EEN AANSLAG OP HETLEVEN VAN DE STAAT Socialisten in het gevolg van anarchisten en syndicalisten De Spoorwegstakingen van 1903 MANIFEST Kamerlid in 1903 De gruwel van Durgerdam NIEUWE LEIDSCHE COURANT (Van onze sociale redacteur) TT ET WAS IN ONS LAND, nu 50 jaar geleden, een gespannen tijd. Niet, dat men dat overal en elke dag merkte. Het leven scheen integendeel geleidelijk langs banen van vooruitgang te gaan. Maar wie wat verder zag, wie aanraking had met het arbeiders vraagstuk, wie met name in de grote steden en dan nog weer speciaal in Amsterdam met het vervoerspersoneel in ^anraking kwam. had kunnen constateren, dat er wat smeulde. Syndicalisme en anarchis me maakten al jaren een niet aflatende propaganda. liet socialisme deed er op zijn manier ook aan mee. Dat alles bracht de geesten van vele arbeiders in verwarring. Zij zouden, indien ze maar wilden en eensgezind waren, de macht in handen kunnen nemen en het leven zo goed maken, als zij het zelf maar wensten. Vooral in de Amsterdamse haven kookte en borrelde het. Niet alleen onder de oppervlakte. Telkens waren er conflicten. Nu eens bij de schuitenvoerders, dan bij de vemen, een andere keer weer onder de havenarbeiders. „De atmosfeer in de Amsterdamse haven was loodzwaar", schrijft één der schrijvers over deze periode. i anderen m hun plaats a ontslaj gestel< Toen de 10e het stoomschip Stassfurt gelost moest worden, weigerden de boot werkers met de nieuwe loodsgasten sa men te werken. Ook de bootwerkers wer den ontslagen. De Federatie sprak hier op de boycot uit over de goederen van Müller en Co, totdat deze de 36 ontsla gen arbeiders weer zou hebben aange steld. De sneeuwbal rolde verder. Kraan drijvers der gemeente weigerden aan het lossen van de Stassfurt mee te wer ken. Al omvangrijker werd het conflict. De roep „Toont je solidair" klonk door de Amsterdamse havens en elke dag kwamen er groepen stakers bij. Burgemeester Van Leeuwen trachtte :e bemiddelen, maar het was tevergeefs. De werkgevers sloten zich nauwer aan- theorie der „besmet"-verklaring, l^omen!' zlj een groot conUlct zlBen Het ging vaak over loon- en arbeidsvoorwaarden. Maar er was iets daarnaast, dat veel gevaar lijker was. De Federatie van be drijven, betrokken bij het water transport, begin 1900 gesticht door het Nationaal Arbeidssecretariaat, begon de eis van het verplicht lid maatschap naar voren te schuiven en instrueerde haar leden, om te weigeren, met ongeorganiseerden te werken. In een manifest, eind 1902 uitgegeven, riep zij alle dok en havenwerkers op, zich -vóór 1 Januari 1903 aan te sluiten bij hun vakorganisaties. Na die datum zou zij geen middel onbeproefd laten, om ongeorganiseerden te weren. Reeds in December 1902 braken de eerste stakingen in ver band met deze eis uit. En zij ble ken de eerste schakels te zijn van een lange keten. Dat het een keten werd, was een gevolg van de die leerde, dat niet-stakende arbei ders het verwerken van goederen, die uit een stakende onderneming kwamen, moesten weigeren. Over heel December en Januari strekten deze stakingen zich uit. Intimidatie en terreur waren daar bij machtige wapenen. ,,Wie met de patroons blijven heulen (daar mee werden de on- en anders- georganiseerden bedoeld) zullen na de overwinning der haven arbeiders en de doorvoering van het verplicht lidmaatschap ge royeerd en dus uit hun brood ge stoten worden". In uitzicht werden gesteld begeleiding door enige honderden bootwerkers en ovaties „dat twintig jaar later de kinderen en de huisgenoten nog met schrik zullen denken aan de voor hun recht opkomende georganiseerde bootwerkers". De aandacht van de Regering werd op deze feiten gevestigd, maar het schijnt, dat de werkgever, die bij Minister-President Kuyper op bezoek ging, hem niet door drongen heeft van de ernst van het dreigende conflict. Zo kon het gebeuren, dat op 31 Januari 1903 ons land overvallen werd door een spoorwegstaking, waarvan Amsterdam het hart was, maar die zich ook in andere delen van het bedrijf deed gevoelen. Hoe was 'die ontstaan? Op 8 Januari moest het Blaauwhoeden- veem goederen in ontvangst nemen by Müller en Co en zond daartoe twee con troleurs. De arbeiders van het Purper- hoedenveem, die het weegwerft moesten verrichten en de loodswerkers van Mül ler en Co weigerden echter, met deze controleurs samen te werken, omdat ze niet bij hun organisatie aangesloten wa ren. Dit was de lont, die het kruitvat dpoH ontbranden. Müller en Co vroegen het Blaauwhoeden veem, oe controleurs niet te vervangen. Zij legde de zaak voor aan de Vereni ging van Werkgevers op Scheepvaart gebied en toen de weigerende arbeiders hun standpunt vasthielden tegenover een inspecteur der vereniging werden Overvoer werd. zoveel mo- >p gang gehouden. Tussen iam en Utrecht reed deze „snelautodienst". De eerste spoorwegstaking De spoorwegarbeiders kwamen regel matig met de havenarbeiders in aanra king bij het laden en lossen van goede rentreinen. Ook onder hen hadden de syndicalistische theorieën ingang gevon den. Toen nu het gerucht ging, dat het stoomschip Essen naar de Rietlanden zou verhaald worden, om daar met be hulp van spoorwegkranen te worden ge lost, besloten de spoorwegarbeiders, te weigeren, dit werk te verrichten en met werkwilligen samen te werken. De 28e werd dit besluit reeds toege past, toen enkele leden van het spoor wegpersoneel weigerden, wagens naar het Blaauwhoedenveem door te zetten. De directie der H.IJ.S.M., één der toen nog particuliere spoorwegmaatschap pijen, deed door één harer chefs het per soneel toelichten, dat de concessievoor waarden haar verplichtten, alle aange boden goederen aan te nemen en te ver voeren. Het mocht niet baten. De volgende morgen weigerde een ran geerder een wagon voor het Blaauwhoe denveem te plaatsen. Hij werd geschorst. Onmiddellijk verklaarde het gehele personeel zich solidair, borg de gereed schappen op, reed de locomotieven in de loods en verliet het terrein van de goe derenstations Rietlanden en Oosterbur- gergracht. Van de nachtploeg kwamen slechts 7 man op. Ook naar het Centraalstation sloeg de beroering over. Hoewel er geen directe aanleiding was, bleef de gehele nacht ploeg van het Oostelijk deel van C.S. weg. 30 Januari werd ook de S.S. in.het conflict betrokken, ornaat het personeel op Station Weesper Poort weigerde, het nodige werk te doen, om de treinen, die nu niet op C.S. konden worden samen gesteld, daar op te stellen. Dit was in strijd met de door het spoorwegperso neel genomen besluiten, maar het bleek, dat de leiders hun leden niet in de hand hadden. i was ook het personenvervoer on der de invloed van de staking De bur gemeester had militaire hulp ingeroepen de bewaking der emplacementen, deze was zwak en de pressie op hen, die nog werkten, kon niet tegen gehouden worden. Als een olievlek breid de de staking zich uit en het vervoer moest al meer beperkt worden. Die avond vergaderde het spoorweg- De Chr. arbeidersbonden namen duidelijk stelling en richtten zich met onderstaand manifest tot de arbeiders. aan de Nederlandsche arbeiders. 0« hoofdbeslurtn vin het Nederlandsch Werklieden Verbond PATRIMONIUM, den Chrl»tell|ken Hitlonilen WERKMANSBOND, de Chrl»lell|ke Werklieden VereenlJInj MAARTEN LUTHER en hel CHRISTELIJK ARBEIDERS-SECRETARIAAT •preken hunne verontwaardiging uit protesteeren te jen de pojlnj om de Nederl. irbeldere te brenjen tol revolullonnilr verzet tejen de Rejeerlnj, een verzet In beslisten strijd met de Chrlstelllke verhoudlnj lunchen Volk en Overheid, niet te reehlviirdljen, door hel bestnn vin rethlmillje jrleven onder de spr^nvejirbeldere; •preken hunne overtuiging uit, dit de irbeldersbewejlnj door de paden van het recht te verlaten zich de knehl tot blijvend weisla jen rooit, daar Gods zejen niet kan rusten op een streven, waarin met Zijn Woord en Wet niet wordt jerekend; zijn overtuigd dal dit Ministerie krachtens zl|n beginselen en rejeerlnjs-projrim bij het vervullen zijner zware taak, de rechtmatige zelfstandigheid der arbeiders zal handhaven; verklaren, dal Christen-arbeiders de rejeerlnj In deze moeilijke tijden hebben Ie steunen, en roepen alle arbeiders van Christelijk beginsel op, zich te orjanlseercn In eigen vereenljlnjen, opdat ook In de vtkbewejlnj de doorwerking der revolutlonnalre beginselen worde gekeerd, en de strijd voor hel recht en belang der arbeiders worde gevoerd naar de beginselen van Gods Woord- NAMENS DE HOOFDBESTUREN V Nederl. werkl. Verbond „Patrimonium", K. KATER, Ecre-Voorzltfer. P. VAN VLIET. Voorzitter. K. A. GRONDIJS, Secretaris. Chr. Werklleden-Vereenlglng „Maarten lulher" Ds. P. VAN WIJK Jr.. Eere-VoorzIHer. D. J. K. SCHENKMAN, Voorzitter. J. H. ISRAEL, Secretaris. Chr. Natlonalen Werkmansbond, Dr. J. Th. DE VISSER, Eere-Voorzlller. W. A. GENNEKEN. Voorzitter. A. v. OOV, Secretaris. Christelijk Arbelds-Secrelarlaal, personeel in Plancius en besloot, indien de H IJ.S.M. te lang draalde, een algeme ne staking te proclameren en alvast op C.S. het werk neer te leggen. Op de morgen van Zaterdag de 31e was dan ook nagenoeg het gehele spoor wegpersoneel in Amsterdam in staking. Ook naar andere plaatsen: Rotterdam, Utrecht. Hilversum, was de staking over geslagen, hoewel ze daar beperkt bleef. Na overleg met het stakingscomité slaagde de directie der H.IJ.S.M. er in, een trein te doen rijden naar Den Haag, waar ze een audiëntie zou hebben met de minister van Waterstaat. De regering legde de verantwoorde lijkheid der beslissing volledig op de di- ïectie. En deze besloot, volledig toe te geven. De S.S. had reeds eer gecapitu- Dit bericht kwam in de vergadering van de stakers, toen deze reeds besloten hadden, telegrammen naar andere knoop punten te zenden, om ook daar de sta king te proclameren. Slechts door een toevallige omstandigheid werd dit tele gram alleen naar Rotterdam, Den Haag en Roosendaal verzonden. Volledige overwinning Zo eindigde deze wilde solidariteits- staking in een volledige overwinning der arbeiders. In het havenbedrijf werd het conflict op dezelfde wijze bijgelegd. De socialistische arbeiders leefden in een overwinningsroes. Hun leiders gin gen hen daarin voor. „De leeuw toont zijn klauw", schreef Troelstra in „Het Volk" van 1 Februari, dat echter reeds 's Zaterdagsavonds, dus nog vóór de opheffing der staking, uit kwam. „Boven het centrum van Neer- lands kapitaalmacht hangt zwoel en zwaar dat geheimzinnige* woord, zwan- yAN de Kamerleden, die in JanuariApril 1903 zitting had den, is mr S. de Vries Czn èen der weinigen en van de a.r. Kamer leden de enig overlevende. Hij had juist in het voorafgaande jaar zit ting genomen, op 33-jarige leeftijd. Wij vroegen hem naar zijn herin neringen. Hij vertelde ons: Eén van de bedoelingen van het proclameren van de tweede spoor wegstaking op Maandag 6 April was, de 2e Kamer te beletten, Dinsdag 7 April de behandeling van de wetsontwerpen voort te zetten. Men begreep wel. dat de obstructie van de socialisische kamerleden alleen niet voldoende zou zijn. Tele grafisch werden de Kamerleden daarom, gewaarschuwd. De riet v of bij Den Haag wonende Kamer leden en ik dus ook, want het was een noodstand zijn daaroo Zondag naar Den Haag gereisd. Daardoor waren, toen de debatten hervat werden, er 93 Kamerleden aanwezig. De opzet was dus niet geslaagd. Ik herinner me ook nog, dat ik een paar dagen daarvoor 's morgens in Den Haag werd opgewacht. Er zou die avond een vergadering zijn en ik moest spreken zo werd me ge zegd. Het was een rumoerige tijd en men was op alles voorbereid. Maar het liep best. Midden tn dc zaal was één rij helemaal bezet met politie-agenten. Zodra er her rie kwam, stonden al die agenten als één man op en keken de zaal rond. Dat was voldoende! De her rie zakte af en ik kon weer verder gaan! TN de Amsterdamse haven werkten ook een aantal Durgerdammers. Deze dachten reeds bij de havenstakingen, die aan de spoorweg stakingen vooraf gingen, niet aan meedoen. Ze werden daarom „onder kruiper" genoemd. Op de morgen van 29 Januari gingen 45 van hen op weg naar het werk. Zij werden echter opgewacht door een troep van 100 a 150 stakers, die daartoe tot vlak bij het dorp waren opgetrokken. Deze vielen de Durgerdammers met messen en knuppels aan en dreven hen het water in. Slechts met moeite konden zij zich redden. Er waren een 10-tal gewonden. 6 hunner moesten in het ziekenhuis worden opge nomen. Kuyper vermeldde dit feit in de Tweede Kamer met de woorden- „vandaar toen de oproeping van een deel der militie, noodzakelijk, om verdere gruwel als van Durgerdam, te voorkomen". Oudegeest, later het geval vermeldende, verontschuldigt het feit: „Er vielen geen doden! Er was geen zwaar lichameflijk letsel!!" ger van toekomstbeloften voor de Heel het raderwerk staat stil Als uw machtige arm dat wil". En in „Het Volk" van 3 Februi „Nog heeft de leeuw zijn klauw slechts getoond.De algemene werkstaking zal, zo nodig, ook in ons land de cons vatieven tot rede moeten brengen zij zal dat doen, daaraan valt ondanks de houding der meeste vakverenigingen op dit ogenblik niet te twüfelen. En nog grotere overwinningen, door middel der werkstaking behaald, bergt de toe komst in haar schoot. Arbeiders, kame raden, het gaat goed zo. Men kan het ho ren groeien". De spanring verminderce dan ook niet. Het Amsterdamse gemeentepersoneel stelde eiser, die binnen een week moes ten worden ingewilligd. Er heerste eer ware stakingskoorts, waarbij dreigemen ten met boycot e.d. schering en inslag waren. De Nederlandse Vereniging van Spoor-_ en Tramwegpersoneel, geleid ,dat de meest nauwgezette voorzorgs maatregelen moeten worden genomen om in staat te zijn ogenblikkelijk de arbeid neer te leggen, zodra er bericht komt van het Hoofdbestuur". Dit alles wekte de velen, die de spoor wegstaking niet anders dan als een zaak van voorbijgaande aard zagen, uit hun dommel. Er waren er, die van het begin af het gevaar hadden onderkend. „De Standaard" sprak in haar mer van 3 Februari over „Een coup d'état". „Er is een krachtige, goed geor ganiseerde poging aangewend, om de macht te verplaatsen en die poging is volkomen gelukt". „De Nederlander" sprak dezelfde dag van „een revolutie, waarbij meer dan ooit macht gaat boven Dit blad meende vérder, dat het weige ren van ambtelijke dienstverplichtingen bij de wet strafbaar moest worden ge steld, waarbij werklieden in geconces- sioneerde bedrijven met ambtenaren ge lijk gesteld dienden te wo'den. Ook de Regering, die eerst 29 Januari in de middag bericht van de Amsterdam se moeilijkheden had ontvangen en dus niets had kunnen doen, kon niet werke loos blijven. Met ingang van 1 Februari werden vrijwel dagelijks vergaderingen van de Ministerraad gehouden, bij ziekte van de ministers Kuypers en Loeff zelfs bij dezen huis. 5 Februari werden 15.000 mili- i-verlofgangers opgeroepen, 25 Febru- kwam het gehele kabinet in de ver gadering der Tweede Kamer en deelde dr Kuyper namens de Regering mee, dat drie maatregelen in voorbereiding waren: de oprichting van een spoorwegbri gade, om in geval van nood 's Rijks dienst op de spoorwegen te verzeke- instelling van een commissie, die een onderzoek zou instellen naar de rechtspositie en de dienstvoorwaar- den van het spoorwegpersoneel en voorstellen te doen, om dat personeel vastheid van positie te verzekeren; strafbaarstelling van staking in open bare diensten. Dr Kuyper besloot met de beroemde woorden: „Reactie wil hier niemand. Op de hervorming van onze sociale toestanden blijft èn Regering èn Kamer eranderlijk aansturen, maar het schip i de Stoat mag niet met ons gedogen geënterd worden. zwakt worden gehandhaafd' Inmiddels was reeds 20 Februari „Comité van Verweer" gevormd, w< anarchistische, socialistische, comm' tische en syndicalistische organisaties broederlijk verenigd waren. Talma, de redacteur van „Patrimonium" kon in het nummer van dit blad van 5 Februari nog niet over de staking spreken. Maar 12 Februari gaf hij, nadat het Verbondsbestuur op de 10e had ver gaderd een „Nabetrachting", waarin hij het standpunt van het Verbond tegen over de staking tekende: „Deze minachting van de algemene belangen, deze geringschatting Van het gesloten contract en het gege ven woord, maken deze staking tot een, die naar onze mening moet wor den veroordeeld, al zou zij ook even veel goede vruchten dragen, als zij er naar onze mening slechte dragen zal". Nieuive dreiging en afweer Zaterdag 7 Februari hadden de Chris- telijk-sociale organisaties reeds een mani fest aan de gemeentewerklieden gericht, waarin gewaarschuwd werd tegen het gestelde ultimatum. De Christelijke ar beiders werden opgeroepen tot eigen organisatie. De dag na de stichting van het Comité van Verweer, op 21 Februari waren Pa trimonium, Christelijk-Nationale Werk mansbond, „Maarten Luther" en Christe lijk Arbeidssecretariaat te Utrecht bijeen en besloten tot stichting van een „Comité van Verdediging", dat zich onmiddellijk met een krachtig manifest tot de Ne derlandse arbeiders richtte. Het Comité deed ontzaglijk veel werk. De drijfkracht er van was K. A. Grond ijs, die, hoewel ernstig lijdend door een ziekte aan zijn been, zodat hij zich slechts met moeite met behulp van twee stokken voortbewoog, onvermoeibaar wa: i het stimuleren van de actie. Overal in den Lande werden vergade ringen belegd en manifest op manifest verscheen. Hoe het op deze vergaderin gen toeging, blijkt elders op deze pagina. Zelfs ds. Talma ontkwam in Delft nau welijks aan mishandeling. Intimidatie en terreur bleken ook nu de middelen, vaarmee de revolutionnaire krachten werkten. De toestand in ons land was ten hoog ste gespannen. De Algemene Synodale Commissie der Ned. Herv. Kerk verzocht aan alle predikanten de toestand vj land en volk te gedenken in het gebed. De Christelijke arbeiders voelden be hoefte aan sterke samenbinding. Met het oog daarop werd op 2e Paasdag, 13 April, te Amsterdam een buitengewone Verbondsvergadering van Patrimonium uitgeschreven, waartoe echter ook de af gevaardigden van de andere Christelijk- sociale organisaties werden opgeroepen, opdat de vergadering een vertegenwoor diging zou zijn van de Prot.-Christelijke arbeidersbeweging in oos land. Het Comité van Verweer had intus- n zijn hoge spel voortgezet. Hoewel thans uit het proefschrift van de tegenwoordige Prof. Dr. A. J. C. Rüter over „De Spoorwegstakingen" be kend is, dat er in de boezem van het comité grote verdeeldheid heerste en dat de meeste leden er van overtuigd dat een tweede spoorwegstaking algemene staking een volkomen mislukking zouden worden, durfde toch de consequentie niet aan, de actie te stoppen. Hoofdbesturen en le den werden van de ware stand van za ken onkundig gelaten. Door een opzwe pende actie hoopte men toch het revolu- tionnair sentiment bij grote groepen ar beiders te wekken, of anders hen onder de indruk van vrees voor terreur het werk te doen staken. De hele opzet was, de wettelijke maatregel tegen te houden. Zoals ieder nu zal erkennen: volkomen ten on rechte vreesde men, dat de wejtelijke maatregelen een normale ontwikkeling van de vakbeweging zou tegenhouden. Die „men" waren dan de socialisten. De anarchisten zagen hier hun kans schoon, om agitatie te verwekken en het staats bestuur in het honderd te doen lopen. De syndicalisten meenden de macht aan de vakverenigingen te kunnen brengen. Deze drie stromingen vloeiden in het Comité van Verweer ineen. In wezen hadden de anarchisten de leiding, al was Oudegeest voorzitter en in feite was de dirigent Domela Nieu- wenhuis, al schreef Troelstra de meest meeslepende artikelen. De socialisten hoopten, door zich voor het karretje der extremistische groepen te plaatsen, de leiding van de linkse arbeiders ie ver overen. Daarom uitten zij de felste taal. Daarom gaven zij de beruchte „worg- plaat", die op allerlei manier, ook door spandoeken, werd verspreid, waarop Kuyper werd afgebeeld, een op de grond liggende arbeider worgende. De diepste beledigingen werden de beste wapenen geacht. In het parlement poogden de socialis tische kamerleden door obstructie de be handeling der wetsontwerpen tegen te houden, maar de Regering werkte vast- onder de liberalen aanvankelijk enige aarzeling, kennelijk, omdat men meende, het rechtse ministerie in moei lijkheden te kunnen brengen, maar men had ingezien, dat hier hogere begrippen dan partijbelang de toon moesten aan geven. Hoewel niemand had kunnen vermoeden, dat dit mogelijk zou zijn, ving reeds 2 April de behandeling der wetsontwerpen in de Tweede Kamer aan. Tot en met Zaterdag werd verga derd. Dinsdag 7 April zou de behande ling worden voortgezet. Zondag 5 April kwam het Comité van Verweer bijeen en besloot, tegen Maan dagmorgen 6 uur de staking van het spoorwegpersoneel in heel het land en van het transportpersoneel in Amster dam, Rotterdam, Zaandam en Dordrecht af te kondigen. De tiveede spoorwegstaking De stakingsoproep ging uit. Maar men was nu voorbereid. Militairen bezetten in de nacht van Zondag op Maandag alle bedreigde punten. Langs de spoor lijnen werd patrouille gelopen. Vrijwil ligers werden opgeroepen, om de plaat sen der stakers in te nemen. Voor de posteryen werd een nooddienst met auto's en andere vervoermiddelen inge legd. Reeds aan de avond van de eerste dag kon de balans van de staking uitwijzen, dat ze volkomen mislukt was. Het brandpunt Amsterdam had de meeste stakers, maar de spoorwegen konden melden, dat de toestand niet on gunstig was en dat een niet onbelangrijk kunnen rijden. aantal treinen Slechts op een enkel punt •takers er in geslaagd, sabotage te ple gen. Pers en publiek keerden zich het overgrote deel tegen de staking, die ieder voelde als een aanslag op het leven van de staat. Het Comité van Verweer zwolg echter in overwinnlngsberichten, dje door de socialistische pers in voor die dagen grote opmaak werden weerge geven. Dinsdag kwamen er inderdaad nieuwe plaatsen bij in staking, maar in de cen tra begon het aantal stakers al af te nemen, 's Woendags nam het aantal treinen in aantal toe. De staking wan- Algemene staking Toen raakte het Comité geheel het hoofd kwijt. In een wanhoopsstemming proclameerde het de algemene werk- dus ^00r gehele bedrijfsleven Maar op dezelfde dag zonden de orga nisaties van Spoorwegpersoneel een brief aan de spoorwegorganisaties met het verzoek om onderhandelingen. Reeds s Zondags waren deze brieven gereed gemaakt, maar Oudegeest had vergeten, deze brieven te posten.... De directies publiceerden deze brief Donderdags in bladen. Met hun afwijzend antwoord 1 gebleke: Op deze wijze maakte het Zondags blad van Het Volk stemming tegen de stakingswetten. gen die nog gehouden werden, in rede loze drift tegenover hun leiders, die hen op dit pad gebracht hadden. De leiders retireerden. Verwacht kon worden, dat die Vrijdag de le Kamer de wetten zou behandelen en dat ze de vol gende dag kracht van wet zouden heb ben. Dan zouden èn stakers èn leiders strafbaar zijn. Dat risico durfde men niet aan. Vooral, omdat gebleken was, dat de arbeiders in overgrote meerder heid niet achter, maar tegenover de staking stonden. De revolutionaire dreiging \yas afge- „De hel" Voor haar leiders kwamen echter de moeilijkheden in twee nachtvergaderin gen, die van Zaterdag op Zondag en .-an Zondag op Maandag gehouden wer den, en die sindsdien in de socialistische geschiedenis bekend staan als „de hel"* *---♦ hel daarin ♦«•«•- iselijk De wapenen van intimidatie en ter die de socialistische leiders mee c, cepteerd en vergoelijkt hadden, keerden zich nu tegen die socialistische lei ders. Niet tegen de anarchistische. Wanl Domela Nieuwenhuis was de grote die wraak riep over de reformistei alle schuld op hen laadde. Er was minste één arbeider naar deze vergade- ring toegegaan met het voornemen on Troelstra dood te slaan. Jan van Zul phen heeft dit nog maar op het laatst moment kunnen verhinderen, zoals hi dezer dagen verteld heeft. Ook de Christelijke arbeiders hadden hun vergadering. De buitengewone gadering van Patrimonium met de tegenwoordigers der andere organisaties, op 2e Paasdag. 13 April, met heel ander bedoeling bijeen geroepen, kon nu dankstond jijn. Duizenden uit alle delen van het land waren in het Paleis voor Volksvlijt bij een. Daar klonk het psalmgezang: Zalig hij, die in dit leven Jakobs God terhulpe heeft Daar werden toch ook de eerste wc den van verzoening gesproken. En bereidh-Gd, om de misleide stakers, die nu met hun gezinnen brodeloos dreig den te worden, te hulp te komen. 1903 een signa Sindsdien is „1903" altijd een signaal geweest voor een verkeerde weg. Uit het reeds genoemde boek van prof. Rüter is inmiddels wel gebleken, dat naast de revolutionnaire opzet ook orga nisatorische fouten deze staking hebben doen ontstaan en mislukken. Hoe het nog mogelijk is, dat des ondanks de socialisten, ook in deze tijd „1903" nog zien als een lichtend symbool, is ons een raadsel Zij m< ten feitelijk de Regering en de Chris telijke organisaties dankbaar zijn, dat zij een halt op de verkeerde weg hebben toegeroepen. Daardoor zijn nederlagen in later tijd aan hen be spaard, al moet de revolutiepoging van 1918 gezien worden als voort vloeiende uit hetzelfde complex van fouten. Maar feitelijk wachten we altijd op het moment, waarbij so listen niet langer een epos schrijven over „1903", maar het boek Prof. Rüter opent daartoe de weg openlijk en publiekelijk erkennen: „1903" gaf niet alleen fouten te z maar was fout. De Regering die tijd mocht en kon niet anders handelen. De Christelij'k-sociale be weging en haar voormannen toonden juist inzicht. Niet zij, maar wij heb ben toen gehandeld tegen het belang der arbeiders en tegen het belang van ons gehele volk. dat de algemem mislukking was. werd er vrijwel geen De spoorwegstaking Buiten Amslerdai 'hoor aan gegev Brliep. Zelfs de strijdhafti,. sn de afd. Utrecht der Ned. Vereniging ieldde zich weer bij de H.IJ.S.M. Hii werd geweigerd, maar toen die Donder dagavond hel Comité van Verweer bij- _..jder Oudegeest, die naar Rotterdam was. om de staking daar nieuw sven in le blazen stond hel voor een olkomen ruïne. Bovendien had de Kamer de wetsont werpen aangenomen. Er zat niets anders op, dan èn spoorweg- èn algemene sta king opgeheven te verklaren. Het syndi calistische Volksdagblad weigerde echter, oproep tot werkhervatting te publi- ;n. Dit gaf onder de stakende arbei- s nog meer verwarring, waardoor een aantal zich wel. anderen zich niet gingen melden. ocfrzaak van wat nu volg de. De stakers stonden in de vergaderin- Heel liet rader werk staat stil OP een vergadering in Utrecht sprak Ds A. S. Talma. Het ging er, zoals veelal in die dagen, fel toe. Maar Ds Talma, met zijn machtige figuur en stem zou hij zich niet de bynaam verwer ven „Jupiter tonans", de donde rende Jupiter? beheerste de vergadering. Eén van de voor trekkers der Christelijke vakbe weging in Utrecht, Mobach, ver telde ons daar eens van. Op een ogenblik, zo zei hij. nam ds Talma, al sprekende, zijn horloge in de hand. Juist zei hij: En dan houdt men de arbeiders voor: „heel het raderwerk staat stil, als uw machtig' arm het wil". Is dat zo'n kunst, vroeg hij. En hij hield zijn horloge, omhoog: dat kan mijn kleine jongen ook! Maar hij kan het niet weer laten lopen!

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 6