Inleiding tot het genealogisch onderzoek Leidse navorsers kregen deskundige instructies T A JL M Luitenant ter zee Lemaire sprak voor Leidse oud-strijders Leids geleerde zag duivels- dansen in Tibet CHR. FILMACTIE „MIJNHEER DE GOUVERNANTE" VLIEGENDE VERKOOP D. PLAN JE NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG 15 JANUARI 1953 Fascinerende wetenschap Genealogie is een fascinerende wetenschap, die bovendien ook nuttige kanten heeft, zo betoogde de heer H. L. Kruimel, lid van het bestuur van het centraal bureau voor genealogie en hoofdredacteur van „De Navorser", die gisteravond in Liberty een voordracht hield voor de jonge afdeling Leiden van de Ned. genealogische vereniging. De titel van zijn causerie luidde: „Inleiding tot het genealogisch onderzoek" en spreker gaf in zijn voordracht een serie nuttige wenken voor de beginneling. Niemand is alleen, zo begon spreker zijn betoog. Ieder mens is door allerlei banden verbonden met reeksen andere mensen, die tezamen zijn familie vor En het is logisch, dat familieverhalen, die de ronde doen en soms van geslacht op geslacht worden overgeleverd, de nie gierigheid opwekken van de genealoog in de dop. Vaak ontbreken echter de concrete ge gevens. Er bestaat bovendien over het algemeen weinig tijdsbesef. Zodat we bij het begin van ons onderzoek onze toe vlucht moeten nemen tot Bijbelbladen, advertenties en dergelijke, dit om data, plaats- en eventueel ook straatnamen te kunnen optekenen De meest volledige bron echter van ons eerste onderzoek het archief. Spr. vertelde iets van de archieven v de burgerlijke stand, over de jaren 18111842 onder beheer van de stedelijke archivarissen, daarna onder beheer de ambtenaren van de burgerlijke stand. Voor de jaren vóór 1811 raadplege de kerkelijke registers. De heer Kruimel ging hierna uitvoerig in op de moeilijkheden, die zich v doen bij een voortgezet onderzoek de stamboom en de kwartierstaat een familie. De kwartierstaat (afstam ming in de vrouwelijke linies) achtte spr. van groot belang voor het begrip van het karakter van een familie. Waarop letten Als punten, waarop men bij een voort gezet onderzoek vooral moet letten, noemde spr. het beroep, dat onze voor ouders hebben uitgeoefend, de tijdsom standigheden, waarin zij hebben geleefd, het uiterlijk (voor zover portretten te verzamelen zijn) en de plaats, waar zij hebben gewoond. Wat de portretten van onze directe voorouders en familieleden betreft: daarin kan het centraal bureau, dat over de dubbele foto's van de per soonsbewijzen beschikt van de letters A, B en C en van de R tot en met de Z, de genealoog van groot nut zijn. He laas gingen de tussenliggende let ters verloren bij een bombardement. Verdere bronnen zijn de genealogisch- heraldische tijdschriften en soms ook de rechtelijke archieven. Notariële archie ven zijn helaas niet te raadplegen. Daar om is het onderzoek van de 19de eeuw zo moeilijk. En dan vooral: alles nauw keurig boekstaven, zei spr., opdat men (Advertentie) CORRESP. CONVERS. (Nederl., Frans, Duits, Engels, Spaans, Italiaans) Opl. Assoc. Kon. Erk. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 TELEF. 26558 Fa Balkestein gisteren 25 jaar De vlag hing gisteren niet uit op Hogewoerd 111, en daarmee is al gezegd, dat de heer J. Th. Balkestein „er geen drukte van wilde maken". Zijn zaak in ijzerwaren en gereedschappen bestond 25 jaar, maar het feest werd slechts in intieme kring gevierd. Nu ja „slechts", dat is wat te veel gezegd. Er waren heel veel en heel mooie bloem stukken, en het is toch nog een komen en gaan geworden van zakenrelaties, be kenden en familieleden, onder wie de 87-jarige moeder van de heer Balkestein. Een kwarteeuw geleden begon de heer Balkestein op Hogewoerd 103, in welk pand in latere jaren ons blad nog eens zou worden ondergebracht, In 1933 werd nummer 111 betrokken en we mó gen wel zeggen, dat daar goede zaken zijn gedaan. Gisterochtend heeft het personeel de heer en mevrouw Balkestein een harte lijke huldiging bereid. De chef, de heer J. van Meerkerk, reeds jaren aan de zaak verbonden, heeft het woord ge voerd en enkele geschenken overhan digd. Op hun beurt kregen de perso neelsleden een enveloppe met inhoud. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Maria J., d. v. G. P. Haas en E. Smit; Emerentiana J. J., d. H. M. L. Groenewegen en E. C. T Alofs; Sjor H., z. v. K. J. Chen en S. vi Es; Kees, z. v. G. C. Buskermolen en van der Zwaard; Aat B. L.. z. v. M. L de Jonge en M. P. Braun; Philip S., z. v. R. Ph Boot en G. H. Paauw. GEHUWD: A. Schlagwein en A. H. H. Beurze; B. J. Diemei en A. Staats; W. G. van der Linden en J. A. Neuteboom. Familieberichten uit andere bladen OVERLEDEN: Ir C. 1 later weet, uit welke bron men een be paald gegeven heeft. Na de pauze vertelde de heer Kruimel nog iets over heraldiek en noemde de belangstelling daarvoor in veel gevallen snobbistisch Geen bezwaar had spreker tegen het aannemen van een geheel nieuw wapen, al is de behoefte daaraan in onze tijd niet meer zo groot. Ten slotte wilde spr. de aanwezigen waarschuwen voor de fout mensen van eenzelfde naam ook tot afstammelingen van één familie te bombarderen. Het be grip familienaam was vroeger niet zo vast omlijnd als tegenwoordig. En er waren heel wat redenen, waarom ver schillende mensen eenzelfde naam kre gen. Hierna was er gelegenheid om vra gen te stellen. De vergadering stond on der leiding van dr A. J. Zwart Voorspuij. Wagenvoerder in 't zilver De wa-geiwoerder 2e klasse J. Flemam hoopt Vrijdag 30 Januari de dag te her denken, dat hij 25 jaar geleden in diienst trad bij de N.Z.H V.M Met pensioen Op 1 Februari hoopt de heer J. Sloos, wagenvoerder le klasse bij de NZHVM, wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijdi de dienst te ver- Agenda voor Leiden Donderdag Casino, 7 en 9.15 uur: Chr. Filmactie, Mijnheer de Gouvernante. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Residentie-Or kest (abonnementsconcert) o.l.v. Louis Stotijn, solist Hans Henkemans, piano. Gymnasium, 8 uur: volleybal Leiden Haarlem. Schouwburg, 8 uur: toneelavond „Euripides". Vrijdag Prentenkabinet, 11 uur: opening ten toonstelling Gentse prenten en tekenin gen. Sta dag: demonstratie-avond. Vlies. 8 uur: Vereniging voor paeda- gogiek. L. v. d. Zweep uit Amsterdam over sociale vorming in school en gezin. Snouck Hurgronjehuis, 8 uur: K. en O., opening cursus ..Wat wordt er met dat schilderij bedoeld"? door Maarten Krabbé. Zaterdag Muziekschool Toonkunst, 3 uur: voor- drachtsoefendng eerstbeginnénden. Volkshuis, 4 uur: dr A. F. J. Portielje over mooie en merkwaardige vogels in Artis. Schouwburg, 8 Reiziger zonder Anouilh. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Tot Ieders Genoegen. „Als de vos de passie preekt Antoniusclubhuis, 8 uur: toneelavond Leids Toneelgezelschap. Tentoonstellingen La (Centaal, 10—4 uur: Ars Aemula Na turae ft.m 18 Januari). Nachtdienst apotheken Apotheek Kok. Rapenburg 9. telef. 24307, en apotheek „Tot hulp der mensch- heid". Hooigracht 48. tel. 21060. Onze vloot onder de loupe De afdeling Leiden van de Nederlandse bond van oud-strijders cn dragers van het Mobiiisatlekruis liet zich gisteravond iets vertellen over de Koninklijke Ma rine. Nadat de vice-voorzitter, de heer H. M. Verhulst, kolonel Buurman en de heer Schout apart welkom had geheten, was het woord aan de luitenant ter zee W. Lemaire van de Marine-voorlichtings dienst. Spreker bepaalde zich tot de vloot en zei, dat deze niet aangepast is aan de eisen van de tijd. In 1939 was zij dat wel, aldus spreker. De oorlog vroeg ech ter zulke enorme offers van de Marine, dat zij tot op een derde van de oorspron kelijke sterkte werd teruggebracht. In 1945 is er een vlootplan, lopende /er tien jaar, ontworpen. Over wee jaar zullen we dan ook een vloot heb ben, die voldoet aan de eisen, die men land kan stellen. Tegelijkertijd is de aandacht van de Marine gericht op een degelijke opleiding van het personeel. In 1939 hadden we drie kruisers; nu nog aar één. Twee nieuwe -kruisers, te we- n de De Ruyter en de Zeven Provin- ën, staan op de helling. Mogelijk zul- n zc nog dat jaar proefvaren. De Marine heeft nu nog zes torpedo- bootjagers. Er komen er twaalf bij: dus zullen we er in 1955 achttien hebben. De naam van dit type schepen zal dan ech ter veranderd zijn; ze zullen dan onder zeebootjagers heten. Uitvoeriger besprak luitenant Lemaire het onderzeebootwapen, vooral de uit vinding van het snuiverapparaat. Dit ap paraat maakt het mogelijk, dat deze bo ten zich ook onder water met een die selmotor voortbewegen. Van de 37 on derzeeboten, die de Marine had, heeft Tweede avond van Leids Juweel Mannenzang en harmonie De tweede muziekavond van het Leids Juweel was helaas niet beter be zocht dan de eerste. De zaal toonde veel lege plekken. Na een kort inlei dend woord door de voorzitter van K. en O., de heer H. de Wilde, begon het défilé. Vóór de pauze was de daad aan drie Leidse mannenzangver- enigingen. Boerinnen hoorden over goede voeding Gisteravond vertelde mej. G. J. A. Stille iets over voeding en voedingsbe standdelen aan de leden van de C.B.P.B., die '.Hiervoor in het wykgebouw Reho- both bijeen waren. Op geestige wijze stelde zij de voor ons lichaam onontbeer lijke levensmiddelen aanschouwelijk voor, door natuurgetrouwe knipsels hiervan op een stuk wit vilt te plakken. Zo zag men achtereenvolgens de bouw stoffen voor ons Mohaaim, waaronder melk, karnemelk en yoghurt; bescher mende stoffen, zoals aardappelen, groen ten en fruit; eiwitten, die we in vlees, vis en bonen kunnen aantreffen; de ver bindingsstoffen, die in vetten te vin den zijn, n.l. boter, margarine, vet en levertraan en brood, zowel bruin als blank, meel, suiker, stroop en rozenibot- teljam; vooral deze laatste twee prees spr. om de grote voedingswaarde. Bij dit ailles gaat het er niet om, of een maai tijd duur of goedkoop is. maar hoe hij is Na de pauze gingen de dames met de inleidster in gedachten enkele maaltijden samenstellen, die aan de vereiste voor waarden, verscheidenheid en rijkdom aan vitaminen zouden voldoen. Spr. zei, dat een huisvrouw met melk altijd goed uit komt, als zij een maaltijd wil aanbieden, die goed op peil is. Bij het vragen stellen kwamen de le vertraan en de stroop aan de beurt. Deze worden de laatste tijd wed wat verwaar loosd, maar spr. dacht het toch beter hier een goede traditie in ere te houden ze er nog zeven over. Dit aantal zal niet worden uitgebreid. In het kader van de Europese defensie- gemeenschap heeft Nederland een verde digende taak; de onderzeeboot is een aanvallend wapen, dus komen er niet meer bij. Onze mijnenvegers we hebben er 45 hebben van Mei 1945 tot December 1953 100.000 mijnen voor onze kust geveegd. Spr. zette de methodes om verankerde, magnetische en acousti- sche mijnen te vegen uiteen. Ten slotte deelde spr. mee, dat de Marine een vloot heeft van 110 schepen. Na de pauze sprak de voorzitter, over ste Van 't Hof, een korte nieuwjaarsrede uit. Zuster Cor de Vries, die gisteren in het diaconessenhuis haar zilveren jubileum vierde, mocht zich in een grote belangstelling verheugen. Van de doktoren ontving zij een antieke pendule, van het bestuur een zilveren room- stel, dat mr Sprey. haar opvdë foto overhandigt. Naast zuster Cor de oud- directrice, zuster Louise, en de huidige directrice, zuster Elema. Foto N. van der Horst wijze Zilver in 't diaconessenhuis Zuster Cor op grootse gehuldigd Feest voor het hele huis Zuster Cor (de Vries), de hoofdzuster van de operatiekamer van het dia conessenhuis, die gisteren 25 jaar aan dit ziekenhuis was verbonden, heeft op haar zilveren feest volop in het zonnetje van een warme en oprechte belangstelling gestaan. operatiekamer, hetgeen wel het beste compliment genoemd kan worden. Zus- Het begon al vroeg in de ochtend. Om half acht nl. feliciteerde zuster Elema haar reeds namens alle zusters. De of ficiële huldiging door het administratief personeel en de medische staf had om ongeveer tien uur plaats. Daar sprak als eerste de administrateur van het zieken huis, de heer H. Vogel, namens het niet- verplegend personeel. H(j dankte zuster Cor voor de jarenlange prettige samen werking en wenste het bestuur geluk met een operatiezuster van dit formaat. Namens het niet-verplegende personeel bood spr. zuster Cor een mooie theemuts Na hem spraken zoals wjj gisteren reeds in het kort meldden dokter C. J. v. Houweninge GraftdUk en de direc teur, dr Jac. J. de Jong. Namens de me dische staf ontving zuster Cor een prach tige antieke pendule. In de middaguren was er receptie, na dat eerst gezamenlijk gedineerd was. Mr L. Sprey was de tolk van het bestuur en prees zuster Cor om haar wijze van werken, die, kort gezegd, „glansrijk" was. Spr. noemde dit jubileum niet alleen een particulier feest, maar een feest voor het hele huis, waarin de zusters een gemeen schap vormen van bijzondere structuur en karakter, een gemeenschap, die het gehele huis draagt. Hoezeer zuster Coris werk in de loop van de 17 jaar, waarin zij operatiezuster was, is uitgebreid, bewees mr Sprey door enkele sprekende cijfers: tot 1946 telde men ongeveer 1000 operaties per jaar; dat aantal is nu verdubbeld. Maar direc teur en bestuur horen nooit iets over de ter Cor heeft de zaal en de staf volko men in de hand. Ook prees spr. de pae- dagogische kwaliteiten van de jubila- resse, die op uitstekende wijze de zusters weet op te leiden. Spr. wenste zuster Cor toe nog een groot aantal jaren haar ze genrijk werk te mogen verrichten. Daar bij hoopte spr., dat zij haar 30-jarig ju bileum in een nieuw diaconessenhuis zou mogen vieren, waar zy ook in de nieuwe operatiekamer de staf zal zwaaien. Na mens het bestuur bood spr. haar een zilveren roomstel aan. Vele belangstellenden kwamen zuster Cor ter receptie nog de hand drukken. In de avonduren vierden de zusters feest in intieme kring. Venassing aan twee kanten Introductie van een vorst opende dr Pott alle deuren Na een reis van negen maanden, die hij met een subsidie van de Neder landse organisatie voor het zuiver wetenschappelijk onderzoek naar Noord- India ondernam, is dezer dagen te Leiden teruggekeerd dr P. H. Pott, con servator van het Rijksmuseum voor volkenkunde. Op deze reis bezocht dr Pott oudheden en musea in Noord-India, om vervolgens een zelfstandig onderzoek in te stellen in het Tibetaanse grensgebied. Hij kwam hierbij in de streek van Lahul en in het bergstaatje Sikkim. Dr Pott bezocht ver schillende Boeddhistische kloosters en in één daarvan maakte hij de dui- velsdansen mee, die zeer belangrijk zijn voor het Lamaïsme. moest soms constateren, dat zijn ken nis van het Boeddhistische pantheon groter was dan die van sommige priesters, hetgeen zijn aanzien na tuurlijk zeer deed toenemen. Zijn gids bleek ook een Boeddhist te zijn en deze was zó verrukt van de ken nis, die deze vreemdeling van zijn religie had, dat hij niet naliet overal de priesters te vertellen, welk een groot buitenlands geieerde op bezoek kwam. Op zijn reis heeft dr Pott belangrijk studiemateriaal verzameld. Hij heeft vele foto's gemaakt en zelfs kleurenfilms, onder andere van de duivelsdansen. Het Lamaïsme is een Tibetaanse varia tie van het zogenaamde Tantrisme, latere ontwikkeling van het Boeddhisme. Het Tantrisme werd ook aangetroffen op Java en Sumatra, benevens in China. Men ziet daarbij naast de Boeddha's ook daemonische gedaanten optreden. De duivelsdans wordt één keer per jaar gehouden. Om deze plechtigheid kunnen meemaken moest onze landge noot twee-en-een-halve dag omreiz» 55 mijl door een woest berglandschap trekken. De dans wordt op de binnen plaats van een Boeddhistisch klooster uitgevoerd. De dansers worden vt voren door middel van wierook ir soort trance-toestand gebracht. De dans duurt van 14 tot 17 ui wordt na zonsondergang nog drie kwar tier voortgezet. Hy beeldt het verhaal uit van koning Langdarma, die in 830 m Chr. door een Boeddhistisch priestei werd vermoord, omdat h(j het Boeddhis me wilde uitroeien. Het doden va koning neemt in de dans een onderge schikte plaats in. De dans is veeleer be doeld als het verzamelen van magischi kracht, die dan na de pauze, dat wil dus zeggen in de avonduren weer wordt af gestoten. Tijdens deze dans treedt geen toestand van bezetenheid op: de dansers blijven volkomen bewust van hetgeen zij doen en voorstellen. Met eigen ogen Hoewel deze dans wel eens beschreven is, is dr Pott nu door eigen aanschou wen in staat gesteld hem volkomen te analyseren. Naar dr Pott vertelde, is kloosterleven in Lahul nog zeer bloeiend, in tegenstelling tot Sikkim, waar de be volking weinig interesse meer toont. Door introductie van de vorst van een dezer staatjes werd onze land genoot overal direct ontvangen. Hij (Advertentie) Het dubbel-mannenkwartet Sempre Avanti had door omstandigheden ver stek laten gaan. Over twee ensembles voerde de heer Louis van Wijngaarden het bewind: het dubbel-mannenkwartet Inter Nos en het mannenkoor der stede lijke lichtfabrieken. De volkstuinders (Ons Genoegen), onder leiding van de heer Joh. van den Broek, sloten de rij. Het tweede deel van de avond werd bezet door de R.K. harmoniekapel (diri gent de heer B. van Veene) en de har moniekapel T. en D. (J. W. Smolders). Globaal genomen was de keus der uit gevoerde werken lang niet slecht. De kwaliteit was in geen enkel geval in ferieur en de afwisseling in karakter bleek voldoende in acht genomen, be halve dan in één geval. We noemen slechts, om de goede hoedanigheid der programma's te demonstreren, als voor beelden: Het hazegrauwt (Willem Lan- dré) door Inter Nos, het Slavenkoor uit Nabuchodonosor (Verdi) door het licht fabriekenkoor (in het minder gelukkige arrangement van André Lemarc), ten slotte het frisse Mijn Boerenland (Ed. Flipse) door de volkstuinders. Ook de harmoniecorpsen wisten de aandacht vast te houden. De grenzen van hun kunnen niet overschrijdend, boeiden ze o.a. resp. met de ouverture Hestia (Cerfontaine) en de Ungarische Lust- spielouverture (Keler Bela). Beide speel den ze bovendien een extra mars (bui ten concoursverband). Over de kwaliteit der prestaties willen we ditmaal niet oordelen. Volstaan wij met de opmerkingen, dat de onderlinge verschillen belangrijk minder war^n dan de vorige keer (ten gunste dus van de totaal-indruk); dat alle verrichtingen zeker aan de minimum eisen, te stellen aan een optreden in het openbaar, vol deden en dat de zang- en musiceervreug. de bij al deze amateurs onmiskenbaar aanwezig was. Een avond, die prettige indrukken Haagse Economische politie rechter Uitstel van executie? Voor de Haagse Economische Politie rechter verscheen een Leidse winkelier die een winkel in textielgoederen drijft zonder in het bezit te zijn van de be nodigde vergunningen. Hij had vroeger alleen maar tweedehandsgoederen gehad. Inmiddels had hij het textielbrevet ook gehaald en was hy bezig voor het brévet B. Ook in de Haarlemmerstraat had verdachte een zaak, waarmee hij in over treding was o.m. door de verkoop van nieuwe schoenen. Verdachte betoogde dat hij voor de oorlog al nieuwe schoe nen had verkocht, evenals textiel trou wens. De zaak werd aangehouden voor een nader onderzoek. lieti Joh. v i W. Derde cursus bloementeelt van Johan Mater Gisteravond is de derde cursus bloe menteelt van de dahliavereniging Johan Mater door de voorzitter, de heer W. F. Smit, geopend. De cursus staat in teken van jubilea van het algemeen bond van dahliaverenigingen en Johan Mater zelf. De bond staat namelijk 25 jaar en de vereniging 10 jaar. Een be langrijke internationale tentoonstelling, Gouden Poort, die in Amsterdam wordt gehouden, krijgt de bijzondere aandacht van de leden. De herdenking van h 10-jarig bestaan zal samengevoegd wc den met de dahliakeuring van dit jaar. De lessen in bloementeelt worden ge geven door de heer C. Gerritsen, hoofd assistent van het ministerie van land- Kleuter spelenderwijs in het water Gistermiddag kwart over vier is c 3-jarige L. B., toen hij aan het spelen was, voor de ouderlijke woning Lange- gracht in het water geraakt. Een voorbij ganger redde de drenkeling. Over vier weken past de hoed weer 1vZ7~ Afd. Leiden Hedenavond draait in „Casino" de humoristische film Toegang alle leeftijden. ACTUEEL WERELDNIEUWS! Nieuws van en voor Katwijk beter te begrijpen en vele voorheen ver keerd vertaalde teksten zijn nu goed vertaald. Spr. liet na deze interessant* eauser» nog een filmstrook zien KATWIJK AAN ZEE Ouderavond Groen van Prinstererschool In verband met het 60-jarig bestaan var de Groen van Prinstererschool, thans ge vestigd in de Remisestraat, droeg d< ouderavond, die gisteravond in de Kapel werd gehouden een enigszins feestelijk karakter. Ter gelegenheid van het jubi leum werd een feestrede uitgesproken door de voorzitter van het hoofdbestuur van de vereniging voor Chr. Volksonder wijs, de heer H W. Tilanus. Deze wees ei op. dat deze school een van de oudste aan gesloten scholen is. Wanneer we letten op de donkere wolken, die zich boven di wereld hebben samengepakt, is er blijd schap over de vrijheid, waarin wij nog mogen leven. Er is strijd geweest om vrijheid onderwijs te verkrijgen. Deze school draagt de naam van een van de grote figuren uit het Chr. onderwijs. Het een strijd om de financiële gelijkstelling t.o.v. de openbare scholen. De Chr. school is niet sectarisch, staat open voor ieder. Het Chr. onderwijs en de Kerk zijn de beide burchten, die er in ons land zijn, aldus spr. Het hoofd der school, de heer D. Goed hart, wees op de blijdschap, die niemand kan missen; zij geeft kracht. Op de vraag, welke blijdschap we de jeugd kunnen aanbevelen, antwoordde sprdat dit al leen kan zijn de blijdschap van Jezus Christus. In grote trekken ging spr. de historie van de school na. Het Chr. derwijs, aldus eindigde de heer G., geen onderonsje of liefhebberd, het is planting des Heren. In h»t eerste gedeelte van de avond leverden de kinderen hun bijdragen: zang door leerlingen van de vyfde klas de heer C. Kwakernaak. zang en kleuter- gymnastiek door leerlingen van de eerste klas o.l.v. mej. A. G. Burggraaf! en een tableau „Om de Oranjeboom" door leerlin- de zesde klas o.l.v. de heer C. Doets Ds P. P. J Monster opende de ouder avond en begroette ook vele oud-onder wijzers. Ds Plug. een zoon van ds Plug, die in 1892 de school officieel opende, sprak een slotwoord. Namens de leerlingen werd aan de voorzitter van het schoolbestuur, ds Monster een bijbel aangeboden. Begrafenis van de heer Steinz Gistermiddag had onder grote belang stelling de teraardebestelling plaats van de heer J. A. Steinz. in leven gepension- vloed geweest op het Nederlandse volks-1 neerd hoofd der Julianaschool te Hilver- leven en ook op die taal. De rneuwe ver- sum. In de rouwstoet liepen vele personen in gebruik komt, uit onderwijs- en verentgingskringen uit KATWIJK AAN DEN RIJN Voorwaarts vierde diamanten feest In aanwezigheid van verscheidene ge nodigden, officiële personen en vertegen woordigers van organisaties, herdacht de ijsclub gisteravond in het Parochiehuis haar 60-jarig bestaan. De voorzitter, de heer F. N. van de Valk, begroette in zijn openingswoord de aanwezigen, o.w. pas toor Hesp en de gemeentesecretaris, de heer D. C. O. Boekhoven. De secretaris, de heer J. Verhart, telde hierna een aantal bijzonderheden uit de 60 jaren, die voorbij gingen. Spr. herdacht de oprichters, de heren C. Zuy- derduijn, A. Burggraaff, W. van Beelen, Jac. Remmerswaal en L. van de Valk. Hij vermoedde nog, dat de ysclub wel de enige vereniging zou zijn, die de con tributie niet verhoogd had, en uitte de wens, dat er in Katwijk aan den Rijn spoedig een gelegenheid zou worden ge vonden voor een ijsbaan. De heer Boekhoven wenste namens he' gemeentebestuur de vereniging geluk Hij was ook van mening, dat een veiligi ysbaan in een grote behoefte zou voor Hierna kreeg het gezelschap Geraldini uit Leiden de gelegenheid zijn uitge breid programma af te werken. Er was algemene waardering voor wat het ge zelschap bracht. Vandaag wordt nogmaals een avond gegeven. C.J.M.V.'s over de Bijbel De ring Katwyik en omstreken v®n h-ct CJMV hield gisteravond in het ge bouw aan de Rijnstraat een ringverge- dering. De ringvooraitter, de heer M. M. Vöge. sprak over: „Hoe zijn wij aan de Bijbel gekomen; heeft de nieuwe ver tailing zin?" Spr. vertelde over een aantal Bijbel boeken, boe zij ontstaan zijn vroeger als rollen bestonden. In verband met het feit, dat het oude handschriften waren, moesten er moeilijkheden ko men bij het vertalen. De handschriften, die gebruikt zijn om de Bijbel in d« Westerse talen te vertalen zijn trekkelijk jonge datum. De eerste Nederlands gedrukte Bijbel dateert van 1637, de statenvertaling. Voordien waren er wel bijbels in ge bruik ln de oorspronkelijke taal, deze waren zeer kostbaar. Voor kerk in Utrecht kocht men een schrift, dat 500 goudguldens moest ko6- i, wat gelijk stond met de waarde van i koeien. Meermalen worden oude handschriften gevonden, hetgeen voor de kennis omtrent de Bijbel van grote waarde is. De Bijbelgedeelten zijn niet oud. Het oudste stuk van het Nieuwe Testament is Joh. 18, dat dateert van ongeveer 125 jaar na Christus. De statenvertaling is van grote in- op de statenvertaling: j Hilversum i De kleurige wereld Lezing voor fotografen Op geestige wijze heeft de Leicagraaf Walther Benser gisteravond in de foyer van de Stadsgehoorzaal vakfotografen en amateurs weten te boeien met zijn kleu rige plaatjes en fleurige praatjes. In het eerste gedeelte van zijn causerie behan delde hij de kleurenfotografie in het al gemeen en wat in dit verband met een Leica kan worden bereikt in het bij zonder. Hy toonde aan waarom en hoe hij de vei ihillende foto's had gemaakt. Tussen neus en lippen door gaf hij enige nuttige wenken over compositie en beeldbegren zing. Spreker ging ook in op de vraag waarom een groothoeklens of tele-objec- tief moet worden gebruikt. Na de pauze vertelde de heer Benser over zijn foto grafische reizen. Met een zeiljacht trok hy door de Middellandse zee en op zijn motorfiets door Italië en Noord-Afrika. Hy illustreerde dit alles met mooie kleu renopnamen. Diepe indruk maakte een nachtopname van een uitbarsting van de Stromboli. Boeiend was een reportage in kleuren van de tonynvissery aan de Afri kaanse kust. In de woestyn hield hy halt by een oase en legde zelfs een fatamor- gana vast. Door zyn kunstzinnige visie openbaarde de heer Benser voor de toeschouwers een wereld van schoonheid, een schoonheid, lie overal is te vinden. De avond was georganiseerd door de N.V. Odin te Nijmegen, importeur van de Leica. Geslipt met bromfiets Gistermorgen kwart voor acht is de 44-jarige P. de R uit Katwyk aan den Ryn op de Haarlemmerstraat met zyn bromfiets geslipt. Hij kreeg een hersen schudding. VOORSCHOTEN Wie heeft een hond? Wij herinneren, op verzoek van het gemeentebestuur, de holiders van hon den nog aan hun aangifteplicht voor de hondenbelasting. Indien men geen aan giftebiljet heeft ontvangen, en op 1 Ja- i jl. toch een hond hield, moet men hiervan vóór 15 Februari aan de afde ling financiën van de gemeentesecretarie aangifte doen. Bij aanschaffing van een hond in de loop van het jaar moet van dit feit binnen veertien dagen kennis worden gegeven. (Advertentie) Zwarte Kinderdirectoires 0.95 Damesslips. Jansen en Tilanus L35 Damesdirectoires, grote maat 1.95 Trainingsbroeken, alle maten 3.50 Minister Zylstra installeerde gis teren de commissie voor de diamant industrie, die voorstellen moet doen tot versterking van deze bedrijfstak. Voor zitter is ir. E. A. Plate. de overledene het Chr. onderwijs ook heeft gediend. o.a. opmerkten, de heren C. van der Rhee. W. Taat, N. J. Verkaik en A. Haasnoot. By de groeve werd allereerst gesproken door de oudste zoon van de overledene, P. Steinz uit Rotterdam. Deze sprak de vele emoties en moeilijkheden, die zyn vader had gekend, maar ook van het optimisme en de levensvreugde, die hem eigen waren. Namens de familie sprak een neef, de heer P. W. J. Steinz. Verder voer den nog het woord de heer D. Ouwehanl uit Blocmendaal. de heer Verheulen, hoofd van de Julianaschool in Hilversum, de Chr. Oranjevereniging aldaar de heer A. Verheul. Ds J. T. Wiersma uit Wassenaar wees op de vreugde, die er is by alle rouw. De overledene is gegaan de weg. die God pla veide. als een pelgrim met de fakkel des geloofs. Gelezen werd een gedeelte uit 1 Cor. 15. de heer M. Steinz, sprak woorden van dank namens de familie. In de Oranjezaal was er hierna gelegen heid de familie de hand te drukken. A.R. kiesvereniging De AR kiesvereniging vergadert Vrij dagavond 8 uur in de oude consistorie van de Geref. kerk. De heer M. Bor.e- faas. die de vergadering van het Cen tra»! Convent in Utrecht heeft bijge- zal een bespreking over de cn het passieve kiesrecht inlei den. Vanzelfsprekend worden de dames ook op deze vergadering verwacht. Hoog en laag water Vrijdag 16 Januari: hoog water 3.36 en terwijl wij uit Katwyk, 115.54, laag water 11.51 uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 3