Jlieutue feiitsrlje GTourant E.D.G.-verdrag spoedig voor ratificatie naar Nationale Vergadering Wist LT DONDERDAG IS JANUARI 19S3 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.- per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIëN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W, J. ENSERINK CHRISTEL11K-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Drie en dertigste jaargang No 9S35 .SttatvsfUcft h ahebltvn «nyn hert tn tegljenspoet" Kluif voor Den Haag Dtuk van Washington op Parijs Amerikanen willen meer vaart achter Europese integratie EISENHOWER, de nieuw gekozen president der Ver. Staten, heeft aan de Noordatlantische Raad een „politieke boodschap" gezonden, waarin hij uitdrukking geeft aan zijn vertrouwen, dat de Europese een heid tot stand zal komen. In dit verband verdient de reis van Foster Dulles en Harold Stassen naar Europa, waarvan reeds melding gemaakt, de grootste aandacht. Wordt door Washington druk uitgeoefend op Parijs? De nieuwe Franse premier, René Mayer, heeft in een toespraak voor de Brits-Amerikaanse persvereniging te Parijs opnieuw te kennen gegeven, dat zijn regering het E.D.G.-verdrag aan de Nationale Ver gadering ter bekrachtiging zal voorleggen en besprekingen zal voeren over evt. wijzigingen. René Mayer verklaarde, dat Frankrijk de bekrach-iot de S. tiging van het E.D.G.-verdrag gemakkelijker zou vinden, als Engeland zijn houding daarover wijzigde. De Franse premier zal een bezoek aan de Ver. Staten brengen voor een een persoonlijk contact met de leiders der nieuwe Amerikaanse regering. Aan Reuter ontlenen wij. dat de autoriteit van plan is een leger in China Franse regering aandringt op spoedige ratificatie, maar sommige bepalingen moeten vervangen worden. Toegevoegde protocollen zouden nodig zijn. b.v. voor het gebruik der Franse troepen in de Franse Unie. Een speciale commissie van ministers gaat zich nu met de aanvul lende protocollen bezighouden. Morgen vindt een conferentie plaats met de Franse ambassadeurs uit de voornaamste Europese hoofdsteden. Wij herinneren er aan, dat het voorgestelde Europese leger 2 millioen man groot zal zijn en volgens AP. is nader overleg met de andere partners, dus West-Duitsland, Italië en de Benelux-landen nodig. Frankrijk wenst dus niet opnieuw te onderhandelen over het gehele E.D.G.- verdrag. Ook de scheidende. Amerikaanse mil nister van Buit. Zaken Acheson toonde zich optimistisch ten aanzien van het streven naar een Verenigd Europa. In zekere zin heeft hij gelijk, want enkele jaren geleden was er op militair gebied vrijwel „niets", terwijl de Europese lan den tihans over strijdkrachten beschik ken, die veel gewicht in de schaal leg gen. Wij herinneren er hier tevens aan. dat na de ontmoeting ChurchillEisen hower te New York, de aanstaande pre sident der Ver. Staten er zijn teleurstel ling over heeft uitgesproken, dat de Europese integratie zo slecht vordert. Eisenhower en Churchill Interessant is het artikel, dat voor komt in het weekblad Time. Eisenhower zou aan Churchill tijdens diens bezoek aan de Ver. Staten hebben gevraagd, of hij met het oog op zijn 78-jarige leeftijd niet van plan was, zich uit het actieve politieke leven terug te trekken. Chur chill zou hierop geantwoord hebben: „De gelegenheid om mijn .land nog gro tere diensten te bewijzen ligt waar schijnlijk nog voor mij". Het blad „Time" zit hier wel dicht bij de bron. Eigenaar van dit magazine is Henry Luce en deze was de gast aan een diner van het driemanschap Churchill EisenhowerBaruch. Life, ook het eigen dom van Luce, heeft de mémoires van Churchill het eerst gepubliceerd. In het artikel van Time wordt verder verteld, dat Eisenhower niet te spreken is over de vorderingen in zake de Euro pese integratie. Hij zou verklaard heb ben, dat Churchill niet méér practische steun aan de Europese defensiegemeen schap heeft gegeven dan Attlee. Ook waren Eisenhower en zijn advi seurs geprikkeld door de waarschuwing welke Churchill op de dag van zijn aan komst liet horen., n.l. dat het heel jam merlijk voor de legers van de V.N. of de Amerikaanse legers zou zijn, indien zij door het uitgestrekte China zouden gaan ronddolen. Time vervolgt: Ofschoon de Ameri kaanse politiek jammerlijk verdraaid door de Britse pers en misschien ook door de Britse diplomaten wordt weergegeven, meende Eisenhower, dat Churchill, na zovele openbare en parti culiere verzekeringen van Amerikaanse zijde, zich diende te realiseren, dat geen enkele verantwoordelijke Amerikaanse autoriteit van plan te laten ronddolen Dulles en Churchill zijn het er ten slotte wel over eens kunnen worden, dat de BritsAmerikaanse samenwer king in Azië noodzakelijk is en voorts, dat Azië beschouwt moet worden als een strategische eenheid en niet als een mengsel van afzonderlijke proble- Hoe de zaak er vóór staat Vermelden wij hier nog het vol gende: jhr mr A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, permanent vertegenwoordiger van Nederland bij de Noord-Atlantische Raad te Parijs, en zijn echtgenote zijn na een vacantiereis in de Ver. Staten, met de „Liberté" uit New York naar Europa vertrokken. Toen men de heer Van Starkenborgh vroeg hoe hij dacht over de aanstaande reis van Dulles en Stassen naar Europa, zeide hij: „Ik ben er zeker van, dat ieder de heren Dulles en Stassen graag zal vertellen, hoe de zaak er vóór staat". Het proces te Bordeaux Nieuw protest van Elzassers Strijdvraag over de collectieve schuld Op de derde dag van het proces te Bordeaux tegen 21 leden van de vi malige S.S., die hebben deelgenomen de uitmoording der bevolking van Franse plaatsje Oradour, heeft zich nieuw incident voorgedaan. Het ging sergeant Boos. een Elzasscr, die vrijwillig as toegetreden. De regerings. eiste. dat Boos tezamen met de anderen berecht zal worden. De adv* caat Laborde, verdediger van Boos. w; van oordeel, dat het moeilijk zal zijn de zaak van Boos met de anderen te behan delen. Hij verklaarde zich er tegen. Het tribunaal besloot tenslotte Boos tegelijkertijd met de anderen te berech ten. Een groep afgevaardigden uit de Elzas heeft bij het Franse parlement een wets voorstel ingediend, dat beoogt de wet in zake „collectieve schuld" niet van toe passing te verklaren op Elzassers, die in de tweede wereldoorlog tot dienstneming bij de Duitsers werden gedwongen. De wet in zake „colllctieve schuld", die in 1948 werd aangenomen, bepaalt, dat alle leden van een organisatie, die door het tribunaal van Neurenberg als mis dadig is gebrandmerkt, beschouwd wor den als collectief schuldig aan de afzon derlijke misdaden, die door hun eenheden zijn begaan, tenzij zij anderszins kunnen bewijzen. DE ROSENBERGS zouden volgens een Amerikaans blad van Truman gratie krijgen. Opgemerkt werd, dat Truman nog nooit toestond een doodvonnis te laten voltrekken. Zwaan klopt aan (echt waar) HAZERSWOUDE woont een merk waardige zwaan. Het dier heeft een lamme vleugel en is niet in staat, zijn voedsel op de normale wijze uit het wter ni rtilr. op 1 ken. Dat de langhals in de loop van de tijd echter met de plaat selijke bevolking op goede voet is komen blijkt wel deze foto. behoeft lijk ondanks het feit, dat hij geen eten meer van het water kan halen, zijn zwanen zang nog niet te zin gen. want de mensen in Hazerswoude staan van hun dagelijkse leeftocht graag een korstje of een koekje af voor het grappige dier. De gedupeerde, tastende zwaan houdt er op zijn bedeltoch ten door het plaatsje een gemoedelijke ge woonte op na. Hij wandelt van huis tot huis en tikt bij zijn vaste klantjes gewoon op het raam met zijn snavel. Het moet toch al heel erg tegenlopen, als de be woner zich het lot van deze invalide niet aantrekt en er door een vriendelijke huisvrouw geen brokje voedsel in de open zwanenbek wordt geschoven. Onze sociale wetgeving strekt zich nog niet uit tot het dierenrijk, maar voor zo'n zwaan blijkt het gemis aan invaliditeits- rente geen onoverkomelijk bezwaar op Met laatste lucifer uil het doosje Knaap van 7 jaar stichter van de millioenenbrand Enschede De katoenbrand bij de N V. Sesam te Enschede, waardoor een schade van on geveer ƒ5 millioen werd aangericht, blijkt te zijn veroorzaakt door een jongen van zeven jaar, die een vuurtje stookte. De Kliplontein-bruidje berooid Haai uitzet was nief veizekeid j<OEN de blonde mej. E. de Vante uit Amsterdam enkele weken geleden per schip uit Nederland naar Mombassa (Oost-Afrika) ver trok om daar 'n het huwelijk te treden met haar uerloo/de, de stuwadoor J. H. Slock Soede, ver zekerde zij haar bagage tegen alle risico's behalve schipbreuk. In de bagage haar trouw japon, uitzet en meubelen ter waarde van f5000 was alle spaargeld van het jonge paar. Ongelukkigerwijze was haar schip de Klipfontein, die verleden week in het kanaal van Mozam bique zonk. Mej. De Vante arri veerde gisteren met 40 andere schipbreukelingen met het stoom schip Europa in Mombassa. Ze bezat niets anders dan de rok en de blouse, waarmee zü het schip verliet, plus een mantelpak, dat een der passagiers van de Europa haar cadea heeft gegeven. Haar tranen droogden spoedig toen haar verloof de haar de trouw- vergunning toonde. Het huwelijk wordt dezer dagen voltrokken. jongen, K. W., had met vier vriendjes Zaterdag de hele middag door de stad gezworven. De 13-jarige G. B. bezat een doosje lucifers en hier en daar maakte het vijftal brandjes, Toen er nog maar één lucifer over was, stak de zevenjarige K. W. daarmee een katoenbaai van de N.V. Sesam aan. In een oogwenk stonden ook de andere balen, die buiten waren opgeslagen, in vuur en vlam. De oudere jongens tracht ten de vlammen met hun jassen uit te slaan. Zelfs wisten zij in hun angst twee balen, die elk 225 kg wogen, van de stapel af te wentelen. De vlammen kro pen echter tegen do balen op en binnen anderhalf uur woedde het vuur over een oppervlakte van 9000 vierkante meter. De twaalfjarige A. J. holde naar een café om de brandweer te laten waar schuwen. Naar aanleiding van een op roep der recherche vervoegde de vader van deze jongen zich na enkele dagen bij de politie en daardoor konden ook de andere jongens worden aangehouden. Het waren de 16-jarige F G en de 17-jarige H. van der M. Allen woonden in de buurt van de G. J. van Heekstraat. Twee zwaar gewonden bij botsing in Laren Op de rijksweg te Laren is gisteren een Ford-perSonenauto uit Amsterdam tegen een zware melktransportauto met aan hangwagen van de firma Kooy uit Leer- sum gebotst. De beide inzittenden var Ford. de 42-jarige textielhandelaar Moskou veroorzaakte dood van rabbi in Israël Levenloos achter zijn radio toestel aangetroffen Hot medische genootschap van Israël heeft een beroep gedaan op alle artsen en medische verenigingen ter wereld, een internationaal onderzoek te eisen naar de Russische beschuldigingen tegen een aantal Joodse artsen. De tenlaste legging wordt gekwalificeerd als een „smaad voor het gehele medische be roep". Uit Tel Aviv wordt gemeld, dat de vroegere Moskouse rabbi, Jacob Kali dood naast zijn radiotoestel werd gevon den. Waarschijnlijk is hij overleden, ter wijl hij luisterde naar de berichten over de arrestaties in Moskou. Rabbi Kalmas, een ruim 70-jarige, verbleef van 1927 tot 1939 in Moskou, waar zijn zoon profes sor in de medecijnen is, terwijl zijn doch ter eveneens in Moskou het beroep van arts uitoefent. DAT de Amsterdamsche Bank/Incasso- bank te Schiedam, thans gevestigd aan de Vellevest. een nieuw pand zal bouwen in het centrum van de stad aan de Gerrit Verboonstraat. DAT de 27-j. veekoopman D. v. d. B uit Waarder <U die onvoorzichtig een overweg passeerde, waardoor hij met zijn vrachtauto tegen een trein botste, in Utrecht tot f 75 boete is veroordeeld (overeenkomstig de eis). DAT met ingang van 1 Februari tot burgemeester van Wisch (Gld) is be noemd H. G I. Baron Van Tuyll van Se- rooskerken (partijloos), thans burg. van Ruurlo. DAT de Ned. Politiebond voor Dieren bescherming bij minister Donker heeft aangedrongen op de totstandkoming van een dierenbeschermingswet. DAT de Flowergate op 24 Januari uit Kattenburg en de 46-jarige bonthandelaar Rotterdam naar Australië vertrekt als Meyer Knoop, beiden uit Amsterdam, eerste schip in de dienst Rotterdam- werden ernstig gewond. Voor hun levenAustralië van drie Britse scheepvaart- wordt gevreesd. 'maatschappijen. Op deze foto ziet i,.en de eeuwig jeugdige 78-jarige Britse premier, Churchill, in een aangenaam on derhoud met president Truman. Churchill acht zichzelf nog lang niet afgedaan, integendeel: hij ge looft nog een grote taak voor zich te hebben. Dit blijkt ook uit een artikel in het gezaghebbende blad Time, dat wij elders gedeeltelijk weergeven. De Britse staatsman heeft drukke besprekingen ge voerd met de kopstukken der Amerikaanse politiek, o.a. ook met de aanstaande president der Ver. Staten, Eisenhower, en hij rust op het schone Jamaica. onderzoek in te stellen naar „sabo tage aan transformatoren voor Rusland". De directeur en twee andere, leidende functionarissen van een grote hijswerk tuigen-fabriek zijn gearresteerd. Zij wor den er van beschuldigd, de productie tc hebben gesaboteerd. Er is gelukkig ook een beetje humor te melden. In een bericht van het com munistische biad Neues Deutschland Kind in Urk prooi der vlammen Dame te Zutphen redt zich ternauwernood Bij een brand in een hopten woning aan het Burgemeester Gravestcinplcin te Urk is gistermiddag de zeven maanden oude baby van het echtpaar D. V. in de vlammen omgekomen. De kleine was alleen thuis, toen omwonende omstreeks éen letter verkeerd gezet, waardoor de vijf uur de brand ontdekten. Brandweer- communistische jeugdorganisatie Flreiel lieden trachtten het huis binnen te drin- V'eutschel JCugendl werd verward met gen, maar vuur enroo:k verhinderden! dat. Later vond men het stoffelijk over schot van de kleine. Dank zij het snel en doortastend op treden van een aantal Zutphenaars heeft mevr. Jansen zich gistermiddag op het nippertje kunnen redden uit haar in lichter laaie staande woning op de Hout markt in Zutphen. Omstreeks kwart voor één ontstond brand in het rietmeubelen- en manden magazijn van de heer K. Jansen. De brandbare voorraad maakte, dat de win kel spoedig een vuurpoel was. Toen de etalageruit sprong, sloegen de vlammen Oost-Duitsland zuiver! verder Leiders grote transformator- fabriek weggestuurd Drukfoutenduiveltje in krant zorgt nog voor wat humor BIJ DE THANS in volle gang zijnde Oostduitse zuiveringsactie zijn gis teren harde klappen gevallen. De gehele bedrijfsleiding van de grote transformator'enfabriek Karl Liebknecht te Berlijn, de voorzitters van de bedrijfsorganisatie der Socialistische Eenheidspartij (S.E.D.) en het bestuur van de communistische vakbond werden „onverwacht" naar huis gezonden. buitei de Mevr. Jansen, die op de bovenste etage aan het werk was, zag zich door de vlammen en de verstikkende rook de uitweg langs de trap afgesneden. Haar enige kans op redding was het inslaan van een ruit aan de voorzijde van het huis. Hier klom zij in de vensterbank. Voorbijgangers, die de vrouw in deze ge vaarlijke positie zagen, snelden toe met twee korte ladders. Eén daarvan zetten zij tegen de muur, waarna enkele man nen met de tweede ladder naar boven klommen en deze omhoog hielden, zodat de vrouw in staat was langs deze wan kele weg haar leven te redden. Mevr. Jansen werd aan de arm gewond. Het pand brandde geheel uit. De oorzaak van de brand is vermoedelijk dat een ameu blement in de winkel te dicht bij de kachel stond. Mr Pos genoemd als premier van Suriname Het Surinaamse blad Het Nieuws meldt, dat men pogingen in het werk stelt, mr dr R. H. Pos, vertegenwoordiger van Suriname in Nederland de taak van pre mier op zich te doen nemen. Als zijn opvolger in Nederland'is de heer E. Ges- sel genoemd. Ook het blad „De West" meldt, dat men poogt mr dr Pos premier te maken. SchachtIn China ligt onze toekomst Van veel meer belang voor Duits land dan Amerika c.a. Dr Hjalm'ar Schacht. Hitiers financiële tovenaar, slaat thans het oog op andere dictatoren. Op een receptie te Dussel- dorp ter gelegenheid van de opening zijner nieuwe bank heeft hij voor 300 gasten bepleit, dat Duitsland het oog moet richten op China en andere Oos terse exportmarkten, doch niet op het Westen en Amerika. Het is onzin voor Duitsland, zeide hij, om te zoeken naar winstgevende markten in de Verenigde Staten en andere Westerse landen, die hun eigen industrieën bezitten. Duits land moet zich instellen op de niet-ont- wikkelde landen in het Oosten. De voorzitter van de Nederlandse Kamer van Koophandel in Duitsland was aan wezig. Arts uit Berkel blijft ontkennen Het gerechtelijk vooronderzoek in de zaak van de Berkelse arts O., die ervan verdacht wordt zijn jonge vrouw door vergif gedood te hebben, duurt nog steeds voort. De dokter blijft nog steeds hard nekkig ontkennen. Enige voortgang in deze zaak is in de komende maanden eigenlijk niet te verwachten Willy Lages nog steeds in Scheveningen Willy Lages, de laatste van de ter dood veroordeelden, die onlangs gratie kreeg, bevindt zich nog steeds in de bijzondere strafgevangenis te Scheveningen. Dit heeft minister Drees gisteren in de Eer ste Kamer meegedeeld in antwoord op een vraag van de heer Brandenburg (Comm.). DAT het Domhotel op de hoek Catha- rijnesingel-Westerstraat te Utrecht (met 60 logeerkamers het grootste hotel van Utrecht) binnenkort in veiling komt. DAT tot officier O.-N. is benoemd kap. ter zee J. S. Bax, die vandaag het com mando maritieme middelen te Amsterdam overdraagt aan kap. ter zee J. F. van Duim. DAT minister Beel, blijkens een brief aan de Eerste Kamer, niet bereid herziening van het zuiveringsontslag, verleend aan L. O. U. J. S. Grippeling. oud-burgêmeester van Hoogland. DAT evenals de K.L.M. ook de Scan dinavische luchtvaartmij S.A.I. m.i.v. 1 April op al haar lijnen in Europa en naar het nabije Oosten de toeristenklasse invoert. DAT in het voormalige Museum van de Arbeid te A'dam een tentoonstelling over wol is geopend, die tot 31 Maart duurt. DAT de Volksuniversiteit te Amster dam. de eerste in ons land, vandaag 40 jaar bestaat. DAT de Prot. Chr. Bond van Vervoers- personeel op 28 Mei in Tivoli te Utrecht zijn gouden jubileum viert en op 29 Dcc. zijn bondsdag houdt. DAT in Breskens bij het uitbaggeren van een sloot met een dragline niet min der dan 300 granaten zijn gevonden. DAT de zesde Ncd. herenmodebeurs van 9 tot en met 13 Februari in het R.A.I.- gebouw te A'dam wordt gehouden. DAT het (R.K.) Centrum voor Staat kundige Vorming Zaterdag een commis sie zal installeren om de noodzaak van staatkundige eenheid der R.K. Nederlan ders te bestuderen (voorz prof- mr W. C L. v. d. Grinten). DAT de Alg. Verladers en Eigen Ver voerders Organisatie (E-V.O.) een com missie heeft ingesteld om de vele pro blemen betreffende het internationaal vervoer te bestuderen. DAT het C.N.V. op 20 Jan. een studie conferentie houdt over de toepassing van de wet op de ondernemingsraden. DAT de Ned. Bond van Oud-Strijders en Dragers van het Mobilisatiekruis j (10 000 leden) is toegetreden tot de We reld Veteranen Federatie. DAT twee K L M. gezagvoerders, die in Buenos Aires zijn gestationneerd, n-1. K. J. Rupplin von Keffikon en P. A. Deer-1 nik, tot gezagvoerder honoris causa van de Argentijnse luchtvaart zijn benoemd. Leden van de communistische F.D.J. werden door de drukfout „fascistische bandieten" genoemd. Enige verantwoor delijke medewerkers van het genoemde blad zvjn gestraft wegens „een ernstige fout". Oost-Duitsland zat zonder licht Dinsdagavond waren tengevolge van kortsluiting in een „grote electrische centrale" grote delen van Oost-Duitsland van stroom verstoken. Het gebied werd in duisternis gehuld en machines bleven stilstaan. De oorzaak van de storing was verkeerd schakelen geweest. De staat heeft maatregelen genomen om „zulke gevolgen van een defect" in de toekomst te voorkomen. Twee soorten rijkskeur voor achterlichten Er mogen thans, zoals men weet. nog uitsluitend rijwielachterlichten worden gebruikt, die van een rijkskeur zijn voor zien. Dit rijkskeur bestaat uit een recht hoek of een cirkel met het woord „rijks keur", alsmede enige letters en cijfers aangebracht aan de buitenzijde van de huls. De A.N.W.B. wijst er echter op, dat achterlichten die gekeurd zijn na 15 Juni 1952, niet meer het woord „rijkskeur" vermelden, doch slechts de letters Ni. die in een cirkel zijn gezet. Wanneer men dus een achterlicht heeft, dat van dit keur is voorzien, voldoet men uiteraard eveneens aan de wettelijk ge stelde eisen. Een aparte reflector met rijkskeur is niet nodig en trouwens niet te verkrijgen. Wegens zeer grote belangstelling wordt de tentoonstelling „Franse mees ters uit de Petit Palais" in Museum Boy mans verlengd tot begin Februari. De weg terug TTET ligt in de aard van de Nederlandse staatsburger, dat hij een behoudenae inslag heeft. Hij houdt van de gesrhiede- Bis van zijn land en er moe: zo het een en ander gebeuren, wil hij voor ver nieuwingsdenkbeelden gewonnen wor den. Over modernisering, bijvoorbeeld van het onderwijs, wil hij wel praten, maar bij dit, evenals bij zovele andere onderwerpen, ligt tussen zeggen en doen een lange weg. Hij houdt er van, de kat uit de boom te kijken. En wanneer iels nieuws'zich aandient, dan moet het toch werkelijk gefundeerd zijn en uit de historie opkomen, wil het bij de Neder landse staatsburger ingang vinden. Vandaar ook dat wij allang niet meer verwonderd waren, toen wij dezer dagen lazen dat de Vrijzinnig-Democratische Bond was opgericht. Het had ons alleen maar verwonderd, dat het nog zolang had geduurd vóórdat bet zover was. Het hing immers al geruime tijd in de lucht, TN de staatkundige geschiedenis van ons land heeft de Vrijzinnig-Democratische Bond tientaUen jaren lang een belang rijke rol gespeeld. Het noemen van enkele namen als: dr Bos, Ketelaar, mr Van Deventer, Treub, prof. Drucker. Mar- chant, Oud en Joekes is voldoende om van die betekenis een eerste indruk te geven. Het was een radicale en vitale groep, bij punten van overeenstemming zich toch duidelijk onderscheidend zowel van de socialisten als van de liberalen. Het gaf dan ook wel aanleiding tot enige verwondering, dat deze partij na de bevrijding met wezenlijk anders ge tinte groepen overging tot de stichting van de Partij van de Arbeid. Dat was alleen verklaarbaar, doordat de nieuwe, samenbundelende partij een organisatie wilde zijn van andere opzet dan de oude S.D.A.P. en ook van de oude Vrijzinnig- remocratisohe Bond. De P.v.d.A. immers liet het onverschillig, met welke levens beschouwing men tot haar toetrad. Die levensbeschouwing zou men zeker ook mogen handhaven, mits er maar over eenstemming was over de politieke doel einden, welke men wilde nastreven. 70 trof men in de P.v.d.A. aanvanke- lijk oud-S.D.A.P.-ers aan, maar ook oud-vrijzinnig-democraten als Oud, Joekes en Kranenburg. Het is bekend, dat Oud reeds na be trekkelijk korte tijd met zijn lidmaat schap van de P.v.d.A. weinig gelukkig was. Eerst trachtte hij in het socialisti sche partij-orgaan uiting te geven aan zijn cnitiek, doch moest ontdekken, dat daarvoor in deze partij de „geestelijke vrijheid" toch niet groot genoeg was. Toen vond hij voor zijn critiek onder dak in het liberale Algemeen Handels blad. Weldra bleek, dat mr Oud voorstond :n Democratische Volkspartij, nader aangeduid als een partij van niet-socia- lietische democraten. In het bestuur van deze partij kwamen personen te zitten, wier namen men thans weer tegenkomt bij de her-oprichting van de Vrijzinnig- Democratische Bond. •^OALS men weet is er toen dat was n de herfst van 1947 contact ge weest tussen mr Oud van deze Demo cratische Volkspartij en mr Stikker van de Partij van de Vrijheid, die op haar beurt een hernieuwde voortzetting wilde jn van de vooroorlogse liberale partij, uit dat contact is ontstaan de Partij ior Vrijheid en Democratie. Daarin trof men dus aan: liberalen, oud-vrijziimnig-democraten en vermoede lijk ook wel personen, die voordien noch partij-liberaal noch vrijzinnig-democra tisch wilden zün, doch zich tot de nieuws formatie aangetrokken gevoelden Evenals de P.v.d.A. laat deze V.V.D. ?t aan haar aanhangers over, met welke geestelijke overtuiging zij tot haar toe treden. Het enige onderscheid met ae '.d.A. in dit opzicht is mogelijk, dat deze staande houdt het verband tussen de (verschillende) levensbeschouwingen en de (gemeenschappelijke) politiek te willen erkennen. Dat vindt ren in het beginselprogram van de V.V.D. niet met zovele woorden terug. (Voor vervolg zie pagina 5). Pres. Soekamo 25 Jan. naar Zuid-Bomeo De Ned. H.C. overhandigt Zaterdag zijn geloofsbrieven Soekamo begint 25 Januari een reis van 14 dagen naar Zuid-Borneo, de Mina- hassa en Sangihe en de Talaud-eilanden. Op de terugweg zal het presidentiële ge zelschap, waarvan de minister van Voor lichting, de heer Mononutu en de minis ter van Landbouw, de heer Sardjan, deel uitmaken, een etmaal overblijven in Pare Pare, waar, zoals gemeld, zich onlangs incidenten voordeden tussen twee leger- bataljons. Aldus meldt Pi-Aneta. Dit meldt voorts dat de nieuwe Nederlandse Hoge Commissaris in Djakarta, graaf Van Bylandt, Zaterdag zijn geloofsbrieven aan president Soekarno zal overhandigen. HET WEER IN EUROPA De heer Hugo de Bordes, die van 1919 tot 1938 burgemeester van Bus- sum is geweest en deze gemeente tot grote bloei heeft gebracht, hoopt op Maandag 1 Januaii z{jn tachtigste verjaardag te vieren. De heer De Bordes heeft ook veel gedaan in het landsbelang. Langzaam warmer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Overwegend zwaar i bewolkt met plaatselijk enige lichte neerslag en aanvanke lijk hier en'daar mist. Matige, langs dc Waddenkust af en toe vrij krachtige Zuidweste lijke wind. Temperatuur om het vriespunt tot lichte dool. maar in het Zuid-Oosten van het land vannacht lichte vorst. (Opgemaakt om tien uur). ST-

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1