Classis Leiden Hervormde Kerk kwam bijeen Uitvoerige besprekingen over het Sacrament van de Heilige Doop Blauwe Gillette Mesjes Leidens eerste stadsforum CM® \N-vV, Vita Nova zeer tevreden over resultaten van 1952 Langspeelplaten Toneelverenigingen in het strijdperk NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG 29 JANUARI 1953 ln Zendingshuis te Oegstgeest (Van onze medewerker) De Classis Leiden der Hervormde Kerk kwam gisteren in het Zendings huis te Oegstgeest bijeen en ook nu heerste er weer een stemming van saamhorigheid, waarbij een ieder toch ook de verantwoordelijkheid ge voelde. De classicale vergaderingen zijn immers de grondvergaderingen der Kerk; daar worden de brandende vraagstukken van de gehele Kerk en van de classis in 't bijzonder besproken en ook daar staat men onder de opdracht van de Heer der Kerk, die Zijn arbeid in de wereld door mensen wil laten verrichten. opdracht der Kerk om volkskerk te zijn. Het verdwijnen van het „corpus christia- De eerste vergadering in het nieuwe jaar moet worden geleid door de oudste aanwezige dienstdoende predikant, Dit was thans ds J. Stehouwer van Alphen aan den Rijn. Staande werd de geloofs belijdenis afgelegd; men zong Gezang 93 3 en 5, waarna de praeses voorging in gebed. Na Schriftlezing uit 1 Cor. 3 stelde hU dadelijk de verkiezing van een praeses en een assessor voor 1953 aan de orde. Met overgrote meerderheid werden ds D. J. Vossers uit Leiden en ds A. de Leeuw uit Boskoop herkozen. Zij namen beiden hun herbenoeming aan. In z\jn openingswoord sprak ds Vossers de wens uit, dat we in waarachtige, ambtelijke vergadering bijeen zouden zijn Velen zijn thans ongerust over de gang van zaken in de Hervormde Kerk, ge tuige de oprichting van een nieuwe ver eniging van predikanten. Spr. wenste echter wel, dat men alle zaken, waarover men zich ongerust maakt, aan de orde stelde op de classicale vergaderingen. Dan zou men misschien ook de oorzaken van de verontrusting kunnen wegnemen. In sobere bewoordingen herdacht de voorzitter ds L. I. Baas van Valkenburg, die op 5 December 1952 aan zijn gezin, aan zijn gemeente en aan de kerk ont viel. Een welkom werd toegeroepen aan de predikanten, die hun intrede in de classis hadden gedaan: ds Walvaart van Sassenheim, ds Hagen van Katwijk aan Zee en ds Schoonheim van Leiden. Uit de presentielijst bleek, dat 38 pre dikanten en 41 ouderlingen ter vergade ring aanwezig waren. De verkiezingen vroegen niet veel tijd. De meeste per sonen werden bij enkele candidaatsstel- ling gekozen. Ouderling J. v d. Oever uit Alphen aan den Rijn werd primus-lid van de provinciale kerkvergadering. De commissie voor het opzicht en die voor de visitatie werden in hun geheel her kozen. In de zendingscommissie namen opnieuw plaats de heren N. L. van Dal- sen uit Leiden en ds T. D. van Soest van Rijnsaterwoude en mej. A. C. Fokkema uit Oegstgeest. Ds A. M. Knottnerus uit Oude Wetering blijft de adviseur van de classicale vergadering in deze commissie. In de jeugdcommissie werden opnieuw benoemd de heer J. Vink van Katwijk aan Zee en mej. G. Sprey te Alphen aan den Rijn. Mevr. mr A. Honnef-Bender uit Leiderdorp zal als adviseuse van de clas sicale vergadering in deze commissie op treden. Ten slotte werd ook de vertrou wenscommissie, die alle stemmingen voorbereidt, in zijn geheel herbenoemd. Het financieel verslag van de quaestor, burgemeester K. van Diepeningen van Leiderdorp, lokte ook weinig bespreking uit. De bijdrage van 10 per jaar per predikantsplaats voor het classicale werk moest worden gehandhaafd. Jammer, dat niet alle gemeenten in de classis deze bij drage over 1952 hebben toegezonden. Over de Doop Na al deze administratieve aangelegen, heden kon de praeses het woord geven aan dr W. F. Dankbaar uit Oegstgeest om zijn inleiding te houden over het vraagstuk van de H. Doop. Eerst gaf spr. in een zestal stellingen zijn visie op het vraagstuk van de kinderdoop. 1. De kinderdoop valt uit het Nieuwe Testament niet rechtstreeks af te lezen; hoogstens wordt hij er verondersteld. Toen de Kerk evenwel de kinderdoop jging toepassen, vond zij daarvoor steun in het geheel der H. Schrift. 2. De Bijbelse opvatting van het heil is niet individualistisch; het heil wordt niet alleen aan enkelingen geschonken, maar breidt zich ook uit over gezin, fa- |milie, volk en generatie krachtens het j Verbond Gods. 3. Het Oud-Testamentische Verbond vindt in het Nieuw-Testamentisch Ver bond in Christus zijn vervulling. Tussen beide Verbonden is verschil, maar ook overeenstemming en continuïteit. Daar om is de relatie tussen besnijdenis en Doop Bijbels-theologisch houdbaar. 4. De Kinderdoop wortelt enerzijds in het leerstuk der erfzonde; anderzijds in dat van het genadeverbond. De Doop wordt niet alleen aan het kind bediend, maar hij betekent een zaak, die aan ouders en kinderen tezamen geschonken wordt. „Wij zijn met onze kinderen in zonden ontvangen en geboren" en wij ontvangen met onze kinderen de genade, naar de wijze van het Verbond in de lijn der geslachten. Iedere individualistische behandeling van het heil tast de grond structuur der Bijbelse openbaring aan en daarmee ook de kinderdoop. 5. Niet het ideaal ener volkskerk is de grondslag van de kinderdoop, maar de kinderdoop is de grondslag voor de Familieberichten uit andere bladen VERLOOFD: W. Mastbergen en C. Stuur man. Naarden, Laren. ONDERTROUWD: H. Wolf en R. ï'into, Veghel, A'dam. GETROUWD: L. C. W. Nacssens, arts en W. M. Looijen, Bloemcndaal. BEVALLEN: mevr. van Stolk—Urquhart, N. Vork mevr. de BoerStork, z.. laardingen. OVERLEDEN: S. C. de Ruiter, m., 59 J., mersfoort; M. Paliesde Groot, v., 75 j.. aarn: H. Tromp, m.. Hilversum: J. Stum- hius—Rouffaer. v., 84 J.. Voorburg: P. J. olgaard, m. 50 j.. A-dam; W. J. Hoos. m., j.. Wassenaar: J. de Wit, m.. Zaandam: J. letjaczn. m., 63 j.. Bergen N.H.; L. Mathijse •Kremer, v. Tortosa (Spanje), herbegrafenis 'dam; E. M. de Vries, m., N. York. tast deze opdracht niet dus ook niet gelden als motief om de kinderdoop te verwerpen. 6. Sacrament en geloof zijn correlaat; het sacrament vraagt een antwoord van het geloof. Maar het sacrament is meer dan alleen een teken voor het geloof, het draagt niet uitsluitend een cognitief karakter; het is het werk Gods. Daarom is het geoorloofd, de Doop te bedienen aan kinderen, die nog niet geloven kun nen, nl. in hope op hun toekomstig ge loof. Het geloof moet het sacrament wel erkennen, maar behoeft daar niet gelijk tijdig mee te zijn, omdat de belofte Gods, die door de Doop betuigd wordt, blij vend is. Enquête Na het poneren van deze stellingen hield dr Dankbaar een rede. waarin hij zijn mening weergaf naar aanleiding van een enquête, die in de classis Leiden gehouden was over de doopspractijk. Spr. meende, dat de cijfers, die in deze enquête genoemd worden, te optimistisch zijn. Men kan alleen maar zuivere verge lijkingen maken, als men ook zou weten, hoeveel ouders hun kinderen ongedoopt lieten. Er heerst over het algemeen in onze classis een ruime dooppractyk. Men doopt het kind. als men bevindt, dat de lijn des Verbonds nog niet verbroken is. Spr. juichte dit toe. Sommige gemeenten eisen, dat een der ouders lidmaat va Hervormde Kerk moet zijn, maar i: lidmaat-zijn een zuivere maatstaf or Doop toe te staan of te weigeren? Onze voorouders hebben wel eens gezegd: „Men moet dopen, wat binnen het doop hek komt". Spr. wilde hierbij zeer vei meegaan. Ook de eis, dat een der ouders de belijdeniscatechisatie zal gaan volgen, wilde spr. niet handhaven. Hij meende, dat dit in de meeste gevallen een ver- legenheidseis is. In vroegere tijd werden er ook nog al eens doopgetuigen opgeroepen. Zij traden op, niet om garant te zijn voor de op voeding van het kind, maar om te erken nen, dat de ouders zouden trachten hun kind in Christelijke zin op te voeden. Wat betekende dit echter in de practyk var de opvoeding? Er kwam niets van te recht en daarom kon spr. ook niet geest driftig zijn voor dit systeem. Ook wilde spr. niet overgaan tot uit stel van de Doop, omdat de ouders dit meestal aanvoelen als een weigering. Hij wilde eerst dopen en dan voortgaan met de pastorale bearbeiding. Van sommige zijden is aangedrongen op een uniforme regeling voor de doop practijk in de classis Leiden. Spr. achtte dit echter kerkrechtelijk volkomen juist. Iedere Kerkeraad op zichzelf make ernst met het sacrament van de H. Doop. Onderricht, zowel vóór als nó de doops- bediening, zal hier veel verkeerde op vattingen moeten wegnemen. „In alle verbonden zijn twee delen begrepen". De kinderen worden betrokken in het Ver bond der genade, dat God in Christus met ons heeft opgericht; de ouders moet ech ter ook gewezen worden op hun verant woordelijkheid. De Kerk heeft ook hierin een grote roeping te vervullen. In de middagvergadering kwamen zo wel de stellingen als de inleiding in dis cussie. Alle sprekers waren dankbaar voor hetgeen zij gehoord hadden en al kwam men aan het eind van de samen komst niet tot het trekken van gemeen schappelijke conclusies, iedereen was er van overtuigd, dat de behandeling van dit onderwerp zeer verhelderend had ge werkt. Om ongeveer half v\jf werd de bijeenkomst gesloten. (Advertentie) Het ideale paar Alleen ala een paar zo'n perfect geheel vormt als het Gillette •cheerapparaat en het Blauwe Gillette mesje. is ean blijvend succes gewaarborgdGillette mesjes zijn de scherpste ter wereld. U scheer» er zicb perfect en snel mee. Blue Gillette Thin Gillette *N GILLETTE SCHEER APPARAAT EN ZIJ BEHOREN BIJ ELKAAR F. 0.75 per 5 Een goeie morgenbegint met Gillette 1 Knickeibockei Holiday Loopje met heden en verleden De personeelsvereniging van Sikkens' lakfabrieken uit Sassenheim heeft moeten zwichten voor de aandrang: voor de tweede maal werd de musical Knickerbocker Holiday in de Schouwburg opgevoerd. Het zou ook wel jammer zijn geweest, indien een jaar van repetities slechts een hoogtepunt in één opvoering zou hebben gevonden. Maxwell Anderson heeft met deze algehele leiding, regie, compositie- en orkestbewerking verzorgde. Dank zij in tensieve training is het een goede opvoe ring geworden, die, in aanmerking ge nomen dat het allen amateurs waren, op een zeer goed peil stond. De heer Smedes heeft met zijn mensen een culturele prestatie geleverd, die, het kan niet an ders, de saamhorigheid onder het per soneel in aanzienlijke mate heeft sterkt. comedie geen ernst willen bedrijven. Als gegeven nam hij de eerste kolonie van Nederlanders in Amerika, de stichting van Nieuw-Amsterdam en de aankomst van gouverneur Pieter Stuyvesant. Hij stond voor de moeilijkheid, dat zich ten aanzien van de historie nu eenmaal tra dities hebben gevormd, die niet zomaar zijn te doorbreken. Maar Anderson vond een originele oplossing: hij voerde de schrijver sprekend in en boekte meteen dat voordeel, dat moeilijk oplosbare pro blemen in een tweespraak tussen schrij ver en hoofdrolspelers tot een oplossing konden worden gebracht. Het is een wonderlijk allegaartje van anachronismen en steken onder water geworden. Zonder twijfel heeft Anderson eens lekker een loopje met heden en ver leden willen nemen, en hij is daar won derwel in geslaagd. De rolbezetting eist zestig medewerken den. Om die alleen al uit het personeel van een fabriek zij het dan een grote fabriek te recruteren, is een onder neming, waar een man zonder enthou siasme niet eens aan zou beginnen. Maar de personeelsvereniging had zo'n man in de figuur van mr Harm Smedes, die de Veertigjarig jubileum van de heer H. Galjaard Gisterochtend is de heer H. Galjaard, die veertig dienstjaren heeft volgemaakt als wolver bij de N.V. Fabriek van len dekens v.h. J. Scheltema Jzn, gehul digd. Achtereenvolgens spraken de direc teur, de heer H. J. P. Wassenaar, de heren G. R. Janse van Mantgem en Kling, namens kantoor- en technisch personeel. Allen prezen de ijver en toewijding van de jubilaris en boden practische geschen- Agenda voor Leiden Donderdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: K. en O., Rott. Philh. Orkest o.l.v. Eduard Flipse, Ida Haendel, viool. Rijksmuseum voor volkenkunde, 8 uur: A. A. Gerbrands over plastische uitbeel ding van spreekwoorden en zegswijzen ln Afrika. Zomerzorg, 8 uur: C. K. B., district Zuid-Holland-Noord. Schouwburg. 8 uur: Litteris Sacrum et Arsenicum en Oude Kant. Aniba, 8 uur: tuiniers- en bloemisten- vereniging Door Eendracht Verbonden. Burcht, 8 uur: Friese Vereniging, feest- Langebrug 63, 8 uur: Evangelisatie avond „Blijde Boodschap", C. J. Vink en J. Ph. Fijnvandraat, „Wanneer komt Lei den in last?" Vrijdag Burcht, 8 uur: Chr. Oranjevereniging. Timdelerclub met „Van ander ras". Levendaal, 8 uur: C. H. Unie, o.a. be stuursverkiezing en groslijst raadsver kiezingen. Stadsgehoorzaal, 8 uur. tweede avond Leidsch politie-muziek-gezelschap Oud-Leiden, half 9: A. Bicker Caarten over het volksleven op de molens Rijnland (8 uur ledenvergadering). Centrum, 8 uur: Geref. Bond, ds L. Kie vit uit Woerden. Prediker, 8 uur: Chr. Metaalbewerkers- bond, filmavond, spreker C. Jaarsma. Turk, 8 uur: Leidse Smalfilmliga. KLM- en eigen films. Rehoboth, 8 uur: Kring van vrouwe lijke A.R., mevrouw mr I. Geelkerken Brusse over sociale wetten ningen. Pieterskerk, 7.15—7.45 uur bed. Avondge- Gemeente- orp. 6.15 Zaterdag Hogewoerd 101,' 35 deurwaarder P. A. H. va (25-jarig jubileum). Doelen, 3 uur: Leidse schaakbond, algemene vergadering. Volkshuis, 4 uur: Groenland, met film „Nanook". Anitonius-clubhuis, 8 uur: Mondaccor- deon-vereniging Crescendo. Schouwburg. 8 uur: Litteris Sacrum met Arsenicum en Oude Kant. Foyer stadsgehoorzaal, 8 uur: feest avond Tieleman en Dros. Burcht, 8 uur: feestavond personeels vereniging De Landbouw. Oegstgeest, Oud-Poelgeest: week einde „Wat doen wij jongeren met Europa?" Tentoonstellingen Prentenkabinet, 25 uur: tekeningen van Gentenaren Jules de Bruycker en George Minne (tot 21 Februari). Nachtdienst apotheken. Apotheek Herdingh en Blanken, Hoge woerd 171, tel. 20502. en apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136. A. van Rosmalen overleden Op de leeftijd van 76 jaar is te Leiden overleden de heer A. van Rosmalen, die in het vroegere leven van Leiden bekende figuur is geweest. Van 1923 tot 1941 heeft de heer Van Rosmalen voor de Chr. Historische Unie deel uitgemaakt van de Leidse gemeente raad. Van 1927 tot 1941 is hij lid gew de commissie geneeskundige dienst keuringsdienst voor waren, welke commissie ln 1936 werd omgezet issie G.G. en G.D. Van 1931 tot 1941 Stampvolle zaal luisteide naai beantwoording van twintigtal vragen Een „forum" was in het oude Rome een plein, waar markt werd gehouden, recht gesproken en volksvergaderingen plaats hadden. Naar zo'n forum toog men, als men op de hoogte wilde blijven van de belangrijkste gebeur tenissen van het dagelijkse leven. Het woord „forum" heeft de laatste jaren een bekender klank gekregen, omdat men er toe is overgegaan, openbare bijeenkomsten te beleggen, waarbij vragen kunnen worden gesteld door het publiek, die door een daartoe uitgenodigde groep van mensen naar beste weten beantwoord worden. Een belangrijk iets, zo'n forum. Belangrijk en leerrijk. Zowel voor de vragenstellers, als voor de rest der aanwezigen. Het was daarom een goede gedachte van de* Politieke Jongeren Contact Raad (P.J.C.R.) om een dergelijk forum, zoals dat gisteravond plaats had in de kleine stadszaal, te organiseren. Dit eerste Leidse stadsforum bestoud uit de wethouders Van Schaik, president en Van der Kwaak en de raadsleden Woudstra, De Hosson, Van Stralen er Geertsema. Vogels dus van diverse poli tieke pluimage. De heer Van Schaik is voor een derge lijke leidende functie geknipt. Niet alleen dat hij op vaderlijke wijze manier zyr mening ten beste gaf, doch hij wist daar bij zichzelf zoveel mogelijk bij zijn taak te houden: het voorzitterschap. De leden van het forum waren over 't algemeen duidelijk en kort in hun ant woorden, elkaar soms doelmatig aanvul lend. De heer De Hosson bracht. Uilenspiegel, meer dan eens een vrolijke noot. Waarmee wij niets denigrerends bedoelen, immers, Uilenspiegel was niet alleen grappig, maar ook en vooral wijs. ren vragen op allerlei gebied, vele direct verband hielden met goede stad. Zo wilde men weten, wanneer eindelijk de stadstrams eens door bussen worden vervangen, of Leiden nexatieplannen heeft, of de Leidse jeugd zoveel slechter is dan de overige spes de heer Van Rosmalen bovendien werkzaam als lid van de commissie arkt- en havendienst. Verder heeft de Chr. Nationale Werk mansbond lange tijd van de ijver en het heldere inzicht van de heer Van Ros malen mogen profiteren. Ook in deze kring was hij een graag geziene figuur. Tenslotte benoemde de Chr. jongelings vereniging Prediker 12 vs le hem tot oor zijn vele diensten, die hij deze jeugdorganisatie in verschillende functies heeft bewezen. Zaterdagmorgen 11 uur vindt op de begraafplaats Rhijnhof de begrafenis Kunstkring „Voor Allen" Pianovoordracht Clara Haskil Het vierde concert in dit seizoen, uitgaande van de Leidse Kunstkring „Voor Allen" werd gegeven door de beroemde pianiste Clara Haskil, welk feit vele muziekliefhebbers naar de Stadsgehoorzaal had getrokken. Zoals te verwachten was men kent immers haar voorkeur op dit gebied bracht Clara Haskil ons een romantisch getint programma: Beethoven, Schubert, Schumann, terwijl de niet-romantische werken van dit program ma: Bach, Mozart en Ravel, in de uitvoering niet geheel aan een roman tische contaminatie ontkwamen. Over het geheel genomen kregen wi de indruk, dat de soliste niet uitzonder lijk gunstig gedisponeerd was. hetgeen haar waarschijnlijk belet heeft datgene te bereiken, waartoe zij stellig in staat is, zoals we reeds menigmaal konden vaststellen. Vooral vóór de pauze miste haar spel die bezieling, welke haar voor dracht vaak een zo bijzondere glans placht te geven. Baöhs Pastorale, werking van Dinu Lipatti, bleef t te „orgeladhtdg", door een teveel daalwerkóng. terwijl het allegro deciso, naar onze mening ten onrechte, tot presto assai werd. Waarom trouwens nog altijd Bach ge speeld in bewerkingen, of die nu van Lipatti, Hess of Busoni zyn? In deze tijd van terugkeer tot de klanksfeer der oude instrumenten doet deze romantische ten dentie tot verhoging van het virtuose effect verouderd aan- Mozarts sonate in C miste iets teveel de doorzichtigheid, welke door deze rag fijne pianostijl geëist wordt. Aanmerke lijk beter echter was Clara Haskil in Schuberts sonate op. posthume waarin zij prachtige effecten van sfeer en klankschoonheid wist te bereiken. Jammer slechts, dat Schubert bij de com positie van dit werk, zoals in vele van zijn sonates, zich niet steeds heeft weten te beperken. Beethovens sonate in E op. 109 behoort tot zijn rijkste scheppingen uit de z g.r derde periode. Het zwaartpunt valt ii_ dit werk stellig op het laatste deel, de variaties op een thema in E, terwijl de eerste twee delen een inleidende functie hebben. Beethoven Is in deze variaties, gebouwd p een wonderlijk mooi en innig thema, i constructief opzicht verder gegaan dan in zijner tijdgenoten: in de wijze waar op hij motieven uit het thema losmaakt en die motivisch ontwikkelt in sympho- nische stijl, ligt niet slechts de 19de eeuwse romantische karaktervariatie op gesloten. doch zelfs reeds de vrije varia tietechniek, die eerst door Franck in zijn Variations Symphoniques zouden worden geïnaugureerd. Hoewel Clara Haskil bij de vertolking in dit geniale opus prachtige détails Slaapwandelaar op klaarlichte dag rroi S3 GwrtoU P.ia Be. 6 CopcHspn naar voren wist te brengen en te belich ten, slaagde zij er o-i. niet in. de grote lijnen van deze grandioze constructie tot uitdrukking te brengen. De spanning ontbrak enigszins, en zo werd de uitein delijke terugkeer van het oorspronkelijke thema eerder een anticlimax, dan een climax, zoals het kan zijn. Volledig in haar element was zij eerst in Schumanns Bunte Blatter op. 99. die werkelijk prachtig gespeeld werden, het geen ons enigszins deed vergeten dat dit opus duidelijk Schumanns creatieve ach teruitgang in zijn laatste Jaren demon streert. Ravels brillante Jeux d'Eau werd even eens op bewonderenswaardige wijze ver tolkt. waarbij Clara Haskil toonde de impressionistische pianostijl volledig beheersen. Ook zij ontkwam niet, c danks zichtbare tekenen van uitputting, aan de onvermijdelijke toegift, afgedwon gen door een hartelijk applaus. Het werd een bewerking van een orgelkoraal Bach door Busoni. knap gespeeld, doch waartegen we dezelfde bezwaren hebben, met het oog op de bewerking, als hier boven reeds vermeld in verband met de Pastorale. J. van der Veen. patriae, of er nog eens kans is op vol doende en goede sportterreinen, of er nog mogelijkheden bestaan op 't gebied van een kinderbewaarplaats, crèche, enz. Een jongeman klaagde over het feit, dat er zo weinig in onze stad is, dat herinnert aan Rembrandt. Hij zou zoiets als een Rembrandt-huis willen stichten. De heer De Hosson vond ook wel, dat deze grote Leidenaar er erg bekaaid afkomt, in onze stad. Goed op dreef was de heer Woudstra, toen hij over de geheime raadszittingen sprak. Iemand had er over geklaagd, dat de raad zo vaak met gesloten deuren ver gadert. Op glasheldere, tactische wijze meevoelend met de jeugdige spreker, gaf de heer Woudstra bescheid. De heer Van der Kwaak gaf een kort college weg over de autonomie der ge meente, die heus nog wel bestaat, al is Stadsforum: de heer Zor.ieveld, i voorzitter P.J.CR., Van Stralen, mr Geertsema, Van der Kwaak, Van Schaik, mej. Mulder secreta resse, De Hosson en mr Woudstro (van links naar rechts). Ongeval in laboratorium Gistermiddag om half 2 was de 23- jarige student J. W., wonende aan de Jan van Houtkade in een lokaal van het laboratorium voor organische chemie aan de Hugo de Grootstraat bezig met een proef, toen zich een kleine explosie voordeed, waardoor de student salpeteN zuur in het Gezicht kreeg. Zijn brand wonden werden in het A.Z. verbonden. Hu zie op Rijnsbuigezweg Gisteravond ontstond op de Rijnsbur- gerweg ruzie tussen militairen en bur gers. Een burger scheen een militair te hebben beledigd. De marinier P. B., ge legerd aan het Noordeinde kreeg een steen in het gezicht De E.H.D. werd ge waarschuwd. er een bindende verhouding op financieel gebied tussen Rijk en gemeente. Onder grote hilariteit vroeg iemand, waarom de burgemeester tegen de dem ping van de Mare was. „Dat zou ik ook wel eens willen weten", zei de heer De Hosson. waarna te 't forum èn de zaal zo ongeveer gezamenlijk zwoer, dat in elk geval het Rapenburg nooit of te nimmer onder dempershanden zou vallen. Wij hebben slechts een greep gedaan uit de ongeveer twintig vragen, die be handeld konden worden. Wij geloven dat het een leerzame avond was, gisteren in de stampvolle kleine zaal. Voor en na het forum werden filmpjes gedraaid, en wel van de gasfabrieken en de reinigingsdienst, waarbij vooraf korte toelichtingen werden gegeven. Raad van toezicht werd benoemd Met grote voldoening kon de heer C. van Zijverden, voorzitter van de coöp. ver eniging voor K. 1. „Vita Nova", constateren, dat het afgelopen jaar zeer belangrijk is geweest, toen hy gistermorgen in de geheel bezette grote zaal van de Burcht do jaarvergadering opende en herinnerde aan de ingebruikneming van het eigen stie ren-station te Hazerswoude. Nu de vereniging een eigen gebouw heeft, dient aller aandacht nit te gaan naar uitbouw van de vereniging. Hoe meer leden, hoe goed koper z»j kan werken. Iedere veehouder kan thans met deze Instelling zyn voor deel doen. f 10 werden on- De voorzitter noemde als belangrijkste zaken voor het nieuwe jaar een zo mogelijk bevruchtingspercentage, aantrekken van de beste stieren en efficiënt mogelijk werken. Wat het eerste betreft, mag de vereniging te den zijn over de resultaten van het af gelopen jaar. Het al of niet efficiënt wer ken ligt grotendeels in handen van dc leden, o.a. door nieuwe leden aan t« werven. secretaris, de heer Th. Cocx, memo reerde in zijn jaarverslag, dat het leden tal met 101 tot 578 is gestegen en dal deze leden samen 10.175 stuks vee heb ben. Er werden 16.184 inseminaties ver richt. Het bevruchtingspercentage na de eerste keer bedroeg 59,3, na meermalen 1,9. Er waren op 1 Nov. 1952 elf stieren in het bezit der vereniging. Er zijn drie vaste en vier tijdelijke inseminatoren in Door wijziging van de statuten werd de benoeming van een raad van toe noodzakelijk. Benoemd werden de heren G. P. van Leeuwen, Zoeterwoude, J. d. Maarl, Leiderdorp en J. Rijlaarsdam, Alphen aan den Rijn. Na langdurige discussies werd het be stuursvoorstel tot vaststelling van de slag van het dekgeld over 1952 op f 1,45 per koe aangenomen. Nadat de balans (f231.432,40) en de verlies- en winst rekening waren besproken, wvrd de be groting 1953, sluitend op f 117.000 vastge steld. Het inleggeld van f4 per koe Grote keuze klassiek en populair. Zo juist ontvangen COMPLEET de MATTHEUS PASSION, Seb. Bach. H. C. v. LUYKEN, Breestr. 97 RADIO, en GRAMOFOONHANDEL Leids Juweel Op de derde avond van het Leids Ju weel betraden vier Leidse amateur- toneelverenigingen het strijdperk en maakten daarmee een begin met de wedstrijd tussen de toneel-amateurs van de Sleutelstad. De strijd verliep fair en zonder ongelukken, ofschoon het dra matisch element niet ontbrak. Drie van •ier verenigingen kwamen namelijk een dramatische één-acter. Wel een bewijs dat de meeste amateurs zich tot de dramatiek voelen aangetrokken. „Door oefening beter" en DO S. kwa men met een paar oude paardjes aan draven: „Het kind" en „Nummer tach tig". beide stukken van Herman Heyer- 5. Maar de beestjes deden het nog best. Al zijn de onderwerpen niet bijs ter actueel meer. wat Heijermans te zeg gen heeft, blijft toch belangrijk. Boven dien zijn deze stukken ook voor ama teurs goed speelbaar. Door „De Speelgroep" werd een dra matische één-acter van W. J. Eelsema gebracht en „De Gastspelers" kwamen een vermakelijke schets van G. Zalsman Jr. Het schijnt toch niet zó heel gemakkelijk te zijn om goed speelbare stukken te vinden. Als geheel genomen kunnen we zeg gen. dat er met animo aan is gewerkt om deze stuken zo goed mogelijk op het toneel te zetten. Het was niet allemaal even volmaakt, maar de bedoeling was toch om te laten zien, dat er mensen zyn, die met ambitie voor hun genoegen spelen. Al bereikt men dan niet dezelfde hoogte, dezelfde wil en dezelfde animo is bij allen aanwezig. De rollen zater er behoorlijk in, de décors waren goed zorgd en over het algemeen werd er hoorlijk gesproken. Dat zijn al belang rijke dingen. Wat het spel betreft: daar over zal de jury een oordeel vellen. Van de jury-leden was mr H. M. Plan ten wegens ziekte verhinderd. Hij werd vervangen door mr D. Visser uit Utrecht Zaterdag feestelijke beiaardbespeling Zaterdagmiddag hoopt de heer Leen t Hart ter gelegenheid van de verjaardag van H.K.H. prinses Beatrix op de bei aard van het Leidse stadhuis een bijzon dere bespeling te geven. Het concert begint om 2 en duurt tot 3 uur. Het pro-' gramma ziet er aldus uit: 1. Wilhelmus; 2. Wilt heden nu treden, O Heer, Die daar des hemels tents spreidt. Gelukkig is het land Valerius' Gedenck-clanck; 3. Menuet L. Boo- cherini; 4. Wij willen Holland houwen A. Spoel, O schitterende kleuren W. Smits, Hollands vlag J. P. Wlerta; 5. Gavotte Martini; 6. In i blauw geruite kiel R. Hol, Een scheep je ln de haven landt J. J. Viotta, De kabels los idem; 7. Mars voor beiaard Leen 't Hart. de voorschotheffing van veranderd vastgesteld. De heer W. V. van der Geest, Oud-Ade, trad periodiek af en werd als bestuurs lid erkozen. In de aankoopcommissie werden herkozen de heren J. Rijlaars dam (zwartblaar) en C. van Zijverden (zwartbont). Weer avondgebed Met ingang van 30 Januari zal elke Vrijdagavond van kwart over 7 tot kwart 8 in het koor van de Pieterskerk Avondgebed worden gehouden. Dit gebed is bedoeld voor aoog! aren, staf leden, studenten, afgestudeerden, acade- in de stad, hun familieleden en vrienden en verder voor een ieder, die zich hiertoe aangetrokken gevoelt. JEUGDCONCERT DOOR ROTT. PHILH. ORKEST Het 36ste jeugdconcert, georganiseerd door de Maatschappij voor Toonkunst te Leiden, werd verzorgd door het Rotter dams Fhilharmonisch Orkest ol.v zijn dirigent Eduard Flipse. Als gewoonlyk de Stadsgehoorzaal weer tot de laat ste plaats bezet met Leidse scholieren. Flipse had dan ook een voor dit doel geschikt programma samengesteld werken, waarin beurtelings het ge hele orchestrale palet en dan weer be paalde groepen van het orkest gelegen heid kregen htm mogelijkheden te de- Het eerste was het geval ln de ouver ture Benvenuto Cellini van Beriioz en in de Slavische Mars van Tsjaikofsky. twee werken die voortreffelijk geïnstru menteerd zijn zonder veel muzikale in houd te bezitten- In de Pastorale uit het 8ste Concerto Grosso in g van Corelli kreeg het strijkorkest een prachtige kans. welke dan ook uitnemend benut werd; dit was wellicht het best geslaagde mo ment van deze middag. In het andante moderato uit de Petite Suite van Gounod, een goed klinkend elegant werkje uit Gounods jeugd, wa ren het de houtblazers die konden tonen wat ze waard zyn. Jammer dat hier het ensemblespel nog niet volmaakt was, evenmin als in de Fanfare voor koper- instrumenten van Paul Dukas. Vooral dit laatste werk maakte een enigszins slordige indruk, waardoor de kleurige effecten die dit werkje kan hebben, niet geheel tot hun recht kwamen. Eduard Flipse leidde elk programma nummer op de hem eigen prettige wijze in met enkele toepasselijke bijzonderhe den. Ook dit jeugdconcert kon stellig weer een succes worden genoemd. J. van der Veen P. Mooten 25 jaar bij Peltenburg De heer P. Mooten is 25 Jaar in dienst van de firma Peltenburg. Hy deed op 2 Januari 1928 bij deze firma zyn in trede als pianostemmer. Toen in de loop der jaren bleek, dat de piano als alge- -"ten huiselijk muzieklnstrumen' meer meer terrein begon '.e verliezen tegen- er de radio, begreep hij al spoedig wat hem te doen stond. Hy ging zich in het radiovak bekwamen. De heer Mooten bleek later een vooruitziende blik te hebben gehad. De viering van het Jubileum werd, zoals bekend is, wegens ziekte var. een far-'Uelid van de jubilaris een maand uitgesteld. Deze is nu bepaald op Maan- Februari. Des middags van 3 tot 5 uur is er receptie aan Breestraat 100. Er zal zeker veel belangstelling zijn, ook uit de sportwereld, met name uit da voet balsector, waar de heer Mooten, dank zij zijn midvoor zijn bij \£.C, eveneens een bekende figuur is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 3