Jltettwe ills rfje (üburant Eisenhower vormt nieuwe Raad voor de psychologische strategie Gepantserde smokkelauto drukte douane-gerechtswagen opzij Wist U BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.per maand: 0.47 per week. ADVERTENT1ËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chei-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantva«t!cfi I, abrtlrmi rnjn btrl In l<jl|tnip«l' Drie en uera^B.» j^uiycuig 1,10 30' „Oom in Amerika" was geen sprookje „State of the Union"-boodschap op 2 Febi. Verbeterde voorlichting voor volken achter het IJzeren Gordijn PRESIDENT EISENHOWER neemt het standpunt in, dat de Amerikaanse psychologische strategie een veel belangrijker rol kan spelen in de „koude oorlog tussen Oost en West. Daarom heeit hij een raad be noemd, die voor de practijk deze psychologie nader moet bestuderen en uitwerken. Deze raad zal de inlichtingen, welke de regering ontvangt, nauwkeurig onder de loupe nemen, in het belang van de internationale betrekkingen en de nationale veiligheid der Ver. Staten. Men verwacht, dat reeds tegen 1 Juli a.s. de Amerikaanse psychologische politici aan j Eisenhower een gedetailleerd rapport kunnen overhandigen. Met grote spanning wordt de „State of the Union"-boodschap verbeid, die Eisen hower voor een verenigde zitting van het Amerikaanse Congres op 2 Februari zal uitspreken. In deze toespraak zal hij voor de wereld uit eenzetten, welke plannen de regering der Ver. Staten op binnenlands en J buitenlands politiek gebied ten uitvoer wil leggen. j worden door William Jackson, de 'l gere plv. directeur van de centrale in- 1 lichtingendienst. In het communiqué, dat J door het Witte Huis is uitgegeven, wordt i verklaard, dat alle departementen en bu reaux van de regering met de raad zul- I len samenwerken. Deze zal zioh ook be- 1 zighouden met het nagaan der werkzaam- i heden van de Amerikaanse Inlichtingen- r dienst, de Amerikaanse voorlichting in J het buitenland, en de „Voice of America", j het radioprogramma, dat zich voorname- lijk richt tot de landen achter het IJzie- ren Gordijn. J Op die wijze wil men dus de Ameri- kaanse propaganda voor de volken die i zuchten onder het communistische re- i giem, verbeteren. Eisenhower gaf te ken- 3 nen, reeds lang de overtuiging te hebben, e; dat een verenigde en dynamische krachtsinspanning op dit terrein essen- tieel is voor de veiligheid der vrije we- Ireld. Als „psychologische adviseurs" zul len onder meer optreden, de uitgever van het tijdschrift Fortune, een directielid van een New Yorks advertentiebureau I en de president der universiteit van Noord-Carolina. Benoeming Wilson goedgekeurd Ook de Amerikaanse Senaat heeft thans de benoeming van Charles Wilson als minister van Defensie goedgekeurd. De uitslag der stemming was 77 vóór en 6 tegen. Tot de laatsten behoorde ook de onafhankelijke Senator Wayne Morse, die in een toespraak van bijna twee uur zioh een fel tegenstander van Wilson toonde, als zou deze niet voldoen aan de morele maatstaven, welke voor het mi nistersambt nodig zijn. Men zal zich herinneren, dat heel wat ~1 Zal Peking in Indo-China tussenbeide komen? Verklaring van officiële Franse zijde Officiële Franse woordvoerders hebben vandaag verklaard, dat Ho Tsji Minh, de Indochinese communistenleider, Rood China en de Sowjet-Unie een accoord hebben getekend, op grond waarvan de Chinezen in Indo-China rechtstreeks tussenbeide zullen komen, als de Viet- minh met een nederlaag wordt bedreigd. Als bron van dit onrustbarende bericht noemen de Franse autoriteiten Pham Le Bong, een voormalige hoge ambtenaar i bij de opstandelingen. Hij is onlangs naar j de Fransen overgelopen. Brand aan boord van een Rijnschip Arbeiderswoning in de as gelegd te Oudehorne Gisteren is brand uitgebroken aan boord van het 2000 ton metende Rijn schip Damco 100 van de Damco scheep vaart-mij N.V. te Rotterdam, dat op stroom bij het eiland Van Brienenoord op de Nieuwe Maas lag. De brand, die in het vooronder woed de, heeft voor ongeveer 6000 schade aan het casco toegebracht terwijl aan de in boedel van de matroos voor 5000 schade zou zijn berokkend. Gisteren is de alleenstaande woning van de heer L. de Jong te Oudehorne- tweede sluis (Fr.) tot de grond toe af gebrand. Bijna de gehele inboedel, die een waarde van ongeveer ƒ7500 verte genwoordigde, ging verloren. Verzeke ring dekt de schade. De brand is ont staan, doordat bij het aanmaken van de kachel gebruik is gemaakt van een te grote hoeveelheid petroleum. Na de jongste moord in Kenya Massa-demonstratie van Europeanen Vijftienhonderd woedende Europeanen zijn gisteren naar het regeringsgebouw te Nairobi in Kenya gemarcheerd om nieuwe maatregelen te eisen tegen de Mau Mau. Zij probeerden het gebouw te bestormen, nadat gouverneur Sir Evelyn Baring geweigerd had te voorschijn te komen en hun mede te delen, welke maat regelen hij dacht te nemen na de moord op de Britse familie Ruck. Kort daarna kondigde de gouverneur san, dat een noodraad, waarin alle rassen vertegenwoordigd zullen zijn, zal worden opgericht om de gouverneur van advies te dienen. Generaal-majoor Hindex zal speciaal belast worden met het herstel van de orde, terwijl de politie onder nieuwe leiding zal worden geplaatst, al dus A.P. Militairen en politie hebben met behulp van speurhonden en verkenningsvliegtui gen het gehele gebied van het Aberdare- bos afgezocht. Dertig inheemsen werden in verband met de moord op het Engelse gezin Ruck en hun Afrikaanse bediende op hun boerderij in hechtenis genomen. bezwaren tegen deze benoeming van Wilson geopperd werden, omdat de toe komstige minister aanvankelijk weigerde zijn aandelenbezit in de General Motors, ter waarde van 2Vi millioen dollar te verkopen. Senator Wayfle Morse wond zich tijdens het debat zó op. dat hij flauw viel, doch later weer spoedig tot bewustzijn kwam Volgens Reuter viel Wayne Morse flauw, omdat hij enige maanden geleden zijn kaak gebro ken had. President Eisenhower is licht verkou den en werkt thans in zijn privé woon vertrekken aan de „State of the Union"- boodschap. Tragisch einde van Am soldaten in N.-Korea Onthulling op bijeenkomst van een vrouwenbond De republikeinse afgevaardigde Okon- ski heeft op een bijeenkomst van de Amerikaanse Vrouwenbond verklaard, dat minstens 3 500 Amerikaanse soldaten in Noord-Korea begraven zijn met een kogel in het hoofd en met de handen op de rug vastgebonden. Hij had dit ver nomen uit geheime rapporten van het Pentagon. Een woordvoerder van het Pentagon wilde geen commentaar op deze verklaring geven. Aldus meldt A.F.P. uit Washington. Prijsbeschikking voor de specialisten op komst Minister Zylstra is van plan, binnen kort een pryzenbeschikking over de ta- rieven van artsen-specialisten af te kon digen. Dit heeft de minister geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Van Rijckevorsel (K.V.P.). De bewindsman beschouwt de verho ging van de specialistenhonoraria In Breda en Tilburg met ongeveer 16 pet boven het peil van de overeenkomst tus sen de ziekenfondsen en de andere spe> cialisten als prijsopdrijving, zolang deze verhoging niet redelijkerwijs aannemelijk erhogtng Een half jaar geleden werd koning Faroek uit zijn land gezet en nam generaal Naguib het heft in handen. Dit feit is in Egypte met een feest dat gisteren eindigde, gevierd. Op het Bevrijdingsplein le Cairo marcheerden duizenden militairen in kilometerslange rijen voor Naguib, terwijl vliegtuigen van de Egyptische luchtmacht met donderende motoren óver vlogen. Na 32 dagen onvermoeide medische strijd Toestand van Franse jongen als „hopeloos" beschouwd De moeder blijft aan het ziekbed in het Necker-hospitaal te Parijs ALLE TOEGANGSWEGEN naar het Necker-ziekenhuis te Parijs zijn thans door de politie afgezet. Op deze wijze hoopt men de vele nieuws gierigen te weren, die het ziekenhuis bestormen met vragen over de ge zondheidstoestand van Marius Renard, de patiënt met de overgeplante nier. In de gangen van het ziekenhuis en in de straten rondom patrouilleren voortdurend tientallen agenten. Iedereen wordt gecontroleerd en onder vraagd, in hoeverre hij recht heeft zich hier te bevinden. Maar behalve louter nieuwsgierigen jn er ook vele oprechte belangstellen den, die weten willen of na alle moeite door de medici aan het geval Renaril besteed, de patiënt in leven zal blijven en de overgebrachte nier dus is gaan func- tionneren. Ruim 32 dagen heeft de 16-jarige Franse jongen nu op een getransplan teerde nier geleefd en helaas wordt zijn toestand steeds slechter. Volgens A.P. maken de medici zich zeer bezorgd over zijn toestand. Marius Renard is heel zwak geworden en bijna niet meer staat de mensen om zich heen te her kennen. Een nog later telegram meldde zelfs, dat zijn toestand „hopeloos" is; hij heeft het bewustzijn verloren. Voor de eerste maal sinds de operatie op Kerst dag kreeg zijn moeder toestemming het ziekbed te 'blijven. De Parijse corr. van de V.krt meldde, dat de gunstige gevolgen van de tweede bloedwassing door een tot ruim vier gram gestegen percentage van urinestof zijn uitgewist en dat de jongen te zwak schijnt om een derde behandeling van dien aard te ondergaan. In dit verband vermelden wij nog, dat in Lyon een vijfjarig meisje is, dat dezelfde operatie heeft ondergaan als Marius Renard. Zij was met één nier geboren en deze weigert thans te werken. De chirurg heeft haar nu, na twee ope raties, een nieuwe nier gegeven, r het resultaat is nog niet bekend, aldus Dr K. Dumont vertegenwoordiger Duitse industrie Nader vernemen we, dat, dr K. Du mont. de vroegere Duitse ambassadeur in Den Haag, niet de Duitse regering in Luxemburg bij de Europese Kolen- en Staalgemeenschap zal vertegenwoordigen, doch een Duits industrieconcern. De bekende auteur Walter B. Pitkin, schrijver van „Life begins at forty", is gisteren in het ziekenhuis te Paloata (Californië) op 75-j. leeftijd overleden. Diplomatieke stap te Bonn Nederland vraagt uitlevering inplaats van uitwijzing Kwestie van terugkeer wordt nu voorgelegd aan onafhankelijke Duitse rechter De Nederlandse regering heeft beslo ten haar ambassade, in Bonn op tc gen, thans formeel de uitlevering te vragen van de zeven uit Breda ont snapte oorlogsmisdadigers. Dit betekent, dat de beslissing over de terugkeer naar Nederland moet'worden genomen door de Duitse rechter, dié onafhankelijk i' de West-Duitse regering. Oorspronkelijk werd verwacht, dat de Duitse regering binnen een redelijke mijn in staat zou zijn de betrokkenen op grond van een zuiver administratieve beslissing uit te w ij z e n. Zoals reeds eerder uit Bonn werd ge meld, zijn de Duitse autoriteiten evenwel na raadpleging van hun juristen tot de slotsom gekomen, dat uitwijzing, gezien het in Duitsland geldende recht, op wikkelingen zou kunnen stuiten. Hoog militair bezoek aan Athene Conferentie over een Balkanpact De opperbevelhebber der N.A.T.O. strijdkrachten in Zuid-Europa, admiraal Carney, bevindt zich te Athene. Een tevoren waren de commandant var N.A.T.O.-strjjdkrachten in de Zuid-Oost- europese sector, generaal Wymann en de bevelhebber van de luchtstrijdkrachten in Zuid-Europa, luchtmaarschalk Slatter. eveneens in dë Griekse hoofdstad ge arriveerd. Admiraal Carney zal door ko ningin Frederika worden ontvangen er besprekingen voeren met de Griekse pre mier, dus maarschalk Papagos en andere leden van diens kabinet. Aan de orde zal zijn hetgeen tussen Athene. Belgrado en Ankara verhandeld is, teneinde te komen tot coördinatie in zake de verdediging van de Balkan, als mede de verdediging van het Oostelijke Middellandse zeegebied. Naar admiraal Carney voorts mee deelde, zal de kwestie van het opperbevel in de Egeïsohe Zee beslist worden door de opperbevelhebber der Britse zeestrijd- kraohten in de Z.O. Middellandse Zee. Lord Mountbatten wordt Donderdag te Athene verwacht en spoedig zal daar ook de Turkse minister van Buit. Zaken Koprulu KLM neemt deel aan Christchurch-race In principe met Liftmaster De KLM heeft vandaag ingeschreven oor deelneming aan de luchtrace van binnenland naar Christchurch in Nieuw- Zeeland, die in October van dit jaar wordt gehouden in navolging van de Melbournevlucht in 1934. Het is de be doeling, dat de KLM-deelneemt in de zgn. handicapsectie. In principe is beslo ten de vlucht uit te voeren met een DC-6A Lifmaster. De luchtvaartmaat schappij heeft twee van deze vliegtuigen besteld bij de Douglas-fabrieken in Amerika. Zij zullen in de loop van de zomer in Nederland aankomen. Over de samenstelling van de bemanning kunnen nog geen mededelingen worden gedaan. In verband hiermee is thans besloten ot de uitleveringsprocedure, die in heti nternationaal verkeer in dergelijke ge-| allen wordt toegepast. Een functionaris van de ambassade s van Den Haag naar Bonn vertrokken >m de Duitse autoriteiten van deze be-l slissing op de hoogte te stellen. Inmiddels heeft de vereniging tot be scherming van de belangen van Duitse uitgewezenen uit Nederland geprotes teerd tegen „de beslissing van de West- duitse regering om de oorlogsmisdadi-j gers uit te leveren wanneer zij arresteerd zijn". In een brief aan het ministerie van! Buitenlandse Zaken verklaart de ver eniging, dat de vluchtelingen volgens del Nederlandse wet statenloos zijn en dus niet onder de jurisprudentie van Neder-j landse gerechtshoven vallen. De vereni-! ging beweert dat zij Duitse burgers zijn' krachtens een decreet uit oorlogstijd van de Wehrmacht waarbij burgerschap ver leend wordt aan buitenlanders die in het Nazi-leger dienden. De federale minister van Binnenlandse Zaken heeft echter beslist, dat zij geen Duitse burgers zijn. Machteloos ligt de enorme „Em press of Canada" op haar zij in het Gladstone-dok :e Liverpool, waar zij totaal uitbrandde. Het eens zo trotse zeekastèel blaast de „laatste adem" uit in de vorm van grote rookwolken. Brandweerlie den zoeken nog naar vuurhaar den, maar te redden valt er niets Groote Beer vertrok met 249 emigranten Naar Canada en Amerika Gistermiddag is het emigrantenschip Groote Beer met 249 passagiers uit Rot terdam naar Halifax (Canada) vertrok- Als laatste passagier scheepte zich de 24-jarige studente B. Labruyère uit Am sterdam in. die hijgend in de inschepings hal verscheen. De Groote Beer had al drie maal geblazen. De gangway was al ingehaald. Gelukkig heeft men snel de nodige formaliteiten verricht, zodat zij nog juist langs een klein trapje aan boord kon komen. Later bleek de haast niet zo noodzakelijk, omdat de sleepbo ten op zioh lieten wachten. De emigranten zijn voornamelijk rela- tiegevallen, waait)ij dus familie of ken nissen in het nieuwe vaderland de no dige schikkingen hebben getroffen. Oorsponkelijk zou de Groote Beer naar Zuid-Airika gaan. de Zuiderkruis zal echter deze reis maken, zodat deze tocht van de-Groote Beer een extra-afvaart is. Volgende maand komen de normale categorieën voor Canada weer aan de beurt, dat zijn landbouwers en hun ge zinnen. De Groote Beer komt op 3 Fe bruari in Halifax en op 5 Februari in New York aan. Ondanks hevige beschieting IN DE NACHT van Zondag op Maandag jl. is er, onder de ge meente Westdorpe in Zeeuwsch- Vlaanderen een „treffen" geweest tussen ambtenaren der invoerrech- en accijnzen en de inzittenden van een pantsersmokkelauto. Aangezien ook de douane voor de be teugeling van de smokkel met een eerder buitgemaakte pantserauto was uitgerust, de ontmoeting hevig. Nadat de smok kelauto een zware gevechtswagen tot stoppen was gemaand en tevergeefs hevig was beschoten, trachtten de amb tenaren met hun 3^ tons „Humber"- gevechtswagen, die voor een dergelijke gebeurtenis was gereed gehouden, de weg te versperren, waarna een hevige botsing Daarna beproefden zij elkanders krach ten. met het gevolg, dat de zwaardere smokkelauto met zijn bumper kans zag de „Humber" langzaam weg te drukken. Na het obstakel zo verwijderd te hebben, kon de smokkelauto, die met vee geladen bleek te zijn, zijn weg vervolgen. Door dat de smokkelauto geheel gepantserd bleef hij ook voor de nog schietende ambtenaren ongenaakbaar en kon zijn doel (België) bereiken. Even ten Zuiden van Eindhove vorige week een Belgische personen auto aangehouden, waarvan de hard op gepompte banden gevuld bleken te zijn (met koffiebonen. Men ontdekte dit, toen (ambtenaren van de douanedienst de chauffeur hadden gelast met de wagen [naar Eindhov te rijden en aan de rand van de stad een der banden sprong. Het springen van de band werd veroorzaakt, doordat de band te hard was opgepompt te voorkomen dat de bonen onder het rijden zouden breken. De wagen was bij Venlo aangehouden, toen hij uit Nederland naar Duitsland wilde gaan. De chauffeur had echter onmiddellijk vol gas gegeven en was Nederland weer ingereden. Het signale ment werd snel doorgegeven en ten Zui den van Eindhoven liep de bestuurder in de val. Ongeveer 200 kg koffie werd i" beslag genomen. DAT het eerste deel van het nieuwe gebouwencomplex aan de Zuidzijde van de Handelskade te A'dam is overgedra gen aan de Hollandse Stoomboot Mij. DAT ter herdenking van de spoorweg staking 1903 op 6 Februari in Amsterdam een bijeenkomst wordt belegd door de A'damse Bestuurdersbond (N.V.V.) en de Ned. Ver. van Vervoerspersoneel. DAT het echtpaar A. Mast-Buis te Echtnerbrug (Fr.) gisteren zijn 60-jarig huwelijksfeest vierde en de 81-j. bruide gom nog dagelijks met de broodkar zijn klanten bezoekt. DAT een Kath. Bezinningscentrum van Bioscoop- en Filmexploitanten is opgericht, waarvan H. J. Tcunissen te Maastricht voorzitter is. DAT morgen te Ermelo een parade wordt gehouden t.g.v. de aanstelling van 157 leerlingen der school reserve-officie- ren Infanterie als vaandrig. DAT minister Beel op 13 Februari in Leeuwarden de wervingsactie van de Organisatie Bescherming Bevolking in de drie Noordelijke privincies zal inleiden. DAT over aardappelmoeheid op 2 Febr. van 7.45 tot 8 uur 's avonds over Hilver sum I een causerie wordt gehouden door J. K. Stiksma, technisch ambtenaar bij de Plantenziektekundige Dienst in Wage- ningen. DAT vandaag in Jeruzalem onderhan delingen zijn begonnen over de hernieu wing van de handelsovereenkomsten tus sen Nederland en Israël. DAT Haarlem van 14 Maart tot 14 Mei lichtstad zal zijn ter gelegenheid van de internationale bloemententoonstelling Flo ra 1953 in Heemstede, waar o.a. het mini sterie van Landbouw een paviljoen zal inrichten. DAT de 47-j. H. J. P. C. G. uit Roozen- daal, tegen wie 14 dagen gevangenisstraf was geëist, omdat hij In Overschic met zijn auto de dood van een meisje zou hebben veroorzaakt, in Rotterdam is vrij gesproken DAT de 25-j. bankwerker Y. van A. en de 28-j. W. K., die een fotograaf met een gummiknuppel te lijf gingen toen hij zijn hoofd onder de zwarte doek van zijn toe stel had gestoken, in Rotterdam elk tot 1% jaar zijn veroordeeld (Eis: 1 jaar). DAT de Int. Automobielfederatie bij drukkerij Roelants in Schiedam 350.000 „carnets de passages et douanes" heeft besteld, waarvoor 46.000 kg papier nodig DAT de 26-j. typograaf P. H. va uit Rotterdam, die als babysitter bij zijn zwager f3.000 zou hebben verduisterd, Rotterdam 9 mnd. plus 3 voorw. heeft ge kregen (Eis: 6 plus 3 voorw.). DAT de gemeente Nuth als 25e aam houdster ls toegetreden tot de Limburgse Mij voor gasdistributie (Limagas). DAT de 20-j. Rotterdamse koperslager' J. T. in bewaring is gesteld, daar hij een agent een trap tegen zijn onderlichaam heeft gegeven. DAT te Amsterdam. 45 jaar oud. is overleden P. J. Oolgaard, die de K.L.M. op vele buitenlandse conferenties ver tegenwoordigde. DAT dr G. H. Klamer benoemd is tot adjunct -directeur van het K.N.M.I. in De Bilt. DAT enkele 17e eeuwse bouwvallige huisjes te Sommelsdijk worden gerestau reerd en ingericht als streekmuseum voor Goeree-Overflakkee. DAT de geprepareerde walvis Jonas (45 ton) morgen op de rijnaak Viking in Amsterdam aankomt. DAT drie melkfabrieken (die van gebr. Venneman, Nederhorst den Berg; fa Snoek. Abcoude en fa P. Koel, Amster dam) op 22 Febr. worden gesloten en 8 andere melkconsumptiebedrijven. die de melkvoorziening van Amsterdam verzor gen, de levering zullen overnemen. Handel Oost-West ER wordt de laatste tijd veel gepleit voor maatregelen, die kunnen leiden tot een drukker handelsverkeer tussen de nieuwe en de oude wereld. Uitbreiding van dit handelsverkeer is noodzakelijk geworden door het wegvallen van een groot deel van de handel op de landen achter het IJzeren Gordijn. Amerika wil de Europa slechts militaire en economi sche steun verlenen, als het zich bereid verklaarde de handel in strategische goe deren met communistische landen te staken. Dit is gebeurd. De goederen, die mans nog naar landen achter het IJzeren Gordijn gaan. worden zo zij van enige betekenis zijn meestal illegaal ver- scneept. Het teruglopen van de handel tussen Oost en West is echter niet alleen het gevolg van de door Amerika opgelegde beperkende bepalingen. Het is sinds en kele maanden duidelijk, dat de commu nisten er geen belang bij hebben, bun handelsbetrekkingen met het Westen uit te Dreiden. Veeleer kan worden gezegd, dat de „handel met het Westen" is toe gevoegd aan de zwarte lijst van mis daden die met de dood gestraft kunnen Zolang de economie van de communis tische landen nog leed onder de gevolgen van de oorlog, wilden die landen maar al te graag uit het Westerse kapitalisme halen wat zij konden, zo mogelijk zonder tegenprestatie. Nu zij zich echter van de ergste gevolgen van de oorlog hebben hersteld en hun systemen zijn gekoppeld aan die der Sowjet-economie, zijn zij slechts bereid handel te drijven voorzover het in hun rode kraam te pas komt TER gelegenheid van de economische conferentie, welke vorig jaar te Mos kou werd gehouden, speelden de Russen de rol van pleitbezorgers voor de handel tussen Oost en West. Zij betreurden de vermindering van die handel en stortten vele tranen over de gevolgen er van voor de kapitalistische landen. Zij stelden in het vooruitzicht, dat Rusland zijn handel met het Westen wel kon verdrievoudigen en dat er dan werk zou worden gescha pen voor twee millioen werklozen. Ten slotte is er van deze aanbiedingen erg weinig terecht gekomen. Er bestaan goede redenen om aan te nemen dat de Russen nooit van plan ge weest zijn enige belangrijke uitbreiding van de handel tussen Oost en West toe te staan. Niemand minder dan Stalin zelf bevestigde deze veronderstelling. Veel aandacht besteedde hij aan de kwestie van de wereldhandel in de verklaring, welke hij kort voor het te Moskou ge houden communistische partijcongres heeft afgelegd. Stalin klaagde hierin niet over het teruglopen van de handel tussen Oost en West. evenmin gaf hij enige aanwijzing dat hij die handel gaarne groter zou zien. Integendeel. Hij beschreef de splitsing van de wereldhandel in twee parallel lopende markten, de ene geleid door Rus land en de andere door Amerika, als het belangrijkste economische gevolg van de tweede wereldoorlog. Stalin, aldus schrijft David Lloyd in de Daily Telegraph, zeide, dat de com munistische landen spoedig geen impor ten meer nodig zullen hebben uit de kapitalistische landen, maar zelf de nood zaak zullen ondervinden, buitenlandse afzetgebieden te zoeken voor hun surplus- producten. Een belangrijk onderdeel van de Russische economische politiek is dan ook met overtollige producten binnen te dringen in deze afzetgebieden. TN WEST-EUROPA heeft men de laatste tijd reeds kunnen merken, dat de ver mindering van de handel te wijten is aan de onwil of de onmacht van het Oosten. Zo namen de kolenleveranties. zowel uit Tsjechoslowakije als uit Polen af ondanks het kolentekort in West-Europa. Graan- exporten uit Oost-Europa daalden tot minder dan de helft van het peil van voor de oorlog. Het surplus aan graan, waarover de Russen de beschikking kre gen. werd voor politieke doeleinden ge bruikt. Hoewel zij niet in staat waren graan aan West-Europa te verkopen, boden zij wel grote hoeveelheden aan Egypte, Brazilië en Pakistan, waar graan goede propaganda voor het communisme kan zijn. Ongetwijfeld zal er in de naaste toe komst nog in geringe mate handel ge dreven worden tussen Oost en West Er zijn nog altijd goederen, welke de Russen en hun satellieten nog niet of niet in voldoende hoeveelheden kunnen maken. Dit kan echter niet zo blijven de Westelijke landen zullen straks nog meer op elkander aangewezen zijn. Het is daarom te hopen dat men dit in Ame rika waar het congres dezer dagen z'n werkzaamheden hervat goed zal begrijpen en eindelijk een einde zal ma ken aan de belemmeringen, die in de weg worden gelegd aan de invoer uit de vrije landen. Oranje vertrekt reeds 3 Febr. uit Priok De reparaties aan de Oranje in Tand jong Priok blijken in een dusdanig tempo te verlopen, dat het vertrek 24 uur ver vroegd is en thans is vastgesteld op Dinsdag 3 Februari 's ochtends om 11 uur uit Tandjong Priok. HET WEER IN EUROPA De Amerikaanse kindervriend, kunst schilder en filantroop Byron Thomas vertoeft momenteel in ons land om ook de Nederlandse jeugd te winnen voor zijn prachtige uitvinding: een opvouw bare miniatuur-tentoonstelling. Honder den kinderen in Amerika, Engeland, Frankrijk en Italië wisselen reeds re producties uit en plakken de mooiste in hun kleine musea. IN ZUID-KOREA OVERLEDEN 28 KINDEREN AAN POKKEN Zoals gemeld is in Zuid-Korea de pok ziekte uitgebroken. Heden meldde Reu ter dat tot dusver 28 kinderen aan deze ziekte zijn overleden In tic: afgelopen etmaal zijn 100 nieuwe gevallen aange-1 meld. ,SÜ s s i NNO ZZW ZZW WZW windstil NW t - x C i I 3 0 Vrij zacht Tot morgenavond verwacht De Bilt: Zwaar bewolkt met af en toe enige regen of motregen. Overwegend krachtige en 'jSQK. langs de kust tijdelijk harde Zuidwestelijke wind. Vr(j zacht voor de tijd van het jaar. (Opgemaakt om tien ZON EN MAAN Woensdag: zon 8.27 tot 17.20 uur; maan 15.40 tot 7.55 uur. Op 30 Jan. V-M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1