Jlieuiue £eilwrlje (fturant Dodencijfer reeds tot bijna 900 gestegen Hulp daagt van alle kanten op Een nieuwe ramp in Stavenisse: van de 1700 inwoners 200 verdronken Eenparige schouder DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.- pei kwartaal; 2— per maand; f 0 47 per week ADVERTENTIEN: f 018 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Drie en dertigste jaargang No 9G51 Directie: F. DIEMER Hooidredacteur: Dr. E. DIEMER Chei-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELHK-NATIONAAL DAGBLAD Vooi Leiden en Omstreken .Stantoasiirh Is ahfblfom tngn bert la tegtjenspoct" Circa 1 millioen landg Fabriekenboerderijen, schuren en boomgaarden ten prooi aan het water, dat Holland in zijn greep heeft. Een beeld, dat wel moet spreken tot iedereen, die zijn land liefheeft. Zoals dit dorp, Ooltgens- plaat op Overflakkee, zijn er honderden dorpen die in enkele uren tijds ondergegaan zijn en waarvan de daken slechts nog boven water uitsteken Luchtfoto A.N.P. EEN NIEUWE, verschrikkelijke ramp schijnt zich te hebben voltrokken in het plaatsje Stavenisse op het Zeeuwse eiland Tholen. Meer dan tweehonderd van de ongeveer 1700 inwoners hebben volgens de eerste berichten de dood gevonden in de grauwe watermassa's, die gistermiddag plotseling met ge weldige kracht door de dijk braken. Een derde deel van het stadje staat volkomen onder water en tachtig huizen zijn tot puin en wrakhout geslagen. Ook op het eiland Schouwen is de toestand hoogst kritiek. Door twintig gaten in de dijk stormt de zee over het land. „De 24.000 eilandbewoners verkeren voort durend in levensgevaar", verklaarde de burgemees ter van het dorpje Burgh gistermiddag. In Zierikzee flakkerden vannacht overal de vuren op en zag men lampen bewegen: S.O.S.-tekens voor de vliegtuigen, die waren uitgezonden om rubberboten te droppen. En intussen komen uit steeds weer nieuwe gebieden onheilspellende berichten binnen. Tot grote ontzetting van de landbouwers in de Dordtse Biesbosch is on verwacht ook deze prachtige polder, een vruchtbaar gebied van 1400 a 1500 ha, geheel verloren gegaan. In Stavenisse op Tholen begon gister-1 woners, die vermist worden, verkeert middag om één uur de klok te luidenmen nog in angstige onzekerheid, ten teken, dat er iets bijzonders aan de De burgemeester van het dorpje Burgh, hand was. Velen spoedden zich naar de jhr A. van Citters, was voor zaken in het dijk. Het water bleek nu en dan over de I Gooi, toen hij hoorde, dat de zee over dijk te spoelen. Op zichzelf was dat niets het eiland spoelde. Vanmorgen zou hij bijzonders, maar plotseling werd in de i proberen met een helicopter terug dijk een groot gat geslagen, waar het keren om zijn in groot gevaar enoten verkeren in nood Zes mensen omgekomen met rubberboot Reeds eerder was de aangrenzende Prinsenpolder; overstroomd en thans is ook de kade tussen beide polders bezweken. De schade is enorm. De gevolgen van de ramp zijn nog in geen enkele van de geteisterde streken te berekenen. Het totaal aantal mensenslevens, dat sinds Zaterdagnacht in ons land aan het water ten prooi is gevallen, wordt reeds op bijna duizend geraamd. „Ongeveer één millioen Nederlanders verkeren in nood", zo deelde dr J. van Veen, hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat, gister avond mee. Hoeveel bressen er in de dijken zijn ge slagen, valt nog moeilijk te zeggen, maar men schat het aantal op 50 tot 80. De materiële schade loopt in de honderden millioenen guldens. Een lichtpunt in deze nacht-zwarte verschrikking is het warme mee leven èn de geweldige spontane hulpvaardigheid in binnen- en buitenland. Het Nationaal Rampenfonds had gistermiddag om vijf uur reeds een bedrag van twee millioen gulden uitgezonderd de vele stor tingen per giro, die nog niet binnen zijn ontvangen, terwijl bij het Rode Kruis in Den Haag duizenden en nog eens duizenden kledingstukken zijn ingeleverd. Beijerland. Het aantal slachtoffers is hier gestegen tot 67. De geredden zijn onder gebracht in Klaaswaal. Wezenloos in de bomen water met grote kracht doorheen kolkte. Tal van inwoners, die op de dijk ston den, werden meegesleurd. Anderen kon den het vege lijf redden door ijlings landinwaarts te snellen en op de daken van de huizen te klimmen. Met bootjes trachtte men gisteravond hen naar het gemeentehuis te brengen, dat nog betrek kelijk veilig is. Uit Yerseke en Bergen op Zoom begaven zich, zodra het onheil bekend was geworden, reddingsvaartui gen op weg. Het -kustvaartuig Crescendo uit Rot terdam heeft tot gisteravond- in Stave nisse 400 mensen aan boord- genomen. Vanochtend seinde de kapitein, dat nog 50 mensen een plaatsje i-n de gangboor den hebben gekregen. Er wa6 geen dok ter aan boord. Ook bij andere plaatsen is de dijk van Tholen bezweken. Er zijn drie breuken gemeld. Namens de burgemeester van Tholen werd vannacht via een mobilo- fooninstallatie meegedeeld, dat in de ge meenten Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, Oud-Vossemeer en St Annaland tien slachtoffers te betreuren zijn. In St Maartensdijk zijn waarschijnlijk doden. Vergeten eiland Schouwen en Duiveland staat, met uit sondering van de duinstreek, geheel on der water. Op zes plaatsen zijn de dijken weggeslagen: bij Den Offenhoofd, Drei- echer, Burgh, Sluis, Stevensluis en Sint Rusland. Talrijke huizen zijn ondergelo pen en vernield. Over het lot van de be de dorpsgenoten bij te staan, medicamenten mee en hopen lijk ook een radiozender, zodat Schouwen de buiten wereld eindelijk kan vertellen, hoe hoog de nood is gestegen en hoe dringend hulp nodig is. Het lijkt er tot nu toe veel op, of Schouwen weer eens het vergeten eiland is", zei de burgemeester gister avond bitter. In Zierikzee, de grootste stad op Schouwen-Duiveland, zijn tot dusver bij de overstroming negentien personen om gekomen. Urker schepen zouden vandaag évacué's naar Wemeldinge brengen. In de woningen te Zierikzee steeg het water 1 tot lVi meter hoog. Ernstig is de situa tie ook in het ziekenhuis te Noord-gouwe, op zes kilometer afstand van Zierikzee. De patiënten hurken daar samen op de Bü Bruinisse is de binnendijk doorge broken. Er is één dode te betreuren. De burgemeester acht evacuatie noodzake lijk ln verband met dreigend voedsel er watergebrek. Vanmiddag zullen 2301 mensen de plaats verlaten. Dat de toestand ook in de duinstreek op het Westelijk deel van het eiland, kri tiek wordt, blijkt uit het feit, dat de bur. gemeester van Haamstede via de zender van de kustwacht West-Schouwen om voedsel, butagas en medicamenten heeft gevraagd. Ook verzocht hij om medische Volgens een bericht van de burgemees- hulp en een chirurg. Evacuatie van deter van Bruinisse zijn nog vele personen bevolking achtte hy noodzakelijk. aanwezig in Oosterland en onmiddellijke Tot de zwaarste getroffen gemeenten in omgeving. De burgemeester verzocht Zuid-Holland behoort Numansdorp op 1 schepen voor de evacuatie te zenden. Toestand bij Bruinisse is ernstig Prikkeldraad werd nood lottig Bij Zuidland verloren hedennacht zes mensen het leven, toen een rubberboot in het prikkeldraad geraakte. De volkshogeschool Olanertsduyn te Rockanje is ingericht als nood-hospitaal voor de évacué's. Op dit moment zijn ongeveer 10.000 -personen van Voorne en Putten geëvacueerd. De toes'and op dit eiland schijnt enigszins stabiel te wor den. Het water stijgt practisch niet meer en in enige polders is zelfs val te bespie- Eerste slachtoffers begraven Vier personen uit 's-Gravendeel stoffelijke overschotten van vier slachtoffers van de watersnood, inwoners zo zwaar geteisterde 's Graven deel, zijn vanochtend om elf uur in ruw houten kisten op het kerkhof in Dub beldam voorlopig ter aarde besteld. Het zijn de eersten van de ramp, die West- Nederland trof, wier lijken geborgen konden worden. De trieste plechtigheid droeg een zeer sober karakter. De burgemeester van Dubbeldam, de heer J. P. M. Beelaerts van Emmichoven. sprak bewogen woor den, waarmede hij de gevoelens van de bevolking van het Eiland van Dordt tot uitdrukking bracht. Ds A. J. van Heu- ven, Ned. Herv. predikant van 's Graven deel, sprak woorden van troost tot de enkele nabestaanden, die aanwezig waren. Maximumprijs voor aardappels In verband met het uitvoerverbod van consumptie- en pootaardappels verneemt de Nieuwe Leidsche Crt., dat dit verbod heden ingaat en dat- lopende transaoties en afspraken van exporteurs niet worden gehonoreerd. Zodra de stand overzichtelijker zal zijn geworden, zal de regering overwegen of zij dit ver bod zal handhaven. Naar wij vernemen, bestaat de mogelijkheid, dat er in het binnenland maatregelen worden over wogen teneinde onverwachte prijsstijgin gen te voorkomen. Door de watersnood, tengevolge waar van wordt aangenomen, dat de voorraad in Zeeland en West-Brabant is verloren gegaan, konden gisteren op de aardappel- beurs te Rotterdam geen prijzen worden vastgesteld. De graanbeurs was totaal ontwricht, zodat men geen noteringen kon opmaken. Koninklijk jacht wordt noodhospitaal Op Koninklijk bevel wordt het Koninklijk jacht Piet Hein op de rijkswerf in Den Helder met man en macht gereed gemaakt om te varen. Vandaag vertrok het schip naar Amsterdam, waar het snel tot nood hospitaalschip zal worden ingericht. Zo spoedig mogelijk zal dit drij vende Koninklijk hospitaal naar de rampgebieden vertrekken. Alle goederen naar Den Haag Postverkeer met de noodgebieden P.T.T. deelt mede. dat de postverbin dingen met de eilandenBeijerland, Ro zenburg, Goeree en Overflakkee. Schou wen en Duiveland en Noord-Beveland nog geheel verbroken zijn en dat met de overige getroffen gebieden het post verkeer aan grote vertraging onder hevig is. Het uiterst mogelijke wordt gedaan de verbroken verbindingen te herstellen, waarbij van iedere zich voor. doende gelegenheid wordt gebruik ge maakt. Zo ging de post van Bergen op Zoom met een vissersboot naar Ierseke en vandaar per fiets naar Kruiningen. Post uit Holland heeft via België over Breskens Walcheren bereikt. Electriciteitslevering weer normaal Het ministerie van Econ. Zaken deelt mede, dat in Zuid-Holland, met uitzon dering van de eilanden en het voorzie- ningsgebied van Rotterdam ,de electrici teitslevering normaal functionneert. De centrale te Rotterdam in de Gali- leïstraat heeft de productie voorlopig Dit meisje heeft haar hondje nog weten te redden uit de baaierd van ellende en voor hen beiden is het overstromingsdrama althans goed afgelopen. Het dier schijnt er iets van te begrijpen, dat zijn tijdelijk verblijf in de Ahoy' hal in Rotterdam tóch een lichtzijde is, waarom menig mens in nood hem nog benijdt "PjE ramp, over on zonden, blijkt bangste voorsteUingen welke wij er ons van hebben gemaakt, te overtreffen. Naarmate berichten doordringen uit de gebieden, die aanvankelijk nog waren afgesloten, stijgt het dodencijfer tot een angstwekkende hoogte. En nog is er op vele plaatsen de dreiging van nieuwe dijkbreuken. Men hoopt op winden uit gunstige richtingen, daarbij echter beseffend dat die winden nieuwe koude kunnen mede brengen voor al de veriatenen, wier kwelling reeds nu zo ondraaglijk groot is. Werkelijk, de beproeving is ditmaal wel uitzonderlijk groot. Al dit lijden is alleen te verwerken wanneer men zoals wij in ons artikel van gisteren hebben pogen te doen de ogen van de onafzienbare watermassa's opheft naar boven. Maar dit lijden moet, zoveel als het kan, ook worden opgevangen door mede-lijden, en dan medelijden niet ge in de betekenis van op zichzelf respectabele gevoelens, maar van be reidheid tot hulp. VV7AARAAN behoefte is, dat is een een- parige schouder van heel ons volk deze bittere nood nog enigermate te lenigen. En dat men begrijpt wat thans volk is overkomen, dat blijkt wel uit de wijze waarop heel ons volk zich op maakt om te doen wat het kan doen. Dijken zijn doorgebroken, dijken die iensen hebben gemaakt om het water te keren. Nu moet er een nieuwe dijk worden gebouwd, een dijk van offerbe reidheid. van deernis, van werkzaam medeleven. Die dijk worde hoog en stevig en breed. Wij allen wiUen daar- an werken. Dijkwerkers zijn wij in deze dagen. Wij zijn het, als wij zwoegen om bressen dichten, om zwakke plekken te ver sterken. Wij zijn het. als wij behulpzaam zijn in het dadelijke reddingswerk, bij het onderbrengen van de berooiden en hun vee en schamele have. Wij zijn het ook. wanneer wij afstaan van het onze. Men bedenke toch: ook wanneer het veel is. is het nog altijd aanzienlijk min der dan de getroffenen hebben moeten afstaan aan dood van verwanten, aan verlies van huis en goed. Men doe van daag nog zijn bijdrage toekomen aan het Nationaal Rampenfonds. Statenlaan 81 (giro 9575). En zoals men weet geeft ons blad hierbij graag zijn bemiddeling. De eerste teraardebestel lingen Vanmorgen om half 11 zijn de eerste teraardebestellingen verricht van slacht offers van de watersnood. Het betreft vijf omgekomenen uit 's-Gravendeel, die te Dubbeldam werden begraven. Weinig wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Zwaar bewolkt met later verspreide opklaringen. Overwegend droog weer. Matige tot zwakke wind in hoofdzaak tussen Noord-Oost en Noord. Temperaturen even boven het vriespunt maar vannacht en morgen ochtend plaatselijk lichte vorst. (Opge maakt om 10 uur).

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1