llicutuo geihsctfe (fourant Geen Amerikaanse meer voor Chinese nationalisten van maarschalk Tsjiang Kai Sjek aan bod vlootbescherming Formosa In Roemenië proces aanhangig tegen Anna Pauker VOSKUIL Wist U Niets geleerd - alles vergeten ZATERDAG 31 JANUARI 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; 2 per maand: f 0 47 per week. ADVERTENTIÊN: 0.18 per millimeter (By contract belangrijke korting) Drie en dertigste jaargang No 9649 Directie: F. DIEMER Hooidredacteur: Dr. E. DIEMER Chei-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIIK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstieken .StantoatUclj It ghtbltoea myn bert ia icgljcnspoct" C.H. en A.R. te Leiden gaan weer samen Strategische wijziging in Verre Oosten MERIKAANSE BLADEN weten te onthullen, dat president Eisenhower een order in overweging heeft om de Amerikaanse zevende vloot te ontheffen van haar taak, om het eiland Formosa, zijnde het bolwerk der Chinese nationalisten, te bewaken en beschermen. De Chinese natio nalisten, staande onder leiding van maarschalk Tsjiang Kai Sjek, zouden daardoor de vrije hand krijgen om aanvallen te ondernemen op het vasteland van China, waar de communisten hun scepter zwaaien. Deze persberichten» waarvan de bron Amerikaanse regeringskringen zelf zou den zijn, hebben een zekere graad van waarschijnlijkheid, omdat Tsjang Kai Sjek inderdaad reeds lange tijd militaire bijstand en uitrusting van de Ver. Staten ontvangt. Anderzijds heeft de perschef van Eisenhower meegedeeld „niets te weten, wat hem in staat zou stellen de Amerikaanse persberichten te kunnen bevestigen." Hij zeide geen antwoord te kunnen geven op vragen over dit onderwerp. De kans bestaat, dat het plan kundig gemaakt zal worden in de „State of the Union" de boodschap over de toestand in de Verenigde Staten, die Eisenhower Maandag tot het Congres zal richten. Het gevolg van eer dergelijk besluit zou de vernietiging betekenen van het, in 1950 door Truman aan de zevende vloot gegeven bevel, om Formosa te bescher men tegen een invasie van de Chinese communisten van het vasteland. In de order van Truman, die op 27 Juni 1950 openbaar gemaakt werd, werd ook een beroep op de Chinese nationa listen gedaan „om alle lucht- en zee aanvallen op het vasteland te staken' Het resultaat was, dat de nationalisten van Tsjang Kai Sjek op Formosa vast gehouden werden en dat een communis- tisch-Chinese invasie op het eiland voor komen werd. Een andere regeringswoordvoerder verklaarde met de meeste nadruk, dat de Verenigde Staten met de nieuwe order aan de zevende vloot niet de bedoeling hebben, de Chinese kust te blokkeren, zoals wel beweerd wordt. Evenmin zou op grond van de order Amerikaanse mili- jhr Bosch van Rosenthal overleden Van 1930'34 burgemeester van Den Haag In zijn woning te Zeist is gisteren op 68-jarige leeftijd, na een zeer langdurig ziekbed, overleden Jhr mr dr L. H. N. Bosch Ridder van Rosenthal, oud- missarls der Koningin in de provincie Utrecht en oud-burgemeester van Den Haag. Jhr Bosch Ridder van Rosenthal werd 7 April 1884 te Dordrecht geboren, 1 zijn vader officier van Justitie was. Hij was achtereenvolgens burgemeester van Bruramen, (1917—1924), Groningen (1924 —1930) en 's Gravenhage (1930—1934). In 1934 werd hij benoemd tot commis saris der Koningin in de provincie Utrecht. In het verzet tegen de Duitsers bewees hij het land uitstekende diensten. Jhr Bosch Ridder van Rosenthal werd gekozen als eerste van de acht vertrou wensmannen die de komst van de rege ring in het bevrijde land moesten voorbe reiden. Van dit college werd hij voorzit ter. Kort na de bevrijding werd hij be noemd tot staatsraad in buitengeA dienst. Na de bevrijding trad hij op als commissaris der Koningin. In deze functie werd hem eind 1946 eervol ont slag verleend. In 1947 werd hij voorzit ter van de centrale beleggingsraad. Hij was ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw, groot-officier Oranje- Nassau en drager van buitenlandse derscheidingen. Ver. v. d. Effectenhandel weer zelfstandig Aparte Bedrijfsgroep effecten handel Door de minister van Financiën is na overleg met de ministers van Economi sche Zaken en voor Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie een besluit van de Hoofdgroep Banken goedgekeurd tot splitsing van de Ver. voor den Effecten handel in een afzonderlijke ver- eeniging voor den Effectenhandel, zoals die ook vóór de oorlog reeds bestond, en een afzonderlijke Be drijfsgroep Effectenhandel. Dit besluit gaat in per 31 Januari a s. Zoals men weet is de Vereeniging voor den Effectenhandel in 1941 by de instel ling van de bedrijfsorganisaties erkend als bedrijfsgroep. De Vereeniging zelf werd als zodanig niet opgeheven. Thans zullen Vereeniging en Bedrijfsgroep dus als afzonderlijke organen naast elkaar komen te staan. Dit is een voorlopige maatregel, daar opheffing van de bedrijfsgroep in de bije toekomst zal volgen. taire, actieve hulp aan Tsjang Kai Sjek aangeboden worden, als deze zou trachten een aanval op het Chinese vasteland te doen, aldus deze woordvoerder. Volgens Reuter, is men in Amerikaanse militaire kringen van oordeel, dat de strijdkrachten der Chinese nationalisten nog niet in staat zijn tot een grootscheep se aanval op het vasteland. Tsjang's eerste doel zou zijn, de Chinese spoorweg van het Mandsjoerijse gebied naar het Zui- de.n. af te snijden, aldus verklaarde een militaire autoriteit. Een dergelijke poging zou de Chinezen dwingen hun troepen uit Korea over te brengen, om de lange kust lijn te helpen beschermen. Vele Republi keinen, o.w. Senator Taft, hebben een dergelijke actie voorgestaan. Het merkwaardige feit doet zich voor, dat deze berichten over de strategische politiek in Azië circuleren, juist op het moment, dat Dulles en Stassen, op last van Eisenhower het „Europese klimaat" gaan verkennen. Zoals men weet, is Dulles de nieuwe minister van Buit. Zaken en Stassen de leider van het bureau voor Wederzijdse Beveiliging. Vóór hun vertrek naar Europa hebben zij op het laatste ogenblik van Eisenhower nog een aantal aanwijzingen meegekre gen. Dulles en Stassen zullen zeven Westeuropse landen bezoeken, vooral met het oog op de Eropese defensie, en op 6 Februari in Den Haag zijn. Deze Euro pese reis betekent een „opbouwend begin" van Eisenhowers program op buitenlands gebied. Pastoors huishoudster in brand gevlogen En aan de gevolgen overleden Op de pastorie van pastoor E. Bosman in Klarenbeek is een vreselijk ongeluk gebeurd, dat aan de 61-jarige huishoud ster Petronella van de Donk, geboortig uit Groenlo, het leven heeft gekost. Zy was bezig met het smelten van kaarsen op het fornuis. Toen zy er terpetijn bijvoegde, sloeg de vlam in de pan. Ver schrikt liep zij met de pan naar buiten, maar in de deuropening sloegen de vlammen tegen haar op en geraakte zij in brand. De pastoor kwam net thuis en stelde toen met lakens en dekens pogin gen in het werk om de in lichter laaie staande vrouw te redden. Zij werd naar het St. Jozef-ziekenhuis te Deventer ge bracht, waar zij in de loop van de avond aan de verwondingen is bezweken. Aldus De Tijd. M; Lt.-Generaal M. R. K. Calmeyer Massale zuivering onder de communistische ministers en hoge ambtenaren IN ROEMENIë, aldus A.P., worden voorbereidingen getroffen voor een massaal „schijnproces" tegen Anna Pauker, de ex-minister, en andere prominente figuren, geheel in de stijl van het anti-semitische proces dat tegen Slansky werd gevoerd. Op grote schaal vinden zuiveringen plaats, tal van ministers worden vervangen door anderen. Diplomatieke kringen te Wenen zien in dit alles de laatste phase van een zuivering, die begon met het afzetten van Anna Pauker als minister, en reeds een jaar heeft geduurd. Duizenden communisten van de „oude garde" zijn als mede plichtigen van Anna Pauker ontslagen en vervangen. De minister van Justitie. Stelian Nicoe- lescoe, werd ook van zijn functie ont heven, maar hij werd president van het Opperste Gerechtshof. Het ministerie voor Transport werd ontbonden en vervangen door ministe ries voor de Spoorwegen en voor Koop vaardij en Luchtvaart. Gisteren werd een lijst namen gepubli ceerd van ministers, die met de bezem „weggeveegd" zijn. Een ministerie werd ontbonden en drie nieuwe ingesteld, waardoor de ministerraad op 42 leden is gebracht. Vermoedelijk bevinden zich onder de ontslagen ministers ook Joden. Tot de afgezette ministers behoren Con- statin Matescoe (Petroleum-industrie), Vilem Soeder (Mijnbouw), Petre Costa- che (Gemeentezaken en Kleine Indus trieën), Vasile Pogaceanoe (Kerkelijke Aangelegenheden), Valter Roman (PTT) en Pericles Negescoe (Sociale Zaken). Landelijk Contact neemt werk over Dienst maatschappelijke zorg opgeheven De dienst maatschappelijke zorg, die viel onder de departementen van Bin nenlandse Zaken en Uniezaken en Over zeese Rijksdelen heeft opgehouden te bestaan en is vervangen door een afde ling «Landelijk Contact op het departe ment van Maatschappelijk Werk. Deze tak zal als buitendienst van het departe ment gelden. De afdeling is samengesteld uit de in de provinciale hoofdsteden gevestigde bureaux van het departement van Maat schappelijk Werk en heeft ten doel ad viezen te geven, te bemiddelen en inlich tingen uit te wisselen. Zij heeft ook tot taak, toezicht te houden op de uitvoering van onder het departement ressorteren de verzorgingsgelden voor andere dan rijksorganen en met het uitvoeren van de vorderingébevoegdheid, die 'bij de wet huisvesting gerepatrieerden 1950 is toe gekend. Nieuwe regering in Irak gevormd In Irak is een nieuwe regering ge vormd, nadat het interim-kabinet van generaal Noereddin Zondag reeds was afgetreden. De nieuwe premier is Jamil El Madfai, maar de „sterke man" op de post van defensie is Noeri El Said ge bleven, van wie acht aanhangers in het nieuwe kabinet zetelen. Minister van Buitenlandse Zaken is Tewfik El Soe- weidi. T KAN RAAR LOPEN I Mevrouw Luther Seldon, de echtge note van een te München gelegerde Amerikaanse sergeant, wilde wel, dat zij de boot had gemist. Bij haar aan komst in Duitsland vernam zij, dat haar man in de Verenigde Staten was om haar te verrassen met een bezoek. De sergeant is intussen weer onderweg naar München, aldus Ai? Verder is er een apart ministerie voor het hoger onderwijs ingesteld, kennelijk met het doel, de leerstellingen van het zuivere communisme te prediken. Ruimer gebied voor vrije varkensmarkten Dank zij het gunstig verloop van de varkenspest Het gunstige verloop van de varkens pest maakt het mogelijk het gebied, waarin vrijelijk varkensmarkten mogen worden gehouden, verder uit te breiden. Blijkens een beschikking in de Staats courant van gisteren worden met ingang van 31 Januari 1953 de beperkende be palingen ten aanzien van het houden van varkensmarkten opgeheven in de provincies Limburg, Noord-Brabant, Zeeland en het gedeelte van de provin cie Noord-Holland benoorden het IJ en het NoordzeekanaaL In het centrale en Westelijke deel van ons land, begrensd door het Noordzeekanaal het IJ, het IJs- selmeer, het Keteldiep, de de IJssel, de Rijn stroomafwaarts, de Lek, de Nieuwe Maas en de Nieuwe Waterweg, blijft het houden van markten voor fok- en opfok- varkens verboden. Hef vervoer van var kens uit het gebied waar de varkens markten geschorst zijn naar het „vrije" gebied blijft verboden. Het marktverbod geldt niet voor slachtvarkens, met een levend gewicht van ten minste 72 kg, evenmin als de verbodsbepalingen ten aanzien van het vervoer naar het „vrije gebied", voor zover de slachtvarkens rechtstreeks naar een slachterij worden vervoerd. Voor hoogstens 14 dagen Prins Bernhard vertrok naar New York Prins Bernhard is gisteravond, verge zeld van dr F. A.rde Graaf, zijn particu lier secretaris, met het K.L.M.-lijntoestel Jan van Riebeeck naar New York ver trokken. De Prins zal Nederland verte genwoordigen bij de feestelijkheden die in New York worden georganiseerd tei gelegenheid van het feit. dat aan hel vroegere Nieuw Amsterdam 300 jaar ge leden stadsrechten werden verleend. De Prins leidt de herdenking in me' een toespraak in de kerk van de Bo- wesie. Maandag zal de Prins een her denkingstentoonstelling openen, v voor de Nederlandse regering kunstwer ken en documenten ter beschikking heeft gesteld. Zij belopen naar schatting een waarde van 10 000 dollar (f 38.000) en omvatten oude tekeningen en kaarten van Nieuw Amsterdam. Voorts is er een expositie van schilderijen, tekeningen en etsen van Remibrandt. De Prins vertelde vlak voor zijn ver trek, dat hij hoogstens veertien dagen denkt weg te blijven en op 11 of 13 Fe bruari zal terugkeren. Hij zei vermoe delijk ook zakelijke bezoeken te zullen afleggen. Er staat nog niets vast omtrent een ontmoeting met Eisenhower maar het is niet uitgesloten, dat de Prins de nieuwe Amerikaanse president nog zal spreken. Eerste lentedag in Parijs De Parijzenaars werden gisteren on verwacht verras*, door een vleugje voor jaarsweer, na een van de strengste win ters uit de laatste 25 jaar. Zij konden hun overjassen uitlaten en wandelend, genie- schuchter lentezonnetje. Velen zochten de prachtige Parijse par- op. Na de executie van Bentley Absurde dreigementen De opwinding over het geval Bentley is in Engeland nog steeds groot. Men laat zich verleiden tot dwaze reacties. Zo heeft de Britse politie-sergeant Fairfax, die de negentienjarige Derek Bentley terecht stelde, vele niet-ondertekende brieven en telefonische mededelingen van onbekenden ontvangen, waarin hij met de dood wordt bedreigd. Men kan pro of contra deze executie in Engeland zijn, waarvan wij thans de bijzonderheden voldoende toegelicht ach- maar absoluut de verkeerde weg is, 3en te gaan bedreigen, die niet an- hebben gedaan dan zich kwijten van hun plicht, in verband met hun aanstel ling bij politie of justitie. Zal Klipfontéin worden gelicht? HollandOost-Afrikalijn is geen eigenaresse meer Het Engelse bergingsvaartuig Twyford is te Durban aangekomen. In scheep vaartkringen veronderstelt men, dat dit vaartuig binnenkort een poging zal doen om de voor de kust van Mozambique gezonken Klipfontein te lichten. De Twy ford is een der modernste bergingsvaar tuigen ter wereld. Intussen is de kwestie van uitbetaling der verzekeringssom voor de Klipfontein geregeld. De Holland-Oost-Afrikalyn is dus geen eigenaresse meer van het vaar tuig. Mocht het lichten gelukken, dan de scheepvaartmaatschappij het schip terug moeten kopen. Over de eventuele bouw van een nieuw schip ter vervan ging van de Klipfontein is nog geen be sluit genomen. Treinverkeer A'dam-Den Haag had vertraging Tengevolge van een defect aan de bo venleiding tussen Lisse en Hillegom heeft het reizigersvervoer naar Amsterdam, Rotterdam en Den Haag vanochtend tus sen zeven en half tien vertraging onder vonden. Oud-ambassadeur J. M. de Booy grootofficier O.N. De vice-admiraal J. M. de Booy, dt afgetreden ambassadeur in Bonn, is be noemd tot groot-officier in de orde var Oranje-Nassau. Landbouwersknecht gedood Paarden schrokken van piepende remmen Een zeer ernstig ongeluk heeft zich op de verkeersweg BellenHoogeveen voor gedaan door het piepen van remmen, zo meldt De Tijd. De 66-jarige landbouwers knecht H. V. te Smalbroek reed nJ. met i met twee paarden bespannen wagen de richting Spier. Van tegenoverge stelde richting kwam een expediteur H. te Spier met zijn vrachtauto. De vrachtrijder moest afremmen voor m bromfiets. Door het piepen van de immen schrokken de paarden zo. dat steigerden en bovenop de auto terecht kwamen. De wagen kwam in de sloot terecht en V. raakte er onder bekneld. Het slachtoffer werd zo ernstig gewond dat hij nagenoeg direct overleed. Gelukkig en toch niet gelukkig Achter deze lachende vader en zijn beide kinderen gaat een tragische geschie denis schuil. Het is de 30-jarige Amerikaan Elmer Padgett, die deel uitmaakte van de bevrijdingslegers in Europa (1944) en aldus kennis maakte met een Belgische jongedame, waarmee hij spoedig trouwde. Het overhaast gesloten huwelijk liep echter op een mislukking uit, waarna Padgett zijn beide kinde ren, Linda Lee (4 jaar) en Neldia Marie (5 jaar) opeiste om ze naar zijn vaderland mee te nemen. Dat werd hem geweigerd, zodat h\j alleen naar de Ver. Staten vertrok. Onlangs keerde hij onverwachts in België terug, wist de kinderen buiten de moeder om mee te lokken en vloog terstond de Atl. Oceaan over. Of daarmee de gezinsmoeilijkheden zijn „opgelost" staat nog te bezien. Minister Mansholt in Londen Engeland zal Nederl. bacon kopen Enigelaod heeft gisteravond beloofd' zoveel mogelijk Nederl. bacon te kopen, nadat meegedeeld was, dat elke be snoeiing op de invoer ernstige economi sche en sociale moei-Lijikiheden in Neder land zou veroorzaken. De minister van Voedsel-voonzieninig, major Ll-oyd George, heeft deze verze kering gegeven, nadat de Nederlandse ster van Landbouw S. L. Mansholt, hem uiteengezet had hoe de Nederland se baconindiustrie zich uitgebreid had 9edert het einde ven de oorlog om aan de behoeften van de Britse markt te voltdoen. Lloyd George heeft er op gewezen, dat de Britse importcapaciteit afhangt de winsten op de uitvoer en de po sitie van de betalingsbalans. Hij heeft op zich genomen later in het jaar de mogelijkheid ondeT ogen te zien ivoer, voorzien in het lopende con tract tussen het ministerie en de Neder landse exporteurs voor 1953. te verhogen, maar heeft er de nadTuk op gelegd, dat hij op dit ogenblik niet kan zeggen of dit mogelijk zal blijken te zijn. Hij heeft er volop gezinspeeld, dat het misschien mogelijk zal blijken tot spoe dige overeenstemming te komen over definitieve minimale hoeveelheid bacon die in 1954 naar het Verenigd Kon-inikrijk uitgevoerd kan worden. Lloyd George heeft besloten over deze vee kwesties zo spoedig mogelijk met uister Mansholt vain gedachten te isselen. Otto Skorzeny (bevrijder van Mussolini) naar Madrid Otto Skorzeny, de vroegere SS-officier die Mussolini uit zijn Italiaanse gevange- 5 bevrijdde na de Italiaanse capitulatie, per vliegtuig uit Cairo in Rome aan gekomen en naar Madrid doorgevlogen. Skorzeny heeft waarschijnlijk een hoge post bij de speciale veiligheidstroepen van Egypte. Hij reisde op een Spaans paspoort. Schade aan Willem Ruys valt erg mee Op 4 Maart al weer naar Indonesië De schade, die Willem Ruys by de aai varing met het ms Oranje op 6 Januari in de Rode Zee heeft opgelopen, blijkt mee te vallen. De herstelwerkzaamheden in het grote dok van Wilton-Fijenoord te Schiedam hebben dan ook een verloop. Indien de weersomstandigheden gun stig blijven, zal het schip in de tweede week van Februari het dok verlaten naar de Lloydkade vertrekken, zodat de Willem Ruys rétds. onvoorziene standigheden voorbehouden, op Woens dag 4 Maart a.s. van Rotterdam Ceylon, Malakka en Indonesië zal trekken. Kapitein C. C. Goedewagen zal dan wederom als gezagvoerder optreden. De Oranje vertrekt Dinsdag met „noodneus" uit Tandjong Priok. Op 24 Februari zal het schip in de Amster damse haven aankomen. Bij de Ned. Dok- en Scheepsbouw Mij zal de stever definitief worden hersteld. Frankrijk koopt 900.000 kilo Nederlandse kaas Frankrijk heeft de invoer toegestaan van 900 ton kaas uit Nederland. De invoer wordt beperkt tot de vol gende soorten: Edam, mimolette er Gouda. De Goudse moet een vetgehalte hebben van ten minste 45 en de Edam mer en mimolette van tenminste 40 pet. Advertentie NORMALE schoenen voor ABNORMALE voeten Morsstraat 11 - Telef. 22202 Erk. maat- en orthop. schoenmaker Uitbreiding Frans-Duitse spoorwegpool Ook Nederland streeft naar standaardwagons Te Parijs zijn de ministers voor Ver keer uit acht Wes<-Europese landen bijeen gekomen voor het voeren van be sprekingen over een nauwere samenwer king op het gebied van spoorweg-, weg en waterverkeer. Aan deze bijeenkomst wordt ook o.a. door Nederland deelge- Ln de openingsrede, welke werd ge houden door de Franse minister vooi Verkeer, wees deze er op, dat de bij eenkomst uitsluitend van technische aard Hij sprak de hoop uit, dait de tussen Frankrijk en Duitsland bestaande pool- overeenkomst inzake het gebruik var spoorwegmaterieel, tot andere landen za. worden uitgebreid en dat men er teven» zal streven voor het bimroenscheep- vaartverkeer een bepaalde v< standaardisatie te aanvaarden. DAT in R'dam plotseling is overleden reserve luit-kol. J. Rodenburg. DAT 50 koeien van de veehouder Van Voort te Maartensdijk zijn afgeslacht, omdat zich op het bedrijf een geval van mond- en klauwzeer had voorgedaan en het vee niet was ingeënt. DAT 1565 Texelaren hebben besloten tot ruilverkaveling van het 8000 ha grote zogenaamde oude deel van het eiland en de kosten (f 12.5 millioen) voor drie kwart door het rijk worden gedekt. DAT het tankschip Camargne (19.500 ton) door Wilton-Fijenoord in Schiedam is overgedragen aan de Franse rederij, die bet besteld bad. DAT de holenduif is toegevoegd aan de lijst van onbeschermde vogels. DAT de voorzitter van de Ver. van Di recteuren van Electriciteitsbedrijven is benoemd prof. dr ir H. Gelissen. direc teur der N V. Prov. Limburgse Electri- citeits My. DAT Dinsdag in Haarlem en Tilburg het 5-j. bestaan van het regiment Aan- en Afvoertroepen wordt gevierd. DAT over de sociale positie van de werkers in intellectuele beroepen op 14 Maart in A'dam een bijeenkomst wordt gehouden door het Inst. voor soc. Onder zoek van het Ned. Volk en het Verbond van wetenschappelijke Onderzoekers. DAT minister Witte gisteren in Bergen (NH.) heeft gesproken op een vol'kshoge. schooldag voor bet bouwvak. DAT het militair tphuis in Winterswijk, het eerste waarin alle geestelijke stro mingen samenwerken, in gebruik is ge nomen en op 3 Februari in Havelte (Dr het derde militaire tehuis van het Huma nistisch Thuisfront wordt geopend. DAT het vroegere gebouw van de Kon. Hollandse Lloyd aan de Prins Hendrik kade te A'dam officieel in gebruik is ge nomen door de assurantiefirma Blom en Van der Aa (250 man personeel). DAT als Ned. landbouwattaché voor het nabye Oosten, met startdlplaats Bey routh, is benoemd ir J. F. Jansen, hoofd ambtenaar bij het ministerie van Land- DAT bij Vaals en Kerk rade weer twee koffiesmokkelaars, resp. een Duitser en een Nederlander zyn ingerekend. De afgevaardigden aan de conferentie waren ook tegenwoordig bij het vertrek u.t Parijs van een Europes: vracht/trein die bestond uit nieuwe, door de Inter-' nationale Spoorwegunie ontworpen „standaard wagons". De Franse en Duitse vracht wagons zijn reeds opgenomen in een „pool" van 100.000 wagons. Gehoopt wordt, dat deze later uitgebreid zal worden tot 160 000 wagons uit Oostenrijk, België, Denemar ken, Italië, Luxemburg, Nederland Zwitserland en de Sa ar. De voornaamste voordelen van deze pool zijn, dat de wagons niet leeg naar hun land van oorsprong behoeven terug te keren en dat zij, zo nodig, in het buitenland gerepareerd kunnen worden. Het systeem zou ook ln geval van oorlog aanzienlijke militaire voordelen hebben. Guur weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Guur weer wisselende bewolking ei en dan regen-, hagel- of natte sneeuwbuien. Krach tige tot stormachtige wind tussen West en Noordwest. (Opgemaakt om 10 uur A avert entte) Fa D. KRET en Zn. "DINNENKORT verschijnt bij de N V. De Arbeiderspers een boekje men mag verwachten, dat het keurig ver zorgd is dat als volgt wordt aange kondigd: „Vijftig jaar na de spoorweg staking 1903 heeft de dichter M. Mok voor het nageslacht een beeld opgeroe pen van deze ontzaglijke strijd. die van een zo vérstrekkende betekenis is ge weest voor de emancipatie van de arbei dersklasse". We citeren enkele strophen uit dit ge dicht, aan de hand van een voorproef, die Het Vrije Volk 22 Januari j-L gaf: Een lichtvlaag snelde om de kim. een hemelwijde wiekslag van geluk, een nieuwe wereld hield zich op de speldeknop van een seconde overeind. Al is het aan het slot, de dichter geeft hier een impressie van de overwinning in de eerste, wilde spoorwegstaking, 3031 Januari 1903. Reeds eerder heeft hy bezongen, hoe de werkgevers, naar zijn indruk, reageerden: Terwijl het angstzweet nog op hun gelaat zijn klamme sporen trok, vond reeds hun stem haar klievende, metalen klank terug en overlegde met het landsbestuur, hoe men de hartstocht t de beddingen der 3 ondervolk Het was te laat, en het was ook te vroeg: de worgketting moest nog geklonken worden. WIE deze dichtregels leest, krijgt een helder beeld va., de sfeer, waarin ook de socialisten van de P.v.cLA. van vandaag de stakingen van 1903 herden ken. Het is nog altijd een verheerlijking van de „heldhaftige, maar ook tragische bladzij uit de geschiedenis der arbeiders beweging" (kop Het Vrije Volk. 22 Januari 1953), die genoemd wordt één der „hoogtepunten uit de bevrijdings- strijd der arbeidersklasse" (kop Stem van de Arbeid, orgaan N.V.V., Januari 1953). Daartegenover staat dan de verguizing van dr Kuyper. De beruchte worgplaat wordt ook in 1953 nog met wellust ge publiceerd, voorzien van het opschrift: „Dr Kuypers zorg voor de kleine luyden". De verontwaardiging slaat zelfs naar het komische door, als Het Vrije Volk bou deert: „De anti-revolutionnaire minister president vond het zelfs nodig om reeds op Zondag 1 Februari een kabinets zitting te houden". Men zou er werkelijk schrikken, dat dr Kuyper dit deed •en moment, dat het land in nood Het is toch erg. dat tot dusver geen enkele a.r. hem dit verweten heeft en dat Het Vrije Volk dat nu 50 jaar na datum moet doen! In extase en lyriek en in verkeerd ge plaatste verontwaardiging doen P.v.dA., Vrije Volk en N.V.V. van vandaag, zodra het jaartal 1903 werdt genoemd, nog weinig onder voor S.D.A.P., Volk en socialistische vakbeweging van voor de oorlog. Hier geldt: alles vergeten en niets geleerd! WIJ schryven bewust: alles vergeten! Want in de 50 jaar na de stakingen van 1903 zijn langzamerhand -e floersen van misleiding en onwaarheid, die om de geschiedenis der staking geweren zijn, ook door socialistische hand ver scheurd. Met name Het proefschrift van de huidige prof. dr A. J. R. Rüter, dat, aan de hand van alle beschikbare bronnen, ,de spoorwegstakingen van 1903" uit voerig en minutieus beschreef, heeft de waarheid aan de dag gebracht. Wie dit boek leest, kan niet ontkomen in dc indruk, dat deze stakingen het tegendeel van een heldenepos zijn. Stel lig niet aan de zijde der leiders. Om de ind uit de zeilen van anarchisten en syndicalisten te nemen, stelde de socia listische spoorwegorganisatie zich achter de staking. Troelstra liet zich meeslepen door het revolutionnair sentiment, dat bij hem :r de plaats van het nuchter staatsmanschap innam. En bij de tweede staking zagen de socialistische leiders, dat het een nederlaag moest worden. zij waarschuwden niet publieke lijk, zij vertelden zelfs de hoofdbesturen de werkelijke stand van zaken niet. Hoewel men er van overtuigd was, dat de arbeiders in een onbezonnen en verloren strijd zond, waagde men er aan. Men had niet de moed, de arbeiders de waarheid voor te leggen. Men bracht niet de kracht op, heen in betere richting te leiden. T~\IE taak moest toen de legering over- nemen. Onder leiding van Kuyper, die profiteerde van het scherp juridisch inzicht van De Savomin Lohman, de eigenlijke vader van de stakingswetten. werd door de wet aan de arbeidersbe- eging haar grens aangewezen. De „worgwetten" waren geen worg- etten. Na 1903 kon de vakbeweging zich zuiverder ontwikkelen. Het heeft nog vele jaren geduurd, eer de moderne vakbeweging die zuivere weg volledig kende. Zelfs nu zijn er af en toe verschijnselen, die twijfel doen ontstaan of ze die goed kent. We denken hier aan sommige gebeurtenissen, rond de staking bij De Ommelanden. En denken vooral aan het feit, dat men nog steeds niet wil erkennen: 1903 was fout. Indien dc regering van dit ogenblik >u geplaatst worden tegenover gebeur tenissen als die in 1903, zou ze niet an ders kunnen handelen dan het minis terie van die tijd. Dat ze er niet voor geplaatst wordt, dankt de huidige rege ring aan het ministerie-Kuyper van 1903. Door de maatregelen van de man, die op de worgplaat zo vals wordt afgebeeld, kon de sociale wetgeving zich ontwik kelen en heeft de vakbeweging de plaats kunnen verwerven, welke ze op het ogenblik heeft. In plaats van de chaos, die voortgaan de lyn van 1903 ons sociale leven ge bracht zou hebben, is gekomen de sociale orde. waardoor Nederland gunstig af steekt bU vrijwel alle landen der wereld. Het ministerie, dat de verkeerde weg afsloot en daardoor de ontwikkeling ten goede voor de arbeidersbeweging open- •vas het Christelijk ministerie, dat 19011905 aan het bewind was en dat de revolutiestorm van 1903 zo krach- Juist weerstond. ZON EN MAAN Zondag: zon 821 tot 1727

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1