Jlictime CdJwriic (flóumnl Mensen in hun vrije tijd Maarschalk Tito versterkt de politieke banden met het Westen Defensieverdrag tussen Zuid-Slavië, Turkije en Griekenland Nato-bevelhebber en zeggen schap over territoriale troepen Wist U Er valt te loven en te laken VOSKUIL ZATERDAG 24 JANUARI 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). Drie en dertigste jaargang No 9S43 Directie! F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .SUflttosUt* Is «Jjr&frvtn mijn bert In tegljenspoct"" Een politiek Balkaniront MAARSCHALK TITO van Zuid-Slavië heeft zijn aanvankelijk verzet tegen een schriftelijk vastgelegde defensie-overeenkomst met Turkije en Griekenland opgegeven. Hij heeft zich thans bereid verklaard met deze beide landen een defensiepact aan te gaan, ten doel hebbende een soort van Balkanfront te vormen in de gemeenschappelijke strijd tegen Russische aggressie. Dit is voor de politieke ontwikkeling op de Balkan een zeer belangrijk punt. Echter is nog niet bekend, wanneer en waar de drie betrokken mogendheden bijeen zullen komen om het be treffende verdrag op te stellen. De Turkse minister van Buitenl. Zaken, Foead Koproeloe, houdt vandaag in Belgrado een persconferentie en na Jiet bezoek aan Zuid-Slavië, vertrekt hij morgen naar Athene. Interessant zullen de Italiaanse reacties zijn. Aan Ass. Press ontlenen wij, dat de Turkse minister van Buit. Zaken, Kop- jroeloe, aanzat aan een diner met Tito kan Zuid-Slavië. Te dier gelegenheid, de politieke „appétit vient en mangeant", hapte Tito in het verdrag, zich bereid Verklarende, een dergelijke overeen komst te willen ondertekenen, hoewel hij vroeger steeds gezegd had, dat schrifte lijke verdragen niet nodig waren en -hy slechts in een losse alliantie zou toe- De ontmoeting, die niet alleen voor Me Balkan, maar ook voor de verdedi ging van het hele Westen van het groot ste belang is, vond plaats op het eiland Brioni in de Adriatische Zee, waar Tito een buiten heeft. i Tito verklaarde: „De kwestie van een formele verplichting behoeft geenszins [beschouwd te worden als een struikel blok voor de toekbmstige betrekkingen tussen onze landen. Een formele ver plichting betekent voor ons slechts de ■goedkeuring van alle plannen, die in feite reeds zyn vastgesteld", j Deze wijziging in de houding van Tito betekent een belangrijke stap vooruit en poet de kansen op versteviging van de militaire en economische 'betrekkingen 'tussen de drie landen aanmerkelijk stij gen. Zowel Griekenland als Turkije heb- jben steeds aangestuurd op iets meer dan ;een mondelinge overeenkomst. I In zijn toespraak memoreerde Tito de jpolitieke verschillen tussen de drie lan- Iden, maar voegde er aan toe: „Wij heb ben éénzelfde verlangen, wij willen allen in vrijheid en vrede leven en wy willen lonze onafhankelijkheid en integriteit Chr. vakorganisaties Minder loonverschil in Benelux nodig Concurrentievoorwaarden meer gelijk Vertegenwoordigers van de Chr. vak beweging in België en Nederland (A.C.V., C.N.V. en K.A.B.) hebben naar aanlei ding van de jongste Benelux-conferentie uitgesproken dat in een economische unie de concurrentievoorwaarden zoveel mo gelijk gelijk moeten zijn en het levens peil en de werkgelegenheid zo hoog mo- gelijk moeten worden opgevoerd. Noodzakelijk acht men: a. dat bij het zoeken van compensatie voor de Neder landse huurverhoging rekening wordt gehouden met de Beneluxmoeilijkheden in zake het loonpeil; b. een vrijere loon vorming in Nederland; c. vermindering of afschaffing van het loonverschil tus- isen de gemeenteklassen in Nederland; d. verlaging van de indirecte belastingen in België en Luxemburg; e. een soepeler j toepassing van het landbouwprotocol, om :de kosten van levensonderhoud in België te laten dalen; f. vermindering van de j verschillen tussen de loonniveau's door 'bovengenoemde maatregelen; g. een krachtige samenwerking op het gebied van de buitenlandse handelspolitiek. Geen opschorting van HAL- diensten op Afrika Nu de Holland-Ameri'ka Lijn door het zinken van de Klipfontein een van haar vijf passagiersschepen heeft verloren, ondervindt ze enige moeilijkheden met het vervoer der passagiers. Er is echter geen sprake van, aldus de directie, dat de maatschappij genoodzaakt is de diensten op Afrika op te schorten, zoals een Reuterberioht deed voorkomen. Getracht wordt door verschuiving van boekingen en door gebruikmaking van vrachtschepen met passagiersaccomodatie het bedrijf zo goed mogelijk te laten functionn er en. Frans Duwaerprijzen-1952 voor best verzorgde boek B. en W. van Amsterdam hebben op voordracht van de adviescommissie voor de Frans Duwaerprijzen-1952, besloten de prijs, groot ƒ200 voor de ontwerper van het typografisch best verzorgde boek, tijdschrift of hand'eld iaiikwerk ver schenen tussen 1 October 1951 en 1 Oc tober 1952 toe te kennen aan de heer Dick Eltffers te Amsterdam, voor de ver zorg iinig van het boek Verve, samenge steld door W. Jos de Gruyter en Paul Rodeniko. uitgegeven door Daaonen N.V. in Den Haaig en gedruikt door de druk kerij Meyer te Wormerveer. Een nieuw Russische straaljager Bracht reeds ernsfige verliezen toe aan Amerik. bommenwerpers Onlangs zijn door een nieuw type Rus sische straaljagers ernstige verliezen toe gebracht aan Amerikaanse bommenwer pers die aanvallen uitvoerden op Noord-Korea. Aldus het tijdschrift Flight, officieel orgaan van de Britse Royal Aeroclub. De Russische jager zou een driehoeksvleugel hebben en zijn uit gerust met radar en twee kanonnen. Tot dusver werd de Britse Gloster Ja velin, een toestel dat sneller kan vliegen dan het geluid, beschouwd als de enige bestaande straaljager met driehoekige vleugels. Aan burgemeester J. Bosselaar van de gemeente Aagtekerke is op zijn ver zoek m.i.v, 1 Mei eervol ontslag verleend. handhaven". De Turkse minister gaf te kennen, dat de samenwerking die thans groeiende is tussen Zuid-Slavië, Grieken land en Turkije een belangrijke aan winst vormt voor een gemeenschappelijk politiek (en strategisch) front. Onge twijfeld worden hierdoor de banden met het Westen versterkt, maar het is te hopen dat de houding van Tito jegens het Vaticaan zal verbeteren. Dat gaal naar Den Bosch toe Grenadiers en Jagers niet naar Den Haag Naar de Nieuwe Leidsche Crt verneemt moet het uitgesloten worden geacht, dat de giarderegimenten, Grena diers en Jagers, zoals eerder verwacht werd, suit Nijmegen weer terug zullen komen in Den Haag. Zij zulten, waarschijnlijk per 1 April, ö'efinöitief naar 's-Hertogenbosch worden overgeplaatst. Door slagers omgekocht? Zaanse keurmeester gearresteerd De hoofdopzichter-keurmeester van het openbare slachthuis te Zaandam, F. V. is gearresteerd onder ernstige verden king van fraude. Hij zou giften, in de vorm van pakjes vlees, van slagers heb ben aangenomen als beloning voor het administreren van onjuiste, voor de sla gers gunstige gegevens in de boekhou ding van het zgn. verzekeringsfonds voor slagers. Tot de arrestatie is overgegaan op aanwijzingen van een slagersknecht, die vertelde geregeld eerste klas vlees te moeten bezorgen bij de hoofdopzichter keurmeester, zonder dat hij daarvoor geld behoefde te ontvangen. Tegen de slagers is proces-verbaal opgemaakt. Foster Dulles eist positieve trouw De nieuwe Amerikaanse minister van Buit. Zaken. Dulles, heeft dezer dagen als eerste officiële daad na zijn aanstelling, een brief tot het 16.500 leden tellende per soneel van de Amerikaanse buitenlandse dienst gericht. In deze brief verklaart de minister, dat hij „in deze tijd van gevaar niets minder dan een duidelijke loyaliteit jegens de politiek van het land zal dulden". Dulles raadde het personeel aan, reke ning te houden met veranderingen onder het nieuwe Republikeinse bestuur. Hij zeide, dat het nationale welzijn de voor rang moet hebben boven individuele be langen. De buitenlandse politiek van de Ver. Staten zal alleen dan zegevieren, indien zij wordt gegrondvest op eerlijke waar dering van de feiten, aldus Dulles. Het is volgens de nieuwe minister nood zakelijk, het departement en de buiten landse dienst van tijd tot tijd opnieuw te organiseren om zo goed mogelijk de taken te vervullen en de gestelde doelen te bereiken. Nederlandse vrouw gewond te Padang Aneta verneemt, dat een Nederlandse dame, die bezig was inkopen te doen te Padang door een onbekende in de rug met een messteek werd gewond en naar het ziekenhuis moest. Haar echtgenoot, de heer C. H. Horn, die werkzaam is bij de cementfabriek Indaroeng, heeft on enigheid met zijn ondergeschikten en het is voorgekomen, dat de arbeiders hem aanvielen. De politie bewaakt thans de fabriek. Ondernemingen in Zuid- Sumatra gesloten De koff-ie-ondennem-ing Padang Karet en de kina-onderneming Boek it Kara in Zuid-Sumatra zijn gesloten. Japan schiet terug van Hokkaido Als vliegtuigen zijn grond gebied schenden Een Japans bataljon luchtdoelartdllerie zal binnenkort naar Hokkaido gezonden worden, het Noordelijkste Japanse eiland, slechts enkele kilometers verwij derd van de. door Russen bezette, eilanden. De Japanse regering heeft onlangs een nota gepubliceerd, waarin buitenlandse mogendheden gewaarschuwd worden, dat op vliegtuigen, die het Japanse grond gebied schenden, in het vervolg geschoten zal worden. Herhaaldelijk werd het Japanse territoir in het Noorden door vreemde vliegtuigen gesohonden. (Dit bericht is de eerste aanwijzing, aldus A.P., dat de Amerikaanse straal jagers, die de Japanse grenzen bewaken, in de nabije toekomst door Japans lucht doelgeschut gesteund zullen worden.) DULLES EN STASSEN OP 6 FEBR. IN DEN HAAG De Amerikaanse ministers Foster Dul les (Buitenlandse Zaken) en Harold Stassen, hoofd van het Bureau voor We derzijdse Beveiliging (MSA), zullen op hun reis door West-Europa op Vrijdag 6 Februari met de nachttrein uit Bonn Den Haag aankomen. De ministers Beyen en Luns zullen beide heren een diner aanbieden. De lunch wordt die dag gebruikt op de Amerikaanse ambassade. In de loop van de dag zullen verschei dene besprekingen worden gevoerd. Feest in Egypte Naguib zes maanden aan de macht In geheel Egypte zijn gisteren de feestelijkheden begonnen ter viering var het feit, dat generaal Naguib zes maan den -geleden de geslaagde staatsgreep uit voerde. De generaal hield een opwek kende rede voor een duizendkoppige menigte die zich in Cairo had verzameld. In het centrum van de stad werd een reusachtige parade -gehouden, waarin ver tegenwoordigers uit alle geledingen van het Egyptische volk meeliepen. De terechtstelling van de ter dood ver oordeelde Egyptisohe kolonel Da-mar.- houry, die schuldig is bevonden aan hoogverraad, is uitgesteld tot na de be vrijdingsfeesten, welke 26 Januari eindi gen. Kolonel Damanhoury zal worden gefusilleerd. Mi Kruis in debat over belangrijke vragen Geneiaal MathonRegeling moet eventueel zeil moment van mobilisatie kiezen „In geval van aggressie zal de Nato-bevelhebber geen zeggenschap hebben over de territoriale troepen. Een beslissing over mobilisatie berust bij de landen van de Europese Defensie Gemeenschap. Dit was de kern van het antwoord, dat generaal-majoor Th. E. E. H. Mathon van de Generale Staf gisteravond gaf op een vraag van generaal mr H. J. Kruis op een bijeen komst van de Vereniging ter Beoefening van de Krijgswetenschap in Den Haag. Generaal Mathon heeft o.m. betoogd, dat de Europese Defensiegemeenschap geen politieke taak heeft band ook geen eigen inlichtingendienst heeft. Wel moet de E.D.G. beschikken over een documentatiedienst, doch het eigenlijke inlichtingenwerk zal moeten geschieden door de Nato. „Daarnaast", zo zei de generaal, „moeten de landen hun eigen nationale inlichtingendienst hebben. Deze dienst zal dan ook kunnen adviseren over een eventuele beslissing tot mobilisatie". In dit verband stelde generaal Kruis de vraag, wie dan de zeggenschap over de territoriale troepen heeft. Dit zijn dus de troepen, die aangewezen zün binnen de landsgrenzen op te treden. Hü noemde het een bezwaar als dit niet de Nato-bevelhebber zou zijn, om dat, indien het achterland valt, ook de verdediging van het daarvoor liggend gebied ten zeerste in gevaar komt. Mr W. F. L. graaf van Bylandt, de nieuwe Nederlandse Hoge Commissaris in Indonesië, overhandigde zijn geloofsbrieven aan het Indonesische staats hoofd, president Soekarno. Bij deze plechtigheid hebben beiden er op gewezen, dat er meer is, hetwelk Indonesië en Nederland verenigt dan scheidt. Tezelfdertijd werd te Djakarta het Van Heutsmonument afgebroken „Als de Nato-bevelhebber kan zeggen, dat h\j wel geïnteresseerd is in, r niet verantwoordeiyk is voor de territo riale troepen, dan kan ik my dat weiyks voorstellen", aldus generaal Kruis. „Hü kan dit m.l. alleen zeggen als hü dit achterland niet tot elke prü: wil behouden". Generaal-majoor Mathon antwoordde hierop, dat ook in EDG-verband de gering moet kunnen beschikken over eigen inlichtingendienst om zelf gegevens te verzamelen en om op grond daarv, zelf bv. eventueel het moment van m_ bilisatie te kiezen. Indien de E.D.G. geen inlichtingendienst heeft moeten de af- zonderlUke landen er zelf een hebben. Spr. betoogde dat de territoriale ver dediging levensbelangen, vooral voor de burgers, in zich heeft, belangen die uit gaan boven de militaire. „Het gaat hier ook om de vei woordelijkheid van de regering ten zien van de burgerbevolking", aldus spr. „en voor deze bevolking biyft de rege ring aansprakeiyk." De regering heeft hier verantwoordelijkheden, die ze aai geen enkele militaire instantie kan over dragen". ADRES VAN PROF. SMEL1K e.a. „Geen strafverlaging voor Lages c.s." Op het ministerie van Algemene Zaken is gisteren aan minister-president dr W. Drees een petitionnement aangeboden, waarin een garantie wordt bepleit tegen strafvermindering voor oorlogsmisdadi gers, zoals Lages, Aus der Fuenten en anderen. Aan alle leden van minister raad en Staten-Generaal is een afschrift toegezonden. Bij het petitionnement, dat was onder tekend door prof. dr E. L. Smelik, hoogleraar in de theologie aan de ge meente-universiteit te Amsterdam, en dr P. Prins, predikant voor gedetineerden, waren 48 adhaesiebetuigingen gevoegd van hoogleraren, kunstenaars en perso nen uit bedryfs- en bankwezen. Het werkcomité heeft meegedeeld, dat het aantal tot nu toe ontvangen adhae siebetuigingen 57.500 bedraagt. In het stuk wordt verzocht een wetsvoorstel in te dienen, waarin wordt bepaald, dat de oorlogsmisdadigers die tot levenslange gevangenisstraf werden veroordeeld, ook daadwerkelijk levenslang zullen krijgen. „Alleen op de wereld" Oostduits zwervertje in Amsterdam opgepakt Met slechts enkele marken op zak heeft de 15-jarige Duitse weesjongen Klaus S. veertien dagen liftend half Europa doorgezworven, tot hij deze week in Amsterdam door een agent werd gehouden. De jongen was uit een huis in Dresden (achter het IJzeren Gor- dyn) weggelopen en wilde naar een oc in Dortmund, maar deze was nergens vinden. By Elten kwam hy illegaal de Nederlandse grens over. De jongen wordt naar West-Duitsland teruggezonden, i behoeft vermoedelijk niet meer Dresden. DAT tegen een 18-j. Utrechtse tim merman, die een oudere broer heeft be dreigd met een schaaf, in Utrecht zes maanden voorwaardelijk is geëist. DAT de Holland-Amerikalijnp vanavond in Rotterdam 450 medewerkers zou hul digen, die de laatste jaren een jubileum hebben gevierd, onder wie drie die reeds 50 jaar en tachtig die al 40 jaar in dienst zijn. DAT Ged. Staten van Noord-Holland op een aanvullende begroting bijna f48 millioen hebben aangevraagd voor uit breidingswerken ten behoeve van het prov. electriciteitsbedryf. DAT op 31 Januari in Eindhoven een nieuw districtsconsultatiebureau voor de t.b.c.-bestryding wordt geopend. DAT de aanleg van het laatste deel van de prov. weg Alphen aan den Rijn Haarlemmermeer, ter hoogte van Leimui- den, dezer dagen is aanbesteed. DAT het vacantie- en kampeercen- trum De Katjeskelder aan de Bredase- weg bij Oosterhout dit voorjaar wordt geopend. DAT de A'damse politie inlichtingen heeft verzocht over een 40- a 60-jarige man, wiens stoffelijk overschot op 3 Mei 1952 werd aangetroffen in het water van het Binnen-IJ. DAT de president van de R'damse rechtbank gisteren het kort geding van enige Schiedammers tegen het gemeente bestuur (i.vjn. de bouw van een open luchttheater in de Plantage) behandelde en op 30 Januari uitspraak zal doen. DAT het bezoek van minister Witte aan Friesland, vastgesteld- op 2 en 3 Februari, is uitgesteld, daar de minister op deze data in het parlement moet zijn. DAT de bouw van het crematorium in Dieren vermoedelyk tegen het einde van dit jaar zal worden voltooid. DAT de Ned. kustvaarder Marie met een defecte motor door twee Franse trei- I Iers naar Bordeaux is gesleept. Zoals wij gisteren meldden, zijn in Wateringen 24 Russische kinderen tussen 6 en 16 jaar aangekomen uit kampen van verplaatste per sonen in Duitsland. De kinderen zullen twee maanden bij families worden opgenomen op bij te ko men van het eentonige kampleven. Burgemeester M. P. A. Meissen van Wateringen (links) en de ge meentesecretaris, de heer L. J. M. Hendriks, maken een wandeling door het vriendelijke dorpje. Taylor opvolger van Van Fleet Als bevelhebber van het 8e leger (Korea) Het Amerikaanse legercom-mando deelt mede, da-t generaal James van Fleet, be velhebber van het achtste leger op Korea, 31 Maart a.s. zyn taak zal be ëindigen en met pensioen zal gaan. Hy wordt opgevolgd door generaal Maxwell Taylor, thans plaatsvervangend stafohef or de operaties van het leger. De -jarige Van Fleet, die op Westpoint n jaargenoot van president Eisenhower is, is 37 jaar in actieve dienst geweest. Van Fleet zou reeds eerder zijn heenge gaan, maar er ontstond vertraging door de presidents- en regeringswisseling. In dit verband zy nog vermeld, dat gene raal Law-ton Collins, de stafchef ven het Amerikaanse leger, voor een bezoek van een weet: naai- Korea is vertrokken, ahvaar hij met de generaals Clark en Van Fleet zal confereren Nederlandse tarwe naar West- Duitsland De Westduitse autoriteiten hebben heden toestemming verleend tot invoer an zomerzaaitarwe uit Nederland ter ■aarde van 350.000 Mark (ƒ270.000) an oliezaden en oliehoudende vruchten voor voederdoeleind en ter waarde van 200.000 Mark (ƒ180.000). In twaalf dagen maar vijf minuten zon JjET WEER in ons land werd de af gelopen twee weken gekenmerkt door een opvallend gebrek aan rc schijn. In De Bilt scheen de zon sedert Maandag 12 Januari maar ongeveer 5 minuten (op de 20e), meldt het K.N.M.I. De oorzaak hiervan moet gezocht worden in een gebied tian hoge lucht druk, dat zich boven West- en Mid den-Europa handhaafde en rustig weer veroorzaakte, waardoor op tal van plaatsen mist ontstond. Bovendien voerden Westelijke winden vochtige lucht aan, waarin uitgebreide wol kenvelden voorkwamen, die zich dag in dag uit met grote hardnekkigheid handhaafden. Slechts hier en daar kwamen opklaringen voor, maar waren over het algemeen van korte duur. Het ziet er naar uit, dat het 1 bere weer ook morgen in het gi ste deel van het land zal voortduren. Bij Schotland nadert een storings front dat zich naar de Noordzee ver plaatste en morgen waarschijnlijk iva regen zal brengen. Het is echter wel mogelijk, dat na de frontpassage, die in het Noord-Westen van het land reeds morgen overdag kan plaats hebben, enkele opklaringen zullen voorkomen. HET WEERIn EUROPA Oslo Stockholm DAT de tweede verpakkingsbeurs in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam bijna 15.000 bezoekers heeft getrokken. DAT minister Donker bij de Tweede Kamer een wetsontwerp heeft ingediend om het overbrengen van duplicaten der registers van de burgerlyke stand naar het buitenland mogelijk te maken. DAT P. J. Elout te Domburg, direc teur van de N.V. Domburgse Zeebad inrichting. tg.v. zijn 80ste verjaardag is benoemd tot ridder O.N. DAT de ver. Het Ned. Trekpaard dit jaar op 8 en 9 September in Utrecht haar jaarlijkse nationale tentoonstelling houdt, terwijl tot erelid is benoemd de oud-wnd voorzitter P. A. Stallaert te Kloosterzande. DAT de commissie voor de textiel industrie, ingesteld door de raad van beheer van het Internationaal Arbeids bureau, op 2 Februari in Genève byeen- komt. WEERBERICHT Later enige regen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Overwegend zwaar k bewolkt, met hier en daar mist en voornamelijk in de Noorwestelyke helft va land later enige regen. Ma tige en langs de kust tydelyk vrij krachtige wind, hoofd zakelijk tussen Zuid en West. Weinig v andering in temperatuur. (Opgemaakt tien uur). ZON EN MAAN Zondag: zon 8.31 tot 17.15 uur; maan 12.31 tot 5.37 uur. Maandag: zon 829 tot 17.16 uur; maan 13.25 tot 6.37 uur. Op 30 Januari V.M. door Prof. dr Gesina H. J. van der Molen T^EN van de spanningen in de wereld wordt veroorzaakt door het opko mend nationalisme in de Oosterse landen. De vroegere koloniale gebieden in Azië zijn ontwaakt. Dertien van deze landen hebben zelfstandigheid verworven en zijn de Ver. Naties. Thans doen de zelfde stromingen zich gelden in Afrika, dat drie leden in de V.N. telt: Egypte. Ethiopië en Liberia (De Unie van Zuid- Afrika in dit verband niet meegeteld). De vertegenwoordigers van deze landen worden vooral beheerst door twee din gen: de behoefte om zich te doen gelden de begeerte om de nog resterende niet- zelfbesturende gebieden te helpen „bevrij den". Door deze twee gevoelens wordt hun houding bepaald. Zij worden hierin gesteund door het Sovjetblok, dat geen gelegenheid voorby laat gaan om als kampioen van „onder drukte" volken op te treden. De vertegen, woordigers der Aziatische en Afrikaanse landen weten zeer wel hoe onwaarachtig deze vrijheidspropaganda van de Russen is. Zij kennen de situatie in Oost-Europa even goed als de Westerse mogendheden. Maar zij aanvaarden de Sovjethulp graag als het gaat tegen de zgn. „koloniale" mogendheden. van de redenen waarom zy steeds proberen, zolang dit maar enigs kan. een middenpositie in te nemen. Niet alleen India, Pakistan cn de Arabi sche landen van het Midden-Oosten trachten zoveel mogelijk Rusland te ont- i. ook Indonesië is hier sterk in. Meer malen neemt ook Israël een dergelijke houding aan. zij het uit andere motieven. De Zuidamerikaanse en vaak ook de Middenamerikaanse staten. 19 in getal- de regel onomwonden aan de zijde van het Aziatisoh-Afrikaanse blok. Voor hen wekt het woord „koloniën" hoogst onaangename associaties op. En het is prettig om voor de „vrijheid" van anderen in het krijt te treden, als dit geen enkel offer kost en men voor de gevolgen geen enkele verantwoorrielyk- heid gevoelt. Misschien zijn deze republi keinen met hun vaak zeer labiele rechts orde ook wat minder bevreesd dan wy chaos en revolutionnaire woelingen, velen hunner immers sedert jaar en dag gewoon zyn! Dan zijn er nog de overige landen, zo als de Ver. Staten. Canada, de Scandina vische landen. Luxemburg. Griekenland, Turkije en Zuid-Afrika, die niet behoren tot de zgn. zes „beherende mogendheden" die hun houding naar bevind van zaken bepalen. "TtE critiek. die op de beherende mo- gendheden wordt uitgeoefend, wordt jaar tot jaar feller. Soms is zij terecht, veel vaker is zij onrechtvaardig. Hiertegen wordt zeer weinig tegenwicht geboden, slechts zelden zal een niet- beherende mogendheid het voor een der aangevallen staten opnemen. Dit jaar spitste deze critiek, zoals te verwachten was. zich vooral toe op Frankrijk in verband met de moeilijk heden in Tunis en Marokko- Frankrijk stelde zich op het standpunt, dat het hier interne aangelegenheid betrof, een standpunt, dat altijd het laatste bolwerk aangevallen staat vormt, maar dat zelden of nooit wordt gerespecteerd. In elk geval was volgens Frankrijk de verhouding tussen dit land en deze Noord-Afrikaanse staten geregeld by de Franse grondwet en de V.N. hadden zich daar buiten te houden. Frankrijk had geen bezwaar dat men de kwestie besprak, maar zou by deze discussie niet tegen woordig zijn. Het merkwaardige geval deed zich nu voor, dat ten slotte de toon der debatten veel gematigder was. dan het zich liet aanzien. De critiek werd in vele geval len omkleed met waarderende woorden voor de Franse cultuur en zelfs voor de Franse politiek, al kwam de afkeuring over Frankrijks optreden in Tunis en Marokko duidelijk tot uiting. Het resultaat was een tweetal gematig de resoluties, waarin geen directe ver oordeling van het Franse bewind werd uitgesproken, doch aangedrongen werd op directe onderhandelingen tussen beide partijen. Het feit, dat Frankrijk nog altyd tot de grote mogendheden behoort, zal wel de doorslaggevende factor bü dit gematigd optreden geweest zyr TN de vierde commissie, die van de niet- 1 zelfbesturende en trustgebieden en in de derde sociale commissie zün wel harde noten gekraakt. In de laatste commissie lag een resolutie van de Economische en Sociale Raad. afkomstig van de Commis sie voor mensenrechten, ter tafel, waarin een koloniale verhouding als ..slaverny" werd gekwalificeerd. Dit was voor de meerderheid der staten toch te machtig en deze woorden zün dan ook uit de resolutie geschrapt. Ten aanzien van het zelfbeschikkings recht der volken zyn in de derde com missie besprekingen gevoerd, waaraan van Nedeelandse zijde door prof dr L. J. C. Beaufort is deelgenomen. Ook hier gold weer, dat zy, die met de meeste nadruk cn Uver voor het recht der vol ken op zelfbestuur opkwamen, er niet aan denken dit recht toe te kennen aan minderheden binnen hun eigen gebied of zelfs aan volken buiten hun territoir, die onder hun macht staan, zoals de Russi sche satelliet-staten. Ondanks de wijze en bezadigde woor den van Pater Beaufort en de kernach tige redevoeringen van Engeland. Frank- ryfc, België, Australië en Nieuw-Zeeland werd de overigens weinig zeggende reso lutie over zelfbeschikking met grot» meerderheid aanvaard. Ten aanzien van de Zuidafrikaanse kwestie was de toon ook niet zo scherp als oorspronkelijk verwacht was. Ook Zuid-Afrika beriep zich op zyn nationale bevoegdheid, die geen inmenging in zijn rassenpolitiek duldde. Het laat zch ech ter verstaan, dat de organisatie der V.N„ waar zoveel rassen vertegenwoordigd zUn. erg gevoelig is op het punt van ras sendiscriminatie Adveitentie) NORMALE schoenen voor ABNORMALE voeten Morsstraat I Telefoon 22202 Erk. maat- en orthop. schoenmaker.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1