Jlieuuie fdfcsctjc (üimrant Regering treft maatregelen om nieuwe ramp te voorkomen Valkenburg verwerkte in één week 419 vluchten oc Trots en dankbaarheid over de hulpverlening DINSDAG 10 FEBRUARI 1953 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie. Redactie Aboi Advertentie-afdeling: Tei 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN t 6- pei kwartaal. ƒ2 per maand: 1 0 47 per week ADVERTENTIËN: 0 18 per millimeter (Bij contract belangrijke kortingl Drie en dertigste jaargang No 9657 Directie: F. DIEMER Hooidredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSER1NK CHRISTELUR-NATIONAAL DAGBLAD Vooi Leiden en Omstreken .St&atoatticb te ghriilmn •ttin hert ia tegtjfaspoet* Steunt het Nationale Rampenfonds GIRO 9575 A/sluiting zeegaten in onderzoek Herstel van dijken komt grotendeels voor rekening van het rijk DE REGERING zal in algemene zin onderzoeken, op welke wijze een herhaling van de overstromingsramp kan worden voorkomen. In het bijzonder zal men ook de mogelijkheid van een afsluiting der zee armen nagaan. Dit onderzoek zal terstond beginnen en met voortvarend heid worden voortgezet. Voorts zullen maatregelen worden genomen om de veiligheid te verhogen, o.a. met betrekking tot de hulpverlening en de organisatie van de waarschuwingsdienst. Dit alles heeft minister-presi dent dr W. Drees meegedeeld in de toegezegde nota, die hij thans aan de Tweede Kamer heeft overgelegd. De omvang van de schade aan de dy- ken is zo groot, dat het herstel niet de beheerders kan worden overgelaten. 0 Daarom zal de leiding in handen van de j Rijkswaterstaat worden gelegd. Ook kun nen de waterschappen onmogelijk de kosten dragen. In verband hiermee is besloten, dat zo spoedig mogelijk een ontwerp-noodwet wordt ingediend, waar in een centrale verantwoordelijkheid voor het herstel van de dijken wordt geregeld. Dit herstel zal onmiddellijk en zo snel mogelijk ter hand worden ge nomen. Indien de nodige snelheid van de herstelwerkzaamheden die vereist, zal de uitvoering van de Zuiderzeewer ken worden vertraagd. Overwogen wordt, enkele maatregelen te nemen om te voorzien in de acute behoefte aan kasmiddelen van de getrof fen waterschappen. Schaderegeling Tot de taak van het Nationale Ram penfonds zal in de eerste plaats beho ren de leniging van de nood en de ver goeding van schade in de persoonlijke sfeer, d.w.z. levensonderhoud, kleding, dekking, schoeisel en huisraad. Daar naast zal op de Overheid een uitgebreide taak rusten om door de verstrekking van bijdragen het economisch leven in de getroffen gebieden weer op gang te bren gen. Wat dit laatste betreft, zullen voor niet door verzekering gedekte rampen schade, in de privaatrechtelijke sfeer, re gelingen moeten worden getroffen in de geest van die, vastgesteld In de Wet op de materiële oorlogsschaden. Het is de bedoeling dat de ministeries, die met de afwikkeling van de oorlogs schaden zijn belast, eveneens de afwik keling van de rampenschaden ter hand zullen nemen. Er wordt een buitendienst ingericht, bestaande uit eén aantal re gionale Rampschadebureaux, waarin de 'betrokken buitendiensten van, de depar tementen van Financiën, van Wederop bouw en Volkshuisvesting en van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening zijn samengebundeld. Daar gebeuren de aangifte en de registratie van alle scha den, kunnen de voorschotten worden gevraagd en uitbetaald, en wordt het onderzoek van de schaden plaatselijk verzorgd. In deze bureaux worden organen, aan gewezen door de drie betrokken minis ters, opgenomen, zodat de vaststelling de rijksuitkeringen en van de voor schotten voor de schaden onder de ver antwoordelijkheid van de drie ministers, ■rrein, kan geschieden, zullen zelf beoordelen in hoeverre de uiteindelijke vaststelling de schaden aan deze regionale or ganen kan worden overgedragen of van centraal punt uit moet plaats hebben. De uitbetaling van alle uitke ringen en de administratie daarvan heb ben plaats bij het Centraal Verreken- kantoor van het Commissariaat voor Oorlogsschaden, voorzoveel nodig met inschakeling van sub-comptabelen. Psychische spanningen In de geteisterde gebieden, alsook in 3 evacuatiegebieden bestaat grote be hoefte aan maatschappelijke werksters. week van spanning en onzeker heid doen zich op moreel en psychisch terrein vele moeilijkheden voor. Het Na tionaal Rampenfonds heeft in overleg de minister van Maatschappelijk Werk een regeling getroffen om in spe ciale kosten van tewerkstelling dezer krachten te Thermometer van het Rampenfonds De stand van de binnengekomen gelden bü het Nat. Rampenfonds, Statenlaan 81. Den Haag, Giro 9575, bedroeg: 1 Februari f 500.000 2 Februari t 2.000.000 3 Februari f 3.Ü00.0U0 4 Februari f 7.131.000 5 Februari 11.672.000 6 Februari f 16.900.000 7 Februari f 24.080.000 9 Februari f 27.558.000 Drama te Schiedam Wanhoopsdaad van een geëvacueerde vrouw Een drama heeft zich gistermiddag te Schiedam afgespeeld. Daar was bij een familie, wonende aan het Ru- bensplein, het echtpaar Den B. uit I Zierikzee en twee kleine kinderen I opgenomen. Gistermiddag ging de heer Den B de stad in. De moeder Den B. bleef met haar gastvrouw thee drinken. Ze moet toen door eên vlaag van ver standsverbijstering overvallen zijn en snelde opeens naar boven, waar haar twee kinderen lagen te slapen. nam eerst het zoontje van twee jaar i op en wierp het van het 12 meter I hoge balcon af op straat. Daarna wierp ze de baby naar omlaag en sprong tenslotte zelf van het balcon. I De baby werd dood opgenomen de moeder en het zoontje van twee jaar zijn in deerniswekkende toestand naar het gemeente-ziekenhuis over gebracht. Koning Boudewijn in de Belgische noodgebieden Koning Boudewijn bracht gistermiddag een bezoek aan de overstroomde polders ten Noorden van Antwerpen. De koning nam de toestand in Lillo. Zandvliet, Be- rcndrecht en Stabroek bij de Nederland se grens in ogenschouw, j Later werd uit Brussel gemeld, dat de •Koning een vleugel van zijn paleis ter beschikking heeft gesteld van het Rode Kruis. Te Londen, waar de plaatsvervan gers der ministers van Buit. Zaken der I „Grote Vier" onderhandelden over I eventueel Oostenrijks vredesverdrag, werd nog niets bereikt en ging mer I een, voorlopig voor drie weken. In Zeeland en Brabant Ruim 20.000 woningen staan in het water Hoewel men nog geen overzicht heeft kunnen krijgen van de schade aan huizen het overstroomde gebied, zijn over Zeeland reeds enkele globale ramingen gemaakt, die het mogelijk maakt onder het allergrootste voorbehoud de volgende cijfers te noemen. In Zeeland staan 13 a 14.000 woningen in het water; naar zeer rume schatting zijn daarvan 1450 verwoest, 3000 zwaar beschadigd en 3500 licht beschadigd. Van de boerderijen worden 1000 als totaal verloren beschouwd. 2000 zullen zwaar of licht beschadigd zijn. In Noord- Brabant staan volgens schatting 8300 woningen en boerderijen in het water. Nadere gegevens zijn nog niet bekend. De totale schade aan verwoeste, zwaar en licht beschadigde boerderijen in Zee land wordt op het ogenblik geschat op 45 millioen gulden. De schade aan wo ningen raamt men op 25 millioen gulden. Deze zeer globale cijfers heeft de provin ciale griffie te Middelburg meegedeeld aan de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting ir H. B. J. Witte, die vergezeld van dr ir Z. Y. v. d. Meer Zee land bezocht. De Amerikaanse Hoge Commissaris in West-Dultsland, de pas benoemde James Connamt, heeft te Bonn zijn functie aanvaard. Vóór zijn vertrek uit New York verklaarde hij alles te zullen doen om de hereniging van Duitsland te be werkstelligen, maar hij onderschatte de door Rusland geschapen moeilijkheden geenszins. Militaire bijstand wordt zodra mogelijk beëindigd VALKENBURG is de afgelopen week een internationaal vliegveld ge weest. Amerikaanse flying boxcars, Engelse valetta's, Denen, Noren en Italianen zijn er geweest, naar Nederland gevlogen op de alarmkreet, die uit het land opsteeg, na de ramp van de eerste Februari. Honderden tonnen goederen zijn van daar uit neergelaten hoven het bedreigde gebied en de Amerikanen met hun grote transportmachines hebben daarin het leeuwenaandeel gehad, konden dit uiter aard hebben, omdat hun machines een grotere vervoerscapaciteit hadden dan de anderen. Vier honderd en zestig ton hebben de Flying Boxcars vervoerd en direct daar op volgt de Nederlandse luchtmacht 165 ton. In volgorde komen dan de K.L.M. met 100 ton, de Marine Luchtvaartdienst met 75 ton en de Engelsen met 54.8 De meeste vluchten heeft de Marine Luchtvaartdienst gemaakt, nl. 119, daar op volgen de militaire luchtvaart (75), de Amerikanen (50), de K.L.M. (40), dt Rijksluchtvaartschool (32). de Engelser (40), het toestel van Prins Bernhard (10: en de Denen (8). Drie sea-otters en een helicopter var de marine hebben in totaal 50 mensei uit hun huizen gered. Inzet van parate eenheden Hoewel de militaire taak in het nood- gebied in het algemeen niet meer z gent is, als in de eerste dagen va watersnood, is de sterkte der troepen nog niet verminderd. De koninkljjke landmacht Is thans bezig de ingezette opleidingseenheden te -ervangen door parate eenheden. Daar- .m worden thans uit de 2e militaire afde ling bijna 6000 man naar de noodgebieden ivergebracht, die zowel op de Zuidhol- Redt tractoren e.a. landbouwmachines Er is voor millioenen in geïnvesteerd Overheid en bedrijfsleven hebben de handen ineengeslagen en een comm noodvoorziening landbouwwerktuigen" opgericht. Deze commissie vraagt einde te komen tot onmiddellijke v lopige droogmaking en conservering tractoren en landbouwwerktuigen motormonteurs, hulpmonteurs, serv wagens, lichte kraanwagens en gereed schappen. De tijdelijke hulpkrachten zul- :n in ploegverband werken. Het secretariaat van deze commissie te Den Haag, Stadhouderslaan 126, telefoon K 170055.22.10 gevestigd. Aan gezien thans tractoren en machines droog komen en in korte tijd door water en lucht vernield kunnen worden, vraagt de commissie dringend om snelle opgave in mensen en materieel. De kosten van deze hulpverlening zul len door de overheid worden vergoed. De noodvoorziening heeft ten doel duizenden tractoren en landbouwwerk tuigen, waarin millioenen zijn geïnves teerd, tegen verdere schade te vrijwaren. Het definitieve herstel der tractoren machines zal aan de eigenaren worden overgelaten. Terugkeer naar de nood gebieden Zoals reeds gemeld is kunnen aan pei jnen, die naar de noodgebieden moete terugkeren. plaatsbewijzen voor d Spoorwegen op crediet worden verstrekt tegen inlevering van een door of nai de burgemeester ter plaatse afgegeven bewijs. Vermeld werd. dat deze bewij zen te verkrijgen zijn in het nieuw; stadhuis in Den Haag. Uiteraard geldt dit slechts voor de geëvacueerden, die in Den Haag zyn geregistreerd. Perso nen. die in andere plaatsen zijn onder gebracht. dienen zich tot de burgemees ter in de desbetreffende plaats te wen den. landse eilanden als ln Zeeland zijn gekomen. Er zal worden gestreefd naar geleidelijke beëindiging van de mili taire bijstand voor zover dit mogelijk Is verband met de toestand in de nood gebieden. Gereed om bij te springen De taak van de koninklijke marine be staat nu vrijwel uitsluitend uit transport van materiaal en post, afvoer van levend en berging van cadavers. Kleine vaartuigen, welke niet meer nodig zijn, omdat de evacuatie is voltooid, worden thans in Rotterdam samengetrokken daar gereed te blijven voor het geval een onverwachte verslechtering van de toestand. Een 1000-tal mariniers en verschillende ploegen ander marinepersoneel helpen nog steeds bü de reparaties van dijken. De Amerikaanse.ducks zijn in de afge lopen dagen als volgt gebruikt: een 25- tal op Schouwen-Duiveland, tien in de omgeving van Baarland, een drietal op Tholen, acht op Goeree en Overflakkee, twee bü Ellewoutsdgk en twee bü Noord- weg (St Philipsland) en elf in de omge ving van Steenbergen. Nederlandse schepen in moeilijkheden Het Nederlandse s.s. Wim, metende 477 ton, van het scheepvaartbedrijf J. Ver maas te Rotterdam, dat Zondag in de Kleine Belt tussen Jutland en Funen aan de grond liep. is nog niet vlot gekomen De kansen hierap schijnen gering, aan gezien het vaartuig door de krachtige wind steeds hoger komt te zitten. Het schip is geheel met een laag ijs bedekt De kapitein heeft hulp van de Deense bergingsmaatschappij Switzes van d? De Wim was met ee nlaiding ijzer uit Gent op weg naar Middelfart op Funen. Volgens het Duitse Persagentschap is een Nederlands vissersschip, waarvan de naam nog onbekend is. gisteren in moei lijkheden gekomen doordat de schroeven in het net vastraakten. Het schip dreef 300 zeemijlen bewesten Stavanger Noorwegen stuurloos rond. Van de kust van Zuid-Noorwegen is het Duitse vis sersvaartuig Schwaben uitgevaren hulp te verlenen. Hoewel de post onderhevig is aan soms vrij grote vertragingen, zijn thans nagenoeg alle nog bewoonde plaatsen in het overstroomde gebied weer voor de P.T.7. bereikbaar. Al leen op Schouwen en Duiveland zijn Ellemeet. Dreischor en Schudde- beurs, hoewel aldaar vermoedelijk nog bewoners aanwezig ijn, nog niet van post voorzien. Van alle beschik bare middelen wordt gebruik ge maakt om de post over te brengen. Zo wordt de post voor het eiland Tholen vanuit Jergen op Zoom met bovenstaand amphibie-voertuig uia Halsteren aangevoerd, terwijl :ok de nog achtergebleven bewoners van Kruiningen en Krabbendijke met een dergelijk vervoermiddel hun post via Goes ontvangen en verzenden. In dien plaatsen naar gemeenten in de nabijheid zijn geëvacueerd, wordt de post in vele gevallen door de even eens geëvacueerde postambtenaren bezorgd. Aantal slachtoffers in Engeland Nooit definitief op te geven De Britse mi nasi er van Binnenlandse Zaken, Sir David Maxwell Fyfe, heeft ln het Lagerhuis verklaard, dat wellicht nooit het aantal personen, dat tengevolge van de overstromingen Oost-Engeland vermist wordt, precies zad kunnen opgeven. Zo worden nog steeds 50 personen vermist, voor endeel afkomstig van het eiland Canvey in de monding van de Theems. Behalve de vrijwilligers zün momenteel dan 14.000 militairen bezig met dichten van de gaten in de dijken reeds zijn 20 millioen zakken zand ge-; Koningin per truck, helicopter en boot door rampgebied Prins Bernhard bracht weer verslag uit aan het Rampenionds OK GISTEREN heeft H.M. de Koningin een bezoek gebracht aan het rampgebied. In Hellevoetsluis werd zij verwelkomd door de commis saris der Koningin in Zuid-Holland, mr L. A. Kesper. Per sleepboot trok het gezelschap naar Den Bommel op Goeree en Overflakkee, vanwaar de Koningin zich begaf naar een punt op de dijk, waar mariniers met de her stelwerkzaamheden bezig waren. Van der Lindei) zich in de richting van de Moerdük. De bevolking was zeer en thousiast. Prins Bernhard bezocht gisteren met •n helicopter de plaatsen Rilland Bath, Hansweert, Baarland, Ellewoutsdük en Wolphaartsdyk, Kortgene, Colünsplaat, Zierikzee en St Philipsland. In al deze plaatsen sprak hü met de bewoners toonde zijn belangstelling voor het her- de dijken. Om vijf uur landde de Prins weer op Ypenburg, waar hü de vergadering van het Rampenfonds presi deerde en evenals de vorige dagen slag uitbracht van zün bevindingen in het rampgebied. In Nieuwe Tonge, de plaats, die zü per truck bereikte, onderhield zü zich gerui me tüd met de zwaargetroffen bevolking. Daarna vloog H.M. per helicopter naar Oude Tonge, om zich van de omvang der catastrophe in dit dorpje op de hoogte te stellen. Wederom per helicopter begaf de Vorstin zich daarna naar Willemstad, waar zü landde aan de Waterpoort. Hier werd zü ontvangen door de burgemeester de heer C. A. van der Hooft en diens echtgenote, alsmede door wethouder J. A. Dekkers én de gemeentesecretaris, de heer K. Dane. De Koningin gebruikte de thee op het gemeentehuis en liet ver schillende helpsters en helpers aan zich voorstellen. Zü maakte een korte rond wandeling door de gemeente en bezocht de opgeworpen dam aan de Landpoort, waar zü een overzich1 had over de onder gelopen polder van de Westhoek. Met een vaartuig van de rijkswaterstaat begaf het gezelschap, waarin zich o.m. bevonden mevrouw N. Smitt-Avis, particuliere cretaresse van de Koningin, en majoor Regeringsnota verschenen Gemaakte fouten zinken in het niet bij al het goede dat gepresteerd is GISTERAVOND is de door dr Drees aan de Staten-Generaal toegezegde nota over de watersnood-1953 verschenen. Vanmiddag is de Tweede Kamer met het debat over deze aangelegenheid begonnen. De nota is over zichtelijk en systematisch ingedeeld. Aan het slot merkt dr Drees op, dat de nota met grote spoed is samengesteld en dat het accent in hoofdzaak i: vallen op hetgeen is gedaan, teneinde de gevolgen van de ramp zoveel mogelijk te beperken. sooraly'k van een en ander op de hoogte gesteld. De wyze waarop het volk Van de verder te nemen maatregelen Is nog slechts in algemene zin mede deling gedaan. Niettemin hoopt dr Drees, dat duidelijk is geworden, hoezeer alle krachten zijn ingespannen om de stand het hoofd te bicden. De minister president besluit met op te merken, dat d? wüze, waarop ons volk met de slacht offers medeleeft, de betoonde hulpvaar digheid en offervaardigheid, de vaste wi het herstel met volle krachten aar ■atten, ondanks het geleden leed, be loften inhouden voor de toekomst. In zijn inleiding geeft dr Drees uiting in zyn bewondering voor hen, die, welke functie ook, bij de hulpverlening de getroffen gebieden hun krachten gaven en nog geven. Hij heett zich per- Als tegenstelling tot de barre foto hierboven een plaatje uit Curagao waar ook dapper gecollecteerd werd voor het Nationale Rampenfonds. Meisjes te Willemstad in actie. Nederland en het buitenland te hulp zyn gesneld, vervult de regerir.g met trots en dankbaarheid. Zij is er van overtuigd, dat voorzover hier of daar critiek is ge uit, deze niets afdoet aan de buitenge wone prestaties die zyn of worden ge leverd. Wellicht gemaakte fouten zinken in het niet by al het goede, dat i: presteerd. De eerste fase, waarin voorop stond hen, die in gevaar verkeerden, te redden, is thans afgesloten. De tweede fase, waarin het noodher- stel wordt uitgevoerd, was reeds begon nen, toen de eerste fase nog niet was beëindigd. Met de derde fase, het uite.n- delyk herstel en de rehabilitatie van de getroffen gebieden en de slachtoffers, zal zo spoedig mogelijk een aanvang Worden gemaakt. De materiële schade is aanzienlijk, maar zij -kan worden her steld. Groter is echter het niet te ver goeden verlies aan mensenlevens. He: lratst hieromtrent bekende cüfer is 1395. Voor verdere stijging moet worden ge- Met dankbaarheid kan worden gecon stateerd, dat de productiecapaciteit de Nederlandse industrie als zodanig aangetast is gebleven. De regering acht dit van grote betekenis, temeer waa landbouwexport door het ten dele uit vallen van de landbouwproductie in het Zuid-Westen des lands mogelijk enigs zins zal verminderen. Vrijstelling van omzetbelasting op entreegelden De Staatssecretaris van Financiën heeft bepaald, dat geen omzetbelasting behoeft te worden betaald over de en treegelden van de vóór 2 Maart 1953 gehouden sportwedstryden en gegeven concérten en theatervoorstellingen, van welke ten minste 50 percent van de bnr'.o-recette aan het Nationaal Ram penfonds is afgedragen. EDEN. do Britse min. van Buit. Za ken. zal half April een bezoek brengen aan Turkye en Griekenland. Ommelanden-functiona ris gearresteerd Concurrentiebeding geschonden Bü zyn thuiskomst te Leeuwarden var de coöperatieve melkproductenfabriek De Ommelanden te Groningen is gisteravond gearresteerd de heer B. V. Vooistra. Zoals men weet, werkte de heer V. tot kort voor zün indiensttreding by de condensfabriek Friesland te Leeuwarden. Hij heeft daar ontslag genomen en een functie by De Ommelanden aanvaard. De condensfabriek Friesland was het hier niet mee eens en deed een beroep op het concurrentiebeding, dat door V. mede ondertekend was. In kort geding werd deze zaak aanhangig gemaakt er vonnis dat hierop volgde, zei, dat het de heer V. verboden was op straffe lyfsdwang by een andere zuivelfabriek in dienst te treden of contacten me andere zuivelfabrieken te onderhouden. De aanleiding tot de arrestatie is he feit, dat de heer V. zich niet aan he rechterlyk vonnis heeft gehouden. 't Proces-Oradour Doodstraf geëist tegen Eizasser sergeant De openbare aanklager in het proces, dat te Bordeaux wordt gevoerd tegen de moordenaars van Oradour, heeft giste ren de doodstraf geëist tegen de S S - sergeant Boos. de Eizasser die zich het onmenselykst heeft gedragen. Voor de andere Elzassers eist. openbare aanklager dwangarbeid of ge vangenisstraf. omdat, naar hij zeide „de Elzassers gemakkelyk hadden kunnen deserteren, i.p.v. de massamoord t< drijven". Na een opsomming van de individuele misdaden van de Elzassers liet de open bare aanklager het aan de krygsraad over. de zwaarte van de straffen te be- Frans minister moest aftreden De Franse minister van Gezondheid, André Boutemy, tegen wie in de Kamer veel critiek was uitgebracht, omdat hij als ambtenaar werkte onder de regering van Vichy. werd gedwongen af te treden (Boutemy was een politiefunctionaris, waarvan de communisten beweren, dat hy actief optrad tegen verzetsstrijders». Amerika wijst Polen in nota terecht Hysterische vrees van dictators ,.De vrye wereld ziet in Uw beschul digingen karakteristieke uitwassen van mannen die hysterisch bevreesd zyn voor een verlies der totale bestuursmacht, die hen tot in de grond heeft bedorven" aldus een zinsnede uit een uitvoerige Amerikaanse nota aan Polen overhan digd Polen had Amerika er van schuldigd, spionnage te bedrijven met het doel. de Poolse regering omver werpen Washington tikt Warschau nu op de vingers door te verwüzen naar de serie communistische besehuldigingen je gens Christenen en Joden en de gevoerde processen achter het „IJzeren Gordijn". Dank voor hulp OTEEDS duidelyker wordt het. dat de waterstroom, die zich in lut- e uren over een groot deel van Neder land heeft gestort een tegenstroom heeft opgeroepen aan hulp en aan steun. Dat heel Nederland in het betonen van deze hulp schünt te willen delen, moet voor de slachtoffers een oorzaak van troost zyn. Bijzonder treffend echter is wel het medeleven van over de grenzen. een schier niet aflatende rij hebben landen en steden uit alle werelddelen zich gemeld om te doen blüken van hun hartelyke gezindheid. Het is werkelijk beschaamd van te worden. Hebben wü altijd wel op geiyksoortige wijze ons medeleven getoond, wanneer zich elders ramp van deze omvang voltrok? Ook hierin kan een les liggen. Niet minder groot mag de dankbaar heid zün voor de hulp die al dadelyk werd ondervonden in de personen van dappere redders en moedige bondgenoten tegenover onze vüand het water. Nog maar enkele dagen tevoren had ons land Ln dank afstand gedaan van de Ameri kaanse büstand. Wat in de afgelopen jaren van die zyde ons geworden was. kwam het ongelooflükc dicht nabij. M;tar terstond na de ramp waren daar de Ame rikanen, de Engelsen, de Belgen, dc Fran sen. de Canadezen om ons nog eens weer te laten zien. dat hulp aan de mensheid zich door grenzen niet laat weerhouden. Dat was dan in deze rampspoed een van de weinige, maar zeer belangrijke troost- ryke ervaringen. Persoonlijke moed TN dagen van nood leert men de -* mens vaak betpr kennen dan ln tyden van voorspoed. Er is na de ramp veel persoonlyke moed en zin voor plichtsbetrachting getoond. We mogen hier wel eens vermelden tientallen burgemeesters uit cvenzovele door het water overvallen plaatsen, die in enkele ogenblikken voor gigantische en nauwelyks te verwerken moeilijk heden kwamen te staan. Als we hen eren. dan denken we ook aan de plaatselijke colleges en hun wakkere assistenten, de gemeente-secretarissen Zij zyn in deze dagen zonder veel omhaal, maar als kerels naar voren getreden aan het hoofd van hun zwaar getroffen burgerij. Met zulke mannen durft men ook de weder opbouw aan te pakken. Evenzeer denken we aan de staaltjes van doortastendheid en van moed, door militairen aan de dag gelegd Hen allen willen wij eren in die sergeant, die, toen er ergens op een moment een coördine rende leiding nodig was, daarin op voor- treffelyke wyze voorzag. In zulk een man schuilt een officier. Ruimschoots maakte hij goed. wat anderen, die wegens plichts verzuim moesten worden gedegradeerd, bedierven. En hij stond in het besef van zijn hoge plicht waarlyk niet alleen. Kindje in teil kokend water gevallen Twee dienstboden vrijgesproken De twee dienstboden, die veert.en da leden voor de Amsterdamse rechtbank terecht hebben moeten staan, omdat het aan haar schuld te wyten zou zjjn ge weest, dat in Blaricum het 4-jang zoon tje van de familie De Greve in een teil koken water was gevallen, zijn van ochtend vrügesprok-: n Tegen beide vrouwen was een geldboete van f25 HET WEER IN EUROPA hedenmorgen 7 u. IK.N.UJ.) Buiig weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veel bewolking met enkele buien. Langs ds kust van Holland er. Zeeland aan- vankelük nog harde, overi gens krachtige tot matige wind, hoofdzakelük tussen Zuid-West en Zuid-Oost. Weinig verandering in tem peratuur. (Opgemaakt om tien uur).

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1