e hebben in hem een hoofdambtenaar, ie altijd met de grootste nauwgezetheid werk verricht. Zeer dankbaar zijn voor zijn goede adviezen. De heer i Diepeningen overhandigde de jubi- erende gemeentesecretaris een enveloppe net inhoud en sprak ook nog een kort ?6ord tot de moeder en de schoonmoe- m de heer Corts, wier aanwezig- leid hij op hoge prijs stelde. Namens de gemeenteraad voerde wet- louder L. C. Snel het woord. H\j schetste e verschillende taken van de secretaris er gemeente, klein en groot, en besloot net te zeggen, dat een goede gemeente- ecretarls voor een gemeente van de jrootste betekenis is. Dat heeft hij in ^iderdorp wel gezien. Aangeboden werd en theemeubel. Voorbeeld Woordvoerder van het secretarieper- oneel was de heer C. Hobo. Toen de leer Corts na de eerste wereldoorlog in eiderdorp in functie trad, deed hij zijn verk in betrekkelijke rust. Geleidelijk om hem heen een apparaat ge boeid, waarvan hij de centrale is. B'y ïem komen alle draden van het admini- itratieve en bestuursapparaat samen. Aan zijn persoonlijkheid en werkkracht werden steeds hogere eisen gesteld, mede ioor de toenemende specialisatie van de rijks- en provinciale bureau's. Een bü- jonder moeilijke tijd maakte hij door ge durende de tweede wereldoorlog. Dat hij nede verantwoordelijkheid draagt voor bestuursdaden, is in die tijd wel gebleken. 3aarb;j kwam nog, dat de gemeente zich sterk uitbreidde, ja wat het zielenaantal betreft verdubbelde, De ambtenaren hebben de heer Corts leren kennen als een man, aan wie starheid vreemd is. Hij is be weeglijk als de tijd. Ook bij de lei? ding van de secretarie, waarvan de organisatie aan hem is toevertrouwd. Zijn voorbeeld heeft de ambtenaren steeds aangespoord tot groter activi teit en zelfstandigheid. Daarvoor zijn i hem dankbaar. Het aankweken 'n vakbekwaamheid, arbeidslust. 'standigheid en verantwoordelijk heidsgevoel hij heeft het goed be grepen is van groot belang voor de kadervorming en de continuïteit van de dienst. Ook zijn de ambte naren hem dankbaar voor de vriend schappelijke wijze, waarop de heer Corts hen steeds is tegemoetgetreden. Aangeboden werden een klokje en m kalender. I Namens de dienst van gemeentewer ken sprak de heer W. F. Buytendy'k, ge meente-architect. Hij bood een taart aan van de B. G, Cortslaan. En verzocht de [jubilaris die maar spoedig af te breken, opdat voor sommige mensen het uitzicht wat ruimer wordt. De heer K. Boogerd [vertegenwoordigde de rijkspolitie, die eèn bloemenmand ten geschenke gaf, en [mevrouw A. Groot Enzerink-van der Tas de oud-ambtenaren, die allen prettige [herinneringen bewaren aan de tijd, dat zij onder leiding van de heer Corts in [Leiderdorp werkzaam waren. I De heer M. Splinter trad tenslotte naar [voren als vertegenwoordiger van de bur- gerij. Hij hield een geestige toespraak en zei onder meer, dat het dorp is ge- jgroeid van het lieve, landelijke dorpje 'bij Leiden tot de randgemeente van van daag. De heer Corts is meegegroeid met de gemeente. Het kan ook andersom zijn, zei de heer Splinter. Maar dit staat vast, dat beide het getroffen hebben. Van de gelden van de burgerij voor dit jubileum had het comité een grote boekenkast gekocht. De heer Corts was met dit schenk zeer ingenomen. Enveloppe voor Rampenionds De jubilaris hield nog een uitvoerig dankwoord. Nadat hü had gewezen op de ramp, die ons land en volk heeft getrof fen, zei hij, dat hü met waardering genoegen al de vriendelijke woorden 1 deze morgen had gehoord. Toen hij in 1919 in Leiderdorp begon te werken, kon het werk gemakkelijk door de bur gemeester en hem worden gedaan. De begroting van toen wees een bedrag van f 60.000 aan. Terwijl nu van acht ton wordt gesproken. In de dertiger jaren is in Leiderdorp veel gepresteerd. Grote openbare wer ken werden uitgevoerd. Zo moest het Concert voor Rampen ionds en Dennenheuvel Nederlands jeugdige violist, de zes tienjarige Jean Louis Stuurop (leerling van Oscar Back), hoopt volgendè week Dinsdagavond in de grote stadsgehoor zaal werken ten gehore te brengen van Valentini, Bach, Mozart, Bosmans, Paga- nini en nog anderen, Hij zal aan de vleu gel worden begeleid door Boukje Land. De opbrengst van het concert komt ten goede aan het Nationale Rampenfonds en van Dennenheuvel, de vereniging tot verpleging van hoofdarbeiders in her stellingsoorden en sanatoria. Eerste paal voor nieuw woningencomplex Zaterdagmorgen 10 uur wordt de eer ste paal geslagen voor de bouw van 264 woningen. De woningbouwvereniging Ons Doel ontvangt haar gasten in het clubhuis 't Prof je van de buurtvereni ging De Professorenwijk. De officiële handeling wordt verricht door de wet houder van openbare werken de heer A. J. Jongeleen. raadhuis worden verbouwd. Opvallende punten in deze periode zijn verder: een geldlening van f 200.000, het besluit van de raad om de belasting in de gemeente te verlagen en de plannen tot vestiging een vliegveld in Leiderdorp. De oor log heeft door veel plannen een strèep gehaald. Na de oorlog is er weer met grote voortvarendheid gewerkt. Onder burgemeester Van Diepeningen, die houdt van het begrip „tempo". Ook de heer Corts prees de verstand houding onder het personeel van de ge meentesecretarie. De gemeente kan haar administratieve belangen In handen van de ambtenaren van nü veilig weten. Het verheugde de heer Corts ook, dat zijn moeder en schoonmoeder deze dag moch ten beleven. Een stil ogenblik volgde toen ter herdenking van de slachtoffers van de watersnood. Met weemoed dacht de secretaris ook aan het leed, door verliezen van velerlei aard over veel mensen is gekomen. Het was een ontroerend ogenblik, toen de heer Corts aan mevrouw Van Diepeningen een enveloppe met inhoud voor Rampenfonds overhandigde. Er was een telegram ontvangen de heer C. Diseraad, oud-gemeente-ont vanger van Leiderdorp, thans te Baren- drecht. En een brief van de heer L. C. Winkelman, hoofdambtenaar van de pro vinciale griffie, met wie de heer Corts veel contact onderhoudt. De heer Van Diepeningen sprak nog een hartelijk slotwoord. Hü hoopte, dat de banden tussen de gemeente en de heer Corts en tussen hem en de jubilaris (die vriendschapsbanden zü'n geworden) nog menig jaar zullen mogen bestaan. Agenda voor Leiden Woensdag Antonius-clubhuis. half 8: K. en O vierde avond Leids Juweel, toneel door vijf amateurverenigingen. Steenschuur 6, 8 uur: K. en O., lezing A. L. C. A. van Nijnanten met films over het mooiste van Zwitserland. L.F.C.-terrein, 8 uur: UVS—Quick Boys (Rampenfonds). .Levendaal 1, half 8 half 9: zitting prijzencommissie. Donderdag Snouck-Hurgronjebuis, 8 uur: Pro Ju- ventute, mr H. R. Goudsmit over het wetsontwerp tot reorganisatie der voog dijraden. Rehoboth, 8 uur; VERON, verkoping n bate van watersnood-slachtoffers. Utrechtse Jaagpad 11, 8 uur: opening cursus „Hoe begrijpt U meer van mu ziek" door mej. Lien Sibbes. Vrjjdag Turk, half 1: Nijverheid en Handel, koffiemaaltijd, prof. mr A. N. Molenaar: „Een praatje uit het parlement". Schouwburg, 8 uur: Marinierskapel en Henk Dorel. Vlies, 8 uur: Chr. reisvereniging, films an Leiden en omgeving. Volkshuis, 8 uur: Ned. reisvereniging, causerie en film over Frankrijk. Het Centrum, 8 uur: Christen-vTou- wenbond, J. H. van Riesen over geeste lijke verzorging van terdoodveroordeel den. Pieterskerk, 7.15—7.45 uur: Avondge bed. Tentoonstellingen Prentenkabinet, 2—5 uur: tekeningen van Gentenaren Jules de Bruycker George Minne (tot 21 Februari). Nachtdienst apotheken Apotheek Duyster, Nieuwe Rijn, 1523, en de Doeza-apotheek, Doezastraat 31, tel 20313. Leiden koopt morgen watersnoodzegels Het comité Kinderpostzegels en het comité Zomerzegels werken nu samen om de watersnoodzegels te verkopen. Morgen komt het rijdende postkantoor naar Leiden. Op verschil lende plaatsen zullen de zegels wor den verkocht. Het werkt hier slechts één dag. Men hoopt dan ook, dat er morgen grote belangstelling voor zal W. van Erp overleden Op 87-jarige leeftijd is te De Bilt overleden de heer W. van Erp, gepen- sionneerd kapelmeester van het vierde regiment Infanterie te Leiden. De be grafenis heeft plaats morgenochtend 11 op de nieuwe begraafplaats te Zeist De heer Van Erp werd in 1893 tot ka pelmeester benoemd. De geldinzameling in Leiden Er kwam gisteren weer ruim 18.000 bij De geldinzameling in Leiden voor het nationale rampenfonds heeft gis teren een opbrengst van f 120.763,67 bereikt. Er kwam f 8.197,98 bij. Via de girorekening van de gemeente ontvanger werd een bedrag van f 6.854,35 ontvangen, via de bank rekening van de gemeente-ontvanger is f600 gestort. Aan de kas van de afdeling financiën ten stadhuize werd f469,25 afgedragen en een aantal scholen wist f 274,38 bijeen te bren gen. Giften op de girorekening van de ge meente-ontvanger: Fa T. f 22,50, dir.-pers. I.E.M.C.O. 1250. coöp. verg. ,.L. en O" 1336, J. S. 50, H. v. W. Jr. 4,40, J. W. A. v. d. Z. 25, fa H. en P. 100. Ouderverg. L.B.S. 35, V. en D. 4000. R.K. „V.N.L." 31,45. Totaal f 6.854,35. Op de bankrekening van de gemeente- o: /anger is gestort f 600. Nieuws van en voor Katwijk De Graankorrel in 't De heer en mevrouw Corts verheugen zich intens over de taart, voorstellende de B. G. Cortslaan en geschonken door gemeentewerken. In de doos pronkt de klok van de ambtenaren der secretarie. Foto N. van der Horst. Filmavond voor het LAK In de filmzaal van de academie werd gisteravond voor leden van het Leids Academisch Kunstcentrum een aantal films gedraaid, dat niet helemaal beant woordde aan de oorspronkelijke bedoe ling Franse documentaires te vertonen. Het programma was n.l. gedeeltelijk ge sneuveld door de werkzaamheden, die de studenten in de noodgebieden hebben verricht. Men had niet voldoende aan dacht kunnen besteden aan keuring en samenstelling, zodat er, naast enkele goede Franse documentaires, ook fil misch mindere kwaliteit te zien was en zelfs een Nederlandse documentaire moest worden gedraaid. Vertoond werden een geestige maar oude persiflage op het filmjournaal, ,1'Homme", een sarcastische verhande ling over de mens als diersoort van Giles Margarites, „Terre sans pain", een wat onrustig gemonteerde, maar interes sante reportage uit 1932, toestanden ont hullend In een onbekende hoek van Spanje, waarvan de „beschaafde" we reld geen notie heeft, een documentaire over het probleem-Van Meegeren en een goede film over het werk van de grote beeldhouwer Rodln, van Lucot. De omstandigheden in aanmerking ge nomen tevoren was reeds de clemen tie van het publiek gevraagd was het toch een leerzame en onderhoudende avond, waarvoor matige belangstelling bestond. Geref. Gemeente 2328 De collecte in de Geref. Gemeente (Nieuwe Rijn) voor het Nationaal Ram penfonds heeft '2328 opgebracht. Eglise Wallonne 639 De geldinzameling voor het Nationaal Rampenfonds heeft in de Eglise Wallonne (Breestraat) 1639 opgebracht, waarvan een bedrag van f500 werd geschonken door de diaconie. Burgemeester van Zuidland bedankt Leiden en Delft Persoonlijk woord tot professoren en studenten De burgemeester van Zuidland betuigt uit naam van zijn zo zwaar getrof- Jèn burgerij zijn oprechte,dank voor de wijze, waarop door u hulp is ver leend. Onder de voor u moeilijkste omstandigheden hebt gij taken vervuld, die waarborgen hebben geschapen, dat wij van normaal vloedwater geen gevaar meer te duchten hebben. Het moet voor u een voldoening zijn, dat u dit werk hebt weten te volbren gen. Ik realiseer mij, dat deze arbeid van velen uwer meer heeft gevergd dan mocht worden gevraagd. Gij kent de moeilijke omstandigheden, waar onder wij hier nog leven. Toch is ons devies: „Zuidland zal herrijzen. Leve de Koningin". Namens zijn. dankbare gemeente, de burgemeester van Zuidland. Mysteriën van Mythias Gisteravond hield dr M. J. Vermaseren lit Utrecht in het rijksmuseum van heden een lezing over de mysteriën Mythras in het licht van de Nederlandse opgravingen te Rome. In Iran werd Mythras reeds vroegtijdig aangeroepen als een god van licht, als beschermer van de waarheid en het goede. Bij zijn tocht naar het Westen werd zijn mysterlëndienst gevormd, die ln het Romeinse Rijk veel aanhangers on, vooral in de tweede en derde eeuw a Christus. In Rome zelf waren honderd heilig dommen van de god. Het meest interes sante Mythraeum is dat van de Mythras- gemeente op de Aventijn. Kort voor oorlog werd dit heiligdom ontdekt grotendeels ontgraven. De zijmuren zijn versierd met unieke schilderingen, die volkomen nieuwe gegevens verschaften over de leer en ceremoniën van deze dienst, welke een scherpe concurrent was van het Christendom. En jonge Christen-gemeente, gesticht door zekere Prisca, lag hier naast de Mythras- gemeente. eerste Nederlandse onderzoekingen in Italië, die met particuliere steun in September en Januari j.l. door spreker imenwerking met dr C. C. Van Essen werden ondernomen, leidden tot de ont dekking van Mythras-hymnen en tot verbetering van de lezing van regels tekst, waaraan tot nu toe te weinig dacht werd besteed. De architectuur het gebouw en de vondsten werden nauwkeurig onderzocht. In Maart wordi enkele nevenvertrekken van deze belang wekkende Mythrastempel ontgraven. Aleida Schot sprak over Poesjkin Voor zeer velen, niet alleen ln ons land, maar in geheel West-Europa, is dé ver tegenwoordiger der Russische letterkunde Dostojewski. Hierachter gaat de figuur van Alexander Poesjkin geheel schuil. Aleida Schot, die gisteravond een lezing hield over Poesjkin voor het L.A.K., zocht het antwoord op het raadsel om deze man, met wie de Russische letterkunde begint, in het feit, dat Poesjkins kunst misschien te eenvoudig en beheerst voor een niet-Rus. Poesjkin is, aldus In- leldster, de openbaring van de Russischi geest bij uitnemendheid. Wij zien dii geest te veel door Dostojewski, die geen goed beeld heeft gegeven. Hij heeft het licht er uitgehaald, alles is donker ge worden. Mej. Schoot was van mening, dat kennis van het leven van een dichter alleen mag dienen als achtergrond voor het leren kennen van zijn werk. Zij gebruikte de inleiding in haar in 1936 uitgekomen boek Alexander Poesjkin als leidraad bij haal verder betoog. Belangstellende lezers kunnen hierin veel van hun gading vinden. Rampendepot Rode Kruis Door het Rode Kruis alhier Is een depot ingericht van goederen bestemd voor geëvacueerden. Zij die iets nodig hebben kunnen zich melden aan het bu reau. waar de aanvraag terstond in be handeling wordt genomen. KATWIJK AAN DEN RUN Uitslagen van K.D.C. De Katwijkse damclub KDC speelde de vierde ronde van de bordenwedstrijd. De uitslagen zyn als volgt: Fr. Spieren burgJac. Koelewijn 11; Jac. Freke H, J. Koelewijn uitgest.; H. Durieux— P. van Duyvenbode uitgest.; H. Spieren burgG. Koelewijn 02; A. van Beelen A. A. Vooijs 2—0: Am. v. BeelenJ. Houwer 20: C. van KlaverenH. Voor zaat 02; G. FrekeJac. Heemskerk uitgest. Dan nog enkele uitslagen van uitge stelde partijen: F. Spierenburg—G. Freke 20; Jac. FrekeG. Freke 20: Ab van Beelen—G. Koelewijn 02, De uitslagen van de wedstrijden van de vijfde ronde voor de bordenbezetting zün als volgt: P. van DuijvenbodeF. Spierenburg afgebr.; Jac. Koelewijn Jac. Freke 02; H. J. KoelewijnG. Freke uitgest-; G. Koelewijn—H. Durieux uitgest.; A. A. VooijsH. Spierenburg uitgest.: H. Voorzaat—Am van Beelen 02: J. HouwerAb van Beelen 0—2; J HeemskerkC. van Klaveren 11. De door de overstromingsramp uitge stelde jaarvergadering van KDC wordt gehouden op Maandag 2 Maart. Begrafenis J. J. v. d. Kamp. Gistermiddag had op de algemene be graafplaats de teraardebestelling plaats van de heer J. J. v. d. Kamp. Toen de kist in het graf was neergelaten, sprak eerst de voorzitter van de afdeling Kat wijk van de vereniging voor E.H.B.O. De afdeling heeft door zijn heengaan een groot verlies geleden, aldus spr. Dr Cleveringa wees op de werkkracht van de heer v. d. Kaanp. Een collega, ambte naar bij het kadaster, sprak eveneens waarderende woorden. Tenslotte trad ds Goverts, Hervormd predikant, nog naar KATWIJK AAN ZEE Quick Boys adopteerde N.S.V.V. De jaarvergadering van Quick Boys was best bezocht. De heer J. Pluimgraaff, voorzitter, stond in zijn openingswoord stil bij de ramp, die ons land trof en bij het overlijden van het lid A. v. d. Plas. Er werd een minuut stilte in acht geno men. De voorzitter complimenteerde vervol gens de elftallen, die in het afgelopen seizoen kampioen werden en vertelde, dat de gemeentelijke sportvelden in September 1954 bespeelbaar zullen zijn. Het verzoek van het gemeentebestuur om de kleedkamers op het huidige ter rein te verplaatsen naar de overzijde werd besproken. De leden waren van mening, dat de verplaatsing diende te geschieden voor gezamenlijke rekening, waardoor de kleedkamers eigendom blij ven van de vereniging. Uitvoerig werd van gedachten gewis seld over de huurvoorwaarden voor hel nieuwe terrein. Artikel 16 van de sta tuten en artikel 44 van het huishoudelijk reglement werden gewijzigd. De alge mene vergadering zal voortaan ln Juni worden gehouden. Met algemene stemmen werd de heer P. Barnhoorn tot lid van verdienste be noemd. De heer J. Pluimgraaff werd herkozen als voorzitter evenals de andere bestuursleden en de elftalcommissie. De kascommissie bestaat uit de heren M. F. Verdoes, L. v. d. Plas, J. van Harte- veld en C. van Rijn (reserve). De con tributie bleef ongewijzigd. Quick Boys besloot nog de rwaar ge troffen vereniging N.S.V.V. te Numans- dorp te adopteren. Spreekbeurt Donderdagavond spreekt 8 uur in de zaal Haasnoot ds Fokkema van Ede. zilver De Geref. Zondagssohoolverendging De Graankorrel bestaat 25 jaar en heeft dit feit gisteren herdacht in een bijeenkomst Geref. kerk. Gistermiddag kwamen de kleine kinderen bijeen, gisteravond 2 grotere en de ouders. De samenkomst stond onder leidmg an de heer J. Minnee. De secretaresse, mej. C. C. de Boer, gaf een historisch overzicht. Op 16 Januari 1926 werd het eerste bestuur gevormd van de school vereniging. Dit bestuur bestond uit de heer Van der Meer, president, mej. H. Holtrust, secretaresse, mej. M. Ouwe hand, penningmeesteresse en verder mej. Nijeboer en de heer W. de Vries. Voor de genoemde datum werd wel enkele malen Zondagsschool gehouden onder leiding van de heren H. van Ton geren, Varkevisser en Verbrugge. Men begon in het kerkgebouw, maar dit was erg verwarrend omdat daar i klassen aanwezig waren. Irene en consistorie brachten spoedig uitkomst. In de loop van de jaren is het karakter het werk wel enigszins veranderd, door diensten op het kampeerterrein, ouderavonden, enz. Verscheidene afgevaardigden voerden het woord, o.a. de heer Vooijs van de Hervormde vereniging Het Mosterd zaadje. Verder was er solozang, kinder zang en declamatie. Ds F. Pijlman eindigde. Aanvulling Het zetfoutenduiveltje heeft in 't slag van de hulp, die de Katwijkse vis sersvloot in 't getroffen gebied verleende, het nummer van de KW 104 veranderd in KW 10. De KW 104 onder bevel schipper C. Varkevisser heeft zich danig geweerd bij de reddings- en evacuatie werkzaamheden. Schipper Varkevisser had 61 mensen aan boord, tóen hij Rotterdam voer. Onder die passagiers bevonden zich ook nog familieleden ds Hagen. Zegelkaarten Hedenavond worden de zegelkaarten ingenomen door de alg. Ned. bouwarbei- dersbond in Casa Cara tussen 7 en 9 uur Tevens is er gelegenheid tot het afstaan van vacantiebonnen ten behoeve var rampenfonds. Chr. Geref. Kerk De geldinzameling voor het rampen fonds in de Chr. Geref. kerk heeft 1366 opgebracht. Morgenavond half 8 spreekt in de Chr. Geref. kerk ds N. de Jong. Geref. Gemeente Donderdagavond om half acht spreekt in het kerkgebouw van de Geref.' Ge meente ds Van Dam uit Amsterdam. Hoog en laag water. Donderdag 12 Februari: hoog water 1.44 en 14.06, laag water 9.47 en 22.18 Stortingen van particulieren-bedrijven ii. de kas van de gemeente-ontvanger: N. Z. f 13,60, W. Z. 36. pers. boekb. J. J. 145,15, L. H. en N. D. 7, Chr. doofst, verg. „O.B.G." 30, N. S. 5, J. M. W. 50, 10, toneelgr. „Rijkszuivelst." 140, Rios danscl. 32,50. Totaal f 469,25. Collecten van scholen: Geref. school Hoogl. Kerkgr. f 125, Haanstra KI. school Leliestr. 4,28, R.K. Fröbelschool Lusthoflaan 25, R.K. school L.O. Lusthoflaan 82,35, kleuter school Warmonderweg 31, U.L.O. sdhool Pieterskerkstraat 6,75. Totaal f 274,38. In het overzicht van Zaterdag is abu sievelijk vermeld: pers. gem. r. en o.d. f 700. Dit moet zijn pers. gem. openb. slachthuis f 700. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Johannes, z. van H. den Hoed en H. Post; Huiberdina, d. van J. Kranenburg en S. C. van der Leden; Nicolaas, z. van N. de Vries en E. A. Nieboer; Rose Marie, d. v. J. F. Zweers R. Baranya; Robert, z. v. G. Blans- r en 't J. Vogelaar; Jan Jans. z. van j. H. Velema en M. J. v. Iterson; Herma, an P. M. Kaak en E. B. H. Viet; Willemijntje Lydia, d. van J. L. yrij en L. Warmond; Anje, d. van D. Stuurwold C. van Egmond. OVERLEDEN: S. S. Vermond, huisvr. an Kooien, 58 jr; S. van Loon, dochter, 15 jr; H. E. Trouwee, wed. v. de Graaff, jr; M. F. W. Willems, man, 48 jr. Geen Paasvee-show van Vebo In de jaarvergadering van de Vebo, die vanmorgen in het Vlies is gehouden, stelde het bestuur voor dit jaar geen Paasvee-tentoonstelling te houden i. de nationale ramp. Tevens werd voorgesteld de najaars tentoonstelling van fok. en vetvee zuivelproducten dit jaar zo sober mogelijk te houden en de baten van deze expositie, tot een minimum var 1000, over te maken aan het rampen fonds. Deze voorstellen werden met al gemene stemmen aanvaard. (Advertentie) Coöp. Raiffeisen-Bank „KATWIJK AAN ZEE" De Algemene ledenvergadering zal wor den gehouden op Maandag, 16 Febr. a.s des avonds te half acht in de Oranjezaal van het Jeugdhuis aan de Voorstraat. Voor de agenda wordt verwezen naar de toegezonden convocatie. Bovendien wordt deze nog uitgebreid met het volgende Voorstel tot wijziging van de artikelen 5 en 6 van het Huishoudelijk Reglement. HET BESTUUR. Geëvacueerde jongen in sloot verdronken Te Kwintsheul by Wateringen is gis termorgen de 10-jarige P., afkomstig uit Nieuwe Tonge, in een sloot gevallen verdronken. Leiden was klaar, de evacué's ontvangen. Hoe graag hadden wij onze deuren opengesteld voor h die zoueel verloren. Het is i nodig geweest! Tot in de puntjes verzorgd zag alles in de Stadsge hoorzaal er uit. De grote zaal zou. hoe anders dan anders, de plaats zijn, waar vermoeide vluchtelingen zich te slapen konden leggen. Alles vergeefse moeite? Wel nee: de liefde, waarmee dit gebeurde, kan niet verloren zijn. Vandaag is d Gehoorzaal ontruimd; het leve wordt weer wat gewonerb óns tenminste. Foto N. van der Horst. J Hete-luchtmotor en lichtmachines De hete-luchtmotor van het laborato rium van Philips te Eindhoven heeft de eerste krachtproeven doorstaan als ener giebron voor de lichtmachines in de noodlijdende streken. Deze eveneens ln ontwikkeling zijnde machines, die als draagbare installaties zijn uitgevoerd, hebben bij de verlichting van noodhos pitalen en bij het maken van radto-tele- graphische verbindingen met afgesneden streken, o.a. te 's Gravendeel. Strijen. Nieuwe Sluis, Zierikzee en elders, dienst gedaan. Hoewel het productiebedrijf Jo- han de Witt te Dordrecht overstroomd was, kon men desniettemin voldoen aan vele dringende aanvragen van het Rode Kruis om aggregaten voor opwekking electriciteit ten behoeve van ver lichting en radioverbinding. Ingebroken In de nacht van Dinsdag op Woensdag is ingebroken in een technisch bureau de Mare, waarbij ƒ100 en een foto toestel ter waarde van ƒ450.— werden ontvreemd. GEMEENTE LEIDEN Officiële publicatie AFSLUITING LANGE MARE. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare l-entüs, dat in verband met de uitvoering van verschil, lende werkzaamheden (het dempen het openbare water en het maken riolerings- en bestratingswerken) Lange Mare van de Haarlemmerstraat tot de Oude Vest van 10 Februari tot met 31 Augustus 1953 voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee zal zijn afgesloten. Leiden, 10 Februari 1953. Panter-sigarenfabriek nam fabriek te Zeist over Men verzoekt ons mede te delen, dat ii afwijking van een eerdere publicatie de voormalige Gustaaf-Adolfsigarenfabriek te Zeist is overgenomen door de Panter- sigarenfabriek der firma H. en J. var Schuppen te VeenendaaL De fabriek te Zeist wordt nu geëxploiteerd als filiaal- fabriek. De Panter-sigarenfabrieken heb ben een werkafdeling te Dodewaard uit gebreid met de sigarenfabricage, zodat ook daar een filiaal zal worden onder houden. Capaciteit van de Ahoy In onze reportage over de Ahoy-zuig- machine in de Hoeksche Waard, die wij gisteren publiceerden, zün enkele foutjes geslopen. De zuiger Ahoy heeft geen ca paciteit van 5000 m3 per minuut, maai 400 m3 per minuut. Voorts werd gespro ken over de „Maasdijk". Dit moet zijn „Maasdam". Bouwvakarbeider speelde dokter in Zierikzee Te Dordrecht is de Haagse bouwvak arbeider L. J. A. v. D. gearresteerd, toen hü uit Zierikzee terugkeerde op Scheveningse schokker. De man had zich een uitstekende uitrusting voor een red der toegeëigend o.a. een rubberpak, dekens en prima kwaliteit ondergoed. HtJ had zich te Zierikzee als „dokter" laten aanspreken en deed gewichtig met een Rode Kruistas. Op dak gevoed met pudding Grootvader bleet zijn kleinkind frouw Een der ontroerendste verhal'-n over de ramp vertelde een oud grootvadertje uit Zeeland. Het oude mannetje kon, toen het water hem overviel, slechts een kleinkind en de Zondagse pudding redden. Enige dagen lang heelt hij op een dak de zuigeling gevoed en in het leven gehouden met pud ding, die hij zelf voorkauwde. Eindelyk daagde redding op en werden beiden naar Breda over gebracht De baby is kerngezond en grootvader is dolgelukkig. Hy heeft nog steeds iets om voor te leven SPORT EN WEDSTRIJDEN Ned. elitalclub weer gekozen In totaal 23 spelers Voor de training van het Nederlands elftal zijn de volgende 23 spelers uit genodigd (ln alfabetische volgorde): Al berts (Vitesse)), Biesbrouck (RCH), Van de Bogert (DOS), Boskamp (Ajax), Cla- van (ADO), Claus (Helmondia), Van Ede (Sparta), Van der Gyp (Emma), Hen driks (Vitesse), Klaassens (VVV), Van der Kuil (VSV), Kuypers (Volewljckera), Landman (Sparta), Lenstra (Heeren veen), Louer (Noad), Louwers (Eind hoven), Luiten (DOS), Van Raalte (Blauw-Wit), Van Schijndel (SVV), Te- bak (Eindhoven), Terlouw (Sparta), De Voogd (Haarlem) en Wiertz (DWS). Er bestaat een kans, dat dit aantal nog met enkele nieuwe spelers wordt aangevuld. Vanavond 8 uurU.V.S. Quick Boys Vanavond om 8 uur zal, zoals bekend is, op het LFC-terrein aan de Haagweg de voetbalwedstrijd tussen UVS en Quick Boys worden gespeeld. De baten zün be stemd voor het Rampenfonds. Mocht de wedstrijd worden afgelast, dan zal dit in de nieuwsberichten van het ANP van hedenavond 6 uur worden bekendge- Competitie L.S.B. Bodegraven I heeft met 82 gewon nen van Vriendenschaar I uit Lelden, dat er nu toch wel slecht komt voor te staan. De resultaten van de besliste partü®n luiden: Breek veld—Telen g 1—0; Dorre- paalDen Tonkelaar 10. Ook de defi nitieve uitslag van de wedstrijd tussen L.S.G. Ill en Phllidor II ls thans bekend. De partij tussen Tiemersma en Uitten- bogaard werd zonder verder te spelen remise gegeven, terwijl dokter S. A. Nieuwzwaag van Padding verloor. Het werd daardoor 55. De Uil clubkampioen schaken Bollenstreek De Uil uit Hillegom is clubkampioen schaken van de Bollenstreek geworden. In de laatste ronde won ze van Lisse, ter wijl Zwarte Pion Sassenheim versloeg. De einduitslag luidt: 1. De Uil 5 p en 30 la bordp., 2. Zwarte Pion 4 p. en 28 bordp., 3 Sassenheim 3 p. en 25V4bordp., 4. Lisse 0 p. en 6 bordp. Alphen IIBodegraven II De wedstrijd Alphen IIBodegraven II, die gisteravond voor de 2e klasse A van de L.S.B. zou worden gespeeld, is niet doorgegaan. Bodegraven II Het ver stek gaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 3