Ilicuiue £ciJtsrlje (foumiit Steunt het Nationale Rampenfonds Op het Binnenhof werden heel wat klemmende vragen gesteld Alleen communisten wilden politieke munt uit het gebeurde slaan Britse eilanden opnieuw door het water bedreigd „Ik wil wel 'es naar Stalin, maar met m'n eigen arts" In het vinkennest Wist U Onpartijdigheid WOENSDAG 11 FEBRUARI 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; f 2.per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). Drie en dertigste jaargang No 9353 Directie: F. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHR1STEL11K-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,itaatDttdkö lï ghfblma «ngn hert ia tcgljeaspaet" GIRO 9575 RONDOM DE RAMP (Van onze Parlementsredacteür) DE WIJZE, waarop vandaag in deze Kamer is gesproken, is een beves tiging van de eenheid, die over ons volk vaardig is geworden. De geest van het debat was in overeenstemming met het ernstig gebeuren, maar ook met die. waarmee het Nederlandse volk de ramp is tegemoet- getreden. Er is herinnerd aan het leed, dat over vele slachtoffers gekomen is, maar er is ook getuigd van het medeleven in binnen- en buitenland en van de vaste wil, alles te doen om te komen tot herstel. Met deze woorden karakteriseerde gisteravond laat dr Drees het debat, dat giste ren in eerste termijn in de Tweede Kamer is gehouden naar aanleiding van de regeringsnota over de watersnood-1953, Een karakteristiek, waarmee wij vol komen kunnen instemmen. Alleen var communistische zijde is gepoogd, politieke munt uit de gebeurtenissen te slaan. Geen der andere sprekers heeft zijn be toog laten opgaan in critiek: niemand vond het daarvoor nu de tijd. Het was, zoals de heer Burger (Arb.) zei, nodig allereerst de regering niet in haar onmid. dellijke actie te belemmeren en haar aan dacht niet van de hoofdzaken af te lei den. Een opvatting, waarmee nagenoeg alle andere sprekers instemden. De belangrijkheid van de bespreking bleek wel uit het feit, dat over het alge meen ,e fractie-voorzitters het voor naamste deel van de spreektijd voor zich opeisten. Terecht: het gaat imi een nationale aangelegenheid, waarbij t toch wel vanzelfsprekend is, dat de primi inter pares hun mening, al is die nog zo voorzichtig geformuleerd en al draagt die nog zo'n voorlopig karakter, kenbaar maken. Niet alzo echter de K.V.P.: Prof. Rornme heeft gisteren het woord over gelaten aan twee „mindere goden" uit zijn fractie. Wij schreven over een voorlopige ning. Verschillende sprekers hebben uit voerig hierbij stilgestaan. Met name de heren Burger (Arb.), Oud (V.V.D.) en Schouten (A.R.) legden er de nadruk op, dat de door de regering overgelegde nota zelf van voorlopige aard is. Zij is met spoed samengesteld en nog steeds is er geen volledig overzicht mogelijk. Daarom kon het debat ook slechts voorlopig -karakter dragen. Veel meei gevens zijn er nog nodig, om tot een ledig inzicht te. kunnen komen. De heer Welter (K.N.P.) zag het als een leemte in de nota, dat geen globale schatting was gegeven van de totale schade, die is ge leden. Dr Schouten dacht daar gehéel anders over: hieromtrent is niets te zeg gen. In verband hiermee achtte de A.R. fractievoorzitter het tevens ondoenlijk, een definitief standpunt in te nemen met betrekking tot de hoogte van de schade vergoeding. Wel meende hij, evenals vele anderen, dat in beginsel uitgegaan moet worden van de opvatting, dat zo mogelijk Acht verlichtingen van belastingdruk Voor hen, die schenkingen doen aan getroffenen 2. loonbelasting en vera^eningsheffing over bedragen die van het loon zijn af gestaan (ook overuren); 3. winstbelasting en omzetbelasting over schenkingen van goederen uit be drijfsvoorraden; 4. accijns over tabaksartikelen, ge schonken door fabrikanten en impor- 5. schenkingsrecht over schenkingen in geld (en over schenkingen in goede ren aan het Rode Kruis); 6. omzetbelasting over entreegelden van alle vóór 2 Maart gehouden sport wedstrijden, concerten en theatervoor stellingen, waarvan minstens de helft ten goede komt aan het Rampenfonds; 7. invoerrechten bij import van goe deren, tot leniging van de nood geschon ken aan regeringsinstanties of erkende hulporganisaties. De belastingaftrek kan naar keuze van de gever zowel worden toegepast over het inkomen in 1953 als in 1952. Een achtste teemoetkoming is, dat aan ernstig getroffen slachtoffers op hun verzoek uitstel van belastingbetaling kan worden verleend. Dit overzicht werd gisteravond voor de radio gegeven door het hoofd der afdeling directe belastingen van het ministerie van Financiën, de heer D. J. Muller. Generaal Ridgway prijst Amerikanen in ons land Generaal Ridgway, de geallieerde op perbevelhebber in Europa, heeft gisteren onder de Amerikaanse militairen in Ne derland een boodschap laten verspreiden, waarin hij deze militairen prijst om hun reddingswerk en verdere hulpvèrlening bij de overstromingsramp. deze schade integraal zal worden ve goed: men moet echter eerst zien, h lang de polsstok is, vóór men springt. Overheidstaak? Enig verschil van opvatting kwam tot uiting over de taakverdeling tussen re gering en Nationaal, Rampenfonds. De regering meent, dat zij in de eerste plaats moet zorgen voor het weer op gang brengen van de economische be drijvigheid. terwijl het rampenfonds de schade in de particuliere sfeer zou kun nen verzorgen. Een opvatting, die de heer Tilanus (CH) deelde en waartegen ook dr Schouten geen bezwaar maakte. De laatste motiveerde zijn mening door te zeggen, dat vrijwillige gaven beter zijn dan door de regering afgedwongen offers. Hiermee kwam hij tot op zekere hoogte te staan tegenover de heer Bur ger (Arb.), die meende, dat ook op par ticulier schadeterrein in de eerste plaats een taak bij de overheid ligt en dat het rampenfonds slechts overbruggend en aanvullend behoeft op te treden. Een opvatting, die wij niet delen, al was het alleen maar omdat dergelijke uitingen niet bepaald bevorderdijk zijn aan dere verdieping van de offerzin vari Nederlandse volk. Terecht wees Schouten er op. dat het besef levendig gehouden moet worden, dat de offer vaardigheid er een zal moeten zijn van langere duur. Ook over de steunverlening is een en ander gezegd. De heer Burger meende, dat Sociale Zaken hier meer ingescha keld dient te worden en dat de rege ling hulpverlening oorlogsslachtoffers aangepast dient te worden aan de hui dige omstandigheden: zij is vaak te schriel. De heer Tilanus daarentegen vond het juist goed. dat deze regeling individuele behandeling toelaat. De maatregelen, die de regering denkt te nemen, werden overigens vrij alge meen toegejuicht. Vooral, dat de rege ring het herstel van de buitendijken voor haar rekening wil nemen en daar voor centrale verantwoordelijkheid wil vestigen. Als noodregeling gingen ook de heren Tilanus (CH), Oud (WD) en Schouten (AR) hiermee accoord, maar zij waarschuwden er tegen, de centrali satie niet zover te drijven, dat de zelf standigheid van de waterschappen er blijvend door aan banden zou worden gelegd. De heer Oud vroeg hierbij tevens aandacht voor een verbreding van de financiële basis van de waterschappen. Met name achtte hij het de overweging waard, of niet algemeen de gebouwde eigendommen (gelijk bijvoorbeeld in Delfland) ook waterschapslasten moeten gaan dragen. Afsluiting zee-aimen Ook de studie in zake de afdamming van de zee-armen werd toegejuicht. Na tuurlijk is men zich bewust, dat een der gelijk gigantisch werk niet één, twee, drie tot stand komt, en dat eerst de hui dige toestand zoveel mogelijk hersteld en verbeterd moet worden. (Voor veYvolg zie pagina 2). Dit is ir A. G. Marisdirecteur-generaal van de Rijkswaterstaat, die voorlopig niet over gebrek aan werk zal hebben te klagen. Van het hele noodgébied werden behalve tal van foto's en kaarten ook maquettes vervaardigd. Hier ziet men er een. Windstoten van 140 km per uur Patrouilles met draagbare „zender-ontvangers", om direct alarm te slaan STORMEN UIT HET NOORDEN doen de golven met hernieuwd geweld beuken tegen de reeds zo zwaar geteisterde zeeweringen van de En gelse Oostkust. Schepen slingeren hun S.O.S. de aether in, terwijl op de dijken de arbeiders zich met moeite staande houden en alles in het werk stellen om de gaten te dichten, vóór nieuw onheil wordt aangericht. In het Noorden van Engeland, zijn windvlagen met een snelheid van ongeveer 140 km per uur geregistreerd. Vijfhonderd extra dijkwerkers werden aan de Oostelijke zeewering van het eiland Canvey ingezet. Een vliegtuig van de Noorse lucht macht steeg ondanks de storm op om gehoor te geven aan het noodsein van de Zweedse trawler „Vinita", die zich op de Noordzee in moeilijkheden bevond. Het Amerikaanse vrachtschip „Mor Mac Mar" zette koers naar de dichtstbij gele gen haven met een breuk in de romp. Het springtij dat voor het komende weekeinde voorspeld is, wordt in Enge land met ongerustheid tegemoet gezien. Dit alles is zeer begrijpelijk, als men denkt aan de rampzalige stormnacht van Evacué's uit Westelijk Noord-Brabant en de Zuid-Hollandse eilanden, die nu in Leiden en omgeving zijn onder gebracht, willen graag het nieuws uit eigen omgeving blijven volgen. Wij kunnen er voor zorgen dat U elke dag „De Rotterdammer" op Uw nieuwe adres ontvangt. Dan blijft U op de hoogte met Uw eigen streeknieuws. Geef onze bezorgers of agenten Uw vroeger en huidig adres, of geef dit rechtstreeks op aan onze bureaux Steenstraat 37 (teL 31441) dan helpen wij U. N.V. NIEUWE LEIDSCHE COURANT Directie. Het Loo toevluchtsoord Evacué's in paleis aangekomen Honderd bedden door hotels beschikbaar gesteld Gisteren zijn de"eerste evacué's uit het rampgebied gearriveerd in het Konink lijk paleis Het Loo, dat door H.M. de Koningin gedeeltelijk beschikbaar is ge steld. Gedurende het weekeinde had de afdeling Apeldoorn van het Nederlandse Rode Kruis met medewerking van ve len, onder meer van enkele grote Apel- doornse hotels, die een honderdtal bed den ter beschikking stelden, alles in ge reedheid gebracht voor de verwachte gasten. In de vooravond kwam de eerste groep van veertien vluchtelingen uit Zierikzee, die voorlopig onder het Ko ninklijk dak een gastvrij tehuis zullen vinden. Vanochtend werd een tweede groep verwacht, bestaande uit bejaarde lieden, die door water en wind uit een Zierikzees tehuis voor ouden van dagen zijn verdreven. Verwacht mag worden dat in de loop van deze week de be schikbare ruimte geheel in gebruik zal worden genomen. 1 Februari j.l. Wordt de storm heviger is het de grote vraag of de ver zwakte dijken het kunnen houden. Van daar dat op verscheidene plaatsen langs de Britse Oostkust met man en macht gewerkt wordt om het land te beveili gen tegen het watergeweld. De weerkundigen in Engeland hebben er voor gewaarschuwd, dat a.s. Vrijdag het water opnieuw een extra hoog peil zal bereiken. Er worden voorbereidin gen getroffen om tijdens de kritieke uren voortdurend patrouille te lopen op de dijken. De patrouilles worden uitge rust met draagbare „zender-ontvangers", opdat zij terstond alarm kunnen slaan, wanneer ergens gevaar dreigt. De Engelse minister van Binnenlandse Zaken zal de details van een waarschu- wingssysteme bekend maken, dat in werking zal treden, zodra nieuwe c stromingen dreigen. Ook gisteren heeft Z.K.H. Prins Bemhard. weer een groot aantal sprongen door de lucht gemaakt met een helicopter. Alleen op die manier was het hem mogelijk een uitgebreid programma op één dag af te werken. Hier ziet men de Prins te Numansdorp, gelegen in de Hoéksche Waard, aan het Holl'andsch Diep, waar hij met grote belangstelling in het Schippershuis dat thans als raadhuis dient naar bij zonderheden over de ramp infor meerde. Prins voor de radio in drie landen Na nieuw bezoek aan de rampgebieden Nadat hij opnieuw het rampgebied had bezocht, heeft Prins Bemhard gisteren het woord gevoerd voor de Britse, Ameri kaanse en Deense radio. De Prins was 's morgens op Gilze- Rijen in een hefschroefvliegtuig gestapt, rmee hij achtereenvolgens landde Raamsdonk, Raamsdonksveer en Nieuwenlijk. Daarna vertrok de helicop- tère over Sliedrecht naar Papendrecht maakte landingen in Puttershoek, 's-Gravendeel, Zuidland op Putten, Nu mansdorp, Strijensas, Lage Zwaluwe en Hoge Zwaluwe Van deze laatste plaats vertrok de Prins naar Ypenburg. Het viel Prins Bemhard op, dat hem ditmaal geen lijsten met verzoeken om benodigdheden werden overhandigd. Dit was de eerste keer, dat dergelijke zoeken achterwege bleven. Van Ypenburg vertrok de Prins Den Haag, waar hij een vergadering het Nationaal Rampenfonds presi- Evacué's uit Stavenisse moeten zich melden De burgemeester van Stavenisse heeft alle geëvacueerde inwoners van deze plaats verzocht schriftelijk hun huidige adres op te geven aan de secretaris van Stavenisse. gemeentehuis Tholen. Dit is nodig om een overzicht te verkrijgen van het totaal aantal Savenissers, dat gered is. WEER EÉN De vroegere nazi-generaal Walter Kuntze, die tot levenslang werd ver oordeeld, is wegens zijn slechte gezond heidstoestand op erewoord vrijgelaten. Chuichill laat Lagerhuis lachen Labourlieden verweten hem, na twee jaar te zijn teruggekrabbeld PREMIER CHURCHILL kreeg in het Lagerhuis de vraag te beantwoor den, welke stappen hem nu voor de geest zweefden om tot een bijeen komst met Stalin te komen, nu deze verklaard heeft, dat hij oorlog nog altijd niet als onvermijdelijk beschouwt, en gunstig staat tegenover een bijeenkomst van de leiders der grote mogendheden. Twee leden hadden deze vraag gesteld, ie heren Dodds en Hughes, en Churchill Vliegtuigen voor katoen Vermoedelijk voor het eerst in de geschiedenis van de Engelse vliegtuigbouw zijn vliegtuigen verruild voor andere waar. Zeven tig Gloster „Meteor" straaljagers zullen aan Brazilië worden gele verd voor 4 millioen pond sterling. Brazilië zal voor een waarde van dit bedrag aan Engeland ruwe katoen leveren. Het betreft een hoeveelheid van circa 15.000 ton. De zeventig „Meteor" straalja gers bestaan uit tien lestoestellen van het type „Meteor 7" en zestig van het type „Meteor 8". gaf er de voorkeur aan hun een gemeen schappelijk antwoord te geven Afge vaardigde Dodds ging hier niet accoord, maar Churchill kreeg de steun van de voorzitter. Toen minister Morrison (Labour) het nog eens voor Dodds wilde opnemen, kreeg hij van de premier als bescheid, waarom hij zich zo druk maakt, partijgenoot (en tegenstander!) Bevan, toch immers op weg naar India? Een typisch Churchilliaanse opmerking iie door daverend gelach werd begroet, aldus ontleende de „Te .Times". Maar ter zake komende, bleek dat Churchill op dit moment een bijeen komst met Stalin niet opportuun vond. „Ik ben natuurlijk altijd bereid elk voorstel ter vermindering van de inter- oationale spanning in overweging te nemen", zei hij. „Maar de houding var 5e Sowj et-Unie in de geschilpunten tus sen haar en ons moedigt mij niet aan tol de gedachte, dat een bijeenkomst met Stalin onder de huidige omstandigheden ie spanning inderdaad zal verminde- Afgevaardigden Hughes herinnerde de premier nu aan, dat hij vóór de jong- verkiezingen minstens een half dozijn keer op een bijeenkomst met Sta lin had aangedrongen. En realiseert de Eerste minister zich, dat Stalin zich begin van dit jaar tot een bijeenkomst bereid heeft verklaard? Waarom loopt de eerste minister dan nu weg en schaart hij zich niet achter Stalin en nodigt hij Eisenhower niet uit? Churchill: Ik geloof, dat wij de alge- lene toestand, zoals hij nu is, moeten begrijpen. Ik geloof, dat wij het in dit land scherp zouden aanvoelen, dat bin nenlandse bezigheden het moeilijk zou den maken besprekingen met buiten landse regeringshoofden te beginnen, ineer b.v. zo velen van onze beste dokters beschuldigd werden, zo velen van onze beste politici te vermoorden. (Daverend gelach). Oud-minister Shinwell (Labour) drong bij de premier aan op een duidelijker uitlating. Wanneer de houding van de Sowjet-regering thans niet gunstiger of slechter is dan twee jaar geleden, om dan nu geen bijeenkomst? Ik houd voet bij stuk Churchill: „Ik ben mij er niet van be wust, dat ik op een of andere manier terugkrabbel". Shinwell: „U loopt zo hard als uw oenen u kunnen dragen". Churchill: „Ik heb gezegd, dat het tijd stip voor een bijeenkomst ruim twee jaar geleden gunstiger was dan Afgevaardigde Hughes wilde weten, of Churchill soms liever niet DAT de V.P.R.O. door een mi£ stand niet aan 't eerste programma „Beurzen open, dijken dicht" heèft i gewerkt, maar thans in de actie is inge schakeld. DAT voor de rijksveerdienst Oostma- honnSchiermonnikoog wegens de lage waterstand de gewone dienstregeling niet kan worden gehandhaafd (inlich tingen over vertrektijden: tel. 220, An- jum). DAT de 27-j. opperman L. H. uit Torst (L.), die gemaskerd en met een stengun gewapend, een loketbeambte van de Ned. Spoorwegen aldaar had gedwongen f 35 af te geven, in Roermond tot 2 jaar veroordeeld (conform de eis). DAT in Amsterdam de eerste paal is geslagen voor de bouw van 54 een gezinswoningen in deel C van de tuin stad Slotermeer, waar thans 6300 wonin gen in uitvoering zijn. DAT de Rotterdamse Rijnaak Damko 76 na een botsing met het Duitse schip Hannover bij Emmerik is gezonken en de opvarenden zich konden redden. DAT op de Nieuwe Oosterbegraafplaats te Amsterdam een 25-j. havenarbeider uit de hoofdstad is gearresteerd, die er van verdacht wordt brons van grafzer ken te hebben gestolen. DAT ongeveer 80 militairen van het corps commandotroepen van morgen met het motorschip Cottica uit Suriname in Amsterdam zouden terugkeren. DAT in Arnhem 2 maanden is geëist tegen de boswachter J. G. v. d. P., die twee schoten uit een jachtgeweer heef: gelost op de marechaussee H. DAT de diesviering der leerlingen het Ned. Opleidingsinstituut voor de buitenlandse dienst te Breukelen-Nijen- rode, die Zaterdag a.s. zou worden ge houden, is afgelast. DAT tegen de hotelhouders R. R. uit Alkmaar en D. E. uit Den Burg, die de staat voor resp. f 1500 cn f 400 hebben benadeeld bij de opgave van het aantal geherbergde gerepatrieerden, voor het A'damse hof 3 maanden is geëist (vonnis politierechter resp. 6 weken en 14 da- gep). DAT de arbeiders, werkzaam aan de rijksweg 43 bij Heerenveen, volgens de kantonrechter aldaar hun recht op uit betaling van loon blijven behouden, daar de aannemersfirma B. te Heemstede hen rechtens niet had mogen ontslaan. DAT de opvarenden van de Sibajak morgenmiddag in Wellington (Nieuw- j Zeeland) ontscheept worden. naar Moskou ging, omdat hij zich liever niet door een Sowjet-dokter laat behan delen (Gelach). Churchill's laatste woaord in dit debat was: „Wanneer alle andere moeilijk heden uit de weg zouden zijn geruimd, zou- ik kunnen gaan en zonder moeite myn eigen arts kunnen meenemen". Aan A P. ontlenen wij nog, dat Chur chill óók in het Lagerhuis heeft gezegd, dat verkorting van de Britse diensttijd nadelig zou zijn voor de internationale betrekkingen; zulks zou in geheel vrij Europa moedeloosheid teweeg brengen en de relaties met de Ver. Staten ver troebelen. De volgende week zal een witboek over de Britse defensie ver schijnen. Wij stippen hierbij nog aan, dat Engeland momenteel circa 900.000 man onder de tvapenen heeft. Thermometer van het Rampenfonds De stand van de binnengekomen gelden bij het Nat. Rampenfonds, Statenlaan 81, Den Haag. Giro 9575, bedroeg: 1 Februari f 500.000 2 Februari f 2.000.000 3 Februari i f 3.000.000 4 Februari f 7.131.000 5 Februari f 11.672.000 6 Februari f 16.900.000 7 Februari f 24.080.000 9 Februari f 27.558.00C 10 Februari f 31.000.00C In Halsteren (N.-Br.) nu al 68 slachtoffers Volgens opgave van het gemeentehuis te Halsteren (N.B.) zijn op het ogenblik in deze gemeente 68 slachtoffers van de watersnood geteld, waarvan er 28 zijn geborgen. Er worden er nog 40 vermist. Tot dusver waren voor Halsteren slechts 23 doden opgegeven. Het hospitaalkerkschip De Hoop is t het noodgebied vertrokken en van oc tend op de marinewerf ;e Amsterda aangekomen. HET WEER IN EUROPA lil- S 6 f SS" rondom de Kamerkractie van de K.V.P. een ietwat pijnlijke kwestie is gerezen. Het betreft hier een moeilijkheid van intern karakter, die echter naar onze in druk toch ook wel op wat ruimer schaal de belangstelling waard is. Het hangt hiermede samen dat er bin nen de Kamerfractie van de K.V.P. on derscheid wordt gemaakt tussen „gewo ne" zetels en „kwaliteits"-zetels. Het parlementaire werk is de laatste jaren zeer toegenomen en een lid van het parlement moet niet alleen geacht wor den een juist representant van het Ne derlandse volk te zijn, hij moet hoven- dien deskundig zgn in de aangelegen heden die aan de orde komen. Om dit laatste te bevorderen heeft men binnen de K.V.P. het systeem van de kwaliteitszetels ingevoerd. Een deel van de zetels binnen de fracties heeft daar door een bijzonder karakter gekregen. Maar, zoals wij indertijd reeds meenden te moeten schrijven, dit systeem heeft bij bepaalde voordelen ook zijn bedenkelijke kanten en het kan tot nieuwe problemen leiden. Wat er thans aan de hand ls. is het volgende: Mej. dr De Waal, lid van de fractie der K.V,P, in welke fractie zij een z.g. kwaliteitszetel bezette, is staatssecretaris geworden. Haar zetel in de Kamer is dus vacant geworden. Volgens het verkie zingsreglement van de K.V.P. moet zij worden opgevolgd door mej. mr dr De Vink. Edoch, op de „gewone" kieslijst staat als haar opvolger vermeld de heer Rool- vink. Hjj is dus, omdat voor het uiterlijk de „gewone" kieslijst natuurlijk preva leert boven het intern verkiezingsregle ment van de K.V.P.. de „officiële" can- dideat. Naar de benoemingen van het K.V.P.- bestuur zal hij uiteraard van deze zetel afstand moeten doen ten gunste van mej De Vink. maar nu is de moeilijkheid, dat de heer Roolvink daarnaar weinig oren schijnt te hebben. Het heet. dat hij alle verkiezingsreglementen van de K.V.P. ten spijt, in de Kamer wil gaan zitten en in tussen de zaak wil voorleggen aan de partijraad. Men venvacht niet. dat hfj gelijk zal kiUgen. Maar intussen is hiermede nog eens het probleem gesteld, in hoeverre met interne verkiezingsreglementen van officiële candidatenlijsten kan worden af geweken. En dat ls een zaak. die ons allen aangaat en waarvoor we allen wel aan het Vinkentouw de wacht mogen betrekken. TN DAGEN als deze, waarin zich x een nationale ramp voltrokken heeft, mag Nederland dubbel dankbaar zijn om het bezit van een volksvertegen woordiging. Er ziin onder ons volk vra gen gerezen en in het algemeen was er een behoefte zich te uiten. In al haar onmisbare onafhankelijkheid en openhar tigheid heeft de volksvertegenwoordiging zich gisteren een ware en waardige spreekbuis van ons volk getoond. Het stemde tot waardering, dat de re gering dit alles heeft mogel'uk gemaakt en bevorderd door de indiening van een omvangrijke nota, waaraan zoals zich denken laat, heel wat arbeid is vooraf gegaan. Daarmede is een duidelijk bewüs geleverd dat ook In de gouvernementele sfeer, als het moet, werken snel en krach tig kunnen worden aangepakt. Het debat zelf stond op hoog peU. Er openbaart zich ook in deze dingen een lovenswaardige eensgezindheid. Het behoeft nog nauwelijks betoog.dat de communisten van oordeel zijn ook dit maal een uitzondering te moeten vormen. Hun voorlichting is Ui deze dagen, voor zover mogelijk, nog van bedenkelijker allooi dan anders. Een van haar redene ringen is. dat ons land in zijn „oorlogs voorbereiding" te veel aandacht heeft besteed aan leger en vloot. Maar ze wil len ons daarbij over het hoofd doen zien. dat het juist de communisten zijn die ons de noodzaak van een sterk leger, van een sterke luchtmacht en van een sterke vloot opdringen. Wie in deze dagen met vele mensen in aanraking komt. weet dat de communis tische critiek bepaald niet ..genomen-» WOr?t.i?e heren maken het ditmaal toch werkelijk al te gortig. En daarom keert het bezwaar, dat zU tegen anderen rich ten. zich tegen henzelf. Ons volk moge zwaar getroffen zijn en ernstig geslagen, maar verslagen i« het nog niet en zijn verstand verloren heeft het al evenmin. Noordoostelijke wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veel bewolking met plaatselijk enige regen of sneeuw. Matige tot krachtige en langs de Waddenkust tij delijk harde Noordoostelijke wind. Temperaturen om het znv rv^Ti.v vriespunt. (Opgemaakt te r, maan. ti«n uur). PS I, uur; - 7.19 tot 15.41 uur. Op 14 Februari N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1