Nieuw C.H. gemeenteprogram in het brandpunt ZWITSAL SIROOP LAXEERAKKERTJES Min. Eden: neo-nazisme werd in de kiem gesmoord JyALODKIOIA VAL DA DONDERDAG 29 JANUARI 1953 „Groolse taak en roeping" Meer aandacht voor sociale zorg en opvoeding tot burgerzin DE GEMEENTELIJKE OVERHEID erkenne, dat, overeenkomstig het program van beginselen der Christelijk-Historische Unie, op het terrein harer bemoeiing, hetgeen in de H. Schrift wordt geopenbaard richt snoer en toetssteen behoort te zijn". Dit is 't eerste en bij de voorbereiding van 'n wijziging vrijwel onveranderde artikel van 't gemeenteprogram der C.H. Unie, dat gisteren in Utrecht op de jaarvergadering van de Vereniging van C.H. Leden van Gemeentebesturen behandeld werd. De inleider, jhr mr L. E. de Geer van Oudegein, burgemeester van Vreeswijk, had dit artikel tot het laatst van zijn uiteenzetting bewaard. Maar het is het be langrijkste, zei hij. Het stelt ons onze grootse taak en roeping voor ogen, onze grote verantwoordelijkheid tegenover God en mensen. Het moet ons een grote blijdschap zijn, dit werk te mogen doen. Op staatkundig terrein mogen wij Gods getuigen zijn. De heer De Geer herinnerde er aan. dat op initiatief der vereniging het da gelijks bestuur van de Unie een com missie benoemd heeft, om het in 1939 vastgestelde program te herzien. De voor zitter der verenging, de heer H. M. Mar tens, burgemeester van Ermelo, was tevens voorzitter dêr commissie. Vorige week is het ontwerp gereed gekomen. Binnenkort zal aan dc kiesverenigingen een overzicht van de wijzigingen worden toegezonden. Op 14 Februari komen deze in de Unieraad aan de orde. De voornaamste wijzigingen lichtte spr. toe. In het oude program werd onder ..algemene bepalingen" de gemeentelijke zelfstandigheid behandeld als een van zelfsprekend feit. Thans is het gewenst, uit te spreken, dat de gemeentebesturen de taak hebben die zelfstandigheid met kracht te handhaven. Daaraan zijn twee punten toegevoegd: le dat ook financieel voor de gemeentebesturen de mogelijk heid moet bestaan de zelfstandigheid tot werkelijkheid te maken; 2e dat aan de positie van de burgemeester als hoofd der politie weer recht moet worden ge daan door de regeling van het politie wezen als onderdeel van zijn bestuurs taak. Burgerzin Opgenomen is een artikel, dat voor het nemen van beslissingen in de ver schillende sectoren van het maatschappe lijk leven de gemeentelijke overheid ad- Advertentie Hoest Uw Kind....! Talm niet langer, grijp dadelijk in! lOm kinderhoest te bestrijden is cr:j Ds G. v. Veldhuizen schreef een filmscenario Wat zwak pleidooi voor Prot. ziekenhuizen (Van onze Kunstredacteur) De schrijver-predikant ds G. v. Veld huizen Azn en de cineast G. H. N. Nie- stadt hebben onder de veelzeggende titel „Vechten en dienen" („Pugnare et ser- virè", een devies van een oud ridder wapen) een film vervaardigd, die niet alleen een pleidooi bedoelt te zijn voor de stichting van Protestantse ziekenhuizen, maar ook een oproep voor meisjes om zich te gaan wijden aan het prachtige verpleegstersvak. Zowel van het en< van het andere is er een tekort en door zijn scenario heeft ds Van Veldhuizen getracht hierop de aandacht te vestigen, een worsteling om de naaste te dienen. In hoeverre de doelstelling van deze film resultaat zal opleveren, durven we niet te voorspellen. Dat hangt immers helemaal af van een persoonlijke dering van de film niet alleen, maar van haar overtuigingskracht, die bij de ene toeschouwer sterker zal worden dervonden dan bij de andere. Met alle respect voor het streven van de scenario schrijver en de cineast, zijn we zelf door deze film niet zo erg overtuigd gewor den. Filmtechnisch is niet alles sterk en het verhaal heeft een te veel aan toevalligheden, die we zowel In to neel en film als in de roman zijn ont groeid. Het relaas van het levenslustige, zon-genietende meisje, dat tijdens een fietstocht met vrienden, onder wie ook een student In de medicijnen, een onge luk krijgt bij een schommel in een speel tuin, in een ziekenhuis wordt opgenomen en tenslotte de werkelijke levensvreugde vindt in het dienen als verpleegster, i6 wat in de grondverf gebleven. Eerlijk gezegd hebben we nergens bij dit meisje de noodzaak om verpleegster te worden kunnen constateren, evenmin als het geestelijke proces, dat haar tot het doen van belijdenis brengt. Neen, zo eer dig gaat het niet In de wereld en het wil ons voorkomen, dat de zaken hier m voorgesteld zijn, dan ze in werkelijkheid zijn. Natuurlijk is er aan het einde de -student ln de medecijnen, die nu als vol leerd chirurg een operatie verricht met assistentie van het meisje. De herken- ningsscene is wel erg simpel en zwak. We maken deze opmerkingen niet om het streven van scenario-schrijver en cineast tegen te werken, integendeel. Doch alleen maar om er vooral de na druk op te leggen, dat Indien er iets bereikt moet worden gewerkt moet worden met de middelen en de instelling van deze tijd. Dan kan er overtuigings kracht van uitgaan en kan het devies „Vechten en dienen" z'n weg vinden de wereld. Voor vele genodigden wi deze film gisteren voor het eerst v toond in „Esplanade" te Utrecht onder auspiciën van de Stichting „Protestantse Gezondheidszorg". De vele reclames fabrieksmerken dekens, tandpasta, verband, enz. zullen vermoedelijk ge diend hebben om de kosten van de film wat te drukken. Zij maken er echter de film niet sympathieker door. Wel krijgt men door deze film een goed idee het werk in het ziekenhuis. I Advertentie) 't Is ot gij de vlam uitblaast Het snerpendste branden in de maag, soms tot in de keel toe, dooft U onmid dellijk. Talloze lijders aan brandend maagzuur nemen ook Rennies bij baat. Bij wijze van sluitstuk op hun maaltijd, 't Is ook zo simpel, gewoon maar laten smelten op de tong. En Rennies zijn nog smakelijk óók. vies moet inwinnen van de op dat ter rein werkende organen en instellingen. Het is de taak van de gemeentebesturen, de burgerzin te versterken. Aan de uitspraak van het oude ge meenteprogram in zake de samenwerking met andere gemeenten, die gezocht moet worden op alle terrein waar daartoe aan leiding bestaat, is toegevoegd: dit mede voorkoming van onnodige samenvoe ging van gemeenten. In zake het zelfbestuur, dat zij hebben, móeten B. en W. niet schuwen mede delingen te doen aande raad, indien daar- belangstelling bestaat en daardoor het algemeen belang gediend wordt. Een laatste algemene bepaling, die spr. noemde, was dat het gezien moet den als een taak van het gemeentebe stuur om contact tussen onderdanen eigen land en van bevriende mogend heden te bevorderen. Het hoofdstuk over Zondagsrust is gewijzigd gebleven. Onder Openbare Zedelijkheid is nu ook het vroegere hoofdstuk over de kleinhandel in holische dranken ondergebracht. Maar verder zijn er alleen enige kleine redac tionele wijzigingen in gekomen. Eigen woning Het hoofdstuk Volkshuisvesting is gevuld. Ten aanzien van uitbreidings plannen is opgemerkt, dat bij de vast stelling daarvan niet te kort mag i den gedaan aan de eis tot behoud natuurschoon en dat rekening gehouden iet worden met de wisselende behoef- van de bevolking, met name met landbouw middenstand en bedrijfsleven. Ook moet evenals bij streekplannen ge dacht worden aan het treffen van een schadeveirgoedingsregeling. De particu liere bouwnijverheid moet bevorderd worden waarbij met name het bouwen woningen voor de a.s bewoners zelf, eventueel met behulp van spaarkasseri in het oog gehouden moet worden, ts is opgenomen: zorg voor woi gen voor bejaarden, grote gezinnen verloofden. De woonruimtewet is noodmaatregel genoemd. Daaraan is gevoegd, dat by ingrijpen in de persoon lijke vrijheid en het eigendomsrecht strikte rechtvaardigheid betracht moet worden en slechts in de uiterste nood zaak tot vordering moet worden over gegaan. In het hoofdstuk Volksgezondheid "is nu naast de lichamelijke nadrukkelijk de geestelijke volksgezondheid genoemd- Behalve ziekenhuis-, wijkverpleging consultatiebureaux worden nu ook ge noemd: bureau voor jepskeuze, bad en zweminrichtingen, verschillende i men van jeugdwerk, sport-, spel- en creatieterreinen en andere vormen vriie-tijdsbesteding. Voor drie vroegere hoofdstukken is nu gekomen één hoofdstuk Onderwijs Cultuur. In het progTam zijn nu gebracht het voorbereidend lager en het buiten gewoon lager onderwijs. Voorts wordt gewezen op het belang van studiebeur- Naar voren worden gebracht: de bevor dering van de folklore, de studie va streektaal, de plaatselijke of gewestelijke geschiedenis en de heemkunde. Het ar tikel over de natuurbescherming is uit gebreid met de zinsnede dat daarbij de agrarische belangen niet uit het oog mogen worden verloren. Gezinszorg De vroegere hoofdstukken Armenzorg Werkloosheidszorg zijn samengevoegd tot één hoofdstuk Sociale Zorg. nieuwe bepalingen noemde spr.. dat het op de weg van de gemeentebesturen ligt, steun te geven aan maatschappelijk werk gezinszorg. Met wijziging oude artikel is uitgesproken, dat de ge meentebesturen krachtig hebben mee t« werken aan de voorkoming en bestrij ding van de werkloosheid, met name df jeugdwerkloosheid Aan financiën en belasting is nu éér hoofdstuk gewijd, onder het hoofd Finan- de gemeente het bedrijfsleven niet te zwaar belaste, opdat de ontplooiing en uitbreiding van de werkgelegenheid niet belemmerd worde. De vroegere hoofdstukken Gemeente ambtenaren en Werklieden zijn samen gevoegd tot één hoofdstuk Gemeente- personeel. Hierin is tot uitdrukking ge bracht het beginsel van medezeggen schap. Bij de keuze tussen meeluisteren, meespreken en meebeslissen, is voor de beide eerste gekozen. Voorts is vertolkt de opvatting, dat voor gelijke arbeid in de stad en op het platteland een gelijke beloning moet worden gegeven. Ook moet een regeling voor de ziektekosten tot stand worden gebracht, voorzover het personeel niet valt onder de ziektewet. Het hoofdstuk Land. Handel en Nij verheid is uitgebreid met: ontginning, afwatering, ruilverkaveling, beschikbaar stellen van industrieterreinen, scheppen gunstige voorwaarden voor de ves tiging van nieuwe en de bevordering van bestaande industrieën en ambachten en het vreemdelingenverkeer. Aan het laatste hoofdstuk. Bescherming m Bedrijfsleven, is toegevoegd „en Middenstand". Opgenomen is het artikel: de gemeentelijke overheid bevordere de ontwikkeling van een krachtige midden stand. ook door contact te zoeken met zijn organisaties. Spr. legde er de nadruk op, dat dit ontwerp-program besproken moet wor den in de gewestelijke vergaderingen van de vereniging en ook in de kiesvereni gingen. Wenselijk zou zijn, het elke vier ar te herzien. Op deze uiteenzetting volgde een brede bespreking. In de vergadering waren de verslagen van secretaris en penningmees ter vastgesteld. Blijkens het verslag van de secretaris, de heer B. J. Klumper uit Zwolle, groeide de vereniging in het afge lopen jaar met 180 tot 777 leden. De heren Klumper, A. Hadderingh (As sen) en mr J P. P. A. Lens (Hilversum) werden als bestuursleden herkozen. In de middagvergadering sprak mr J. M. Ravesloot, burgemeester van Almelo. Enige mogelijkheden in de practijk de opvoeding tot Burgerzin. Vooral de hand van zijn practijk in Almelo besprak de referent: le dat het nodig is. dat de burgers actief betrokken worden bij de gang van zaken: 2e dat het behoort tot de taak van de overheid, met name de gemeentelijke, de interesse van de burgers op te wekken; 3e dat de opwek king daartoe moet gebeuren op een sim pele wijze, die bij de burgers aanslaat. De voorzitter der C.H. Unie, de heer H. W. Tilanus, sprak een slotwoord, w in hij de herziening van het gemeente program en de aangkondigde verschijning van een toelichting hartelijk toejuichte. Kamerlid over specialistenconilict Onderhandelingen ondér nieuwe leiding Het Eerste-Kamerlid De Vos var Steepwijk (V.V.D.) heeft de minister; Zijlstra en Suurhoff schriftelijk ge vraagd of het niet gewenst is de onder handelingen tussen specialisten en kenfondsen te hervatten onder geheel nieuwe leiding. De voorzitter die tot dus ver de onderhandelingen heeft geleid, kan volgens het Kamerlid door de cialisten niet geheel als neutraal worden beschouwd, daar hU tevens lid van de Ziekenfondsraad is Advertentie) Van het ert van School en Kerk Beroeping swerk Volgend jaar al per auto naar Lelystad Er wordt thans reeds rekening mee gehouden, dat het in 1954 mogelijk zal zijn per auto van Harderwijk uit Lely stad, in het midden van het IJselmeer, te bereiken. Zoals bekend, wordt Lely stad de hoofdkern van het toekomstige Flevoland. De zng. Knardijk van Flevoland-Oost is reeds over een lengte van circa twee kilometer bestraat. Binnenkort wordt te 's-Gravenhage aanbesteed het maken van een klinkerbestrating van ongeveer 52.500 m2 voor een gedeelte van de Knardijk over een afstand van tien kilometer. De werkzaamheden aan de inpoldering van Flevoland-Oost liggen thans, even als in de vorige winters, stil. Verwacht wordt dat het werk in het midden van de volgende maand kan worden hervat Minister heelt geen bezwaar Vakgroeppersoneel naar nieuwe organisaties Minister De Bruijn acht het niet juist, zonder meer te stellen dat het niet wen selijk is personen uit de Woltcrsomse organisaties over te plaatsen naar de nieuwe bedrijfsorganisaties. Daar vrijwel alle bestuursleden van de organisaties- Woltersom en vele secretariaten daarvan door de vrije organisaties naar voren zijn gebracht, mag wel worden aangenomen, dat velen zullen overgaan. Volgens mi nister De Bruijn bestaat daartegen, op grond van de geschiedenis der Wolter- somse organisaties, ook geen bezwaar. Dit heeft de bewindsman geantwoord op het voorlopig verslag van de Eerste Ka mer in zake het wetsontwerp waarbij de bestaansduur van een aantal vakgroepen ï.d. wordt verlengd. (Advertentie) Help Uw darmen bij hun zo belangrijk werk. Neem eens per week 1 of 2 Britten contra Adenauer Ook Churchill zou van de arrestaties in Duitsland geweten hebben MINISTER EDEN heeft gisteren in het Britse Lagerhuis verklaard uit bestudering van inbeslaggenomen documenten is gebleken, dat de aanhouding van de zeven voormalige Nazileiders in West-Duitsland „vol ledig gerechtvaardigd" is. Zoals men weet, werden de nazi's in de nacht van 14 op 15 Januari gearresteerd. Het complot had ten doel bepaalde poli tieke organisaties om te zetten in nazi-strijdgroepen. Volgens een functio naris van het Britse Hoge Commissariaat in Neder-Saksen was premier Churchill in kennis gesteld van het optreden van een groep nieuwe nazi's in de Britse zone van Duitsland en de arrestatie van zeven oud-nazi's zou met zijn goedkeuring zijn geschied. Er zijn nog meer arrestaties te ver wachten. Eden deelde in het Lagerhuis o.m. mede: Volgens de leider.van de groep-Werner Naumann, moest zo spoedig als uitvoer baar was. een einde worden gemaakt aan het huidige democratische parlementaire stelsel in West-Duitsland. De leden van de groep hadden plannen gemaakt om in het geheim hun agenten op invloedrijke posten te krijgen en om binnen en bui ten Duitsland verspreid contacten te leg gen. Eden zei met nadruk, dat het hier ging om plannen op lange termijn en om een potentieel gevaar, dat naar hij nü geloof de kiem was gesmoord. Hij voegde Nieuw is daarbij de bepaling, dat hieraan toe, dat de (Advertentie) f/j/ S)/) SPECIAAL VOOR DE HANOEN f Prijzen sterk verlaagd! Grote tube thans 95 ct. Britse en niet door de Westduitse auto riteiten waren gearresteerd, omdat de Hoge Commissaris ingevolge het bezet tingsstatuut bevoegd was zondeT meer personen voor verhoor vast te houden, hetgeen de Westduitse autoriteiten niet kunnen. Eden hoopte, dat niemand de noodzaak van een diepgaand onderzoek In twijfel zou trekken. Professor Carlo Schmidt, de sociaal democratische ondervoorzitter van d£ Westduitse Bonsdag, heeft in een radio toespraak critiek geleverd op arrestaties van zeven oud-nazi's De bezettende mogendheden hadden het recht én de plicht om in te grijpen wanneer de veiligheid van haèr troepen in gevaar werd gebracht maar de vraag is wanneer dit het geval was en tot op welke hoogte. Bij een groot gedeelte het volk heerste toch al de gedachte, dat de bezettende mogendheden alleen dat gene als democratie beschouwden, wat haar eigen belangen diende. Bovendien konden de communisten het Britse op treden benutten voor hun propaganda, aldus zeide prof. Schmid. Vluchtelingen ETS van de ellende achter het IJze- i Gordijn kan men op het ogen blik aanschouwen in West-Berlijn, waai deze maand reeds 20.000 vluchtelingen uit Oost-Duitsland zijn aangekomen. Dage- vrije Westen en soms zijn het er dan 2000 per dag. Het is opmerkelijk, dat dit mogelijk is. Het kan niet andera of de communis ten moeten de massale vlucht naar het westen oogluikend toelaten. Veroorzaakt de aankomst van de dui zenden vluchtelingen op zichzelf reeds vele moeilijkheden op het gebied huisvesting, voedselvoorziening, ver gelegenheid e.d., het feit dat de vlucht naar het Westen met weinig moeilijk heden gepaard schijnt te gaan, maakt het voor de West-Berlijnse autoriteiten erg moeilijk, het kaf van het korf scheiden. De kans, dat communistische agitators thans trachten, hun kans te nemen, is zeer groot. De problemen waarmede West-Berlijn de laatste weken tobt, zijn voorlopig ech ter van andere aard. Hot heeft in het verleden al ongelooflijk veel gedaan talrijke vluchtelingen, maar dc stroom van ongelukkigen, die deze maand ge noodzaakt waren hun geboortegrond in de steek te laten, kan het echter niet meer vèrwerken. A LS straks een eind komt aan de nu nog wassende stroom, zijn voor West- Berlijn de grootste moeilijkheden achter de rug, omdat gepoogd wordt bijna alle vluchtelingen naar West-Duitsland brengen. Dit neemt echter niet weg, dat nu handelend moet worden opgetreden, wil men voorzien in de eerste levens behoeften van alle beklagenswaardige wezens, die thans van huis en haard dreven, een klein plaatsje hebben vonden in de overvolle West-Berlijnse kampen. Dat kost echter geld. Veel geld dan het Westberlijnse stadsbestuur beschikbaar kan stellen. Vandaar dat prof. Ernst Reuter, burgemeester v? stad, een beroep heeft gedaan op de Westduitse bondsregering. Bladen als de Londense Times vragen zich terecht af of het wel rechtvaardig is, dat de andere vrije landen West- Duitsland deze nieuwe zware last alleen laten dragen. Per slot van rekening zijn bijna alle vluchtelingen die hun lei op het spel zetten om door het IJzeren Gordijn te glippen, het slachtoffer de hachelijke Internationale situatie. Het vluchtelingenprobleem is dus geen Dt en zelfs geen Europees vraagstuk. Het gaat de gehele Westerse wereld aa Doperwtjes voor Brazilië De handelsfederatie te Sao Paulo heeft de lijst van producten uitgewerkt, in handel gedreven kan worden met Nederland krachtens het tussen Neder land en Brazilië gesloten handelverdrag. Op de invoerlijst staan doperwtjes, kaas, pootaardappelen, gewoon ijzerdraad en prikkeldraad, gegalvaniseerde haken, superfosfaat, melkpoeder, gierst, meststoffen en radio-onderdelen, op de uitvoerlijst koffie, cacao, tabak en katoen. Eindexamens Kon. Conservatorium voor Muziek Aan het Kon. Conservatorium voor Mu ziek te 's-Gravenhage zijn geslaagd het diploma Cl Voor fluit de heer Th. A. Meyer te Wassenaar Cl voor viool mevr. ken te Leiden. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Nieuwe Tonge J. T. Door nenbal te Oene; benoemd te Oostvlie land (voor bijstand in het pastoraat) J. H. Chr. Israel a s. em. pred. te Vaals. Geref. Kerken Beroepen te Nijkerk W. Griffioen te Kralingescheveer; te Borger W. v. d. Zaan, candidaat te Middelburg. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen te Zwartsluis H. W. Noord man, candidaat te Kampen; te Hilversum D. van Herksen te Onnen (Gr.). Chr. Geref. Kerken Tweetal te Ouderkerk aan de Amstel, W. Drechsler, candidaat te Amster-: dam en K. G. van Smeden te Utrecht- Noord. Geref. Gemeenten Beroepen te Leiden W. de Wit te Moerkapelle. (Advertent PASTI LLES irZWÏ VALDAHILD Prot. bisschop Wurm in Stuttgart overleden Dr Theophil Wurm, de voorganger van bisschop Dibelius als voorzitter van de Raad der Evangelische Kerk in Duits land is in de ouderdom van 85 jaar in Stuttgart overleden. Men noemde hem „de grote man" van het Duitse Protes tantisme. Bisschop Wurm heeft in de voorste rijen gestaan van het verzet der Kerk tegen het nazi-regiem en protesteerde scherp tegen de uitmoording van onvol- waardigen. Hij speelde een grote rol bij ■het streven naar eenwording van de Evangelische Kerk, vandaar dat hij in Augustus 1945 voorzitter werd van de nieuwgevormde Kerkenbond. Na de oor log waarschuwde dr Wurm voortdurend voor het gevaar uit het Oosten, sprak zich uit voor Duitse deelneming aan de verdediging en voor aaneensluiting van de Europese volken. Raad voor de zending gaat rassenvraagstuk bestuderen Ingevolge het verzoek van het mode- ramen van de Generale Synode der Ned. Hervormde Kerk werd een commissie benoemd door de Raad voor de Zending ter bestudering van het rassenvraagstuk. Haar taak is de voorbereiding van een door de Raad voor de Zending uit te brengen rapport bij de Generale Synode vanwege een eventuele uitspraak over deze materie door de synode. fAdvertentie Volledige afzondering geeft afdoende bescherming tegen griep. Maar... duikt li liever niet wée'r onder? Dan kunt U beter Aflukin-C gebruiken. Wèl zo practisch en ook ièls gezelliger. Aflukin-C, het toniserende natuurproduct kinine met vitamine C, het fruitvitamine. Vooral dit vitamine is voor een goede gezondheid in grieptijd onontbeerlijk. AfMUIHIiQ tegen griep Ds B. Breek in Groningen gepromoveerd Gisteren is ds B. Breek, Ned Her vormd predikant te Kattendijke, in Gro ningen gepromoveerd tot doctor in de godgeleerdheid. Het proefschrift luidde: „Critische existentiephilosophie en christelijk geloof (een studie over de ethische en godsdienstwijsbegeerige ge- senriften van Heinrich Barth)". Ds Breek werd in 19^1 geboren, werd in 1942 candidaat en hulpprediker in Amsterdam en dient sinds 20 Januari 1946 de gemeente van Kattendijke. Vernietiging R.K. kerk in Oekraine Cijfers zijn bekend geworden, die de l vernietiging van de R.K. kerk in de Oekraine illustreren. Het cijfermateriaal trekt een vergelijking van de toestand in 1939, met die op 1 Januari 1953. Tussen haakjes de huidige toestand: In 1939 waren er vijf bisdommen (thans alle on bezet), twee apostolische administrateu ren (onbezet), tien bisschoppen (allen gevangen, gestorven in gevangenschap of vermoord), 2950 wereldgeestelijken (1400 in de gevangenis, 500 voortvluchtig of in ballingschap, 1000 gedwongen overgegaan tot de Russisch-Orth. kerk), 520 reguliere geestelijken (allen in gevangenis of ver mist), 540 priesterstudenten (allen ver mist of verbannen), 1090 zusters (allen vermist), 4.283.000 gelovigen (velen gede porteerd of gevangen voor hun geloof, de rest biedt passief verzet), 3040 parochies (alle verweesd of overgedragen aan de Russisch-Orth. kerk), 4440 kerken en ka pellen (alle gesloten of in gebruik bij de Orth. kerk), 195 godsdienstige huizen (alle geconfiskeerd of overgedragen aan de Orth. kerk), 10.000 scholen (alle in handen van de staat en atheïstisch), 41 R.K. organisaties (alle verboden), 38 dag en weekbladen (alle opgeheven) en 35 uitgeverijen (alle gesloten). Gezamenlijk Avondmaal Zijn de Chrisctenen nog het zout der aarde. Gaat er van ons nog een bederf werende kracht uit? Zijn wij door onze1 onderlinge verdeeldheid en strijd voor velen niet veeleer een belemmering ge worden om in te gaan in het Konink rijk der hemelen? Leven wij niet voortdurend in strijd met het Woord Gods, dat ons er van onderricht dat daar waar liefde woont de Heer Zijn I zegen biedt? Waarom proberen we altijd weer aan de greep van Christus te ontkomen door ons te veel en vaak niet op de rechte wijze, bezig te houden met the- ologie en dogmatiek, onderwijl uit het oog verliezend dat de letter doodt, maar dat de geest levend maakt en dat het Koninkrijk Gods niet bestaat in woor- u' d n, maar in kracht? Zouden ook wij onze weg niet met y blijdschap reizen als we maar kinder- lijk geloof en vertrouwen in onze Heer en Heiland en meer liefde tot elkander °1 bezaten, in plaats van voort te zeulen ®e. lai.gs de levensweg met allerlei quasi geestelijk problemen, die we toch nooit ten volle kunnen oplossen? j Wij hopen en bidden, dat men het ge- j tuigenis, dat wij aan alle Christelijke I f" kerken en godsdienstige genootschap- I D* pen en organisaties hebben gezonden, zal zien als een poging om de oecume- I y nische gedachte tot een oecumenische daad te maken. Laat men beginnen met een gezamenlijk vieren van het tr heilig avondmaal Uw betuiging van w' instemming zien wij gaarne tegemoet vc (corr. adres K. Mulder, v. d. Helstlaani 41, Naarden). Namens leden van ver- schillende kerken. Benoemd: tot hoofd te Onsfcwedde- Pr Holte H. Havinga te Milwolda (Old.); rr^1 tot onderwijzer te Amersfoort (J. v. j ni' Dieststraat) G. van Heerde te Delden j dr (vast) en J. G. v. d. Stelt, Zwolle (tijd.). Het lied der aethergolven VRIJDAG 30 JANUARI. Hilversum 1, 402 m. VARA: 7 00 Nieuws 7.13 Gram. 8.00 Nieuws 8.18 Gram. 850 Vooi de huisvrouw 9.05 Gi ters. VPRO: 10 00 „T ding. VARA: 10.20 G: 9.40 V. 10.05 Morgenwlj- 10 30 Schoolradio. 10 50 Orgel en zang. 11.25 Voordracht. 11.45 Vocaal Dubbelkwariet. AVRO: 12.00 Muset- te-orkest. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Gr. 1.00 Nieuws 120 Lichte muziek. 150 Gram. 2.00 Kookpraatje. 2.20 Strijktrio. 2 50 Boek bespreking. 3.10 Orgelconcert. 3.30 Gram. VARA: 4 00 Lichte muziek. 4 20 Voor de jeugd. 4 50 Pi 6.oo icltat 645 VARA: 9.00 „De beeld. 1000 Buitf Strijkorkest en i VPRO: 7 30 Roos voorop", klank- s weekoverzicht. 10 15 VPRO: 10.40 „Van- ligt, "en laat die tweemaal achter elkaar door Ze rijkt hem een oude huishoudportemonnaie bewust Is, heeft hij de portemonnaie met geld het huis klinken. Nog geen minuut later ver- over. teruggegeven met de woorden: schijnt het dienstmeisje al. „Lien, ga naar de te- Mijnheer Kluis neemt het geld in ontvangst en „Als ze 't zo slecht kunnen missen, neem het lefoon en bel mijnheer Max op. Zeg dat hij al- telt het volgens de gewoonte meteen na. dan maar weer mee en zeg maar dat ze mogen leen de brieven voor de notaris en voor de ia- „Het klopt," zegt hij dan, „maar 't had wel wachten tot de volgende week!" milie in Indië overschrijft. Alleen die brieven, de wat vroeger gebracht kunnen worden!" Als hij weer alleen is, tollen de gedachten in andere twee niet! Begrepen?" De kleine meid schudt heel beslist haar donker wonderlijke tegenstrijdigheid door zijn hoofd. Jawel meneer!' kroeskopje Aan de ene kant verklaart hij zichzelf voor half „Nee meneer, dat ging niet. Moeder zei dat onnozel. Als hij zo begint, dan komen ze straks die zijn zoon niet kende voorbiji__ I ding. Ze zitten vol verhalen over alles wat ze zullen doen, nu 't Woensdag is en ze dus niet meer naar school gaan. Nu zijn ze weer weg, 't is etenstijd geweest en ook het grootste deel van de middag is al verstreken. Om een uur of vier wordt er bescheiden ge beld. Line doet open en komt om 't hoekje van de kamerdeur zeggen dat de kleine meid van Potman er is om de huur te brengen. De oude heer is verrast. Potman is één van de huurders die hij vanmorgen een brief had wil len sturen, 't komt dus goed uit dat dit niet door is gegaan. Toch trekt hij bij Line's bericht -- even zijn wenkbrauwen op Hij houdt er niet van vader: „beter laat dan helemaal niet". Maar dat d? steeds zijn opvatting dat je t de huurder., dat de mensen die boodschappen aan hun kinde- mocht ik niet vertellen!" bekent ze gelijktijdig "Iet a' te makkelijk maken moest. Misschien zal ren opdragen. Ten eerste moet je maar afwach- En dan komt er werkelijk een lachje op 't ge- hlJ het morgen aan de vrouw van zijn zoon ver ten of ze er goed mee overkomen, en ln de zicht van de ongemakkelijke huisbaas, want dat tellen, met wie hij immers veel beter spreken tweede plaats: als ze er, zoals nu, een paar da- laatste gelooft hij onmiddellijk. Juffrouw Pot- kan- ANNIE SANDERS de huur niet missen kunnen, en dan ka" hij pre cies aan de gang blijven. Geloof maar dat ze vanavond over hem babbelen in de Havenstraat, daar kent hij de mensen wel voor. TochHij heeft nooit geweten dat een kleine vriendelijkheid, aan een ander bewezen, zo'n be vrediging geven kon. Hij heeft dat geld toch ook niet nodig, hij kan er best nog een week op wachten en bij Potman zitten ze met een zware doktersrekening, die dezer dagen ook wel be taald zal moeten worden. Tegen zijn dochter, die voor de nacht nog even bij hem komt zien, zwijgt hij over 't gebeurde van die middag. Ze zou het niet begrijpen, ze deel- 0.aat mee zijn, dan kun je hun moeilijk man zaï haar dochtertje niet gecommandeerd 't Is ver over negen eer hij aan slapen toe komt. een standje geven dat hun ouders toekomt. Hij hebben om die boodschap over te brengen. Hij want Peet Meier, die „een uurtje zou komen antwoordt dan ook wat stuurs dat het goed is, begint schik te krijgen in het kleine ding, dat praten" is als altijd lang blijven plakken. De en Line verdwijnt weer in de gang. daar zonder een spoor van verlegenheid voor rentenier heeft echter nog maar heel even ge- 't Is een meisje van een jaar of acht, dat even hem staat. De meeste kinderen van zijn huurders dommeld, als hij met een hevige pijn in zijn daarna parmantig komt binnenstappen, 't Idee behandelen hem met een schuchter ontzag, dat borst wakker wordt. Hij wil zich oprichten om van een ziekenkamer schijnt haar niet erg te hun door de ouders is ingeprent; hij is immers meer lucht te krijgen, want het is of zijn ke beklemmen, ze gaat tenminste zonder een ogen- de man die je zo-maar op straat kan zetten, als dichtgeknepen wordt van benauwdheid Maar hij blik te aarzelen recht op het ledikant af. je te lang wacht met betalen, 't Is iets nieuws kan zich niet oprichten," de pijn belet het hem. VARA: 1100 10.45 Avondwijding. 11.15 „In huwelijk en gccm 12.00 Gramofoonmuziek. II, 298 m. KRO: 7.00 Nii 7.10 Gram. 7 15 Gymnastiek. Morgengebed. Voor de huis- adlo. 10.0< oor 10 40 Coi _e zieken. 11.40 Kar Politiekapel, 12.55 Z "..15 Act. 1 25 Amus. /rouw. 2.00 Promer !.50 Gram 3 00 Schc 30 Gi 8 15 Gram. 9 00 9.35 Gram. 9.45 School- Metropole-orkest. 10.25 Kamer- 12 00 Voor de scho 1.55 Weerberichten. Weer scholen. 4.00 Hoe Plano. 6 00 Voor 7.00 Nieuws. 7.15 8 40 srie. 9 00 Reportage 9.45 Pi: Nieuws 10.15 Amerik. nieuwsbrief 10.30 programma. 11.00 Vioolrecltal. 11.45 Par itsoverzicht. 12 00—0.03 Nieuws, reland. BBC 1500 en 247 m. 12 00 Mi 5 Dagboi icht 1 nuzlek 1 45 Concert. 2 45 Voor 3.00 Voor de vrouw. 4 00 Dans: Lichte muziek 5 15 Mrs. Dale' :lcht 1.15 1.50 Idem. 6.30 Am rantchlna 10.55 i—12.00 Ni Brussel 324 m. 1145 Gram. 12.30 Weerbc 12.34 Gram. 1.00 Nieuws. 1.15 Electrisch o gelspel, 2 00 Schoolradio. 3.30 Gram. 4 00 Voordracht en muziek. 4 45 Gram. 5.00 Nwi 5.10 Gram. 6 00 Idem 6 10 Causerie. 6.20 Gi 6 30 Voor de soldaten 7.00 Nieuws. 7 40 e 8.00 Gram. 8.15 Svmphonie-orkest en solist. srie 10.15 Int Gram. 10.551100 sel 484 m. 12.05 Lichte 2.30 en 3 C Tder Lichte muziek. 5.00 Zang en piano. 5.50 Gram. 6 30 Idem. 7.00 Idem 7 45 Nieuws. 8 00 Omroeporkest. 10.00 Nieuws. 10 10 Kamermuziek. 10 50 Nieuws. Televisie Loplk. VRIJDAG. NCRV: 2,00 uur „Don Pasquale' opera; Weerberichten; Dagsluiting. Toch is het zo! TVTIET alleen in het spraakgebruik, •L* maar ook in veler gedachtengang worden benzine, aether, e.d. gerang schikt onder de brandbare vloeistof fen, zulks in tegenstelling t?t bijv. water dat beslist niet kan branden. Toch zijn benzine en aether als vloeistof, wel te verstaan evenmin brandbaar als water. Er bestaat zelfs geen brandbare vloeistof. We zullen niet ontkennen, dat er een aanzienlijk onderscheid in uit werking bestaat tussen een met water bevochtigde doek, welke bij het open vuur wordt gehouden, en een in ben zine gedrenkte lap, waarmee het zelfde geschiedt. De gevolgen van deze laatste daad kunnen inderdaad catastrofaal zijn, doch de oorzaak daarvan ligt niet in het feit dat ben zine, aether, of wat dan ook, brand bare vloeistoffen zijn, doch in de om standigheid dat ze bij verhitting brandbare gassen produceren. En dat doet water gelukkig niet. Daarin ligt het verschil. Ziezo, de plaatsruimte is thans nog juist voldoende om u een langademig probleem voor te leggen. Om u te oefenen voor eén van de twee vier- dragsen, heeft u met een vriend zo zullen wij veronderstellen het plan opgevat een traject van 40 km te wandelen. Laten we bovendien veronderstellen, dat u daarvoor de weg van Den Haag naar Haarlem hebt uitgekozen, want die is ongeveer van die lengte. Juist wilt u opgewekt op het randje van Den Haag de eerste schreden zetten, of de moed zipkt u in de scuoenen. Om in het begin van het seizoen 40 km te lijf te gaan, is mis^ schien ook wel wat overmoedig. Gelukkig weet uw vriend raad. Hij huurt een fiets en maakt met u de volgende afspraak: hij zal beginnen met een uur te fietsen, daarna zet hij de fiets 'jngs de weg tegen een boom en hij gaat te voet verder. Inmiddels bent u ook reeds aan het wandelen geslagen: u loopt tot de boom. waar tegen het rijwiel geduldig sta?' te leunen en vervolgens fietst u ook een uur. U passeert dan uw vriend, maar méér dan een bemoedigend knikje behoeft u hem niet te schenken. Is het uur óm, dan zet ook u de fiets tegen een boom en u vervolgt uw weg te voet. Uw vriend, die inmiddels de fiets weer neeft bereikt, haalt u weer in, maar ook hij zet de fiets na een uur weer tegen een boom en zo herhaalt zich het spelletje tot u bei den en dat is het merkwaardige van het geval gelijktijdig te Haar lem arriveert. Dit is het geval, wan neer wandelend E km en fietsend 10 km per uur wordt afgelegd. Maar nu de tocht achter de rug is, hebben we juist nog even gelegen heid tot overpeinzing. Eén van beide wanaelaars is steeds lopend geweest; wanneer dus beide candidatcn voor de vierdaagse gelijktijdig te Haar lem arriveren, zou er dus geen tijd- wins* zijn geboekt. Maar als we ons een blik op de klok veroorloven blijkt de afstand toch in 6 inplaats van 8 uur te zijn afgelegd. Hoe zit dat? Daarover morgen. (Nadruk verboden) K

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 2