JHetiwe £ciitsrl)c (üimraitl Merkwaardige motor-inbouw Vier generaals beraadslagen fe hoe impasse te doorbreken Vertrouwen in bestandsbesprekingen is aanmerkelijk geluwd Tokio Wist U Staatssecretaris VRIJDAG 30 JANUARI 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week, ADVERTENT1ËN: 0.18 per millimeter (By contract belangrijke korting) Drie en dertigste jaargang No 9648 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Slul»asuctfi«itlttra n|0 htrl In Itghtaspotl" De „windstille" op Korea TNE ONTWIKKELING der internationale, politieke toestand is in hoge AJ mate afhankelijk van de situatie op Korea. De wereld wacht in spanning, wat er nu op Korea zal gaan gebeuren. Het vertrouwen in de bestandsbesprekingen te Pan Moen Djon, die twee jaar geleden begon nen, is aanmerkelijk geluwd. De grote vraag is of de ene partij of de andere in het voorjaar een doorbraak op het front zal durven forceren. Algemeen heeft het de aandacht getrokken, dat vier van Amerika's belangrijkste generaals op het ogenblik in Tokio confereren. Het zijn generaal Lawton Collins, chefstaf van het Amerikaanse leger; generaal Mark Clark, de opperbevelhebber van de V.N.-troepen; generaal Max well Taylor, de nieuwe commandant van het Amerikaanse achtste leger op Korea en generaal Van Fleet, die, zoals men weet, met pensioen gaat. Zowel' Reuter als Ass. Press vestigen er de aandacht op, dat de bijeenkomst der vier generaals wijst op de mogelijk heid van een grootscheeps offensief of de uitoefening van sterke rechtstreekse druk op het Chinese, communistische vasteland. In ieder geval: de toestand kan toch niet, pour ainsi dire, voor80 jaar stationnair blijven. Maar wie zal het initiatief nemen? Uit com munistische radio-uitzendingen en be richten over troepenbewegingen en transporten van materieel in Noord- Korea, zou afgeleid kunnen worden, dat de communisten de speculaties over een landing der V.N.-troepen vanuit zee, ten Noorden van de huidige frontlinie ern stig nemen. Het laatste grote Noordelijke offensief werd in Mei 1951 aan het Centrale front tot stilstand gebracht. Sindsdien werd van gezaghebbende zijde geschat, dat de Noordelijken, zowel wat troepen betreft als artillerie, een overmacht van twee of drie tegen één hadden opgebouwd. Verder houdt men rekening met de mo gelijkheid, dat de Noordelijken een meer derheid in de lucht boven het slagveld trachten te verkrijgen en zolang willen behouden als mogelijk is om het offen sief te kunnen dekken. Men weet, dat de Noordelijken meer vliegtuigen heb ben dan de V.N. Zij konden daarentegen niet beschikken over bases ten Zuiden van de rivier de Jaloe. De aftredende bevelhebber van het achtste leger in Korea, generaal Van Fleet, heeft gisteren afscheid genomen van de Koreanen, die hem met geschen ken overladen hebben. De generaal, die dit commando sinds April 1951 heeft ge voerd, beloofde op een afscheidsbijeen komst van circa 100.000 personen, dat hijnog eens zou terugkomen. Zijn grote wens op Korea een militaire be slissing te kunnen bewerkstelligen, is echter nog steeds niet in vervulling ge gaan. Momenteel beperken de operaties zich tot kleine gevechten op de grond en bomaanvallen op vijandelijke stel- Gladiatoren-aanval Echtpaar omgekomen door kolendamp Baby (in zelfde kamer) bleef gespaard In ihet gehucht Sasput bij Schoondijke (Zeeland) kwam men gisteren tot de ontdekking, dat het echtpaar K. door kolendampvergiftiging om het leven is gekomen. Het tragische ongeluk ge beurde waarschijnlijk reeds in de nacht van Maandag op Dinsdag. Het dochter tje van ruim twee jaar, dat boven sliep, en een dochtertje van zes weken, dat zich in de slaapkamer bij de ouders be vond, blieven gespaard. De kachel, waar uit de kolendamp afkomstig was. stond in de sQaapkamer. De moeder van de heer K., die Don derdag met een sohoondoohter een be zoek aan het echtpaar wilde brenigen, vond de deur gesloten, maar zag tot haar verbazing, dat het tweejarig doch tertje boven voor een raam stond. Zij vermoedde onraad, waarop haar schoon dochter, geholpen door buren, die het meisje ook hadden gezien, door het raam naar binnen klom. Daar deed zij de vreselijke ontdekking, dat zowel de 31- jarige vrouw als de 28-jarige man dood op bed lagen. Dat de baby niet is omgekomen, is waarschijnlijk te danken aan het feit, dat het bedje, waarin het kind sliep, vrij hoog stond-. De toestand van de kin deren is vooruitgaande. Koninklijk paar in April naar Luxemburg Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben het voornemen in April a.s. de huwelijksvoltrekking bij te wonen in Luxemburg van Prinses Josephine Char lotte van België en Prins Jean van Luxemburg, zo wordt van een zegsman van het paleis vernomen. Voor hen die 't niet konden volgen Afgevaardigden verzocht de nieuwe minister van Defensie, Wil son, een volledige verklaring te eisen over een Amerikaanse aanval in Korea, die op 19 Januari voor een aantal ge neraals en oorlogscorrespondenten werd uitgevoerd. De toeschouwers hadden, met een in gekleurde omslag gebonden programma in dc hand, vanuit een bunker de aanvaf van Amerikaanse infanterie kunnen vol gen, tot de soldaten in moordend com munistisch spervuur terecht kwamen ei zich terug moesten trekken. Hoffman wilde weten, of de gasten getuige van een voorstelling, gelijkend op de „Gladiatoren-spelen" in het oude Rome, of dat de aanval gerechtvaardigd was door militaire oogmerken. Ook het Britse Labour-parlementslid, Fernyhough, heeft verklaard, dat hij gen zal stellen naar aanleiding van deze aanval, waarbij de V.N.-troepen verliezen Hy zal minister Eden verzoeken bij de Ver. Naties stappen te ondernemen. De Amerikaanse stafchef, generaal Lawton Collins, zal verzocht worden het Congres verslag uit te brengen de bewuste aanval. Aldus heeft de Re publikeinse afgevaardigde Dewey Short medegedeeld. Het ministerie van Defen sie heeft reeds om gegevens gevraagd. Het buitenverblijf van de beroemde 17e-eeuwse dichter Huygens, Huize „Hofwijck" te Voorburg, wordt gerestaureerd. Niet minder dan f80.000 is nodig om dit historische gebouw voor de komende 50 jaar te behouden. Steun voor Oostduitse vluchtelingen Luchtbrug naar de vrijheid wordt thans uitgebreid Nederlander Kooijman van Genève naar Berlijn in verband met hulpverlening DE LUCHTBRUG voor de vrijheid, welke ten bate der Oostduitse poli tieke vluchtelingen van West-Berlijn naar West-Duitsland is gebouwd, zal aanzienlijk worden uitgebreid. Reeds eerder hebben wij er op gewezen, dat zulks diende te geschieden, teneinde West-Berlijn enigszins van de stroom van vluchtelingen te ontlasten. Immers momenteel kan men per maand 5000 uitgewekenen door de lucht vervoeren, maar met een gemid deld aantal van 2000 refugié's per dag, is dit ten enenmale onvoldoende. Daarom wordt voor het eerst een vier motorig Tudorvliegtuig ingeschakeld, dat dus de luchtlijn die tot dusver met vijf toestellen van type Pioneer in stand werd gehouden komt uitbreiden. Spoe dig zal daar een Amerikaanse Dakota aan worden toegevoegd. Op die wijze hoopt men de achterstand in te halen. Een vertegenwoordiger van het Hoge Commissariaat voor vluchtelingen te Genève. gaat binenkort naar Berlijn om het verlenen van financiële hulp te be spreken. Volgens A.F.P. is de Nederlan- Dr ir S. L. Louwes te Ulrum begraven Min. Mansholt schetste hem als een grote nationale figuur Te Vierhuizen (gem. Ulrum). aan de voet van de dijk die de polder beschermt waar hij was geboren en getogen, is gis termiddag onder zeer grote belangstelling dr ir S. L. Louwes, directeur-generaal van de voedselvoorziening, aan de schoot der aarde toevertrouwd. Bij de teraardebestelling waren o.a. aanwezig de ministers Mansholt en Staf. Aan het graf heeft minister Mansholt dr ir Louwes geschetst als een grote na tionale figuur die zeer veel heeft bete kend voor het Nederlandse volk, eer figuur die steeds in onze herinnering zal blijven. Zijn vrouw en kinderen zullen worden gesterkt door de diepe dank het Nederlandse volk. Voorts voerden nog het woord een zwager van ir Louwes, de heer J. Linden- berg uit Hornhuizen, en de broer, de heer H. D. Louwes uit Westpolder. der F. M. Kooijman met deze opdracht belast. Het Hoge Commissaiaat, dat ook de gelden van de „Ford-stichting voor vluchtelingen" beheert, heeft een aantal internationale organisaties aangezocht, om mede hulp te verlenen. West-Berlijnse autoriteiten hebben 200.000 gulden geschonken uit de „tegenwaarde-fondsen" van de Ameri kaanse hulp aan West-Duitsland. Het aantal vluchtelingen uit het Oosten, dat per maand tot de Bondsrepubliek wordt toegelaten, zal van 10.000 tot 12.000 wor den verhoogd. Ook particuliere lucht vaartmaatschappijen hebben reeds aan geboden, een deel van hun vliegtuigen ter beschikking van de evacuatiedienst te stellen. Speciale wacht op de „Queen Elizabeth" Na nieuw brandje, vrees voor sabotage herleefd De brand aan boord van de „Queen Elizabeth" heeft tot nu toe. na het uitvoe. rige onderzoek, niet geleid tot de conclu sie, dat hier zeker sabotage in het spel is. Wel heeft men gisteren een hoop smeulend poetskatoen gevonden op het dtk van het grote schip, waardoor op- opwinding ontstond en het gerucht circuleerde, dat wederom brand uitgebroken. Het dek bleek lichtelijk ge schroeid te zijn. Echter heeft een woord voerder van de ..Cunard White Starline" verklaard, dat het een ongelukje aangezien arbeiders steeds poetskatoen laten slingeren. Toch werden de arbeiders opnieuw ondervraagd en heeft men een speciale „anti-sabotage-wacht" ingesteld. Alle materiaal, dat maar enigszins met de brand verband houdt, ook verkoolde stukken hout, afkomstig uit de hut op het de „Queen Elizabeth", (waar de snel gebluste brand uitbrak), zijn zorg vuldig onderzocht door het polltie-labo- ratorium te Londen. Zoals eerder vermeld, wilde Scotland Yard geen commentaar leveren, groot blad als de Londense Evening Standard schreef: Inderdaad bestaat de mogelijkheid, dat de branden een poging zijn van politieke extremisten om de kroningsplanmen in de war te sturen. Van de duizenden bezoekers zullen velen per boot willen reizen. Rechter moet nu beslissen Verzoek om uitlevering te Bonn ingediend Laatste kansberoep op bezetters Het Nederlandse verzoek tot uitleve ring der uit Breda ontvluchte gevan genen is gisteren bij het ministerie van Buitenlandse Zaken te Bonn ingediend. Van Nederlandse zijde is daarbij aan gedrongen op een spoedige afhandeling van dc zaak. Dc Oberlandesgerichte in Dusseldorp en in Hamm zullen nu respectievelijk voor de gearresteerden Faber en Bikker moeten uitspreken of zij al dan niet recht op verlening van asyl als politieke vluch telingen kunnen doen gelden. Het is mo gelijk dat dc gerechten reeds over twee weken de zaken in behandeling nemen. Een recht van beroep is daarbij aan de gearresteerden niet toegekend. Wanneer de rechtbanken niet tot een uitspraak zouden komen vóór de termijn van twee maanden verstreken Is, waar binnen de gearresteerden volgens de Duitse wet uit voorlopige hechtenis moeten worden ontslagen, dan behoeft dit nog geenszins te betekenen, dat de beide ontvluchten op vrije voeten komen. Zou dit geval zich voordoen of zou de Duitse wetgeving onoverkomelijke be zwaren tegen uitlevering blijken te be vatten, dan rest nog altijd de mogelijk heid, dat de Britse bezettingsautoriteiten gebruik maken van de bevoegdheden, die zij zich In zake uitlevering en uit wijzing van ongewenste elementen heb ben voorbehouden. Wet op oorlogsmisdaden Raad der Rep. keurt wijziging goed Waarvan het proces-Oradour de weerslag ondervindt Nadat de Franse Nationale Vergade- ring dezer dagen het amendement op de „wet der gemeenschappelijke schuld" van oorlogsmisdadigere had goedge keurd, heeft thans de Raad der Repu bliek de wetswijziging bekrachtigd. Door deze wijziging worden de. be schuldigde ex-nazi's wij liohtten dit reeds toe als onschuldig beschouwd, zolang het tegendeel niet is bewezen. De openbare aanklager in het proces dat te Bordeaux tegen een aantal nazi's wordt gevoerd in verband met de uitmoording van Oradour, zal nu moe- ten bewijzen, dat de beklaagden inder daad aan de moord hebben deelgenomen. Engeland beperkt invoer van tomaten De slag treft Nederland Naai- de Nieuwe Leidscht verneemt, worden van Engelse zijde maatregelen getroffen om de ia tomaten en bospeen in het komende sei zoen te beperken. Het contingent van tomaten, dat Engeland in Juli zal in voeren bedroeg aanvankelijk 7200 ton er deze hoeveelheid wordt teruggebracht tot 5000 ton, hetgeen een grote terug slag, zal opleveren voor de Nederlandse uitvoer van dit product naar Engeland. Het betrokken quotum is een globaal voor alle landen geldend quotum, maar in Juld v.j. waren hoofdzakelijk Neder landers aan de markt, zodat de maat regel dus alleen Nederland treft, contingenten voor Juni en Augustus a s. blijven onveranderd, doch Juli is de grote exportmaand voor tomaat. De invoer in Engeland van bospeen, welke normaal tot 7 Juni is toegestaan, Is in het komende seizoen slechts Juni as. toegelaten. Kroonprinses morgen 15 jaar Frans WitboekEuropa één Frankrijk en W.-Duitsland moeten samen strijden Deur openhouden voor nieuw overleg met Sowjet-Rusland DE FRANSE REGERING heeft haar houding tegenover de Europese Defensiegemeenschap en de Conventie van Bonn neergelegd in een Witboek. Dit is bedoeld als een waarschuwing voor de Nationale Vergade ring. De gehele Franse regering heeft het goedgekeurd. Kort geformuleerd, luidt het Franse standpunt, dat er geen oplossing van het Duitse probleem mogelijk is zonder Europa; anderzijds er kan geen Europa zijn, waarin voor Duitsland geen plaats geboden wordt. Geconfronteerd met het Oostelijk blok, dat zijn militaire en economische potentieel steeds meer integreert (samenvoegt), gevoelt Europa in toenemende mate de noodzaak zich te organiseren, te verenigingen, en een gemeenschappelijke markt te vox-men. Anders zullen de nationale economieën op den duur tot ondergang ge doemd zijn. Voorts, ofschoon dc houding van Rus land teleurstellend is, wil Frankrijk de deur voor verdere onderhandelingen openlaten. Dit witboek is uitgegeven op het ogenblik, dat de Franse regering het wetsontwerp voor ratificatie van het E.D.G.-verdrag en de Conventie van Bonn heeft ingediend. Het eerste doel der Geallieerde strategie, aldus het Wit boek, moet zijh. Europa zo ver als maar mogelijk is naar het Oosten te verde digen, hetgeen op den duur, zonder Westduitse bijdrage, onmogelijk zal blij ken te zijn. T?VENWEL, v L secretaris: Zo wordt dan morgen Immers: een neutraal en gewapend oorlog. ring, in een Europa, dat door Ameri kaanse cn Britse troepen zou zijn ver laten, en de zware druk der Russische militaire macht zal ervaren, een voort durend gevaar voor de vrede opleveren. Een dergelijk Duitsland zou zwerven tussen twee gevaarlijke uitersten: een kruistocht tegen het Oosten om de ver loren gebieden te heroveren of een over eenkomst met het Oosten cn daardoor de terugkeer van die gebieden te ver krijgen. Dit zou dezelfde voorwaarden scheppen als die, welke hebben geleld tot het uitbreken van de tweede wereld- Duitsland zou, volgens de Franse rege- Regering stelt voor: Verhoging van loon grens tot f 5.025 In verband met bijslag voor wacht geld- en werkloosheidspremie De loongrens, die is vastgelegd in de ziektewet, de invaliditeitswet en de wet op het ziekenfondsbesluit wordt ver hoogd van 4925 tot 5025, als de Sta- ten-Generaal accoord gaan met een wetsontwerp, dat staatssecretaris Van Rhijn thans heeft ingediend. De wijzi ging zal gelden met terugwerkende kracht van af 1 Juli 1952. Het doel is, te voorkomen dat personen die vóór deze datum ingevolge de genoemde wetten verzekerd waren, thans dgar bui ten vallen door de loonbijslag die op 1 Juli Is toegekend voor het werkne mersaandeel in de premie der wacht geld- en werkloosheidsverzekering. Een overgangsregeling wordt getrof fen voor de kleine groep van personen die vóór 1 Juli niet onder de loongrens vielen en thans, na de loonbijslag, wel beneden de nieuwe loongrens blijven. Dodelijk ongeluk in mijn Oranje-Nassau I In de omdengro-rudse wenken van de mdj.n Oranje-Nassau I te Heerlen is gis ternacht de 22-jarige ongehuwde arbei der Nico van der Logt uit Heerlen ori het leven gekomen, doordat hij bekneld raa-kte tussen een lier. Hij werd daarbij zo ernstig gewond, dat hij kort na ongeluk ter plaatse overleed'. Derde emigrantenvlucht naar Rhodesia Morgenvroeg om negen uur zal e< Skymaster van de KLM. van Schiphol vex-trekken met 55 Nederlandse emigran ten, die bij de spoorwegen in Rhodesië in dienst zullen treden. Dit is de derde K.L.M.-emigrantenvlucht naar Rhodesia. Een Europees leger, aldus de Franse visie, kan nooit gebruikt worden ter ver wezenlijking van nationale aanspraken de. thans voorgestelde, regeling sluit derhalve de kans op vorming van een onafhankelijk arsenaal in Duits land uit. Frankrijk zal bovendien het volledige gezag blijven behouden, niet slechts over de troepen voor de overzeese gebieden, maar ook over vrijwel zijn ge- DAT de directeur-generaal van de sta tistiek, dr Ph. J. Idenburg, vandaag per liegtuig naar Amerika zou vertrekken >m de bijeenkoms: van de statistische ommissie der U.N.O. by te wonen. DAT bij de Tweede Kamer een wets ontwerp is ingediend om de grens tussen de gemeenten Rotterdam en Schiedam te wijzigen. DAT B. en W. van Rotterdam by de gemeenteraad 83.200 hebben aange vraagd om een herenhuis aan de Hoflaan aan te kopen en in te richten als ambts woning voor de burgemeester. DAT in Breda 8 maanden met ter be schikkingstelling is geëist tegen de 22-j. schildersknecht P. van D. en de 18-j. L. W. D. K., die 3 mnd na hun vrijlating uit de gevangenis een auto stalen. DAT het officieel orgaan ven h< Ned. Rode Kruis is verechenen In ee nieuw gewaad, met een rode omslag. DAT gisteren op de Schiedamse werf Gusto het Finse ms Yvette te water is gelaten. DAT de douane in Venlo een Indische loopeend en een konijn van een gooche laar uit het circus Strassburger in beslag heeft genomen, daar de voorgeschreven gezondheidsverklaring voor deze dieren ontbrak. DAT de gemeenteraad van Apeldoorn heeft besloten de trottoirs van de Hoofd straat aanmerkelijk te verbreden, waar door er nog slechts eenrichtingsverkeer mogelijk zal zijn. (kosten: ruim 116.000). DAT de berichten over de moeilijkhe den bij de N.V. werf Zeeland te Hans- weert volgens de raad van commissaris sen een onjuiste indruk hebben geves tigd en het ontslag van de oprichter G. A. Schouwink op diens verzoek en eer vol is verleend. DAT drie bedienden en een oud werknemer van een lompenbedrijf in d« Oostenburgermiddenstraat te A'dam zijn betrapt, toen zij op klaarlichte dag drie balen lompen ontvreemdden. DAT het nationale comité voor vluch telingenhulp reeds een kwart millioen heeft ontvangen en thans in 580 Neder landse gemeenten plaatselijke comité": werken. DAT volgens mej. dr G. T. van Eijs- selstein, directrice va-n de werkplaats tot herstel van antiek textiel te Haarlem, haar adivies in zake het opbergen van de Haarlemse gobelins ndet is opgevolgd, zodat zy aan de schade geen schuld heeft. DAT de voorzitter van de Ver. v Broederijen cn Pluimvee-fokbedrijven Nederland de leden heeft aangeraden zich voor broedeieren te houden aan de prijs van 27 ct. DAT dr C H. W. van Raalten, specia list aan het gemeentelijk ziekenhuis te Zaandam, met ingang van 1 Maart is be noemd tot directeur van dat ziekenhuis. DAT Zaterdag 14 Februari in K. en W. te Utrecht de jaarvergadering wordt gehouden van ae Plattelands Jongeren Gemeenschap Nederland. i de gaan- irei a rissen. Minister Suurhoff maakte het komende afscheid van de heer «straks professor) Muntendam bekend. Maar op „Onder- kwam er een bij (tevens de eerste in een Nederlands kabinet) en zo ook op „Financiën". Het verluidde, dat eveneens staatssecre taris Van Rhijn zou heengaan. En aan gezien het in ons goede land bij de be noemingen nu eenmaal is als bij een leg kaart, hoorden we hem hier en daar al betitelen als een mogelijk toekomstig burgemeester van Delft. Maar voor dit ambt worden al meer namen genoemd. Tussen haakjes: wordt het niet lang zamerhand tijd, dat in deze Delftse vaca ture wordt voorzien? Het is nooit nuttig, wanneer zulk een plaats lang onbezet blijft. Het geeft trouwens maar voedsel aan de geruchten, dat men achter de schermen weer aan het touwtrekken is. schreven over de staats secretarissen. Minister Suurhoff kan er blijkbaar een ontberen, minister Van de Kieft wil er gaarne een bij. Over de nieuwe, vrouwelijke staatssecretaris aan „Onderwijs" kunnen we in dit verband zwijgen. Aan dit departement toch was ook onder het vorige kabinet reeds een staatssecretaris. Het was de huidige mi nister Cals. Weliswaar was zijn arbeids terrein een ander dan aan de nieuw be noemde is toegewezen, maar dat hangt samen met de onderscheiden belangstel lingssfeer. Alleen willen we, wat dit aan gaat, toch nog wel uitdrukking geven aan onze teleurstelling, dat voor deze functie aan „Onderwijs" niet iemand is benoemd uit de Protestants-Christelijke sector. De argumenten, welke minister Cals indertijd hiertegen aanvoerde, wa ren van onvoldoende sterkte. Het kwam eigenlijk hier op neer, dat er ook onder de Rooms-Katholieken nog verscheiden heid genoeg mogelijk was. Het zal ons benieuwen of hij hierbij aan meer dacht dan aan het verschil tussen man en wel de aandacht willen en daarbij denken we dan in het bijzonder aan de benoeming aan „Financiën" en het komende afscheid aan „Sociale Zaken" - is. dat de instelling van het staatssecretariaat toch wel lang zamerhand een heel persoonlijke aange legenheid wordt, de ene minister kan het niet zonder een staatssecretaris stellen, de ander kan een reeds aanwezige staats secretaris wel missen. Minister Joekes had er zelfs twee no dig. Minister Lieftinck stelde er blijk baar (alle goedbedoelde tegenwerpingen uit de volksvertegenwoordiging ten spijt) een eer in, het alleen te doen. En hij heeft het bij alle mogelijke entiek knap gedaan ook. Vandaar dat, nu er aan „zyn" departement een staatssecretaris gekomen is, men wel moet aannemen dat de nog onlangs geopperde veronder stelling als zou prof. Lieftinpk binnen niet al te lange tijd als minister terug keren, onjuist is. Men zou hem immers niet vooraf met een staatssecretaris wil len „belasten". Dat op een gegeven ogenblik het werk aan een departement zo zwaar wordt, dat een staatssecretaris onvermijdelijk is. Die mogelijkheid willen wij volgaarne aannemen. Nu echter heeft het instituut voor ons besef nog altijd iets te wille keurigs. Niet de zwaarte van het werk is de voornaamste maatstaf, maar de vraag of de minister het persoonlijk aan kan. Zo voert men voor de ministers een onderscheiding in van „mannetjesput ters" en anderen die minder „mans" zijn. Waarbij we nog maar laten rusten, dat die anderen daarom ook de „duurderen" zyn. aansluiting van Engeland bij het E.D.G. i geen staatssecretarisme wordt. Sociale geneeskunde Staatssecretaris Muntendam wordt prof. in Leiden TN VERBAND met een te verwachten benoeming tot buitengewoon hoog leraar in de sociale geneeskunde aan de rijksuniversiteit te Leiden zal de staatssecretaris van Volksgezondheid, dr P. Muntendam, met ingang van het begin der nieuwe academische cursus zijn ambt als staatssecretaris beëindigen. Minister Suurhoff is van plan niet in deze functie te voorzien, maar de afgetreden staatssecretaris te herbenoemen tot directeur-generaal van de Volksgezondheid. Dr P. Muntendam werd op 22 Septem ber 1901 te Amsterdam geboren. Hij be zocht daar de H.B.S. en studeerde aan de gemeentelijke universiteit, waar hij in 1924 slaagde voor het arts-examen. Een jaar later vestigde hij zich als huisarts te Hollandseveld (Dr.), waarna in 1931 zijn benoeming tot controlerend genees heer voor het Centraal Beheer in Gronin. gen volgde. In 1936 promoveerde hij tot doctor in de medicijnen op een proef schrift over de sociale betekenis van rheumatiek en het jaar daarop werd hij aan de rijksuniversiteit in Groningen be. noemd tot privaat-docent in dc sociale geneeskunde. Te Amsterdam werd hy in 1939 bijzonder lector in de sociale verze- keringsgeneeskunde. HET WEER IN EUROPA Daardoor wordt tegemoetgekomen aan de bij velen levende wens, de leiding van de Directie van de Volksgezondheid in handen van een geneeskundige te zien. Dit heeft minister Suurhoff in een brief de Tweede Kamer medegedeeld. DR P. MUNTENDAM Ook Stevens en Talbott verkopen hun aandelen Robert Stevens en Harold Talbott, die door president Eisenhower benoemd zijn tot resp. minister voor het Leger en mi nister voor de luchtmacht, hebben giste ren er in toegestemd, al hun aandelen in maatschappijen, die contracten met de Amerikaanse strijdkrachten hebben, van de hand te doen. De senaatscommissie voor de strijdkrachten had dit als voor waarde gesteld voor de bekrachtiging der benoeming van de ministers. De Senaatscommissie voor de strijd krachten keurde later de benoemingen van Stevens en Talbott goed. Ook de be noeming van Robert Anderson tot nister van Marine werd bekrachtigd. fl i i Gegevens van hedenmorgen 7 uur. Tijdelijk regen Tot morgenavond verwacht De Bilt: t Overwegend zwaar bewolkt me: tijdelijk regen. Aanvanke lijk zwakke tot matige, later matige tot krachtige Zuldwes- lijke wind. Dezelfde tempera- turen als vandaag of ietslager. (Opgemaakt om tien uur). ZON EN MAAN Zaterdag: zon 8.22 tot 17.26 uur; maan 18.18 tot 8.51 uur. Op 7 Februari L.K,

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1