ïlicamc £dJtsflje CTouranl Alle Joodse artsen (Barbertjes) moeten in Rusland hangen Twee treinen in botsing bij Maassluis: 7 gewonden Wist U Sï f a ill 1 WOENSDAG 14 JANUARI 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). Drie en dertigste jaargang No 9634 DirecÜe: F. DIEMEH Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINE CHR1STEL1JR-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantuastlcti Is gbtbltoeo «ngn bert la tegfjenspoet" Insecten als „hobby" Gruwelboek uit verre tijden van 't Tsarendom Ondergrondvrees voor zwakke plekken in communistisch regiem Henry Schultz. Het Sowjetbeleid is ken nelijk gericht op een vernietiging van alle minderheden naar godsdienst en ras. Reuter meldt, dat het Amerikaans- Joodse arbeidscomité, hetwelk 500.000 Joodse leden van de Amerikaanse vak bonden," de C.I.O, en de A.F.L vertegen woordigt, de Ver. Naties heeft verzocht met kracht op te treden tegen „Stalins jongste daad van genocide tegen de Jo- Wat zit er achter Onzerzijds deze opmerking: Aan deze communistische „fauna" behoeft geen woord te worden toegevoegd; het is pro paganda voor de binnenlandse markt. Aan internationale commentaren ont breekt het niet. Het blad „France Soir' schrijft, dat dit nieuw soort anti-semitis- me twee hoofdmotieven schijnt te heb ben. Ten eerste beoogt het toenadering tot de landen van de Arabische Liga, waardoor de taak der Westelijke gendheden in het Midden-Oosten wordt bemoeilijkt. Ten tweede beoogt het wijdering van die elementen, welke het meest vijandig staan tegenover Duitsland en waardoor juist een Russische toenade ring tot dat land mogelijk zal worden gemaakt. Hetgeen wij gisteren reeds opmerkten, wordt bevestigd door de stafcorrespon- Ook Bulgarije wordt „gezuiverd" Ganev stond in contact met Anna Pauker Diplomatieke berichten uit Sofia wij zen er op, dat de grote golf van schijn processen tegen Joden en andere perso de nistische leer ook Bulgarije zal teisteren. De hoofdbeklaagde in het proces zou volgens deze berichten, kunnen zijn de voormalige Bulgaarse minister van Han del. Demiter Ganev. die verleden jaar uit zijn ambt ontzet werd. Onder de be klaagden kunnen zich ook bevinden de voormalige minister voor de zware in dustrie Anton Jugov en de voormalige minister van Landbouw Nicola Stoilov. Beiden werden verleden jaar gezuiverd. Volgens deze berichten wordt Ganev eT van beschuldigd, in verbinding te hebben gestaan met de voormalige Roe meense minister van Buit. Zaken Anna Pauker, die verleden jaar uit haar func tie werd gezet. Ook zij is. als zovele an dere beklaagden achter het „IJzeren Gordijn" van Joodse origine- Ganev zou contact gehad hebben met Anna Pauker, toen hij uit Bulgarije vluchtte en naar Roemenië ging. Truman tot Congres: Herzie immigratie-wet van begin tot eind „Herzie de McCarran-Wet van begin tot eind. Dit zal de vrije volkeren er van overtuigen, dat wij geen titel of jota ver anderd hebben aan de grote beginselen, waarop onze Amerikaanse democratie is gegrondvest". Aldus Truman in een boodschap tot het Congres, waarbij hij een rapport tot wijziging van de veel omstreden immigratiewet in de aandacht aanbeval. Militair uit Hillegom omgekomen De sergeant G. P. J. Sch. uit Hille gom is gisteren tussen Markelo en Goor uit een militaire jeep geBlingerd en kort daarna in het R.K. ziekenhuis te Hengelo overleden. Alles wijst op een komende zuivering, die veel verder zou gaan dan de arresta tie van enige doktoren. Of Zhdanof werkelijk uit de weg ge ruimd is of op natuurlijke wijze, ten gevolge van een hartaanval, aan zijn einde gekomen, doet niets ter zake De kwestie is, dat de dood van Zhdanof van veel grotere waarde voor bepaalde kop stukken in Moskou is, dan wanneer hij nu nog in leven was. Er wordt hen nu een excuus verstrekt, een zuivering te beginnen, waarvan menig hooggeplaatst partij-functionaris het slachtoffer kan Joodse reacties Leiders van de Joodse gemeenschap in Amerika spreken van een daad van „on- verbloed anti-semitisme. Het Russische optreden stamt regelrecht uit een „Rus sisch gruwelboek uit de dagen van het Tsarendom," aldus de opmerking van DE PROPAGANDAMACHINE in de Sowjet-Unie draait op volle toeren. De berichten over een terroristische samenzwering van-negen dok- toren, die de Russische leiders wilden vergiftigen, werden uitgezonden den". Eerder werd op de vervolging in het Engels, Hongaars, Roemeens, Fins, Italiaans, Bulgaars, Tsjechisch het Jodendom in Oost-Europa gewezen, en Pools. Alle Russische bladen eisen, dat de groep Joodse artsen, die r er van beschuldigd worden, Zhdanof en Tsjerbakof te hebben vermoord, alsmede pogingen te hebben gedaan, de meest vooraanstaande mili- taire leiders uit de weg te ruimen, tot de doodstraf zullen worden ver oordeeld. Deze Sowjet-Hetze mist haar uitwerking niet, want de kranten kiosken te Moskou worden bestormd, de Brits-Amerikaanse „oorlogs drijvers" en de „Zionisten" worden uitgescholden voor... schurken en varkens l Geen wonder, dat het nieuws in Israël met grote bezorgdheid is ontvangen. Men vreest, dat Moskou heeft besloten I dent van A.P., William Ryan Deze de Joden als een onbetrouwbaar element schrijft, dat de arrestatie der Joodse dok te beschouwen, in geval een wereld-1 toren op beschuldigingen, die zuiver op conflict uitbreekt. Zelfs wordt er reke-1 fantasie berusten, een aanwijzing vormt ning mede gehouden, dat vele Joden „dat er een interne zwakte in het regiem •naar Siberië zullen worden verbannen. van de communistische partij bestaat, De Amerikanen blijven inmiddels oht- waarvoor de Sowjetleiders bang zijn kennen, dat een groep Russische dok toren opdracht zou hebben ontvangen tot daden als waarvan Moskou beschuldigt en verklaren, dat de reeds eerder ge noemde organisatie „Joint" de tenlaste legging belachelijk vindt Zulks neemt niet weg, dat de Russen met uitvoerige „bewijzen" komen. Drie der van moord en samenzwering beschuldigde Russische geneesheren, n.l. Vinogradof, Egorof Majorof, hebben de acte van overlijden van de voormalige Bulgaarse minister president Dimitrof (op 2 Juli 1949 ir een Moskou's sanatorium overleden) ge- Het Russische blad Izvestia is var deel, dat het een ernstige fout zou uit de arrestatie der doktoren de clusie te trekken, als zou er nu geen gevaar meer voor sabotage bestaan. Het zijn de agenten van buitenlandse Ge heime Diensten, die voortdurend naai onze „zwakke plekken" zoeken; de dra gers der burgerlijke ideologie, waartoe de doktoren behoren, zullen ons blijvi schaden. Het 19 millioen leden tellende orgaan der Liga van Jonge Communisten schrijft dat heel het Russische volk uiterst toornd is en eist de strengste bestraffing van de „gemene moordenaars, die achter het masker van arts schuil gingen hun vuile werk te doen. En ook de buitenlandse gedegenereerden, die tot dit soort daden hebben aangespoord, zul len aan de vergelding niet ontkomen. Deze misdadige bende, die zich dollars en ponden heeft verkocht, moet als een giftig reptiel verpletterd worden. Vermelden wij nog in dit verband, dat de Duitse leider der organisatie van vrije juristen te Berlijn, dr Friedenau, op een persconferentie te Amsterdam, een uit eenzetting heeft gegeven van de toe nemende vervolging van Joden achter het „IJzeren Gordijn". Ook hij betoogde, dat de Joden thans als zondebokken moeten fungeren en dat op hen de schuld van vele binnenlandse politieke en economische moeilijkheden wordt afge schoven. Maar tevens wordt gepoogd bij de Duitsers nog sluimerende oude nazi instincten van anti-semitisme op te rakelen. De massamoord in Oradour Geen afzonderlijk proces voor de dertien Elzassers Wel zal het tribunaal te Bordeaux twee aparte vonnissen uitspreken Het militaire tribunaal van Bordeaux heeft geweigerd een afzonderlijk proces toe te staan voor de 13 Elzasser soldaten, die er van beschuldigd zijn deelgenomen te hebben aan de massaslachting tijdens de oorlog in het dorpje Oradour-; Glane. De burgerlijke rechter, Marctl Mussy Saint Saen's, cn zijn zes militaii medewerkers hebben twee uur en zevei endertig minuten geconfereerd alvorens een beslissing te nemen. De beslissing is een nederlaag de anderhalf millioen inwoners Elzas-Lotharingen, die beweren dat het proces verdraaid is tot een politieke er morele kwestie. De verdediger van de Duitsers legde er de nadruk op, dat de beoogde schei ding van het proces in het nadeel dei Duitsers zou zijn. Het vonnis zou eer strenger karakter dragen, indien door het tribunaal de Duitsers afzonderlijk werden berecht. De rechter, Mussy Saint Saens, zeide, dat het ook noodzakelijk is te bewijzen dat 12 van de 13 Elzassers gedwonj liger. De uitspraak van het Hof werd staan de aangehoord. De Elzassers, die in leef tijd variëren van 26 tot 40 jaar, toonden geen ontroering. Enkele minuten, nadat de beslissing gevallen was, vroeg de advocaat, die de De Klipfontein en de verzekering Nu niet al te veel stroppen s.v.p. „Zowel voor de zeevaart als voor de verzekeringswereld is 1953 vrij onfortuin lijk begonnen", aldus luidt de slotsom van een persgesprek met de N.V. Neder- landsche Lloyd. „Men gelieve echter bedenken, dat de assuradeuren met e stige tegenslagen ter doge rekening hou den. Hiertoe dienen de door de verzeke ringsmaatschappijen gevormde reserves, zou wel heel vreemd moeten lopen dj het gehele jaar door stroppen zou den incasseren, zoals tot dusverre in Januari het geval is geweest". Sedert het vergaan van de Brastagi in October 1947 bleef de Nederlandse scheepvaart voor belangrijke verliezen gespaard. In 1953 zijn echter ongelukken gebeurd met de Klipfontein, de Qranje de Willem Ruys, schepen, die klin kende namen hebben, en voorts zijn en kele kleine schepen (meest kustvaarders) vergaan, zoals R.P.S. met een verzeker de waarde van 900.000 en een lading van 100.000, de Frederik met een waarde van 375.000 en de Stella Maris, die verzekerd was voor 750.000. Waar schijnlijk zal het verlies van de Klip fontein de Nederlandse en buitenlandse assuradeuren op 10 millioen komen te staan, maar de waarde van het schip is hoger, daar de grote scheepvaartmaat schappijen een deel van de verzekering voor eigen rekening nemen. De Franse beeldhouwer Pierre Poisson is op 76-jarige leeftijd overleden Hij werkte o.a. aan de versieringen van het Paleis Chaillot, Duitser Frenzel uit 'Leor Hardwitz (Si- lczië) verdedigt, of hem een afzonder lijk proces toegestaan kon worden, om dat hij ten tijde van de massamoord minderjarig was. Frenzel was in 1944 18 jaar. De advocaat voor de Elzassers, on der wie zich er vier bevinden, die ten tijde van Oradour 18 jaar waren, wei gerde om een afzonderlijk proces te vragen. Zulks op grond van het feit, dat hij dit reeds verzocht had op veel breder morele gronden en dit verzoek niet in- gewiligd werd. Tenslotte heeft het tribunaal besloten, het proces niet te splitsen, maar wel zul len twee afzonderlijke vonnissen worden uitgesproken. Het Hof is op reces ge gaan, om de beslissing nader te bestu- Kamerlid tot minister: „Eerst onderhandelen met specialisten" Het Eerste Kamerlid De Vos van Sbeen/wijik (KVP) heeft minister Suur- hoff schriftelijk gevraagd of het waar is, dat hij overweegt door middel van een prijzen'besohikkmg in te grijpen in het conflict tussen specialisten en zie kenfondsen. Het Kamerlid vraagt of het niet wen6elajker is, eerst een commissie met een neutrale voorzitter in te stellen voor het voeren van onderhandelingen. Reeds 200 geleidehonden voor blinden Als resultaat van de AVRO-actie om iedere blinde een geleidehond te schen ken, kon gisteren weer een chèque aan de Blinden bond worden overhandigd, goed voor 100 honden. Door de radio-prijsvraag De'Hond in de Pot is thans reeds een bedrag ingezameld waarvcoor 200 honden gekocht kunnen worden. In totaal zijn er 400 a 500 nodig. In Maart/April zal in het Stedelijk Museum te Amsterdam een tentoonstel ling worden gehouden, die het 40-jarig bestaan van de Ver. van beeldende kun stenaars „De Onafhankelijken" zal eren. De 7 oorlogsmisdadigers Duitse politie blijft verder speuren Met onverminderde activiteit blijft de Westduitse politie speuren naar de uit Breda ontsnapte oorlogsmisdadigers. Dit hebben twee hoge Westduitse functiona rissen bij het bezoek van de Nederlandse ambassaderaad in Bonn, dr Helb. mee gedeeld. De functionarissen waren het hoofd van de politieke afdeling van tet Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken. Blankenhorn, en een vertegen woordiger van het ministerie van Bin nenlandse Zaken, dr Egidi. Volgens een woordvoerder van de Nederlandse am bassade schenen de Duitsers te geloven dat de zeven ontsnapten slechts veroor deeld zijn omdat zij voor de Duitsers hebben gestreden. Ook de persdienst van de Westduitse bondsrepubliek meldt nu. dat kanselier Adenauer heeft toegezegd de zeven ont vluchte Nederlandse oorlogsmisdadigers bij hun arrestatie aan de Nederlandse politie te zullen overleveren. Dulles en Stassen naar Europa Ter verkenning van het politieke klimaat Twee Amerikaanse autoriteiten zullen einde Januari een bezoek aan Europa brengen, met het doel informaties in te winnen ten behoeve van de a.s. president Eisenhower Het zijn John Foster Dulles, die onder Eisenhower zal optreden als minister van Buitenlandse Zaken, Harold Stassen de nieuwe directeur t het program van de Wederzijdse Veilig heid (M.S.A.). Hun taak is dus het poli tieke klimaat in Europa te verkennen. De secretaris van Eisenhower wees er op dat de reis van deze twee staatslieden ten doel heeft inlichtingen te verkrijgen over de politieke situatie in Europa, zulks in verband met Amerika's mede werking aan de NA.T.O. en de Ameri kaanse hulpverlening aan het buiten land. Het besluit tot deze reis werd ge nomen tijdens een conferentie, die Ike hield met de door hem benoemde minis ters en andere kopstukken van de nieuwe regering. In dit verband zij nog gemeld, dat men te Washington verre van te vreden is over de gang van zaken bij de Eifropese herbewapening en de ver traging met de Europese Defensiege meenschap. Voorsanering gebit voor a.s. militairen Aan de ingeschrevenen voor de dienst plicht. die bestemd zijn om voor eerste oefening in werkelijke dienst te komen, zal tydig voor de datum van inlijving, door middal van eer, kennisgeving wor den geraden hun gebit door een tand arts zo nodig te doen saneren, waaronder wordt verstaan het in gezonde toestand brengen van het gebit en de omliggende weefsels. In de kosten, verbonden aan deze sanering, zal van rijkswege een tege moetkoming worden verleend. Twee Nederlanders gewond bij ongeluk in België Vermoedelijk doordat de remmen bra ken, is gisteravond te Modave (België) een tractor uit Eindhoven tegen een betonnen paal gebotst en gekanteld. Pas na een uur slaagde men er in de twee inzittenden, de Nederlanders Jespers en Van Reydt. te bevrijden. Beiden werden licht gewond. SCHEPEN IN DE MIST Bestuurder merkte door mist te laat stilstaande wagons op (Van een onzer verslaggevers) GISTERAVOND werd even voor achten in Vlaardingen groot alarm ge maakt, omdat tussen Vlaardingen en Maassluis twee treinen op elkaar gebotst waren. De boottrein uit Hoek van Holland was omstreeks kwart voor'acht even voorbij Maassluis, vermoedelijk door de mist, achter op de stilstaande D-trein voor Hamburg gereden, waarbij de voorste wagen van de boottrein en de achterste van de D-trein in elkaar schoven. Door dat de beide treinen slechts weinig passagiers vervoerden, bleven de per soonlijke ongelukken beperkt tot zeven lichtgewonden, onder wie de wagenvoerder van de boottrein. Ook de materiële schade bleek minder ernstig dan aanvankelijk werd gedacht. Het spoorwegverkeer kon, zij het met vertraging, over enkel spoor worden onderhouden. militairen die naar Hannover moesten, maar doordat van deze trein alleen de laatste wagen beschadigd werd, waren daar geen gewonden. De gewon den Behalve de wagenvoerder van de boot- defceer J van Tongeren uit Rot- stilstaande trein opgemerkt Door de t«<lam. mist was het zicht ter plaatse De D-trein voor Hamburg stond reeds dertien minuten „op de remmen" stil voor een onveilig signaal, toen de boottrein er achter op reed. De bestuurder had geen onveilig signaal gezien. Ter hoogte van blokpost negen had hij wel een geel licht (een waarschuwingssein) waargenomen. slecht. De bestuurder had de trein niet meer tijdig tot stilstand kunnen brengen. Hij zelf raakte bij de botsing in zijn cabine bekneld. Het duurde ongeveer een uur, voor men hem uit zijn benarde positie had bevrijd. Toen men in de duisternis, die door de zware mist nog dikker leek, een overzicht bleek deze erg te vallen. Er geen rijtuigen ont spoord en er bleken geen zwaargewonden te zijn. Van een paniek was geen sprake, mede het gevolg van het feit dat in de boottrein slechts elf passagiers aanwezig waren. De D-trein vervoerde Engelse andere inzittenden de boottrein en de D-trein dingen op De heer Van Tongeren kreeg een voetwond aan het rechterbeen schouderfractuur.. Hij is in het Vlaar- dingse ziekenhuis opgenomen, evenals de kok van Wagons-Lits, de heer C. A. v. d. Nieuwendijk uit Naaldwijk. De laatste had enkele ribben gekneusd en heeft waarschijnlijk een zenuwinstorting. Mevrouw P.ingle uit Kaapstad (Zuid- Afvika). mej. G. de Bruyn uit Heemstede en de heer E C van Oostem van de Pol uit Den Haag klaagden borst. Na behandeling in het ziekenhuis konden zij verder gaan Een andere pas sagier, de heer J L. Boer uit D e n H j brak enkele ribben. De kellner j Wagons-Lits, de heer C. A. v Breukelen uit Amsterdam, liep een hoofdwonde op. Beiden konden naar huis worden gezon- De gewonden waren allen in staat naar de ambulancewagen te lopen. Deze kon nl. niet tot vlak bij de plaats van de bot sing komen. Door de mist misleid, was men dwars door de weilanden tot bij de spoorbaan gereden, waarbij een der auto' nog half in een sloot wegzakte. Met de brancards was men toen langs de spoor baan naar de plaats van de ramp gegaan. Een van de Maaslandse dokters was met zijn auto eveneens van het wel erg smalle landweggetje afgeraakt. Dat hinderde In de dichte mist kwam gisteravond tussen Maassluis en Vlaardingen de boot trein van Hoek van Holland naar Amsterdam in botsing met de voor een onveilig sein wachtende D-trein naar Hamburg. Zeven personen werden licht gewond. De ravage viel nogal mee. DAT het stationsgebouw te Aalsmeer gisteren als politiebureau in gebruik is genomen. DAT de K.N.A.C. de provinciale bestu- :n gewezen heeft op de noodzaak een heid te betrachten in het systeem van aanduidingen op het wegdek. DAT de motorsleepboot Else gisteren aar Schellingwoude moest terugkeren, daar het door het vele ijs in het IJssel- meer Harderwijk niet kon bereiken. DAT tegen de Schiedammers Y van A. (25 jr) en W. K. (28 jr) die een R'damse fotograaf met een gummiknuppel neer sloegen om hem te beroven, 1>£ jaar is geëist. DAT de Ned. Bond voor Ouden van Dagen heeft verzocht in de nood ouder domsvoorziening aan weduwen en al leenstaande vrouwen, op 60-jarige leef tijd (thans 65 jaar) een uitkering te ver strekken. DAT waarschijnlijk binnen 5 jaar ten Noorden van Zwolle een nieuw verbin dingskanaal tussen IJssel en Zwartewater wordt gegraven. DAT de Kath. Nationale Partij (groep Weiter) vandaag met een eigen veertiendaags partijorgaan Onze Actie uitkomt. DAT Belgische autoriteiten Ned. vrachtauto's in beslag zullèn nemen en alle doorvoermachtigingen van de on dernemer zullen intrekken, wanneer de goederen aan de Frans-Belgische grens worden overgeladen op andere vervoer middelen voor doorvoer naar verder in Frankrijk gelegen bestemmingen. DAT dc Schiedamse distilleerderij en likeurstokerij Herman Jansen N.V. van- 'aag zijn 175-jarig bestaan viert.. DAT twee vooraanstaande douane-auto riteiten uit Pakistan in Oldenzaal de wer king van ons douane-apparaat hebben bestudeerd. DAT 102 bedrijven in ons land ruim 12.000 hebben bijeengebracht ten bate van de nazorg voor het verlamde kind de op te richten school te Heemstede. DAT minister Mansholt gisteravond te Kopenhagen is aangekomen om met zijn Deense collega over de eenwording van de Europese landbouw te spreken. DAT men bij Ameland, waar zich een ontploffing zou hebben voorgedaan niets heeft gevonden, wat duidt op het vergaan DAT het Tropisch Museum in A dam i 1952 door ruim 80 000 personen is be zocht en er sedert 1945 83.000 voorwerpen in de verzameling zijn toegevoegd. DAT de prov. staten van Friesland een jaarlijks subsidie van een ft cent per in woner hebben verleend aan het Konin gin Wilhelminafonds voor de Kanker bestrijding. DAT mevr. d'Ailly gekozen is als pre sidente van de A'damse federatie van vrouwenverenigingen inzake bescher ming burgerbevolking. DAT vier Ned. plattelandsmeisjes en -jongens, die zes maanden op particu liere boerenbedrijven in de V.S. hebben gewerkt, vandaag met de Rijndam in ons land terugkeren. Herriot (80 jaar) blijft Kamervoorzitter Eerst bij derde stemming herkozen De 80-jarige leider der Radicalen, Edouard Herriot is vanmorgen herkozen als voorzitter van de Franse Nationale Vergadering. Hij verwierf 223 stemmen, terwijl op zijn Gematigd Conservatieve tegenstander, Jacques Fourcade, 143 stemmen werden uitgebracht. De beslis sing viel eerst bij de derde stemming, aangezien Herriot er bij de eerste twee stemmingen niet in geslaagd was. de vereiste absolute meerderheid te beha len. Bij de derde stemming behoefde hü slechts een eenvoudige meerderheid van stemmen te krijgen. René Mayer, de Radicale nieuwe Franse premier, had te voren laten doorschemeren, dat, indien Herriot niet zou worden herkozen, zulks aanleiding kon geven tot een regerings crisis. Toch wordt het feit. dat Herriot eerst bij de derde stemming herkozen werd, gezien als een ernstig prestige verlies voor de radicale staatsman. Sinds 1947 was hij namelijk altijd bij eerste stemming herkozen. Gaston Monnerville werd herkozen als voorzitter van de Raad van de Republiek (Eerste Kamer). 't Italiaanse spoorwegverkeer lag geheel stil Het Italiaanse spoorwegverkeer is giste, ren, tengevolge van de staking van spoor arbeiders geheel lamgelegd. De weinige treinen die nog reden, voerden een politic- escorte mee. Autobussen en vliegtuigeen van de regering vingen de slag op. Zoals gemeld staakten de spoorwegmensen voor loonsverhoging. Baron van Pallandt ambassadeur in India Mr F. C. A. Baron van Pallandt is thans officieel benoemd tot ambassadeur bij de republiek India. Baron van Pallandt ver trekt morgen naar Londen waar hij zich de 20e zal inschepen op het passagiers schip Shusan naar Bombay. echter niet. Dwars door het weiland en over sloten kwam hij waar hij wezen De reizigers uit de boottrein konden overstappen in het voorste deel van de D-trein en zo hun reis vervolgen. Het achterste gedeelte van de boottrein is naar Hoek van Holland teruggebracht, waar men laat in de avond begon aan de opruimingswerkzaamheden, voor wat de twee beschadigde rijtuigen betrof. Vallende kabel slingert zich om auto-as Zonderling ongeluk op Lange Kerkdam te Wassenaar (Van onze correspondent). Tijdens het aanbrengen van de nieuwe lijnverlichting, dwars over de rijweg van de Lange Kerkdam. is gistermiddag een ernstig ongeluk gebeurd. Opzichter J. N Henkes van het Wassenaarse Electricl- teitsbedrijf werd door het einde van een brekende staaldraad getroffen en ernstig aan het hoofd gewond. Het ongeluk ge beurde voorzover men kan nagaan als volgt: terwijl een monteur van het Haag se G.E.B. zich op het platform van een montagewagen bevond IVt m boven het wegdek schoot een spanschroef los. De kabel viel en slingerde zich om s van con juist passerende vracht auto. Eén einde van de kabel trof de op zichter aan de hals De man werd tegen dc grond gesmakt. Hij werd naar de Ur- sulakliniek te Wassenaar overgebracht ÏT, De 46-jarige chauffeur G.E.B., A. de Jong, we hoofd gewond. Vermiste schepeling kwam uit Den Helder De opvarende van het Nederlandse stoomschip Hermes, die vermoedelijk met een stortzee overboord is geslagen en nog steeds wordt vermist, blijkt de 24-jarige timmerman W. van der Struys uit Den Helder te zijn. HET WEER IN EUROPA Geheime conferentie Ike vroeg Goddelijke bijstand Achter gesloten deuren hebben de hoogste leiders van de nieuwe Ameri kaanse regering-Eisenhower gisteren ge confereerd over ..de ernstige vraagstuk- en waarvoor zij zich in de komende ier jaar ziet gesteld". Eisenhower stelde voor. om Goddelijke bijstand te bidden. De nieuwe minister an Landbouw. Ezra Taft Benson stond p en sprak een ontroerend gebed uit. James Hagerty. de perschef van Eisen hower. verklaarde dat Ike het o.m. heef. gehad over de rede die de nieuwe pre sident bij zijn inhuldiging zal uitspreken en over de z g. State of the Union-bood- schap, waarin hij zijn politiek program grote trekken uiteen zal zetten. Ill 32 r CD 3 S X r. Oslo Kooenh Londen Brussel P«rtJ» Berlijn ^ürtch geh bew. geh. bew. mist onbew. geh bew nevel geh. bew geh bew ZW 6 WZW 6 WZW 4 Z Stl1 3 w Sd 2 ONO*"' 2 N" 4 1 0 3 0 -0 2 -1 01 -3 0 -5 0 -4 0 2 0 -4 0 -4 0 -9 0 -3 0 -4 0 Lichte vorst Tot morgenavond verwacht De Bilt: Overwegend droog weer, met plaatselijk mist of wolkenvelden. Weinig wind. Over het algemeen lichte (Opgemaakt om tien uur» ZON EN MAAN Donderdag: zon 8 42 tot 1658 uur; maan 8.54 tot 16.47 uur. Op 15 Januari N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1