C.H.U. en Leiden A.R.P. gaan weer samen in Langspeelplaten Grote vreugde in het gezin met tweelingen nieuwe leidsche courant zaterdag 31 januari 1953 Jaaiveigadeiing Leidse Unie Bedrag van f 750 voor verkiezings fonds aangeboden In de gisteravond in het wijkgebouw Levendaal gehouden jaarvergadering van de afdeling Leiden van de Chr. Historische Unie werd unaniem be sloten de samenwerking in de gemeenteraad met de A.R.P. voort te zetten. Er werd ook een commissie benoemd, die de verhoudingen tussen de con fessionele partijen zal bestuderen. In deze commissie hebben zitting mej. Mulder en de heren Verstegen, Veerman, mr Heino, Tijmslra en Hendriks. werk, dat hy als bestuurslid voor de af deling heeft gedaan. Hy achtte de aan- De voorzitter, de heer D. van der Kwaak, hield een uitvoerig openings woord, waarin hij verschillende aspecten van het politieke leven, nationaal zowel als internationaal, belichtte. Ten aanzien van de grote wereldconflicten zei hij, dat er nog geen aanwijzingen zijn, dat men langs de weg van onderhandelen tot een oplossing komt. Ziende op de verkiezingen was het oude jaar voor ons land belangrijk. Het valt op, dat de C.H.U. nog zo goed uit de bus is gekomen. Een groot deel' van de be volking kan niet meer volgen wat zich afspeelt in ons staatsbestel, aldus de heer Van der Kwaak, die er verder op wees, dat die partijen, die hun propaganda richten op de volkssentimenten, het meeste succes boeken. Vermeldenswaar dig achtte spr. het, dat juist een man van de C.H.U. in 1952 de brug moest slaan tussen twee grote partijen. Ook in Leiden is veel tot stand ge bracht. Teleurstellend noemde spr. de verhouding tussen rijk en gemeente. Er zijn aanwijzingen, dat de „knelling" nog intenser zal worden (een nieuwe finan ciële regeling). De afdeling van de Unie mag tevreden zijn. Het ledental beweegt zich in stijgende lijn, de belangstelling wordt groter en de kern groeit gestadig. Over de gemeenteraadsverkiezingen zei de heer Van der Kwaak, dat deze voor vele ingezetenen iets betekenen, waarbij ze direct betrokken zijn. Hij noemde ook nog een paar interessante cijfers. Er zijn in ons land 1011 ge meenten met in totaal 11.304 ge meenteraadsleden en 2168 wethou ders. In totaal zijn er 1053 Chr. His torische raadsleden en 194 dito wet houders. We zullen ook dit jaar de ingezetenen vóór houden, dat we niet optrekken achter een politiek vaan del, maar wel achter de kruisbanier. Moedig, eendrachtig en in het geloof gaan we voorwaarts, aldus besloot de heer Van der Kwaak zijn toe spraak. De heer J. van Iterson bood het be stuur namens een groep leden een be drag van 750 aan voor het verkiezings fonds. Op de groslijst komen 25 namen voor, waaronder die van de vijf zittende gemeenteraadsleden. In zijn jaarverslag bracht de heer J. Schinkel, secretaris, dank aan de wijkhoofden en hun mede werkers. Ook vestigde hU de aandacht op de samenwerking tussen het bestuur en de contactraad. De heer M. I. Smit gaf een gewaardeerd verslag van de Kamer- en Statenkringvergadering. De heren J. Flippo en F. Verstegen werden als be stuurslid herkozen. Gekozen werd de heer J. P. Breedijk. De heer Breedijk werd gekozen in de vacature ontstaan door het bedanken van de heer W. Veerman (om gezondheids redenen). De heer Van der Kwaak dank te de heer Veerman hartelijk voor het (Advertent Grote keuze klassiek en populair. Zo juist ontvangen COMPLEET de MATTHEUS PASSION, Seb. Bach. H. C. v. LUYKEN, Breestr. 97 RADIO- en GRAMOFOONHANDEL Wagenvoerder Flaman in 't zilver De heer J. Flaman, wagenvoerder twee- de klasse, herdacht gisteren het feit, dat hij 25 jaar geleden bij de N.Z.H.V.M. in dienst trad. Ten huize van de juibilaris, P. J. Blokstraat 20, vond een hartelijke huldiging plaats. De ahef van de ver voersdienst. de heer Th. van Hetem, die met de heer D. M. v. d. Vijver, hoofd inspecteur en de heer Th. Thomas, ad junct-chef van de uitvoerende dienst, de directie vertegenwoordigde, prees de heer Flaman voor zijn ijver en plichts betrachting. Hij bood hem het gebrui kelijke geschenk onder couvert aan. Te vens overhandigde de heer Van Hetem de jubilaris het vererend getuigschrift met zilveren draagpenning van de Ned. Mij voor Nijverheid en Handel. Ook het bestuur van het jubileum fonds en vele collega's van de heer Fla man bleven deze dag niet achter in het uiten van hun waardering voor het werk en de ondervonden vriendsohap van de jubilaris. Enkele geschenken en fraaie bloemstukken, die namens het jubileum fonds werden aangeboden, vormden tast bare bewijzen van deze dank. A. R. vrouwen bijeen De kring van vrouwelijke anti-revolu- tiormairen kwam gisteravond in Reho- both bijeen. De vergadering stond onder leiding van mevr. P. Hajer-Poldervaart. Mevr. I. Geelkerken-Brusse hield een in leiding over de sociale wetten en -voor zieningen in Nederland. Voor dit onder werp bleek, gezien het aantal vragen, grote belangstelling te bestaan. Het tweede deel van het programma moest dan ook worden uitgesteld tot de volgende bijeenkomst, die de laatste in dit seizoen zal zijn. Een dokter nodig? iDe Zondagsdienst van de huisartsen te Leiden wordt waargenomen door de dokters Van Bockel, De Graaff, Kors, Korean en Mastenbroek. Welke apotheek? De avond-, nacht- en Zondagsdienst apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 31 Jan. 13 uur tot Zaterdag 7 Febr. 8 waargenomen door apotheek Van Drie- sum, Mare 110, tel. 20406, en de Zuider apotheek. Lammenschansweg 4. tel. 23553. wezigheid van de heer Veerman, de Chr. vakbeweging, in het bestuur groot belang. Op zijn beurt dankte de heer Veerman het bestuur voor de waarop men hem uitgeleide had gedaan. Naméns de jongerengroep voerde de heer A. Stikkelorum, de nieuwe voorzit ter, het woord. Hij vroeg belangstelling een actief medeleven. Niet alleen voor de groep, maar ook voor het blad De Jonge Nederlander. De heer Van der Kwaak onderstreepte deze woorden nog Vermelden wjj nog, dat in deze ver gadering ook de heer A van Rosmalen, die enkele dagen geleden op 76-jarige leeftijd overleed, werd herdacht. Hij heeft zoals wü reeds in het overlijdensbe richt schreven geruime ttfd voor de C.H.U. in de gemeenteraad zitting gehad. Afdeling Leiden van Prot.- Chr. werkgemeenschap De afdeling Leiden van de Prot.-Ohr. werkgemeenschap in de Partij van de Arbeid hield een huishoudelijke verga dering die werd geleid door de heer W. F. v. d. Burgh. In zijn inleidend woord merkte hij op, dat het verstreken jaar voor de democratisch-socialistische volkspartij het jaar van vertrouwen is geworden. De doorbraak i« dus spr. Sinds de stichting van de Partij van de Arbeid staan in het Ned. politieke leven twee soorten partijen naast elkaar: de confessionele partijen en de Partij van de Arbeid, die, gedreven door het be ginsel van het geestelijk federalisme, openstaat voor mensen van verschillende levensbeschouwing. Spr. herdacht ook ds Kuilman, die voorzitter van de afdeling is geweest. Na de bestuursverkiezing zag het be stuur er als volgt uit: eerste voorzitter de heer C. W. Oostveen, tweede voorzit ter drs J. M. van Stralen, secretaris-pen ningmeester drs A. B. Smelik, Emma. laan 2. Oegstgeest, algemeen secundus de heer B. Dekker. Propagandacomimissaris ls de heer J. H. Vink. contactpersoon voor Oegstgeest de heer J. S. meren, contactpersoon voor het gewest Leiden de heer V. d. Burgh. Smalfilmliga startte welgemoed In de eerste bijeenkomst in 1953 van de Leidse Smalfilmliga is men wel met enthousiasme gestart. Er we. J tenminste gisteravond in de Turk een uitgebreid programma afgewerkt. Na enig-- mede delingen over de wrk'ilm van de liga een echte ..detective" werden eigen films van de leden afgedraaid. Van de heer D. de Jong een reportage over de visserij op makreel. Het bleek dat het schommelende dek de filmer de nodige moeilijkheden had opgeleverd. „Huts pot" en „Hier en daar een hap en eer snap" van de heer J. de Kier vertoon den verrassend mooie beelden. De heer W. Eduard had een vacantiefilmpjc ge maakt en de heer A. Forma had gepro beerd de 3-October-optocht in kleuren ist te leggen. Enige opnamen van de werkfilm heb- »n ons nieuwsgierig naar het eind resultaat gemaakt. De soms „gestoken' scherpte en zeer goede belichting ge tuigen van vakkundig amateurisme. Na de pauze werden twee fil-ms uit de K.L.M.-filmotheek vertoond. De zwart wit film „Ontmoetingen in de lucht" er kleurenfilm „VMegvacantie in Euro waarvan de leden weer het nodige hebben kunnen opsteken. Oud-Leiden hield jaarvergadering in de Lakenhal Causerie over poldeimolens in Rijnland Voor de jaarvergadering van Oud Leiden in de Lakenhal bestond gister avond nogal belangstelling. Natuurlijk was de wetenschap, dat de bekende kenner van het molenleven in Rijnland, de heer A. Bicker Caarten, zou spreken, een extra stimulans. Zijn onderwerp zou zijn: „Het volksleven op de molens van Rijnland". D. Cornet erevoorzitter Trouw en Durf De oud-voorzitter van de harmonie kapel Trouw en Durf, de heer D. Cor net, is benoemd tot erevoorzitter van de vereniging. Maandag zal hem een serenade worden gebracht: Ooster dwarsstraat 22. Nog lichte stijging van Leidse werkloosheid Op 24 Januari stonden bij het Arbeids bureau Leiden ingeschreven 2481 werk loze mannen, van wie 255 op D.U.W.- objecten waren tewerkgesteld. De lichte stijging ten opzichte van de vorige week werd veroorzaakt door inschrijving van een aantal textielarbeiders, die, nu de seizoendrukte in de woUendeken- en handbreigarenindustrie voorbij is, wer den ontslagen. Daarnaast vloeiden enige metaalbewerkers af, die als extra kracht :n aangenomen in verband met een spoedorder. Het aantal werkloze vrouwen met circa 20 toe en bedroeg op 24 Januari 172. Prinses-Irenelonds Het Prinses-Irenefonds, dat met con certen, voordrachtsavonden, cabaret toneel- en filmvoorsteUingen in zieken huizen en sanatoria de ontspanning ver zorgt voor langdurig-verpleegden, komt Maandag, zoals men weet, in de Leidse schouwburg. Aan deze feestvoorstelling wordt medewerking verleend door de kapel van de Marine Luchtvaart Dienst van het vliegveld Valkenburg. Verder treedt een aantal artisten op, die vóór dien reeds optraden onder auspiciën het Prinses-Irenefonds. Deze voorstelling komt in de plaats van het voor deze avond aangekondigde operaconcert. Het is het voornemen om op korte termijn in Leiden te komen tot de oprichting van een plaatselijke afdeUng van het fonds. Geveilde percelen Ten overstaan van notaris P. H. Romeijn te Warmond: woon- en winkel huis te Oegstgeest, Wilhelminapark 1, in bod 16000. is niet verkocht Agenda voor Leiden Zaterdag Hogewoerd 101, 35 uur: receptie deurwaarder P. A. H. van der Woude (25-jarig jubileum). Antonius-clubhuis, 8 uur: Mondaccor- deon-vereniging Crescendo. Schouwburg, 8 uur: Litteris Sacrum met Arsenicum en Oude Kant. Stadsgehoorzaal, 8 uur: 79ste uitvoe ring harmoniekapel T. en D. Burcht, 8 uur: feestavond personeels vereniging De Landbouw. Oegstgeest, Oud-Poelgeest: week einde „Wat doen wij jongeren met Europa?" Maandag Lutherse Kerk. 8 uur: Youth for Christ, rally, spreker ds Haan. Schouwburg. 8 uur: Prinses-Irenefonds, M.L.D.-kapel en gevarieerd programma. Stadsgehoorzaal. 8 uur: Italiaanse opera met Lucia di Lammermoor. Kleine Burcht, 8 uur: scheidsrechters- groep, W. van Ausum over spelregels. Vlies. 8 uur: portretfotografie en kin deropnamen. Alphen aan den Rijn, Rijnkade, half 5: opening varende tentoonstelling Het Boekenschip. Snouck-Hurgronjehuis, Rapenburg 61, half 8: statenkring Leiden C.H. Unie, S. H. van Eybergen over: Wereld in nood. Antonius-clubhuis, Mare 43, 8 uur: Dr Van Voorthuysenschool, ouderavond. Schouwburg, 7.45 uur: Leids Acad. Kunstcentrum, Compagnie des Quatre met Le jeu de l'amour et du Lasard van Marivaux. Buurcht, 8 uur: Leidse kruidenierscen. trale, feestavond. Foyer stadsgehoorzaal, 8 uur: Kon. Ned. vereniging voor luchtvaart, dr J. J. Rai- -mond Jr en J. Boesman, film: De reis naar de maan. trum, onder meer: Revue der kunsten, trum, onder meer: Revueu der' kunsten. Tentoonstellingen Prentenkabinet, 25 uur: tekeningen van Gentenaren Jules de Bruycker en George Minne (tot 21 Februari). Tiendaagse in Leiden In het kader van de door de stichting Propaganda Woninginrichting georgani seerde Tiendaagse zal ook in Leiden, van 12 tot 21 Maart, in de daarvoor in aan merking komende bedrijven een groot scheepse actie onder het motto „Lente, uw woning vraagt óók wat nieuws" wor den gevoerd. In de jaarvergadering werden de ge bruikelijke verslagen voorgelezen, waar uit o.m. bleek, dat de vereniging 1128 leden telt (per 1 Januari 1953) en over een batig saldo van ƒ4876 beschikt. De commissie voor het Leidse woonhuis deelde mee, dat men daar over een kapi- ,al van ƒ1087.34 kan beschikken. In het bestuur waren aan de beurt van aftreden de heren dr A. Kessen, drs E. Pelinck en dr T. P. Sevensma, van wie de laatste zich niet herkiesbaar had ge steld. De beide eerste heren werden bü acclamatie herkozen, waarbij dr Kessen tot voorzitter werd benoemd. Dr Kessen richtte een woord van af scheid en hartelijke waardering tot dr Sevensma, die tien jaar het roer in han den had en in die periode de vereniging heeft zien groeien van ongeveer 250 tot ver over de duizend leden. Hierna vertelde de heer Bicker Caar ten iets van het leven op de molens van Rijnland, vroeger en nu In 1812 telde men in onze contreien 217 poldermolens, waarbij er dan nog enige honderden kwamen van Schieland en Delfland. Hun bewoners leefden meestal ver vai dorpsgemeenschappen en hebben de oude tradities daardoor langer bewaard. De heer Bicker Caarten liet per lan tarenplaatje de zwarte petten en de Rijn- Subliem toneelspel Timdelerclub bracht „Van ander ras" Zou uw dochter een neger trouwen De Timdelerclub heeft een experiment gewaagd. Na al de opvoeringen van luchtige spelletjes, die ongetwijfeld ook hun waarde hebben, en na een serie historische stukken, heeft men zich thans gewaagd aan een typisch tendenztoneelstuk, nl. „Van Ander Ras", geschreven door A. d' Usseau en J. Gow. Ondanks de veel te korte tijd van voorbereiding is het gezelschap er in geslaagd een opvoering te brengen, die aan de hoogste eisen heeft voldaan. De Timdelerclub heeft hier eer mee ingelegd. gisseur Piet Kouwenhoven heeft een knap staaltje werk geleverd. Het indrukwekkendst vonden wij Ton v. d. Berg in zijn uitbeelding van neger- officier Brett Charles. Vooral in het laatste bedrijf, in de heftige scène met Alice, steeg hij tot grote hoogte. Onmid dellijk hierna moeten we Herman Kres noemen, een uitstekende typering van de senator van de oude stempel. Wim Ouwerkerk was een gladde advo caat en regisseur Kouwenhoven zelf zette een sympathieke Noorderling op de planken. De vrouwelijke medewerkenden deden niet voor elkander onder.. We weten niet, voor wie we meer bewondering moeten hebben, voor Gerarda van Kamp als de oudste, trotse dochter, of voor Riet Krispijn in de rol van voor zo'n hopeloos probleem staande jongste telg Fie Kouwenhoven had zich volkomen ingeleefd in de rol van negermoeder en Geertje Kleer maakte iets bijzonders van de zich aan ijdelheid te buiten gaande negermeid. Aan het slot waren er bloemen voor de dames. De avond werd door mr dr Geelkerken geopend met een korte toespraak, waar in deze de nadruk legde op de nauwe banden tussen volk en vorstenhuis. Onze kroonprinses wordt door onze lasso's sympathie omsloten, zeide hij, net als president Eisenhower door een echte lasso van een cowboy bij de inhuldi gingsparade. Ars et Labor zorgde voor muzikale ontspanning. Rijkspersoneel bijeen In de zaal Van Weizen werd een leden vergadering gehouden van de bond van algemeen rijkspersoneel. Nadat enige mi nuten stilte in acht waren genomen in verband met het overlijden van het trouwe lid de heer Hillenaar, gaf voor zitter L. J. F. van Gils het woord aan de (onbekende) spreker, die een uiteen zetting deed van de pensioenwet arbeidscontractenten en aangest^lden. De afdeling besprak hierna de bevorderings mogelijkheden voor schoen- en kleerma kers, die zonder vakdiploma A niet meer in aanmerking komen, uitgezonderd zij. die op hoge leeftijd zij ngekomen of een behoorlijk aantal dienstjaren achter de rug hebben- Raad van Leiden De gemeenteraad van Leiden vergadert Maandag 16 Februari. De heer A. O. Frohwein niet opnieuw raadslid De voorzitter van de WD-raadsfrac tie, de heer A. O. Frohwein, zal voor de komende gemeenteraadsverkiezingen geen candidatuur meer aanvaarden. Vierde avond Leids Juweel De vierde avorud van het Leids Ju weel, op Woensdag 11 Februari in het St Anitonduscluibhuis, zal niet om 8 uur, maar reeds om half 8 beginnen. Dit vervroegde aanvangsuur is nodig geble ken, omdat op die avond vijf toneelver enigingen optreden. Een dode bij auto botsing in Wassenaar Op de rijksstraatweg ter hoogte van de Rust- en Vreugdlaan in Wassenaar heeft zich gistermiddag omstreeks half zes ernstig verkeersongeval voorgedaan. Door nog onopgehelderde oorzaak bot ste een auto tegen een uit tegenoverge stelde richting naderende andere wagen. De botsing was zo hevig, dat de uit Den Haag komende auto vrijwel totaal werd vernield. Een inzittende van deze auto werd op slag gedood. Een mede-pass; en een inzittende van de andere auto werden gewond en naar het academisch ziekenhuis te Leiden overgebracht. Aan de vooravond van de verjaardag m Prinses Beatrix heeft de Leidse Christelijke Oranjevereniging de leden een feestavond aangeboden. Het is een avond geworden, die men niet licht zal vergeten. Hier toch werd men in aan raking gebracht met een probleem, dat meer en meer in de harten van vele mensen gaat leven. Twee Amerikaanse schrijvers hebben op buitengemeen indringende wijze het neger probleem in de Zuidelijke staten van Noord-Amerika (niet in Zu'.d-Ame- rika, zoals het programma vermeldde) verwerkt in een volkomen aanvaardbaar verhaal. Een neger-officier komt terug in het huis, waarin hij is opge voed, en brengt daar de in Europa opgedane ideeën over de gelijkheid van de rassen mee. Dit leidt tot scherpe con flicten. Het is een uitstekend geschreven stuk. dat hoge eisen aan de spelers stelt, maar ook het publiek het niet gemakke lijk maakt. Voorzitter mr dr N. G. Geelkerken moge in zijn slotwoord dan optimistisch hebben opgemerkt, dat wij hier een ras sentegenstelling gelukkig niet kennen, wij zouden de Nederlandse huisvader wel eens willen zien, die zijn dochter zomaar met een neger zou laten trouwen. En bovendien wij hebben helemaal geen reden om ons goedkeurend op de borst te kloppen, zoals de voorzitter heeft gedaan. Hebben wij ooit in het voor-oorlogse Indonesië een Indonesiër, die aan onze universiteiten had gestu deerd, minister laten worden? Kreeg ooit een blanke het in zijn hoofd in die tijd samen met Indonesiërs in de tram te gaan zitten? En ?s die houding bij velen heus wel veranderd? Daarom was het goed, dat de Timdelerclub het heeft aangedurfd zo'n stuk te brengen. Zwakke spelers hebben we in deze groep gisteravond niet kunnen ontdek ken. Het was een homogeen gezelschap, dat met volle overgave heeft gespeeld. Aan de dictie, aan de aankleding en aan de grime was grote zorg besteed. Re- landse kappen zien, mooie, oude inte rieurs, bewijzen van molenaarstrots en van de liefde voor de molen, die men van vader op zoon overerfde. Natuurlijk werd ook uitgebreid gesproken over de mo- lentaal, die speciaal in Rijnland tot op de dag van heden levend is gebleven. Verder behandelde spr. de versiering van de molen, de resten van bijgeloof (kruisen boven het kelderraam om de duivel te beletten binnen te komen), die men nog aantreft, en het vangen van paling op de •g. palingmolens. Een en ander werd met grote aandacht door het inmiddels nog aangegroeide auditorium gevolgd. Stichter van 25 N.V/s zal terecht staan Dinsdag en Woensdag zal de Haagse rechtbank de zaak behandelen tegen de 52-jarige accountant I. J. S. uit Oegst geest, die er van wordt beschuldigd niet minder dan 25 z.g. loze N.V.' hebben opgericht, waarbij hij talrijke personen zou hebben opgelicht voor be langrijke bedragen. Er zullen 31 getui gen worden geboord. Officier van stitie in deze geruchtmakende affaire is mr dr J. C. Maris. Op Oud-Poelgeest Hans Kievid boeide Chr. werkgevers De Rijnlandse, Haagse en Rotterdamse clubs van het verbond van Prot.-Chr. werkgevers in Nederland hadden giste ren in het kasteel Oud-Poelgeest te Oegstgeest een middag- en avondsamen komst. waarvan de hoofdschotel was een causerie en een uitvoerige beantwoor ding van vragen door de journalist Hans Kievid over de gekweekte goodwill voor ons land in Zuid-Amerika door de reis van Z.K.H. Prins Bernhard. De vergade ring stond onder leiding van drs T Spaan, voorzitter van de Haagse club. De spreker zette vooral de zakelijke mogelijkheden voor Nederland in dit land uiteen. Hij vertelaarde, dat die er stellig zijn. Van de kansen, die ons door de goodwillreis zijn en zullen worgen ge boden. moeten we een zo ruim mogelijk gebruik maken. De in Mexico gehouden tentoonstelling ..Dit is Holland"-is voor zeer velen een openbaring geweest. We hebben er mee getoond, dat we aan bluf fen ten opzichte van de Nederlandse pro ducten geen behoefte hebben, aldus spre ker. De heer Kievid is drie jaar en twee maanden overzee geweest. Hij deelde ons og mee, dat hij in Juni. als free lance, aar Amerika hoopt terug te keren. Na de thee was eT gelegenheid vragen te stellen. Er kwamen veel vragen los. die de heer Kievid in een tweede cau- breedvoerig beantwoordde. Om streeks half 9 verzorgde de heer Spaan de dagsluiting. Filmavond voor Leidse Christelijke metaalbewerkers Propagandawoord van de heer Jaarsma De Christelijke metaalbewerkersbond afdeling Leiden gaf gisteravond in Prediker een filmavond. De voorzitter, de heer P. Barendse, herinnerde er in zyn openings woord aan, dat de afdeling op 18 Maart a.s. haar 50-jarig bestaan hoopt te her denken. Hy wekte alle leden op mede te werken om, zo mogelijk, voor die datum het vooroorlogse ledenaantal te bereiken. kreeg, verbergen. Men weet geen raad meer De films, die men hierna t werden beschikbaar gesteld door het hoofdbestuur van de Christelijke metaal bewerkersbond. De eerste rolprent gaf een uitvoerig verslag van de reis, die H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prirs Bernhard in 1952 door de Verenigde Sta ten maakten. Een tweede film gaf een aardig beeld van de bouw van een hou ten trailer in het plaatsje Essex (V.S.). Hierna sprak de heer C. Jaarsma, dis trictsbestuurder, een propagandawoord, getiteld: Alle hens aan dek. De Christe lijke vakbeweging roept vandaag alle hens aan dek, aldus spr., omdat er men sen in nood verkeren. We leven in een land vol met mensen, die hun angst ach ter -en masker van onverschilligheid Het zit in de lamilie Grootvader kan ze bijna niet meer uit elkaar houden rpE NEERITTER in Limburg is, zoals gisteren gemeld is, in het gezin J- Ressen-van der Meulen voor de vijfde maal in vijf jaren een tweeling geboren. Zeven van de tien kinderen zijn thans nog in leven. Van de zijde der ouders kwamen van weerskanten in de familie tweelingen voor. .,Tot volgend jaar dan maar weer", had F. Hendriks, de ambtenaar vai Burgerlijke Stand in Hunsel-Neeritter op 8 Augustus 1951 tegen Sjang Ressen ge zegd. „Zonder mankeren" grapte de ge lukkige vader die op die gedenkwaardige dag zijn vierde tweeling in successie Truusje en Pietje, kwam aangeven. Door wdningnood gedwongen is de vijfde tw ling deze week voor de afwisseling het Laurentius-ziekenhuis in Roermond geboren. En zonder mankeren: moeder Margriet Ressen-Van der Meulen. de tweeling Sjakie en Liesje. respectievelijk vier en vier en een half pond. maken het oppperbest. Vijf tweelingen in vyf jaar! Een ver rassing? Weineen. De gelukkige moeder had niets anders dan een tweeling ver wacht, aldus De Volkskrant .Het is nog minder als niks", zegt ze. Vijf tweelingen achter elkaar in vijf jaar. „Je zou zeg gen, hoe weet de ooievaar ons steeds te vinden?" zegt de 42-jarige vader. 7U zeven grage kindermonden moet vullen. De eerste tweeling die 21 Juni 1948 ter wereld kwam, is helaas gestor- Het waren twee jongetjes, te vroeg geboren. Op 20 April 1949 kwam de twee de tweeling in het huisje aan de Nieuw- straat in Neeritter. Tineke en Nelly. „Als twee druppels water", en allebei nog altijd kerngezond. In April worden ze al vier jaar. Weer een jaar later, op 13 Juni 1950, werd de derde tweeling, Willie en Anneke, in Neeritter thuisbezorgd. Zes weken na de geboorte stierf Anneke. ,.Het was zo'n lief meiske" zegt vader Sjang spijtig. Om kort te gaan: de vierde tweeling: 8 Augustus 1951 geboren. Een jongetje en een meisje. Truusje en Pietje, een paar gezonde snaken, vijf pond elk by de geboorte. En thans 5 jaar en 3 maanden na de trouwdag van Sjang met Margriet van der Meulen ls het gezin met een vijfde tweeling verblijd. ..Het zit 'in de familie", zegt de 82- jarige grootvader Reinier Ressen heel wijsgerig. Zijn zoon Sjang is bij hem ingetrouwd. „Tante Anna van de Dorpsstraat, mijn zuster, heeft ook een tweeling gehad. Ook bij de Van der Meulens zitten de tweelingen in het bloed". Een zuster van de moeder Liesbeth. uit Ittervoqrt, heeft twee jaar geleden ook al een tweeling ter wereld gebracht. ,Ik kan ze bijkans niet meer uit elkaar houden" zegt groot vader, die stapelgek As op het kleine grut. „Moet u 's komen kyken. meneer", zegt Sjang Ressen heel trots en hij haalt zijn hele gezonde troepje bijeen. Om de beurt een blonde en een zwarte. Een blonde met blauwe ogen en een pikzwarte, met bruine ogen. „Net als moeder en ik". En het won derlijke bij die kleine Ressentjes is, dat de ene keer de jongens blond en de meisjes zwart en de volgende keer de meisjes blond en de jongens zwart zijn. „Dat is heel gelukkig", zegt de vader, „want dan kunnen we de bengels goed uit elkaar houden". Huis te klein Wordt het niet wat druk hier, vragen we de vader, die tegelijk kolenboer chauffeur bij de gemeente ls. Och. het is wat gezellig, al die peuters om je heen. Wilt u wel geloven, dat ik heel wat voor over had als ik m'n vijf tweelingen nog compleet had. Ze zijn al lemaal welkom hoor. een etertje meer of minder doet er niet toe". Maar twee binnen één jaar is weer wat nieuws. „Ik heb de burgemeester al gevraagd om een stukje aan het huis bij te bouwen. Er moeten minstens twee slaapkamertjes bijkomen. Het was al veel te klein. En wat ik nog zeggen wil, zet u het maar in de krant: mijn vrouw en ik zijn de gelukkigste mensen in Neder land". Sjang Ressen trekt zijn lievelingen eens aan de oren. VOORHOUT Het kan verkeren In de afgelopen week deed ziieh het opmerkelijk verschijnsel voor, dat som mige bloemlboMen'kwekers bezig waren hun laatste bloembollen aa-n de aarde toe te vertrouwen, terwijl anderen reeds het riet van de geplante hyacinten aan het „toedekken" waren. De vroege win ter heeft de mensen wel parten gespeeld! Jongeren en politiek Zoals wij reeds meldden, is uit de krin gen van de NJC.J.B.-jongercn de wens naar voren gekomen om bij de gemeen teraadsverkiezingen één of meer jonge ren als candidaat te doen optreden. Al vorens echter tot een definitief plan te komen, wil men via een opinie-onder zoek de mening van de Voorhouters te weten komen. Jaarvergadering K.O.B.O. In de jaarvergadering van de K.O.B.O., de Kath. Bond van Overheidspersoneel, zijn de aftredende bestuursleden, de he ren W. Floor en P. v. d. Werf herkozen. zichzelf, omdat men ae goede basis mist. Voor velen heeft het Christendom afgedaan. Hieraan hebben wij schuld, zo Onze daden waren te weinig woorden in overeenstemming. Waarom hebben we in 1953 eigenlijk nog een Christelijke vakbeweging? Ons geloof moeten we ook op het ter rein van de arbeid belijcen. Hierover zijn we het allen eens. Niemand zal het bestaansrecht van de vakbeweging wil len loochenen. Het punt van menings verschil is echter of de vakbeweging ook Christelijk moet zijn. Als men zijn ge loof persoonlijk op het terrein van de arbeid moet belijden, dan moet dit ook heit colleotief optreden van de vak beweging gebeuren. Ik weet wel, zei spr., dat het in de vakbeweging gaat om vraagstukken op het sociaal-economisch terrein, maar juist deze practische vraag stukken worden door onze levens- en wereldbeschouwing beïnvloed. Straks zullen we medezeggenschap krygen in de ondernemingen, waarbij werkzaam zijn. We moeten er voor zorgen dat ook de Christelijke arbeider de ondernemingsraden gekend zal worden. We moeten er de verantwoorde lijkheid voor aan kunnen. Daarom is het noodzakelijk, dat we ons volledig op de hoogte stellen. Het is dus zaak, dat we als Christen-arbeiders onze schouders onder het mooie werk van de Christe lijke vakbeweging zetten. Straks zal deze afdeling 50 jaar be staan. Wij jongeren moeten het werk van de vorige generaties nitbonwen, niet alleen op sociaalterrein, waarop men zich vroeger uitsluitend bewoog, maar nu ook op sociaal-economisch tere in. Als we onze onverschilligheid laten varen, dan kannen we meebou wen tot heil van onszelf, ons gezin en heel ons volk, zo eindigde spr. Ten slotte werd nog een tweetal films vertoond, in de eerste plaats een ko mische rolprent getiteld „Huwelijk me* hindernissen" en toen een rolprent over het werk van de internationale ijs- patrouille. Gistermiddag werden voot de kinde st van de leden films vertoond, waar- a de heer A. v. d. Velden een verhaal vertelde. Burgerlijke stand van Leiden ïboren: Ali, d v A Verbiest en J Wijk; Jan, z v J Sjardijn en G M Hansen; Jan, z v J Ravensbergen en W Gordijn; Paulus M, z v B P de Planque en F M Huizinga; Jannetje, d v H J van Eygen en M Onderwater; Ida J, d v J G Heijnen en Th. E Steegers; Hermanus J T M, z v H H Geerlings en M K Zwet sloot; Willem B. z v B E de Groot en J M Folmer; Bernhard, z v A Momberg en E Mulder; Johannes, z v N Smit en H Damveld; Annigje C, d v A van Herk en A C Rijkaart; Gijsberte A M. d v J J Vervoorn en Th. J Zandbergen; Jan, z v K Kuperus en N Star; Janneke G, d v M Bax en G Vroedsteijn; Augustinus, z v S van Tol en A J Eckelboom. Overleden: J W Velthuis, wedn., 85 jr; C A M Hendriks, huisvr. van Van der Klugt, 46 jr; M M van Aken, huisvr. Verhoog. 40 jr; J C Mol, man, 42 jr; J Alphenaar, huisvr. van Dumee, 36 jr. VOORSCHOTEN Installatie afdeling U.V.V. Maandagmiddag om half drie vindt in het gemeentehuis de installatie plaats van de afdeling van de Unie van Vrou welijke Vrijwilligers. In deze Unie is plaats voor alle vrouwen, die zich willen inzetten voor vrijwillig sociaal werk, wanneer dat blykt nodig te zijn. Dit zal moeten gebeuren op verzoek van de overheid en op eigen initiatief, ten bate van ons volk, maar in hoofdzaak in ons eigen dorp. Voordat aeze hulo wordt verleend, worden eerst inlichtingen in gewonnen bij bevoegde instanties. Voor wat betreft het eigen initiatief wil het bestuur van de afdeling beginnen met het samenstellen van enkele baby-kof fers. De inhoud hiervan zal bestaan uit een ba/by-uitzet, die waar nodig tegen geringe vergoeding verhuurd zullen wor den. Voorts wordt gedacht aan zieken bezoek, hulp aan ouden van dagen, hulp bij verstelwerk enz. De uitvoering is al leen mogelijk als zoveel mogelijk vrou welijke ingezetenen zich aanmelden. Bo vendien zal op deze middag een lid van het hoofdbestuur een uiteenzetting ge- De afdeling begint met 66 leden, geen slecht begin dus. Het voorlopige comité of bestuur heeft zich al volgt geformeerd: ere-voorzitster mevr. S. G. v. d. Hoeven- De Jongh de Leeuw; ere-lid jkvr L. H. Bar.esse Sc.h immelpenninck v. d. Oye; voorzitster: mevr. A. S. M. de Graaf- Bootsma; secretaresse: mevr. J. M. M. Meltzer-Verhey; penningm.resse mevr. N. Dobbega-De Jong, terwijl aan het be stuur is toegevoegd mevr. H. v. d. Stoel de Roos. Deze laatste functie wordt ieder jaar door de echtgenote van één der dokters ingenomen. Medische Zondagsdienst LEIDERDORP Jubileum-uitvoering van Sparta Deze maand bestaat de Leiderdorpso gymnastiekvereniging Sparta veertig jaar. De herdenking van dit feit begint Dinsdag met een jubileum-uitvoering in het Dorpshuis. Op het programma, dat veel belooft, staat o a. de historie van Sparta in drie bedrijven. We komen op dit jubileum nader terug. OEGSTGEEST Dokter en apotheek De Zondagsdienst der huisartsen wordt morgen waargenomen door de dokters H. Varekamp. Geversstraat 45 teL 21916 en mevr. J. J. LanenBaron, Anna van Burenlaan 1, teL 21610; de dienst der apotheken door de Oegstgeest er apotheek, Wilhelminapark 8, teL 26274.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 3