Leidse Academie volstond sobere Diesviering met Evacuatie uit Nieuwe Tonge Zaterdag kwamen we tot over de f 100.000 Tegen Sloos drie jaar met aftrek geëist Leidse veteranen actief op Voorne Katwijk ontbrak niet op 't appèl in het Zuiden NIEUWE LEIDSCHE COURANT 5 MAANDAG 9 FEBRUARI 1953 Slachtoffers werden herdacht Prof. Duyrendak hield rede over Chinese muur In het groot auditorium van de Leidse universiteit hield de rector magnifi cus, prof. dr J. J. L. Duyvendak, vanmiddag in tegenwoordigheid van vele senaatsleden, studenten en oud-alumni de traditionele oratie ter gelegen heid van de stichtingsdag van de academie. Prof. Duyvendak wijdde, al vorens aan het onderwerp van zijn voordracht te komen, enkele woorden aar. de grote ramp, die ons volk heeft getroffen. Juist op het ogenblik, dat wij mochten menen de ergste gevolgen van de door de wereldoorlog ver oorzaakte schade en verwoestingen te boven te zijn, zijn wij overvallen door de overmacht van natuurkrachten, die met één slag een onheil hebben aangericht, groter nog dan wat ons door mensenhand was toegebracht. Vele honderden mensenlevens zijn loren gegaan, honderdduizenden hebben hun have en goed ten onder zien gaan. talloze welvarende hofsteden en vreed zame huizen zijn verwoest, de vrucht bare larderijen zijn verkeerd in een stuimige modderige vloed, het vee verdronken en de schade, toegebracht dijken, wegen en andere openbare v ken, beloopt zeker honderden millloenen. De zee. onze oude erfvijand, die wjj be dwongen waanden heeft ons op ontzeten- de wijze getoond hoe machtig de natuur hoe klein de mens is. Dieoe deernis v< vult ons gemoed Verblijdend is het te zien hoe van alle kanten, binnen en buiten ons land, hulp wordt geboden, en I het vervult ons met trots te weten, dat j ook vele honderden Leidse studenten, mannelijke zowel als vrouwelijke, onmid dellijk naar de getroffen gebieden zijn gesneld om een helpende hand te bieden. Leiden herdenkt de stichtingsdag de universiteit, die geboren werd tijden van nog groter nationale ramp spoed. Nog pas enkele jaren geleden had den wij het hoofd te bieden aan de over weldiging door een buitenlandse vijand. Nu komt het er wederom op aan, eep drachtig déze ramp te boven te komen. Moge ook de Leidse universiteit op eigen wijze het hare daartoe bijdragen, De her innering aan bet verleden en het vertrou wen op de toekomst geven het récht de vrijmoedigheid ook deze stichtingsdag. zij het op sobere wijze, te herdenken. De aanwezigen namen hierna enkele ogenblikken stilte in acht ter herden king van de slachtoffers van de nationale ramp. Tegen „barbaren' Prof. Duyvendak bepaalde zijn gehoor verder bij een verhandeling over dè grote I Chinese muur, een der wonderwerken van de wereld, welke muur zich uitstrekt langs de Noordgrens van China afstand, ongeveer overeenkomende met die van Amsterdam tot Constantinopel. Spreker zette uiteen, dat hoewel i tegenwoordige muur in hoofdzaak werd gebouwd gedurende de Ming dynastie (1368—1644) als een bolwerk tegen de Mongolen, de eerste doorlopende muur I reeds in 214 voor Chr. werd opgericht, terwijl daarvoor reeds lange muren be stonden die in genoemd jaartal tot de eerste grote muur werden samengevoegd. De Chinezen met hun intensieve, op zeer vruchtbare loess-gronden gebaseèrde i landbouw, maakten hiermede een schei ding tussen hun gebied en dat der „bar baren" in de Noordelijke steppen. Oorspronkelijk was de groep, in wier midden zich de „Chinese" cultuur ont wikkelde, omringd door „barbaren" Die genen, die zich niét konden aanpassen aan het systeem van intensieve landbouw met irrigatie, werden geabsorbeerd. De anderen werden uitgestoten De barbaren, tegen wie de Chinezen strijd voerden, waren aanvankelijk nog geen ruitervol ken. Het nomadendom van de Mongoolse steppe schijnt een secundair verschijnsel te zijn. in hoge mate bevorderd door dit uitstotingsproces. De Chinezen namen de rijkunst van de barbaren over en vooral daaraan is hpt te danken, dat in 221 voor Chr. geheel Noord-China tot één keizer rijk kon worden verenigd. Parallel met deze eenwording gaat een vorming van een groot rijk der barbaarse Hunnen in het steppengebied, waarschijn lijk als reactie op de eenwording van China. Met de Hunnen worden voortdu rend oorlogen gevoerd. De muur wordt verlengd om expedities ver naar cen traal Azië te beschermen. Het ene staatje na het andere wordt bedwongen. Gezant schappen en handelskaravanen volgen. Het voornaamste uitvoerartikel, zijde, geeft de naam van zijde-weg aan deze uitvalspoort. In die tijden wordt dit artikel tot in Rome bekend Spreker stond stil bij het belangrijke feit, dat het Europees-Aziatische conti nent aan het ene einde werd beheerd door China, aan het andere door Rome. De bewegingen der „barbaarse" volken tussen beide in werden beïnvloed door de Chinese buitenlandse politiek en had den hun terugslag in „opstanden" van de „barbaren" .aan de Rijn. de Donau en Klein-Azië. waartegen de Romeinen te strijden hadden. Zo gezien moet men de geschiedenis in dit tijdperk als één ge heel zien, als een wisselwerking tussen Europa en Azië. Steeds zichzelf bleef het gevaar steeds komen van de Noordgrens. Barbaren kwamen en gingen. Soms werd China voor korter of langer tijd door barbaren overheerst, maar op den duur heeft het steeds weer zichzelf hervonden. Die continuïteit van de Chinese cultuur geeft veel te denken, ook nu. Men kan de problematiek van het moderne China alleen begrijpen door studie van het verleden. Ook nu is de Noordgrens het centrale punt in het Chinese politieke denken. Daar lig gen problemen, zoals Korea, waarvan het Westen tot voor kort nooit had gehoord, die voor China al tweedui zend jaar hebben bestaan. Prof. Duyvendak eindigde zyn rede door er op te wijzen, dat op de oceaan soms de stormwinden beuken en de gol ven huizenhoog opjagen, waardoor de toe- PROF. J. J. L. DUYVENDAK. schouwer wordt ontzet doordat hij niets anders ziet dan de golven, die alles schij nen mee te sleuren. Wat hij echter niet ziet, is de golfstroom die, machtiger dan de golven aan de oppervlakte, zijn rich ting behoudt en het karakter der dingen in de oceaan bepaalt De toeschouwer met historische blik laat zich niet ontzet ten door wat hij aan de oppervlakte v neemt. Hij ziet dieper en verder, en schien blijft dan zijn blik rusten op die oudste en langste grenslijn der wereld, die gedurende meer dar. tweeduizend jaar insloot wat moest worden behouden uitsloot wat moest worden geweerd, de grote Chinese muur. Bijeen gedrongen op een dijkje „We gaan met z'n allen of we blijven met z'n allen hier" Op de dijk stonden ze bijéén gedrongen, een grote groep angstige mensen. Nu nog waren zij inwoners van Nieuwe Tonge; straks evacué's uit Nieuwe Tonge. En de onzekerheid van wat hen dan te wachten stond, maakte hen bang. Zij, stoere, onafhankelijke boeren, begrepen dat het bestaan van een eigen thuis, ook al bestond die uit vier wankele, door water bedreigde mu ren, zou ophouden op het moment, dat zij in de amphibieboot stapten, of in de hèlicoptère. De grond Was hen in de meest letterlijke betekenis van het woord onder de voeten weg geslagen. Wat dit voor een boér betekent, kan een stadsmens niet begrijpen. Hier heb ik mijn hele leven ge-;konden ze later nog gered worden, woond zei mij een oude boer, zo een, dié i Inmiddels vlogen de helicoptères van niet opzij was gegaan voor zijn moeilük- Amerikanen af en aan. Telkens land- heden en dit t leven pal in zijn gezicht den er drie achter elkaar op de dijk. Zij heef* durven kijken. konden maar weinig mensen tegelijk Hier ben ik opgegroeid, hier heb ik mijn kinderen groot zien worden en hier heb ik nu mijn kleinkinderen. Hij kon niet verder spreken, maar deze woorden hebben alles uitgedrukt, wat hij aan leed doormaakte en wat hij niét verder onder woorden kon brengen. Toen ik met hem meeging naar zijr woning, vertelde hij, dat hij oorspron kelijk in Oude Tonge woonde en hoe het water hen daar had overvallen. Velen an zijn famileleden had hij i ?en zien verdrinken. Zijn vrouw en hij waren met een lad der op het dak geklommen en daar had den zij vele uren in angstige spanning terwijl ze zagen hoe het water hoger horer kwam zitten wachten op hulp Ze waren gered nu en woonden bij ziin zoon in Nieuwe Tonge zolang. Inderdaad: „zolang", want van de dijk stond ternauwernood no« maar een halve kilometer boven water. De huizen aan de "nkerkant begonnen rëeds te verzakken de andere kant van de dük. kwam het water ,al in de keuken, die daar aan aan ds achterkant van de hui- en lagen. Zii durfden niet meer boven te slapen, rant het huis was niet meer in een beste and'tie en wanneer ze maar iets voel- pn konden re meteen no? weg komen Slapnn? Er was een iongetie van twee iaar. Hii kon niet praten en nog niet zegden, wat hem bane maakte. Maar in al die daeen had hii niet geslapen. Zodra •ii hem in zijn bedje legden, was het nis en raakte hii zo van streek, dat ze hem er maar weer uithaalden Alleen zo dan. in een ogenblik dat -"i even konden blijven zitten, sliep hij op de schoot van ziin moeder. Maar zodra hij een naar veiliee armen miste, die hem vast hielden, werd hij onmid dellijk wakker. Toen wij dit gezin, dat uit dertien per- men bestond, kwamen waarschuwen, dat zij nu toch hoog nodig weg moesten (zij behoorden tot oe laatst ent. lag hii knieën op de grond ziin hoofd armen. Zo sliep dit dodelijk ver moeide kind, dat maar geen rust kon vinden. Overal op de dijk vonden we huis dieren. die waren achtergelaten. Ook zij en angstige en wij wilden maar lie- niet verder denken, wat er met deze dieren zou gaan gebeuren. Misschien De geldinzameling te Leiden De opbrengst van de geldinzameling in Leiden ten bate van het nationale ram penfonds heeft de 100.000 overschreden. Was de thermometer Vrijdagmiddag 5 uur tot 91.000 gestegen, Zaterdagmiddag half één werd de kas gesloten met een bedrag van 102.526,01. Tussen haakjes: de kas werd vanmor gen half negen weer geopend! Het gironummer van de gemeente-ontvanger is nog steeds 6155. Zaterdag werd via de giro ontvangen een bedrag van 5.994,22. Aan de kas van de gemeente-ontvanger werd een bedrag van 4.618.84 aangebo den en scholen,brachten 861.19 bijeen. Een totaal dus 'van 11.474,25. Hier volgt de specificatie: Giften op de giro/bankrekening van de gemeente-ontvanger: L Z 546; Pers. L Z 364; P T 25; J v D 100; I V 10; H K 15; MMvdS 25; EC 100; H E v d H en Zn 250; fa F P K 100; S AS 25; PBG 150: W K 15; HWSr 100; H H 10; E P H H 50; P d Z 50; Mw. M CK 100; CvDN.zn 15; fa K 50; Mw. Wed. A JE-Bil; JA 100; dir. en pers. ,GALV" 500; C S - B 20; J. d. B. 100, A J W H 20; pers. „RHW" 313.76; C A G N 25; C H 50; Mr L H 100; ACT 335; W G A 500; J C G 10; Mw A vdK-V 100; Mw H K - P 100; Mw C G S F - de B 100; Alg. Verg. Nederl. te Algiers 25; D T 10: JAAMvM 44.46; dir. overh. fabr. „ELMI" 600; pers. overh. fabr. „ELMl" 600; Dr A H F 100; Leden Kegelcl. Sass. 130; Totaal: 5994.22. Stortingen van particulieren en be drijven aan de kas van de gemeente ontvanger: Pers. gem. werken 1367,63; Coöp. O D 500; pers. GRenOD 700; tuinn. en bloemenver. „DEV" 25; speelt. „Zuider kwartier" 26.21; dir. en pers. MdOm Zn 1000; fin. inst. detailh. „Rijnl." 1000. Totaal: 4618,84. Collecten van scholen: KI school Haanstra 30.75; Dr Voorth. school Caeciliastraat 41.91; Sch. v. V.G. L.O. Oude Vest 65.12; St Leonardusschool Potg.laan 210.—; O.L, school DamiaBU 45,gymnasium Fruinlaan 468.41, totaal 861,19. Doch zij evacueerden uur méér dan dé amphibieboot, die maar één keer per uur aankwam. Na al hetgeen zij hadden meegemaakt, wilden sommigen niet afzonderlijk ver voerd worden. „Wij gaan met zijn der tienen", zo zei de familie Dekkers, „of wij blijven met z'n allen hier". Een gezin, uit vijf personen be staande, weigerde te evacueren met een helicoptère, toen een van hen op een volgend transport moest wachten. De altijd begrijpende en geduldige Amerikanen vonden er raad op. Zij bonden een jongen een gordel om zijn middel en zo ging hij mee met hetzelfde toestel als zijn familie, onderaan de helicoptère hangende. We zagen, hoe zij hem daar boven naar binnen takelden, Tegen zes uur werd de evacuatie ge topt. Het was te donker en er stond weer een geweldige wind. De toestand as précair. Er Zoyden ongeveer vijf-en-twintig Agenda voor Leiden Maandag Steenschuur 6, 8 uur: De Natuurvriend. Vlies 8 uur: Leidse athletiekcommissie. Oegstgeest, Het Witte Huis. 8.15 uur: Leidse Analystenschool. ..Klassieke uitvoering" t-b.v. Rampenfond*. Dinsdag Rijksmuseum van oudheden 8 uur: ar M. J. Vermaseren (Utrecht) over De dienst van Mithras in het licht van de recente Ned. opgravingen te Rome. Lakenhal, 7.45 uur: Leids Acad. Kunstcentrum, voordracht Aleida G. Schot over Alex Poesjkin. Filmzaal academie, 7.45 uur: Leids Acad. Kunstcentrum. Franse documen taire films. Woensdag Antonius-clubhuis, half 8: K. en O., vierde avond Leids Juweel, toneel door vijf amateurverenigingen. Steenschuur 6. 8 uur: K. en O., lezing A. L. C. A. van Nijnanten met films over het mooiste van Zwitserland. Levendaal 1. half 8 half 9: zitting prijzencommissie. Tentoonstellingen Prentenkabinet, 25 uur: tekeningen van Gentenaren Jules de Bruycker en George Minne (tot 21 Februari* Nachtdienst apotheken Apotheek Duyster, Nieuwe Rijn. tel. 20523, en de Doeza-apotheek, Doezastrast 31. tel. 20313. Oegstgeester affaire Geen termen om hem in vrijheid te stellen Nadat de Haagse rechtbank zich op 3 en 4 Februari had bezig gehouden het onderzoek in de zaak-Sloos. werd Zaterdagmorgen de behandeling voort gezet. 's Morgens werden de balans' valsingen .voorkomende in de prospectie der Zuid-Hollandse Beleggingsmaatschap pij. uitvoerig behandeld en de middagzit ting werd heropend met het requisitoir van de officier van justitie, mr dr J. C. Maris. De officier van justitie ving zijn requi sitoir aan met op te merken, dat thans een monster-proces aan het oordeel d« justitie werd voorgelegd, waarbij de veel vuldig gepleegde balansvervalsingen, tulenvervalsingen en andere valsheid in geschriften de hoofdschotel vormden. De officier noemde het opsporingswerk, dat in dezen door de hoofd-lnspecteui van de recherche te Leiden. J. C. Hof stede, de adjudant der rijkspolitie te Oegstgeest A. Koerten en de beid< adjunct-rijksaccountants H. de Koning en W. Zwolle was verricht, een toppres tatie, waarbij genoemde vier ambtenaren Nog steeds wordt er hulp geboden Men schreef ons: De afdeling Leiden van het veteranenlegioen Is in deze donkere dagen direct by de actie voor hulpverlening betrokken geweest door zich te laten inzetten op het eiland Voorne en Putten. Nadat Zondagmiddag omstreeks 12 uur een oproep van 't hoofdbestuur door de radio had geklonken, nam het bestuur van de afdeling Leiden terstond het initiatief tot hulpverlening. Binnen een uur waren ongeveer vijftig i plaats op Vrijdagavond. Toen wérd mee- man met laarzen en schoppen present, j gedeeld, dat Leiden nog niet voor het Ook was er vervoergelegenheid beschik-1 opnemen van geévacueerden in aanmer- baar. Er werd contact opgenomen met de king kwam. Sindsdien heeft men er niets Leidse studenten en zodoende ging spoe- meer van gehoord. Krygen wU vandaag dig een grote ploeg op weg naar het aan-!nog geen bericht, dan is het wel zeker, gewezen gebied. Des avonds bereikten zij dat hier geen evacue's komen. De stads- de badplèats Rockanje, waar de groep haar hoofdkwartier vestigde. Allen gingen onmiddellijk intensief aan de arbeid om vele duizenden zandzakken vullen Tal van uren is er enorm veel werk verzet. De eerste groep werd in de loop van Maandag afgelost en keerde 's middags in de Sleutelstad terug. Mo menteel bevindt zich nog steeds een kleine groep van het legioen op het eiland. Op verschillende manieren wordt hulp geboden, met name in de plaatsen Zuidland, Abbenbroek, Hellevoetsluis en Heenvliet. Uit deze laatste plaats bereikte het legioen het verzoek om goederen te zenden. Zoals bekend, is dit voor elkaar gekomen. Evacué's De afdeling bevolking van de gemeen tesecretarie te Leiden deelde ons mee, dat tot vanmorgen half twaalf 173 eva cué's, allen ondergebracht bij familie of vrienden, waren geregistreerd. verder, dat de kans, dat Leiden nog langs offciële weg getroffe nen zal moeten huisvesten, gering ge worden is. Volgens de instanties in Den Haag zal de evacuatie morgen worden voltooid. Het laatste officiële contact van het gemeentebestuur van Lelden met de evacuatie-autoriteiten in Den Haag vond dan ook mensen die nacht nog moeten blijven. Onder hen bevonden zich vijf mannen de brandweer, naar wy menen uit Doetinchem of uit Arnhem, die met een lichtinstallatie waren gekomen, om in geval van een noodevacuatie in de nacht, de vliegtuigen en de boot bij hun werk bij te staan. Toèh wij tegen zes uur met een heli coptère. die naar zijn basis terugkeerde, boven de achterblijvenden vlogen, toen zagen we, hoe ernstig de toestand Met grote bezorgdheid hebben wij hen gedacht, toen we 's avonds laat naar dé radio luisterden en het bericht opvingen, dat voor Nieuwe Tonge middellijke en dringende hulp werd ge- Gevestigde en vertrokken personen In de week van 2 t/m 7 Februari In Leiden vestigde zich: J. T. A. van Aanholt, ambtenaar ter secretarie. Lammenschweg 76; J. M. van der MeerAkerboom en fam., Mauritstr. 65: E. M. J. BestelinkArends, Bilder- dijkstr. 5; D. C. DondersBekker, Ca- landstr. 57; J. Benschop, 3 Octobersir. 61a; J M. T. van den Berg. 11 verpleegster, Hooigrt 13/27; A. J. Boss van Charante, electro-wikkelaar. Zoeterwweg 124; G. J Breedveld. mil. timmerman KM. Zaan- str. 15; J. OtgaarBregman en fam., Bbr- neostr. 49: I. F. A. TrapBuiten. Veiling- kade 9; C. M. van Diemen. religieuse Hooigrt 11/19; K. Ekkerman. 11 naaster. Parkstr. 10; C. Ie Febre. huisschilder. Nieuwebrugstg 13; W. H. M. Gilberts. G. Doustr. la; C. L. Habraken. Rapenburg 122: T. J. van Hasselt. Roodb.s'.r. 40: R. L. MansoerHaye. typiste. Paviljoenshof 24; A. L. Hermans. Boerhln 23; J. J. M. Hermans, Boerhln 23; L. J Houffelaar. Nieuwstg 37a; C. J L. Hülsbeck, maa'.sch. •erkstr, Oude Vest 27a; H. M. M. Hol- lants, Oude Vest 27a; L. L. de Jong, Ge recht 7; G. C. Kereweer, loodgieter. For- str. 24a; J. Keereweer. werkster, Doelenstg 17a; M. Nijhofvan Kampen. Morsweg 92b; C. ten Kate, Nwe Rijn 8; ten Kate, Nwe Rijn 8: A. P. Kelder, Slingelandtln 5: Wed. C. van Lierop— Kuyper. Hooigrt 13/27; J. P. M. Lelkens. arts. Rijnsbweg 10; J. H. M. M. Loenen fam.. leraar oude talen, de Sitterln S. Meijburg. W. Singel 95; J. N. Molenaar, kantoorbed.. Heemskerkstr. 95; J. A. v. d. LindenNeuteboom, Veiling kade 14; A. M. W. Noll, religieuse. Peli- kaanstr. 1; H. A. Verhoogtvan Noort, Hooigrt 29a: Wed. H. H. HorstRomein, de M. v. Streefkstr. 55; C. E. Samson, 11 verpleegster, W. Singel 27; M. Schmidt, Sterrenwacht 2; J. Swartz, Lammensch- 69; D. Seegers. militair. Haagweg 16; L. Soeters. onderwijzer BLO. Wasstr. 65; T. Terburg-Tammenga en Fam. Meerhof 25; W. Timmer en Fam.. employé BPM. Tesselschadestraat 23a; M. Tisink en Fam.. electriciën, W. Rozenstr. 10.; L. E. Tjon-A-Joe, W. Singel 10; T. E. van Tol, dienstbode, Hooigrt. 15; J. Tromp. J. v. Goijenkade 37; G. A. M. van Turnhout, wijkverpleegster, Rijnsb weg 18: J. C. W. Borsje-Versteeg. H. Rijndijk 172a; H: P. Vogels en Fam. bedrijfsleider. Hoger- beetsstr. 4a: M. S. Voorhagen. J. v. Goijenkade 7; A. C. T. Heuzen-de Vreede. Langebrug. 24 Uit Leiden vertrokken: W. Antheunissen, Kernstr. 11, 's-Graven hage. C. Reinierszkade 277; J. M. Th. Elich-Bergers. Doezas'.r. 23, Indonesië; M. Baukenholdt, Oude Vest 89. Wasse naar, Lange Kerkdam 107; W. Blanken, Transvaalhof 31, Gouda, Rozendaal 21: A. D. van Enter, Rapenburg 103, Rotter dam, Heemraadssingel 132; H. O. Fraser, Oude Singel 242. Frankrijk: G. D. Frij- link. Zoeterw.singel 76. Oegstgeest. Ko- ninginnelaan 4; L. van der Gaag. Bakh. Rozeboomstr. 1. Haarlem. Zonnebloem- str. 57: C. F. de Heus. Boerh.ln, 13. Oegstgeest, Wilhelminapark 9; J. J. M. van Huiten. Morssingel 8. Lisse. Zwanen- dreef 24; D. L. Huijskamp. Boerh.ln 3, Alblasserdam. Corlgene 49: R. C. Kandou. Groenhovenstr. 2. 's-Gravenhage. Heems- kerekstraat 10; W. van Kempen. Garen- markt 30. Amsterdam. Lauriergrt. 41; D. Kleijn, Ververstr. 43. Tilburg, Houtstr. 184, J. M. Kooreman. Herengrt. *25. BIoc- mendaal, Brederodeln 54; L. Kroon. Ra penburg 59. Amsterdam. Liergouw 3hs; G. Kuijkcn. Haarl.str. 268. Zoeterwoude. H Rijndijk 86: W. van der Laan en fam.. H. Rijndyk 40. 's-Gravenhage. Pr. Mau- ritsln 37; F. Lantinga. Zoeterw:singel 107, Maarssen, Zandpad 18; J. H. Mijs. Hout laan 29. Arnhem. Rosendaalseweg 485; Nysingh. Rapenburg 4, Rotterdam. Ocnterveltstr. 64a: H. F. A. Ooms Hoogl. Kerkgr:. 56. Hengelo-O. Reitzstr. 38: C. Opstal. Haagweg 33. Oegstgeest Wil helminapark 33: W. J. Rijpma. .1. Lic- ssir. 13. 's-Gravenhage. J. v. Nasseu- 51; A. Samson en fam.. Leeuwenk- str. 21. De Bilt-U.. Nimrodstr. 2; C. M. C. I. Schreiner en fam. Atjehstr 67. Leider dorp. B. G. Gortslaan 35; O. M. Selier. Heemskerkstr. 76. Almelo. Gravens'.r. 1; J. Seriier, Steenstr 53a. Katwijk, Drie- plassenweg 17; T. K. van der Sluis. Hout laan 29. Arnhem. Rosendaalseweg 4R5; L. C. van Son. Borgerstr. 10. Arnhem Eusebius Buitensingel 28; W. F. J. Teu- nissen van Manen, H. Rijndijk 83. Am sterdam. Deurlosïr. 85ILI; J. Vader. Was- straat 2, 's-Gravenhage. v. Hoey»aan 21; M. B. Wanders, Rijnsb.we* 9. Amster dam, Hoendiepstr. 20; G. S. V/estercuen van Meeleren. J. v. Goyenkade 40. Was senaar, W. Pyrmontln 3; R. A. Wijnands. Rapenburg 59. Amersfoort. St. Ansfridus- slr. 18; J. Zandvliet. Sam de Zee'shof 19, 's-Gravenhage. Franklinstr. 133; M. Zied- ses des Plantos, Rijnsb.weg 120, Amster dam. Deurlostr. 80 IV. Ook de veiling öp de Leidse groenteveiling werden een partij witlof van 320 kg en een partij selderij van 2000 bos verkocht via de klok voor resp. f764 en f534. De tuin ders gaven de producten gratis en de kooplieden drukten af voor een prys, die boven de gangbare lag. Het totaalbedrag, bijna f 1300,—, werd ter beschikking ge. steld van het Rampenfonds. Het natuurkundig historisch ontdekte Zaterdagmorgen in éi ringetjes aan een vogelpoot een biljet van tien shilling, afkomstig uit Felsted- Essex (Engeland). Het bedrag was be stemd voor het Rampenfonds. Hulp voor Nederland Amerika zal spoedig van zich laten horen De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Foster Dulles, en het hoofd van de M.S.A., Stajsen, hebben na de be sprekingen te Den Haag verklaard, dat Amerika spoedig zal komen met een ver klaring betreffende hulpverlening in ver band met de watersnood. De V.S. be schikken nog over 900 millioen gulden aan niet uitgegeven en grotendeels niet toegewezen tegenwaardefondsen van de Marshallhulp. Een deel hiervan was be stemd voor aflossing van de nationale schuld, maar zou vlug voor herstel hulpverlening kunnen worden beschik baar gesteld. De bijdrage van Nederland West-Europese verdediging is ook ter sprake gewèest. De Nederlandse verin zen worden ruwweg geschat op een gelijk bedrag als zijn bijdrage tot het Noord- Atlantisch programma, n.l. 1500 millioen. of 32 procent van de begroting 1953. President Eisenhower heeft een com missie ingesteld met Foster Dulles als voorzitter, die moet nagaan op welke wijze de door watersnood getroffen lan den het best kunnen worden geholpen. Chr. Geref. Kerkf 800,— De kerkelijke geldinzameling voor t Rampenfonds heeft in de Chr. Geref. Kerk te Leiden f800 opgebracht. De Leidse tekening Vanmorgen is de verkoop gestart v de reproducties der tekening van m Corrie C. van der Baan, nadat gisteren de jeugddienst in de Hoogl. kerk reeds een flinke partij was uitgegeven. De jongens en meisjes zijn enthousiast, dit voor ons vaderland te kunnen doen Men kan de tekeningen afhalen: Plant- 49. een enorme werkkracht en vakbeki heid hadden tentoongespreid. Voorts wees hij er op. dat in dergelijke zaken de vervolging en de berechting aai de overheid ook zeer hoge eisen stelt, omdat de ingewikkeldheid, waarin de strafbare handelingen met elkaar zijn verweven, aanzienlijk groter is dan in de normale gevallen. Komende tot de tenlastelegging, ver klaarde de officier, dat hij zich kon be perken tot een kort requisitoir, omdat slechts een greep was gedaan uit het grote aantal van gepleegde vervalsingen. Hij achtte de meermalen gepleegde op lichting, valsheid in geschriften publiceren van valse balansen, zowel uit het overgelegde feitenmateriaal als uit de ter terechtzitting afgelegde getuigen verklaringen, onomstotelijk bewezen. Hierna besprak de officier de persoon van de verdachte Sloos. Hij definieerde daarbij eerst hetgeen hij betitelde als het uitschot der natie, als vormende die groep van personen, welke aan de zelf kant leeft en door strafbare handelingen individuele schade toebrengen. Zij men, aldus de officier, de delinquenten, die gewoonlijk voor de rechtscolleges verschijnen. De verdachte Sloos behoort echter niet tot deze categorie, maar tot het schuim der natie, namelijk tot die personen, die bovendrijven in de gemeenschap t feite niet anders beschouwd kunen den als als heer geklede misdadigers, die door hun strafbare handelingen aan de gehele gemeenschap schade berokkenen. Op grond van de ernst der strafbare feiten, die naar het oordeel van de offi- •ettig en overtuigend bewezen wa ste hij tegen Sloos een gevangenis straf van drie Jaren met aftrek van de reventleve hechtenis. Het pleidooi werd gevoerd door mr Mout en mr Willems. De eerste besprak tenlastelegging en vocht deze op juri dische gronden aan. Hij verklaarde geenszins blind te zijn voor de vele fou- die zijn cliënt gemaakt had, doch betwijfelde of deze fouten als strafbare feiten gekwalificeerd mochten worden. Hij schetste zijn cliënt als een zakenman, die impulsief gehandeld had. Vervolgens belichtte mr Willems'nog- laals de acht punten der tenlastelegging _ji wees èr op, dat het onderzoek ter te rechtzitting naar zijn gevoelen in genen dele had aangetoond, dat Sloos de opzet had gehad om strafbare feiten te plegen. Hierna kwam de eerste verdediger weer aan het woord. Hij vroeg nietig verklaring van vier punten der dagvaar ding en vrijspraak voor de overige ten- lastegelegde feiten. Voor het geval, dat de rechtbank onverhoopt en tegen de verwachting In, tot veroordeling zou overgaan, zou hij clementie willen verzoe ken. Hij wees er voorts op. dat Sloos zich reeds een jaar in voorarrest bevindt en vroeg om onmiddellijke vrijlating. Nadat door de officier van justitie de repliek en door de verdedigers dupliek was gevoerd, kreeg de verdachte Sloos gelegenheid het woord te voeren. Hierna schorste de president de terechtzitting voor enige minuten, zodat de rechtbank zich in de raadkamer kon begeven. De terechtzitting werd heropend en de pre sident deelde mee, dat de rechtbank geen termen aanwezig achtte, het verzoek tot onmiddellijke vrijlating in te willigen. De uitspraak werd bepaald op 20 Februari. Omgetoverd Het was voor de pers een vrijwel hope loze taak, van de behandeling der zaak- Sloos een verslag te maken. De materie was zo gecompliceerd en het aantal ten- lastegelegde feiten zo groot, dat ook de pers voor zeer grote problemen gesteld werd. Hoewel wij onze lezers na de arres tatie van Sloos reeds zo volledig moge lijk hebben ingelicht, willen wij trachten in een korte nabeschouwing de straf bare handelingen te recapituleren. Zoals bekend, telde het Sloos-concern een veertiental N.V.'s. Behoudens enkele uitzonderingen was in de jaren 1948 en volgende de situatie dezer N.V.'s zeer on gunstig. Balansen, waarop soms een ver lies van 42.000 voorkwam, werden door Sloos omgetoverd in balansen, waarop een winst voorkwam van 12.000. Dit geschiedde dan door een reeks van fou tieve boekingen en andere manipulaties. Met deze winstgevende balansen wer den dan de slachtoffers aangetrokken onder voorspiegeling dat een winst van erd gegarandeerd. Talloos zijn de benadeelden, die hun spaargelden be steed hebben voor de aankoop van aan delen in deze N.V.'s, om later tot het be sef te komen dat hun aandelen niet anders waren dan waardeloos papier. Ook werden directeuren voor de bedry- geworven, natuurlijk onder beding storting van kapitaal tot bedragen 20.000. De bedrijven werden als bloeiend voorgesteld door Sloos, de winst gevende balansen voorgelegd en pas lanneer de betrokkene zijn functie aan aard had, moest hij ervaren dat het be drijf er nagenoeg hopeloos voorstond. Sloos hield echter zijn positie wel zo sterk, dat de gedupeerde niets tegen hem kon uitrichten.. Dreigde een conflict met Sloos, dan schrok deze er niet voor terug om zo nodig de notulen zodanig te vervalsen, dat al zijn handelingen ge dekt waren, zodat ook op deze grond door de gedupeerde niets kon worden ondernomen. Niet na te vertellen (Van een onzer verslaggevers) Grif stemden de vorige week Maandagmorgen de Katwijkse bemanningen van zes schepen er in toe, om de broodwinning in de steek te laten en koers Zuid, naar Zeeland te zetten. Daar waren toen mensenlevens in nijpend gevaar. Van IJmuiden tot aan Zeeland werd er op volle kracht gestoomd, maar tussen de verdronken eilanden waren de wateren onbekend en dus gevaarlijk. Doch er kwam een loods aan boord, die ook zonder be tonning de weg wel wist te vinden, n 8 uw Dinsdagmorgen legen Jen der Pies van de kotter Arendje Vrijz.-HervormdenJ 1000 De collecte voor het Rampenfonds, die gisteren in de diensten van de Vereniging Vrijzinnig-Hervormden te Leiden werd gehouden, heeft bijna f 1000 opge bracht. Collecten in Geref. kerken brachten 10.600 op De gisteren in de Geref. Kerk van Leiden gehouden collecten ten bate van het Rampenfonds hebben f 10.600 opge- Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Willie, dr v. E. J. Roodak- ker en J. M. Heijmans; Robert Frederik Alingh. z. v. A. Prins en L. F. Wiemans; Antoinette Paula Everarda Maria, d. v. E. J. Coster en E. Dijckhoff; Jacoba, d. v. J. Teske en A. van der Mee: Bertus. z. v. J. Brouwer en W. Bakker; Johanna Catharina, d. v. J. H. van Loon en C. M. Opstal; Elisabeth, d. v. W. de Feij en J. Strijk; Agatha Johanna, d. v. G. Goor en M. J. van der Bijl. OVERLEDEN: J. Wynand, man 56 j.; A. Colijn, man 82 j. MrxJ. A. N. Patyn, oud-burgemeester van Den Haag. is vandaag 80 jaar ge worden: mr W. J. Berger, procureur-ge neraal bij de Hoge Raad, werd Zaterdag 70 jaar; per 1 Maart gaa; hy met emeri- dat hele stel andere Katwykers, bij mie zich nog de vissers van vier andere sche pen voegden, voor Zierikzee te popelen om mensen te redden. Er was evenwel r.iets te doen. Toen kwam de opdracht om op te sto men naar Bruinisse. Om één uur in de middag verscheen de vloot daar, de KW 98. de 10, de 30. de 24. de RO 1 en de AM 18. Ijsberend van ongeduld moesten de mannen daar blijven. Ze stonden mach teloos Van de hulzen, die gemakkelijk te bereiken waren, waren geen mensen meer te redden En bij de huizen achter de dijk konden ze niet komen. Wel sleep ten ze de sloepen over het dijkldchaam. maar wat een moeite gaven toen die Drikkeldraadomhedndngen en al die an dere versperringen, die od droog land zo nuttig zijn. maar in deze omstandig heden de werkdrift van die groep vissers beknotten Later in de middag ging het water wat zakken en de weg van de buiten- naar de binnendijk kwauri droog te staan. Toen konden de sloepen per auto naar de binnendijk worden gebracht en daar- achter kon gevaren worden. Daar stond i eer, meter V.r, teee K-, ?>r°rCKening beert het wel uit te zeggen, maar men faalt. Er is alleen het zekereweten.dat dit leed. deze diepe ellende niet te pei len is. Jan van der Plas kan het hele- maail niet. Hij kan eT alleen van zeggen, dat het niet uit zijn kop vandaan wil. En wij geloven dat. De geëvacueerden gingen 's avonds naar de Ahoyhal in Rotterdam Toen ze van boord gingen, hadden ze tranen van dankbaarheid in de ogen. Omdat ze had den gegeten, omdat ze schoenen en klompen van de vissers toegestopt had den gekregen. Zo heeft Katwijk niet op dat grote appèl in het rampzalige Zuiden ontbro ken. Dat giote appèl, waarop allen, dde een hért hebben, zi ih met geestdrift hebben gemeld. DE KAAG 3600 Gulden voor het Rampenfonds meter water En toen ging het los. Wat vanen kon voer. en die avond nacht zijn er bergen werk verzet. Wie bekreunde zrich nog om eten? De mensen, gered in die nacht, die wel nooit vergeten zal worden door hen. die hem meemaakten, kwamen uit Ooster- lan.d Vooral door de jer.eens van de commandotroepen met de g oene baret ten werd gezwoegd. Die taaie kerels sjouwden uren door het water. Ze voe! den hun koude voeten niet meer. Diep respect kregen Jan van der PI >l!ega's voor die soldaten. Met 35 evacué's aan boord stoomde de Arendje Woensdagmorgen op naar Rot terdam Met z'n zessen hadden ze 25( bij zich. Triest waren de ver. halen, die van de uit grote ellende ge redden loskwamen Daar was der. die zich dagenlang voor haar zuige ling had moeten behelpen met twee luiere. En die vrouw, cie op zolder bij het openstaande 1-uik lucifers aanstreek kunnen zien hoe dicht het water de schuilplaats al genaderd was. Het is niet te bschryven, wat er ge leden werd. Men probeert het, men pro- VOORSCHOTEN De Kerken gaven Dat de Voorschotenaren meeleven met hen, die door de watersnood have en goed verloren hebben, is wel gebleken uit de opbrengst van de collecten die gisteren gehouden zijn. Naast de vorige week Maandag en Dinsdag gehouden huis-aan-huis-collecte. die inmiddels ruim f20.000.heeft op gebracht. hebben de gisteren in de ker ken gehouden inzamelingen totaal f6138 opgebracht. In de Herv. Gemeente be. droeg (Inclusief Rijndijk) f2.388.88. De Geref. Kerk verzamelde ongeveer 4.2S6 (de telling moet nog worden gecontro leerd). Uitgesteld Zoals reeds werd medegedeeld, gaat de bazar ten bate van het Herv. Jeugdwerk de Rijndyk niet door. Ook de bazar, die op 17 en 18 Februari voor de Herv. Stel-jKerk (dorp) zou worden gehouden, is I uitgesteld. De Kaag heeft Zaterdag de collecte ge houden voor het getroffen gebied. Dat is een groot succes geworden. Het dorp bestaat uit zeventig gezinnon. Men had reeds een bedrag van f 1000 geriort op de het Rampenfonds Den Haag en nu bracht de collecte nog eens een bedrag van f2121 op. Dan i* ec k een klereninzameling geweest De Hervormde Gemeente bracht visite ren een bedrag van f515 bijeen. De Kaag heeft dus een permddelde van f50. LEIDERDORP Inzameling over de 20.000 heen De heer J. N. R. van Maarle, penning meester van het Rampenfonds, gaf ons de volgende gespecificeerde opgave van de geldinzameling in het gehele dorp. Huis-aan-huis-collecte f9.469,81.—, Indus trleën f10 400. loterijclub fabriek gebr. Ginjaar f 50.—zangkoor parochie Meer buig f100.kleuterschool van mej. Meerburg f 15.—, kaartclub f 15,36. per soneel en kinderen Voordorp f356.—. kinderen openbare lagere school f28.55. In totaal f20.434,72. Het gironummer voor Leiderdorp is: 396918. Collecte in Geref. Kerk De gisteren in de Geref. Kerk gehou den collecte ten bate van het nationale rampenfonds heeft f2074 opgebracht. Spreekuur burgemeester Het spreekuur van de burgemeester in verbond met het jubileum von de gemeentesecretaris verzet naar Woens dag. Collecte In Herv. Gemeente De inzameling Is de Hervormde Ge meente voor het Rampenfonds gisteren gehouden, heeft byna f 1800 opgeleverd. Zitting gemeente-ontvanger De gemeente-ontvanger van Leider dorp heeft morgen slechts zitting van 9—10 uur. Geboren: Elisabeth, d v M. Roest en D. van der Zwan; Maria A., d v A. -an der MeU en M. Lems; Harm, z v A. Ver beek en J. L. Weesjes. Ondertrouwd: N. Mol, 52 j., en C. Smit, 33 J. Gehuwd: H. Gravekamp en P. Th. Nag- tegaal. Overleden: D. de Haas, 61 J.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 5