uit Wat gaan middenstanders P. Doelmanstraat doen? P. F. Vergeer (R. K.) gekozen tot nieuwe wethouder Bevolkingsonderzoek begonnen NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 DINSDAG 27 JANUARI 1953 cNJieuws uit de d^ijn- en eenstreek Alphen aan den Rijn Volgende week wordt met de aibraak begonnen Zoals men weet, zal over niet al te lange tijd de brug der zuchten verdwij nen om plaats te maken voor een nieuwe, oDgeveer zeventien meter brede, electrl- sche éénklaps-bascule. met aan weers zijden voetpaden en in het midden een tweebaans weg. De breedte van de Pieter Doelman straat moet hieraan worden aangepast er de gehele Noordwand van de straat wordt in de komende maanden weggebroken, tot de woning van de gepensionneerde hoofdagent, de heer Z. J. van GijzeL Dit pand zal in de komende week ten prooi vallen aan slopershanden. Daarna komt het oude Rechthuis aan de beurt. Dit het voormalige raadhuis van de gemeen te, dat het laatst dienst deed als kantoor van het ziekenfonds Alphen en omstre ken. De gemeente kocht het gebouw in 1839 van burgemeester Pijnacker voo somma van ƒ2500. Twee jaar tevoren de burgemeester eigenaar geworden ƒ1790. De firma Oudenes zal de komen de week met de afbraak beginnen. overige panden zullen spoedig volgen. Als de Noordwand zeventien meter achteruit is gebracht zal een modern ge heel van winkelpanden verrijzen met passage achterom, die uitkomt op de Julianastraat. tussen het levensmiddelen- bedrijf van H. van Deuren en het land- bouwhuis van de firma C. A. Bos. Als wij goed zijn ingelicht, zal een deel laatstgenoemde zaak aan de verbreding van de beschikbare passage worden op geofferd. Zoals wij reeds eerder hebben bericht, komt het thans in de Pieter Doelman- straat gelegen winkelpand van de firma C. van Wieringen terug op de hoek de verbrede straat. Het cafébedrijf de heer J. Borgers, de toonkamers de water- en lichtbedrijven, het café De Blauwe Vloer en de broodbakkerij de heer C. W. v. d. Helm zullen in straat niet meer terugkeren. De gezamenlijke middenstand confe reert al weken over het gebruiken van de hierdoor ontstane' ruimten voor het vestigen van middenstandsbedrijven door reeds ter plaatse bestaande zaken andere. Door het stichten van de Passage krijgt men uiteraard in ruimere mate ge legenheid tot het stichten van winkel bedrijven. Het schetsplan van de heer A. L. Oudenes is door de gemeente in grote lijnen overgenomen. De gegadigden zul len in die „grote lijnen" cachet en sfeer moeten aanbrengen, in overeenstemming met het bouwskelet. Ook aan de lage zijde van de Rijn moet de Noordkant van de straat worden teruggebracht, maar hier is geen ruimte KOUDEKERK AAN DEN RIJN Burgerlijke stand Geboren: Willempje Pietennella, dir v C van Vliet en N KasteliJ-n. Gevonden In de Hervormde school zijn, vergadering, een paar zwart leren he- re«handschoenen gevonden. Het hoofd der school geeft inlichtingen. Twee palen afgereden De chauffeur van de fa G. van Oyen reed met zijn vrachtauto op de Honds- dijk. Ter hoogte van Vredelust is eer flauwe bocht in de weg, maar de chauf feur merkte deze niet op. Hij kwam met zijn wagen in onzachte aanraking met de beide, daar staande palen van verlich ting ert radiocentrale. De palen knapten af en de politie zorgde er voor. dat de chauffeur hier nog wel van zal horen. HAZERSWOUDE Verkoopdagen De jaarlijkse verkoopdagen ten bate OUDE WETERING Hervormd kerkkoor opgericht Op initiatief van enkele leden van de Hervormde Gemeente is men overgegaan tot de oprichting van een kerkkoor. Men heeft besloten op Zondagmorgen na de kerkdienst tot kwart over 12 bij het kerk orgel te repeteren, te beginnen aanstaan de Zondag. De heer J. J. v. d. Berge heeft zich bereid verklaard als dirigent te fun geren. Men streeft er onder meer naai plan te brengen. Zo wil men maandelijics het gezang der Gemeente op een hoger in de jeugddienst medewerking verlenen. Verwarming in Hervormde Kerk De verwarming in de Hervormde Kerk is lang een punt van discussie geweest. Thans hopen de heren kerkvoogden het juiste systeem gevonden te hebben, n; lijk hetelucht-verwarming. De kerk Zondag aangenaam verwarpid. ROELOF ARENDSVEEN Jaarvergadering H.K.W. In café De Haven is HKW in jaarver gadering bijeen geweest. De penning meester kon .n zijn overzicht een batig saildo van 104,95 melden. In de kaecom- missie werden benoemd A. v. d. Meer en J. v. d. Meer Th.zm. TER AAR Schaakclub Nooltgedacht De uitslagen van de onderlinge com petitiewedstrijden luiden: M. HeijnsJ. Esveld 0—1; B. Rietveld—N. van Eyk 01; N. KoelemanN.van Eyk 10; J. Rietveld leidt momenteel met 18 punten uit 20 partijen. Hy wordt gevolgd door B. Rietveld met 12 punten uit 16 partyen. Derde is N. van Eyk met 10% punt uit 16 partijen. WOUBRUGGE Jaarfeest Hervormde jeugd De Hervormde jeugdverenigingen Obadja en Maria-Martha zullen op 3 en 4 Februari 7 uur een gezamenlijk jaar feest houden in het Oude Raedthuys. Het programma vermeldt o.m. opvoering van het historische werk De kracht van hunne kracht. A.R. kiesvereniging. De A JR. kiesvereniging Nederland en Oranje heeft gisteravond vergaderd in de Chr. school. De heer A. van Tien hoven hield een inleiding over het pas sief vrouwenkiesrecht. Spreker ont vouwde de argumenten van voor- en tegenstanders naar aanleiding van het rapport der deputaten van 1921 en 1949. Hij kwam tot de conclusie dat passief vrouwenkiesrecht in A.R. krin gen niet noodzakelijk was, maar in spe ciale gevallen wel gewenst. De Schrift is geen handleiding voor politiek, we vinden geen speciaal verbod. Aan de geanimeerde bespreking, die hierop volgde, namen ook enkele dames deeL meer voor het herbouwen van de daar staande panden van slagerij F. Schma) lingeriezaak P. Houweling en het hoek huis, waarin het dagblad Rijn en Gouwe is gevestigd. In hoeverre ook het v malige hotel De Vergulde Wagen, thans in gebruik bij firma Lambert Janssen, japonnenindustrie, eigendom van de ge meente, aan het schema van verbeterin gen moet worden opgeofferd, staat thans nog niet vast. De N.V. heeft voorlopig nog vijf jaar de tijd naar iets anders te zien en kortgeleden gingen hardnek kige geruchten rond, dat zij een eigen pand in Alphen wilde stichten. Naar het zich laat aanzien zullen deze verbeteringen nog een jaar op zich laten wachten. Dan zal het advies, dat regeren vooruitzien is, bewaarheid worden. Ouderdomszorgen zette zorgen opzij De vereniging .Ouderdomszorgen" biedt aan leden, donateurs en belang stellenden ieder winterseizoen enkele zullen kunnen nemen van een aantal kortgeleden verschenen boeken. Een ca talogus van de aanwezige boeken wordt gratis verstrekt. De burgemeester zal de expositie Maan dagmiddag half vijf openen. Het publiek krijgt dan om half zes toegang. De vol gende dagen kan men terecht van 10 tot 5 en van 19 tot 21 uur. Het schip vertrekt 6 Februari naar Waddinxveen. Jeugdkoor Protestantenbond Dit koor geeft vanavond een zang avond in het Nutsgebouw. De belang stelling is zó groot, dat een tweede avond nodig is, die vastgesteld werd op Maandag 2 Februari. Uitgevoerd wordt: Goudhaartje en de Troubadour. Jeugdnatuurwacht De Jeugdnatuurwacht gaat thans ook in onze gemeente starten. Meer dan 400 leerlingen van verschillende scholen hebben zich als lid aangemeld en Woens dagmiddag om 3 uur zullen deze jeugdige natuurbeschermers in het Nutsgebouw officieel door burgemeester Ed. C. Wit- schey worden geïnstalleerd. Wij hopen, dat dit nog slechts een begin is. Leerlin gen, die de vijfde klasse van de lagere school hebben bereikt, kunnen zich bij het hoofd van hun school aanmelden. Het bestuur van de Jeugdnatuurwacht bestaat uit de heren J. Janse, voorzitter, Ph. J. G. Roest, secretaris, de dames J. G. E. de KeijzerKopmels, penningmees teres. W. v. d. MeentBoot, G. Mertens Roemer en de heren G. A. Bahlmann, J. J. den Hertog, J. A. Lemkes en J. L. v. d. Vliet. Ergerlijke zaak te Zaandam Slagers mengden aival door gehakt Klant klaagde over een kamfersmaak De Zaandamse opziCiter-keunmeester V., die wegens knoeierijen bij het slacht huis was gearresteerd, is voorlopig op vrije voeten gesteld, maar in zijn functie geschorst. Enige Zaanse slagers blijken vleesresten van kadavers en t.b.c.-runde- ren, die voor vernietiging bestemd waren, van de opzichter te hebben gekocht tot gehakt en worst te hebben verwerkt, meldt de Vkrt. Reeds maandenlang betrokken enige Zaanse slagers vlees van personeel de Amsterdamse .iuidenchib, die op het terrein van het slachthuis een werkplaats voor het schoonmaken van huiden heeft. Ondanks waarschuwingen van de direc teur van het slachthuis verkochten twee personeelsleden het gevaarlijke kop- huidenvlees voor 50 ct per pond Zaanse slagers. Toen het door strenge controle niet mogelijk bleek het afval- vlees door de poort van het slachthuis naar buiten te krijgen, riepen de slagers de hulp in van een man, die het vlees tegen beloning per jol naar zijn woning bracht. De directie ontdekte dit een hoeveelheid naphtaline in het vlees vat gooien. Na enige tijd liepen de slagers in de val, toen een klant klaagde, dat het gehakt naar kamfer smaakte... Steeds meer gevangenen naar Hoorn Aantal gedetineerden, dat in de mijnen werkte, gehalveerd Ongeveer de helft van de 123 gedeti neerden', die in de mijnen waren te werk :n verblijf hielden in het mijn- kamp Eygelhoven, is thans overgebracht de strafgevangenis te Hoorn. Aan vankelijk waren deze gedetineerden ondergebracht in de huizen van bewaring te 's-Hertogenbosch, Roermond en Maas tricht. Die uit 's-Hertogenbosch en Roer mond zijn 1.1 Vrijdag naar Hoorn getrans. porteerd. De laaste groep is gistermorgen Maastricht naar Hoorn gebracht. Het voer geschiedde per vrachtauto met extra politiebewaking. De transporten zijn der enige moeilijkheden verlopen. De laatste groep uit Norgerhaven wordt vandaag overgebracht. Na rechterlijke uitspraak: Amsterdamse huurkamers staken hun werk De Amsterdamse huurkamers, die door de president van de rechtbank onbe voegd zijn verklaard, hebben thans hun werk gestaakt. Het is nog niet bekend of de zaak voor een hogere rechter wordt uitgevochten. De Pieter Doelmanstraat met „brug der zuchten" te Alphen i vanaf de toren der Julianakerk. ontspanningsavonden aan. Gisteravond i in prettige stemming in hotel Centraal bijeen. De heer G. Zekveld (ome Gjjs) sprak een kort inleidend woord, heette de aanwezigen welkom, en vroeg aandacht voor de Lola's. Henk Verschuur stelde het groepje >or, waarna een reeks bekende en zeer gewaardeerde melodieën ten gehore werd gebracht, waarbij Marry Terwal, Gerrit en Rinus Verschuur ook hun stem deden horen. De heer Zekveld wees er op, dat in de eigen gemeente op dit gebied dus ook wel iets goeds te vinden is. Uit waar dering voor hun medewerking ontvingen de dames en heren uit handen van het vrouwelijke bestuurslid, mej. R, van Zwieten, een guitaarlint met opdruk Ouderdomszorgen, Alphen a. d. Rijn, 26 Jan. 1953. Ook liet zich horen een klein bandje van Jong-Volksonderwijs, dat het ook knap deed. Hoofdschotel was de opvoe ring van het stuk Filmmaniakken" door de club D.V.V. Vorige week schreven w< er reeds over dat het stuk in een bijeen komst, door dezelfde club gespeeld, veel succes oogstte. Ook de ouden wisten deze klucht, zoals uit de reacties bleek, te waarderen. Ter versterking van de kas werd ook een verloting gehouden. Boekenschip begint tournee Het gepavoiseerde, fraai ingerichte boe kenschip De Vrouwe Eva begint Maandag 2 Februari zijn tournee door ons land in Alphen aan den Rijn. De commi de collectieve propaganda van het Ne derlandse boek heeft in dit schip boekententoonstelling ingericht, die gratis kan worden bezocht. Er zijn ongeveer 500 boeken uitgestald, handelend ovei zeer groot aantal onderwerpen. Het bedoeling van de commissie, dat de be zoekers van de tentoonstelling kennis J.V. op G.G. in Zuid-Holland gaan splitsen In de Zaterdagmiddag te Rotterdam gehouden buitengewone vergadering afd. Zuid-Holland van de Ned. Bond Jongelingsverenigingen op Geref. grondslag, is het voorstel tot splitsing deze afdeling in Zuid-Holland-Nrd Zuid-Holland-Zuid aan de orde ge komen. Na de toelichting /an het van het afdelingsbestuur door de voorzitter J. C. Lanser en de secretaris G. Karssen, waarbij o.m. opgemerkt werd dat splitsing van deze grote afde ling, die ongeveer een kwart van hei totaal aantal verenigingen omvat, nood zakelijk was, werd de breedvoerige dis cussie met een stemmenverhouding var 122 tegen 17 besloten tot splitsing var de afdeling, welke splitsing omstreeks Mei zal ingaan. goed, dat we beiden even 3 deze Alpheuse hoek zal héél wat veranderen. Zo begint men reeds volgende week met het slopen van het oude raadhuis, het pand links van de Pieter Doelmanstraat. Gemeenteraad van Warmond Sigarenwinkels 's Zondags gesloten De gemeenteraadsvergadering van Warmond, die gistermiddag werd gehouden, droeg een enigszins plechtig karakter. In de eerste plaats werd het nieuwe raads lid, de heer L. J. Beugelsdijk, beëdigd, en in de tweede plaats rustte op de ver gadering de taak een nieuwe wethouder te kiezen in de plaats van de overleden wethouder J. de Greef. Het werd de fractievoorzitter van de K.V.P., de heer P. F. Vergeer. tingsverordening aan de aandacht is ontsnapt. Met alleen de stemmen van de heren Th. Wijers (R.K.) en H. W. Nij- man (V.V.D.) tegen werd het voorstel dat de heer v. d. Voet deed om de veror dening naar zijn opvatting te wjj'zigen, aangenomen. De sigarenwinkeliers zul len dus het hele jaar door op Zondag moeten sluiten. Bij het voorstel van B. en W. tot vast stelling van een tweetal verordeningen op het gebied van de winkelsluiting vroeg allereerst het C.H.-lid J. v. d Voet het woord. Uit zijn vragen werd duidelijk, dat het gemeentebestuur een enquête heeft gehouden onder de win keliers, om hun wensen inzake de win kelsluiting te vernemen. Aangezien de pers geen gelegenheid krijgt de stukken zien zijn wij ook niet in staat de lezers op dit punt voldoende voor te lichten. De heer V. d. Voet maakte het duide lijk, dat drie van de vijf sigarenwinke liers op Zondag, ook in het seizoen, wilder» sluiten. De twee anderen wens ten open te blijven om de zomergasten te gerieven. Waarom, zo vroeg hij zich af. hebben B. en W. op dit punt niet, zoals elders wel, met de wens van de meerderheid rekening gehouden en is niet in de verordening opgenomen dat de sigarenwinkeliers het hele jaar door op Zondag moeten sluiten? Wethouder Dekker moest erkennen, dat dit onderdeel van de winkelslui- Sparen voor een woning Deelnemen door de gemeente in het aandelenkapitaal van de N.V. Bouwkas Noord Nederlandse Gemeenten was het volgende punt. Dit komt voor de ge meente neer op een uitgave van f 360. De raadsleden waren er allen voor, aangezien dit voor sommige mensen de mogelijkheid schept binnen afzienbare tijd een eigen huis te hebben. De bouw kas is van plan propaganda te gaan ma ken in Warmond. Als een aantal mensen zich bereid verklaart mede te werken, kan wellicht een blok huizen worden gebouwd. Voor het kleinste type woning belopen Burgemeester Höweler i RUNSBURG Vanmorgen is de doorlichting van de Rijnsburgse bevolking op tuberculose met een kleine plechtigheid begonnen. De voorzitter van het doorlichtingscomité, de heer Collee, zei tot de opgekomenen, zich er over te verheugen, dat maar zo'n ge ring percentage van de bevolking, plus minus 5 pet, beslist geweigerd heeft, zich aan het onderzoek te onderwerpen, was gebleken, dat verscheidene regelmatig door bedrijven of instellingen aan contróle worden onderworpen. Hi;' dankte de mede-comitéleden en de huis bezoekers. Burgemeester mr Höweler, die hierna sprak, was blij dat er nu met de bestrij ding van de sluipende ziekte een begin gemaakt. Hij richtte dankwoorden tot dokter Tiemeyer, die speciaal schoolkinderen aanwezig was i tot de technisch adviseur, de heer Van Rijn. De voorzitter van het rayon Leiden omgeving, burgemeester Van Diepeningen Leiderdorp zei graag even naar Rjjnsburg te zijn gekomen om dit belang rijke moment mee te maken. Hier wordt stukje particulier initiatief tot be vordering van de volksgezondheid ge leverd, dat niet gemakkelijk te hoog kan worden aangeslagen, aldus spreker. De mentaliteit der Rijnsburgers kennende, niet bang voor of dit werk de doorlichting zou in alle opzichten slagen. Vervolgens traden de eerste burger de eerste burgeres van Rijnsburg als e sten voor de lens. Spinoza hield jaar vergadering In de zaal achter Avondrust heeft de woningbouwvereniging Spinoza gister avond een goed bezochte jaarvergadering gehouden. Voorzitter dokter F. Leerink was verhinderd, zoddt de vergadering onder leiding stond van de tweede zitter, de heer C. van Delft Azn. Op medisch advies zal aan een lid, dat :n zonnige woning nodig heeft rang worden verleend bij toewijzii penningmeester gaf een korte toelichting op de balans en de verlies- en winst rekening. Als bouwplan 7 eind April vol tooid zal zijn, bedraagt de balanswaardc het bezit van Spinoza ongeveei 1.400.000. Per 21 October 1952 was hier van 54.417,38 afgeschreven. De huur achterstand was ongeveer gelijk met de •uit betaalde huur en baarde geen zorgen. :ploitatierekeningen van de bouw plannen een tot zeven sluit met een be drag van 41.578,29. Het onderhoudfonds heeft 13.378,48 in kas, maar een flink bedrag zal nodig zijn voor het uitwen dig schilderen van de huizen. Het be stuur complimenteerde de administra teur voor de uitgebreide rekening. De secretaris deelde mede, dat de toe wijzing van de bijna voltooide huizen spoedig is te verwachten. Dit is het derde bouwplan, dat door de combinatie Van Egmond, De Haan en Van Iterson i goede harmonie wordt uitgevoerd. De vereniging treft op het ogenblik voorbereidingen, het restant van de toe- ijzing bouwvolume over de jaren 1951 1953 te gebruiken. Het betreft hier veer tien woningen, maar misschien is, in de bouwkosten f 12.700. Van het Rijk wordt f 3.800 premie ontvangen, blijft te dekken over f 8.900. Aan spaartegoed moet bij de deelnemer tenminste 20 pet f 7.000, ofwel f 1400 aanwezig zijn, plus nog 50 procent van de rest, dus f 950. Met een totaal van f 2350 aan spaargeld kan men dan een huis in eigendom krijgen, mits men dan nog 18 per maand spaart. Geen villabouw Op 29 Augustus van het vorig jaar be sloot de raad gronden van de buiten plaats Groot Leerust aan mevrouw E. Spanjer-Cohen te verkopen. Volgens het uitbreidingsplan zouden hier jachthavens villa's komen. Gedeputeerde Staten hebben dit plan getorpedeerd Villabouw i, volgens dit college, het natuurschoon aantasten. De gemeente kon er veel beter park voor de ingezetenen van ma ken. De raad moest dus zijn besluit in trekken en oordeelde, dat dit, ideëel ge zien, een succes was, doch zakelijk een mislukking. Het uitbreidingsplan zal nu ook her en moeten worden en dan kan de raad altijd nog bekijken, hoe in dit geval ge handeld zal moeten worden. De heer L. J. Beugelsdijk, het nieuwe raadslid, werd vervolgens binnengeleid. Hij legde de zuiveringseed en de gewone eed af. In een korte toespraak legde de voorzitter er de nadruk op, dat het een moeilijke taak zal zijn de heer De GTeef. die dertien jaar ervaring in gemeente zaken had, op waardige wijze op te vol gen. Hij hoopte, dat de heer Beugelsdijk de voetstappen van wijlen de heer De Greef zou drukken. De R.K. raadsfractie stelde voor in de plaats van de heer De Greef tot wet houder te benoemen de heer P. F. Ver geer. De raad schaarde zich achter dit voorstel en In zijn felicitatietoespraak sprak de burgemeester als zijn overtui ging, uit, dat de nieuwe wethouder zich spoedig zou hebben ingewerkt. Naar aanleiding van een in de rond vraag gestelde vraag deelde de voorzit ter mede, dat B. en W. spoedig zullen ko men met voorstelling tot overneming van de dammen. De heer Van Schie wenste te weten hoever het was met het Leidse meren- plan. Het bleek, dat Waterstaat op het terrein een bouwkeet heeft geplaatst. Er worden boringen verricht en de heer Van Schie meende te weten, dat men op meter diepte nog steeds klei had aan getroffen. Verscheidene eigenaren daar de buurt hebben al aanzegging gekre gen boringen op hun grond toe te laten. overleg met het gemeentebestuur, nog een hoger aantal te verkrijgen. De secre taris noemde het een opvallend feit. dat veel gemeenten niet hebben kunnen bou wen omdat er geen geld was, terwijl de voor 1952 uitgetrokken 10 millioen niet eens is opgebruikt. Het ledental van Spinoza bedroeg op 31 December j.l. 612. Het aftredende be stuurslid, de heer L. J. Goudriaan, werd herkozen, evenals de aftredende commis saris, de heer W. Prins. In de vacature G. van Egmond en Nic. v. d. Eijkel wer den gekozen de heren J. Hoogstraten W. Schouten. De vergadering gaf het be stuur mandaat bouwgrond aan te kopen en voorschotten aan te trekken uitvoering van bouwplan 8. In Juli 1954 bestaat de vereniging 25 jaar. Op voorstel van het bestuur werd een commissie gevormd, die voor de vie ring plannen moet beramen. Deze be staat uit de heren Jac. Heemskerk, P. v. d. Kwaak, J. Zwaan, D. v. d. Meij, M. van Egmond, W. v. d. Kooy, A. de Mooy, Berkémeyer en C. v. d. Eijkel. Een collecte voor het hospitaal-kerk schip De Hoop bracht 28,14 op. bestuursvoorstel, dat iedere bewonei zijn 65e jaar moet doorbetalen, tot minimum van 50 is bereikt, werd vaard. Wat men dan meer dan 50 heeft gestort wordt terugbetaald. Visserijgolfjes de Ned. Christen- •genavond in d< Christen-! De afdeling van ouwenbond zal Kleine Kerk aan de Brou' ledenvergadering houden. Mej. v. d. Meij zal spreken over In het land der blinden. C.H. Unie De afdeling vain de CHU heeft ver gaderd. De heer K. Zandbergen hield een beschouwing over de woningtoe standen. Het ledental is gestegen tot 160 De heren Zandbergen, J. den Heijer en J. Elskaimp werden herkozen als bestuurs lid. N.Z.H. schaaknieuws Voor de borden wedstrijd werden de volgende partijen gespeeld: D. Tijsterman G. Kromhout H. v. d. Westen—G. Egmond 1—0, W. de Kluyver—H. Kwestroo J. v. Iterson—J. P. P. Kwestroo afgebr., R. Tysterman—D v. d. "ijver 10, H TijstermanJ. Stigter y2, A. v. d. EykelH. de Koster 10, de Koster—A. v. d. Eykel 0—1, J. SchoneveldA. Ravensbergen 10, P. BrandsmaM. J. Goudriaan 01. R. D. C.-nieuws Daar er in Februari nogal wat feest avonden van andere verenigingen zijn, heeft het R.D.C.-bestuur besloten, de jaar lijkse ontspanningsavond voor leden en donateurs in October te houden. P. van Egmond en W. Leeuwenburg dingen mee de damtitel van Noord wijk. J. van Egmond en W. Leeuwenburg komen uit de wedstrijden om de persoonlijke ti- s van de L. D. D. B. Zoals men reeds gisteren in ons blad gelezen heeft, ver loor v. d. Mey van W Huisman en speel de W. Leeuwenburg remise met de Noord- wijker A. Turk. R.D.C. III moet spelen het behoud van zijn plaats in de tweede klasse. De strijd gaat tegen de kampioen van de derde klasse, D. E. S. uit Voorschoten. genoeg op het programma. Verwacht worden de Cornelia Maria van Vrolijk, die Zaterdag 3000 kilo tong en 150 kisten schol binnen had, de HD 87 met 240 r den rondvis, de Haarlem met 260 kisten schelvis en piepers, 100 kabeljauw blanke kolen, 35 zwarte kool, 300 ge stripte wijting, 65 makreel. 40 radio, J tarbot, 170 haring, 15 stokkbit en è5 stuki stijve kabeljauwen. Voorts kan gerekend worden op de Bloemendaal, Van Hattura en de Polderman, die evenwel nog nieti over de vangst loslieten. Zuiderkruis naar Scheveningen. De eerste der Westkustloggers van der Toorn, de Zuiderkruis SCH 2 heeft van de rederij opdracht gekregen daag in Scheveningen te lossen. Dat lijkt ook het verstandigst, want de Maandag, prijs was daar al zo stevig, dat de 20 last zoute en 550 kisten verse haring v£ logger er vandaag ook wel in zullen gaan, temeer daar de prijzen voor de mindere kwaliteit Kanaalharing Maandag tussen de f 14 en f 15 per kist waren bij een aanvoer van 1000 kisten. Opleving Na de inzinking van het einde vorige week heeft de markt zich gisteren aardig hersteld. De rondvis ging weer tegen hogere prijzen van de hand f vergelijking met een paar dagen geleden toen de gering aanvoeren maar traag van de hand gingen, was er nu voor de gro tere voorraad heel wat meer belangstel ling. Regels grove kabeljauw bijvoor beeld, die naar België verhuisden, den afgenomen voor f 110 tot f 120 de tien en ook de makreel ging er in als koek en bracht graag f 18 f25 per kist het laatje. Dus betere reizen Door de verbetering in de prijzen werd er ook weer wat redelijker besomd: de Abraham werd met zijn f23.000 verreweg de beste en dat was na een dertiendaagse reis een aardig resultaat. De Vios bracht het na 11 dagen tot rond f19.500, e Zeelandia bracht voor twaalf dagen f 13.500 binnen. Afwachten De Allan Water ligt vandaag Grimsby binnen met zo'n 140 kisten schelvis en piepers, 110 makreel, 235 ge stripte wijting, 275 blanke en zwarte kool, 25 kabeljauw en gul, 75 haring 10 diversen en 25 stijve kabeljauwen. Het schip gaat uit Grimsby weer naar de visserij. Verhuurd De KW 124 zal de komende jaren wel meer in Scheveningen verschijnen dan i IJmuiden, want het schip is door de re derij C. Ouwehand voor de tijd van vij jaar verhuurd aan Frank Vrolijk in Sche- Mary vendaag Behalve de Noordster (KW 67), die Maandag bleef overliggen in de hoop als enkeling wat meer geld voor de tong de platvis te kunnen maken, was vai morgen de Mary aan de afslag met ee totale aanvoer van 200 manden makreel, 80 schelvis en piepers, 160 gestripte wij ting, 80 kool en kabeljauw, 30 radio en 10 stokkebit. Hand- en schroefwerk De eerste pechvogels van de nie week waren de Van Hattum en de Bloe mendaal. De eerste trawler trof het bijzonder slecht: tijdens het halen van h« net raakte de winch onklaar en het defect bleek niet te verhelpen te zijn, zodat de bemanning het loodzware net met hand binnenboord moest zien te krijgen. Het is r.a lang zwoegen gelukt. De Van Hattum kreeg mankementen »n de schroef en sloeg er zelfs eer aar de trawler kon toch blijven door- ssen zodat deze reis kan worden vol» gemaakt. Brand op logger De logger SCH 141 stond Zondagmor- ;n om zeven uur in lichterlaaie. Toen de Scheveningse brandweer in de Tweede Vissershaven arriveerde, moesten eerst twee zuurstofcylinders uit het vuur den gered. De vuurhaard bleek zich in de motorkamer te bevinden. Deze brandde geheel uit. Er was Zaterdag met lasappa raten boven de machinekamer gewerkt. Waarschijnlijk zijn vonken op een dc poetskatoen of iets dergelijks gevallen. Veertig jaar op Martina. Cornelis Dijkhuizen, een Scheveningse schipper, heeft 40 jaar op de Martina (SCH 159) gevaren. Deze typische verte genwoordiger van het schippersras heeft twee vrouwen, een wettelijke en de Mar tina. De Martina kwam nog als zeillogger de vaart, maar voor schipper Dijkhui- werd er een motor ingezet. Op li- jarige leeftijd kwam Kees Dijkhuizen op de vloot. Op zijn 22ste was hij schipper. Sport en Wedstrijden Tweede partij Botwinnik- Taimanov remise De tweede partij van de beslissings tweekamp om de Russische schaaktitel tussen Botwinnik en Taimanov is remise geëindigd. Botwinnik, die met de koninginnepion had geopend, zag zich door een aanval op zijn koningsvleugel bedreigd, nadat Taimanov er in geslaagd was de witte Dion in het centrum te ip leren. Door een interessante manoeuvre met een van zijn paarden pareerde hij deze aanval. De stelling werd vereen voudigd door een afruil der koninginnen. Bij de 26e zet werd op voorstel van Botwinnik tot remise besloten. Sassenheim IIS.P.W. I 3—7 Uitslag wedstrijd Sassenheim II S.P.W. I: C. van Nieuwkoop (Sassen heim)—H. van Os (S.P.W.) 0—1; P. Hom mes (res.)W. Kramer (res.) E. SmitH. van Weizen 01; J. Stegwee J. van Oosten A. Koster (res.) N. Bink 0—1; G. v. d. Lip—L. J. J. Pre nen 01;; J. de JongE. van der Veen 10; W. ZandbergenJ. P. de Vries 01; K. StoringJ. L. van Tol (res.) 10; L. van der NietJ. W. v. d. Horst 01. De totaalstand luidt 87. Spelregels in woord en beeld De bekende scheidsrechter W. van Ausum uit Dordrecht zal Maandag 2 Fe bruari om 8 uur in de kleine Burcht voor de scheidsrechtersgroep Leiden en om streken een lezing houden over Spel regels in woord en beeld. VOORSCHOTEN C.H. Jongeren groep Hedenavond 8 uur vergadert de C.H. jongerengroep in het gebouw voor Chr belangen. De heer S. H. van Eybergen uit Katwijk aan Zee. lid van de Prov. Staten, spreekt over Nieuw-Guinea. Intern, schaaktournooi te Boekarest Te Boekarest werd een begin gemaakt met het internationaal schaaktournooi. De uitslagen van de eerste ronde luiden: Spassky (Rusl.)Smyslov (Rusl.) 10; Sliwa (Polen)Stoltz (Zweden) 10; Petrosyan (Rusl.)Barda (Noorwegen) VtPhilipp (Tsjechoslow.)Saitar (Tsjechoslow.) Golombek (Gr. Br.)Milev (Buig.) Tolush (Rus land)Barcza (Hong.t Reicher (Roemenië)Szabo (Hong.) Bo- leslawsky (Rusl.)Troianescu (Roem.) afgebr.; Szabo (Hong.)Ciocolter (Roe menië) afgebr. Noordwijk IILeiden II: 3-2 In een zeer spannende wedstrijd heb ben de Noordwijk-reserves, die volledi ger dan anders uit konden komen, Lei den II de beide punten afhandig gemaakt. Hoewel de roodbroeken het meest ir aanval waren, was het Leiden, dat tot tweemaal toe de leiding nam. „Noord- wijk" maakte echter niet alleen twee keer gelijk, maar wist ook het winnende doelpunt te scoren. De wedstrijd verliep in de beste verstandhouding en werd goed geleid. Buitenlandse kunstrijders geven show op Hokij De Europese kampioen kunstrijden, de Italiaan Carlo Fassi, en de 13-jarige Fransman Alain Giletti, die bij de Euro pese kmpioenschappen te Dortmund tweede werd achter de Italiaan, zullen Woensdag 25 Februari in de pauze van de ijshockeywedstrijd HHYC—Matteus- pojkana (Stockholm) op de Hokij in Den Haag een demonstratie geven. Fassi wordt vergezeld door de Italiaanse kunstrijdster Fiorella Negro, terwijl de jeugdige Fransman Michele Allard met Giletti naar Den Haag komt. Tijdens het 27e festival van de In ternational Society for Contemporary Music, dat gehouden wordt van 28 Mei tot 5 Juni in Bergen (Noorwegen) zul len als Ned. werken worden uitgevoerd: Concert voor fluit en orkest van Sem Dresden en het Octet van Henk Badings.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 4