NIEUW GUINEA Schandalige deportaties in T s j echoslo waki j e S'i'ï.-SiWop Te Straatsburg is Nederlandse taal het stiefkind Samenwerking in Europa onmogelijk NIEUWE LEIDSCHE COURRNT 2 MAANDAG 12 JANUARI 1953 „Onproductieve" personen Ruim 80.000 gezinnen moeten binnen 24 uur hun woningen verlaten DE TSJECHOSLOWAAKSE PREMIER, Zapotockj', heeft erkend, dat de communistische regering duizenden „onproductieve personen" uit hun woningen in Praag en andere Tsjechische steden deporteert. Volgens diplo matieke berichten, te Wenen ontvangen, zijn deze deportaties reeds een half jaar aan de gang. Ruim 80.000 gezinnen zijn gedwongen hun huizen te verlaten en onderdak te zoeken in boerendorpen bij de Poolse en Hon gaarse grenzen. Volgens deze berichten zijn vooral vroegere zakenlieden, kleine kapitalis ten en ambtenaren van het republikein se regime van vóór 1948 getroffen door deze maatregelen. De premier veroordeelde de ..vele ge meenteraden". die de. te deporteren per sonen eerst 24 uur van te voren aanzeg gen. dat zij moeten vertrekken. Een der gelijke termijn vond hij zelfs voor oor logsmisdadigers te kort. Zapotocky's verklaring was de eerste officiële _bevestiging van de deportaties!^ doeld, c boeren 1 i particuliere ondernemers en dwingen, hun zaken of lande- de staat over te dragen. Vrijzinnig Democratische Bond weer opgericht Zaterdag is in Utrecht de Vrijzinnig Democratische Bond her-opgericht. Deze stelt zioh in zijn voorlopige beginselver klaring op de grondslag van de indertijd opgeheven bond van dezelfde ils een commissie benoemd, die op korte Judfn zelf, 1000 deze bezir^rklanng ze! per week gedwongen worden elders een onderkomen te zoeken. Naar verluidt, krijgen de gedeporteerden de laatste tijd twee weken tijd om hun wo ningen te ontruimen. Zij hebben dan de keuze tussen twee of drie dorpen. Indien zij zich zonder tegenstribbelen accoord verklaren, aldus de berichten, wordt een bepaalde hoeveelheid van hun huisraad op regeringskosten vervoerd. Particuliere zakenlieden en midden standers in Tsjechoslawakije zullen in de toekomst geen textielkaarten meer krij gen. aldus heeft het blad „Lidowa Demo- kracie" gemeld. Ook kleine boeren zul len door deze maatregel worden getrof fen. Tsjechoslowaakse kringen in Wenen beweren, dat deze maatregelen zijn be- i Advertentie) Navy Cut En beiden hebben gelijk als ze zeggen: Ha!... HUNTER Heerlijk! Wereldnieuws in zakformaat RENÉ MAYER, de nieuwe Franse pre mier, heeft zijn kabinet voltooid met de benoeming van een aantal staats secretarissen. Het zijn: Dupraz, Mau rice Schumann, Colin, Petit en Cail- livet. MAJOOR EISENHOWER, de zoon van de nieuw gekozen Amerikaanse pre sident, is gisteren per vliegtuig uit Korea te New York aangekomen. Ma- joof Eisenhower, die 15 dagen verlof heeft. werd door zijn vader hartelijk verwelkomd. MET ATOOMBOMMEN alléén kan geen oorlóg in Europa of Korea gewonnen worden. Aldus de verklaring van ge neraal Omar Bradley, voorzitter van de Amerikaanse stafchefs. De mening, dat atoombommen wel voldoende zou den zijn om een overwinning te ver zekeren, is één der oorzaken van de fatale achterstond in de Europese her bewapening. DE DEENSE minister van Buit. Zaken, Kraft, heeft bekend gemaakt, dat ge neraal Ridgway, dé Geallieerde opper bevelhebber in Europa, aan Denemar ken heeft aangeboden 100 tot 150 Ge allieerde vldegtuigen in vredestijd op Deense luchtbases te statioranecen. Kraft verklaarde voorstander te zijn van een dergelijk aanbod, aangezien de Deense luchtmacht niet sterk ge noeg is om Ln geval van oorlog be scherming te bieden tegen luchtaan vallen. RUIM 200.000 leerlingen, die in het a.8. voorjaar de lagere scholen in Oost- Duitsland verlaten, zullen niet zelf hun beroep kunnen kiezen. Bij een verordening is bepaald, dat de leer lingen het beroep krijgen, dat de staat als belangrijk voor de economie be schouwt. Allerlei gegevens der scho lleren worden op 1 jaarten geregistreerd teneinde het uitzoeken van arbeids krachten voor de verschillende beroe pen (gedwongen) gemakkelijk te maken. TYPHUS HEERST in erge mate in Stutt gart, de ziekte draagt zrJUa het karak ter van een kleine epidemie; 116 per- ionen zijn aangetast en reeds twee overleden. In Noord-Italië lijden ruim 200 Italianen aan voedselvergiftiging, In Engeland hebben zioh voor het eerst gevallen van papegaaienziekte voorgedaan; vorige maand is een han delaar te Birmingham, die besmet was, aan deze ziekte overleden. Men ver wacht een invoerverbod van de be trokken vogelsoort. ACHT FRANSEN hebben Mombasea ver laten voor een reis van twee maan den door Afrika om de zwaarste proef met, van nylon vervaardigde, voor werpen te nemen, die ooit is gedaan. Zij zullen door het oerwoud, over berghellingen en door water trekken om 70 verschillende nylonproducten op de proef te stellen. Kousen hier tegen bestand, zullen geen .ladders" in:er vertonen! passen aan de ontwikkeling, die zich middels in de staatkunde heeft 1 trokken. Uit de vergadering is het volgende voorlopige bestuur gekozen: mr K. Bijls- ma, Franekcr; prof. dr U. G. Bijlsma, Utrecht; B. K. van den Berg, Wanga; dr A. Clerenfburg, Utrecht; mr J. H. Cor nells, Sneek; B. Flik, Amsterdam; B. G. Muller. Amsterdam; C. A. H. Muller Van Opijnen, Amsterdam; J. M. de No bel, Haarlem: J. M. van 01st, Wapen veld; D. Smits, Grouw; J. H. van So meren, Utrecht; H. H. v. Voorst Heerde Als secretaresse treedt op: mevrouw C. A. H. MullerVan Opijnen, oud-ad ministratrice van de vroegere Vrijzinnig Democratische Bond. Het secretariaat is gevestigd te Amsterdam, Fred Hendrik- plantsoen 1| R. ten Heuvelhof geen secretaris I.C.V. Naar wij vernemen, heeft de heer R. Heerenveense arbeiders hielden betoging Tegen te lage uitkeringen Enkele honderden grondwerkers voornamelijk uit het Oosten van de ge meente Heerenveen hebben vorige week in 't Posthuis te Heerenveen een protest vergadering gehouden tegen de h.i. te lage uitkeringen, die over de laatste week van 1952 kunnen worden venvacht. De DUW- lonen zullen beneden de f 30 blijven, aan gezien deze laatste week behalve een er kende Zondag (Nieuwjaarsdag) nog drie dagen telde met regenverlet. Nadat een lid van het actie-comité het woord had gevoerd, begaven de arbeiders zich naar het gemeentehuis. Wethouder De Wilde, die de burgemeester verving, kon over de hoogte van de uitkeringen geen en kele toezegging doen, maar beloofde wel een vlotte betaling. Hiermee nam men genoegen. Cafetariahouder had f 35.000 inkomen Echtgenote verraadde grote belastingontduiking Ad-ertentie BIJ HOEST EN KEELPIJN onnema SL'JM-OPLOSSEND Een gevangenisstraf van drie maanden is dezer dagen voor de Amsterdamse recht bank geëist tegen de 59-jarige cafetaria- houder C. A. L., die aan de belasting dienst slechts een inkomen van f 9000 had opgegeven terwijl hij in werkelijkheid f35 000 verdiende- De echtgenote van G. had de belas tingontduiking bij de politie aangegeven, toen de verhoudingen in het huwelijk i hands niet te vervangen, slechter werden. I A.N.W.B. Raadgeving aan automobilisten Schaft nog geen aparte stoplichten aan Met ingang van 1 Januari 1953 is het achterlicht met ingebouwd stoplicht ver boden en mag nog slechts een apart stop licht worden gevoerd. De A.N.W.B. raadt de eigenaars auto's met een dergelijke combinatie ach terlicht/stoplicht echter wachten met het aanschaffen van deze aparte stoplichten, daar er grote kans be staat, dat de betreffende wetsbepaling binnenkort zal worden gewijzigd, dat het gecombineerde achterlicht/stoplicht, in dien dit althans behoort tot de standaard- uitvoering van de auto, wèl zal worden toegestaan. Voorts is het zeer waarschijnlijk, dal ook zal komen te vervallen de thans eveneens van kracht geworden bepaiing, waarbij de tot de standaarduitvoering be horende stoplichten, die in het midden of links van het midden aan de achterzijde van de auto zijn aangebracht, verboden Automobilisten die dergelijke stoplich. ten bezitten, behoeven deze dus voors- aldus de Belangrijke rapporten slechts in het Frans, Duits en Italiaans gesteld In het viertalige stelsel van de Euro pese Kolen- en Staalgemeenschap is de Nederlandse taal, naar sommige afgevaar digden vrezen, op weg het stiefkind te worden. Terwijl de Assemblée van de K.S.G. met de bespreking van het eerste rapport van het Hoge Gezagsorgaan zal moeten beginnen, liggen in het „Huis van Europa" nog altijd slechts de verslagen -« voorhanden, tot secretaris van het Internationaal Chr.l Ter gelegenheid van de opening van Vakverbond (I.C.V.), met standplaats het K.S.G.-parlement hebben de Belg Brussel, bedankt IBertrand en de Nederlander Sassen Zonder economische basis Het begin van 1953 is kritiek, aldus verklaarde minister Mansholt de grootste betekenis zijn. Indien West-Europa op het economische vlak niet tot samenwerking komt, staat het er slecht voor. En de landbouw moet een rol spelen in de Europese eenwording. Dit zei de minister van Landbouw, de heer S. L. Mansholt vanmorgen op een persconferentie. De minister vliegt morgen naar Kopenhagen om er de discussie af te ronden die vorig jaar is ingezet en die ten doel heeft Denemarken te betrekken bij de samenwerking op landbouwgebied in West-Europa. Nadat hij op 14 en 15 Januari met zijn Deense collega gesproken zal hebben, vliegt de minister naar Bonn om er zijn Westduitse collega Niklaas te ontmoeten. Ook zal hij dan met bondskanselier Adenauer spreken over de algemene politieke onderwerpen, die met de een wording van de landbouw samenhangen. Zaterdag is er in Luxemburg een ge sprek met de Fransman Monet, de geeste lijke vader van -het plan-Schuman. Een afspraak met de Luxemburgse regering kon niet worden gemaakt. Denemarken belangrijk Het is noodzakelijk, aldus de minister, om de Deense regering in te lichten over de juiste bedoelingen van de Nederlandse regering met de eenwording van de landbouw. Niet alleen, omdat het gebied dat men bestrijken wil, zich met enkel mag beperken tot de zes landen, aange sloten bij de Europese kolen- en staal gemeenschap, maar ook omdat ieder verdergaande binding op politiek gebied het voor andere landen, niet aangesloten bij een dergelijke combinatie, steeds moeilijker maakt zakelijk met die groep samen te werken. De betekenis van Enge- land-Denemarken als handelspartners is in dit geval voor ons land duidelijk. Het kan ons, met ons groter afzetgebied in Engeland, niet onverschillig zijn, welke machtsverhouding er tussen Engeland Denemarken bestaat. Nederland staat daarnaast op het stand punt, dat een Europese autoriteit met be voegdheden in het militaire vlak, beperking van zijn economische bevoegd heden tot de kolen- en staalgemeenschap niet gebaat is. Daarbij moet ook de land bouw betrokken worden. Onder de zes landen van het plan-Sohuman bestaat dienaangaande dan ook overeenstemming. Te snel samengaan van de zes landen op dit gebied, zou evenwel bezwaren kun nen opleveren voor de kring der andere Atlantische verdragen en daarom moeten de bindingen, die men wil aangaan ook openstaan voor de andere N.A.T.O.- Voor Nederland is het zakelijk van de grootste betekenis verbindingen met andere Westeuropese markten te hebben. tegen deze achterstelling van de Neder landse taal geprotesteerd. De voorzitter van het Hoge Gezagsorgaan en ooi president van de Assemblée hebben hun verontschuldigingen aangeboden er fout toegeschreven aan het bekende schijnsel, dat alle begin moeilijk is Het Nederlands heeft overigens vorige week in Straatsburg enkele dagen zoverre een goede beurt gemaakt, dat groot aantal redevoeringen in onze taai werd gehouden. Deze toespraken trokken zeker niet minder de aandacht dan die in andere talen Desondanks hebben tjvee Nederlandse vertegenwoordigers, mr Van der Goes van Naters en mr Blaisse, tot nu toe de voorkeur aan gegeven, in het Frans te spreken. Niet alleen blijft de vertaling der stuk ken in het Nederlands nog vele zorgen baren, maar ook de kwaliteit van de ge lyktijdige vertaling van het gesproken woord in het Nederlands blijft achter bij die in andere talen. De „Johan" op 29 Januari naar Indonesië De Johan van Oldenbarnevelt, die aan vankelijk met emigranten naar Australië zou gaan. maar nu in plaats van de be schadigde Willem Ruys een reis Indonesië maakt, vertrekt op 29 Januari uit Amsterdam. Het schip wordt streeks 25 Februari in Tandjong Priok verwacht, vanwaar bet op 4 Maart ons land terugkeert. schap heeft met andere, niet-aangesloten landen. Van het begin af aan moeten andere landen daarbij betrokken worden. Vandaar 's ministers belangstelling En-geland en Denemarken. Voor de conferentie der 16 NATO- lander» in Parijs begint, zullen de ministers van landbouw der Schuman- landen nog samenkomen. Op deze vóór- conferentie wil men de beslissing krij gen. dat de landbouw een terrein is. waaróp voortgang moet zijn gemaakt! vóór er een politieke Europese autoriteil wordt gevormd. De minister meende, dat het vormer van een totaal vrije markt van landbouw producten in West-Europa nodig noch wenselijk is. Als men maar kon komen tot een douane-unie, die een zekere be scherming kon geven aan de landbouw van landen, die in een ongunstige positie verkeren. De minister dacht hierbij aan België en zei, dat in dat geval de Bene lux zich kan oplossen in een groter ge bied, waardoor het werken gemakkelij ker wordt Er is geen enkele reden om voor 1953 moeilijkheden op het gebied van de afzet van landbouwproducten te vrezen. In Parijs is men bovendien in Maart van het vorig jaar reeds tot een overeen stemming gekomen over de vraag, welke In dit verband waarschuwde de minister producten eventueel onder tegen de bij de kolen- en staalgemeen-j ding moeten vallen, zo besloot de mi- schap gemaakte fout, die geen gemeen- nister. 0 -bed is ook voor U Ideaal! Lekker warm en volkomen geruisloze vering. „Deze week f 15.000 voor De Hoop" Ome Jan van Zulphen verwedt zijn baard De baard van ome Jan van Zutphen staat momenteel op het spel. Hij heeft er zelf schuld aan, want voor de Vara-microfoon heeft hij Zaterdagavond ten aanhoren van alle luisteraars gezegd: ,Jk verwed er mijn baard onder". De heer Van Zutphen leidt de radio-actie voor een nieuw hospi taal-kerkschip De Hoop. Hij deelde mee, dat deze actie in vier weken een bedrag van f 60.000 heeft op geleverd, een gemiddelde van 15.000 per week. Ome Jan ver wedde er zijn baard onder, dat ook in de komende week zo n bedrag zal binnenvloeien. Bij de volgende verantwoording, Zaterdagavond a.s.. zal blijken o 1 Ome Jan zijn baard mag behouden. Van het erf van School en Kerk Een nieuw plan-Monnet Hoge productie en gestegen welvaart De Fransman Jean Monnet, voorzitter van de hoge autoriteit der Europese Kolen- en Staalgemeenschap, heeft voor stellen gedaan om de kolen- en staal- productle van West-Europa en de levens standaard der millioenen bewoners te verhogen. Hij berekent, dat de zes landen hun productie met ongeveer 25 procent kunnen vermeerderen in tien jaar tijd. In 1958 zou West-Europa 280 millioen ton steenkool kunnen delven, en in 1963 295 millioen, tegen thans 240 millioen. De staalproductie zou van 41 min tot 52 a 56 min kunnen stijgen. Als dit plan-Monnet slaagt, dan zul len staal en steenkool over vijf jaren kunnen circuleren in een gebied met 155 millioen inwoners, evenveel als in de Verenigde Staten en bijna evenveel als in de Sowjet-Unle. Monnet wil jaarlijks 50.000 tot 60.000 woningen doen bouwen voor de 1,7 mil lioen arbeiders der gemeenschap, die het meeste van zijn plan zullen profiteren. Vacantieschip uit Canada voor emigranten Teneinde geëmigreerde Nederlanders in Canada, die de a.s. zomervacantiê in ons land wensen door te brengen, in de gelegenheid te stellen de reis naar Neder land rechtstreeks van Canada uit te ma ken, heeft de Holland-Amerika Lijn be sloten het toeristenklasseschip Rijndam op 20 Juni a.s. van Montreal te laten ver trekken. Het schip zal op deze reis ook Southampton en Le Havre aandoen en wordt op 29 Juni d.a.v. te Rotterdam ver wacht. Betoepingsweik Ned. Herv. Kerk Beroepen te Kampen (vac. H. Hiensch) H. Stolk te Scheveningen. Geref. Kerken Beroepen te Elim (Drenthe) G. Oppedijk. candidaat te Kollum; tc Utrecht (vac. H. A. L. v. d. Linden) A. Keyser te Garijp; te Middelharnis G. C Muntingh te Bergentheim. Geref. Gemeenten Beroepen te Borsele M. Héérschap te Wageningen. Oud-Geref. Gemeenten Beroepen te Aalburg T. Woudwijk te Rotterdam-Zuid. Prof. Stegenga ten grave gedragen (Van een correspondent) Met grote eenvoud overeenkomstig zijn wens is Zaterdagmiddag het stof felijk overschot van prof. dr P. Stegenga Azn in Ermelo begraven. Er waren geen bloemen, er waren geen sprekers al leen de oudste zoon voerde het woord doch er waren zeer vele belangstellen- De oudste zoon van prof. Stegenga, ds A. Th. Stenenga uit Amsterdam, las Openbaring 21 1-5. Hij zei, dat zijn vader zoveel voor anderen heeft bete kend, dat zijn leven een leven van die- en was. Daarom was spr. dankbaar.dat velen bij de begrafenis tegenwoordig 'aren. „God nam hem weg en hij ziet u wat hij geloofde". Ds Stegenga bad >n slotte het Onze Vader. Aan de groeve waren o.a. de hoog leraren dr P. Boendermaker uit Hilver- en dr M. van Rhijn uit Utrecht. Ds van Heest, voorzitter van de Sy node der Evang. Luth. Kerk, ds C. Rie- mei-s, voorzitter van het curatorium van het Luthers Seminarium, ds C. Pel, secretaris van de Synodale Commissie, heer H. J. Ploos van Amstel uit Utrecht, penningmeester van de Witte- i-Vereniging, waarvan prof. Stegen ga voorzitter is geweest, ds P. Vliet, Vrij Evang. predikant, de Lutherse predikanten dr S. v. d. Woude en ds J. H. Smit Duyzentkunst, de Hervormde predikanten G. Spilt, Th. G. Vollebregt en C. M. Graafstal uit Ermelo en vele vertegenwoordigers van de Lutherse gemeenten in Deventer, Arnhem. Apel doorn. Baarn, Amersfoort en Amster dam. Ds S. D. A. Wartena overleden Ds S. D. A. Wartena. emeritus Doops gezind predikant, is in de leeftijd van 81 jaar in Doorwerth overleden. Hij is van 1894 tot 1936 predikant geweest in Ter schelling. Veenwouden. Zutphen. Hee renveen en Halhiro. Examens wiskunde M.O.-K1 's-GRAVENHAGE. 12 Jan. Geslaagd: J. van Dormolen te 's-Gravenhage. I L Dronicers te Kloetinga, W de Boer te Heerenveen, J E Broekhuizen te 's-Gravenhage en D Verwei) Voor spoedige uitzending in legerverband i kunnen zich opgeven: niet in werkelijke dienst zijnde militairen en ex- O.V.W.-ers afkomstig vpn de Infanterie. Genie, Technische Dienst én Ver bindingsdienst, alsmede administratief personeel en chauffeurs. Verblijf in Nieuw-Guinea minimum 1% jaar. Nadere inlichtingen kunnen schriftelijk of monde ling worden verkregen bij de Adjudant-Generaal, Nieuwe Frederikkazerne, Gebouw E 4 te 's-Gra- venhage (tel. 18,46.70, toestel 1461). Gegadigden, die zich reeds eerder hebben gemeld, behoeven zich thans niét opnieuw op te geven. In werkelijke dienst zijnde militairen, die voor deze uitzending in aanmerking wensen te komen, dienen zich te wenden tot hun commandant. Voorts worden nog gevraagd een operatie-assistent en een röntgen-assistent, beiden in de rang van sergeant en een topografisch tekenaar in de rang van korporaal (Militaire vooropleiding is voor deze functies niet noodzakelijk). Het lied der aethergolven DINSDAG 13 JANUARI. Hilversum I 402 m. AVRO: 7.00 NI 7 10 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. A\RO: 8é0 Nieuws 8.15 Gram 8,45 Idem 9.00 Mor- muzlek 5.50 Mllitnlr vraaggesprek 6.W Nieuws 6.15 Plano 6.30 Lichte muziek 6.4 „Parts vous parlc" 6.50 Dansmuziek 7.1 Reportage of gram. 7.20 Verzoekprogramrni 8 00 Nieuws 8.05 Gev programma 9.1o Lichl" muziek 9 35 „Ik weet, tk weet wat U niet weet" 9 50 Tiroler muziek 10.30 Mededelln- Joost is ziek geworden, Het dringt amper tot Wies door dat hij zonder 2e schrikt van haar eigen woorden; ze zijn er maar ineens. Een betalen is weggelopen, en dat zij dat straks zal echter uil, en niet meer terug te nemen. ongeluk, zei mijnheer Kluis, dat wordt tenminste moeten verantwoorden. Zelfs het standje dat Peet verondersteld. Maar is 't niet evengoed mogelijk er haar later voor geeft in tegenwoordigheid dat het door heel iets anders is gekomen? Als van mijnheer Kluis nog wel laat haar onbe- het eens Zondagavond gebeurd was, direct na- r0erd. Ze blijft die hele verdere dag en ook de mouiK.. wenst dat zij hem dat ontzettende nieuws had ver- dagen die volgen zo stil en afwezig, dat het de t t worden! Madam wil wel eten, ideren tenslotte wel opvallen moet. ö- i- „Meid, wat mankeert je tegenwoordig?" snibt artje op een keer, als het meisje bij 't afrui- Aartje staat één ogenblik sprakeloos, 't Is maar en heel kort ogenblik. Dan schiet ze los in felle erontwaardiging. „Wel nou nog mooier, madam wenst met rust teld! Ze heeft hem na die tijd niet meer gezien, anderen tenslotte wel opvallen moet. en anders ging er toch haast geen avond voor bij waarop hij niet een keer langs het raam van hun woonkamer slenterde. Ze groetten elkaar dan wel niet om geen argwaan te wekken maar ze zag hem toch, en daar was ze al lang tevre den mee. Nu begrijpt ze waarom hij zich al in een paar dagen niet heeft vertoond, maar nu heeft ze dan ook geen rust meer. Als hij eens zo geschrokken was van hetgeen ze hem mee deelde, dat het hem naar 't hoofd was geslagen. „Hola, zeg, dat gaat zo rr.aar niet! Wie was er aan beurt, dat kind of ik?" Wies kijkt verschrikt op naar de vrouw van zo-even, die opeens schijnt te bedenken waar voor ze hier eigenlijk staat, on wier driftige stem haar voor een ogenblik uit haar bange gedachten opwekt. niet werken! Of het nog niet erg genoeg is dat madam hiér alles maar voor niemendal toege stopt krijgt!" Wies lijkt vanmorgen door alles heen. „Had me dan niet in huis gehaald, als ik zo duur in de kost bén! Ik heb toch zeker niet gevraagd of ik bij jullie mocht komen wonen! Zo plezierig is het gerust niet, om hier voor dienstmeid gebruikt te worden!" Haar lippen beginnen nerveus te trillen, ze barst in een onbedwingbare huilbui uit. „Heb je nou ooit, zo'n ondankbaar schepsel!" tiert Aartje, haar dikke rode handen verongelijkt in de zijden plantend, ,,'k Zal eens aan Pëét vertellen, hoe jij alle goeie zorgen beloont! Allah, maak dat je uit m'n buurt komt! Je hoeft hele stapel bordjes en niks meer voor me te doen vandaag!" Smijtend met alle onbreekbare voorwerpen, die hanteren moet, begint ze de kamer aan kant _J7 de ontbijttafel .U stond te praten juffrouw," verweert ze schoteltjes tegelijk uit haar handen laat vallen, zich schuchter, „en toen heb ik dat jongetje eerst Ze antwoordt ér niet op, raapt zwijgend de maar gauw geholpen!" scherven bijeen en wil 't nog heel geblevene in te maken. „Ja daar zorgt dat kleine grut wel voor, dat de keukenkast bergen, doch \artje neemt ze Wies gaat naar de winkel, ze is al lang blij het stilletjes vooraan kan kruipen!" grauwt de haar schielijk af. dat ze zich met 't huiswerk verder niet heeft te beledigde klant, terwijl ze het kereltje met zijn „Kom er asjeblieft niet meer aan, je zou de bemoeien, maar om haar mond trilt een bittere stopnaalden hardhandig opzij duwt en rich weer hele boel breken, 'k Weet eerlijk niet waar zo zenuwachtige lach. Goere zorgen, jawel! Slaven breed voor de toonbank posteert. eentje als jij voor geschikt is!" snauwt ze haar en sjouwen, hatelijkheden en uitbranders slikken... De jongen steekt treiterend zijn tong tegen haai toe. En daar verwachten ze dan ook nog dankbaar- uit, ontwijkt met een behendige sprong haar wre- Wies heeft dat verwijt zeker al wel duizend heid voor O, als moeder toch eens kon zien hoe kende handen, en schiet tegelijk de straat op. Hij maal moeten horen, en er zich altijd zonder pro- haar Wieske, zo als ze zo dikwijls liefkozend zei, heeft de kantoordeur gehoord en moet nu oppas test bij neergelegd. Maar nu, voor ze er op be- zich hier afzwoegt! Joosthij weet het en hij sen dat Peet Meier hem niet in de gaten kar dacht is. heeft ze er driftig uit geflapt- „Als ik leetde altijd zo warm met haar mee. Maar hij krijgen, want die wil altijd dadelijk geld zien en nergens gesriiik* vóór ben, waarom laten jullie is ziek, hij kan haar nu helemaal niet meer hei- dat heeft hij niet bij zich. me dan niet met rust?" pen! Morgengebed 8.00 Nie Voor dc luii'-vrouw 9. baken 1000 Voor de kleuters 10 15 Lichte muziek 10.35 Radio Philh. orkest 11.00 Voor ,2.03 Gram. 12.55 raagstukker muziek. 6,15 30 Metropole-orkes tciten 7.00 Nieuw: Regeringsuitzending: Ds F. C. Kamt Hukken in Nieuw Guim am. 6.20 Sporlpraatje. en soliste 6,52 Actua- 7.io Gn het Boek der Boeken" 7.30 Gram. 8.25 De gewone man zegt er 't zijne van 8.30 Bra bants orkest en soliste 9.20 Pianorecital De radiodoktcr 9.500 Strijkkwartet -^loï ---- -- -12 00 Gram. id. BBC 330 m. 1.00 Orgel. 1.25 Voo i plano. 12.00—0.03 Nws. Plano. 1.15 Vragenbeantwoording. 1.45 Welsh Orehestre en solist. 2 45 Voor do kleuters. 3.00 Voor de vrouw. 4.00 Militair orkest, koor en solist 4.30 Orgel, 4.45 Lichte muziek. 5.15 „Mrs. Dale's dagboek". 5 30 Amus.muzlek. 6.00 Gev. muziek. 6.30 Vcrzoekprogram. 7.15 Voor de Jeugd. 7.45 Hoorspel. 8.00 Nieuws 8.25 Sport. 8 30 Hoorspel. 9.00 Gev. program. ■iziek. 0.56—1.00 Niet >el. 10.45 Gram sugd en muziek. 6.30 Voor de solda ieuws. 7.50 Causerie. 800 Concert. I 9 13 Gram. 9 30 Concert. 10.00 Nlei :n 10.45 Gram 10.55—11.00 Nieuws. :lek 4 25 Gram. 4.35 Lichte Nieuws. 5.15 Gram. 5 30 Planorecital. 6.30 Om roepkoren. 7.00 en 7.35 Gram. 7.45 Nleu' rioehes |bm 0 Nieuv olisten. 10.50 Nlei Televisie Lopik. DINSDAG. VARA: 20.15—21.45 Actualiteit: Weerpraatje: „Uw Eerste scriba werd dr C. J. Goslirnga te Buitenpost en actuaa-ius ds J. C. Gilhuis te Watergraafsmeer, die alle correspond Kou, koorts, griep, Als ge LJ hangerig en luste loos voelt, kruip dan vroeg onder de wol, maar neem eerst een glas hete melk of thee eneen paar AKKERTJES ...die helpen direct! J Bambang Soegeng blijft Sadikin zal verdwijnen Het geruchtmakende geschil tussen het Indonesische kabinet en de chef-staf van de landmacht, kolonel Bambang Soegeng. wordt thans in die zin opgelost, dat Bambang Soegeng chef-staf blijft en dat er in de benoeming van kolonel Sadikin tot commandant in Oost-Indonesië ver andering wordt gebracht. Dit is besloten op een bijeenkomst van territoriale com mandanten onder voorzitterschap van kolonel Bambang Soegeng te Djakarta, blijkens een mededeling van de comman dant van Zuid-Sumatra, Bambang Oetojo. De laatste deelde mede. dat de verschil lende commandanten, zowel de voorstan ders als de tegenstandei-s der betoging van 17 October het over eens waren elke zinspelingen op het gebeurde te ver mijden en dat de taak van Bambang Soegeng zal worden „het rad terug te draaien". Hij zou niet optreden tegen hen. die bij de gebeurtenissen van 17 October betrokken zijn. De commandant van Noord-Sumatra, kolonel Simbolon, was afwezig. Geen verrekenpostpakketten meer naar Frankrijk Met ingang van Zaterdag is 't niet meer mogelijk verrekenpostpakketten van Ne derland naar Frankrijk en het Saarge- bied te verzenden. In omgekeerde rich ting blijft deze mogelijkheid echter wel bestaan. Hoe die kippen en eenden hun best deden Volgens het Nederlandse Eierencon- trólcbureau heeft Nederland in het vorige jaar 1345 millioen verse kippen eieren, 6 millioen broedeicren, 3,7 min kippeneieren 2de soort. 7,3 min koelhuis- kippeneieren, 503.640 kalkkippeneieren en 34 min verse eendeneieren uitgevoerd, totaal 1397 min stuks, waarvan bijna 1,2 milliard alleen naar Duitsland. Jonge Nederlander in Nijl verdronken De 20-jarige Nederlander K. G. Hartog, die werkzaam was aan een overspanning van de Owen-waterval te Jinja in Afrika, is in de Nijl gevallen en door het kolken de water meegesleurd. Nederlanders vrijgelaten te Djakarta De te Djakarta gearresteerde zaken lieden merendeels Nederlanders die beschuldigd waren van overtreding der prijsvoorschriften, zijn op vrije voe- Vijf nieuwe verdachten in zeeroofzaak-Combinatie Naar aanleiding van de zeeroof op het Nederlandse schip Combinatie uit Sche veningen z\jn nog vijf personen in staat beschuldiging gesteld. Het zijn in woners van Marseille. Churchill rust uit op Jamaica Churchill is op Jamaica gearriveerd. Hij werd geestdriftig begroet door de ganse bevolking van het plaatsje White- sands Beach. Goed gehumeurd en vrolijk lachend, stapte hij uit het vliegtuig van Truman „Independence", dat hem van Washington naar Jamaica had gebracht. Zoals reeds eerder vermeld, zal hij daar uitrusten van de vermoeienissen, na al de besprekingen te Washington. Op Ja maica bevinden zich reeds de echtgenote van Churchill, zijn dochter en zijn schoon zoon De Britse premier is van plan op 22 Januari naar New York terug te keren en reeds de volgende dag vertrekt hij dan met de Queen Mary naar Engeland. Toch is het zo! VROEGERE bewoners van ons land vestigden zich in de kleistreken bU voorkeur op lage verhevenheden, die boven het omringende land uit staken en bij hoge waterstanden dus minder kans liepen onder te lopen. Oorspronkelijk zijn deze woonplaatsen slechts weinig hoger dan de omgeving, doch bij het allengs hoger worden van de vloedstanden werden deze verhevenheden met steeds meer grond verhoogd. Ook de opeenhoping van de cultuurafval gedurende vele honder den jaren heeft tot verhoging van deze woonplaatsen bijgedragen, zodat z\j in de regel twee tot vijf. maar somtijds zelfs zeven meter boven het omliggende land uitstaken. Onder vele benamingen worden deze woonheuvels, die van vèr vóór het begin van onze jaartelling dateren, aangetroffen. Het zijn woerden, een woord dat hetzelfde betekent als waard, weerd of wierde. In Groningse en Friese plaatsnamen komen vaak de uitgangen ward of werd (Bolsward, Ferwerd, Usquerd, Sauwerd) voor, waarin deze woonheuvel is verwerkt, en in Friesland zijn de plaatsnamen, eindigende op terp, veel voorkomend (Wijnjeterp, Olterterp). Nu betekent het woord terp niet anders dan dorp. Daar de dorpen in de kleistreken sinds oudsher hoger lagen dan de omgeving, Is het verklaarbaar dat men van iemand placht te zeggen dat hij óp een dorp woonde, dus eigenlijk: op een woonheuvel. Over heuvels worden soms grieze lige dingen verteld, o.a. dat er onder aardse geesten in huizen. Daar zullen we het nu niet over hebben, maar wel over een merkwaardige ontdekking, welke gedaan werd naar aanleiding van een spookverhaal dat n.b. onge veer 4000 jaar lang de ronde moet hebben gedaan. Daarover morgen. (Nadruk verboden).

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 2