Meester Oud-politieke delinquenten contra de Staat Mee*-- Meest..* Vluchtelingen, komt terug, alles is vergeven en vergeten Ds Elderenbosch promoveerde heden op belangwekkend proefschrift Ware barmhartigheid alleen in Christus Toch is het zo! 2 VRIJDAG 30 JANUARI 19S3 Voor de Haagse kantonrechter Stichting een verboden vereniging? (Advertentie) (Van een onzer verslaggevers.) De Stichting Oud-Politieke Delinquen ten heeft tegen de minister-president er de Staat der Nederlanden een civiel ge ding aanhangig gemaakt, inzake het sluiten van het oorlogsgravenkerkhof in de Peel cp 9 November vorig jaar, toen genoemde Stiohting een tocht hier naar had georganiseerd. Gistermiddag diende deze zaak voor de Haagse kantonrechter, mr C. B. Reinhold. Mr J. H. Wolthuis te Groningen (een vroegere N.S.B.-vrederechter) pleitte voor de Stichting. Ten eerste bracht hij in geding of de Stichting een verboden vereniging is od grond van de Londense verordening inzake landsverraderlijke organisaties. Indien de kantonrechter tot deze uitspraak mocht komen, zegde hij toe de Stichting onmiddellijk te doen ontbinden. Mr Wolthuis bestreed inmid dels dat de Stichting O.P.D. een poli tieke strekking zou hebben. Volgens hem werkt de Stiohting alleen sociaal. Dat de leden nationaal-socialistische gevoe lens hebben, behoeft niet in te houden, dat ze deze ook propageren. Prof. Russell was bij de verkiezingen alleen als per soon en niet als vertegenwoordiger van een partij aanbevolen. Voor het overige achtte mr Wolthuis opheffing van de .Stichting een gevaar. „We houden de mensen nu nog min of meer in de hand en houden onze kame raden van criminaliteit terug," zo zeide hij. Op een vraag van de kantonrechter deelde mr Wolthuis mede, dat de Stich ting een Koninklijke goedkeuring niet nodig had gevonden. Een notariële acte was genoeg volgens hem. Hij zou ook de vraag, of de openbar orde op 9 Novem ber in het geding was gebracht, ontken nend beantwoord willen zien. De datum van 9 November had geen bijzondere be tekenis. De maand November is nu een maal een maand, waarin de doden her dacht worden. Hij zag in het afsluiten van het kerkhof slechts een daad, voort vloeiend uit- persoonlijke ergernis van de minister-president, en vond het een geval van „détournement de pouvoir". Hij wilde in dit geding zien of de rechterlijke macht nog een rem kon zijn op de overheid! Hij bleef bij zijn eis van schadevergoeding tot een bedrag van f63.70, maar de Stichting houdt zich een bedrag van f500 voor. Onverbloemd nazidom Mr D. J. Veegens, optredende voor de Staat en dr Drees, hield vervolgens een pleitrede, waarin scherp de nationaal- socialistische geest en het onverbloemde nazidom van de Stichting Oud-Politieke Delinquenten getekend werden. Mr Veegens haalde enige citaten aan uit het blad „Mededelingen" van de Stichting, waarin bijv. de Bijzondere Rechtspleging verkapte politieke terreur wordt genoemd. De aantijging, dat de sluiting van de begraafplaats alleen zou zijn gelast om het communistische Kamerlid Gortzak te grieven, beant woordde mr Veegens met de opmerking, dat het er in de democratie niet om gaat wie de opmerking maakt, maar of deze juist is. Volgens het Besluit Ontbinding van landsverraderlijke organisaties wordt de Stichting O.P.D. aangemerkt als een vereniging strijdig met de openbare (Advertentie) HET KAN VRIEZEN EN HET KAN DOOIEN bij die telkens optredende tempe- _.i sluimerende denpijn op onverwachte ogenblikken in alle hevigneid weer komen opdagen. Wrijf Uw pijnen weg. Uw spleten weet soepel orde. In deze zin is ook geoordeeld bij een vonnis van de Amsterdamse kanton rechter. mr Haase, van 4 Juni 1952. Op merkelijk is daarbij te vermelden, dat mr Wolthuis hierover aan de raads vrouwe van de tegenpartij schreef: „W moeten nu nog informeren of mr Haa; Dat de 9e November voor het nazidom wel degelijk een bijzondere datum is, nl de herdenking van de mislukte machts overname op 9 November 1923 ir München, bewees mr Veegens met hei overleggen van een drietal redevoeringen op 9 Nov. 1943 gehouden door: Hitier, Seyss Inquart en Mussert, en door Hit- Iers „Mein Kampf", dat opgedragen is aan de toen gevallen kameraden. Overigens tonen de Handelingen de Tweede Kamer voldoende het stand punt van de min-ister-president in deze Mayer krijgt z'n 3831 milliard Circa 37 procent voor defensie Begroting aanvaard met 374 tegen 214 stemmen De Franse Nationale Vergadering heeft vanochtend vroeg met 374 tegen 214 stem. de begroting voor 1953 ten bedrage 3.831 milliard francs goedgekeurd. Van dit bedrag is ongeveer 37 pet voor militaire uitgaven bestemd. Ongeveer 80 milliard francs zal worden .bevroren" teneinde de begroting in evenwicht te brengen. De inkomsten worden namelijk geschat op 3.751 mil liard francs. De begroting voorziet niet in de heffing van nieuwe belastingen. Vijfentwintig afgevaardigden onthielden zich van stemmen. Men verwacht te Parijs, dat de Senaat dezer dagen de be groting ongewijzigd zal aanvaarden. Vóór stemden de Radicalen. Volksrepu blikeinen, Gaullisten, dissidente Gaullis ten, Gematigd-Conservatieven en Links- Radicalen, terwijl de tegenstemmen kwa men van de kant der Communisten^ So cialisten en enige anderen. VLEESWARENFABRIEK L HEESTER N-V. - WUHE Nota over zwijgplicht van journalist Minister geett geen oplossing voor verschoningsrecht Op de vraag of het wenselijk is het meende een oplossing verschoningsrecht (d.w.z. de bevoegd heid om te weigeren voor de rechter getuigenis af te leggen) voor de journa list wettelijk te regelen, kan minister Donker nog geen antwoord geven. Dit blijkt uit de uitvoerige nota, die de mi nister thans aan de Tweede Kamer heeft toegezonden om het debat over deze kwestie voor te bereiden. Zelfs over da richting, waarin een wettelijke regeling TToet worden gezocht, bestaat volgens de bewindsman nog geen eenstemmigheid. De voorstanders v een wettelijke voorziening zijn er dusver niet in geslaagd een regeling ontwerpen, waartegen geen ernstige be- Behoefte wettelijke regeling zou zich op het eerste gezicht kunnen doen gevoe len voor gevallen waarin een journalist als getuige door de rechter verplicht zou worden de naam te noemen van een zegsman, hoewel deze klaarblijkelijk in he; algemeen belang heeft gehandeld, Het is echter niet aannemelijk dat der- uw gelijke gevallen zich licht zullen Uw doen. aldus de minister, beroemde Aanleiding tot de nota was een motie Akkers Kloosierbalsem, waarvan al drie Van het Tweede-Kamerlid mr Van geslachten zeggen: .Geen goud zo goed". Rjjckevorsel (K.V.P.). Dit Kamerlid De iirma Pieck Grotewohl Maai de duizenden uitgewekenen zullen aan lokioep geen gehoor geven OOST-DUITSLAND heeft de deuren wijd opengezet voor vluchtelingen, die naar het Westen zijn gelokt. Al degenen die gedachtenloos han delden, kunnen terugkeren en de Oostduitse autoriteiten zullen hun op edelmoedige wijze een nieuwe vestigingsvergunning geven. Hebt u het een of ander delict bedreven, kom gerust terug, wij doen U niets. Maar wenst u niet terug te keren, dan, let op.zult gy vluchtelingen in „slechte huizen gevangenissen en de vreemdelingenlegioenen gaan. Deze communistische lokroep weer klinkt in het seml-officiële Oostduitse l het Westen ten onder blad „Berliner Zeitung". Kennelijk zit de firma Pieck en Grotewohl in zorgen. Immers gedurende het eerste halfjaar van 1952 zyn reeds 40.000 West-Duitsers naar Oost-Duitslanduitgeweken". verzint het blad. Zie maar eens, zo gaat Jiet door, hoe duizenden geschoolde Wes telijke arbeiders en honderden dokters en ingenieurs in ons Oost-Duitsland schitterende posities verworven hebben Wat blijkt uit dit alles? Oost-Duitsland maakt zich kopzorg over het verlies van duizenden uitstekende arbeidskrachten, die naar het Westen, West-Berlijn, zijn gevlucht, omdat in de communistische soep maar weinig vet drijft en de gevan genis dreigt. Ruim één vijfde deel van de, onlangs in West-Berlijn binnengeko men, uitgewekenen is jonger dan 20 jaar. rendeel der Oost-Duitse ambassadeurs overleg (zij moeten op het matje komen) naar Oost-Berlijn is ontboden. Vermoedelijk zullen verscheidene ambas sadeurs niet naar hun post terugkeren. Ulbricht volgt Dertinger op Trouwens uit allerlei berichten blijkt bovendien, dat de toestand in de Ooste lijke zone allesbehalve aangenaam is. De kolenvoorraden, aldus A. P., zullen spoe dig uitgeput zijn, zodat in allerlei open bare lichamen w.o. ziekenhuizen, scholen etc. een kolentekort dreigt. Zelfs heeft men in tal van Oost-Duitse steden de verwarmde lokalen voor daklozen ouden van dagen moeten sluiten, wegens gebrek aan brandstof. Reeds lang is be kend, dat de kolenproductie slechts voor een deel de industriële behoeften kan dekken. De Noord-Westduitse radio maakt in tussen bekend, dat het Oost-Duitse mi nisterie van Buit. Zaken, waarvan het hoofd, Georg Dertinger, op 15 Januari werd gearresteerd, thans geplaatst is onder leiding van Walter Ulbricht, de secretaris-generaal der communist che S.E.D. Voorts wordt gemeld, dat het me- De oplegging der handen Vanmiddag is ds P. A. Elderenbosch, Ned. Hervormd predikant te Voor burg, aan de stedelijke universiteit te Amsterdam gepromoveerd tot doctor in de theologie, op een proefschrift over: De oplegging der handen. Dit is in deze tijd, met zijn discussies over de ambtsopvatting, de geloofs- genezing enz., wel een zeer actuele studie, die bij het Boekencentrum in Den Haag verschijnt, omvattende en volkomene van Chris tus* inwoning in onze levens komt niet meer tot zijn recht. De oplegging der handen gaat een doorgeven van krach ten worden inplaats van een levende verbinding met Christus. De gemeente wordt door het opkomende clericalisme in onmondigheid neergedrukt, terwijl de handoplegging meer en meer zaak wordt voor de priesters. Deze ontwik keling zet zich dan in de R.-K. Kerk voort, terwijl de reformatie meer nega tief stond t.o.v. de Roomse practijken dan dat zij positief de Bijbelse gegevens wist te waarderen. Hiervoor pleit nu dr Elderenbosch. Eenheid De handoplegging kan volgens hem al leen zinrijk plaats hebben wanneer de gemeente weer leert leven uit de ge weldige en overweldigende werkelijk heid van de met Christus aangebroken nieuwe bedeling; haar „in-Christus-zijn" beleeft en zich bevrijdt van het onbijbel se dualisme lichaam-ziel; wanneer zij de mens dus weer als een eenheid ziet. Het gaat niet om het overbrengen van be paalde krachten, maai- om een volledige verbinding met Christus in geestelijke en lichamelijke zin. Dat veronderstelt ge loof, aldus de jonge doctor. Ook na lezing van deze boeiende studie, die van grote belezenheid en ernstige bezinning betuigt, blijven er vragen, zo schrijft men ons. Dr Elderenbosch heeft (wanneer wij het goed begrepen heb ben) waardering, zij het niet critiek- loos, voor de practijk van de Engelse Churches' Council of Healing, waarin de Church of England en andere Engelse kerken samenwerken. Bijlage C geeft de Anglicaanse orde van dienst bij de Hea ling Service. Op de vraag in hoeverre de Anglicanen neiging vertonen te willen leven uit een „theologia gloriae", die de „theologia crucis" al te ver achter zich laat. wordt hier niet ingegaan. De heer H. Diemer in Utrecht gehuldigd Voorzitter van „Hoge Raad" in de typografie In een gisteren in Utrecht gehouden bijeenkomst van in totaal circa vijfhon derd werkgevers en werknemers, die deelnemen aan de sinds bijna veertig jaren bestaande bedryforechtspraak in de typografie, is de heer H. Diemer uit Rot terdam gehuldigd. De heer Diemer ver vult gedurende dertig jaar de functie van voorzitter van de zg. Centrale Commissie, j het hoogste rechtspraakcollege in de ty. pografie. Alle arbeidsgeschillen worden in deze bedrijfstak behandeld door paritair sa mengestelde commissies. Er bestaan zes en dertig van zulke districtscommissies. Van de door deze commissies gedane uit- Beroepingswerk Ned. Herv, Kerk Beroepen te Hilversum (toez.) wjjk D, D. de Bruijn te IJsselmuiden. Bedankt voor Krimpen aan de Lek H. A. van Slooten te Wierden. Benoemd tot voorganger bij de Vër. voor Vrijzinnig Hervormden te Vlissin- gen en Goes N. v. d. Wall te Hornhuizen. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Bedankt voor-Katwijk-Valkenburg K. Drost te Veendam. Chr. Geref. Kerk Beroepen te Hilversum-Oost M. Baan te Dordrecht. Geref. Gemeenten Tweetal te Meliskerke H. van Gilst te El speet en J. W. Kersten te Gene- mulden. Vrije Evang. Gemeenten Aangenomen naar Wemeldinge J. A. Hamers te Gorinchem. De handoplegging is in de kerken der reformatie min of meer problema tisch gebleven; Calvijn hechtte er niet veel betekenis aan en dank zij Bucer bleef zij in enkele gevallen gehand haafd, maar meer als „middending". Sprak de eerste editie van de Ned. Ge loofsbelijdenis in art. 51 nog van hand- Oplegging bij de bevestiging van ambts dragers (dus ook van ouderlingen er diakenen), in de tweede editie is dat al verdwenen. Geen magie Na een interessante „phaenomeno- logie der handoplegging" blijkt dr El derenbosch bij een onderzoek van het Oude Testament, dat ze daar „een as pect is van de in vele vormen optre dende belofte van God om met de mens te zijn, inzonderheid met zijn volk". Van magie is hier al evenmin sprake 'n het Nieuwe Testament, waar het opleggen der handen het voorbeeld is de ontmoeting van Christus, de meerdere, die geeft, en de mens. de min dere, die ontvangen mag. Christus' vleeswording wijst op zijn solidariteit net ons; de handoplegging garandeert :ijn Inwoning en werkzaamheid in zijn gemeente. Echter: de aanwezigheid van dit voorbeeld garandeert op zichzelf de werkelijke ontmoeting geenszins en de afwezigheid er van behoeft de werke- dijke ontmoeting geenszins uit te slui- A1 spoedig, zo schrijft dr Elderen bosch, was men in de Oude Kerk van het hoge peil van de Nieuwtestamen tische verkondiging gedaald. Het alles- de hand te kunnen doen door te verwijzen naar de enquêtewet van 1851 Volgens deze wet kan immers niemand worden verplicht als getuige of deskundige de geheimen van enig handwerk, bedrijf of nering bloot te leggen. Minister Donker meent echter, dat dit uitsluitend geldt ten aan zien van de volksvertegenwoordiging. De rechter, is hier buiten beschouwing ge bleven. Toepassing van deze oplossing zou volgens de minister „de wijsheid der vaderen doen verkeren in de onberaden heid der kinderen". legt er de nadruk op, dat zijn conclusies slechts voorlopig zijn. (Advertentie) BJlBtCpSSlS KEEL spraken kan in beroep worden gegaan bij de Centrale Commissie. De districtscom- door ovenwrme treinen, bioscopen, missies hebben in de loop der jaren het etc-Verzacht de keel.alvorens het een eigen bedrijfsrecht, dat is gemaakt door verkoudheid wordt, met de medicinale werkgevers- en werknemers organisaties, verfijnd en uitgebouwd. Tienduizenden besluiten werden in de loop der jaren genomen. De bijeenkomst die gisteren in Utrecht is gehouden had ten doel van gedachten te wisselen over het bedrijfsrecht in de typografie. Er werden redevoeringen gehouden door de heren H. Diemer, H. Staphorsius en mr F. Stolwijk. VICKS BONBONS Het paspoort van mevr. Lokollo Een woordvoerder van het ministerie iran Buitenlandse Zaken deelt mede, dat zoals de Nederlandse rechter heeft vast gesteld, door een met Europeanen ge lijkgestelde Indonesiër geen optierechten voor het Nederlanderschap kunnen wor den ontleend aan de voorzieningen, die tijdens de Ronde-Tafel-Conferentie in zake het staatsburgerschap werden ge troffen. In verband hiermede bezat de heer Lokollo dus niet de Nederlandse nationaliteit. Mevrouw Lokollo vclgt als echtgenote de status van haar man, gelijk bepaald is in de overeenkomst betref fende de toescheiding van staatsburgers. is dus door haar huwelijk geen Ne derlandse meer. Het Nederlandse Hoge Commissariaat in Djakarta kon aan mevrouw Lokollo derhalve geen pas poort uitreiken. Wel heeft men aan mevrouw Lokollo op haar Indonesisch paspoort een visum voor Nederland ver strekt. Bovendien vestigt men er de aandacht op, dat indertijd ten onrechte aan de heer Lokollo een Nederlands paspoort was uit gereikt op grond van het feit, dat hij in een Nederlandse gemeente ingeschreven stond, doch dat dit paspoort later werd ingetrokken. Grenswijziging Utrecht dit jaar er door? Het is de bedoeling dat de ingrijpende grenswijzigingen, waardoor Utrecht met gedeelten van tien gemeenten wordt uit gebreid en de namen van vijf gemeenten bij de Domstad zullen verdwijnen, vóór 1 Januari a.s. ingaan, zo heeft minister Beel aan de Tweede Kamer meegedeeld. De minister stelt thans voor, ter behar tiging van de Zuilense belangen een meenschapsraad in te schaken, die op dezelfde wijze zal worden gekozen als de gemeenteraad. Dit orgaan zal niet alleen adviseren, maar ook helpen be sturen. Krimpen van pijn door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen is onnodig. Togal bevrijdt U snel en afdoende van die pijnen. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. 0.95, 2.40, 8.88. Utrechtse studenten krijgen 't beter Reeds vele jaren worden in het Utrechts Universiteitshuis warme maal tijden verstrekt aan studenten. Enkele jaren geleden nam het aantal verstrekte maaltijden af, door de dalende koop kracht der studenten. Dank zij belange loze adviezen van de heer W. Dalkman, directeur van het Bcursrestaurant te Rotterdam, en bijdragen van het bedrijfs leven, kon het peil van de maaltijden zeer verhoogd worden en dé eetgelegen heid een prettiger sfeer krijgen. Giste ren ging de nieuwe toestand in, tijdens de viering van het zevende lustrum van het huis. Anton van Duinkerken aanvaardde het ambt Prof. dr W. J. M. A Asselbergs (de dichter Anton van Duinkerken) vaardde vanmiddag in Nijmegen het' ambt van hoogleraar in de Nederlandse en algemene letterkunde, met een rede over „Vijftig jaar na Schaepmans dood, een bladzijde uit de voorgeschiedenis der moderne interpretatie-methodiek". Prof. dr H. J. Bavinck 8 maanden naar Z.-Afrika Zoals men weet heeft prof. dr J. H. Bavinck, zendingshoogleraar der Geref. Kerken, een uitnodiging ontvangen als gasthoogleraar op te treden aar Universiteit en de Theologische Hoge school van Potchefstroom in Zuid-Afrika. Prof. Bavinck heeft deze uitnodiging thans aanvaard en zal waarschijnlijk op 25 Februari per vliegtuig er heen reizen. Tot eind October zal hij in Potchefstroom doceren, ter voorbereiding van de zen- dingsopleiding. Zilveren doctoraat prof. Rutten Prof. dr F. Rutten, oud-minister van O. K. en W. en thans hoogleraar in de algemene empirische en sociale psycho logie aan de R.K. Universiteit te Nij megen, zal op 15 Februari as., het feit herdenken, dat hij 25 jaar geleden te Leuven cum iaude promoveerde in de Ned. letteren. Prof. Rutten heeft ook ge ruime tijd te Utrecht psychologie ge studeerd. geleden zijn. dal schap de heer de Leidse Uni ichtswete geboren rdHCtj' Santman. nde tc Hengelo. PROMOTIES LEIDEN Gepromoveerd tot doctor In op proefschrift ge- Prof. Zijlstra bij 7e lustrum S.S.R. Tegenwicht tegen liberalisme en socialisme (Van een onzer verslaggevers) HET LIBERALISME van vandaag heeft door zijn vrijheid evenveel aan trekkingskracht op de Christen als het hedendaagse socialisme met zijn barmhartigheid. Maar de ware vrijheid en de ware barmhartigheid zijn slechts in Christus te vinden, aldus gistermiddag de minister van Economische Zaken, prof. dr J. Zijlstra, die het zevende lustrum van de Rotterdamse afdeling van de Societas Studiosorum Reformatorum in de aula van de Economische Hoogeschool in de Maasstad inleidde. Op deze korte, maar plechtige bijeenkomst waren tussen vele genodigden ook Rotterdams burgemeester, mr G. E. van Walsum, de voorzitter van de Kamer van Koophandel, mr K. P. van der Mandele, dr J. Schouten, be sturen van andere afdelingen van de S.S.R., besturen van.studentenorga-r nisaties, militaire en burgerlijke autoriteiten en geïnteresseerderi aanwezig. zo nauw met de mensen verbonden is. Ik spreek de hoop uit, dat dit een goed lus trum mag zijn". Vóór minister Zijlstra het woord nam heette de heer F. van den Akker, lid van de lustrumcommissie, alle aanwezigen welkom. Hij sprak de hoop uit, dat de viering van dit lustrum van die aard mag zijn. dat ze nog lang in de herinnering bewaard mag blijven. Na deze bijeenkomst begaven dc aan wezigen zich naar de naast de Economi sche Hogeschool gelegen sociëteit Koinoo- nia, waar het bestuur van de S.S.R. reci pieerde. Rijksarbeidsbureau gaat reorganiseren In elf prov. hoofdsteden een districtskantoor „Vier jaar geleden sprak hier op dezelf. de plaats tot u prof. Sneller, die de klare taal van de Christen hanteerde", t prof. Zijlstra. „Nu sta ik hier; een i_ die de rust van het studeervertrek niet meer kent. Verwacht geen doordacht wetenschappelijk betoog van mij. Ik kan u alleen maar wat losse aantekeningen en imt>ressies geven". Twee punten noemde spreker in elk geval van belang voor de hedendaagse studenten. Dat is ten eerste de plaats van een ééngeworden Europa in de wereld en ten tweede de plaats van het liberalisme en het socialisme tegenover het Christen- „De kwestie over de éénwording van Europa is al in de collegezalen doorge drongen. In onze kringen staat men soms echter foutief tegenover dit probleem. Of men zegt: het is onmogelijk, of men houdt dit voor een Gode ongevallige revolutie. Hier ligt voor de Christenen een taak. Wij moeten met de resultaten van ons kerk- en partijleven de grenzen over". Minister Suurhof heeft, zoals eerder Herleving gemeld is, besloten het Rijksarbeids- „Het liberalisme vertoont een herleving buIaau.*® 6vallen onder het in deze tijd. Het heeft het phylosophische °P ,het ?Sfnblik kleed van de vorige eeuw afgelegd boeit door zijn vrijheid. Het socialisme van deze tijd heeft niets meer te maken met het Marxisme. De barmhartigheid ervan trekt ons aan. Wij zijn niet i toeschouwers; wij spelen wel degelijk mee. Wij moeten weten en uitdragen, dat de ware vrijheid en de ware barmhartig, heid alleen in Christus te vinden zijn". „Dit is geen zelfvoldane hoogmoed. Wij moeten de werken van onze voorouders niet zo opvatten, dat ze ons onvatbaar en onvruchtbaar maken voor de toekomst. Het is een voorrecht vandaag te mogen studeren, vooral in een wetenschap, die Weekends voor maatschappelijke werkers in Baam Een contactgroep van maatschappe lijke werkers(sters) van Gereformeer den huize belegt weekend-conferenties op De Nijenburgh te Baarn. Dezer da gen werd een dergelijke conferentie ge leid door prof. dr G. Brillenburg Wurth en ds W. A. Wiersinga. Dit con tact zal worden voortgezet. Er kunnen Geref., Chr. Geref. en Vrijgemaakten aan deelnemen. Correspondentieadres mej. H. v. d. Mast, De Nijenburgh, Am sterdamsestraatweg 37, Baarn. Academische LEIDEN, 30 Jan. .Geslaagd cand. ex. Ned, - - "1 j Wubbc, Gouda, C T Kien, Schiedam r Kho Han IJac doet. Leide AMSTERDAM, 29 Jan. GU. Geslaagd oor doet. ex. phannacie de heer J. Kroo- ind. ex. politieke - -e heer J. S. Rien- ROTTEIRDAM. 29 Jan. Stichting Klinisch Hoger Onderwijs. Geslaagd artsex. mej. J. G. Bakker Neeff. doorn en H. K de Raads. R'dam de heren R. S. Sastrokaror H. J. de Voogd. R'dam en S. J. i luckunde H: D. A. J. Batjes, m laude) Utrecht; idem J: J. E. J. M. l Landewijk. Utrecht; G C. Brouwer Jr. Neem ter bestrijding van gr/ep li de krachtig werkende HET OUWEL-CACHET WAARBORGT SMAAKLOOS EN GEMAKKELIJK INNEMEN Het lied der aethergolven ZATERDAG 31 JANUARI Hilversum I, 402 m. (7.00—11.00 u n.m. Nat. progr. t.g.v. de verjaardag van H.K.H. Prinses Beatrix). VARA: 7.00 Nieuws. 7.13, Gram. 8-00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.30 Orgel. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gram. VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld". 10.05 Morgen' ding. VARA: 10.20 Voor de arbeiders in c. 1.50 Radloweekj arkest. 2.35 Fries pr< „Eerst doen". 3.45 Gra NAT. tien bent... 7.00 Klok. 7.01 „Als je vlj 8.00 Klok. 8.01 Nieuws. 8. nuzieksprookje. 9.05 Gelukwer .10 Nederlandse liederen dat hy de langste tijd huurder van het huis op Aan de eerste tijd, dat ze hier in huis was, Kreunend valt hij opzij, met de hand tegen zijn den Wal is geweest. denkt ze niet graag meer terug. Doodmoe en met wild-bonzend hart gedrukt. Zouden dit de kram- DRIEËNTWINTIGSTE HOOFDSTUK een kloppend hoofd heeft ze zich op de middag oen zijn waaraan de moeder van Jeannet vroe- umümiwuuiuoiü yan baar aankomst door Sophie en juffrouw Kem- ger leed'en waar dokter hem voor gewaarschuwd Een Zondagmorgen in 't begin van Decern- pen in bed laten stoppen, waar ze de volgende heeft' Is 't dan toch erger met hem dan hij ber> Een koude maar gezonde vrieswind heeft dagen en nachten zonder veel besef, in halfwa- tot dusver heeft gedacht? Er trekt een floers voor het vochtige regenachtige weer vervangen, dat kende toestand heeft doorgebracht, zijn ogen, zijn andere hand tast in radeloze angst de laatste dagen alles even somber en trooste- Heel lang duurde het zo echter niet, en toen ze naar de bel. Hij wil om de huishoudster roepen, loos maakte. wat aan de omgeving wende en weer merkbaar doch zijn keel laat geen enkel geluid door. Als yoor het huiskamerraam van Maaskamps wo- aan 't tobben sloeg, heeft ze dokter gezegd: „Ze jindelijk gevonden heeft, mist hij de n- maar luchtig toegedekt nu de kachel tóch moet naar beneden, alleen-zijn deugt niet voor iv>o«7ocron F.n nis gig haar. Zoveel mogelijk afleiding, dat is het beste wat ik voorschrijven kan!" hij de bel emucuja ---- kracht om die heen en weer te bewegen. En als de juffrouw, doe ook naar bed wil, binnenkomt om te vragen of hij nog iets nodig heeft, vindt zij de oude man bleek en stil, met wijd-openge- spalkte ogen en een in doodsangst verwrongen 86 JVleneer!" roept ze ontsteld, terwijl ze zich over hem heen bukt. „Meneer, wat hebt u? Wat mankeert er aan?" Ze krijgt geen antwoord, maar zich nog die per voorover buigend, merkt ze tot haar gerust stelling dat de borst nog zwak op en neergaat. Ze vliegt naar de telefoon, belt in zenuwach tige haast zowel de dokter als de getrouwde kin deren op, en spoedt zich dan weer terug naar de ziekenkamer. Onder het snel naderbij treden ziet brandt ligt Wies op een zit die zijn zoon mei kende verliezen hun- - glijdt er uit weg en maakt plaats voor een uit drukking M iJ' J voorschrijven Toen is de ruststoel in huis gekomen en zag ze zich opgenomen in de huiselijke kring, waar ze nu al het gebeuren van de dag meemaken kan zonder zich te vermoeien. In 't begin werd ze nog onophoudelijk verontrust door gedachten aan oordeel en straf, het onvermijdelijk gevolg van wat haar bijna drie jaar lang is voorgepreekt. Het heeft Maaskamp heel wat tijd en ontzettend veel moeite gekost, om die angst-aanjagende denkbeelden er van lieverlede bij haar uit te krij gen. Hij is wel gewoon met de jeugd om te gaan: hij heeft niet voor niemendal zo vaak de catechisaties moeten waarnemen. Die catechisa- ziekenstoel. Half over- ties werden echter bezocht door kinderen en jonge wat dokter haar na mensen, die vanaf hun vroegste jeugd bij de herhaalde weigering eindelijk toestaat, volgt ze eeuwige dingen bepaald waren, en dat was hier door ANNIE SANDERS i grote vermoeidheid. met haar ogen de voorbijkomende mensen, die, anders. Hier gold het iemand die op 't gebied nnc pn de" ziel van Egbert huiverig weggedoken in de kraag van jas of man- van de godsdienst onkundiger was dan het klein- ir,Ee? 1c hp?glï£L ontvloden WaarheeS tel, tegen de wind in kerkwaarts gaan. ste kind. en bovendien door t verblyf in Peet Ï>n7aam gestorven en weinig betreurd, zo is 't Is uitgekomen zoals de geneesheer verwacht- Meiers huis zo schuw was geworden, dat er een Eenzaam eestorven en weinig neireurn. zo maandcn geduurd ongeloleiy],e tact nodig was om haar te brengen voordat Wies zich een klein beetje minder zwak waar ze wezen moest. begon te voelen. Nóg is ze de overspanning niet Toch is 't hem op den duur gelukt om haar er- geheel te boven, maar een zorgvuldige verple- van te overtuigen dat Peet het mis heeft gehad, ging en de zo lang ontbeerde versterkende mid- en tegenover hem althans is geleidelijk ook haar Eenzaam gestorven en weinig het hem, de naar de wereld schatrijke man, gaan. Alleen zijn schoondochter schreit aan zijn sponde, en vraagt zich af of haar laatste ge sprek met hem nog vrucht heeft gedragen En wanneer Peet Meier van dit plotseling ster- Gevarleerd progr. 10.35 Drumband der Nat. Reserve. 10.50 „Ten Besluite", toespraak. VARA: 11.00 Nieuws. 11.15—12.00 Gram. Hilversum II, 298 m. (7.00—11.00 u. n.m.) Nat. progr. t.g.v. de verjaardag van H.KE Prinses Beatrix) KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Voor de hulsvrouw. 9.35 Gram. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Katholieke muziek uit Cali- fornië. 12.03 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 1.00 Nieuws. 1.20 Lunchconcert. 2.00 Boekbespre king. 2.10 Gram. 2.20 Engelse les. 2.40 Koor zang. 3.00 Kroniek van Letteren en Kunsten. 3.40 Harmonie-orkest 4.00 Tenor en orgel. 4.20 „De schoonheid van het Gregoriaans". 4.50 Voor de jeugd. 5.50 Europese Schaats- kamploenschapjAn. 6.00 Gevar. muziek. 6.15 Journalistiek weekoverzicht. 6.25 Gram. 6.30 Europese Schaatskamplocnschappcn. 6.40 Verslag partijraadsvergadering K.V.P. 6.50 Nieuws. 7.0011.00 Nat. progr., zie Hilver sum I. KRO: 11.00 Nieuws. 11.15 Nieuws ln Esperanto. 11.2512.00 Omroeporkest. Engeland, BBC, 330 m. 12.00 Concert. 12.55 ïev. programma. 1.55 Weerberichten. 2.00 lieuws. 2.10 Gram. 2.55 Concert. 3.30 Dans- luziek. 4.00 Concert. 5.05 Hoorspel. 6.00 Voor i e kinderen. 6.55 Weerberichten. 7.00 Nieuws. .15 Sport. 7.30 Gev. muziek. 8.15 Interviews. 8.45 Parlementsoverzlcht. 9.00 Gev. program- 10.00 Nieuws. 10.15 Politieke causerie. 10.35 Hoorspel. 12.00 Nieuws. 0.03—0.18 Avondgebeden. ;cland, BBC, 1500 en 247 m. 12.00 Con- kinderen. 3.00 Variété orkest en olisten. 3.45 Orgel. 4.15 Sport. 4.30 Idem. 5.30 Loorzang. 6.00 Gram. 6.30 Sport. 7.00 Jazz- Nleuws. 11.15 muziek. 12.00 Gram. 0.56—1.00 Nieuws, .nkrljk. Nat. progr. 347 m. 12.30 Concert. 1.00 Nieuws. 2.17 Concert. 4.10 Gram. 4.55 5.55 Gram. 6.10 Gram. 6.30 itzending. 7.01 Klassieke mu ziek. 8.00 Lichte muziek. 8.30 Hoorspel. 10.00 Kamermuziek. 10.45 Gram. 11.25 Idem. 11.45 —12.00 Nieuws. Brussel 324 m. 11.45 Gram. 12.30 Weer berichten. 12.34 Gram. 1.00 Nieuws. 1.15 :k. 4.00 Gram. 4.45 Engelse les. 5.00 Nieuws. 5.10 Gram. 5.30 Orgelconcert. 6.30 Voor de )0 Nieuws. 7 40 Gram. 8.00 Gev. programma. 9.15 Accordeonduo. 9.30 Gram. 9.45 Accordeonduo. 10.00 Nieuws. 10.15 Gram. 10.45 Idem. 11.00 Nieuws. 11.10—12.00 Dans muziek. Brussel 434 m. 12.05 Omroeporkest. 1.00 leuws. 1.10 en 2.05 Verzoekprogr, 3.00 Gram. 4.30 Lichte muziek. 5.00 Nieuws. 5J5 - ven hoort, begint hij niet ten onrechte te vrezen, delen hebben toch hun werk gedaan. schuwheid verdwenen. departementale hoofdbureau in Den Haag 24 gewestelijke arbeidsbureaux en 135 bijkantoren. Om het contact te vereenvoudigen, worden met ingang van 1 Maart elf districtsarbeidsbureaux ingericht, waarvan het werkgebied sa menvalt met de provincies. Hieronder komen 84 gewestelijke arbeidsbureaux en 75 nevenbureaux te staan. Elk dis trictsarbeidsbureau beheert dan gemid deld acht gewestelijke bureaux, terwijl elk van deze laatste weer ten hoogste drie nevenbureaux onder zich krijgt. De elf districtsarbeidsbureaux, aan het hoofd waarvan een hoofdinspec teur-directeur wordt gesteld, worden ge huisvest in de bestaande gebouwen van de gewestelijke arbeidsbureaux in de provinciale hoofdsteden. De volgende heren zijn aangewezen als hoofdinspec teur-directeur: drs W. van der Mast voor Groningen, K. Dijkstra voor Fries land, ir A. W. F. Bennik voor Drente, J. F. H. Stuveling voor Overijsel, C. J. Bakker voor Gelderland, mr J. Snij ders voor Utrecht. J. C. Corver voor Noord-Holland, mr J. H. Vermeulen voor Zuid-Holland. K. van Dijk voor Zeeland, mr J. N. Metz voor Noord- Brabant en M. J. J. G. Janssen voor Limburg. De gewestelijke arbeidsbureaux voor Zuid-Holland komen in Alphen aan den Rijn, Delft. Dordrecht, Gorinchem, Goude, 's-Gravenhage, Leiden, Lljsse, Óud-Beijerlarid, Rotterdam' en Viadr- lihficn. Gouverneur v. Waardenburg ridder Ned. Leeuw- Tot ridder in de orde van de Neder landse Leeuw is benoemd de heer S. L. Waardenburg, gouverneur van Nieuw-Guinea, aan wie op zijn verzoek eervol ontslag uit deze functie is ver- miziek. 630 Accordeonmuzlek. 7.40 Gra iziek. 8 30 Nieu' Nlei U herinnert zich nog wel het giste ren geopperde plan, waarbij u ge deeltelijk fietsend, gedeeltelijk lopend, een afstand van 40 km had af te leg gen en hoe we uit de gelijktijdige aan komst van u en uw vriend in Haarlem de voorbarige conclusie hebben ge trokken dat er, ondanks de fiets, geen tijdwinst was gemaakt. Immers, voort durend was er tenminste één persoon wandelende. U had 4 uur wandelen achter de rug, evenals uw vriend. Sa men dus 8 uur en de gehele afstand kon door een enkele loper eveneens in 8 uur worden afgelegd. De cijfers wezen echter uit, dat er wel degelijk een tijdwinst van 2 uur geboekt was en we krijgen dus tot taak deze knoop te ontwarren en te verklaren waarom de weg van 40 km toch inderdaad in 6 uur werd afge legd en niet in 8, zoals we geneigd zijn te concluderen uit het feit dat er voortdurend tenminste één tochtge noot lopende was. Wanneer een wandelaar 5 km per uur aflegt en een fietser 10 km, is het bijzonder eenvoudig om uit te rekenen dat iedere tochtgenoot om beurten fietsend en wandelend 4 uur gefietst en - uur gelopen heeft. Weliswaar heeft iedere loper 4 uut gaans achter de rug, dus samen 8 uur, maar dit zegt weinig ten opzichte van het moment van aankomst, want beide fietsers hadden eveneens 2 uur „fietsens" achter de rug, samen 4 uur. En waarom tellen we dje er niet bij? Daar zit juist de fout in de oor spronkelijke redenering. Want willen wc iets weten omtrent de tyd, waarin de weg door beide tochtgenoten werd afgelegd, dan behoren zowel de wan del- als de fietstijden by elkaar te worden geteld, en niet de wandeltjj- den alleen. Alle tijden by elkaar ge ven een bedrag van 12 uur, dus 6 uur voor ieder, hetgeen wonderwel klopt met de hierboven berekende tydsduur. Nu hoop Ik van harte, dat u mij de gedachtensprong zult willen ver geven, maar, denkend aan boven be schreven wandeltocht, komen we als vanzelf by de duizendpoten terecht en van deze griezels bij de millioenen- poten. .- We weten allen wel, dat zowel de duizendpoot, als de millioenpoot ge weldig overdrijven, want er is geen sprake van dat zij 1000 of 1000000 on derdanen zouden bezitten. Maar nu moeten we ook weer niet in een an der uiterste vervallen door de aan tallen poten van deze dieren tc véél te kleineren, zoals ik onlangs een vader tegen zyn zoon hoorde doen.'- Volgens de theorie van papa zou een duizendpoot 16 paar poten bezitten en een millioenpoot zou de beschikking hebben over 32 paar. Maar zo eenvou dig ls het nu ook weer niet. Daarover morgen. Nadruk' verboden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 2