Jlicumc ^ciJisrljc (Mutant Zwoegen Springvloed nadert: uit alle macht Steunt het Nationale Rampenfonds VOSKUIL Grootste ellende is men vermoedelijk te boven Evacuatie kan Dinsdag a.s. worden voltooid Ons antwoord Vóór 16 Februari moeten binnendijken safe zijn CHRISTELIJR-N ATION A AL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantcaslfclj f« gMftsfn oign htrl la tegljenspoet" GIRO 9575 In Oosterland, in het Oostelijk gedeelte van Duivel and, helpen de Ned. commandotroepen uit Rosendaal met inset van alle krachten om de Bedreigde bevolking te hulp te komen. Niet zelden zijn zij twee maal 24 uur achter elkaar in touw in doorweekte kleren, zon der dat ze ook maar even de kans krijgen om wat op verhaal t6 komen. De voornaamste werktuigen vormen de ducks en de rubberboten. Leidse student in Rijs wijk omgekomen Granaat ontplofte in huis Gisteravond kwart voor 12 werd Rijs wijk opgeschrikt door een hevige knal. Bij het onmiddellijk door de politie in gestelde onderzoek bleek, dat in het per ceel Fenninstaa-n 42 eeD explosie had plaats gevonden, vermoedelijk veroor zaakt door het springen van een granaat. Als gevolg hiervan werd een 26-jarige student M. M. L., die wis- en natuur kunde studeerde in Leiden, en die reeds te bed lag, ernstig getroffen. Tijdens het vervoer naar ket ziekenhuis is hij over leden. De materiële schade in het per ceel is zeer groot. Thermometer van het Rampenfonds De stand van de binnengekomen gelden bij het Nat. Rampenfonds, Statenlaan 81, Den Haag, Giro 9575, bedroeg: 1 Februari f 500.000 2 Februari f 2.000.000 3 Februari f 3.000,000 4 Februari f 7.131.000 5 Februari f 11.672.000 6 Februari f 16.900.000 „Weet-wel-man" keert fl.V.R.0. de rug toe Flinke vorst in de komende dagen (Van onre weerkundige medewerker) jsONING WINTER heeft de laatste dagen vanuit Scandinavië en Rus land een serieuze uitval gedaan. Al vele dagen kwam er in Noord-Scan- dinavië en Rusland felle winterkou voor. Moskou heeft reeds enkele da gen ruim 30 graden vorst. Gisteren kwam het kwik in Stockholm niet hoger dan 11 gr. Celsius. In de af gelopen nacht kwam in het Noorden, Oosten en Zuiden van ons land ook meer dan 8 graden vorst voor. Op het vliegveld Twente werd 10 gr. Celsius gemeten. Wij zijn in een vorstperiode van betekenis gekomen, die enkele dagen kan aanhouden. In een groot deel van ons land is sneeuw gevallen, plaatse lijk meer dan 5 cm. Van de oceaan zijn niet onmiddel lijk depressie-aanvallen te verwach ten, zodat de kans groot is, dat het koude winterweer met in het Westen matige en in het Oosten strenge vorst de eerste dagen zal aanhouden. De temperatuur kan daarbij ook overdag op tal van plaatren niet boven het vriespunt komen en op plaatsen waar sneeuw ligt 's nachts tot lager dan 7 a 8 gr. Celsius dalen. berichten als zou de regering zendtijd de Avro hebben gevorderd, beslist onjuist zijn. Eveneens ontkende hij, dat er sprake van geweest zou zijn, dat de Avro in enig opzicht geweigerd zou heb ben berichten, die verband hielden met de noodtoestand hier te lande, om te roepen. De Avro heeft gedurende de hele Zondag, toen zü in de aether was. alle berichten omgeroepen, zelfs in sa- iwerklng met het Nationaal Rampen- Is. lezien onze ondervinding van Zon dag hebben wij er op aangedrongen, om Dinsdag, wanneer de Avro in de aether zou komeh, de werkwijze van Zondag in te voeren. Immers, deze had in ieder op zicht voldaan", aldus de heer De Clercq. „Wij hebben toen onzerzijds aan dc re gering aangeboden onbeperkte zendtijd voor de berichtgeving af te staan", voorstel werd door de regering [vaard. fAdvertentie NORMALE schoenen voor ABNORMALE voeten Morsstraat 11 - Telef. 22202 Erk. maat- en orthop. schoenmaker HET WEER IN EUROPA WEERBERICHT Aanhoudend vorst Tot morgtiövond verwacht De Bilt: Opklaringen, maar ook enkele plaatselijke sneeuwbuien en hier en daar tijdelijk mist. Weinig wind. In de kuststreken lichte tot matige, elders in het land tot strenge vorst. (Opgemaakt om tien uur). Geen reden tot bezorgdheid op Voorne en Putten MET MAN EN MACHT zwoegen burgers en militairen in de geteisterde streken om de verdedigingslinies zoveel mogelijk vóór 16 Februari gereed te krijgen. Deze datum heeft in de oren van de bewoners een angstwek kende klank gekregen, omdat het dan immers springtij zal zijn. Springvloed is in gewone omstandigheden geen on rustbarend verschijnsel, maar op het ogenblik kunnen de ondermijnde dijken slechts weinig verduren. Bovendien dreigt het gevaar, dat de springvloed ditmaal, evenals in die verschrikkelijke nacht van 1 Februari, met een storm gepaard zal gaan. Gelukkig worden op verscheidene plaatsen in de strijd tegen het ruste loze water reeds moedgevende vorderingen gemaakt. In Poortvliet (op Tholen), waar 1500 mensen op een klein stukje grond samenhokken, heeft men gisteravond omstreeks elf uur bij het licht van schijnwerpers een gat in de buitendijk gedicht, en dat nog wel bij vloed. Toen dit succes bekend werd, ging onder de bij het stadhuis verzamelde inwoners een hoeraatje op. Beide gaten in de buitendijk zijn nu gedicht en ook een van de twee bressen in de binnendijken is reeds hersteld. Voor het eerst sinds het begin van de ramp is er gisteravond geen water binnengekomen. „Zo hopeloos als de toestand Zondag was, zo hoopvol is de situatie nu", zei de burge meester. In het droog gekomen Middelharnis op Flakkee beschikt men weer over gas en electriciteit. Duizenden eilandbe'woners en vrijwilligers werken aan de dijken. De burgemeester van Dirksland kon meedelen, dat er geen ge- i vaar meer bestaat voor verdere doorbraken. Op Voorne en Putten geeft de toestand geen reden tot bezorgdheid meer. Met de dichting van vier gaten is men druk bezig. In West Zeeuwsch- Vlaanderen werkt men met ongeveer 1.000 burgers en 250 militairen aan de versterking van de zeewering. Alle gaten in de duinen ep dijken zijn gedicht, zodat er thans geen gevaar is. Bepaalde delen van het overstromingsgebied, onder andere Zuid-Beve land en grote delen van West-Brabant, zullen volgens minister Mansholt vrij snel droog kunnen vallen en nog dit jaar een oogst opleveren. Voor andere delen zal men rekening moéten houden met een latere aanvang van het herstel van de grond. Minister Mansholt noemde in" dit verband Schou wen en Duiveland. De grootste ellende is men thans in de geteisterde streken vermoedelijk te boven. Naarmate het bergingswerk vordert, wordt de droeve lijst van j slachtoffers echter langer. Het aantal doden is thans reeds gestegen tot 1373. Uit de volgende plaatsen kwamen nog meldingen binnen: Krimpen aan de IJssel 4 doden, Dordrecht 1, Kerkwerve 3, St Philipsland 8, Zuid- land 1 en Zijpe 3 (aangespoeld). I De evacuatie kan, naar men verwacht, Dinsdag worden voltooid. Aan ruim 25.000 mensen is onderdak verschaft in Noord-Brabant. Dit gebeurde door particulieren, geheel vrijwillig. In Zuid-Holland zijn naar ruwe schat- ting 10.000 evacué's opgenomen. Van Schouwen en Duiveland moeten nog duizenden naar veiliger plaatsen worden overgebracht en vermoedelijk j ook van Tholen, maar voor algehele evacuatie van dit eiland is stellig i geen reden. Het ministerie van Economische Zaken heeft met het bedrijfsleven con- i tact opgenomen over de mogelijkheid, ten behoeve van de gedupeerde ge- I zinnen eenheids-uitzetten te maken. Zo'n uitzet zou dan moeten bestaan uit huisraad, keukenuitzet, glaswerk, servies en linnengoed. Het eerste doel van de hulpacties is nog steeds het redden van mensen. Zee-, land- en luchtmacht verlenen hierbij, evenals bij de versterking van de dijken, uitstekende diensten. Van de landmacht zijn thans 12.000 man ingeschakeld. r.; OPNIEUW hebben we elkaar gevonden, zei deze week voor de microfoon, de praescs van de Algemene Synode der Ned. Herv. Kerk. Hij doelde daarbij op het gemeenschappelijk voornemen van verscheidene kerken om de komende Zondag te maken tot een bededag. Zijn woord was tegelijk een herinnering aan de jaren, waarin de kerken dicht bijeen gestaan hadden in de dreiging van bui ten af. Een bededag zo is deze Zondag be doeld. Men heeft hem aangekondigd als algemene gedenkdag. Maar we zijn nog nauwelijks de schrik te boven, nog to rent rondom ons het leed omhoog, nog oók kunnen we. evenmin als in deze zwaar getroffen gebieden van ons land de einders, de grenzen zien van de smart, over duizenden en tienduizenden geko- Er is nog nauwelijks rust om te ge denken. Er is wel de noodzaak en de mogelijkheid van het gebed. God heeft tot ons gesproken, tot hen. wier leven onderging in de overstortende golven, tot hen, die de dood langzaam zagen na derbij komen in het omhoogkruipende water, maar ook tot allen, ook tot wie nog verre bleven van al dit verdriet. T~vE STEM van God was in deze wate- ren. Wie morgen de bijbel opslaat, doe dat bU die gedeelten die juist over de wateren spreken. We denken aan Psalm 33, Psalm 66. Psalm 77, Psalm 89. Psalm 93, Psalm 104. we denken aan Job 38. maar ook aan Openbaring 21. Treffend hoe herhaaldelijk in' de bij bel van de wateren gesproken wordt aLs van een grote verschrikking, jazeker, als scheppingen Gods en als instrumen ten in Zijn hand en onderworpen aan Zijn wil. maar waarin de stem van God wel bijzonder duidelijk is. Is het niet opvallend, dat van de nieuwe hemel en de nieuwe aarde gezegd wordt, dat de zee niet meer zyn za!. de zee met haar dreiging en met de scheiding, vaak wre de scheiding, welke zU teweeg brengt? Wij meenden aan deze dreiging ont groeid te zijn. Daarvoor waren we met onze moderne techniek te ver voortge schreden. Veilig voelden we or-s achter de zekerheden. welke wijzelf hadden opgeworpen. Zij zijn gebleken niet doel treffend genoeg te zijn geweest Het water was nog altijd sterker. TORGEN komen de spaden even te rusten en willen we proberen ons stil te zetten tot een gebed. Er worden hier en daar al weer plannen gemaakt voor herbouw en herstel en we juichen het toe. Er moet ook in dat opzicht weer worden aangepakt. Maar eerst willen we nog eens luisteren naar de stem van God in dit alles en willen we op die stem ons antwoord laten horen. In de aankondiging van deze Zondag valt het bijzondere doel er van in drieën uiteen: verootmoediging, gebed en offer. Alle drie zijn zij nodig, er kan er niet één gemist worden. De wonden zijn diep en schrijnend. Duizenden werden over het land ver strooid. Maar honderden plaatsen zullen ledig blijven, mannen, vrouwen en ook kinderen. Maar temidden van dit alles is er ook deze troost, dat het gebed niet maar no dig is. doch ook dat het mogelijk is. Dit schreven we in ons eerste artikel na de ramp. toen de omvang er van ons nog bij lange na niet voor ogen stond, maar het geldt ook nu: het is maar niet toe vallig gebeurd, het is de wil van God geweest. Hij heeft er ons iets mee te zeggen gehad en tot Hem willen we gaan. Dat kan nog De zee is er nog. dat ele ment van verschrikking, waartegen de men6, ook de moderne mens. nog altijd niet is opgewassen. HU zal er ook nooit tegen opgewassen raken en nooit in dit bestel zal ze haar verschrikking geheel verliezen. De zee is er nog en ln de wateren de stem van Hem. die nog altijd roept en die wij morgen ons stamelend antwooM moeten kunnen en ook mogen gevea. Eisenhower benoemt commissie voor hulpverlening Amerika maakt zich op voor het ver lenen van een grootscheepse financiële steun. President Eisenhower heeft een kabinetscommissie benoemd, die plannen zal maken voor hulp aan de overstro mingsgebieden in West-Europa (met in begrip van Engeland). In een verklaring van het Witte Huis wordt gezegd, dat het kabinet eenparig van oordeel is, dat het Amerikaanse volk de getroffen gebieden wenst te helpen. Voorzitter van de commissie is John Foster Dulles, de minister van Buiten landse Zaken. Leden zijn Charles Wilson, minister van Defensie, Ezra Benson, mi nister van Landbouw en Harold Stassen, directeur van het Bureau voor de Weder zijdse Beveiliging. De commissie heeft opdracht de feiten na te gaan cn aanbevelingen te doen omtrent de wijze, waarop de slachtoffers geholpen zullen worden. Maximumprijzen voor steenkool De Raadgevende Commissie van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap (K.S.G.) heeft te Luxemburg aan het Hoge Gezagsorgaan voorgesteld, maxima voor de prijzen van steenkool en ijzer erts te bepalen. De commissie wil prijzen voor alle soorten steenkool, gebaseerd op de ge middelde prüs per jaar. Noorwegen zal een vaste delegatie be noemen bU het Hoge Gezagsorgaan om nauw met de K.S.G. samen te werken. Nachtwaker neergesla gen te Rotterdam In de nacht van Donderdag op Vrij dag is de 65-jarige nachtwaker J. Mal tha zwaar gewond in een waihuisje op de Willemskade te Rotterdam aangetrof fen met een gat in het schedeldak. De politie vernam van andere nachtwakers, dat zij lastig gevallen waren door drie beschonken zeelieden, die onderdak wilden hebben, en heeft na onderzoek met de politiehond Presto drie Finse zeelieden aangehouden, van wie er één tot vier malen toe door de hond werd aangeblaft. Zü worden er van verdacht de man met een hamer op hei hoofd geslagen te hebben. Jongetje bij Coevorden verdronken Vrijdag is de 7-jarige Riekus Arends in de sluis ou de Vossebelt nabij Coevor den verdronken. Toen een zusje had ont dekt, dat hij niet op school aanwezig was, stelde men een onderzoek in en ont dekte een spoor in de sneeuw, dat naar een gat in het ijs van de sluis leidde. Na enige uren dreggen kon men het lijk bergen. Franse begroting goed gekeurd De Franse Nationale Vergadering heeft gisteren met 415 tegen 205 linkse stem men de begroting, die in totaal 3751 mil liard franc beloopt, goedgekeurd. Honderden rubberboten zijn in de afgelopen week boven het verdronken land afgewor pen. Ze liggennu ze hun dienst gedaan hebben, als Oranje- plekken in de sloten van stad jes en dorpen. Want vanuit deze dorpen, of juister gezegd vanuit de hoogste gedeelten dezer dorpen, zijn de vluchte lingen naar veiliger oorden geëvacueerd. Dit is een opna me uit Stavenisse (Tholen). Belastinglaciliteiten Gift mag ook worden berekend over '52 Over ingekomen loon geen vereveningsheffing In aansluiting aan reeds eerder bekend gemaakte belastingfaciliteiten met het oog op de nationale ramp deelt het mi nisterie van Financiën nog het volgende De giften in geld aan het Nationaal Rampenfonds, die ingevolge een besluit van de regering tot elk bedrag van het inkomen of de winst mogen worden af getrokken, komen ten laste van het in komen of de winst over het jaar 1953, tenzij een belastingplichtige bij zijn aan gifte over het jaar 1952 het schriftelyk verzoek doet om de gift van het inkomen of winst over 1952 te mogen aftrekken. Het vorenstaande geldt eveneens voor goederen, die uit bedrijfsvoorraden ten behoeve van watersnoodslachtoffers wor den afgestaan. Verder is bepaald, dat bedragen, die ten behoeve van het Nationaal Rampen fonds van het loon worden afgestaan (waaronder begrepen loon uit overwerk), niet alleen voor de heffing van de loon belasting, maar ook voor de heffing van i de vereveningsheffing buiten aanmerking worden gelaten. Rijksstraatweg bij Den Deyl wordt verbreed Op 1 Maart zal begonnen worden met de verbreding van de Rijksstraatweg van Den Deyl af ln Noordelüke richting en met de aanleg van een zg. verkeerseiland bij de v. d. Oudermeulenlaan en de Ker- keboslaan. Verschillende leidingen en rioleringen moeten daarvoor worden ver legd, welke werkzaamheden voor reke ning van de gemeente Wassenaar komen. B. en W. vragen de raad een crediet van 44.500,—. Ambon bidt voor Nederland Minister Lokollo van de Republiek Zuid-Molukken heeft het volgende tele gram gezonden aan H.M. de Koningin: „Het Zuidmolukse volk smeekt Gods ge nade af om U en Uw volk te steunen in deze zware beproeving."

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1