m nu tii Werk voor duizenden op zoutlaag in Groningen Toch is het zo! 2 DINSDAG 27 JANUARI 1953 Vijfhonderd Ion soda per dag Industrieplan van 60 millioen weldra in de Staten-Generaal T^E RIJKE ZOUTPIJLER, die begin vorig jaar bij Winschoten werd aan- aJ geboord, zal als grondslag dienen voor de opbouw van een groots soda-bedrijf, een nieuwe zoutfabriek en andere chemische fabrieken. Nog vóór het einde van dit jaar wil men op volle kracht werken aan de opbouw van een nieuw industriepark, dat men in de toekomst zal kunnen verge lijken met de scheikundige centra van de Staatsmijnen, Hoogovens en meldt de Volkskrant. De nieuwe bedrijven komen ten Oosten van Delfzijl, dat binnen tien jaar wellicht zal zijn uitgegroeid van een stadje met 11.000 inwoners tot een stad waar 20.000 mensen werk vinden. Een voorstel over de financiële deelneming van de staat hoopt de regering nog vóór Augustus bij de Staten-Generaal in te dienen. Het soda-project wordt beschouwd als het grootste industrieplan dat de regering sinds de jongste oorlog hielp bevorderen. De kosten worden geraamd op rond 60 millioen gulden. Daarin is begrepen de opbouw van de soda- en zoutfabriek, de aanleg van een dubbele persleiding naar het concessiegebied nabij Winscho ten. de aanleg van een bijna geheel nieuwe straatweg van Winschoten naar Delfzijl, de bouw van een nieuw ha vencomplex. een electrische centrale voor het opwekken van de benodigde energie en de aanleg van een dam dwars door de bestaande haven van Delftzijl, Om over deze dam de spoorwegverbin ding van het fabrieksecplacement met de bestaande spoorlijn Groningen Delfzijl mogelijk te maken. De mond van het Eemskanaal wordt ongeveer een kilometer naar het Oos ten verlegd. In deze mond komt een grote sluis. Nieuwe zoutboring Begin vorig jaar trof men bij Winscho ten 400 meter onder het aardoppervlak een zoutkop aan. die in de richting van de Duitse grens vrij snel tot op zeer grote diepte wegzonk. In de richting van de stad Groningen was de glooiing, van de zoutberg lang niet zo scherp. De dikte van de zoutlaag werd geraamd op min stens 1000 meter. Voor een gebied van vjjf bij vijf kilometer werd daarop een concessie aangevraagd. Men heeft uitge rekend dat er in dit kleine gebied vol doende zout zit om het soda-bedrijf meer dan 600 jaar in stand te houden. Een nieuwe boring van de N.A.Mde zer dagen vlak onder de stad Groningen verricht, bracht wederom zout thans op 1700 meter diepte aan het licht. Men neemt aan dat men hier op dezelfde zoutlaag boorde welke nabij Winschoten haar kop tot op 400 meter onder het aardoppervlak omhoog steekt Werk voor duizenden schaffen en indirect arbeidskansen biedt minstens 1000 andere Nederlanders. Bij deze getallen zijn niet inbegrepen de honderden, arbeidsplaatsen die open ko men als de mogelijkheden van het zout ten volle worden uitgebuit. Voor de sodafabriek denkt men op het ogenblik aan een productie van rond 500 ton soda per dag. Daarmee zal Nederland niet alleen zijn eigen behoefte kunnen dekken, maar ook nog een behoorlijke exportmarkt kunnen opbouwen. Op het ogenblik wordt de 80.000 ton soda. die ons land jaarlijks verbruikt, bijna geheel uit Frankrijk ingevoerd. Sodaproductie is bij de Koninklijke Nederlandse Zoutindustrie te Hengelo on mogelijk, omdat de grote hoeveelheden afvalstoffen niet zonder nadelige gevol gen voor mens en dier geloosd kunnen worden op de Twentse binnenwateren. Bij Delfzijl wil men nu het afvalwater kwijt raken via zware buizen, die tot diep punt in de Eem worden ge bracht. Elders onttrekt men aan dezelfde Eem het water, dat door een 25 km lange leiding naar het gebied van de zoutcon- cessie in Winschoten wordt gebracht. Dit water wordt naar de zoutlaag gepompt en weer aan de oppervlakte gebracht als pekel. Door een andere leiding gaat deze pekel naar de fabrieken in Delfzijl. Voor een dagproductie van 500 ton soda is minstens 650 ton schelpen no dig. Daarom onderzoekt men thans of het zin heeft de schelpenwinning in de Waddenzee ter hand te nemen. Biologen bestuderen in verband hiemee het liefde leven van de schelp. Minister Zijlstra: Nederl. product wordt niet achtergesteld Ontslagen bij De Maas hebben een andere oorzaak Minister Zijlstra is van oordeel, dat het ontslag van 118 arbeiders bij de N.V. Staal werken De Maas In Maastricht niet is veroorzaakt door het feit dat rijks diensten in hun bestekken het gebruik van Engelse buizen voorschrijven, zo heeft de minister op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Andriessen (K.V.P.) geantwoord. Hoewel deze zaak grondig is onder zocht, zijn slechts twee gevallen aar licht gekomen, waarin een overheids dienst het gebruik van Engeles gelaste buizen dwingend voorschreef. In het ene geval gebeurde dit om techni sche redenen. In het andere geval was het voorschrift ongegrond. De bemidde ling van de toenmalige minister Van den Brink heeft toen tot een gunstig resul taat voor de Nederlandse Industrie geleid. Minister Zijlstra zal niet toestaan, dat Nederlandse overheidsinstanties het Ned. product, bij gelijke prijs en kwaliteit, achterstellen bij het buitenlandse. De on langs ingestelde commissie overheids bestellingen zal dit vraagstuk principieel il paarden van drie in 1952 teruggelopen tot varen er 240.000. Het aant jaar en ouder is 199.000. In 1939 Wereldnieuws in zakformaat IEDERE AMERIKAANSE employé van het secretariaat der Ver. Naties en ieder Amerikaans lid van de delegatie naar de V.N, zal aan een onderzoek worden onderworpen in zake zijn po litieke betrouwbaarheid. DE REPUBLIKEINSE Senator Robert Taft heeft tegenover de pers verklaard, dat hij besloten heeft amendementen op de TaftHartleywet in te die nen. Zoals bekend, wordt deze door de arbeiders als een anti-stakingswet be schouwd. Zijn voorstellen zullen een verklaring eisen van anti-communisti sche gezindheid, zowel van werkge vers als werknemers. FRANKRIJK heeft de kwestie van het Saargebied en de ratificatie van het Europese leger opnieuw aan de orde gesteld. Dit blijkt uit een brief van Georges Bidault. de nieuwe Franse minister van Buit. Zaken aan Bonds kanselier Adenauer. Deze laatste was van oordeel, dat dit hernieuwde con tact een zeer bemoedigend perspectief bood. DE MINISTERS voor het vervoerswezen van Nederland. België. Luxemburg. Italië. Zwitserland, Frankrijk en West- Duitsland zullen op 29 Januari te Parijs vergaderen. Er zal o.a. gespro ken worden over voorstellen betref fende het vervoer over de weg, per spoor en in vaartuigen. Hun deskundi gen hebben deze ministersconferentie te Parijs voorbereid. DE WEST-DUITSE president Heuss heeft het grootkruis van de Orde van Ver dienste toegekend aan Karl Marx, de hoofdredacteur en uitgever van de wekelijkse Allgemeine, het officiële blad der Joden In Duitsland. Marx verklaarde deze onderscheiding te aanvaarden als een symbolisch gebaar tegenover hen, die voor de werkelijke idealen der mensheid vechten. HONGARIJE heeft de Franse assistent- militaire attaché te Boedapest, om niet- vermelde redenen, uitgewezen. Paillet is Zondag reeds uit Boedapest vertrok ken. Hij werd niet langer als ..persona grata" beschouwd. Paillet die de rang van kapitein heeft, stond aan het hoofd van het bureau, belast met de uitgifte van visa voor West-Duitsland. IN MÜNCHEN zijn tot dusver minstens 25 personen gestorven aan de griep. Alle lagere scholen in de Beierse hoofdstad zullen tot 4 Februari geslo ten blijven. Alleen reeds in München en Augsburg werden circa 8000 griep gevallen geconstateerd. IN ZUID-PERZIë, en wel in Shiraz, heb ben zich botsingen voorgedaan tussen regeringstroepen en leden van een stam, waarbij tien personen werden gedood en twintig gewond. Ter hand having van orde en rust zyn tanks en pantserwagens naar Zuid-Perzië gezon den. IN POLEN is in het proces tegen vier R.K. priesters en drie burgers, o.w. een vrouw, door de openbare aanklager tegen één der priesters en twee bur gers de doodstraf geëist. Allen staan te Krakau terecht wegens spionnage en sabotage. De andere verdachten kre gen zware gevangenisstraffen. NA SCHREIEDER. een van de leidende figuren in het sinistere Engelandspiel. heeft nu ook Oberstleutnant H. J. Gis- kes zijn memoires geschreven. Het boek is sinds gisteren in Engeland ver krijgbaar onder de titel „London calling North Pole". TE MOSKOU is Zaterdag na langdurige zeikte overleden de plv. minister voor de Russische ferro-metallurgie. Aroe- typoenof. De overledene had zitting in het presidium van het centrale comité der communistische partij. EN INDO-CHINA, in de staat Vietnam, zijn voor het eerst vrije verkiezingen gehouden en wel voor de gemeente raden van 2000 dorpen en 5 grote steden. Later zullen de leden der Natio nale Vergadering gekozen worden. „Oom in Amerika" was geen sprookje Boogaards wachten op erfenis ran f 87 millioen Tientallen spannen zich in om te bewijzen, dat zij van Tholen aikomstig zijn (Van een onzer verslaggevers) /~\P HET EILAND THOLEN, in Den Haag en in Brabant kloppen op het ogenblik vol verwachting de harten van een aantal mensen, die Boo gaard of Bogert heten. Geen wonder, want er is hun een fantastische erfenis van ruim 23 millioen Amerikaanse dollars in uitzicht gesteld. In Nederlands geld uitgedrukt: ongeveer 87 millioen gulden. Hoelang deze erfenisgeschiedenis hangende is. weet niemand precies Md-ertentiej Als U de 40 gepasseerd bent is oppassen dubbel geboden. Dan kunt U eigenlijk niet buiten Kruscben Salts. Rheumatische pijnen vinden in veel ge vallen hun oorzaak in onzuiver bloed. De aansporende werking van Kruschens zes minerale zouten geven de bloedzuiverende organen nieuwe kracht en energie. Als U die weer goed op gang brengt met de kleine dagelijkse dosis Kruschen. worden onzuiverheden in het bloed op natuurlijke wijze verwijderd en daarmee ook de oorzaak van Uw slopende pijn. vertellen. De ingewijden zijn erg terug getrokken, omdat ze bang zijn, dat met hen de draak wordt gestoken. In de plaatsen, waar een rfgenaam woont wórdt de kwestie al druk besproken. Wanneer men in Scherpenisse vraagt naar v. d. Ree, dan kijkt de gevraagde nieuwsgierig en vraagt direct: „Komt u de millioenen brengen?" Vraagt men in Dinteloord „Waar woont Dirk Troost?" dan krijgt men te horen: „Die de millioenen gaat erven?" De geschiedenis komt in het kort neer op het volgende: In Amerika woont een mevr, Boogaard- v. d. Riet. die van een notaris bericht kreeg, dat een ver familielid, die onge huwd was. gestorven was en een gewel dige erfenis had nagelaten. Dit fortuin van een 23 millioen dollar, zou dan onder de familie moeten worden verdeeld. En wie kwamen daarvoor in aanmer king? Lang geleden waren deze Boo gaards uit Tholen naar Amerika gekomen en nu was maar de vraag of er in Ame rika of elders nog nabestaanden w; Er werd een heel verhaal geplaatst ir Thoolse courant en in een ander Neder lands blad, waarin een oproep werd ge daan. Vorig jaar kreeg deze Amerikaanse dame een brief van een mevr. Boogaard uit Den Haag. Oeze had op haar beurt weer al haar ooms, neven en nichten mededeling gedaan van deze erfenis, zi dat er spoedig een hele famihescha; correspondeerde dat het een lust ws allen tuk op de millioentjes. Vrijwel ove al woonden nog Boogaards en Bogerts (de laatsten waren wel familie van de anderen, doch ia de loop der jaren was op een of ander secretarie de naam ver basterd) en dat vroeg maar papieren en officiële stukken op het gemeentehuis op, om te bewijzen dat zij allen uit Tholen kwamen en een kans maakten op de 23 millioen. Onder al de gegadigden was ook neef „Jan" Boogaard in Rotterdam, die voor alle familieleden de correspondentie met Amerika zou voeren en deze kreeg kort geleden dan tenslotte bericht van de Amerikaanse „nicht", dat alles O.K. In Scherpenisse woont bij de familie v. d. Ree een oud moedertje van 88 jaar, een Maatje Boogaard, maar die kon zich niet meer herinneren wie er naar Ame rika was gegaan. Zij maakt van allen wel de meeste kans. Mevr. Troost-Prince in Dinteloord telt dat zij een „achternicht" moet zijn van de overledene, en zo gaat het i door. De heer Troost heeft al tal van biedingen gekregen, maar ging nergens op in. De mensen houden het hoofd koel en wachten stilletjes af. Misschien krijgen ze nooit iets deze erfenis. De tyd zal 't leren. In 76 gemeenten Aanmeldingscommissies voor emigratie De Algemene Emigratie Centrale heeft in 76 gemeenten plaatselijke aanmel dingscommissies gevormd. Deze hebben tot taak a.s. emigranten voor te lichten over cn voor te bereiden op emigratie De eerste installatie omvat de plaatse lijke commissies in de provincies Gro ningen, Friesland en Drente en gebeurt officieel Zaterdagmiddag 7 Februari as n Groningen. De installatie wordt verricht door de ■oorzitter van de Algemene Emigratie Centrale, de heer M. A. Reinalda. com- aris der Koningin in de provincie Utrecht. Minister Suurhoff heeft de Raad voor de Emigratie verzocht hem te adviseren aver enige vraagstukken op het terrein uan de emigratie. In de eerste plaats is de vraag gesteld, .of het naast de huidige regeling van financiële steunverlening aan emigranten aanbeveling verdient een stelsel in te en, waarbij door emigranten op basis vrijwilligheid, doch tegen borgstel ling, voorschotten opgenomen kunnen worden ter bestrijding van de kosten hun emigratie, en zo ja welke orga nisatorische vormgeving bij een derge lijk stelsel past". In de tweede plaats vraagt de minister advies over de vraag, „in hoeverre en in welke vorm voor emigranten, die hier in aanmerking komen, ook met be trekking tot hun huisvesting en in geval aver kunnen gaan tot zelfstandige uitoefening van enig beroep bij een ves tiging als zodanig crediet zou kunnen worden verleend. In dit verband is voorts van betekenis de vraag, in hoeverre de emigratie mede dienstbaar kan worden gemaakt aan de bevordering der econo mische betrekkingen tussen Nederland en de ontvangende landen". Werkgevers niet zo gesteld op kadercursussen van 't C.N.V. Met een openbare les van ds M. de Goede over „Enige opmerkingen in ver band met het begrip gerechtigheid" is vorige week in Utrecht de tweede cur sus van de kadersohool van het C.N V. gesloten. De cursisten, die met goed re sultaat het eindexamen hebben afgelegd, ontvingen het diploma. De rector, prof. mr G- F. de Gaay Fortman, sprak er zijn teleurstelling over uit dat voor de vol gende cursois slechts 34 personen zijn in geschreven. De heer Peters, voorzitter van de Metaalbewerkersbond. antwoord de hierop dat een aantal werkgevers de kadersohool ziet als een opleiding tot vakverenigingsbestuurder en daarvoor geen vrijaf wil geven. Plan voor bouw van nieuw raadhuis in Pijnacker B. en W. van Pijnacker hebben bij de raad een crediet aangevraagd van 719.000 voor dc bouw van een nieuw raadhuis volgens een schetsplan van ar chitect ir A. M. de Rouville de Meux, die dit plan in opdracht van het gemeen tebestuur ontwierp. Voorts vragen B. en W. een crediet van 10.000 voor het inrichten van gebouw tot brandweergarage, die dan grenst aan de gemeentelijke opslag- Donderdag zal de raad hierovér be slissen. Weer 50 Nederlanders naar Korea Op Vrijdag 30 Januari zal zich in Mar seille weer een aantal vrijwilligers in schepen. bestemd voor het Nederlandse detachement Verenigde Naties in Korea. De groep omvat 50 man. onder wie twee officieren, zes onderofficieren, 5 korpo raals en 37 manschappen. De comman dant is kapitein C. van Ardenne uit Ede. Op Donderdag 29 Januari te 11.30 uur zal in de Engelbrecht van Nassaukazerne te Roosendaal een afscheidsplechtigheid worden gehouden. De vrijwilligers trekken om 12 17 uur per trein uit Roo sendaal. Oprichter scheepswerf Hansweert ontslagen Bij het op gang brengen van de N.V. Scheepswerf Zeeland te Hansweert hebben zich moeilijkheden voorgedaan, tengevolge waarvan de vergadering aandeelhouders thans heeft beslo- aan de oprichter, de heer G A. Schouwink uit Hilversum, die tevens geruime tyd het enige lid van de raad bestuur is geweest, met ingang van 31 Maart a.s. ontslag te verlenen. Voorts ?en financiële reorganisatie nodig gebleken, die een gevolg zou zijn van het feit dat de initiatiefnemer niet m staat is éebleken zijn financiële toezeg gingen waar te maken. Belgische afkeuring van Sibelux Allermeersch biedt ontslag aan A.N.P. meldt uit Brussel, dat brede kringen van het Belgische bedrijfsleven scherpe afkeuring uitspraken over het ge drag van de Sibelux, een groep ontevre den Belgische industriëlen, welke actie voert tegen de Benelux. Vooral de Bel gische tabaksfederatie blijkt het optreden haar directeur-generaal Jos. van Allermeersch, in deze actie allerminst op prijs te stellen met het gevolg, dat Aller meersch besloten heeft zijn ontslag als voorzitter aan te bieden. Men zou Aller meersch, die de geestelijke vader is van de Sibelux, vooral de uitgifte van een op ruiend anti-Nederlands pamflet zeer kwalijk hebben genomen, en Aller meersch moet ook voornemens zijn, uit de Sibelux te treden. „Triomf der techniek" Tentoonstelling in 24 grote auto's In 24 grote opleggers, waarvan de zij wanden zijn weggenomen, zodat de wa gens samen een hal vormen, wordt op 10 Februari op het Museumplein te Am sterdam een tentoonstelling geopend waar de voornaamste attributen van de expo sitie Triomf der Techniek te bezichtigen zijn. De opleggers zijn speciaal voor dit doel vervaardigd door de D.A.F. te Eind hoven. De tentoonstelling had in 1951, toen zij bii het 60-jarig jubileum van de Philipsfabrieken te Eindhoven in een normale hal werd gehouden, veel succes. Zij begint nu een reis door ons land. Dr ir S. L. Louwes her dacht op ministerie Minister Mansholt heeft gistermiddag do overleden directeur-generaal van de Voedselvoorziening, dr ir S. L. Louwes, herdacht in een bijeenkomst van hoofd ambtenaren en verdere naaste mede- 'erkers, onder wie de voorzitters van de bediujfschappen voor dc voedselvoor ziening, in het departementsgebouw de Boorlaan in Den Haag. De minister hield een korte, bewogen toespraak. Morgenochtend om half elf zal ir Rolzaal in Den Haag een rouwplechtig- heid worden gehouden. Donderdag zal het stoffelijk overschot worden bijgezet in het familiegraf te Vierhuizen (Gr.). Herv. Geref. ambtsdragers bijeen De Geref Bond in de Ned. Herv. Kerk. die elk jaar een conferentie voor predi kanten organiseert, zal nu ook ouderlingen en diakenen een conferentie beleggen ter bespreking van actuele vra gen van theologie en kerkorde en ter bevordering van het contact. Prof. dr J, Severijn zal deze eerste conferentie op 7 Februari in Utrecht leiden. De Stichting voor de financiële zorgdng van de opleiding tot de Dienst des Woords (t.b.v. de Theol. Hogeschool der Geref. Kerken omdenh. art. 31 K.O.) ontving een legaat van 1000.-, Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk dankt: voor Etten-Leur (toez.) W. L. Heijmans te Oudelande. Geref. Kerken r o e p e n te Appingedam H. T. van Bochove te Een: te Vleutende Meem: J. Banga, candidaat te Noord Bergum; ingenomen naar Utrecht (vac. H. A. L. v. d. Linden) A. Keyser te Garijp. Geref. Kerken (art. 31 K.O.) iroepen: te Smilde en Dieren Z. an Oene, candidaat te Kampen. d a n k t: voor Nieuwer Amstel W. H. de Boer te Urk. Zeepost voor Oost en West Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk op de bus moet zijn, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld: Indonesië: m.s. Tallsse (12 Februari), N.-Guinea: m.s. Langkoeas (12 Febr.), Ned. Antillen: s.s. Triton (2 Februari). Suriname: ss. Stentor (4 Febr.), Zuid- Afrika: m.s. Winchester Castle (31 Jan.), Canada: m.s. Noorddam (5 Febr., Argen tinië, Brazilië, Paraguay, Uruguay, Boli via en Chili: s.s. Alcantara (2 Februari), Australische statenbond en N.-Zeeland: s.s. Mooltan (31 Jan.). Brazilië werpt katoen op de markt De Bank van Brazilië heeft volgens Ass Press bekend gemaakt, dat besloten is op de vrije internationale katoenmarkt ongeveer 2 millioen balen te verkopen, die zij in haar bezit heeft. Men wil de katoen rechtstreeks aanbieden aan be langstellenden in Engeland, Japan, Duits land, Frankrijk. België, Italië, Zweden, Denemarken. Finland en Spanje. De waarde wordt geschat op 250 millioen dol lar. Men meent, dat de bank een verlies van 90 millioen zal nemen. (Advertentie) JEUKT UW HUID? Débraline stilt die afschuwelijke kwel ling onmiddellijk en bij voortgezet gebruik wordt Uw huid weer gaaf Het lied der aethergolven predikantsplaï Van de gro geheel vacant (Adveitentle) Islam wint terrein in Afrika De Islam blijkt een grote activiteit te ontplooien in Afrika, en met succeS. In de afgelopen twintig jaar is het aantal Mohammedanen in het zwarte wereld deel toegenomen van 44 millioen tot 80 millioen. Bij een totale bevolkingstoene ming van 38 procent. Dat betekent dus. dat de muzelmannen een groot aantal bekeerlingen onder de animistische ne gers hebben gemaakt. Gehele gebieden die vroeger nog heidens waren, zijn thans tot Mohammedaanse centra geworden, zoals aan de Goudkust. Een en ander betekent een ernstig ge vaar voor de spoedige kerstening van 2wart Afrika, Cursus psalmzingen De Generale Synode der Geref. Kerken heeft de Stichting Psalmgezang verzocht leiding te blijven geven aan de oefenin gen in het reformatorisch psalmzingen. Om aan dit verzoek te voldoen organi seert de Stichting twee de vorming van- zangleiders 7—9 en van 9—11 April in Huis ter Hei de. De eerste cursus voor organisten dirigenten, de tweede voor onderwijzers en jeugdleiders. Ook predikanten zijn welkom. Docenten zijn Joh. M. Vetter Jacq. P Bekkers, secretariaat H. Dekker, Kerklaan 27, Rijswijk Z.H.). Giften en legaten een gift. van f i0.000, die legaat van f 4000, die van plus elf giften van f 100 i Kralingen f 1000 f 5( t jeugdwerk. Donderdag as. zal een vertegen woordiger van de minister van O. K. en W. het nieuwe schoolgebouw van de eerste R.K. H.B.S. „St.. Montfort" aan de Vaanweg te Rotterdam officieel openen. Koninklijke gift voor kerk te Coevorden Prinses Wilheknina heeft een gift be schikbaar gesteld voor de restauratie var de kerk der Ned. Herv. Gemeente te Coe vorden. De kerk dateert uit 1641 en heeft de vorm van een Grieks kruis. In het oude kerkgebouw zijn verschillende be kende figuren uit de historie van Coe vorden begraven. Van 20 Juli tot 8 Augustu» wordt F. de Gaay Fortman Nog 173 vacatures in de Geref. Kerken •ref. (J «koop (1410). Mons Geestelijke verzorging der militairen De classis Deventer der Geref. Kerken, raar than* Iwpp nrpdikantcn voor het veld- c tellen de leeftijdsgrens !r;"' t De Geref. Kerkera it in beginsel genet en jaar lang als lef Onderwijsbenoemingen ;n) P Kaan te Terneuzen. tot onderwijzer Emmeloord A. J. Smeenk te Zelheni. Benoemd tot hoofd te Opende P. de Witte Axel; te Nootdorp J. L. A. Los te Voor- V. urg, tot onderwijzerfesaan de Elout van |y oeterwoudeschool te Rotterdam-Zuid A. ;oedhart te Dordrecht: te Spijk (Gr.) (jjd Siepellnga te Arnhem: te Eede H Pruis te ëendarn; aan Dr Nawijnschool te Kampen [U lijd.) S. J. H G. Barlnk, Den Haag; 16 Rand-|js ■ijk C. Oosterom te Renkum cn mei. C. N.i^ op te Ede: te Zoetermeer D J. Rozendaal|. jaar gelêden zijn w. m. Koiff. ge- Academische examens - J. G. Paardekooper en E O R Sar-pi and. ex. rechten lam en J D v d L van Iterson. H H R Coppes. P J Thung. Jj C Huizenga mej. C M Th Blom. mej. E P*11 Olthuis. D Blees H F X van Mechelen. H M Jn AJetrino. M D Jurrcma. G A Reyns, H F G bi van Balen, D J Schouten, C W Neuberg. A P j. M Rutten. B G Gerritsen, C van Hevcop. Hr A Thie, M J Kamermans, I P i HALM Mudde, i G P Hofland. L Willet, J Sevens nej. J Paul. mej L Th B M Knaven, 1 Rab, F E Reltsma, H S; UTRECHT. 25 Jai aller terdar hetfc laagd J H Tromp, Sneek. W D Ggt, agen. G J P Hick, Heer-r Zwolle, Chr. J vaai Saane.F w b Weer-«É H P Th hl H. Kre st, L Li Arnh leist: Hagedot P van Uil J F Stul and. ex. g< trecht. J lerhoff. Laren (NH).^ n. Gouda: cand. ex.P' leim (cum laudei.se -ej. A Big Voc twaalfde Bonifacii de komende herdi eeuwfeest van de heeft Fedde Schut muziek zal compont - Op 76-jarlge leeftijd is in Amsteri •rieden D. M. Lopes Cardozo, dia en lang de Portugees-Israëlietische ente heeft geleid. lezingen gege- De laatste districts-vacature van het CJMV zal bezet worden door de 27-jarige beer J. J. Sinnema te Delfzijl. d BI: W Derksen, Geldem sen. J Feldcrhof, Den Haag, M L Fleui Utrecht. J A M Frederiks, Kaatsheuvel, v E M de Groote. Naarden. C A de H< Hilversum. S Hiemstra Menaldum. H Hc insdijk, R P Huybi lej. A dc Jong Ma? en. Middelburg G L Kalsbet eld. H Leerir ilstein, J L Lelyveld. Nijmegen. H C Le-jü, Rotterdam, H Levy, Varsseveld, Th H F v Ponpel. De Mee Samson. Zeist. J M J F A Sluijters, Utrecht,] FAAM Smeur. Breda, F K V Spaandonck.i Tilburg. H J Stoutjesdlik. Apeldoorn. Van het erf van School en Kerk Woensdag 28 Januari Hilversum I 402 m VARA: 7.00 Nieuws. 7.13 Gram. 8.00 Nieuws 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw 9.00 Gram. 9.40 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw 11.00 Gram. 12.00 Accordeonmuziek 12.33 Voor het platteland 12.38 Orgelspel 1.00 Nieuw 1.15 Commentaar 1.20 Lichte muziek 1.45 Gram 2.00 „De weg omhoog" 2.15 Jeugd- r de jeugc jeugd 3.50 Pia „Een huisvrouw uit Surabaja v Nieuws 6 20 Militaire reportage dr A Saalborn: Joodse tal zieken 5.15 ltzendlng telt" 6.00 30 RVU: 7.00 „Het NVV" 7.15 Gram VARA 8.00 Nieui 8.15 „Zo zijn wi VPRO: 7 30 Voor s 8.05 Politiek co niet getrouwd". 61 tel. Straks, als „de dikke mevrouw" haar schoon- steld kan wezen op die vreemde man uit de kou- Dat de kans om niet weer op de been te ko- vader komt opzoeken, neemt die ze wel mee naar senwinkel. Zij vindt het een vervelende kerel met men minstens even groot is, daar staat hij liefst huis om ze door haar man op de schrijfmachine z'n lijzige stem en dat magere altijd even strak- maar zo weinig mogelijk bij stil. Dominee Rui- te laten overtikken. tenburg is na 't bericht van zijn onverwacht ziek- worden al een keer of wat bij hem geweest, en wetend dat de man het in alle opzichten goed met hem meent, heeft Kluis hem niet ongeschikt ontvangen. Probeert hij echter 't gesprek op de net wat u hebben moet!" mogelijkheid van een naderend levenseinde te brengen, dan verhindert de oude man het hem eenvoudig, door met geforceerde opgewektheid te zeggen: „Ik ben oud maar sterk, dominee. Een ouwe boom valt toch ook bij de eerste klap niet onmiddelijk tegen de grond!" Dat hij zo spreekt, komt niet doordat hij onver schillig is. Want Egbert Kluis mag fouten hebben, en dat zijn heus geen kleine fouten, maar onver schilligheid op het terrein van de godsdienst ver wijt men hem ten onrechte. Als dat een van zijn gebreken geweest was, dan zou het Peet Meier, de dweepzieke winkelier, al lang zijn gelukt om hem onder invloed van zijn wonderlijke denkbeel den te brengen. „Nee man, voor dat karretje laat ik me niet „Nou maar eerst koffie zetten, meneer?" „Ja, dat is goed. Maar als ik soms in slaap val er komt iemand, maak me dan wakker!" „Ja, zeker meneer, 't Is anders zonde, rust is die zijn zoun niet keilde ANNIE SANDERS ke gezicht, waar je op een donkere weg secuur bang van zou worden. Line is goed tien minuten weg, als de vrouw van mynheers jongste zoon, arriveert. Door de voordeur, die half open is blijven staan, gaat zij regelrecht door naar de zieke'. „Dag vader! Hoe is 't vanmorgen?" „O, het schikt wel. 'k Heb net koffie gehad!" „Koffie? Maar dat mag u toch niet hebben! De dokter heeft zo gezegd „Och ja, zeur nou maar niet. Jullie vrouwen hameren altijd op hetzelfde aambeeld. Zo'n kop? je koffie zal me gerust de dood niet aandoen!" De ]onge vrouw protesteert maar niet verder. Ze neemt, met haar mantel nog aan, op de stoel voor 't bed plaats. „Zijn de jongens al naar school?" vraagt Kluis na een ogenblik stilte. „Natuurlijk vader, 't is toch al over tienen. Zal ik ze om twaalf uur even naar u toe sturen?" „Ja, best!" Aan de drie kleinzoontjes, de kinderen van zijn PHij hoort haar de kamer uit gaan, vervolgens spannen. Dan moet je bij Johannes Gevering haar schuifelende pantoffelstappen door de gang zoon, hangt het hart van de grootvader meer dan zijn!" heeft hij altijd steevast ten antwoord ge- en het ijselijk piepend dichttrekken van de keu- aan het mooie blonde meisje van zijn dochter, dat kregen. kendeur. Een minuut of tien later brengt Line de nog wel naar zijn overleden vrouw genoemd is, Hoe het dan komt dat ieder gesprek over dood koffie. Met een beleefd „als 't u blieft" zet ze doch waarvan hij in de regel weinig notitie neemt, en eeuwigheid door Kluis met bijna sluwe angst- de nog dampende kop bij h valligheid wordt ontweken? Hij zit nog zo vast dadelijk weer terugtrekken, aan het leven hier, aan zijn geld, aan zijn eigen „Lien!" huisjes. Het aardse trekt met sterke banden en smoort de stem van het hart, waarin toch heel vanzelfsprekend ook wel eens gedachten aan an dere, aan hogere dingen opkomen. De huishoudster is klaar met haar brieven, ze -HHPjBI mKÊÊKÊÊÊ vouwt ze ineen en legt ze op de schoorsteenman- al snapt ze niet hoe mijnheer zo verbazend ge- morgen zal hij wel weer op komen dagen!" Ze keert zich haastig om. „Ja meneer?" „Loop es --ven naar Peet Meier en vraag of hij vanavond een uurtje komt praten!" Het meisje knikt en gaat meteen maar even, toekomst van zijn geslacht. Daar klinkt de zachte, rustige stem van zijn schoondochter weer. „Is dominee de laatste tijd nog bij u geweest? Ik heb het iedere keer vergeten te vragen!" Verleden week voor 't laatst. Morgen of over- i II 298 m. NCRV: 7.00 Nieuw 7.15 gymnastiek 7.30 Gram 7.4 dag 8.00 Nieuws 8.15 u Hllvcrsun 7.10 Gram Een woord Gram 8.45 Idem 9.00 Voor de vrouw 9.35 Gram 10.15 Id< Morgendienst 11.00 ..Het Goede Gele spel 12.10 Gra 1.00 Nieuws 1.15 Prot. Interk. Thuisfro Amusementsmuziek 1.45 Kamermuzle Gram 2.45 Voor dc meisjes 3.00 Jeugc 4.00 jeugd 5.20 Orgel 5.50 .00 Harpenensemble 6.30 uur het Chr. Orgs Ver- 6.45 Geestelijke liederen 7.00 jws 7.10 Boekbespreking 7.25 Gram 7.30 tenland overzicht 7.50 Gram 8.00 Radio- nt 8.20 Deens Mil. orkest 9.15 „Jezus Wereldreligies" 9.35 Lichte .00 Viool, Evang. Commcr idoverdenking 11. clavc Engeland, BBC 330 m 12.00 Voor de scho len 1.00 Gram 1.25 Gev programma 1.55 uur Weerberichten 2.00 Nieuws 2.10 Ooggetuige verslagen 2.30 Latljns-Amer. muziek 5.00 u. Voor de scholen 4.00 Hoorspel 4.20 Idem 5.00 Gev. programma 5.30 Gram 6.00 Voor de kinderen 6.55 Weerberichten 7.00 Nieuws 7.15 Sport 7.20 Lichte muziek 7.45 Causerie 8.00 Gev programma 8.45 Causerie 9.00 Concert 10.00 Nieuws 10.15 Concert 10.50 Causerie 11.10 Gram. 11.45 Parlementsoverzlcht 12.00 —0.03 Nieuws. Engeland, BBC 1500 en 247 m. 12.00 Mrs Dale's Dagboek 12.15 Concert 12.45 Voor dracht 1.00 Parlementsoverzlcht 1.15 Dans muziek 1.45 Concert 2 45 Voor de kinderen 3.00 Voor de vrouw 4.00 Gev muziek 4.30 u. Orgel 4.45 Lichte muziek 5.15 Mrs Dale's Dagboek 5.30 Gev muziek 6.00 Concert 6.45 Verzoekprog. 7.15 Voor de jeugd 7.45 Hoor spel 8.00 Nieuws 8.25 Sport 8.30 Gev prog. 9.00 Hoorspel 10.30 „Can I come in?" 11.00 Nieuws 11.15 Klankbeeld 11.45 Pianoduo 0.05 Voordracht 0.20 Gev muziek 0.56—1.00 uur Nieuws. r. 347 m. 12.00 Gram 1.05 Idem 2.09 Gram 6.30 Amerikaanse uitzending 7.01 Klassieke muziek 8.00 Vocaal ensemble 8.30 Gram 9.00 Hoorspel 11.45—12.00 Nieuws. Brussel 324 m 11.45 Omroeporkest 12.30 Weerberichten 12.34 Gram 1.00 Nieuws 1.15 Gram 2.00 Schoolradio 3.40 Altvioolrecital 4.00 Gev muziek 4.55 Gram 5.00 Nieuws 5.10 Gram 5.30 Causerie 5.40 Gram 5.50 Boekbe spreking 6.00 Zang en piano 6.15 Causerie s 7.40 Gra Gram 10.00 Nieuws 10.15 Gram 10.55—12.00 Nieuws. Brussel 484 m. 12.05 Gram 12.15 Lichte mu ziek 12.45 Gram 1.00 Nieuws 1.10 Gram 3.00 en 4.00 Idem 5.00 Nieuws 5.15 Gram 6.30 u. Orgelconcert 7.20 Gram 7.40 Idem 7.45 uur Nieuws 8.00 Gram 8.15 Groot Symphonie or kest en omroepkoren (Om plm 8.45 Gram) 9.50 Gram 10.00 Nieuws 10.15 Jazzmuziek 10.45 Gram 10.50 Nieuws. totaal andere gevolgen. Om dit goed m te begrijpen, moeten we ons goed de de plaatsing van de ogen voorstellen. Bij ie de mens en bij vele diersoorten staan lit de ogen naast elkaar; zij zien dus mi ongeveer in dezelfde richting. Maar gn ook bij zeer veel dieren staan de ogen ter weerszijden van de kop, zodat [e ieder oog een andere kant op kijkt. |e Dit heeft tot doel een allesomvatten- ef de indruk van de omgeving te krijgen. Dieren, die de strijd mijden en bij n, onrust hun heil in de vlucht zoeken, ;e hebben in het algemeen een gezichts- le orgaan waarbij de gezichtsvelden van ,e beide ogen geheel, of voor het groot- ste deel, gescheiden zijn en elkaar aanvullen tot een panorama van J (bijna) een volledige cirkel. Bij elke stand van de kop wordt dus de gehele (of bijna gehele) horizon in de gaten H' gehouden. "a Zo kan een vluchtend konijn zo- Ie wel zijn vluchtplaats als zijn achter- ie volger in het oog houden. Een der- el gelijk oog, dat periscopisch kan zien, le wordt een vluchtoog genoemd. ha Daarnaast onderscheidt men het lit aanvalsoog, dat, zoals bij de mens en bij de roofdieren, stereoscopisch kan zien, en dat de waarnemer met één f oogopslag inlicht omtrent de ruimte lijke betrekking tussen het beschouw-1 de voorwerp en zijn omgeving èn ten opzichte van de waarnemer zelf. Zo- als we reeds gezien hebben, is het dan »ui noodzakelijk dat de gezichtsvelden van beide ogen voor een deel samen- C vallen. Nu ik achteraf alles eens rustig kan overzien, meen ik dat een vluchtoog j mij in mijn jonge jaren zéér van pas zou zijn gekomen. Het heeft mij in gj0 de snelle ren steeds zeer verkieslijk Ad toegeschenen mijn achtervolger te kunnen zien, maar in stede daarvan "a' moest ik uit diens hijgende adem zijn vorderingen concluderen, hetgeen in ,e, de regel weinig bevorderlijk was voor l»fi, de gemoedsrust. ioi Maar terzake, want we wilden uw |S1 gemoedrust ook eens verstoren. We gaan n.l. een oude geschiedenis uit 43 Breda ophalen. Niet die geschiedenis van 1952, maar van 1590, toen de stad by verrassing door Prins Maurits werd genomen, doordat hij in een turfschip een aantal soldaten binnen de stadswallen wist te smokkelen. I We weten niet, hoe het u in uw schooljaren is vergaan bij het aanho ren van die geschiedenis, maar wat ons betreft, wij hebben ons meer verbaasd over de onnozelheid van de Spanjaarden dan over het trucje van Maurits. Hiervoor is te meer aanlei ding, omdat de krijgslist van Maurits eigenlijk een vreselijk oudbakken grapje in de Nederlanden was. I Daarover morgen. Nadruk verboden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 2