JMcttme friiisrlje GTmirant Woord en daad bij elkaar Burgemeester Reuter uit West-Berlijn vastgebonden laat noodkreet horen Vluchtelingenstroom uit het Oosten baart economische zorgen jaar Jongens van 15 en 19 pleegden overval „Empress of Canada" ging in vlammen op Dr ir S. L. Louwes is Zondag plotseling overleden Wist U MaANLAG 2ö jrmuAhi ia53 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.pei kwartaal; 2— per maand: 0 47 per week ADVERTENTIËN: 0,18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Drie en dertigste jaargang No 9644 CHRISTELHR-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantoastlcli Is ghfblmn muil hert in tcgljenspoct" Stalin Hitlerwerkt met Sowjetster Brutale inbraak in Heerlen 1 Kassier op bureaustoel C i COMMUNISTISCHE PARTIJ in Oost-Duitsland bereidt door het aanleggen van dodenlijsten" nieuwe maatregelen voor tegen de, iin de Oostelijke zone van Duitsland nog achtergebleven Joden. Allen, 'die het Joodse geloof belijden in Oost-Duitsland, lopen vandaag of j.morgen gevaar. Tot nu toe werd ter waarde van 40 millioen mark aan leigendommen van Oostduitse Joden door de overheid in beslag geno- imen. Aldus een verklaring door de voorzitter van het Verbond van ioodse Gemeenten in Oost-Duitsland, Julius Meyer, die dezer dagen naar JWest-Berlijn is uitgeweken. En inmiddels wordt de toestand steeds lachelijker. West-Berlijn kan de vluchtelingenstroom niet langer alleen 'erwerken. Burgemeester Reuter heeft, te Dortmund, aangedrongen op jnieuwe onderhandelingen met de Westduitse regering, opdat meer uit- [ewekenen uit de Oostelijke zone naar West-Duitsland kunnen worden ifgevoerd. Vooral op het vliegtuig heeft de burgemeester zijn hoop ge vestigd. Het enorme aantal vluchtelingen verhoogt op onrustbarende wijze het werklozenleger in West-Berlijn. tinger, die tevens minister van Buitenl. Zaken was. kort geleden van spionnage beschuldigd en achter slot en grendel gezet. Anderen echter beweren, dat Nusohke wel naar een ziekenhuis is over gebracht, maar wegens zware griep of suikerziekte. Steeds scherper controle wordt door de Oostduise autoriteiten uitgeoefend. Twee Zweedse journalisten en een persfoto graaf werden gearresteerd, toen zij op de Potsdammer Platz in Berlijn de Sowjet- wilden' verlaten, De nieuwe man van Korea Gestadig stromen de vluchtelingen West-Berlijn binnen en tot gisteren wa ren reeds 17-000 Oost-Duitsers gevlucht, Wie er maar enigszins de kans toe ziet. vlucht, wil hij niet met socialisten en Trotzkisten of Zionisten in de gevangenis terecht komen, als slachtoffer van de zuiveringswoede. Een naar het Westen uitgeweken, voormalige Oost-Duitse spoorwegfunctionaris deelde mede. dat 42 Oost-Duitsers, die in restauratiewagens van de expressetreinen van het Russische leger hadden gewerkt, binnenkort voor een rechtbank in Frankfort aan de Oder moeten verschijnen, beschuldigd van spionnage. En het mooiste is. dat de pas benoemde leiders van de Joodse Gemeenschap in Oost-Berlijn leukweg verklaren, dat er geen anti-semitisme in Oost-Duitsland kan heersen, omdat zulks bij de wet straf baar is gesteld. De opmerkzame lezer zal begrijpen, dat deze nieuwe Joodse Ge meenschap in Oost-Berlijn volkomen on der communistische leiding staat. Alles wijst er op. dat op bevel van Stalin OP geraffineerde wijze de zuivering in Oost- Duitsland wordt toegepast. Men heeft daar zijn mannetjes voor. nl. de 20.000 man sterke Oost-Duitse geheime politie. Men pijnigt zich de hersens af. wat de Russen hier feitelijk mee voor hebben. Volgens Reuter bereidt Stalin een histo rische ommezwaai voor in de economi sche politiek der landen achter het IJze ren Gordijn. De stedelingen hebben wei nig voedsel, de boeren te weinig ver- bruiljsartikelen. Wie niet past in het económische systeem dér Sowjets. moet heeft voorgesteld, aldus A.P.. de gehele groot- en kleinhandel in voedingsstoffen, steenkolen en andere veihruiksartjkelen te nationaliseren en in een grote staats- corporatie onder te brengen. De Russen schijnen hiertoe reeds hun toestemming te hebben gegeven. Het nieuwe parool luidt: Aan alle, nog resterende kapitalistische invloeden zal op drastische wijze een einde worden ge maakt. Wie hebben de tekorten achter het IJzeren Gordijn veroorzaakt? Niet het systeem, niet het wanbeheer, maarde ..kapitalisten-vrienden" natuurlijk! Van daar de zuivering. De alarmerende berichten verwekken in Oost-Duitsland een ware angstpsychose en allerlei geruchten doen de ronde. Zo wordt uit Berlijn gemeld, dat de 70-jar. Opstduitse vice-premier Otto Nuschke een beroerte heeft gehad. Nuschke voorzitter van de C.D.U., dus de Christen- Democratische Partij in de Oostelijke zone. Zoals men weet, werd de plaats vervangende voorzitter dezer partij, Der- vrijgelaten Gen. Maxwell Tayler, die 1 April gen. James van Fleet opvolgt als commandant van het achtste Amerik. leger (Korea). De Zuidkoreaanse regering heeft generaal van Fleet onderscheiden met de Medaille voor nationale dienst, de hoogste onderscheiding, die ooit aan een buitenlands bevel hebber is verleend. Bijna al 100.000 gulden voor De Hoop In het Zaterdagavond -programma vai de VARA heeft Ome Jan van Zutphen bekendgemaakt, dat de actie voor hospitaalkerkschip De Hoop tot nt 98.000,heeft opgeleverd. In dit be drag zijn niet de verschillende belang rijke giften in natura begrepen. Gen. Dijkxhoorn over leed bij de telefoon Generaall A. M. H. Dijikxhoom is im zijn wondmg aa>n de Sohietbergerweg te Rheden overleden, toen 'hij tijdens het telefoon-gesprek een hartverlamming kreeg. (Zie ook pag. 7) muur hing en twee in een boek. Naar men zich zal herinneren zijn kort na de overval twee corvee" de Monnikenberg verdacht van val gearresteerd. Hoewel de taxichauf- dat hun revolvers tijdens feur en een der getuigen uit de bank geladen waren. Rooi in Blaricum opgehelderd Oom stal 1.000,van buit, die in jampotje verstopt was DE TWEE GEMASKERDE individuën, die op 8 Januari bij een brutale overval op de boerenleenbank in Blaricum ruim f 17.000 buitmaakten. blijken twee jongens van 15 en 19 jaar uit Laren te zijn geweest. Het zijn de 19-jarige J. H. H.. van.T., die inmiddels in militaire dienst was gegaan zich in een kazerne te Nijmegen bevond, en zijn 15-jarige vriend G. J. J. C., die zijn vader in een melkzaak placht te helpen. Beide jongens zijn gearresteerd en hebben een volledige bekentenis afgelegd. Een oom van de oudste der beide jongens, de ongeveer 50-jarige bankwerker T. uit Laren, is eveneens in hechtenis genomen. Hij is de jongens na de overval behulpzaam geweest en heeft zich van de buit f 1000 toegeëigend. Bijna het hele geroofde bedrag is terecht. De 15-jarige C., die voor zijn leeftijd bijzonder lang is, droeg in de rechter knieholte van zijn lange broek een lis tig bevestigde, geladen en op scherp staande revolver, waarmee hy met een enkele handgreep kon vuren. Omdat de politie reeds vermoedde dat hij zich bij zijn arrestatie zou trachten te verweren, stelden enkele rechercheurs zich Zater dag verdekt op bij zyn woning. Toen hij het huis verliet, werd hij onverhoeds de boeien geslagen. Met een fantasie en een intelligentie" en betere zaak waardig, hebben de jeugdige daders de overval tot in de puntjes voorbereid. Geheel in de stijl waarin Amerikaanse gangsters over vallen plegen, hadden zij zich enige tijd tevoren speciale kleding aangeschaft: een gabardine regenjas, slappe hoed. waarvan zij de rand gemakkelijk diep op het voorhoofd konden buigen, mas kers, een paar nieuwe handschoenen en gymnastiekschoenen in valse moten. Na de overval verbrandden en vernie tigden zij de meeste van deze nieuwe kledingstukken in het huis van de bankwerker T. in Laren, de oom van de oudste jongen, en daags daarna lie pen zij weer in hun gewone plunje, waarmee zij in geen enkel opzicht aan het signalement van de daders vol daden. De vermomming had haar nut be wezen. Met genoegen lazen de beide jongens in de bladen, dat de politie naar twee volwassen mannen zocht. De overvallen kassier M. A. Bek en de twee andere personen, die tijdens de overval in de bank aanwezig waren, hadden zich in de leeftijd van de 15- jarige C., die langer is dan zijn 19-jari- ge vriend, wel heel erg vergist. Hem hadden zij voor een man van omstreeks 32 aangezien. De 19-jarige van T. had den ze op ongeveer 26 geschat. Greep in etalage te Ede 86 horloges verdwenen Toen de secretaris van het Fonds voor Sociale Instellingen der Staatsmijnen te Heerlen, de heer D„ gistermiddag even op zyn kantoor moest zijn, ontdekte hij dat achter de deur een man stond met breekijzer in de hand. De indringer maakte korte metten met de beambte. Hij dwong hem in zijn bureaustoel te gaan zitten, bond hem daarna vast aan de verwarming en ontnam hem zijn sleutelbos, waarmee hij twee brandkas ten opende, zonder echter geld te vin den. De vreemdeling verdween en na veel moeite gelukte het de heer D. zich uit zijn boeien los te wringen. Het onderzoek van de onmiddellijk ge waarschuwde politie wees uit, dat de inbreker tevoren een kluis had gefor ceerd in het kantoor van de gemeente lijke volkscredietbank, dat in hetzelfde gebouw is gevestigd. Ook hier leverde zijn bezoek hem niets op. De inbreker moet zijn weggereden met een auto. De horloger-juwelier P. uit de Dorps straat in Ede lag Zaterdagnacht nog niet lang in bed, toen hij twee doffe klappen hoorde. Hij rende naar beneden en zag dat in de spiegelruit een gat was ge slagen. Er bleken 86 horloges met een gezamenlijke waarde van ƒ6000 te zijn ontvreemd. De heer P. hoorde nog juist het geronk van een wegrijdende auto. Drie schepen beschadigd in Rotterdam De Nederlandse kustvaarder Rapid, die in de Jobshaven te Rotterdam lag, is Za terdagnacht aangevaren door het binnen komende kustvaartuig Brouwersgracht, it een bocht moest maken en de Rapid rmoedelyk te laat opmerkte. De Rapid werd aan de bakboordsboeg gedeeltelijk ingedeukt. De Brouwersgracht liep in de boeg een gat van ongev. 50 bij SO cm op Het Britse stoomschip Empire Ely liep in de Waalhaven uit zijn roer, botste tegen een kademuur en kreeg twee scheuren boven de waterlijn. Lijk van vermiste Ned. kok gevonden Uit de vissershaven van Altona bij Hamburg (Duitsland) is het lijk opge haald van de 42-jarige Nederlandse scheepskok Sjoerd de Vries uit Gronin gen. De V., die op het Nederlandse ms. Tide naar Hamburg voer, werd sedert 17 November vermist. Op welke wijze hij is verongelukt, heeft men nog niet kunnen vaststellen. De politie heeft de zaak in onderzoek. Zaterdagmiddag heeft de Zuid- Hollandse Jachtvereniging een jachtrit gehouden in Wassenaar en Den Haag. Op de foto ziet men de deelnemers, die thans nog bij elkaar zijn. Weldra al de stap voet overgaan in een ferme draf. met stelligheid beweren een van deze corveeërs als de dader te herkennen, bleek zijn onschuld alras uit een door hem aangevoerd alibi. Van de twee jongens heeft de oudste bekend, dat van hem het initiatief voor de overval is uitgegaan. Beide jongens stammen uit grote geznnen. Zij bewe ren de nieuwe kleding en de andere attributen van hun eigen spaargeld te hebben gekocht. De pistolen zouden nog uit de oorlog stammen. Het wapen van de oudste overvaller werd terug gevonden achter de dubbele wand van een kastje, dat thuis in zijn slaapkamer stond. De jongens hebben meegedeeld, overval Wagen en werktrein ontspoord Railverkeer bij Windesheim enige uren gestremd Vanmorgen omstreeks kwart voor zes op de spoorbaan ZwolleDeventer ter hoogte van Windesheim een op enkel spoor staande wagen van een werktrein ontspoord, tengevolge waarvan het trein verkeer ter plaatse geheel was gestremd. Reeds om 7.20 uur had men de werk bestaande uit enkele werktuigwa gens voor herstelwerkzaamheden aan de spoorlijn, van de baan verwijderd, zodat het verkeer kon worden hervat. De eer- reinen op dit traject werden ver vangen door autobussen. Uit de lasterlabrieken: Die Russische artsen moorden maar Nu gaan ook advocaten er zeker aan De Moskouse „Prawda" heeft de negen Sowjetartsen, die onlangs zijn beschul digd van een samenzwering om een aan tal Sowjet-militaire leiders „uit de weg te ruimen", van nóg een moord beschul digd. In een artikel ter herdenking van Koeibysjew, eens een der belangrijkste Sowj et-leiders, verklaarde het blad, dat hij was „vermoord door de geneesheren- gifmengers in dienst van buitenlandse imperialisten". Een blad uit Minsk in Wit-Rusland heeft de plaatselijke dokters er van be schuldigd. betrokken te zijn bij een sa menzwering tot het verkrijgen van bui tensporig veel ziekteverlof. Het blad schreef, dat een aantal artsen zich ziek hield en dat zij „twijfelachtige attesten" collega's gaven om hen op de zie kenlijst geplaatst te krijgen. En ten slotte zijn nu ook de advocaten in de Sowjet-Unie onder vuur genomen. Het regeringsblad „Izwestia" beschuldig de hen van „bourgeoisie", van het in de doofpot stoppen van critiek en van „vruchteloos getheoretiseer". Dr ir S. L. Louwes, de directeur-generaal van de Voedselvoorziening, een zet vooraanstaande figuur op het gebied van onze landbouw, is 63 jaar oud i Den Haag overleden. Terwijl in Liverpool gedokt werd Tweehonderd man poogden uren lang vergeefs de brand meester te worden HET GROTE PASSAGIERSSCHIP „Empress of Canada". 20.235 ton me tende en eigendom van „The Canadian Pacific Steamships Limited", is gisteravond, terwijl het schip in de haven van Liverpool in dok lag, in brand gevlogen. Nadat tweehonderd brandweerlieden zes uur lang vergeefs gepoogd hadden de brand meester te worden, is de „Empress of Canada" gekapseisd en wordt als verloren beschouwd. Het verloren gaan van dit schip is voor „The Canadian Pacific Steamships Limited" een gevoelig verlies, dat des te sterker wordt gevoeld omdat reeds velen, in verband met de Britse kro ningsplechtigheden in de komende zomer, bij de maatschappij passage naar Groot-Brittannië hebben geboekt. Men meent dat de brand, op nog niet opgehelderde wijze, in de scheeps- apotheek is ontstaan. Er waren op het tijdstip van de brand geen passagiers aan boord. Vijf brand weerlieden moesten na de strijd met het vuur in een ziekenhuis worden behan deld. Andere slachtoffers zijn er geluk- hadden velen reeds passage geboekt de Juni de kroningsfeesten bij te nen. Aangezien het „kort dag" is, zal het moeilijk voor hen zijn nog op andere wijze in hun vervoer te voorzien. Ex-ambassadeur Dumont bij de KS.G. Naar de Nieuwe Leidsche Crt verneemt, is dr K. Dumont, eertijds am bassadeur van de Westduitse Bondsrepu- kig i „A.F.P." meldt nog. dat de ..Empress of Canada" 24 jaar oud was. Het schip iras voor ongeveer 750.000 pond sterling erzekerd. terwijl de waarde er van laar schatting twee millioen pond be- Sabotage Aan een later Reuterbericht ontlenen wij: Ook vanmorgen stegen nog zware rookwolken uit het wrak op. Deze scheepsbrand was de derde in acht dagen, die in de haven van Liverpool plaats vond. Derhalve wordt de moge lijkheid van sabotage niet uitgesloten geacht. Zoals vermeld, voer de „Empress of Canada" op de transatlantische dienst President Soekarno op reis President Soekarno ls Zondagochtend naar Bandjermasin vertrokken voor een oriëntatiereis naar Borneo en Celebes, welke tot 6 Februari a.s. zal duren. Veelzijdig landbouwkundige, directeur-generaal der Voedselvoorziening In de loop van Zondag is in zijn wo ning aan de Van Alkemadelaan in De* Haag plotseling op 63-jarige leeftijd overleden dr ir S. L. Louwes. directeur- generaal van de Voedselvoorziening. Za terdagmiddag kreeg dr ir Louwes een hartaanval. Dr ir Stephanus Louwe Louwes werd op 29 Maart 1889 te Ulrum (Gr.) geboren. Hij bezocht de H.B.S. te Groningen en studeerde daarna aan de Landbouwhoge school te Wageningen. waar hij zijn stu die als landbouwkundig ingenieur vol- Waar het hart vol Dwaalspoor Ook op andere wijze hebben de kna pen getracht de politie op een dwaal spoor te brengen. De oudste van de twee ging per taxi naar Hilversum en liet zich vandaar in een andere taxi Blaricum rijden. Dicht bij de boe renleenbank liet hij stoppen. Vijftig meter verder stond zijn jongere kame raad, die lopend uit Blaricum was ge komen. hem op te wachten. Samen tra den zij het bankgebouw binnen, terwijl "e maskers over hun gezicht trok- Met de revolvers in de hand dwongen zij de kassier 17.000 af te ge- De vlucht verliep gesmeerd. Gedeel telijk met de wachtende taxi, gedeelte lijk te voet door de bossen over de hei, ging het tweetal naar het huis van de oora. Binnen werd de buit broederlijk verdeeld. Ieder van de jongens kreeg 8500 en beiden stopten hun deel van de buit in een jampotje dat zij met lak ondoorzichtig maakten en in de tuin verstopten. Nog dezelfde avond of daags daarna zijn de jongens met be hulp van de oom er toe overgegaan de vermommingsattributen in de kachel te verbranden. Om geen argwaan te wekken, haalde T. die avond gewoon zijn meisje uit de gymnastiekles. Oompje kon zich blijkbaar niet met de verdeling van de buit verenigen, want 's nachts groef hij in de naast zyn huis gelegen tuin van neeflief diens potje op en nam er 1.000 uit. Het ren tien bankbiljetten van 100. Acht verstopte hij achter een spiegel die aan DAT in Enschede de tentoonstelling Bont en Blauw (over de ontwikkeling der textielkunst in tien eeuwen) is ge opend. DAT uit Ierseke voor het eerst Zeeuw- oesters naar Perzië zijn verstuurd. DAT de Algemene Verladers- en Eigen Vervoerders Organisatie E.V-O. bij de ministers Beyen en Algera heeft aange drongen op een soepeler regeling voor het verstrekken van speciale visa aan chauffeurs. DAT de wervingsactie voor de Orga nisatie Bescherming Bevolking in Over ijssel is ingeleid door dr C. J. Prinsen, secretaris-generaal van Binnenlandse Za ken. bij de opening van een tentoonstel ling in Deventer. DAT minister De Bruijn Zaterdag ln Utrecht voor de jongerenorganisatie van de K.P.V heeft gesproken over de be tekenis van de P.B.O. voor de jongeren. DAT B. en W. van Apeldoorn aan de gemeenteraad hebben voorgesteld de rio lering van de kom der gemeente voort te zetten (kosten: f 1.7 millioen). DAT Urk uit zijn ijsisolement ls ver lost en de veerboot naar Enkhuizen en de vissersvloot vandaag weer uitvoeren. DAT Zaterdagavond in Den Haag is overleden de schilder en graficus Tames Oud. DAT minister Mansholt op een bijeen komst van Ned. en Duitse socialisten in Burgsteinfuhrt heeft gepleit voor een spoedige principiële toenadering inzake :n Europese economische unie. DAT de Stichting Katholieke Bejaar denzorg voor Gerepatrieerden midden Februari in Den Bosch een tehuis voor 70 personen wil openen en zij de gemeen- n lening van f 175.000 heeft gevraagd de aankoop van het pension St Jan Baptist. DAT de landbouwer W. Föllings in Beuningen, die vorig jaar een beverrat verschalkte, thans, met behulp van een bouvier, een das van omstreeks 25 pond heeft gevangen. DAT dr J. E. Baron de Vos van Steen- wijk, commissaris der Koningin in Noord-Holland, Zaterdag als ere-voorzlt- de Kring N.-H. van het Ncd. Rode Kruis is geïnstalleerd. DAT het hoofdbestuur van de Friese ij van Landbouw zich heeft uitgespro- sn voor het sluiten van veemarkten ln die streken van het land, waar een drei ging van het mond- en klauwzeer heerst. DAT aan Ir F. Q. den Hollander, pres.- dir. Ned. Spoorwegen, van het Ned. Rode Kruis de kruis van verdienste heeft gekregen voor het leiden van de jaar lijkse inzamelingsactie van het N.R.K. DAT Apeldoorn een extra-toewijzing van woningen heeft gekregen omdat DAT de herdenkingsbijeenkomst t« Tubbergen ter ere van de R.K. staats- mgT dr H. Schaepman o.m. werd bijgewoond door minister Beel en prof. j C. P. M. Romme. DAT Zaterdag 'bij de R'damse Droog, dok Mij het vracht- en passagiersschip Van Linschoten (4500 brt) voor de KPM te water is gelaten door mevr. W. H. Baronesse Collot d'EscuryHooft, echt genote van de president van de Ned. Handelmdj. DAT vanmorgen aan de Dordtselaan— Mijneheremlaan te R'daim de eerste paal is geslagen voor een complex woningen en 9 winkels, dat vermoede lijk in 1955 zal zijn voltooid. DAT een KLM-toestel Donderdag dertigtal kunstig nagemaakte attributen de Engelse kroningsplechtigheid, zo- ).m. de kroningstroon, dienende voor het repeteren van verscheidene onder, delen van deze gebeurtenis van New York via A'dam naar Londen zal vliegen. DAT de wegens malversaties gearres teerde W. G. van H. niet de administra teur van een ziekenfonds, maar van het alg. ziekenhuis in Vlaarddngen is. DAT te New York, 80 jaar oud, ls overleden de Nederlander H. W. van Heukelom, vroeger oudste vennoot van Probst, Wetzler en Co, leden van de New Yorkse effectenbeurs. D.vT de Ver. Ned. Scheepvaartmij te Den Haag bij de werf J. Smit Czn te Al- blasserdam een v-aohtsohip van 4650 tooide. Van 19121913 werkte hij als sistent van de rijkslandibouwconsulent te Sohagen. waarna hij gedurende vier jaar de functie van directeur der Ryksland- bouwwinterschool te Meppel vervulde er tevens rijkslandbouwconsulent voor Over ijssel aldaar was. In 1917 ging hy naai Hengelo (O.) om daar gedurende twee jaar dezelfde functies te bekleden. In 1919 werd hij benoemd tot secretaris-penning meester der Overijsselse landbouw-maat- schappij te Zwolle. In 1912 werd ir Lou- gekozen tot lid van de Provinciale Staten van Overijssel. In 1931 werd hij lid van Gedeputeerde Staten. In het laatste jaar werd hij benoemd tot regeringscom missaris van de Tarwewet. De in dat jaar in het leven geroepen organisatie, nodig voor de uitvoering en de wenking de Tarwewet is geheel het werk vs Louwes. Het Nederlands Genootschap voor Landbouwwetenschappen koos hem tot zijn voorzitter. Voorts was hij regeringscommissaris jor de akkerbouw en de veehouderij. Bij het uitbreken van de oorlog in 1940 was het voedselprobleem wel het zwaarste ons land het hoofd moest bie den. In Augustus van dat jaar benoemde de secretaris-generaal van het departe- van Landbouw en Visserij Ir Lou- die hoofd van het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd was. tot directeur-generaal van de Voedsel voorziening. De uitplundering van Neder land door de vijand stelde aan zijn beleid de hoogste eisen. Talrijk waren de be sprekingen, die ir Louwes met de bezet tende macht moest voeren en even talrijk de uiteenzettingen die hij in pers en radio moest geven om de noodtoestand, waarin de bevolking verkeerde en welke steeds verslechterde, duidelijk te maken. De na-oorlogse periode bracht welhaast dezelfde moeilijkheden met zich mede. om het voedseltekort te bestrijden. Ir Louwes, die benoemd werd tot bijzonder adviseur van de directeur-generaal van de Food and Agriculture Organization of the United Nations (F.A.Oheeft ver scheidene reizen gemaakt o.a. naar Ame rika. Hij werd op 9 Maart 1948 doctor ho noris causa te Wageningen. Op n nieuwe post bliek in Den Haag, per 1 Febr. a.s. be noemd als vertegenwoordiger van de Duitse belangen in de Europese Kolen- en Staalgemeenschap, die te Luxemburg haar zetel heeft. Rotterdamse journalist weer op vrije voeten De 20-jarige leerling-journalist Elffe- rich, die begin vorige week in verzekerde bewaring was gesteld, omdat hij in Het Rotterdamsch Parool militaire geheimen gepubliceerd zou hebben, is Zaterdagmid dag weer op vrije voeten gesteld, 's Mor gens was hij verhoord door de rechter commissaris. De officier van Justitie had hem Vrijdagmiddag een verhoor afge nomen. Naar wij verder vernemen is ook de adjudant, die in deze zaak ge arresteerd was. op vrije voeten gesteld. HET WEER IN EUROPA I s 1 3c lt o 3 s a s 1 h' -a' 3 1 Oslo Stockholm Kopenh Londen Brussel Parys Nice Berlijn München Zürlch Wenen zw. bew. licht bew. licht bew geh bew nevel nevel goh. bew ceh bew. glh. bew windstil w 1 WNW 1 windstil windstil windstil N 2 winds UI NSW 2 WNW 2 -18 -10 -11 - 6 - 6 - 0 2 6 2 5 3 4 4 12 - 3 2 - 2 4 0 1 0 1 Meer wind Tot morgenavond verwacht ja De Bilt: Zwaar bewolkt met 9* enkele opklaringen en aan- vamkeldjk hder en daar mist. 'tëgï Overwegend droog weer. Aanvankelijk zwakke en later tot wij krachtig toe nemend Zuidwestelijke wind. Vannacht het binnenland hier en daar lichte vorst, overdag dezelfde temperaturen ato vandaag. (Opgemaakt om tien uur). ZON EN MAAN Dinsdag: zon 8.28 tot 17.18 uur; maan 14-29 tot 7.22 uur. Op 30 Januari V-M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1