Alphen aan den Rijn adopteert zwaar getroffen Zuidland Een dringend beroep op de boeren 3 INIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953 r Tot gisteren 5 uur kwam een bedrag van ruim ƒ81.000 bijeen De stand van de geldinzameling in Leiden was tot gisteravond 5 uur als volgt. De huis-aan-huis-collecte op 2 Februari heeft definitief f 45.819 op gebracht, de straatcollecte op 3 Februari f 10.936,88. Via de giro-bank rekening van de gemeente-ontvanger werd een bedrag ontvangen van [8882. De collecten op de scholen brachten tot gisteren f5007,15 op. En ian de kas van de gemeente-ontvanger werd door particulieren en bedrijven enslotte nog een bedrag van f 10.388,25 gestort. In totaal: f81.033,28. Het S* gironummer van de gemeente-ontvanger is 6155. De resultaten van de collecten op de cholen zijn aldus: R.K. Jongensschool Haarl straat f 20,45. ),L. school Da Costastraat 37,48. Chr. ileuterschool O Rijn 41.67. kleuterschool Ujehstraat 83,46, school Javastraat 28.27. 25. W Haria-school Haarlstraat 259,30, OL. chool Maresingel 126,60, H.B.S. voor r.eisjes 637,O.L. school Aalmarkt 33.10, R.K. lyceum 158.kleuterschool !lis3bethshof 70, O.L. school Zuidsingel 00,—, Chr. school Lusthoflaan 60. peuterschool Maresingel 53.89. school i'.G.LO. Oude Vest 62,50, Beatrix-school lerensingel 89.89, Chr. school Koomark 8,15, O.L. school Langebrug 100, ^idse Schoolver. 301,kleuterschool f. Krugerstraat 32,50. O.L. school Me- jdusastraat 24.44, Chr. kleuterschool j Plantsoen 78,15, Chr. school Asserstraat Ia JOO. Chr. lyceum 451,18, Chr school h- woordeinde 209,71, Chr. school Pasteur- de itraat 118,92, Chr. school Vollenhove- 00 kade 300,Chr. school Oosterstraat >r- 06.85. Chr. school Munnikenstraat 146. de Chr. school Hoge Morsweg 113,—, U L O. CSi ir. meisjes Breestraat 86.U.L.O. Paul lea krugerstraat 214.01. O.L. school Drift- se »traat 159,63. Ambachtsschool 16. in Totaal f 5007,15. Nu volgt een specificatie van giften lsl ontvangen per giro/bankrekening van pe gemeente-ontvanger. Mw M. B f 200, Fa K. 35. Th. A. de G. 100. H. H. 25, H. v. d. B 50. M. E. Jr 25. 25. W. F. S. 25. G. M. F 100. F. J. M. Schl. 25. S. Muz. L. 100, B. M. P. J. L. W. 5. H. F. 100, A. M. Chr. H. A. E. v. D. 100, J. F. H. 10, H. H. 15, R. A. K. 100, M.Huis 1000, v. 't H. en 612, I. L. de G. 25. Fa Gebr. M. 100, W. F. P. en Zn 100, A. W. S. 250, s. Ver. Ac. Z. 150. Mw N. v. 't A. 100, A. C. S. P. 250, M. I. R. L.-V. 150. S.-V. 5, Tr. Th. 300, M. C. H. IOO. H. J. P. 100, R. A. M.-G. 50. F. Ph. 25. Z A v. d. Z. 2.50. I. O. 50. M. M. T. W. F J. T. 25, P. H. O. 100, I. H.-T. I. E. H. M. 50, D. B. 10, B. G. E. 50. L. T. 2.50, F. T. 25. C. G. N -S. 500, N. M. G. 250, C. J. v. d. L. 10, P. H. v. I. 25, C. L. 25. G. G. 250, S R. Fabr. C.V. Gebrs P. 100, Th. M. B. 100, H. en P. 100, N.V. Dr J. J. G. en Zn 1000, N.V. fa L. E. N. 1000. Totaal f 8882. Tenslotte een specificatie van de stor tingen door particulieren en bedrijven |an de kas van de gemeente-ontvanger Fa. P. f 25. H. de W. 25. T. v. E. 50. rs. Ver. E. 19. V. D. 500, fa B. de K. I, van Cl. 50, Zwemver. R. v. 't H. 25. B. F. 100, Breifabriek P. 50.-fa K. 10. R. 50, Wasserij v. O. 100, Mach. fa- iriek O. 100. Trie, fabriek K. 25, M. •is 100, fa G. 100, Pers. fa G. 22,50, G. 3,50, Ch. fabr. L. 25. N V. v.h. D. W. R. 100, H. C. W. 1000, N. E. M. 1000, K. en O.-avonden uitgesteld Het bestuur van K. en O. verzocht ons iet volgende mede te delen: In verband met de ramp, die ons land leeft getroffen, worden verschillende K. O.-voorstellingen uitgesteld. Dit be ft de voorstellingen van „Reinaert de <s" door het poppentheater In den roeden Zotskap. „Als 't kindje binnen- :6mt' door de Haagse Comedie „Het verboden ilmvoorsïellingen irwoud". Voor de nieuwe de advertentie listeren. Daar alle zalen van de Stadsgehoorzaal W. zijn gevorderd, bestaat de logelijkheid, dat het concert door het Rott. Philh. Orkest op Zaterdag 14 Fe- Iruari moet worden uitgesteld. Zodra it zeker is, zal hierover nog een be- eht verschijnen. De tweede toneelavond 1 het kader van het Leidse Juweel op 1 Februari in het Antonius-clubhuis Ut gewoon door. Aanvang half 8. Jaarvergadering van De Zijl De zwem- en polovereniging De Zijl hield gisteravond jaarvergadering. De ipkomst was slecht. De jaarverslagen eerden goedgekeurd en de bestuursleden >i) acclamatie herkozen. In de vacature- Onderwater werd voorzien. Het be ltuur werd gemachtigd f 200 in het Ram penfonds te storten Op voorstel van de foorzitter werd de feestavond op 14 Fe bruari voorlopig uitgesteld. De heer G. Bron ter aarde besteld Gistermiddag vond onder grote belang- Itelling op de begraafplaats bij het Sroene Kerkje te Oegstgeest de begra- enis plaats van de heer G. Bron. oud- hajoor van de rijksveldwacht, die de vorige week op 68-jarige leeftijd plotse ling overleden is. Onder hen. die de baar volgden, merk en wjj oa. op: ds B. C. Visser, Herv. iredikant te Oegstgeest, voorzitter van de :erkeraad, ds G. F. Callenbach namens iet college van kerkvoogden der Herv. [emeente, mr Ph. J. de Ruijter de'Wildt, ecretaris van dit college, de heer J. v. Berg, kerkvoogd, dr W. F. Dankbaar, lendingssecretaris der Herv. kerk, een leputatie van de kerkeraad en de kerk voogdij, de groepscommandant der rijks- tolitie te Oegstgeest, de heer A. Koerten de heer F. H. Kemner, oud-bestuurs- van de bond van politie-ambtenaren lot bescherming van dieren, Aan de groeve ging ds B. C. Visser voor in gebed. De heer J. Bron, een zoon van 6e overledene, dankte voor de getoonde belangstelling. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Geertruida M, dr van P v i Klaauw en W Sinteur; Hermanns C M, «1 van A C Bisschop en C J Elderin-z: René Ch. zin van L Boom en J Wijsman; Alida G M, dr van A C Fhilippi en C M van Berfcel; Bertus, zin van J H van Tol T G Hoogendoorn-; Cornells B, zn van G Los en A M Nievaa-rt; L^onardus J M, i van L W A va>n Es en H Kuipers. ONDERTROUWD: H Montagne en M v d Berg; F J Schild en N Spies; J G d Meer en A v d Linden; J Leef lang en M Ciere; J Zwart en A Guldemond; P C Korteweg en A R Spijker; A B Breebaart en H Miskotte; A Honders er A M Driessen; C de Vries en C C Labor- 6us; A G J Rietveld en A J Nijssen. OVERLEDEN: G S Bairendse. huisvr van Onderwater, 78 jr; D La-man, huisvr van Zirkzee, 75 jr; W Brakhoven, man, 66 jr; H Beij, man, 69 jr; W Ketting, man, 76 jr. NV. „Tr." 100. Houthandel T. 50. M. fabr. den H. 100, Wasserij D. 25. fa v. d. V. 50. J. H. 8,50, H. B. 3.50, R. P. 2. N. N. 15. W. H. 10. J. J. K. 5, E. G. 20. Z. 27,50. KI inr. C. L. 9. Mej. G. 20, v. d. K. Z. 35, fa P 2500, fa. v. D. C. 500, N N 100. I. N. 10. Mw B. 1. Mw R. 10. N. N. 1,25, N. N. 3,50, N. N. 200, Mr J. B 100. N N 10. A. F 10. C. F. M. 500. fa de W. 125, fa Sch. 10. V. M. 10. fa KI. 17,50, fa M. 10. Dir. en Pers. De- poth. N.V. v. h. Z. v. d. M. 522, L. Grooth. 60. R. O. 2.50. P. V. 1, Coll. „St. P." 200 fa de G 10. W. B. 0.65, Dir. en Pers. N. V. R. 200, E. K. 25. fa P. 10. Journ. 5, diaco- nessenhuis 798.35. fa C. 200. Totaal f 10388.25. Morgen hopen we een nieuwe stand te geven. Agenda voor Leiden Pieterskerk, 7.157.45 uur: Avond- Doelen, 8 uur: NederlandEngeland, L Warwick James over The development of eduation in Engeland. Zaterdag Volkshuis, 4 uur: dr A. J. Ch. Haex over vitaminen en hormonen. Tentoonstellingen Prentenkabinet. 25 uur: tekeningen van Gentenaren Jules de Bruycker en George Minne (tot 21 Februari) Nachtdienst apotheken Apotheek Van Driesum. Mare 110. tel. 20406 en de Zuiderapotheek. Lammen- schansweg 4. tel. 23553. Leidse jeugd naar de bidstonden Het Youth for Christ werk comité te Leiden doet een drin gend beroep op de jeugd, om Zondag de bidstonden, die in alle herkenen samenkomsten worden gehoudenbij te wonen. Gouden huwelijk De heer en mevrouw Honsbeek-Feek- man. Kooilaan IA, hopen op 11 Februari vijftig jaar gehuwd te zijn. Jaarvergadering dierenbescherming afdeling Leiden Grootscheepse propaganda-actie op komst De algemene jaarvergadering van de Ned. vereniging tot bescherming van dieren afd. Leiden, die gisteravond In de Burcht werd gehouden, was wegens de bijzondere omstandigheden uiterst kort gehouden. In plaats van mr Hugenholtz fungeerde de heer A. v. d. Neut als voorzitter. In zijn openinzswoord schonk de heer Van der Neut bijzondere aandacht aan de nationale ramp van de watersnood en her dacht op de allereerste plaats de mense lijke slachtoffers. Maar ook het dier in nood werd door spr. onder de aandacht van het auditorium gebracht. De heer Van der Neut vertelde, wat de Leidse voorzitter, mr Hugenholtz en wat de lan delijke voorzitter ter plaatse reeds had den bereikt, al moest hij toegeven, dat het helaas maar weinig was in vergelij king met de nameloze ellende, die gele den wordt. He*, jaarverslag van de secretaresse meldde een stijging van het ledental van 980 tot 1122. waarbij dan nog in aanmer king genomen dient te worden, dat er 27 leden van de Leidse afdeling naar de nieuw opgerichle afdeling in Noordwijk zijn overgeheveld. In het algemeen was 1952 een gunstig jaar. Alleen moest men helaas cons'ateren, dat er ondanks hard zwoegen nog niet genoeg geld verzameld was voor ean nieuw dierenasyl. De penningmeester kon een batig kas saldo melden van f290 en een vermogen van in totaal f2015, alles per 31 Decem ber 1952. Aan de stichting voor een nieuw Leids dierenasyl kon f 4135 worden afge dragen. In het bestuur waren aan de beurt van aftreden de heer H. v. Poelgeest en me vrouw B. v. Praag, Er waren geen tegen- candidaten. Beiden werden bij accla matie herkozen. Over de begroting en voorstellen van de bazarcommissie werd in verband met de noodtoestand in deze vergadering niet gerept. Wat de ledenwerving betreft, kwam de voorzitter van de bazarcommis- sie, de heer N. Bonnet, met een voorstel, dat nog nader aal worden bezien. De bedoeling is na het rondzenden van een folder huis aan huis de bedoeling van de vereniging te gaan propageren. De stad wordt hiertoe verdeeld in 92 wijken, maar als er niet genoeg propagandisten blijken te zijn, zal men tot een gerichte actie moeten overgaan, d.w.z. dat men de be zitters van honden (via de hondenbelas ting opgespoord) zal trachten te overtui- POSTWISSELS voor hef Rampenionds naai STATENLAAN 81. DEN HAAG Tot nader order uitgesteld Vrijdag: vergadering C.B.T.B.; K. en O.-avond Antonius-clubhuis. Zaterdag: huldiging Wassenaars bur gemeester: toneelavond Ons Grunneger- laand in De Burcht; uitvoering meijes- H B S. in Stadsgehoorzaal. Bazar Nomateg uitgesteld De bazar van de Chr. jeugdvereniging Nomateg ls tot latere datum uitgesteld: het getouw is beschikbaar gesteld voor geëvacueerden. Dies-redeGroot-Auditorium De Dies-rede wordt Maandagmiddag om 2 uur in het Groot-Auditorium uit gesproken. Verder is het gehele Dies- programma, zoals men weet, vervallen. Bioscopen Zondag gesloten Alle bioscopen zijn Zondag gesloten. Niet over de duinen naar het strand Het hoogheemraadschap Rijnland waarschuwt hen, die naar het strand willen gaan. ver van de duinvoet te blijven en het strand niet over de duinen te benaderen De duinvoet heeft door de storm erg geleden en het gevaar van afschuiving bestaat, met de kans dat men onder het zand bedolven wordt. Ridgway in Den Haag Met een Skymaster van de Amerikaa-n- se luchtmacht is de opperbevelhebber van de NATO-strijdikracbten, generaal Ridgway, gisteren onverwachts op Schiphol aangekomen. Na vertrek uit Parijs maakte hij een rondvlucht over de geteisterde gebieden. Hij heeft te Den Haag besprekingen gevoerd over de hulpverlening. Hierbij was een aantal officieren van zijn staf tegenwoordig. Ook heeft hij gesproken met de com mandant van de Amerikaanse troepen in Den Puzzle-prominenten 1. Mevr. T. Manusama, Schagersteeg 1, Leiden; 2. P. J. Segaar, Leidseweg 497, Voor-choten; 3. L. de Vries. Warmonder- weg 62, Oegstgeest. gen van het nut en de wenselijkheid van georganiseerde dierenbescherming. Vra gen. die de propagandisten kunnen over rompelen, zullen op een speciale praat avond worden behandeld. Ook Oegstgeest aal in de actie worden betrokken. Op de agenda van de vergadering stond verder nog de benoeming van een kas- commissie en het aanwijzen van een af gevaardigde en een plaatsvervanger voor de algemene vergadering te Eindhoven in Mei van dit jaar. Mr Hugenholtz in 1954 naar Amerika De president van de wereldfederatie voor bescherming van dieren, dr mr W. Hugenholtz te Leiden, heeft, zoals men weet. van een aantal Amerikaanse ver enigingen een uitnodiging ontvangen, aldaar lezingen te houden over dieren bescherming en de wereldfederatie Mr Hugenholtz zal in 1954 van deze uitnodi ging gebruik maken. Hij kan dat wegens zijn drukke werkzaamheden niet mei 1953 doen. hen 1 uit dat verdronkei den hun het beste wille te geven hebben. Maar i kunnen nleta Dit is de Kerkweg te Zuidland. Het echte type van een welvarend lan delijk dorp in Zuid-Holland. Thans staat hier alles onder water. Er zijn huizen, waar de vloed net over de dorpel spoelde, huizen die half, maar ook veel huizen, die tot de nok in het water staan. Praat met hen over het werk. Helpt hen op deze wijze. Dan doet u goed werk. Wij hebben gehoord, dat het Alphen machteloosheid. Patzelfde gevoel heelt j£ dje Zuidland heeft geadopteerd Dat in nog erger mate. wanneer men. een prachtig begin. Alphen zal hen met hen spreekt en gaat beseffen, dat weten te helpen, zoals het moet. Laten geld en goederen maar een povere troost velen dit initiatief volgen. Er zyn er die nog geholpen moeten wor- Kalme bevolking is niet verslagen We twijfelen er niet aan, of door Alphens burgerij zal met grote instemming ver nomen worden, dat, na een bezoek, dat B. en W. aldaar gebracht hebben, de 2S00 inwoners tellende gemeente Zuidland op Voorne en Putten door Alphen is geadopteerd. dit onuitsprekelijke leed. Alles en alles, wat hun leven inhoud gaf. hebben zij achter moeten laten: hun land. hun vee. En velen van hen ook een groot deel van hun familie. Zij zijn ge- praten niet over hetgeen ze hebben verloren. Ze klagen niet. Maar :ij innerlijk hebben te verwerken, nen aan hun ogen, waarin geen hoop meer leeft. Wij stadsmensen begrijpen dit. Mis schien. Maar niet in zijn volle betekenis. Dat kunnen alleen boeren en mensen van het platteland. Want het werk van een tadsm.n. I. rt|n b»Ujn. H« werk v.n M ond., jen boer ls zijn hart. Wanneer hem dat -- Burgemeester Witschey en wethouder A. J. Dekker hebben gisteravond aan de pers een en ander verteld over hun tocht naar en hun ervaringen in Zuidland. De burgemeester was trots op zijn ge meentenaren. die zich bij dc inzameling van kleding en geld van hun beste zijde hebben doen kennen. Maar we weten het allen: het is niet genoeg Bij wat we deden, blüven we ons machteloos voelen. We willen meer! Uit die overweging kwam ook voort het streven van B. en W. naar adoptie. Wel is de vereniging van Ned. gemeen ten voornemens deze zaak te regelen, maar dat kost zoveel tijd En na telefo nisch instemming verkregen te hebben van de raadsleden, heeft men contact ge zocht en gevonden met Zuidland Kleur en samenstelling, wat doet het er toe? Telefonische bespreking wees uit, dat 1700 inwoners zijn geëvacueerd Dat er voorts momenteel geen gebrek is aan kleding. Dus verder dan maar afwachten? Het college besloot: we moeten Zuid land zien te bereiken. Dat !s gelukt. Het gehele dagelijkse bestuur, met uitzonde ring van wethouder V. d. Berg. die als loco-burgemeester op het raadhuis moest blijven, kwam in Zuidland, dank zij de prachtige medewerking van de hoofd commissaris van politie, die een motor ordonnans mee gaf. En daar in een café op de Dorpsring Zon dagbidstonden met collecte Aantal evacué's is in Leiden toegenomen tot honderddertig Officieel verzoek bereikte ons echter nog niet In alle Leidse kerken wordt Zondag een bijzondere inzameling van gelden gehouden voor het nationale rampenfonds. Het is misschien nog nooit ge beurd, dat een dagblad een dergelijke kerkelijke collecte aanbeveelt, maar in dit geval, waarbij het gaat om alle Kerken, die bij de leniging van de nood in de getroffen gebieden niet willen achterblijven, menen wij toch een woord van aanbeveling niet achterwege te mogen laten. De vandaag verschenen kerkbladen wijden er al voldoende aandacht aan, zodat wij kunnen volstaan met de opwekking aan het adres van de kerkgangers, reeds nu een offer voor deze inzameling weg te leggen. De diaconie van de Hervormde Ge deelde ons mee, dat zij een hulp programma van vijf punten he-ft opge steld. Deze zijn: 1. In het tehuis voor ouden van dagen is plaats ingeruimd voor evacué's, waardoor de eerste getrof fenen, die onze stad bereikten, reeds konden worden opgenomen; 2. de op neming van twintig kinderen in het kinderhuis Voordorp te Leiderdorp: 3. beschikbaarstelling van de maatschappe lijke werksters voor hulpacties in de stad en voor het halen en verzorgen van evacué's; 4. kleding voor de slachtoffers verzameld en ter beschikking gesteld; 5. een bedrag van f 1000 uitgetrokken voor het Nationale Rampenfonds. In de Hooglandse kerk .s een aantal wiegen opgeslagen met volledige uitrus ting Niet helemaal volledig, want er ontbreken nog wiegkruikjes. De koster der kerk verzocht ons de lezers (en vooral de lezeressen) te vragen, of zij nog wiegkruikjes ter beschikking kun nen stellen, opdat de wiegen compleet afgeleverd kunnen worden. Men kan ze bij hem bezorgen: kosterij Middelweg. Van Hervormde zijde verzocht men ons verder mee te delen, dat in verband met de opslag van goederen in het koor van de Hooglandse kerk Zondag geen fietsen in de kerk kunnen worden toegelaten. Het bleek niet mogelijk ie zijn, de kerk vóór Zondag geheel te ontruimen. Rijwie len moeten dus op het kerkplein worden geplaatst. Evacué's Tot vanmorgen half twaalf hadden zich honderddertig evacué's by de afdeling bevolking van de gemeentesecretarie ge meld. Sinds gisteren is het aantal dus toegenomen met taahtig. Deze getroffe nen zijn niet langs ..officiële weg" de stad binnengekomen. Dat wil zeggen, dat ze bij familie of kennissen zijn on dergebracht. Het gemeentebestuur werd voor hun huisvesting dus niet inge schakeld. Vanmorgen hebben de wethouders Jongeleen en Menken in de koffiekamer van de stadsgehoorzaal nog een verga dering gehad met vertegenwoordigers van verschillende instellingen over mo- Beeld van ramp in Luxor Vanmorgen begon in het Luxor-theater een reeks korte doorlopende voorstellin gen van speciale reportages uit de waters- noodgebieden. Deze reportages, gemaakt door Polygoon-Profilti, geven zowel de schrijnende nood van de door de storm ramp getroffen bevolking weer, als het stugge doorzettingsvermogen van de te hulp gesnelden. Wie ondanks de over- - oed van reportages en berichten in de dag- en weekbladpers nog het gevoel heeft, bU lange na nieit de omvang van het door de stormramp gebrachte leed te beseffen, doet er goed aan deze voorstel lingen te bezoeken. Hij steunt daarmee tegelijkertijd het Nationaal Rampenfonds. De directie van Luxor stelt de gehele opbrengst van deze voorstellingen name lijk ter beschikking van, dit fonds. gelijke onderbrenging van evacué's op grote schaal in Leiden. Ons werd mee gedeeld, dat Leiden een officieel ver zoek om opneming van geëvacueerden nog steeds rfiet had bereikt. De vraag, of een zodanig verzoek alsnog te ver wachten is, is niet te beantwoorden. i Wel kan nog worden gemeld, dat Lei- j den volledig klaar is om getroffenen sprak men met burgemeester L. de Kool. wiens raadhuis onder water staat en zijn enig overgebleven wethouder, de heer Van Mechelen. Wethouder Dekker vertelde ons van het tragische einde van wethou der Wolters met vrouw en 6 kinde ren. Dc gehele Zondag was hy in de weer geweest om gemeentenaren te waarschuwen en te helpen. Zondag avond was hij zelf met zijn gezin op weg naar een veiliger plaats, toen plots de weg, waarop zy liepen over spoeld werd. Allen verdronken. Gistermiddag is mevr. Wolters en een van de kinderen te Heenvliet ty- deiyk begraven. De anderen zyn nog niet gevonden. Zy zullen straks by elkaar rusten (als eersten) op de nieuwe begraafplaats te Zuidland. voor welks aanleg wethouder Wolters zich zeer beyverd had. Zuidland heert 20 doden te betreuren. Ook in materieel opzicht zyn de verlie zen zwaar. Vrijwel alles heeft onder wa ter gestaan in dit dorp van landbouw, veeteelt en vlasnijverheid. Practisch al het vee is verdronken. Van één boer i dronken niet minder dan 200 koeien. De moeilijkheden voor Zuidland zullen zich In sterke mate doen gevoelen. - neer de plaats weer droog is- Men wacht dat dit met 2 a 3 weken (mini maal) het geval zal zyn. Technische assistentie voor beoordeling van schade aan huizen, herstel van lei' dingen etc. en adviezen zullen dan brood nodig zyn. En is eenmaal de schade be zien, dan zal wellicht op de bedrijven In onze gemeente een beroep gedaan wor den om te helpen bij de wederopbouw. En natuurlijk zal er geld. nog veel geld, nodig zyn. Laten we allen er mee reke ning houden, door persoonlijke genoe gens, liefhebberijen, snoeperijen enz. in de komende weken op te offeren, opdat wanneer nogmaals een beroep op de por- temonmaie gedaan wordt het geld niet zal ontbreken. De burgemeester zei het nog weer met nadruk: slechts door de ellende daér te zien. beseffen wjj hoe ryk we zyn: welk een zegen het is, dat we daaraan ontkomen zyn. Welnu, we hopen en we verwachten, dat ook Alphen blijk zal geven, gelijk het reeds gedaan heeft, dat men die zegen weet te waarderen. Wethouder Dekker deed nog een gestie aan de hand. Laten de kerken tact zoeken. Zuidland heeft drie kerken: een Ned. Hervormde, een Gereformeer de en een Chr. Gereformeerde. Wellicht kunnen de kerken reeds nu. als is het maar door een bemoedigend schryven, an hun medeleven doen blijken. Uiteraard waren deze mededelingen ontvangen. Alle zalen en vertrekken v®n. voorlopige aard. Of van de gehoorzaal zijn voor ddt doel in-Slicht zal worden enz. zyn zaken, die gericht. In de grote zaal is een groot n°8 bezien aantal bedden neergezet. Het podium; wordt grotendeels in beslag genomen door wiegen. In de receptiekamer is een eetgelegenheid ingericht en de foyer i« .onitspa-nningszaal" geworden. Men heeft hier tal van „zitjes" gemaakt. Ook is' er een wasgelegenheid georganiseerd. Voortdurend is in de gehoorzaal een aantal mensen aanwezig om op de eerste oproep de nodige werkzaamheden te verrichten. ALKEMADE Voor Rampenfonds en Rode Kruis De collecte voor het Rampenfonds heeft in Oude Wetering opgebracht f1350, Nieuwe Wetering f 1000 en in Roelof- arendsveen f 4400. De oliebollendag in Oude Wetering heeft f750 opgebracht. Dit bedrag is overmaakt naar het Rode Kruis. Vervallen bankbiljet Degene, die een vervallen bankbiljet van f 25, met een kinderkopje van 1944, heeft gedeponeerd in het zakje van het comitélid Elstgeest, wordt vriendelijk verzocht dit biljet voor een geldig in te BENTHUIZEN Gerei. Gemeente beroept De Geref. Gemeente alhier heeft nu een beroep uitgebracht op ds K. de Gier van Lisse. Warm van de strykbout Het bestuur van de actie kledinginza- meling deelt mede, dat de gistermiddag aangevangen inzameling van kleding, lijf- en linnengoederen een éclatant suc ces is geworden. De toch al hoog ge stelde verwachtingen werden overtrof fen, en het meeste was van goede kwali teit. Veel goederen werden, nog warm van de strijkbout, ontvangen Vluchtelingen opgenomen Het aantal geëvacueerden uit de ge troffen gebieden, dat gisteravond was opgenomen bij familieleden, bedroeg 42. De betrokkenen zijn afkomstig uit de ge meenten Kerkwerve, Sommelslijk, 's-Gra- vendeel, Anna Jacobapolder, Stavenisse. Strijen en Ouwerkerk. Voor het Rampenfonds De totale stand van de inzameling voor het Rampenfonds bedroeg Donderdag avond f 11.958.66. Dat is f9.19 per inwoner. worden. K.L.M.-Dakota maakte noodlanding De piloot van een K.L.M.-Dakota kon vanmorgen bij het opstijgen van het vliegkamp Valkenburg waarschijnlijk niet snel genoeg hoogte krijgen zich genoodzaakt zijn vliegtuig w de grond te zetten. Volgens de berichten werd het landingsgestel by het neer komen aan de rand van het vliegkamp kapotgeslagen. Een propeller zou in dt cabine zyn geslagen. Persoonlijke onge lukken deden zich echter niet voor. N« de landing werd de Dakota door twintig vyf-en-twintig personen verlaten. Ook de kinderen Gistermiddag omstreeks 5 uur belden bij burgemeester Witschey een tweetal jongetjes aan „Zy k-wamen centjes brengen" vertel den ze. ..Waarvoor dan?" vroeg de burgemeester. ..Wel. er is toch geld nodig voor de mensen in het over stroomde land". Zij gaven de burgemeester 24 centen, de opbrengst van opgehaal de oude kranten! De burgemeester was ontroerd over dit sympathieke medeleven van de jeugd. Het getroffen Zuid-Holland HOE GOED HET IS. DAT ALPHEN ZUIDLAND ADOPTEERDE willet tellen. loemt, hen in uw werk delen. Beschouw hen ouden dan niet als uw knecht, maar als uw :etrof- gelijke. En dat is een heel moeilijke op land e i dringend be- HAZERSWOUDE Goed werk voor slachtoffers Enkele ingezetenen hebben in de afge lopen dagen uitstekend werk verricht voor het redden van door het water be dreigde mensen Onder zeer moeilijke omstandigheden hebben zy negen J. j vrouw van 83 jaar. Men had de beschik- ordt. heeft zun leven geen kir>g ovec wn sloep di€ as vervoerd. Eerst werkten zy in Zuid land, daarna, toen het water hen daar had verdreven, in de gemeente Abben- broek. De heer M. van Dijke Jzn viel tijdens het reddingswerk overboord en ging kopje onder, maar zijn makkers konden hem binnenboord t-eteken. De andere redders zijn L. de Ruiter. J. van Oeveren, p. Pauw, W. van Beek en A. Ravensberg De burgemeester van Zuid land heeft burgemeester Den Hollander veel dank gezegd voor het werk van deze groep. Landarbeiders jubileerden De landarbeiders H v. d. Velde en Jac. van der Eist hebben de dag her dacht, dat zij resp 30 en 25 jaar geleden dienst traden by de landbouwers families J. P. J. v d. Voet en Vao der Lelie. Van het hoofdbestuur van de Holl. Maatschappij van Landbouw kregen zij en diploma van trouwe dienst; van d* werkgever een geschenk onder couvert n van de collega'- enige cadeaux Gaat niet door De gemeerrtevergaderirwr vao de Geref. Kerk gaat hedenavond niet door. Kleding uitgedeeld In het gymnastieklokaal is Woensdag middag kleding u-itgedeeld aan geëva cueerden. die hoofdEa-kelUfc uit Middel- harnis afkomstig waren. Deze goederen waren door inwoners van de gemeente geschonken. ontnomen inhoud meer. En da* maakt al dat verschrikkelijke, i; in Zuidland is gebeurd by het red dingswerk. begrijpelijk. ater heeft velen daar overval len. Er zijn mensen gevonden, die nog op hun bed lagen. De dood had hen in hun slaap verrast. - n er ook, die het dak hadden bereiken en moesten toezien, hoe het water alles en alles overspoelde. Eerst hun akkers, daarna de stallen met het angstige vee. waar het plotseling stil as geworden. En daarna ook hun hui- •n, tot alleen het dak nog maar boven ater uitstak. Uren en uren hadden zij daar gezeten in de felle kou. En wat zij daar hebben meegemaakt en wat zij daar hebben gedacht, zullen wij hier nooit kunnen begrijpen. Maar toen de eerste reddingsboten uit trokken, zij waren er nog maar zeer wei nig in aantal en hun werk was riskant, toen zijn er mensen geweest, die weiger den van het dak te komen. Eén van de militairen, die we bij Zuid land ontmoetten en die van het begin af het reddingswerk had deelgenomen, vertelde, dat een boer schreeuwde: „Eerst mijn vee! Red dat!" was onmogelijk. Het vee was al in groo'. deel verdronken. De boot klein en er wachtten nog zovelen op de daken, voor wie het de hoogste tijd werd. dat zy werden weggehaald. Maar deze boer weigerde van het dak te komen. En het water steeg nog steeds. Praten hielp niet. Hij bleef weigeren. Men ging eerst verder naar een volgend huis, om daar de mensen af te halen. En en men terugkwam om hem desnoods et geweld weg te halen, was zyn dak •erspoeld en er was niets meer te vin- niet het enige geval. Het kwam veelvuldig voor. dat militairen bevel kregen, onwilligen met geweld te redden. En de tonelen, die zich toen hebben af gespeeld, daar in dat overstroomde Zuid land, zijn me*, geen pen te beschrijven. Zij zaten in bomen en zy hebben aan dakgoten gehangen. Doodsangst moet hen krach', hebben gegeven, want zij hebben daar lange tijd gehangen, in het water, hulp kwam. Begrip Wat kunnen we voor hen doen. vraagt men zich af. nu nog al deze ellende. Wij weten, dat velen hun deuren wijd heb ben open gezet. Maar er is nog iets an ders, dat nodig is. Het is: begrip. Een eenvoudig taak voor een ogen blik. Maar wanneer dat voor een lange tijd zou moeten zUn. dan wordt het moeilijker. Deze mensen zijn geestelijk ernstig geschokt. Zij uiten zich n lijk en hun gedrag zal velen vreemd voor komen. Er zijn er. die praten lachen, alsof er niets is gebeurd. En dan plotseling huilen ze. Er is geen troost voor hen. Er zal iets anders moeten komen. Zij moeten aan het werk. Daarom hebben wij een dringend verzoek te doen. Wy zeiden reeds, dat alleen boeren mensen van het platte land meer hen zouden kunnen begrijpen, c stadsmensen, hoezeer wij hier ook hart hebben open gezet Laten het vooral de boeren zyn, die hun deuren open zetten. Ontvangt hen in uw midden. U zult meer voor hen kunnen doen, dan wij hier in de stad. waar zy zich niet thuis voelen en waar Vergadering gemeenteraad De eerstvolgende raadsvergadering zal gehouden worden op Vrijdag 13 Febr., 's avonds 7.30 uur Watervoorziening Bioemweg In verband met de watervoorziening van de B'.oe-mweg is het nodig, zo delen B en W. mee, dat de gemeente recht van opstal verkrygt op een terrein van de fa gebrs Lam alhier, welke fa gene gen ls met de gemeente een overeen komst te sl-uiten Naamgeving nieuwe Rynbrug In de raadsvergadering van 22 Decem ber 1952 werden B en W. om prae-advies in handen gesteld verzoeken van de Al- phense Chr. Oranjevereniging en van de Wilhelminavereniging om aan de in aan bouw zijnde gemeentelyke Rijnbrug de naam te geven van Koningin Juliana- brug. Het verzoek van de Wilhelmina vereniging bevatte tevens de suggestie om Hare Majesteit de Koningin te ver zoeken de nieuwe brug te zyner tijd per soonlijk voor het verkeer te willen open stellen. De Nederlandse vereniging Al phens Belang en de werkgeversvereni ging hebben verklaard met het verzoek van de Wilhelminavereniging in te stem men en het te ondersteunen. De gedachte, om aan de nieuwe Ryn- brug de naam van Hare Majesteit de Koningin te verbinden, heeft de volle instemming van B. en W. Zij stellen de raad dan ook voor hun te machtigen stappen te ondernemen, welke daarvoor nodig zijn. Hetzelfde geldt met betrek king tot de opening van de brug. Geen stroom Zoals uit een publicatie van de direc teur der W. en L.-bedrijven blijkt, zal ome gemeente morgenmiddag tussen ca 13 en 16 uur stroomloos zijn. Overneming schletbaanloodsje Tyd-ens de bezetting heeft de Duitse weermacht een schletbaanloodsje ge plaatst op een a»n de gemeente toebe horend en tot schietbaan bestemd stuk grond, gelegen aan de Aarkade. Do Staat heeft zich thans bereid verklaard deze opstal aan de gemeente over te dragen voor 100. Aangeaien de waarde de vraagprijs aanzienlijk overtreft, ge ven B. en W. de raad in overweging deze aanbieding te accepteren (Advertentie) HARD en ZACHT BOARD 1.50 per m2 HOUTHANDEL H. B. van WIJK Alphen aan den Ryn Telefoon 2M7 KOUDEKERK AAN DEN R11N Hoe Koudekerk geeft Omtrent de opbrengst van de geld inzameling alhier kan nog worden mee gedeeld. dat deze nu ongeveer f 6100 be draagt. Hierbij is een bedrag, dat door de schoolkinderen uit eigen spaarpot werd geofford, te weten Hervormde school f 50, openbare school f 48. Chr. kleuterschool f 31. Bovendien werd door het personeel van de gebr, Oppelaar door een uur overwerk een bedrag van f 322 ingezameld. Gistermiddag werden de verzamelde levensmiddelen naar Den Haag vervoerd. De partij bestond uit 21 kazen, worsten en blikgroenten. De inzameling van kle ren heeft twee ton opgeleverd. Voor het ontvangen van evacué's gaven zich 120 gezinnen op. Er worden voorlopig vyf- tig vluchtelingen verwacht. Bazar uitgesteld De commissie voor de bazar ten behoe ve van de meubilering van het Chr. ver enigingsgebouw heeft met het oog op de nood van ons land en volk haar werk zaamheden voorlopig opgeschort, zodat de bazar ia uitgesteld. TER AAR Voor het Rampenfonds D? burgerij van Ter Aar heeft f 10.571.39 bijeen weten te brengen voor het Ram penfonds. Daar komt nog f 1000 bij van de gemeente. De ingezetenen hebben huisvesting aangeboden voor 735 ge- evacueerden. Groot kippenei Een kip van de heer Ph. Lek heeft een ei gelegd, dat 125 gram bleek te wegen. WOUBRUGGB Met een motorvlet op redding uit De heer G. van Wijk. eigenaar van een jachtwerf te Woubrugge, is met zijn motorvlet "van TVi meter lengte en 60 cm diepgang, onmiddel'.ijlk raar het terrein van de ramp vertrokken, nadat het nieuws bekend waa geworden. Dinsdog- rr.iAiag werd hjj door de autoriteiten uit Numaoedorp via Dlntelsas gediri geerd naar het zwaar bep-oefde Oude Tonge op Overflak-kee. Enige leden van de Kon. Marine bevonden zich ter as sistentie aan boord. Toen zy, na veel moeilijkheden te hebben overwonnen, als eerste vaartuig het haventje binnenvoeren, weed de vlet bestormd door de inwoners. Velen hadden het weinige, dat zij nog bezaten. Ingepakt en wilden meteen evacueren. Zij hadden de afgelopen dagen doorge bracht in drooggebleven wooir^en op de Molendijk, verstoken van drinkwater, electriache stroom en contact met de buitenwereld. Met veel moeite werden vijftien zieken en gewonden vervoerd naar voor de ingang van de haven lig gende schepen. Daarna werd meVk. brood en drink water vervoerd. In het drooggebleven hotel De Weert vernam de heer Van Wijk nieuws over de doorgestane ont beringen. Sommige gezinnen wisten zich op drijvende daken en linnenkasten in veiligheid te brengen. Woenedn? kon den de meeste vrouwen en kinderen worden geëvacueerd per schip via Dm- telsas Men schatte het aantal riacht- offers op ten mi nat e 300. Zilveren jubileum Gisteren herdacht de heer J. de Graaf, dat hy voor 25 jaar in dienst trad als leerling-machinebankwerker bij de mo- torenfabriek De Industrie. De heer D. Boot vertolkte des morgens in het huis van de jubilaris de gelukwensen van de directie. Hij bood een enveloppe m«rt in houd aan. Des avonds bezocht een de putatie van het personeel de heer De Graaf, waarbij hem eveneens een enve loppe werd overhandigd. Het einde van de handelsver. „Vogelkop" Dc Amsterdamse rechtbank heeft de 67-jarige werktuigkundige F E oprich ter en directeur van de niet meer be staande handelsvereniging Vogelkop, tegen wie wegens verduistering 6 maan den voorwaardelijk wis geëist, vrijge sproken. Hy had in 1951 met een ander de vereniging opgericht met het doel mensen nasr Nieuw-Guinea te laten emigreren. 15 Personen hadden by hem een waarborgsom van f63 gestort.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 5