Een ontstellend rapport over Ned. Nieuw-Guinea ,Rotte vrucht van de boom der revolutie" NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 DONDERDAG 15 JANUARI 1953 KLUIF VOOR DEN HAAG Fatale vriendjespolitiek en chaotische toestanden op allerlei gebied (Van een onzer vezslaggeveis) EEN ONTSTELLEND RAPPORT is onlangs bij de Nederlandse regering ingediend, een rapport van enige bestuursambtenaren, die dit land op moeilijke posten hebben gediend en in nauwe aanraking met de be volking zijn geweest. De toestand op Nieuw-Guinea is volgens hen wel haast principieel abnormaal. Men loopt vast in vertwijfeling ten gevolge van een bijna „geleide" abnormaliteit met een débacle in 't vooruitzicht. Er heerst desorganisatie, cynisme en een kongsigeest. Een enkel teken van materiële wederopbouw valt in het niet bij de algemene gang van zaken. Zij, die zich jarenlang hebben ingezet voor land en volk. zien er geen gat meer in. Men kan slechts weggaan of berusten, zwijgen en het uitzingen tot men pensioen krijgt. helft Als oorzaken der moeilijkheden noemt het rapport in de eerste plaats het ont breken van richtlijnen, ten tweede de topzware bureaucratie en de algemene ontwrichting, ten derde de achterstel ling van de buitenposten bij het centrum, ten vierde de verzwakking der positie van het Binnenlands Bestuur door ge brek aan vertrouwen in de controleurs en het ondoelmatige gebruik van de bestuursambtenaren, ten vijfde het ont breken van volksvoorlichting (hieraan schijnt inderdaad sindsdien iets gedaan te zijn, want de jongste berichten mel den de uitgave van een in het Maleis verschijnend voorlichtingsblad van enige duizenden exemplaren). Men moet trouwens bij het lezen van het rapport voor ogen houden dat dit do toestand weergeeft van einde 1951 en dat er sindsdien wel veranderingen zijn ingetreden, zoals het ontslag van ver schillende ambtenaren, die niet voor hun taak deugden, toch is het ontstellend, wanneer men in het rapport de volgende samenvatting van die toestand leest: Richtlijnen voor de voedselvoorziening ontbraken en dit had in de eer van 1950 de deplorabele voedsel- soneelsvoorziening tengevolge. Verzuimd was maatregelen te nemen om een chaos to voorkomen en tevens had kans laten voorbijgaan om een prachtige selectie van ambtenaren naar Nieuw- Guinea te sturen. Het personeel vooi Nieuw-Guinea werd volkomen inciden teel aangenomen, waarbij familie- en vriendschapsbetrekkingen als ste criteria golden, met voorbijgang kundigheid en moreel. Richtlijnen ontbraken ten aanzien het vraagstuk van de Republiek Zuid- Molukken, de vereniging Gerakan Per- satoean Nieuw-Guinea, het Indonesische K.P.M.-personeel en republikeinse Indo nesiërs. Dit alles liet men over aan het incidentele, persoonlijke beleid van d« betrokken bestuursambtenaren. Doch wel stelde men deze verantwoordelijk als naar het oordeel van het centrum i misliep. Ook tastte de ambtenaar komen in het duister ten aanzien van ontwikkelingsplannen, de verhouding tot de N.I.G.I. Mij en de koeliewervii Stromen sterke drank Er was een grote concentratie van de aandacht van het gouvernement op Hol- landia en de kolonisatiegebieden ter wijl het economisch belangrijke Zuiden verwaarloosd werd. Ten behoeve van Hollandia en de N.N.G.P.M. werden land streken op onverantwoordelijke wijze van een groot deel hunner mannelijke bevolking beroofd, waardoor een sterke verwaarlozing der kampongs ontstond. Het drankmisbruik werd versterkt door de enorme aanvoeren van de N.I.G.I. Mij. De ambtenaar ontving geen richt lijnen, hoe hij moest handelen ten aan zien van de agrarische rechten, terwijl door incidentele beslissingen te Hollan dia, Merauke en Sorong een algemene regeling zeer bemoeilijkt werd. Ten hemel schreiend Het ontbreken van richtlijnen voor de ambtenaar is een gevolg van de onkunde bij hen, die de richtlijnen moeten geven. Uitgezonderd culturele zaken en gezond heidszorg was er niet één dienst, die onder leiding stond van iemand, die reeds op Nieuw-Guinea gewerkt bad. Zelfs bij dc afdelingen van deze diensten is dit een uitzondering. De ondeskundig heid van de maatregelen was dan ook volgens het rapport ten hemel schreiend. Het aantal ambtenaren uit Hollandia, dat de werkers op de buitenposten komt vermoeien met oriëntatiereizen - enkele gevallen niet te spreken camoufleerde vacantietrips is volgens het rapport enorm. Deze m dan, dat men in gesprekken van een paar uur of soms door een verblijf van één of twee dagen geheel op de hoogte i: tijd en het geld voor deze reizen zijn meestal weggegooid gebleken. Het regent daarna beloften en profetieën waaruit niet het minste begrip blijkt, want dit kan men slechts krijgen uit eigen lering gedurende jaren. Dit niet deskundige personeel zit in het centrum vanwaar de richtlijnen moeten komen. Dit leidt tot minutieus detailwerk, centralisatie zonder idee voor de grote De geringe invoer van goederen, die speciaal voor de bevolking belangrijk n. zal nog geruime tijd zijn gevol gen doen gevoelen. In verband met de depreciatie van het betalingsmiddel ste gen de landbouwproducten in prijs en de lonen der bevolking. Door het grote overschot van inkomsten, die men nuttig besteden kon aan andere zaken, werd het surplus omgezet in drank en rijst, die onbeperkt en overal verkrijg baar waren. De sago werd verdrongen en het gevolg was. dat de vervaardiging van parangs op Biak, die noodzakelijk waren als ruilmiddel om sago te krijgen uit ontoegankelijke streken, in onbruik geraakte. Dit heeft een versterkte toe neming van het rijstgebruik tengevolge, waardoor het rijsttekort toeneemt. Een staking van de rijstinvoer kan dan grote moeilijkheden brengen. Een jaar achterstand De dienst van financiën zette zo'r perfectionneerde administratie op, dat er bij controle een jaar achterstand ont stond en dat bij een hapering van de aanvoer van bepaalde soorten papier het stelsel vrijwel ontoepasbaar wordt. Aan de top stond een functionaris, die slechts een jaarcontract had aangegaan zodat de leiding zuiver technisch was en niet langepast aan de behoefte. Het kantoor reiswezen werkte zo angzaam, dat vele reisrekeningen pas ;en jaar of later uitbetaald werden, ai- thans voor het personeel der buiten posten. Op vele rapporten en voorstellen van ambtenaren werd door het centrum niet eens gereageerd. Kantoor bevolkingszaken en Binnen lands Bestuur schreven elk een ander scort bevolkingsregistratie voor, waar door dubbel papiergebruik noodzakelijk Diensten stonden los van elkaar Elke dienst te Hollandia had eigen op vattingen over de ontwikkeling van he' land en wilde deze in toepassing brengen door rechtstreekse bevelen aan oe ver tegenwoordigers op de buitenposten Deze gingen uit van ambtenaren zonder Nieuw-Guinea-ervaring. De controleurs moesten dan maar zien hoe zij die schillende bevelen met elkaar in t eenstemming moesten brengen, zonder dat zij in het bezit waren van richtlij ten aanzien van het algemene program ma. Men kon dus plaatselijk slechts eer geïmproviseerde samenwerking met dc verschillende diensten tot stand bren gen en dit was alleen mogelijk indien de persoonlijke goede verstandhouding niet ontbrak. Daar de ambtenaren bo vendien herhaaldelijk werden overge plaatst was er geen continuïteit. Over het Nimboranstreekplan is door de betrokken ambtenaar geen enkele richtlijn ontvangen. In de maatschappij van Nieuw-Guinea is geen los van andere instanties kend orgaan denkbaar. Desorganisatie op één bepaald terrein heeft haar i slag overal. Wat in Nieuw-Guinea opge bouwd moet worden, is telkens wee a raak gedoemd. Het vertrouwen breekt tussen de diensten onderling, tussen de buitenposten en de leiding, tussen de onderdanen en de regering, tussen de bevolkingsgroepen onderling. (Wordt vervolgd) EERSTE-KAMERDEEAT Prof. Gerretson over het uittredingsrecht Topzware bureaucratie In 1950 hoopte men na de verdwijning van Batavia op een eenvoudig, aan Nieuw-Guinea aangepast apparaat, be rekend op een land met een minimum van verbindingen, en op goed admini stratief personeel. Het liep anders, want een groep ambtenaren, ingesteld op Ja va, probeerde Nieuw-Guinea te vormen naar hun vertrouwd model, zodat de uitvoerende ambtenaren buiten Hollan dia bedolven werden onder een admi nistratie, die nauwelijks tijd liet vooi tourneewerk. Het papier overwon. Voor al de financiële administratie vangrijk. De inning der belastingen, de im- en exportlicenties en de regeling van de charter-Dakota legt door om slachtige regelingen veel beslag op de bestuursambtenaren. Twee diensten (De Deta en de Dong), die de sleutelpositie in de materisal- en transportvoorziening in handen had den, voerden een strijd om de bevoegd heid, welke sterk heeft bijgedragen tot de s'.eohte toestand eind 1951. De economi sche afdeling van dc Deta was zo'n chaos dat men telkens dezelfde opgaven moest indienen. In twee jaar had het kantoor voor de handel 4 chefs. Vele regelingen waren zo ingewikkeld •Kj^prtrovend, dat zij slechts door de WI.'G.I. Mij konden worden uitgevoerd en kleine handelaar i sterk in het nadeel geraakten. (Van onze Parlementsverslaggever) Bij de voortzetting van de algemene beschouwingen in de ochtendzitting van gistermorgen was allereerst het woord aan prof. Gerretson (C.H.U.) die begon met mede te delen dat hij voor zichzelf niet namens zijn fractie sprak, en wel uitsluitend over de kwestie-Surina- me. Spr. vroeg de toezegging van de regering dat zij zich bij de besprekingen zal houden aan het positieve recht. Het permanente recht van secessie (zelfstan dige uittreding uit het Koninkrijk) be hoort daar niet toe. „Het is een late, vrucht van de boom der revolutie". Dergelijke dingen moeten worden over gelaten aan de ontwikkeling van zaken de historie. Niet altijd kan een regering alles zeggen, maar men moet geen sprookjes vertellen. Twee uur bijna sprak de heer Gerretson. Om 1 uur was het woord aan de minister-president, dr W. Drees. De cri- tische opmerkingen ten aanzien van de kabinetsformatie zijn begrijpelijk. De politieke ligging is echter niet zo dui delijk en geen enkele formatie ligt direct or de hand. Contact met de fracties geen novum, noch de lange duur van de formatie. Bij de huidige constellatie contact met de fractievoorzitters on vermijdelijk. In antwoord op een opmerking van de heer Brandenburg inzake de vonnissen in de zaak-Harjono zei de minister-pre sident, dat de rechter in Nederland uiter- Kifhankelijk is. De regering be grijpt de vonnissen echter niét en de Officier van Justitie heeft hoger beroep ingetekend. Richtlijn voor de woningbouw wordt 65.000 woningen, als onderdeel van de werkloosheidsbestrijding. Verschillende andere maatregelen eisen meer voor bereiding. Wat West-Europa betreft, de econo mische eenwording is verreweg het belangrijkst. Het verloop van de lijn der werkloos heid is niet ongunstig. In het vroege voorjaar kan een verbetering worden verwacht, vooral daér waar de ovenheid directe invloed heeft. Een complex van ar.dere vraagstukken als huurverhoging, compensatie daarvoor en eventuele be lastingverlaging moet. wat de uitwer king betreft, nog nader bekeken worden. Voor de zelfstandige middenstand zou de overheid iets kunnen doen door het nemen van bepaalde maatregelen dus indirect. Op de gesalarieerde midden groepen in het particuliere bedrijf heeft de Overheid weinig invloed. Rechtstreeks moet worden be zien de positie van de „middenstander" in overheidsdienst. Dat zal binnenkort gebeuren. En tenslotte de West. In het op te stellen statuut wenst niemand het recht van secessie op t nemen. Wel is het eén van de basispun ten, waarvan men bij de besprekingen wil uitgaan. En eigenlijk is er weinig verschil tus sen minister Kernkamp en prof. Gerret son. Beiden zeggen immers: „Als het niet gaat. gaan ze er toch uit". Overigens: men is nu aan het polsen, want men moet komen tot een gezamen lijke uitleg van de vijf punten van New York. Ook de Antillen moeten daarin uiteraard gekend worden. De vraag is: hoe komen we tot de uit werking van de 5 punten tot een statuut, waarin het recht van uittreding niet zal worden vastgelegd. Zowel Suriname als de Antillen sen gebondenheid aan het Koninkrijk. De heer Drees heeft goede hoop, dat men de moeilijkheden te boven zal Er zijn in het Kabinet misverstanden geweest; ze zyn kennelijk inmiddels op- Bij de replieken bleek de grote meer derheid van de Kamer niet geneigd ver der op de gang van zaken ten opzichte van de West in te gaan. Men zal nu eerst >>ens afwachten of minister Kernkamp er in slaagt de wagen weer in het spoor te krijgen en de heer Drees was op dit punt kennelijk nogal optimistisch. Overigens kon de regering by 'n groot deel van de replieken mei de armen over elkaar blijven zitten, want het werd voornamelijk een vierhoeks-debat tussen de heren Molenaar. (V.V.D). In 't Veld (P.v.d.A.), Kropman (K.V.P.) en Kolff (C.H.), over onderwerpen als li beralisme en socialisme, christendom en humanisme, volkssouvereiniteit en rechts- souvereiniteit. Vandaar dat de regering in haar slot-antwoord. dat uiteraard nieuwe gezichtspunten bracht, kort kon zijn. Benjamino Gigli favoriet bij radioluisteraars Bij een enquête over het gehele land is gebleken, dat het merendeel van de radioluisteraars liever naar een zanger dan naar een zangeres luisteren. Benja mino Gigli komt als meest geliefde zan ger op de 1ste plaats, gevolgd door Max van Praag en Bing Crosby. Tino Rossi staat nr. 4 en Doris Day deelt met Jo Vincent de 5de plaats. Richard Crooks, Richard Tauber, Eddy Christiani en Vera Lynn behoren verder nog tot de tien favorieten. Zeepost voor Oost en Wést Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data. waarop irrespondentie uiterlijk op de bus moet jn, staan tussen haakjes achter de jn het schip vermeld. Indonesië m.s. Joh. van Oldenbarnevelt (27 Jan.); Nederl. Nieuw-Guinea: s. Overijsel (19 Jan.); Antillen: m.s. Oranj> stad <20 JanJ Suriname: m.s. Bunaii 21 Jan.); Unie van Z.-Afrika: m.s. Car- lar von Castle (17 Jan.); Canada: Mobilian (17 Jan.); m.s. Westerdam <22 Jan); Argentinië, Uraguay. Bolivia, Chili. Paraguay, Brazilië: m.s. Alberto Dolero (22 Jan.); Australische Statenbond Nw-Zeeland: via Engeland (17 Jan.) s.s. Highland Monarch (19 Jan.). Veehouderijconterenlie C.B.T.B. Stap voor stap naar een „groene pool" Bedrijfsleven moet worden ingeschakeld Bij de vorming van een Westeuropese landbouwgemeenschap moet met grote voorzichtigheid en stap voor stap te werk worden gegaan. Inschakeling van het bedrijfsleven is noodzakelijk en de macht van de Hoge Autoriteit moet met dezelfde waarborgen worden omringd als van de Europese kolen- en staalge- tenschap. Het plan-Mansholt vormt or de besprekingen een goede basis t zei mr B. W. Biesheuvel, algemeen :retaris van de Chr. Boeren- en Tuin- dersbond. op de veehouderijconferentie die deze bond op Birkhoven bij Amers- iort heeft gehouden. Hoewel Nederland thans 75 pet van zijn agrarische export afzet op Europese markten, moet naar het oordeel van Biesheuvel ook in de toekomst het grote belang van markten buiten Europa niet uit het oog worden verloren. Vooral in de zgn. onontwikkelde gebieden. Z O. Azië en Zuid-Amerika liggen grote kansen, die in het oog moeten worden gehouden Tenslotte moeten als sluitstuk op de nationale en West-Europese landbouw politiek internationale verdragen in d> geest van de tarwe-overeenkomst worden afgesloten .waaraan zo veel mogelijk lan den deelnemen. Dergelijke overeenki sten met een looptijd van een paar jaar kunnen ook op de wereldmarkt dingsproducten de zo r.odige stabiliteit naderbij brengen, aldus mr Biesheuvel. In Amersfoort nieuwe autofahriek aeonend Assemblage van Morris auto's bij Molenaar Gisteren is te Amersfoort een modern autobedrijf aan de Nederlandse industrie toegevoegd Namens minister Zijlstra opende dr A. Winsemius. directeur-gene raal voor de industrialisatie, de ni°uw< fabriek van Molenaars Nederlandse Auto. mobielfabrieken aan de Nijverheidsweg aldaar. In deze fabriek zullen Morris auto's worden geassembleerd. Meer dan 250 arbeidskrachten vinden er werkge legenheid. Het nieuwe bedrijf is vrijwel geheel uit eigen middelen gefinancierd. Door deze onafhankelijke positie is het moge lijk in de toekomst ook andere autotypen in nroductie te nemen- De wagens, die deze fabriek verlaten, bezitten verscheidene onderdelen, die uit Nederland afkomstig zijn. o.a. het glas werk, accu's, banden en ook het lak werk is Nederlands De export is gericht op Frankrijk. België. Duitsland België heeft de import v; plete auto's weliswaar geheel stopgezet. uitzondering is gemaakt voor de Nederlandse producten, die in België •iie toegang hebben. Het bedrijf is reeds in Januari 1950 in de hal van Jongerius te Utrecht begon- met de assemblage van Morris auto's en leverde thans reeds 120 exem plaren per week. Faber bliift voorlopig gevangen De strafsenaat van het Oberlar.des- gericht in Dusseeldorp heeft gisteren een voorlopig bevel tot gevangenhouding uit gevaardigd tegen Faber. de uit Breda ontsnapte oorlogsmisdadiger, die Zon dagavond in Emmerik is ^arresteerd. Faber is thans van Kleef, waar hij ?rst in bewaring is gesteld, naar de ge vangenis te Dusseldorp-Derendorf over gebracht. De Westduitse regering zal binnenkort ?n speciale commissie instellen voo behandeling van moeilijke kwesties uitlevering en politiek asyl, zo is var woonlijk betrouwbare zijde te Bonn Reeds enige tijd geleden besloot de regering in beginsel tot het instellen van een dergelijke commissie in verband met het grote aantal vluchtelingen uit Oost- Duitsland die politiek asyl verzoeken. De nieuw-gerezen kwestie omtrent de uit Breda ontsnapte gevangenen heeft deze aangelegenheid nog dringerder gemaakt. Waarschijnlijk zal deze kwestie de eerste zijn, die de in te stellen commissie te be handelen krijgt, tezamen met het geval an twee Duitse oorlogsmisdadigers die it een Noorse gevangenis ontsnapt zijn. Tot op heden vallen verzoeken tot uit levering onder de bevoegdheid van de af zonderlijke staten De instelling beoogde commissie zou het mogelijk maken dat deze kwesties door de federale regering worden behandeld. Geruchten dat te Aken een derde Ne derlandse gevangene gevat zou zijn, wor den door de politie van deze stad tegen gesproken. <^ieuws uit de ijn- en eenstreek Alphen aan den Rijn Operetteconcert in Avifauna Succesvol eerste optreden van Rijnlands Symphonie-orkest In „Avifauna" is een operetteconcert gegeven, waarvoor grote belangstelling was. Ongetwijfeld waren de aanwezigen, o.w. burgemeester Witschev. benieuwd naar de verrichtingen van het-eigen- orkest. waarin zij zeker niet zijn teleur- Slechts een half jaar geleden is de jeug dige dirigent. Bouw Lemkes. met een beperkte bezetting ernstig aan 't musi ceren geslagen, en het resultaat bleek Hoewel het orkest alleen begeleidingen speelde en bij het koor een secundaire taak vervulde, was de indruk hoopvol. Er schuilen heel goede strijkers onder, b.v. de streekvaste bassist. Reeds telden we 12 violen, zelfs 2 alten, cello, contrabas en enkele blazers o.m. trompet, fluit en hoorn. Deze bezetting Het zuiver spel horen, soms wat schuchter Het strijkensemble kan nog meer toon geven, zodat het ge heel vloeiender, warmer wordt. Mettertijd kunnen na uitbreiding (spe ciaal celli) nog verrassende dingen ge beuren. Mogen de Alphenaren beseffen wa' hier op het spel staat, en alle steun aar deze musici verlenen. Spoedig beluiste ren we dan een programma met orkest werken, waarbij een vollediger oordeel, ook over de directie van de heer Lemkes. mogelijk wordt. Zijn opleiding en kwaamheid doen veel verwachten. Het koor St. Bonifatius, geheel inge steld op de opera-comique. heeft prach tig stemmenmateriaal. Men kon genieten van fragmenten uit operettes van: Mail- lart. Strauss. Kalmann en Lèhar. klank was homogeen, hoewel de acoustiek oorzaak was, dat de klankkleur der i nenstemmen niet altijd tot haar recht De vloeiende thematiek in delen va Lèhar's „Des Rastelbinder" waren hoogti punten van de avond. De koordirigent, de heer A. v. d. Mark heeft koor en orkest met muzikaal begrip en vaste hand ge leid. Ook dirigeerde hij het meisjes koor Unisono, dat als intermezzo enige frisse volksliederen ten gehore bracht. Helder en pittig klonken de meisjes stemmen, doch de alten kunnen zich i geven. Nu waren er speciaal in Brahms en Faubert leemten te bespeuren. Voor treffelijk klonk Wie könnt ich ruhig schlafen, van Silcher. Uit dit koortje kan de dirigent beslist meer halen. Aan dit concert werkten een viertal solisten mee. waarbij opviel dat Suze Beurze (sopraan) mooie momenten met bépaald kleurloze afwisselt. Zij doet veel haar stem. doch dient aandacht schenken aan haar ademtechniek, wa door de voordracht aan schoonheid w Nieuws van en voor Rijnsburg CNV-afdelingen hielden jaarfeest In de Kleine Kerk aan de Brouwer- straat is gisteravond onder leiding van ie heer C. van Egmond L.zn de jaar- ergadcring gehouden van de plaatse lijke afdelingen van de Chr. landarbei- dersbond, de Chr. bedrijfsgroepencentrale en de Chr. bouwvakarbeidersbond. Nie mand zal wel teleurgesteld huiswaarts zijn gekeerd. Het toneelgezelschap D.V.V. kan iets goeds presteren, dat weet iedere Rijns- burger, doch de vertolker van de hoofd figuur zal er toch voor moeten oppassen geen uit het hoofd geleerd lesje op te zeggen. De lof, door de voorzitter het ge zelschap toegezwaaid, was alleszins ver diend. De aanwezigen onderstreepten dat nog eens nadrukkelijk. De voorzitter, die in zijn openingswoord o.a. welkom kon heten burgemeester Höweler en de heer Meijer, hoofdbe stuurslid van de N.C.L.B., vergeleek een jaarvergadering by een verjaardag. We kijken even terug en we zien voor De tegenwoordige tijd is moeilijk, m; God geeft ons de kracht die biddend werkend door te komen. Hij dankte de vrienden R. van Egmond en P. Paauw voor het vele werk, dat zy hebben ver richt om deze avond te doen slagen. De heer MeUer, die nu zijn rede hield, meende te kunnen constateren, dat in materiële zin het vorige Jaar nogal w meegevallen. Ook ideologisch hebben v reden om dankbaar te zbn. De vrijheid spreken en vergaderen hebben behouden. Als Christelijke organisatie mogen we niet met angst in het hart rondlopen voor wat misschien komen gaat. We moeten leven uit het geloof, dat betekent werken zolang het dag is. We hebben Gods belofte dat Hij met ons zal blijven tot het einde van de wereld. Lid zUn van een bü het C.N.V. aangesloten organisatie betekent, dat we de strijd moeten toetsen aan Gods Woord. Dan bestaat de mogelijkheid, dat de invloed van het kl^nste getal georganiseerde ar beiders groter Is dan we vermoeden. Het organisatieleven moetan we zien als een werken in Gods wijngaard. Adel dom verplicht. Daarom luidt het parool: Alle krachten in het komende jaar in spannen voor het C.N.V. Voor het eerst in de geschiedenis de Rijnsburgse organisaties kon de heer Meijer het gouden insigne van het C.N.V. overhandigen, en wel aan de heer J. ten Donkelaar. De heer Ten Donkelaar kreeg ook een oorkonde. Verscheidene afgevaardigden voerden hierna het woord. De heer H. J. Glas bergen bracht verslag uit van D.E.L. Zuster Hoogtig, die niet aanwezig kon zijn, kreeg een extra pluim voor het door haar verrichte werk. Een collecte voor D.E.L. bracht ƒ46.96 op. Hierna volgde de reeds genoemde op voering van het toneelstuk „Zonsopgang" van Eekelen. Vooral de vertol king van de rol van zoon Tom moet hier worden genoemd. Leider W. Kralt heeft eer van zijn werk gehad' 't Centrum De buurtvereniging ,,'t Centrum" houdt hedenavond half 8 een feestvergadering in zaal Vliethof. Jaarvergadering Geref. kerkkoor Het Gereform. kerkkoor heeft in Con. cordia zijn feestelijke jaarvergadering gehouden onder voorzitterschap van heer H. W. Timmers. Voordracht zang vormden het voornaamste deel het programma. Namens de kerkeraad sprak de heer J. Ravensbergen enige woorden tot het bestuur. Ook het oud ste lid. de heer Fr. Heemskerk, heeft bestuur en commissiebestuur toegespro- n 13 April tot 29 Mei. Wethouder A. J. Dekker is van het voorlopig comité voor- -. In het gemeentehuis wordt vol gende week -Woensdagavond om 8 u vergadering gehouden, waarin e nzetting zal worden gegeven van gang van zaken bij een bovolkingsondt zoek. Zij, die zich in enigerlei opzicht jor dit werk willen geven, worden o »ze vergadering verwacht. Veertig jaar in dienst Op de dag van zijn veertig-jarig huw lijksfeest, 10 Februari as., hoopt de he< H. Zonderop, Corcordiastraat, tevens de te herdenken, dat hij veertig jaar geleden in dienst trad bij brandstoffen- handel v. h. C. Jongenburger en Zoon. Hjj fungeert daar thans als meester knecht. Autobotsing op Steekterwcg Op de Steekterweg is gisterochtend een verkeersongeluk gebeurd, waarbij grote schade werd aangericht. De heer Van der Waals uit Leiden, die in de richting Utrecht reed, zag zich op de Steekter- plotseling de doorgang versperd door een vrachtwagen, bestuurd door de heer Bezemer uit Ter Aar. Deze laatste bezig de wagen te draaien. Tenge volge van de gladheid reed de heer v d. Waals, ondanks krachtig remmen, mei rij grote snelheid tegen de vrachtauto p. De personenauto werd zwaar be schadigd, de vrachtauto wat lichter. Agrarische voorlichtingsdag Ten behoeve van veehouders en land bouwers uit de Rijnstreek zal de vereni ging voor bedrijfsvoorlichting Rijnstreek- Oost op Woensdag 4 Februari in hotel Van Rossum te Bodegraven een land bouwstudiedag houden. In de morgen uren zal gesproken worden door dr E. H. M. Hartmans, rijkslandbouwconsulent voor bedrijfseconomische voorlichting ir Den Haag. Hij spreekt over het onder werp: Zonder bedrijfseconomisch inzicht geen goede bedrijfsresultaten. Na koffiemaaltijd zal "s middags spreken de heer A .M. A. van Langeraad, dierenarts te Peursum. Hij behandelt de oorzaak de bestrijding van de kopziekte. Eerste bijeenkomst A.R. vrouwen (Advertentie) KAPTEIN RIJNSBURG VLIET 53 is overal bekend, dat hij" met de uitver koop nooit 2e keus goed v-rkoopt. Kom cers kijken, waar U ook woont. WU geven 10 KORTING 1 zal. Lydia Spaans (mezzo-sopraan) heeft in mooi orgaan, dat zij met overtuiging gebruikt. Toch waren haar soli in de hoge nen wat geknepen. Chris van Woerkum is een tenor die met soepelheid vertolkte. In de duetten ging bekoring uit van zijn boeiende Dijk frappeerde met zijn sym pathiek baritonaal geluid. Tevens ver staat hij kunst van acteren, wat bleek i het duet met Lydia Spaans. Rest nog te melden, dat aan de vleugel de heer Jac van Leeuwen volgzaam be geleidde. treffend door zijn toucher en fijnzinnige opvatting. Tot slot h= t bekende „Auf Wieder- sehn", niet alleen bedoeld als einde van deze geslaagde avond, maar ook een uit nodiging voor het volgende concert van het Rijnland's Symphonie-Orkest? N.V. J. Oudshoorn in 't zilver heer J. Oudshoorn, Raadhuisstraat 18, heeft zijn zilveren jubileum bij N.V. Oosthoeks bouwmaterialenhandel vierd.. Hij is thans werkzaam aan betonfabriek „De Hoorn". Bij een tieme huldiging ten huize van de di teur, de heer A. Oosthoek, waren aanwezig de adjunct-directeuren jhr Van Asch van Wyck en ir F. H. Kotter, als mede een der bedrijfsleiders, de heer D. Falkena. De heer A. Oosthoek legde er dc nadruk op, dat de jubilaris geen type taakvervulling ophoudt waar de grens van de plicht eindigt. Hij overhandigde hem den horloge met inscriptie, alsmede de penning met bijbehorende oorkonde van de vereniging van handelaren in bouw materialen, dc Hibin. Mevrouw Ouds hoorn werd met bloemen verrast. De onder-directeuren en de heer Fal kena voegden hier nog woorden van lof toe. De fabriekskern zal binnen kort een geschenk van het personeel aanbieden. „Arti et Religioni" hield jaar vergadering De Chr. muzieikverenigiiug ,,Arbi et Religioni" heeft in Concordia haar jaar- •gadering gehouden. Aan het jaarver slag van de secretaris, de heer A, de Graaf, ontlenen we, dat er 21 leden zijn; niet al te veel, maar men heeft weer toe komst, daar er 30 leerlingen (adspirant- leden) zijn. Dit betekent echter niet, dat de zorgen voorbij zijn; die komen nu pas. Met dank werd geconstateerd, dat door de leden hard wordt gewerkt. Sommigen zijn avond aan avond de vereniging op pad en ook financieel worden offers gebracht. De kosten zijn schrikbarend hoog. Het is daarom te betreuren, dat de secretaris niet enthou siast kan zijn over de medewerking steun van de burgerij. Men heeft echter hoop op een kentering en dat zal kun nen blyken, als men binnen afzienbare tijd, in samenwerking met „Crescendo' (met welke vereniging de verhouding prettig is) een actie gevoerd zal worden voor meer financiële steun.. De penningmeester moest een tekort verantwoorden, ontstaan door reparatie én aanschaffing van instrumenten. De heren Boerefyn, G. Duiker en S. Bin- nemkamp werden als bestuurslid her kozen. Besloten werd dit jaar niet aar een concours deel te nemen maar enkele buitenconcerten te geven en voorts alle krachten in te spannen voor het geven van een jublleumuitvoeriog (45-jarig bestaan) in het najaar (October), seizoen wordt dus geen zaaleoncert gg- Breedvoerig werd gesproken opleiding der jonge leden. De jaa vergadering werd ook bijge woond door het erelid, de heer J Basde en de directeur, de heer W. J. Smolders uit Leiden. T.B.C.-onderzoek Het studiecentrum voor A.R. heeft zich o.m. tot taak gesteld de poli tieke belangstelling van de dames tot grotere ontwikkeling te brengen. Het ad viseert dan ook kringen te vormen, die de belangstelling voor het werk der kies vereniging ten goede komen. Enkele da mes in onze gemeente hebben besloten deze zaak te organiseren en gisteravond werd in Concordia de eerste bijeenkomst gehouden. De belangstelling was zeker niet onbevredigend. De leiding berustte bij mej. J. Beenakker, uit wier openings woord we het bovenstaande citeerden. De heer S. H. Attema uit Rijnsburg ,nam de taak van zijn vroui zijn partijen j spreken maar ziek geworden n» *r beslistOp zeer duidelijke wijze behandelde hij het ontstaan van de partij, nl. de strijd tegen de geest van de Franse revolutie. Hij stond in het bijzonder stil bij de taak de overheid ten opzichte Christelijke leven. Ook nu wordt veelal Loop der bevolking in 1952 Op 1 Januari 1952 bestond de bévol- gcicgteia auur peisunen, cue in wezen, leven uit hetzelfde revolutiebeginsel als een eeuw geleden opgeld deed; men er kent niet het souvereine gezag van God. aldus spr. Een van de gevaren van onze *"d is de opeenhoping van macht. In de grond van de zaak gaat het om die ene strijd: voor of tegen het konink rijk Gods. De politiek bemoeit zich ook met de vrouw. Het onderwijs aan de kin deren, het salaris van de echtgenoot, het houdt alles verband met het grote vraag stuk van goddelijk of menselijk gezag, aldus de heer Attema. Voorlichtingsdag voor tuinders van Ter Aar Het rykstuinbouwconsulentechap te Amsterdam hield gisteren, in samenwerking met de Coöp. centr. tuinbouwveiling Ter Aar en omstreken, een voorlichtingsdag de Ter Aarse tuinders in café Verhoef. De belangstelling was buitengewoon groot. Zo groot, dat men, indien men er vooruit van geweten had, zeker naar een grotere zaal zou hebben omgezien. nietiging daarvan. In een slottoespraak over de anjer teelt deelde dezelfde spreker nog meer goede raad uit. Hij prees de teelt in grote, hoge en goed-verwarmde kassen aan als de enig goede. De gevreesde spatziekte kan door goed te luchten met zijramen worden tegengegaan. In verband met de anjerteelt zal worden onderzocht, of de waterstand in de poelen niet veranderen HAZERSWOUDE Plattelandsvrouwen niet bijeen Wegens bijzondere omstandigheden gaat de vergadering, die de Chr. platte landsvrouwen morgenavond zouden hou den, niet door. LEIMUIDEN Verkcersavond De vereniging «voor veilig verkeer zal Dinsdag en verkeersavond houden in zaal Sneeboer. De opperwachtmeester houdt een lezing met lichtbeelden. Zes tig chauffeurs zullen een diploma ont vangen voor het vermijden van ongeluk- :n in een jaar rijden. Loop der bevolking in 1952 Op 1 Januari 1952 bestond de bevol king van Leimuiden uit 1211 mannen en totaal 2462 zielen. Er ves tigden zich 43 mannen en 40 vrouwen, totaal 83. Geboren werden 47 jongens en 35 meisjes; 44 mannen en 70 vrouwen vertrokken en er overleden 12 mannen Op 1 Januari 1953 bestond de bevolking uit 1245 mannen en 1247 totaal 2492 zielen. De vooruit gang in inwoneraantal bedraagt dus 30. Wisselbeker voor E.H.B.O. Op de kring wedstrijden van de E.H. O. district Haarlemmermeer te Nieuw Vennep, heeft de afdeling Leimuiden de derde maal de wisselbeker ver overd, zodat dit zegeteken thans in Lei muiden blijft. Mevrouw HeenkBergs- hoeff, leidster van de afdeling, behaalde het hoogste aantal punten en daarmee de lauwerkrans. OUDE WETERING Zaterdag gaat consultatiebureau voor kleuters open Als eerste resultaat, van de geslaagde Groene-Kruisbazar van October jl. wordt Zaterdagmiddag half vier in ho tel Van der Werf door de provinciale kinderarts dr J. A. Boekhold een con sultatiebureau voor klruters geopend. Als leidster van dit bureau zal optreden de kinderarts mevrouw Verhaart. Zij zal voor het eerst zitting houden Dins dag 27 Januari om half elf in het Groe- ne-Kruisgebouw en verder telkens om de vier weken. Het bestuur van het Gioene Kruis zal het op prijs stellen als bij de feestelijke opening veel inwoners van Oude en Nieuwe Wetering van hun belangstelling doen blyken Feestavond S.V.O.W. De voetbalvereniging SVOW met haar vyf elftallen en korfbalvereniging met 25 leden en donateurs heeft gisteren in hotel De Brasem een feestavond gehóu den. Het Haarlems raddocabaret, be staande uit vijf personen, heeft de aan wezigen doen schaterlachen. Men heeft bovendien van goede zang en muziek kunnen genieten De heer A. de Blaey bood, onder welgekozen bewoordingen, het echtpaar IJ. dc Jong een kistje siga ren en een asbak aan als blijk van sym pathie voor het vele werk in het afge lopen jaar verricht, 's Middags heeft het bestuur alle schoolkinderen uit Oude Wetering een gi%tis voorstelling aange boden. Bovendien had het voor een tractatie gezorgd. Ouders en kinderen hebben dit gebaar van SVOW op hoge pnys gesteld. RllNSATERWOUDE T.B.C.-onderzoek Bij het bevolkingsonderzoek op t.b c. hebben 551 personen zich laten doorlich ten, of een percentage van 66"£. Aan gezien veel inwoners in de bedrijven, zij werken, periodiek worden on- king van Rijnsaterwoude nen en 392 vrouwen, totaal 827 zielen. Er vestigden zich 4 mannen en 11 vrou wen, geboren werden 11 jongens en 13 meisjes, er vertrokken 30 mannen en 26 overleden. Op 1 Januari 1953 bestond de bevolking uit 416 mannen en 387 vrou wen, totaal 803 zielen, een achteruitgang dus met 24 zielen. t.b.c. in deze gemeente worden gehouaeniproductie De bijeenkomst werd 's morgens ge opend door de heer J. van Harten, hoofd assistent van de rijkstuinbouwconsulent. Deze sprak over ervaringen met de ver- olbare kas. De heer Van Harten liet wel heel duidelijk uitkomen, dat stevige con structie van een verplaatsbare kas abso luut noodzakelijk is Bovendien, dat de rails, waarover de kas verplaatst moet worden, steeds waterpas dienen te blij ven. Een serie lichtbeelden toonde ver nuftige verwarmingssystemen, die direct verplaatsing van de kassen, weer op de hoofdbuis kunnen worden aangesloten. Het luchtmechaniek moet de natuur lijke groeiomstandigheden zoveel moge lijk doen benaderen. In dat verband speelt vooral de zijlucht een grote rol. Bijzonder interessant waren de beelden, die aantoonden hoe de grond door het veroorzaken van een kunstmatige regen op gemakkelijke wijze van zouten kan worden ontdaan De heer Van Harten noemde de mogelijkheden van de verrol- bare kas zo groot, dat de hoge kosten, aan de bouw verbonden, gemakkelijk een te genwicht kunnen vinden in rationeler werkwijze en groter opbrengst door meer teelten. Na deze verhandeling sprak de heer J. den Haan over de uitslag van rassenproe- met snijbonen en peulen in de Veen- streek. Het bleek, dat van de vijf rassen, waarmee proeven zyn genomen, de Vroege Veense goed uit de bus kwam, ook wat de ziekte betrof. Combine was vrij laat, maar had anderzijds de hoogste opbrengst. Na de middagpauze werd de leiding overgenomen door ir G. W. v. d. Helm, die als spreker de heer J. Verkley aan kondigde. Zyn onderwerp was: de be mesting in het algemeen en in het bijzon der die van augurken. Hy betoogde, dat de tuinder zich bij de aankoop van kalk er van dient te overtuigen in welke mate de kr.lk zuurbindende eigenschappen bezit. De bemesting met kalk hoort zo vroeg mogelijk te gebeuren en op zo droog mogelyke grond. Spreker zei, dat het succes van ie bemesting zeker niet afhangt van d-. hoeveelheid, n de verhoudingen, waarin die plaats heeft. Sprekend over dc augurkenteeH heer Verkley, dat men In 1953 niet Ineens veel meer augurken moet gaan tel?n, omdat dit product in het afgelopen j; duur was, want als alle tv'nders z dii g aannemen, loopt cat uit op de i overschot en de laarvergadering C.V.O.- school Onder leiding van voorzitter C. Mul der heeft gisteravond de C.V.O.-school haar jaarvergadering gehouden in ge bouw Jonathan. De belangrijkste feiten voor de school in het afgelopen jaar noemde spr. het heengaan van het hoofd der school, de heer G. Huygen, en het contact met de Chr.-nationale school. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat er dit jaar veel is gedaan aan onderhoud van de gebouwen. De pen ningmeester deelde mede, dat de vlot tende middelen van de school in 1932 zijn verbeterd. In kas is 13,26, op de giro 2788,45 en op de bank 172,68. De heren Rozenboom, De Bruin en Van Harten (res.) werden benoemd tot leden van de controlecommissie. Bij de bestuursverkiezing werden de heren N. Kroon en G. van Harten gekozen in de plaats van de heren Hegeman en C. Mulder. Het beleid van het schoolbestuur in zake het samengaan van de scholen werd hierna besproken. De voorzitter zette grondig uiteen hoe de zaak zich heeft ontwikkeld. Over de samenstelling van het bestuur en het personeel is nog geen overeenstemming bereikt. Hierover werd heftige discussie gevoerd. Er kwamen verscheidene voorstellen ter ta fel, die, na veel debat, weer werden ver worpen. De vergadering ging tenslotte met een bestuursvoorstel accoord. Dit houdt in, dat het bestuur zal kunnen bestaan uit 4 Hervormden, 3 Gereformeerden, ter wijl het hoofd altijd Hervormd is. Dit voorstel zal aan het bestuur van de Chr.- nationale school werden voorgelegd. Twee bestuurleden zijn in Den Haag geweest om over deze kwestie te spre ken met de schoolraad en met leden van het hoofdbestuur van het C.V.O.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 4